PDA

צפייה בגרסה מלאה : מנוע של סובארו טורבו WRX משודך לגיר אוטומאטי של סובארו B4??

הצפרדע
06-04-06, 23:05
בין לבין אני בונה באגי 4x4 לשטח על בסיס סובארו B4 אוטומאטית.
השילדה כמעט גמורה וכבר יושבים עליה המתלים, הגלגלים, המנוע והגיר האוטומאטי של
הסובארו B4, ואפילו הכסא....:smile: .
מצאתי אימפרזה טורבו WRX 2004 אחרי תאונה, עם קיט שיפורים של פרודרייב.
אני מעונין להשתמש במנוע טורבו ולשדך אותו לגיר האוטומאטי של ה - B4.
האם אפשרי? מישהו כבר עשה דבר כזה??
מישהו יודע על מישהו שעשה משהו דומה??
האם ההאוזינג מתאים(כנראה שכן) והאם תהיה בעיה להתאים את הציר של הגיר הרגיל
לגיר האוטומאטי עם הטורק שלו?
אם אפשרי, מה צריך לדעת לפני שאני נכנס לענין?
ומה קורה לגיר? האם הוא הופך אוטומאטי עם הפעלה ידנית בגלל שאני משתמש במנוע של הטורבו עם המחשב שלו(מנוע הטורבו בא רק עם גיר רגיל לא ממוחשב)?
תנו כתף - מי שיעזור מובטח לו שיקבל זכות נסיעה בבאגי 4x4 שיהיה רכב השטח הכי
מהיר בארץ = יהיו לו 250 סוסים על משקל של כ - 650 ק"ג:shock: :shock: :shock:
יאללה, לעבודה!

אאוץ
07-04-06, 04:54
נשמע מעולה.

עצתי לך היא לשאול בפורום STI, הם מתמחים בדברים כאלו.
היתי מברר לך, אבל יש לי בעיה להתחבר לפורום הזה.
אני אנסה לשאול מישהו.

אביחי

נ.ב
אני מקבל סיבוב?:-P

נמרוד
07-04-06, 16:04
הוא אולי יהיה הכי מהיר אבל מה זה שווה אם לא תוכל להוכיח את זה במרוצים - גם טורבו וגם לא מתקרב למשקל המינימום של תקנוני FIA (וגם SCORE).

kd2
07-04-06, 17:07
ברוך נניח והוא כן מתאים זה מאוד בעייתי, הבוקסר טורבו גם לא בגרסת העל שלו מאוד מאוד חריף.
לא רק בנתונים היבשים אלה גם באופן הפעולה.
המנועים האלה מפרקים את הגירים שהם מגיעים איתם בגלל היציאות מהמקום עם מערכת ה4X4, פה המצב שונה קצת בגלל המשקל והשטח הרך יחסית.
בכל זאת לא הייתי עושה את זה.

לא הבנתי את השאלה לגבי תפעול הגיר....
התפעול האלקטרוני של הגיר בB4 קשור למחשב המנוע או יחידה נפרדת ( אפילו אם נמצא בתוך אותה קופסא ) ?

kd2
07-04-06, 17:09
אני חייב להוסיף....
באגי אוטומט זה הדבר הכי מגעיל שיש לדעתי!
אם הוא לעבירויות אז זה בסדר אבל בכלליות זה מגעיל.
מה רע בגיר ידני?

נמרוד
07-04-06, 17:18
גיר אוטומטי מגעיל אותך? מה בדיוק אתה יודע שטרוי הרבסט עוד לא גילה?

http://www.terribleherbst.com/motorsports/

http://www.terribleherbst.com/motorsports/gallery/2005/1208_2/09.jpg

kd2
07-04-06, 17:21
מצטער לא הבנתי את משמעות הדברים שלך כי אני לא מכיר את "טרוי הרבסט"....

נמרוד
07-04-06, 17:27
הוא השומאכר של מרוצי השטח, והמכונית שלו שבתמונה היא דה-פקטו רכב השטח המהיר ביותר בעולם (עד שברוך, או אני, נוכיח אחרת :grin: ). מנצח באחה 1000 כללי 2005. וגם 99. ועוד עשרות נצחונות בין לבין.

והיא אוטומטית, כמו רוב המתחרים שלה.

kd2
07-04-06, 17:40
אני רואה רק יתרון אחד שהוא יתרון רק למישהו שבאמת באמת צריך אותו - מהירות העברה.
המשקל של תיבה כזאת הוא גבוה משמעותית,איבודי הכוח יותר גדולים ( מסכים שיש לזה פיתרון בצורת נעילות ממיר , אבל זה נוטה להתחרבן בקצב מהיר ).
ויש רגעים שהתיבה לא מעבירה להילוך הנכון, במיוחד ברכב חזק והורסת את התכנון של הנהג!
פוטנציאל תקלות הרבה יותר גבוה.
פחות כיף ( על טעם ועל ריח..... ).

הצפרדע
07-04-06, 19:16
הוא אולי יהיה הכי מהיר אבל מה זה שווה אם לא תוכל להוכיח את זה במרוצים - גם טורבו וגם לא מתקרב למשקל המינימום של תקנוני FIA (וגם SCORE).

נמרוד יקירי, אני לא מחפש להוכיח כלום.
בכדי להוכיח הצלחות במירוצים(לטעמי לפחות), אתה צריך הרבה יותר מאשר לבנות רכב מהיר.
הרכב צריך להיות מאד חזק מבנית, מאד אמין, בעל בסיס תחזוקתי גדול, מגובה בצוות רציני(לא רק נווט) שיכול לתת תשובות מהירות לכל מצב, ועוד ועוד, ושוב עוד ועוד.

