PDA

צפייה בגרסה מלאה : נעילת ARB - אמינות, תקלות

gluk
24-09-03, 18:23
חברה, מה ידוע לכם לגבי האמינות של הנעילה הזו, כולל חלקים כמו מדחס ומכלולים אחרים שלה?
תודה.

זאביק
24-09-03, 19:40
משמועות וסיפורים של אחרים בלבד !!!!!!!! לי אין ARB.

עיקר בעיות האמינות הן דליפות אויר (= הנעילה לא נועלת, או הקומפרסור עובד כל הזמן)
דליפות מאטמים, צינורות שמשתחררים או נקרעים, וכו'.

נעילה חלשה מידי לסרני דנה 30 (לדברי מקור בכיר, "פריכה מידי"). שמעתי על כמה מקרים של שבירה בדנה 30, גם עם יחסי העברה 1:4.10

המדחס לא בנוי לעבוד שעות רצוף (ולכן עלול להישרף אם ישנה גליפה ומתעקשים להפעיל את הנעילה).

מצריכה תחזוקה (החלפת אטם כל כמה שנים)

ארז
24-09-03, 20:05
מנסיון.
הנעילה סך הכל אמינה,יש בהחלט בעיה בדגמים של דנה 30
דרושה טיפול כל תקופה ארוכה,בהתקנה לקויה תהיה זליגה של אוויר,מידי פעם הקומפרסור מחליט לשרוף פיוז...

עמיקם
24-09-03, 20:58
היות ובררתי בזמנו על הנעילה לדנה 30,אני יודע שהחברה עשתה שינויים בנעילה זו ועכשיו יש לה מספר אחר rd 100 .

http://www.drivetrain.com/arb.html

נמרוד
24-09-03, 20:59
מתחרי הרוק-קרולינג בארה"ב שמשתמשים בARB (ורובם לא) נוטים לוותר על הקומפרסור בכלל ולהשתמש במיכל גז דחוס + שסתומים ידניים במקום הסולנוידים המקוריים. כלומר לעקוף לגמרי את כל מערכת ההפעלה המקורית של ARB. שסתומים ידניים זה בכלל רעיון טוב, בלי חשמל בכלל. אם אני לא טועה עמי יישם אותו בלנדרובר שלו? אני לא מכיר באופן אישי מישהו ששבר נעילה מצד אחד. מצד שני בעיות הפעלה ודליפות אויר הם די נפוצות.

חנן א.
24-09-03, 21:03
אתה בהחלט מכיר, נמרוד.
יוני צבר נסיון רע עד יאוש עם ARB קדמית בסופה.

נמרוד
24-09-03, 21:07
אתה בהחלט מכיר, נמרוד.
יוני צבר נסיון רע עד יאוש עם ARB קדמית בסופה.

ספרתי את יוני בבעיות הפעלה ודליפות. הוא בקטגורית הנשברים? יספר הנער מנסיונו.

ארז
24-09-03, 22:03
הנער מניק עכשיו..... :twisted:

gluk
24-09-03, 23:14
ואם כבר מתקינים, שווה להרכיב מדחס "עצבני" יותר ועם מיכל אוויר מוגדל (במקום "צעצוע" שיש למקורי)? והאם שווא לוותר על אחריות רישמית, בגין הנחה של כ-2000 ש"ח והבטחות המתקין (ואני יכול לנחש כבר ת'תשובות, אבל בכ"ז... :oops: )? זהו בינתיים, אני יודע... תודה בכ"א לכולם.

ארז
24-09-03, 23:38
תראה הנעילה סך הכל אמינה אבל אם אתה נופל איתה בלי אחריות אתה בצרות
מדחס אחר תצטרך גם לבנות צמת חשמל אחרת קח את זה בחשבון(או להתאים את הצמה המקורית)
מדחס של ARB מנפח בסדר גמור צמיגים במיוחד אם תבנה לו מיכל

עמיקם
25-09-03, 00:05
אתה בהחלט יכול להרכיב מדחס תוצרת הארץ.יש את מדחסי אסולין שהם אמינים ועושים את העבודה על הצד הטוב ביותר וגם טובים יותר בניפוח גלגלים.

