PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלת תם - שאסי !

הכוכב הכחול
12-04-06, 14:35
שלום לכולם,
אני שנים משוטט באתר, ולא זכור לי שראיתי הודעות על שאסי ( גם לא בחיפוש עכשיו ).

לכן יש לי שאלה-
אני מחפש לי כבר זמן רב סמור ( מחכה לכלה המיועדת ולא מסכים להתפשר - טעות עושים פעם אחת..)
ותהיתי על קניית רכב עם מכה בשאסי ( אני יודע שזה סוטר אבל לצורך הדיון ..).

מה זה אומר ?-
- איזון
- עמידות החומר וכו'

כי נראה לי ששאסי לא אמור להיות כזה ביג דיל ( תלוי כמובן בגודל המכה ),
הרי רכבי שטח חוטפים הרבה מכות בין עם בסלעים או בכלל,
ותמיד יהיה משהו ,

לכן כמה זה בעייתי בעיית שאסי ברכב ?

תודה על תשומת לבך
ופסח שמח לכולם
דניאל

נמרוד
12-04-06, 15:33
ענית לעצמך - יש אינספור מכות שיכולות להיות, חלקן ברות תיקון וחלקן לא, חלקן חשובות וחלקן טריביאליות, וברכב שטח עם שלדת סולם כמו סמוראי זה באמת הרבה פחות ביג דיל מאשר בפריבטים. ואני אגלה לך סוד - גם בפריבטים זה לעיתים רחוקות ביג דיל מבחינה טכנית, זה ביג דיל מבחינת הסחירות של הרכב. "מכה בשסי" זה אחד מהקודים בשפת סוחרי הרכב המוסכים ומכוני הבדיקה לפריבטים, שנועד לבלבל את הלקוחות התמימים. בפורומי רכב כמו קארספורום אתה כל הזמן קורא על רכבים עם "מכה בשסי" שעוברים ידיים במחירים מגוחכים וכל מיני סיפורי סבתא... ראבאק, אף אחד לא טורח להכניס את הראש מתחת לאוטו ולהסתכל בעיניים שלו, ולנסות להבין על מה מדובר!

לעניינך - יש סמוראי שאתה מעוניין לקנות, אוקי. "מכה בשאסי"??? מי אמר, מה אמר, איפה למה כמה, שים תמונה.

GodsFather
13-04-06, 15:30
לא הכי מסכים איתך , נמרוד...

מכה בשאסי יכולה להביא לעיוות של השאסי ולו במילמטרים קלים אשר לא נראים לעין רגילה אך נראים למכשיר מדידה יעודי.

עיוות השאסי גורם לחוסר איזון במיקום תושבות ושאר טופינים ומכאן גם עיוות ביכולת הלחצים אשר יוטלו על השאסי ומכאן ועד שבירתו ,הדרך לא ארוכה כבשאסי תקין ולא פגוע.

ויתקנו אותי יודעי דבר...

עירא
13-04-06, 15:43
לא הכי מסכים איתך , נמרוד...

ויתקנו אותי יודעי דבר...

כשתה מכוון ליודעי דבר, למי בדיוק אתה מכוון?
אדם בעל השכלה של מהנדס שמכיר את תחום הרכב בצורה טובה מאוד כתב את חוות דעתו.
מה הוא הרקע שלך בתחום, בכדי שיהיה יותר כל להעמיד את הדעות (המנוגדות) שלכם בפרופורציות.

עירא

אלון_ק
13-04-06, 16:31
אמיר, יש באתר נורמה - לא יודעים, לא כותבים. לכן מן הראוי שהתגובה שלך תכתב כשאלה (באם אתה לא יודע זאת לבטח) ובמידה וזו אכן קביעה כפי שמשתמע מהודעתך, נימוק מדעי נדרש - במיוחד אם אתה מנסה לסתור את נמרוד (כי הוא כן מסתמך על נימוקים מדעיים ואנחנו מכירים אותו מספיק טוב כדי לדעת שזה המצב אצלו אם הוא לא מציין אחרת).

לרקע שלך אין קשר ולא לכך התכוון עירא, כוונתו היא שאם אתה נותן תשובה כזו אתה צריך נימוק שיעמוד מאחוריה. אחרת נגיע למצב של פורומים אחרים, בו כל דיכפין זורק את מה שנראה לו נכון בלי קשר למציאות ועבור המשתמש החדש, זה שלא יודע מי מהנפשות הפועלות רציני ומי לא, לא יהיה איך לקבוע מי צודק אלא לפי דעת הרוב.
זה רלוונטי רק לנושאים מדעיים, כמובן, כמו הנושא הזה. זה לא אומר שאי אפשר לשאול או להעלות סברה אם היא נראית לך הגיונית אפילו אם אין לך שום נימוק בשבילה, אבל אנא ציין שזו סברה לא מנומקת אלא תחושת בטן, כך שהקורא התמים לא יחשוב שאתה קובע עובדות סופיות. זה חשוב כי אחד הדברים היפים כאן הוא שבנושאים מדעיים הנוגעים לרכב, אתה כן יכול לסמוך על התשובות כאן - בדיוק מהסיבות האלו.