זה דורש המון כסף והמון זמן, ואין לי לא את זה ולא את זה.
כאן לא מדובר על קניה בתשלומים של חרטיה שלמה תמורת 16,000 ש"ח, אלא בהרבה הרבה יותר.
לחילופין, צריך ספונסר רציני שיוכל וירצה לשפוך הרבה מאד כסף על החלקים, הבניה, ההוצאות וכיו"ב מרעין בישין.
אין לי כזה, ולמיטב ידיעתי אין כמעט לאף אחד אחר בארץ כזה.

גם כך אני עובר את גבולות הטעם הטוב והאינטרס האישי והמשפחתי שלי עם כל ההשקעה והאנרגיה שהולכות לענין.

ממש לא הייתי רוצה להגיע למצבו של מישהו מאד מוכר בתחום שכבר לא פעם יצא בנס מחובות שצבר רק בגלל המסירות המוגזמת לנושא, ודי לחכימא ברמיזה. גם במה שאני עושה כיום, אני מרגיש שאני מגזים עם מה שאני נותן לתחביב הזה, וזה עוד אפס קצהו לעומת מה שנדרש כדי להשיג תוצאות של ממש, לא כאלו של כאילו, וכמעט, ואויש חבל כמה קרוב....ושל אין ספק שיש כאן כשרון גדול .....וכו' וכו'.
אילו היו לי המשאבים, הייתי מקדיש את רוב זמני לעיסוק הזה של בניה ונהיגה, בארץ ובחו"ל, ואני מבטיח לך שהיית רואה תוצאות של ממש.

בלי לפגוע בכבודו של אף אחד - כל המשתתפים הישראלים שיוצאים ויצאו לאירועים רציניים בחו"ל, לא השיגו הישגים רציניים. כולם היו על סף, ליד, כמעט, הפגינו כישורים וכשרון, אבל לא זכו בכלום.
את מי זה מענין אם מישהם שהשתתפו במירוץ ראלי מהזמן האחרון, כמעט נגעו בתהילה אבל לא נגעו בה כי כלי הרכב התפרקו להם בצורה כזאת או אחרת?

את מי זה מענין להיות "ראשון בקטגוריה שלו" אחרי שפסלו בגלל ענינים טכניים 6 צוותים שהיו לפניו, ובפוקס הוא התברג לאיזו פוזיציה, אשר אח"כ כל עם ישראל חגג עליה וטען שהיה כאן הישג???

אותי זה לא מענין ולא מספק. סליחה מראש מכל אלה שזה לא ימצא חן בעיניהם.

אני יודע מה אני יכול להשיג באמצעים הדלים שעומדים לרשותי מבחינת כסף, זמן וכו'. יכולת ביצוע
והבנה טובה של התחום יש, אבל כאמור, זה רחוק מאד מלהספיק.

לכן, אל תכעס עלי אם אמשיך לבנות מה שמוצא חן בעיני בלי יומרות לא ריאליות אשר יצדיקו בניה בדיוק לפי ספרי התקנונים של ה - FIA ודומיו.

הצפרדע
07-04-06, 19:39
ברוך נניח והוא כן מתאים זה מאוד בעייתי, הבוקסר טורבו גם לא בגרסת העל שלו מאוד מאוד חריף.
לא רק בנתונים היבשים אלה גם באופן הפעולה.
המנועים האלה מפרקים את הגירים שהם מגיעים איתם בגלל היציאות מהמקום עם מערכת ה4X4, פה המצב שונה קצת בגלל המשקל והשטח הרך יחסית.
בכל זאת לא הייתי עושה את זה.
לא הבנתי את השאלה לגבי תפעול הגיר....
התפעול האלקטרוני של הגיר בB4 קשור למחשב המנוע או יחידה נפרדת ( אפילו אם נמצא בתוך אותה קופסא ) ?

1. לשטח זה דוקא מתאים מאד, בגלל שתי הסיבות שציינת. בכל מקרה, אם זה אפשרי אני הולך לעשות זאת, מתאים או לא:grin:
2. עד כמה שידוע לי(וכך זה גם בהונדה), יש ברכב מחשב אחד והוא שולט גם על הגיר. ייתכן והתוצאה של שימוש במחשב ה - WRX טורבו, תהיה שלא יהיה פיקוד מחשב לגיר האוטומאטי ולכן ההעברה תהפוך להיות רק ידנית. אני מקווה שהתוצאה תהיה אכן כזאת ולא תהיה כניסת הגיר למוד חירום, דהיינו היתקעות בהילוך שני ללא יכולת החלפה בכלל.
זאת היתה השאלה ששאלתי בהתחלה, ועליה עדיין אין לי תשובה.
3. אני צריך תשובות ממי שעשה או מבעל מקצוע שמכיר קצת את הנושא(אם יש כזה).

קיד
08-04-06, 00:33
ברוך שלום,
מבלי להכיר כלל את מערכת המיחשוב של חברת סובארו, אך עם היכרות מצויינת של תיבות הילוכים אוטומטיות ממחושבות מתחום המשאיות, אתה לא תוכל לתפעל את הגיר ללא תשתית מתאימה מצדו של מחשב המנוע. זה לא משנה עם מדובר על שני מחשבים נפרדים מנוע / גיר, או מחשב אחד. צריך תשתית נתונים + תגובה. אחת התקלות הכי בעיתיות ברכב ממוחשב נקראת "מערכת מכנית לא מגיבה". המשמעות שמחשב מוציא בקשה לפעולה, והפעולה לא התבצעה. דוגמא: הגיר מבקש הפחתת מומנט מהמנוע לצורך העברת הילוך, ובפועל העברת הילוך מתבצעת בסל"ד מלא. פעולה זו תגרום מיד מעבר למוד חרום.
אני מאחל לך הרבה בהצלחה, אבל תהיה זהיר ב"השתלות איברים".