נמרוד
25-09-03, 00:24
אם הייתי משתמש בלוקרים ARB (אני לא, גם לא בג'יפ חלומותי), הייתי מוותר על האורות הכחולים ומרכיב שסתומים ידניים, משהו כמו זה:
http://www.gulfcoastrovers.com/all/switch/Dsc00212.jpg

http://www.gulfcoastrovers.com/all/switch/

בארץ יש יצרן גדול של ציוד פנאומטי, "בקרה" בקיבוץ גבע, עם חנויות בפריסה ארצית. שסתום כזה הופך את כל העסק לנטול חשמל ונטול סיבוכים. מקור הלחץ בהחלט יכול להיות מדחס אויר לא ARB, חשמלי או מחובר ישירות למנוע.

ארז כתב:
תראה הנעילה סך הכל אמינה אבל אם אתה נופל איתה בלי אחריות אתה בצרות
מדחס אחר תצטרך גם לבנות צמת חשמל אחרת קח את זה בחשבון(או להתאים את הצמה המקורית)

אתה די סותר את עצמך. אצלי במילון, משהו שהאחריות היא מאד חשובה עבורו הוא לא אמין.

נמרוד
25-09-03, 00:30
אוקי, מצאתי ... קראתי את זה פעם. זה ארוך, אבל אם הנושא באמת מעניין אותך, תקרא עד הסוף. יש כאן תיאורים של המון בעיות ותקלות עם ARB, כמעט תמיד בעיות חשמל ונזילות אויר. מצד שני יש בסוף הכתבה גם דטרויט לוקר מנופץ....
http://www.stu-offroad.com/misc/locker-1.htm

יוני5
25-09-03, 00:32
הי נמרוד,

לי נשברה הARB וגיליתי את זה כשהחלפתי שמן בדיפ' ונזלו לי ברגים וכו' שקשורים לARB

וארז לא סותר את עצמי. הנעילה אמינה ביותר, אבל אם ישנן בעיות, אז הן יקרות וצריך יבואן רצינישייתן גב. נכון להיום זהו הנפלד שרמת השירות שם היא מעולה.

יוני5

מוני דיסקו
25-09-03, 08:55
רבותי הנכבדים.
בתור אחד שקנה נעילה והתקין אותה בעצמו (כולל הקומפרסור) נראה לי שאני יכול להוסיף קצת מידע לדיון
1. אני מכיר את הנעילה של ARB לדיסקו. הנעילה בנויה מאוד חזק. מדובר שם על ארבע סטליטים !!! גלגלי שינים עבים מפלדה ועוד ועוד. לא נראה לי שהיא פחות חזקה מדטרויט לוקר.
2. נקודת החולשה שלה היא הנקודה בה מתחבר צינור האוויר אל הנעילה. שם יש שני אטמים מגומי על הציר ועליהם דיסקה המכסה אותם ומספקת אוויר בלחץ גבוה לנעילה.
האטמים מתחכחים בדיסקה. אפילו עם השמן במשך הזמן הדיסקה קטנה ואז יש דליפות אוויר. מדובר כמובן על שנים או אלפי קילומטרים. אבל היות ודיסקו בד"ח נוסע כ 25K בשנה יש צורך להחליפ כל 4 שנים לערך. הפעולה די פשוטה וזולה אבל דורשת פירוק הנעילה.
3. נקודת חולשה נוספת היא הדיסקה עצמה. היא מוחזקת על ידי שלושה ברגים. צריך למרכז את הדיסקה ולא האטמים יגמרו מהר. כמו כן יש לסגור את הברגים במומנט מסוים עם לוקטיט אדום. סגירה לא נכונה והטמים יגמרו מהר מאוד או כל הדיסקה תתפרק !!! (ואני חושב שזה מה שקרה ליוני). כל ענין הסגירה הוא די פשוט וברור ומכוסה היטב על ידי הוראות ההתקנה. אבל כנראה שהמתקין הישראלי חושב שאין צורך לקרוא הוראות.
4. אשר למדחס. ניתן להשתמש בכל מקור אוויר שהוא, לא חיבים ARB. ארז הצמה וכו... בולשיט. קצת ידע בחשמל בסיסי וניתן להתאים הכול להכול. נמרוד פוביה יותר גדולה משלך לחשמל עוד לא ראיתי :lol: זה בסך הכול פיקוד אוויר המקבל 12 וולט. הוא סטנדרטי בתעשיה. להשתמש בברז ידני נראה לי די מגוחך. גם המדחס עובד ללא דופי. אולי בתחרויות רוצים למנוע כמה שניתן בעיות חשמל. אבל לנו המשתמשים הפשוטים אין שום בעיה להשתמש במדחס.