מה יותר מכך, שים לב שאתה לא חולק על נמרוד - נמרוד מגדיר את חשיבות הפגיעה כתלות באופיה. התגובה שלך גורמת לאותה פאניקה חסרת טעם שהוא מתייחס אליה - "אמאל'ה, יש לי מעיכה קלה בסולם מלמטה, אני לא נוגע ברכב הזה כי אולי יש שם תזוזה מילימטרית שאני לא רואה". כדי לקבוע אם הפגיעה היא קריטית או לא, צריך בדיוק את מה שנמרוד ביקש - פירוט לגבי הפגיעה.

asafk
13-04-06, 18:19
if there is a questionable chassis- check it!
go to a shop that specialize in it- and get it measured on the right equipement.
a local dent may mean nothing, but there may be a critical problem that will look like a local dent.
if you dont want to pay 200-300 SHEKEL for the check- measure diagonals by yourself- it's easy, and for a samurai frame- 1-2 mm of difference shouldn't make much problems.

generally speaking, I can tell you that the frame on our 4X4s is built from 2-3mm thick profiles of a soft steel. a hard land on a rock will cause a local deformation- but since the metal is soft- nothing will pass on to the rest of the frame, on most of the cases.

Asaf.

GodsFather
13-04-06, 20:46
חבר'ה רגע...לא התכוונתי לערער את דבריו של נמרוד - מודה, טעות בניסוח שלי (ובקריאה שניה , כנראה גם בהבנת הנקרא...היין מאתמול והעובדה שישנתי 4 שעות)...

בסה"כ גם נמרוד סייג את דבריו , אני רק רציתי להבליט את הסייג הזה , כדי שבאותה מידה שאפשר לא לפחד ממכה בשאסי, צריך גם לפחד ממכה בשאסי, אמרתי את שאמרתי בהתבסס על נסיון חיים ולא על לימודים ועובדות מדעיות - הגיון בריא ומספיק רכבים מהיום שהיה לי רשיון ואף לפני כן.

אלמד להתנסח להבא - וכן , אני מסכים , האתר הזה והכותבים בו (אין הנחתום מעיד על עיסתו) מקצועי ברבבות מאתרים אחרים וחשוב שלא יצאו כאן באמרות לא מבוססות מדעית.

דרך אגב (ולא מכוונה לעקוץ), מהנדס או לא - גם בעלי תואר טועים...אמנם לא ידעתי שנמרוד בעל תואר, אבל חשוב לזכור זאת...

אלון_ק
14-04-06, 15:18
נגע שנעקור מהשורש כבר עכשיו (ובזה גם נסגור את הצד הלא רלוונטי הזה, ברשותכם) - זה שנמרוד מהנדס לא מעניין אף אחד כאן. זה לא הופך אותו ליותר צודק או יותר חכם, זה לא אומר שמה שאמיר אומר שסותר את נמרוד לא יתברר כנכון לחלוטין. הדבר היחיד שקובע כאן זה מה נכון ולא משנה מי אומר את זה, נמרוד או אחד בלי בגרות.
כן חשוב שדברים יוצגו באופן מנומק, כי בסופו של דבר 99% מהנושאים כאן הם כן הנדסיים וכן ניתן לדון בהם ברמה הנדסית כזו או אחרת (וכולנו עושים זאת יום יום כאן! זה רק נשמע משפט מפחיד). חשוב לשמור על זה כך אחרת נגיע למצב שתיארתי מעלה (לא בבית ספרנו).

אל תפחדו לרשום משהו אם אתם חושבים שהוא נכון. תחשבו על זה טוב טוב, זה כן, אבל אל תגידו "אני לא מהנדס אז אני לא יודע". זה פשוט לא נכון וחבל. את הפורום הזה נמרוד אולי בנה, אבל אתם מחזיקים בחיים. קחו שאיפה, תחשבו גם למה מה שאתם אומרים נכון ואז תציגו אותו. אם תטעו, איזה סוג של נמרוד כבר יתקן אתכם ואם לא, מה טוב.

anakin
14-04-06, 17:03
ואם נחזור לנושא.
לסמוראי יש שילדת סולם (או אורכית) ז"א שתי קורות אורך חזקות מאוד ומספר קורות רוחב שמחברות אותן.
המרכב (תא המנוע ותא הנוסעים) מחובר לשילדה והוא לא חלק ממנה, ז"א שבמקרה הצורך או הרצון אפשר להחליף את כל המרכב.