KD2, אתה לא מבין דבר בגירים אוטומטים. ימי הגירים ההדראוליים נגמרו. אתה מוזמן לראות מנוע של 2000NM, 440 HP משודך לגיר אוטומט ללא איבוד אנרגיה כלל, ועם חסכון במשקל ובמימדים לעומת גיר ידני. ואתה יודע מה הכי מפתיע? לגיר זה בלאי פחות מגיר ידני, וזה רק בגלל העובדה שאין טעויות נהג.

קיד.

arnonshoshani
08-04-06, 07:55
ברוך שלום

אני לא מומחה אבל בניתי באגי אחד או שניים עם מנועי וגירי סובארו מהדגמים החדשים.
1. בכל מה שקשול למכלולים המכניים הגיר של ה B4 הוא התאמה מושלמת למנוע WRX האאוזינג הוא זהה לכל מנועי סובארו מ 1.6 ל' עד 3.0 ל' כך שהחיבור לא יהיה בעייתי ועד כמה שבדקתי בזמנו הגיר אפילו יכול לסבול את הכח והמומנט של המנוע החזק.
2. בקשר למערכת המחשב ישנה בעייה קשה. לגיר יש מחשב משלו שמקבל המון מיידע מחיישנים וסוייטשים שונים כולל מחשב המנוע. לא ניתן לבטל את החיישנים בצורה פשוטה של פשוט לא לתת לו את הנתונים וחייבים לבנות מערכת אלקטרונית שתשקר למחשב מערכת מסובכת וייקרה. במקרה ואין את הנתונים הנכונים המחשב נכנס למצב חזרה הבייתה בחירום ונתקע אל הילוך שלישי. כל מה שעשיתי לא עלה בידי לבצע את השינוי ונאלצתי לוותר על הגירים הללו ולעבור לגיר מכאני ללא מיחשוב של לגאסי 1.6 ל' משנת 92 - 93 עדיין אין לי קיקדאון. ישנם את הסירטוטים החשמליים של הגיר באינטרנט וניתן להורידם וכאשר תראה את כמות החיישנים תבדוק את ההפשרות להשאיר את הגיר.
אם אתה משאיר את הרכב כמעט בשלמותו רוב הסיכויים שהחיישנים עדיין קיימים ואם לא ואתה בונה משהוא חדש לגמרי כדאי שתבדוק אפשרות להעביר את כל החיישנים הללו.
3. הבאגי שאתה בונה לעבירות או מהירות??
במקרה של מהירות אני חייב להזכיר לך שהגיר הנ"ל אומנם 4X4 קבוע אבל הגלגלים האחוריים לא ניכנסים לשילוב ללא החלקה של הגלגלים הקידמיים. כלומר כל הכח מופנה באופן טבעי לגלגלים הקידמיים ובמהלך החלקת הגלגלים הקידמיים (מבצעים חצי סיבוב יותר מהר מהגלגלים האחוריים) אז הם ישולבו בהנעה (זה מתבצע על ידי חיישני ה ABS כמדודמני).

בכל מקרה עבודה רבה לפניך ואני מחזיק אצבעות
רק לסבר את אוזנך מערכת STAND ALONE של המנוע WRX עולה אצל מלמד כ- 15,000 ש"ח בקשר לגיר לא מצאתי ייצרן למערכת כזו.

בהצלחה
ארנון

Gilad
08-04-06, 10:47
יובל מלמד הוא לא הכתובת לשאלות האלו?

הצפרדע
08-04-06, 15:10
ברוך שלום

אני לא מומחה אבל בניתי באגי אחד או שניים עם מנועי וגירי סובארו מהדגמים החדשים.
1. בכל מה שקשול למכלולים המכניים הגיר של ה B4 הוא התאמה מושלמת למנוע WRX האאוזינג הוא זהה לכל מנועי סובארו מ 1.6 ל' עד 3.0 ל' כך שהחיבור לא יהיה בעייתי ועד כמה שבדקתי בזמנו הגיר אפילו יכול לסבול את הכח והמומנט של המנוע החזק.
2. בקשר למערכת המחשב ישנה בעייה קשה. לגיר יש מחשב משלו שמקבל המון מיידע מחיישנים וסוייטשים שונים כולל מחשב המנוע. לא ניתן לבטל את החיישנים בצורה פשוטה של פשוט לא לתת לו את הנתונים וחייבים לבנות מערכת אלקטרונית שתשקר למחשב מערכת מסובכת וייקרה. במקרה ואין את הנתונים הנכונים המחשב נכנס למצב חזרה הבייתה בחירום ונתקע אל הילוך שלישי. כל מה שעשיתי לא עלה בידי לבצע את השינוי ונאלצתי לוותר על הגירים הללו ולעבור לגיר מכאני ללא מיחשוב של לגאסי 1.6 ל' משנת 92 - 93 עדיין אין לי קיקדאון. ישנם את הסירטוטים החשמליים של הגיר באינטרנט וניתן להורידם וכאשר תראה את כמות החיישנים תבדוק את ההפשרות להשאיר את הגיר.
אם אתה משאיר את הרכב כמעט בשלמותו רוב הסיכויים שהחיישנים עדיין קיימים ואם לא ואתה בונה משהוא חדש לגמרי כדאי שתבדוק אפשרות להעביר את כל החיישנים הללו.
3. הבאגי שאתה בונה לעבירות או מהירות??
במקרה של מהירות אני חייב להזכיר לך שהגיר הנ"ל אומנם 4X4 קבוע אבל הגלגלים האחוריים לא ניכנסים לשילוב ללא החלקה של הגלגלים הקידמיים. כלומר כל הכח מופנה באופן טבעי לגלגלים הקידמיים ובמהלך החלקת הגלגלים הקידמיים (מבצעים חצי סיבוב יותר מהר מהגלגלים האחוריים) אז הם ישולבו בהנעה (זה מתבצע על ידי חיישני ה ABS כמדודמני).