אם היתי יכול לבחור כמובן שהיתי הולך על אוטומטי. פחות כאב ראש וסיבוכים. אבל הרכב שלי בניגוד לגרוטאות שלכם נוסע 20K על הכביש, ומשמש כרכב משפחתי. אני בהחלט מעונין למנוע את כל תופעות הנעילה האוטומטית על רכב כזה.
ואף על פי כן אם היה לוקריט לדיסקו היתי מתקין אותו בשקט מאחורה. כאשר מקדימה כמובן ARB.
עד כמה שהצלחתי לברר אין לוקריט לדיסקו. תקנו אותי אם אני טועה (ארז?)

נמרוד
25-09-03, 09:56
מוני,
מקריאה באינטרנט ומהנסיון שלנו כאן בארץ, יש יחס של 10:1 ויותר בין תקלות ARB לתקלות בדטרויט. נכון שכמעט תמיד מדובר בתקלות ולא בשבר או הרס של הנעילה.
א. קומפרסור "נשרף"
ב. סולנוידים נכשלים
ג. נזילות אויר

את א. אפשר לשפר ע"י קומפרסורים טובים יותר או שימוש באויר דחוס (זה מתאים באמת רק לתחרויות ופחות לטיולים ארוכים). את ב. אפשר לשפר על ידי חלקים מאיכות טובה יותר וכן הלאה. יכול מאד להיות שARB חוסכים כסף ונותנים סולנוידים לא מהאיכות הגבוהה ביותר. אבל אפשר לוותר בקלות על ההפעלה החשמלית ולהשתמש בברזים ידניים. מה היתרון של המערכת המקורית? כפתורים מעוצבים ואורות כחולים. ג. נזילות האויר הן בעייה עקרונית של כל הרעיון והפטנט של ARB. לאטום לחץ אויר על ציר מסתובב, נו מה לעשות, זה אף פעם לא היה קל ולא יהיה קל. אז הם מתמודדים עם זה הכי טוב שאפשר, וזה מחייב הקפדה רבה בהתקנה ובתחזוקה השוטפת - לא רק החלפת האטמים בזמן. זה אומר שהARB לא יסבול שמן מלוכלך כמו דיפרנציאל רגיל. ואין מה לעשות, זה מקור לתקלות. ואני חושב שאין דבר מעצבן יותר מאשר לעמוד מול מעלה זיק, אחרי שכבר השקעת אלפי שקלים בנעילות, ולשחק עם הכפתורים - נעול? לא נעול? לטפס, להתקע באמצע, לשמוע את החברים צועקים מסביב שהציר האחורי כן נעול, לא נעול... היינו בסרטים האלו. לא צריך דיווחים מחו"ל...

הנעילה האולטימיטיבית עוד לא הומצאה.

מוני דיסקו
25-09-03, 10:31
נמרוד
בענין מה עדיף, אני איתך. עדיף בהרבה נעילה אוטומטית שהיא הרבה יותר פשוטה ופחות מועדת לתקלות. אלה מה. ברכב שלא מיועד אך ורק לשטח כמו שלך אלא הוא רכב משפחתי שעוד אנשים נוסעים בו מלבד המשוגע לענין (אני) ורק בסופי שבוע הוא יוצא לשטח נעילה אוטומטית היא בעיתית. במיוחד ברכב 4X4 תמידי מקדימה (למעשה בלתי אפשרי)

השיטה של מקנמרה היא פחות בעיתית מבחינת אספקת האוויר אבל יותר יקרה ולא פחות מסובכת להתקנה (אפילו יותר) אין הרבה נסיון איתה בעולם ובמיוחד בארץ. אם לוקחים את כל השיקולים בחשבון לדעתי עדיף ARB.
אשר לשמן פחות או יותר מלוכלך - נמרוד מדובר על תחזוקת רכב!!!
אם יהיה מים בשמן לא רק האטמים ינזקו או כן הרינג ופניון (כמו שאתה יודע :twisted: )
אשר לשרפת מדחסים - המדחס לא אמור לעבוד הרבה. אם כן אז זה בגלל דליפת אוויר. ואז צריך פשוט להפסיק לעבוד איתו. כנל לגבי סללנואדים. כול התעשיה משתמשת בהם אז למה רק ל ARB זה לא טוב. אם תכניס ברז ידני תרכיב אותו ישירות לדשבורד ?! נו באמת. או שאולי אתה מציע לפתוח מכסה מנוע בכל פעם :lol:
אתה מרגיש טוב מאוד מתי יש או אין נעילה. ואים לא אז אין לך שום רגישות לרכב.

בגדול המערכת אמינה בשמוש סביר ונכון. אם ברגע שתכנס לשטח תנעל למשך כול הטיול כנראה שהיו בעיות :lol:

נמרוד
25-09-03, 12:10
מוני, אני לא משווה לנעילות נשלטות אחרות. אין בכלל בסיס להשוואה, אין אף נעילה נשלטת אחרת בשוק השיפורים שיוצרה בכמויות שמתקרבות בכלל לARB. השרשור הזה הוא באופן כללי על אמינות של נעילות ARB, ואם יש השוואה, אז היא יכולה להיות רק לדטרויט לוקר, שקיימת בשוק במשך תקופה ארוכה אף יותר מהARB. אמינות זה משהו שאפשר בכלל לבדוק רק עבור מוצרים ותיקים ונמכרים בכמויות גדולות ( ומוצרים כאלו הם בהגדרה מוצרים טובים ואמינים למדי, אחרת לא היו מחזיקים מעמד בשוק).

אין מה לעשות, יש די הרבה תקלות חשמל ודליפות אויר בנעילה הזאת. לגבי תקלות חשמל, אני מסכים איתך שזה לא משהו עקרוני בתורת החשמל... אין לי שום דבר נגד חשמל, נהפוך הוא, אני צרכן גדול של חשמל... :) אבל יתכן מאד, והגיוני, שהן הקומפרסור והן הסולנוידים המקוריים שARB מספק בערכות ההתקנה הם מאיכות בינונית. המחיר חשוב, רוב הלקוחות המוחלט הרי משתמש בנעילה פעמים ספורות בשנה (אם בכלל) ולכן יש סיכוי קטן שיחשף לבעיות. אני בטוח שאתה או אני יכולים בלי קושי רב להזמין סולנוידים אחרים ולהרכיב מערכת הפעלה חשמלית הרבה יותר איכותית. אבל אני באמת לא מבין מה הטעם במערכת החשמלית. וכן, מה הבעייה לשים ברזים ידניים בדשבורד? מה כואב לך לעשות כמה חורים? לאן התדרדת, מוני???

לגבי נזילות אויר מהגומיות וכו - חבל על הזמן, מה שלא יהיה ואיך שלא יהיה, זו נקודה רגישה. אטימה מול לחץ אויר של ציר סובב, בסביבת עבודה קשה כמו בפנוכו של דיפרנציאל, זה בעייה. אני מכיר את התחום הזה היטב, עסקתי באטימות של צירים מול אויר לא בלחץ ונוזלים בסביבה הרבה פחות קשה, וזה לא פשוט. אז אני מוריד את הכובע בפני מהנדסי ARB, למיטב ידיעתי הגומיות והאטימה הן חלק חשוב מהפטנט של ARB בכלל, אבל זו תמיד תהיה נקודת התורפה של הפטנט שלהם.

ולמה אני מתכוון בתחזוקה? השמן מזדהם בכל מקרה. אטמים (של הדיפרנציאל) מתבלים עם הזמן, הקורונה פיניון מתבלים עם הזמן בלאי טבעי. וזיהומים קטנים שמצטברים גם בשגרת טיפולים תקינה, כן יבואו לידי ביטוי הרבה יותר מול אטמים של לחץ אויר. הסרן שלך הוא לא בית מרקחת, אלא אם כן תגיד לי שבעל נעילת ARB צריך להחליף שמן דיפרנציאל כל שבוע. וכשהאטימות מתחילות לזייף, הלחץ לא נשמר, והקומפרסור צריך לעבוד כל הזמן, ואז הקומפרסור נשרף... וכן הלאה.

אז אני לא אומר שזו מערכת גרועה, אבל בהשוואה לדטרויט לוקר, אני מאמין שאם מישהו יעשה מחקר ויחשב MTBF הוא יקבל יחס של 1 ל10 אם לא יותר לטובת הדטרויט. בג'יפ תחרויות, זה דווקא נסבל, כי התחזוקה בין תחרות לתחרות היא ברמה הכי גבוהה, והתחרות סך הכל קצרה. בגלל זה הם גם יכולים לוותר בכלל על קומפרסור. בכבישטח יומיומי של מישהו שקנה ARB בשביל המדבקות, זה נסבל, כי במילא הוא משתמש בנעילה פעם ב, ואם היא לא עובדת, אז לא קרה כלום... הוא יסע מסביב, או יעבור בכוח כמו שהוא רגיל מלפני הנעילה, ויסע ביום ראשון למוסכניק שלו להתלונן. בג'יפ טיולים, שבו אני רוצה להשתמש בנעילה חלק ניכר ביותר מהזמן שאני בשטח, לא מתאים לי.