בכל מקרה עבודה רבה לפניך ואני מחזיק אצבעות
רק לסבר את אוזנך מערכת STAND ALONE של המנוע WRX עולה אצל מלמד כ- 15,000 ש"ח בקשר לגיר לא מצאתי ייצרן למערכת כזו.

בהצלחה
ארנון

אהלן ארנון ותודה על התשובה.
כמה הערות ושאלות נוספות, לאור מה שכתבת:-

1. הרכב יהיה רכב למהירות - שבילים ובעקר דיונות, רצוי כמה שיותר ארוכות ....:-P
לכן פתחתי את הגיר וריתכתי את מערכת השילוב שיש שם, ועכשיו הגיר הוא 4x4 קבוע, כך שהכוח עובר שווה בשווה בדיוק לשני הצירים, כאשר מקדימה הדיפ פתוח ומאחורה יש לימיטד סליפ. לכן, בתנאים רגילים יעבור הכוח כמעט שווה בשווה לכל ארבעת הגלגלים. זאת עוד סיבה מדוע אני בטוח שמערכת ההינע תחזיק מעמד.
2. חששתי שהגיר אכן ייתקע במוד חירום, ולכן שאלתי במפורש על כך. האם הגיר הזה לא יקבל פיקוד ידני של הידית אם הוא מנותק לגמרי מהמחשב שלו? קיויתי שמה שיקרה במצב כזה של ניתוק הקשר למחשב לגמרי, הוא שהגיר (שלא מקבל נתונים מהמחשב) יעבוד לפי הידית. הייתי תמים או שאתה ניסית לעשות ניתוק כזה, והגיר נתקע לך??
אני מזכיר לך שאני מחבר לגיר הזה מנוע שבא עם מחשב שיודע שיש לו גיר רגיל ולא אוטומאטי, ולכן אין בו בכלל פונקציות של פיקוד וקבלת נתונים מהגיר האוטומאטי.
3. לגבי הגיר המיכאני של הלגאסי - אני מבין שיש גם לגאסי 2000 סמ"ק, ואני מקווה שהגיר שם חזק יותר. מה לגבי ההתאמה שלו למנוע ה WRX ? אפשרית? אם כן, אני אוכל למצוא גיר כזה בלי בעיה ואחבר אותו די בקלות, אןם אין בעיית ציר(שיניים בעקר ואורך).
האם יש גיר מיכאני חזק אחר של סובארו שיכול להתאים? רצוי מרכב עם לפחות 2000 סמ"ק.
4.אין לי שום בעיה לעבוד עם ידית הגיר ללא קיקדאון - אני לא צריך את זה. גם בצפרדע2, שם יש לי קיקדאון, אני לא משתמש בו בכלל, ואני בפירוש מעדיף לעבוד רק עם הטיפטרוניק, שהוא כידוע פיקוד ידני מלא לגיר אוטומאטי.

תודה על התשובות(אלו שקיבלתי ואלו שעוד אקבל ממך....:mrgreen: )

סוזי המשתוללת
08-04-06, 15:16
ברוך
מה אתה מתלהם ?
נמרוד יעץ לך משהו אתה לא חייב לקבלו
הין זה ובין להתלכלך על כל העולם ואחותו המרחק עצום
זה שקשה לך להעריך את ההישג של עידו (מטעמים אישיים שלך כמובן)בטח לא מוריד מגודל ההישג שלו בדיוק כמו שזה לא מוריד מההישגים של שי שמעוני (שמתחרה עם רכב שאינו מתאים לקטגוריה שלו) או של יובל מלמד (שצריך להתחרות עם תקציב ביתי בשייחים של דובאי קטר וכו')או של דומיהם
להיפך בגלל התנאים בארץ הזו והעלויות העצומות שנופלות על כתפיים פרטיות כל הישג החל מבניית מםלצת עבירות או רכב תחרות דרך ההשתתפות עצמה וכלה בהישג כלשהו ראויים להערכה והערצה (ומבחינתי גם קצת קנאה )עצומים
כאחד שהתלווה למספר משלחות שיצאו לחו"ל לתחרות אני מסוגל להבין את גודל ההישג שבעצם ההשתתפות לא כל שכן את ההתקרבות לפודיום
מקום שמיני כללי בראלי ירדן עם תקציב מצחיק וסיוע של חברים בהתנדבות מול מקום ראשון עם תקציב של מליון דולר וסיוע של פרודרייב הוא בהחלט תוצאה מכובדת
כנ"ל מקום שמיני כללי (כמעט עד הסיום) בבאחה איטליה עם פג'רו של 160 כ"ס מול מכוניות ראלי רייד עם גיר שעולה כמו הפג'רו ומנועי 350 כ"ס הוא הישג עצום ולראייה היחס והמחמאות שקיבל שי ממובילי המירוץ
ועל ההישג של עידו אין מה לדבר - רק לסיים את הדאקאר זה הישג עצום ולסיים ראשון בקטגוריה הוא הישג עוד יותר גדול והלוואי עלינו שנגיע ליום בו יהיה שיפוט כזה בתחרות שמסוגל לבחון עד רמת הפרט את המכוניות המשתתפות וגם לפסול כשצריך
אגב בכל מיקרה עידו הגיע רביעי ולא שישי ושלש הטויוטות שלפניו נפסלו על אי עמידה בקטגוריה שזה לא דבר של מה בכך
אני גם יודע (להבדיל ממך) להעריך את הישגיך שלך כמו מקום רביעי בttc ועצם בניית המכוניות למישהו שעד לפני 7 שנים נסע על הונדה crv (שומו שמיים) והיום נוסע על הונדה אקורד
לך תדבר עם יענקלה שחר על חסות :grin:
ברוך תלמד לפרגן - זה לא עולה כסף

הצפרדע
09-04-06, 00:31
ברוך
מה אתה מתלהם ?

מתלהם?:rolleyes:? ממתי הבעת דיעה היא התלהמות?!?
הדיעה לא חייבת למצוא חן בעיניך, אבל היא עדיין בגדר דיעה לגיטימית.
מי שרוצה לשיר שירי הלל, שישיר; ומי שרוצה לומר מה שהוא חושב,
בצורה ראויה ובנימוס, זכאי לומר זאת, בלי שמייד יכתירו אותו בתואר מתלהם.
לא מתאים לך לחלק ציונים כאלה - יכולת לומר שאתה לא מסכים ולהסביר את
עמדתך בלי לנסות להעמיד אותי בפינה. זה סוג של התנשאות, מיותרת לגמרי,
של מי שחושב שרק דעתו נכונה ומקובלת.
ותסלח לי אם אני עדיין מחזיק בדעתי ורואה את הדברים בצורה שאני חושב שהיא
ריאלית.

ברוך תלמד לפרגן - זה לא עולה כסף
אם היית טורח לקרוא את מה שאני כותב כאן ובמקומות אחרים, ואם היית טורח להקשיב למה שאני אומר למראיין באותם ראיונות טלויזיה שבהם אתה משמש צלם, היית מבין שאני האחרון שאפשר לומר עליו שהוא איננו מפרגן. אני מפרגן לרבים וטובים בארץ, כמו למשל עידו שבעיני הוא די קרוב לגאון, כמו איציק מיני, כמו שי שמעוני שהוא נהג מצויין שאילו היה לו יותר מזל בחיים הוא היה נולד בפינלנד או בגרמניה, וכמו גם (כן כן)לנקניק כמוך שעושה בית ספר לג'יפאים מסוקסים עם הגמד שלך ומוכיח שג'יפאות אמיתית לא נקבעת ע"י גודל הגלגל ומספר כוחות הסוס שיש לך, ועוד ועוד.

אלא מה? אין בין פירגון זה לבין הערכה אמיתית וריאלית של יכולות וסיכויים להשיג במישור הבינלאומי הישגים, ולא כלום. הייתי מאד רוצה לראות הישגים כאלה, ואולי עם החוק החדש יתחילו הדברים לזוז, אבל בשלב זה ועם המנטאליות ובעקר עם המשאבים הדלים שאפשר להשיג בארץ לטובת התחום שבו אנו עוסקים, זה לא קורה.

לפרגן זה דבר אחד, ולהיות "תוח'ס לקר", זה דבר אחר. אני לא חייב לצאת - כמו רבים אחרים - בתופים ובמחולות על כל השתתפות ישראלית באירוע בינלאומי, ברוח המטופשת שהיתה נהוגה כאן שנים, ולפיה "העקר הוא ההשתתפות". ישראל היא לא מדינה נחשלת שבה מבקשים ממי שנוסע לחו"ל להביא משם משהו, כמו שהיה לפני שנים. אין סיבה לרגשי הנחיתות הלאומיים האלה ואין סיבה שלא נשתתף וגם ננצח, ולא רק "נייצג בכבוד" או "נביא כבוד".

אני גם לא שותף להערכה ל"הישג" שלי בתחרות ה -TTC. זה נחמד ואכן הופעתי בכבוד, אבל האמת היא שבלי רכב טוב יותר וצוות מקצועי באמת, לא יכולתי להצליח יותר, בדיוק כפי שקורה לכל המשתתפים הישראלים עד עתה, וזאת המציאות שהיא חלק ממה שטענתי למעלה. אבל איך אומרים? ייצגתי את המדינה ואת הג'יפאות הישראלית בכבוד....:grin: תרשה לי לא להתפעל מעצמי.

אם מגיע לי יחס כלשהו של הערכה, זה לא בגלל התחרות הנ"ל אלא בגלל העובדה שהצלחתי תוך זמן קצר להגיע ממצב של "אפס טכני" למצב שבו אני מסוגל לתכנן מאלף ועד תיו ולבנות לבד ורק בכוחות עצמי רכב המייצג תפיסה חדשנית יחסית, שעובד לא רע ומכיח את עצמו על אף ממדיו הצנועים, מכל הבחינות.
האמת היא, שאילו יענקל'ה שחר היה מוכן לתת לי חסות(ולדעתי היו לו כל הסיבות לעשות כן), הייתי עושה דברים יותר רציניים והולך גם על אירועים בינלאומיים, אבל לא הוא ולא אחרים נתנו לי כלום, ולא שלא פניתי וכתבתי והצעתי והצגתי את הרכב הנוכחי ועוד הרבה תכניות רציניות אחרות וכו' וכו'. אין לי שום טענות לאף אחד בענין זה, אבל זה לא משנה את העובדה שבלי חסויות כאלו או כסף גדול אחר, ובלי להיות מקצוענים על אמת, לא ניתן להיגע להישגים של ממש.
ולכן, וזה מה שכתבתי למעלה, אני מוותר מראש על יומרות לא ריאליות, ובונה להנאתי ולא מתוך כוונה לנצח בתחרויות בינלאומיות.
אם זאת התלהמות, אז אני מודה באשמה:? .