מוני דיסקו
25-09-03, 13:23
נמרוד ידידי
קראת מה שכתבתי?
אין ביננו ויכוח. לגיפ טיולים גם אני היתי מרכיב אוטומטית נקודה.
הבעיה מתחילה כשהרכב רוב זמנו על הכביש (כמו שלי) או כאשר יש לי רכב קבוע 4X4 שאני רוצה לנעול אותו מקדימה (והוא ללא לוקרים) - כלומר כל הלנדרוברים.
אם לחשוב על זה כדאי בכל מקרה משהו נשלט מקדימה - מסיבות ברורות וגם לרכב טיולים
במקרה זה חיבים משהו נשלט. וכאן מתחילה בעית האמינות.
אשר לברזי אוויר או סללנואיד נשלט. אז כן !!! אני הדרדרתי קשות תראה באיזה רכב אני נוסע :)
הרבה יותר פשוט להעביר חוט מאשר להעביר קו אוויר !!! במיוחד בדיסקו שם הלוח צפוף. אולי בדיפנדר זה שונה.בכל מקרה לא בריא להשתולל עם קו אוויר ארוך. יותר סיכוי לפנצר :wink: . מבחינת אמינות אם אתה עושה את זה כמו שצריך לא אמורה להיות בעיה.
זו לפחות דעתי.
יום אחד יהיה לך סברבן וילדים. ואז תבין למה עדיף להעביר חוט ולא צינור אוויר :twisted:

מוני דיסקו
25-09-03, 13:33
אגב בנושא הגומיות. אני לא מהנדס מכונות אבל לדעתי אם תשתמש בלחץ לאורך זמן ובמהירות גבוהה (מעל 40 קמש) תגמור מהר מאוד את הגומיות.
השימוש האידאלי הוא במהירות נמוכה ולזמן קצר. לדוגמא לפני שאתה עולה את זיק תנעל ותפתח למעלה. אם תסע בכל הטיול בסגור, כמה טיולים והעסק אבוד.
אבל ממש לא בעיה גדולה להחליף גומיות. ענין של 2 3 שעות עבודה לאדם מנוסה. פעם בחמש שנים זה לא אסון.
אם היה לוקריט לדיסקו בהחלט היתי שוקל לנעול איתו מאחורה וכדימה ARB. זו פשרה מאוד מתקבלת על הדעת.

סוזי המשתוללת
25-09-03, 14:35
רמת האמינות ניתנת להגדרה רק כסבירה לא יותר
בוודאי ובוודאי ביחס לנעילות אוטומטיות אבל גם ביחס לנעילות נשלטות מקוריות (כמו בhilux)
המערכת מסובכת מדיי ומורכבת מדי בשביל "מתקינים " ישראליים שמחפשים רק איפה לחסוך ולקצר תהליכים
שברים : חבר שלי עם runner שבר פעמיים את הפין של הסטליטים
חבר אחר עם דיפנדר שבר את מנגנון השחרור ונאלץ לנסוע נעול עד הביית
גם טבעת השילוב (טבעת גומי בצורת v) דורשת החלפה מדי פעם
יש בעיות חשמל (פיוזים נשרפים באופן די תכוף)וגם נזילות שמן דרך הצנרת (לא משמעותי רק מלכלך )

מאיר רוטברג
25-09-03, 18:13
נו מה אומר ומה אספר
בדיסקואים היו לי נעילות בלי בעיות בכללללללל

אני בניגוד לרוב חברי טוען כי נעילה אוטומטית לרכב שנוסע בעיקר בכביש מסוכנת ובהחלט רעה בחורף
נכון זה הכי נוח בשט

לי בסופה יש 2 נעילות הקידמית דלפה אחרי שהותקנה רע, רע מאוד על ידי מוסך מדרכה שאת שמו אנו לא רואים בפורומים וכל העלות עבור החלפת האורינגים ניקיון ציחצוח גילוח שמנים היה 500 ש"ח
אז לשיקולכם

אני את השיקול שלי עשיתי, גם ברכב הבא יהיו נעילות לא אוטומטיות

asih
25-09-03, 20:35
לאיזה רכב הנעילה מיועדת ???