סוזי המשתוללת
09-04-06, 01:57
ברוך
מי כמוך יודע שבשביל להשיג חסות מזערית ביותר צריך תוצאות ואותן אפשר להשיג רק עם מתחרים
כמו שאמרת יש כאן נהגים עם פוטנציאל וגם בוני כלים עם פוטנציאל ויש לנו סיכויים טובים להצליח כי אנחנו לא שגרתיים "וחושבים מחוץ לקופסא" אבל חסר כאן כסף והרבה כדי לממש את הפוטנציאל במלואו
אני התרעמתי על כך שכאילו אין פוטנציאל וזה בפירוש לא נכון - הפוטנצאיל קיים ויש כאלה שכנגד כל הסיכויים גם מנסים ולעיתים גם מצליחים ואז ההישג עצום וכשלא מצליחים אז ההישג הוא עדיין הישג
כי כשלא עושים כלום לא משיגים כלום
לא תמיד ההישג נמדד רק על בסיס התוצאה אלא גם על הדרך לסיום
מתחרה פרטי בפאריס דאקאר ירגיש תחושת הישג הרבה יותר גדולה אם יסיים בכלל את המירוץ מאשר מתחרה בקבוצה מקצוענית שיסיים במקום גבוה יותר

ועוד משהו
כשאני מצלם אני מכיר את התשובות שלך בע"פ ולכן אני לא מקשיב :grin:

חוצמזה נסה לדבר עם שפי / יובל
הם כרגע לא זמינים אבל יחזרו תוך יומיים

חנן גולומבק
09-04-06, 12:19
ואני לתומי חשבתי שההודעה עוסקת בשילוב של מנוע עם גיר ?!

kd2
09-04-06, 15:03
קיד הכל שאלה של סדר גודל.
אני יודע שיש תיבות אוטומטיות עם הפסדי חכוך נהדרים ומשקל נוצה אבל השאלה מהו המחיר שצריך לשם על אחד כזה וכמה זה ריאלי למקרה הספציפי הזה?

arnonshoshani
09-04-06, 17:47
ברוך שלום

הגיר האוטומט של סובארו כאשר לא מקבל פיקוד ממוחשב ניכנס למוד חירום ולשילוב הילוך שלישי בלבד וללא אפשרות של החלפת הילוכים אפילו ידנית!
אני עשיתי את כל הנסיונות עם הגירים הללו וללא תוצאות טובות הגיר מסרב לצאת מהילוך שלישי. הגיר מגיע עם מחשב נפרד משל המנוע ולכן הוא דורש חיישנים ולא רק פיקוד ממחשב המנוע. חיישן מצב פדל גז, חיישן סל"ד וכו'.
הגיר של הלגאסי רק לעידכון הוא במצב 2X4 בלבד לא ידוע לי על גיר כזה ב 4X4 כמו כן הוא מתאים בלגאסי עד מנוע 2.2 ל' הגיר הנ"ל הוא בעצם גיר של ה DL ים הישנים שעשו לו מתאם (מקורי של סובארו) להתאימו למנועי הלגאסי למיניהם הוא בעל שלושה הילוכים וחיסרון קטן אחד הוא הציריות שלו גם של DL והן קטנות ומנוע ה1800 שהוא נוסע היום עם גלגלים 31 נגזרה לי צירים ושברתי פעמון אחד, אמנם במקרים קיוניים אבל זה קרה.
הגיר יכול מבחינה תאורטית להתאים מכאנית למנוע הWRX אבל לא להרבה זמן. כמו כן הגירים הללו יצאו רק במשך שנה וחצי והם נדירים מאד היום. לא ידוע לי על גיר מכאני אוטומט אחר שיוכל לשאת עומס כזה.

מצטער שלא יכולתי לעזור יותר ואולי תשובתי לא מלאה וישנו גיר כזה אבל לא מצאתי אותו.
בכל מקרה תדבר עם סופר גיר אני מאמין שאתה מכיר אותו והוא טוען שיוכל לבנות קופסא שתבצע את ה"עבודה" על הגיר שלך.

ביי
ארנון

karnaf
09-04-06, 19:07
אני מכיר איפרזה טורבו עם כ600 כ"ס שמשודכת לתיבה אוטומטית
אני יברר עוד פרטים ויודיע לכם איך העסק עובד

הצפרדע
09-04-06, 20:19
ארנון - ראשית, תודה. שנית, לא יודע מי זה סופר גיר - אולי מכיר ולא יודע שאני מכיר....
תן לי בבקשה את פרטיו ואצור איתו קשר.

קרנף יקר - מה שכתבת הוא בעל חשיבות רבה. אם תוכל לברר פרטים, אני אהיה
צפרדע מאד אסירת תודה :grin:

הצפרדע
09-04-06, 20:43
ברוך שלום,
מבלי להכיר כלל את מערכת המיחשוב של חברת סובארו, אך עם היכרות מצויינת של תיבות הילוכים אוטומטיות ממחושבות מתחום המשאיות, אתה לא תוכל לתפעל את הגיר ללא תשתית מתאימה מצדו של מחשב המנוע. זה לא משנה עם מדובר על שני מחשבים נפרדים מנוע / גיר, או מחשב אחד. צריך תשתית נתונים + תגובה. אחת התקלות הכי בעיתיות ברכב ממוחשב נקראת "מערכת מכנית לא מגיבה". המשמעות שמחשב מוציא בקשה לפעולה, והפעולה לא התבצעה. דוגמא: הגיר מבקש הפחתת מומנט מהמנוע לצורך העברת הילוך, ובפועל העברת הילוך מתבצעת בסל"ד מלא. פעולה זו תגרום מיד מעבר למוד חרום.