סוזי המשתוללת
26-09-03, 01:58
מאיר
תרשה לי לחלוק עליך לגבי הבטיחות
מכיוון שאין הרבה שלג וקרח בישראל אז אין בעיות עם נעילות אוטו' בכביש
ברכב חזק אין בעייה לגרום להחלקות זנב גם על כביש יבש גם ללא נעילות לא כל שכן על כביש רטוב
וברכבים חלשים הנעילה רק עוזרת
נמרוד
ההשוואה אינה צריכה להיות כנגד דטרויט אלא כנגד נעילות נשלטות אחרות כדוגמת נעילות של שטייר או נעילות יפניות (שמככבות בhilux מגנום קינג וכו')
הפטנט של arb פשוט ביסודו
מדובר בטבעת גומי גדולה שהצד השטוח שלה פונה לכוון הdog clutch והחלק השני (שפתיים בצורת v פונה כלפי צינור הובלת האויר
האויר שנכנס לתעלת הv גורם לפתיחה של השפתיים אשר יוצרת את האטימה והשילוב
הבעייה מתחילה בכך שהאטם שבא במגע עם השמן מאבד את האלסטיות שלו וכבר לא מתפשט
כדי ליצור אטימה וכך מאבדים את יכולת השילוב
כל זאת מבלי לדבר כלל על על בעיות אחרות בהרכבת הצנרת על ידי חאפרים
לחבר שלי הותקנה צנרת שלא מהסוג המסופק על ידי arb (עם מדחס אסולין) ושם יש תופעה
של קריעת הצנרת עקב התייבשות כתוצאה מהתחממות הצנרת ליד המדחס

דרור ברלי
26-09-03, 11:55
שמוליק, אז אולי בגלל שמשתמשים במדחס לא מקורי מתעוררות הבעיות?

בכל מקרה, גם אני בדעה שמנגנון הדחיסה/נעילה/שחרור מורכב מדי - הן להתקנה, הן לשימוש ולאחזקה שוטפת והן לתיקון אם צריך. דטרויט לוקר אתה מתקין ושוכח ממנו. שום תחזוקה מיוחדת, לא שמנים מיוחדים. כלום. שום דבר מעבר לתחזוקה רגילה של דיפרנציאל. הרכבת - נסעת. אין את ההתלבטות אם לנעול או לאמתי לנעול, האם יינעל, מתי לשחרר, האם ישתחרר. אתה יודע שאתה נעול ואתה לומד לנהוג עם נעילה גם בכביש. וגם בכביש רטוב. האם זה נעים? לא תמיד, אבל מתרגלים. מסוכן? רחוק מזה.

מאיר - לנעילות אוטומטיות צריך להתרגל. להצהיר שהן מסוכנות? ראה שרשור נפרד בעניין זה בדיוק - אם היתה בעיית בטיחות, היו מתעופפות הרבה מאוד תביעות בארה"ב - שם כידוע לך, לרוץ לבית-משפט על כל נוד זו דרך מאוד לגיטימית להתפרנס...

יוני5
26-09-03, 16:02
וסילחו לי שאני אתייחס לשאלה המקורית.

הנעילה אמינה וטובה. יש עימה נסיון רב, הן בארץ והן בחו"ל.

אם כבר קורה משהו, אז אתה צריך אחריות, ובשביל זה יש את היבואן. היבואן הנוכחי בארץ נחשב למצויין. הקודם לזבל - מי כמוני יודע.

יוני5

ד ו ר ו ן
26-09-03, 16:31
הדיון הזה בא בדיוק כשאני מתחיל לגלגל בראש את רעיון הנעילה מקדימה, האפשרויות "הנשלטות" שעומדות בפני או יותר נכון שאני חושב עליהן היו ARB או לחפש סרן אחורי של היילקס ולבצע התאמה לסרן הקידמי.
עכשיו באמת הכנסתם באגים בהתלבטות, מול הנחרצות של שני הצדדים ומול הבעיתיות בלמצוא מי שיבצא לי את הניתוח השתלה כי אני לא חושב שיש לי את הכלים לעשות את זה לבד.

רכס חיים
27-09-03, 02:25
משום מה התעלמתם מנעילות הידראוליות. כל דגמי ה-G עובדים כבר 35 שנה רק עם נעילות הידראוליות. גם אני בניתי נעילות הידראוליות כתוצאה מכך ,אך ללא נסיון עדיין .אין ספק שהעלות היא ממש קטנה , שתי משאבות לסרן ביחד עם צנרת - 600 שקל , ואתה מסודר, ללא תחזוקה , בעיות חשמל , רטיבות , בריחת אוויר וכו'.