קיד, מה שאתה בעצם אומר לי, הוא שיהיה יותר קל ויותר הגיוני לקחת את מנוע הבוקסר של ה - B4 ולהרכיב לו טורבו, מאשר להצליח להפעיל את הגיר הזה עם מנוע ה - WRX .
תודה שקלקלת לי את המצב רוח...:mrgreen:

KD2, אתה לא מבין דבר בגירים אוטומטים. ימי הגירים ההדראוליים נגמרו. אתה מוזמן לראות מנוע של 2000NM, 440 HP משודך לגיר אוטומט ללא איבוד אנרגיה כלל, ועם חסכון במשקל ובמימדים לעומת גיר ידני. ואתה יודע מה הכי מפתיע? לגיר זה בלאי פחות מגיר ידני, וזה רק בגלל העובדה שאין טעויות נהג.
קיד.

מסכים עם כל מילה.
לפעמים אני מתפלא איך אנשים ממשיכים להיצמד לדברים שזמנם עבר, בטענות לא רלבנטיות.
אני לא מבין איך אפשר להשוות גיר אוטומאטי טוב לגיר ידני, מוצלח ככל שיהיה, בעקר בשל מהירות התגובה וחוסר הצורך בהפעלת קואורדינציה מיותרת ואיבוד זמן יקר, במצבים בהם כל עשירית שניה יכולה להכריע תוצאה של תחרות.
זה ויכוח שהוכרע כבר מזמן, אבל יש עוד כאלה שגדלו על ברכי הרעיון "שאין כמו גיר רגיל", בעקר לנהיגה ספורטיבית, ומסרבים להיפרד ממנו.
המצחיק הוא, שאם יש בכלל טעם בגיר רגיל, הרי שזה דוקא לא לנהיגה ספורטיבית. אבל מי אני ומה אני, שאתערב ב"אמיתות" הנצחיות הללו:rolleyes:

arnonshoshani
09-04-06, 21:49
ברוך

קצת לקנא הרי לך אתר למנועי סובארו
http://www.outbackmotors.com/600hp_setup.htm

בהצלחה
ארנון

חנן גולומבק
09-04-06, 22:57
ברוך

קצת לקנא הרי לך אתר למנועי סובארו
http://www.outbackmotors.com/600hp_setup.htm

בהצלחה
ארנון

ארנון, זוכר אותי ???

אאוץ
10-04-06, 05:45
ברוך, הבנתי שנרשמת לפורום STI:razz:
כל מאמציי להירשם עלו לשווא?;-)

אביחי

kd2
10-04-06, 13:05
וחוסר הצורך בהפעלת קואורדינציה מיותרת ואיבוד זמן יקר

תירוץ של נהגים גרועים או לא מיומנים מספיק.

הצפרדע
10-04-06, 16:08
תירוץ של נהגים גרועים או לא מיומנים מספיק.

אתה מגיב עכשיו כמו ילד קטן שנעלב, וחבל.

לגופו של ענין - קח נהג שאתה חושב שהוא טוב(ולא צריך תירוצים...),
ותן לו לנהוג בגיר רגיל ואח"כ בגיר אוטומאטי, באותו מסלול ובאותם תנאים.
הוא לא יחסוך זמן על קואורדינציה מיותרת ומהירות תגובה טובה יותר של האוטומאטי???

ברור שכן, וחבל שאתה לא רואה את המציאות ומתעקש על השטות הזאת.
מותר לך לשנות את דעתך - זה מעיד על בגרות או לחילופין, על כך שיש לך
עתיד בתור פוליטיקאי...:mrgreen: :mrgreen:
רוב הנהגים בסבבי התחרויות הללו, נוהג בגיר אוטומאטי, ולא בלי סיבה.

חנן גולומבק
10-04-06, 16:17
אתה מגיב עכשיו כמו ילד קטן שנעלב, וחבל.

לגופו של ענין - קח נהג שאתה חושב שהוא טוב(ולא צריך תירוצים...),
ותן לו לנהוג בגיר רגיל ואח"כ בגיר אוטומאטי, באותו מסלול ובאותם תנאים.
הוא לא יחסוך זמן על קואורדינציה מיותרת ומהירות תגובה טובה יותר של האוטומאטי???

ברור שכן, וחבל שאתה לא רואה את המציאות ומתעקש על השטות הזאת.
מותר לך לשנות את דעתך - זה מעיד על בגרות או לחילופין, על כך שיש לך
עתיד בתור פוליטיקאי...:mrgreen: :mrgreen:
רוב הנהגים בסבבי התחרויות הללו, נוהג בגיר אוטומאטי, ולא בלי סיבה.

ברוך לאיזה סבבי תחרויות אתה מתכוון ?

אאוץ
10-04-06, 17:24
לא צריך קואורדינציה כדי לתפעל תיבת הילוכים ידנית בעת מירוץ, זה כבר מתקבל כדבר מובן מאליו,
וחודר לתת-מודע.

יש פרמטרים שאי אפשר להתחרות עם תיבות אוטומטיות למחצה, אבל זה לא קשור כלל וכלל לפה.

אביחי

אריה פאהן
10-04-06, 23:06
למה גיר ידני מתאים יותר למרוצים ? אוף זה ארוך ! למי יש כח לכתוב או לקרוא את זה בדיון בפורום ?
הגירים "האוטומטיים" שנמצאים ברכבי מרוץ זה לא הגירים שאנו מכירים ממכוניות רגילות גם לא ממכוניות הספורט ביצור סדרתי ,גירים אלו מתחילים בעליות של - 70,000$ ומעלה ,זה עולם אחר שעובד בדומה לטיפטרוניק אבל עם תגובות מהירות ובזמן אמת ולא בהשהייה או מתי שבא לגיר
בכ"ז הסיבות העיקריות לגיר ידני-
תזמון מדוייק
שמירת על כח זמין
אוטו' בד"כ = מתחמם , מאבד כח מנוע (נכון שיש היום דברים חדשים ו,,,,,,,אבל לרוב זה עדיין כך )

UNIX
11-04-06, 00:03
הגולף gti החדשה מגיעה גם עם גיר אוטומט(למי שרוצה) וההילוכים עוברים מהר מאוד ,
כל מי שנסע על האוטומט ועל ההילוכים טוען שהאוטומט הרבה יותר חזק .

אריה פאהן
11-04-06, 00:20
unix אני באמת לא מכיר את הגולף האוטו' והידני פעם אחרונה שנהגתי על דבר כזה היה מעל 10 שנים ,גם אז זה היה עגלה לעומת הרנו 5 GT , זה לא רכב מרוץ , אבל אם המדד הוא עמידה ברמזור והאצה עד 150 קמ"ש יכול להיות שהאוטו' יוציא תוצאות טובות לעומת ידני (במיוחד מנהג לא מיומן ) מרוצים מוכרעים אחרת ,כשיש לך בסטייג 40 פניות ואתה מאבד 1/2 שניה ביציאה מסיבוב ,כלומר איבדת 20 שניות סה"כ ,זה המון מעל ומעבר להפרשי הזמנים בהם מוכרעים מרוצים , וזה מה שקורה לרוב בגיר אוטו' סטנדרטי ,(שוב אני לא מדבר על תיבות מקצועיות בעלויות של מאות אלפי $)

nirzi3
11-04-06, 00:20
לפי מה שאני ראיתי באיזה תוכנית טלוויזיה בגולף האוטומטית החדשה אין גיר אוטומטי רגיל יש גיר עם דאבל קלאץ' (תרגום חופשי)

http://auto.howstuffworks.com/dual-clutch-transmission.htm

אאוץ
11-04-06, 00:22
זה תיבה בעלת 2 מצמדים כפולים, אפילו יותר יעיל מגיר ידני כשר לפסח.
התיבה מקונצרן VAG נקראת DSG.

אביחי

kd2
11-04-06, 13:53
אאוץ ואריה סיכמו את זה הכי טוב, בתקציב הגיוני עדיף ידני ( והנה לכם מוטו בחרוזים :grin: ).
וגם אני לא חושב שזה מאוד מפריע לנהג מיומן לנהוג עם גיר ידני, כמו שאביחי אמר זה כבר בא טבעי.
אם מדברים על DSG זה משהו אחר וזה מבחינת זמנים באמת עדיף, אבל היא מאוד יקרה( והיא בעצם גיר ידני במבנה שלה ).

asafk
11-04-06, 15:42
back to the subject...
on the B4, you will find shitloads of sensors- most of them are not even relevant to the tranny. but the tranny won't work without them. the B4 is a really amazing car. it measures how much you are turning the steering wheel, and how much you press the accelerator. then it will measure via 3 Gmeters the the car accelerations, and will operate the engine, brakes, and tranny to prevent any unwanted movement of the car.
you can use all the sensors in your car... or buy a dedicated transaxle for 7000 - 10000 $.....
or you can buy the 2500cc engine with its transmission- you can make it 300HP without turbo, or use a standard H6 (3000cc) engine with ITS tranny... again- you'll have some problems with the body sensors- but you'll have, at least all the comunication between the engine and the tranny.
there are some manufacturers in the US that are specialists in building the electronics for Subaru powerplants... look for them.
some years ago I was helping somone to build a car with the B4 powerplant... and this is the summary of what I remember.

Asaf.

gooli77
15-04-06, 01:05
לגבי השאלה המקורית...
אין לי מושג לגבי הפעלה של גיר אוטומטי במנוע עם מחשב שמכיר גיר ידני אבל יש לי רעיון אחר
לפורסטר טורבו יש מנוע זהה!!! לWRX (ניהול מנוע שונה) ויש בארץ כאלו עם גיר אוטומטי אז זו אופציה טובה, אומנם תאבד את הקיט של PRODRIVE אבל ניתן לשפר את המנוע בדרכים שונות וטובות יותר (אין אף סובארואיד רציני בארץ שממשיך עם הקיט של PRODRIVE, כולם שידרגו לדברים רציניים יותר).

הכתובת הטובה ביותר לשאלות בנושא סובארו בארץ זו סדנת T.I.G באשדוד ( 052-3504348 גיא),
מדובר בשלושה מהנדסים "חולים בראש" שפתחו את העסק הרציני ביותר בארץ בנושא סובארו ואיוו (גם פורשה), מבטיח לך שאם הם לא יודעים, אף אחד לא יודע!

בהצלחה
גולי

קופרברג
02-02-07, 15:44
מניסיוני אחרי שחיכיתי הרבה זמן לפתור את הבעיה של הגיר החשמלי יש שתי פתרונות לחבר את המחשב גיר אצל חשמלאי שלא נראה לי שתמצא מישהו כזה שיסכים לעשות את זה כי זה מסובך אלא אם כן אתה לוקח את כל הצמת חשמל של סובארו ומרכיב ברכב כולל לוח שעונים וכו' בטח לא תרצה דבר כזה, דבר שני יש מישהו בסגולה שהוא מומחה לגירים מניסיוני איתו הוא יכול לעשות לך העברת הילוכים כמו באוטובוס עם כפתורים אבל זה הרבה כסף .
מה שאני עשיתי זה לקחתי גיר סובארו אוטומט מכני שפתר לי את כל הבעיות חוץ מאחת המומנט שלא יעזור לך איזה גיר תרכיב של סובארו ותרכיב צמיגים גדולים מאוד קשה לרכב לסובב את הצמיגים האלו עצה שלי כח גיר אוטומט של טרנספורטר ותשנה לו את יחסי העברה עם ציריות מחוזקות יפתור לך את הבעיות הרבה יותר בפשטות

-->