אריה פאהן
28-09-03, 00:24
חיים רכס . אתה יכול לפרט קצת ? נעילה הידראולית ? בנית ? תן משהו הסבר תמונות?

gluk
28-09-03, 02:07
אריה, אני שם לב, שהחלטתה בכ"ז להיצטרף למועדון "ואנדורה - רכב קרב" :) , או שקניתה משהו אחר ואני לא מעודכן?
חיים, בניגוד לוואז, שהרכבתה עליו סרנים של G, לא ממש נראה לי, שנעילה של מרצדס עם הסרנים שלו תתאים ל"ילדה" שלי! :shock: :shock: :shock:
לגבי אוטומטים למיניהם: רק חסר לי, שתיהיה לי ולו "תופעה" אחת של נעילה אוטומטית בכביש עם המפלצון שלי שמלא יכול לשקול יותר מ-4 טון! זריקת תחת אחת, ו..... :roll: ועוד בנוסף לכל, אני גם "נהג שודים" :twisted: ! חשמל לא מפחיד אותי - אחרי הכל, חוץ ממחשבים אני חשמלאי טנקים ובית מוסמך :wink: , כך שזה פחות מטריד. כך שמיטרד הראשי נשאר מחיר :cry: :cry: :cry: , ובעיות פנאומטיקה שהוזכרו. הדגש כמובן על מחיר.... זהו, פחות או יותר, שוב תודה לכל התגובות.

רכס חיים
28-09-03, 03:32
בכדי לבצע נעילה בדיפרנצ' יש צורך בעצם להכניס עצם בין גלגלי השיניים שגורם לשני הגלגלים להסתובב כציר אחד. בנעילת 'זיקה' זו פעולה הנעשית באמצעות ריתוך קבוע. ואילו בסרנים חיים לא אוטומטיים מתבצעת הנעילה באמצעות הזחה של מוט הנכנס בין גלגלי השיניים והוצאתו כדי לחזור למצב רגיל. ההזזה הזו ימינה ושמאלה היא בסך הכל באורך של 25 או 30 מ'מ, ומתבצעת בכל השיטות שעליהן דנתם וכן בשיטה הידראולית - שלעניות דעתי הינה האמינה והזולה ביותר - חוץ מהשיטה המכנית שנהוגה ביונימוגים הישנים - החדשים עושים זאת בלחץ אוויר.בשיטה ההדראולית יש בסרן חריץ באורך 40 מ'מ וברוחב 10 מ'מ. מעל החריץ מורכבת באמצעות 4 ברגים תיבונת מיכנית קטנה עם פין בקוטר 8 - 9 מ'מ שנכנס לחריץ וזז ימינה ושמאלה 25 מ'מ. כדי לנעול - זז הפין שמאלה באמצעות משאבה הידראולית קטנה של קלאצ' המחוברת וצמודה לתיבה ,והשחרור מלחץ השמן מחזיר את הפין ימינה באמצעות קפיץ מכני פשוט. ( כשאדע להכניס תמונות ושרטוטים ,אכתוב כתבה מסודרת בנושא } המשאבה התחתונה על הסרן מחוברת למשאבה נוספת הנמצאת בתא הנהג ( זו כוללת גם נוזל בלמים להזנת המשאבה - כדוגמת משאבת ברקס ) שבאמצעות מנוף ידני דוחסת את הנוזל לעבר המשאבה שעל הסרן, ונועלת את הדחיסה עד שהנהג מחליט לשחרר את הנעילה , ואז הקפיץ שבתיבה מחזיר את הפין לאחור - והנעילה משתחררת. היות וזו מערכת סגורה ועצמאית שאינה זקוקה לשום אנרגיה להפעלתה זולתי החלטת הנהג למשוך ידית - זו הנעילה שנמרוד התכוון לה - כסוף הדרך. עלויות : אם אתה קונה שתי משאבות חדשות של דגמים ישנים שהוצאו משימוש - קלאצ' וברקס' תקבל את שתיהן ב300 עד 400 שקל. תיבה צריך לבנות לבד או להשיג ממרצדס שזה כנראה עסק לא זול - בו נעריך ב-500 שקל בבניה עצמית . עוד 100 שקל לצנרת ואביזרים ועוד 300 שקל לבנית מנוף בתא שיהיה טוב גם לנעילה הקדמית - סך הכל כ-1300 שקל לנעילה אמינה. שנה טובה.

אריק זמר
29-09-03, 01:16
חיים, רק רציתי לומר שאני מצפה לכתבה זו...במיוחד לגבי התותב שזז ומחבר בין שני הסטליטים (איך בדיוק ואיך הוא מבחינת חוזק בהשוואה הן לציריה הן לקייס והן לסטליטים ופלנטריים...מה גם שיש לי בעיה עם הקרוס שאפט - או שאת מהבר גם על דרך לעקוף אותו או לפצל אותו...)
אריק.

רכס חיים
29-09-03, 06:09
אריק שלום. לצערי אני נאלץ ללמוד את המערכות האלה שלא דרך ספרות טכנית של הרכב אלא מפירוק המערכת והבנת דרך עבודתה כשאני מחזיק את החלקים בידיים. כששיפצתי את הסרנים הביצים נראו חדשים לגמרי ולכן לא פרקתי את הקורונה והפיניון ובעקבות זאת את המוט של הנעילה - כי פחדתי שבלי מפרט טכני לא אוכל להרכיב עם כל הכיונונים הדרושים בחזרה כמו שזה מכוון היום. יתכן ואאלץ לפרק את הכל אם טעיתי וייגרם משהו בדיפרנציאל. כרגע אני מחפש ספרות לגבי הרכב המקורי - גלנדוואגן של מרצדס - שטייר - פוך בין השנים 79 עד 86 שהן אותן המערכות. את הנעילות ההידראוליות בניתי לבד - כי הן היו הרוסות - והשתמשתי בחלקים ההרוסים לצורך ההבנה כיצד לבנות חדשים.

נמרוד
29-09-03, 11:31
חיים, אתה הופך את כל הסיפור לפשטני הרבה יותר מדי.
יש להבדיל בין האופן שבו מופעל קו הפיקוד מהקבינה לדיפרנציאל לבין הנעילה עצמה. קו פיקוד יכול להיות:
א. כבל מכאני פשוט (דוגמא, OX)
ב. חשמלי (דוגמא, Electrac, והרבה נעילות מקוריות)
ג. לחץ אויר
ד. וואקום (נעילות מקוריות שונות, Maxidrive אם אני לא טועה)
ה. הידראולי - דוגמא הסרנים שלך.
ו. שילוב של חשמל ולחץ אויר או וואקום. וכן הלאה.

כל ה אמצעים האלו מטרתם להביא פקודה של תנועה לאזור בית הדיפרנציאל. מה קורה שם, זה הסיפור המעניין. החלק היקר והמסובך בסרנים שלך זה לא קוי הפיקוד ההידראוליים שאכן אפשר לאלתר מכל זוג משאבות קלאץ', אלא הדיפרנציאל עצמו, ואת זה אי אפשר לאלתר. או שמוצאים סרן של מרצדס, או שלא. ומכיוון שסרני G לא נפוצים בארץ, זה סוף הסיפור. לעומת זאת, ARB, דטרויט, ועוד, הם מוצרי מדף, אתה קונה דיפרנציאל חדש בקופסה שמתאים לסרן שיש לך היום + מערכת ההפעלה, מרכיב ונוסע.

רכס חיים
29-09-03, 21:45
אהלן נמרוד. מקובל עלי שהסרנים האלה ייחודיים בארץ. יתכן מאוד שאם אזדקק לקורונה או לפיניון תהיה לי בעיה ואולי רצינית. אך מנסיוני עד היום הצלחתי לייצר את החלקים הדרושים לי גם המסובכים שבהם , היות והגישה שלי למתכת היא מקצועית ויש לי את היכולת לייצר. גם חלקים מורכבים לנשק האישי שלי ייצרתי לבד והוא היום יכול להיות ארבעה כלים שונים. במצב הכי גרוע אצטרך להפעיל ידידים בגרמניה - מה שאני לא אוהב לעשות. אך בטח תבין אותי אם אומר לך שלא יכולתי שלא להתפתות ולשים על הג'יפ הזול ביותר בעולם את המכלולים של הג'יפ היקר ביותר בעולם. לפי מבחן העבירות בבארותיים ביום שישי האחרון - כמו שאמרתי - נולד יונימוג מוקטן. ואיך אמר הגשש 'יעלה כמה שיעלה.'

asih
30-09-03, 13:51
לחלק מהרכבים ניתן להתקין נעילות שבהן אין מעבר לחץ אויר דרך ציר הסיבוב, אלה יש פיסטון חיצוני שדוחף מזלג (פלנג') שגורם לנעילה. למשל מקנמרה, אולי גם מקסידריב ...

-->