ב 99% מרכבי הפרייבט השילדה שקיימת היא שילדה אחודה (או נושא מרכב), שם השילדה והמרכב הם אותו החלק (תא המנוע, הנוסעים, המטען, הרצפה וכל הרכב הוא שילדה).

לכן-ברכב פרייבט כל מכה רצינית, אפילו בקורות של החלון עלולה לשנות לגמרי את התנהגות הרכב, היציבות והבטיחות שלו, ברכבים כאלו גם קשה מאוד למצוא פגיעות בשילדה לבד ללא עזרת בעל מקצוע.

ברכב כמו הסמוראי קשה יותר לפגוע לו בשילדה ברמה שתגרום לשבר או עיוות (כי רוב הסיכויים שהמרכב יהרס לפני השילדה), בנוסף בחינה מעמיקה (אפילו בעיין) מתחת לרכב תגלה לך אם יש מכה, שבר או עיוות בשילדה.

shmil
14-04-06, 17:41
ברכב כמו הסמוראי קשה יותר לפגוע לו בשילדה ברמה שתגרום לשבר או עיוות (כי רוב הסיכויים שהמרכב יהרס לפני השילדה

לא נכון.
אין שום בעייה לסדוק או לשבור רק שלדה בלי שתראה שום סימן בבודי.
עובדתית, קרה לי בבלייזרים, שגם הם בעלי שלדת סולם, כמה וכמה פעמים.

בחינה מעמיקה (אפילו בעיין) מתחת לרכב תגלה לך אם יש מכה, שבר או עיוות בשילדה.
שוב, תשובה שגוייה.
סדק מתפתח, יכול להיות סדק נימי, לא תראה אותו כשהוא קיים עד שלא יתרחב, וגם אז הוא יכול להיות מוסתר בבוץ ולא להראות.
החכמה היא לדעת מהם המקומות הטיפוסיים לסדקים בכל סוג רכב, ושם לבחון היטב. אם לא תדע, לא תמצא.

מעבר לכך, יש השלכות לתוספות למיניהן או לאופן הפעלת הרכב: הוספת הגה כח - מוסיפה מאמצים, זחילת סלעים - מוסיפה מאמצים ולפעמים גם מכות, קפיצות - מוסיפות אממ-אמא של מאמצים ומעוותים, וכיו"ב.

anakin
14-04-06, 18:16
לא נכון.
אין שום בעייה לסדוק או לשבור רק שלדה בלי שתראה שום סימן בבודי.
עובדתית, קרה לי בבלייזרים, שגם הם בעלי שלדת סולם, כמה וכמה פעמים

לכן רשמתי רוב הסיכויים ומהניסיון שלי בעיקר עם רכבים בעלי שילדת סולם (האמר,נ.נ.,אביר וכו') אם השילדה ספגה מכה רצינית גם למרכב קורה משהו.

שוב, תשובה שגוייה.
סדק מתפתח, יכול להיות סדק נימי, לא תראה אותו כשהוא קיים עד שלא יתרחב, וגם אז הוא יכול להיות מוסתר בבוץ ולא להראות.
החכמה היא לדעת מהם המקומות הטיפוסיים לסדקים בכל סוג רכב, ושם לבחון היטב. אם לא תדע, לא תמצא.

שים לב שרשמתי-בחינה מעמיקה!

tzurlis
14-04-06, 19:42
"מכון מקסיקו" בנתניה, אזה"ת ישן, מוכר בענייני שלדות ברמה ארצית. מתמחה בבדיקות ויישור שלדות ואחד מספקי חוו"ד לטכניון ולמשרד התחבורה (למיטב ידיעתי, בין הבודדים לעניין). תשקיע כמה שקלים, קפוץ אליהם עם הרכב ותקבל תשובה מקצועית לגבי המכה, משמעותה ועלויות יישור שלדה במכשור מוכח ולפי תקן.

lizard
15-04-06, 01:11
מאחר ואני אוטוטו מפרק את המנוע ואת הבודי מהשלדה, כלומר, תהיה לי שלדה נקייה אז רציתי לדעת איך אפשר למדוד אם השלדה מעוותת, מהם הערכים הנורמטיבים ואיך מודדים אותם ?
קראתי כבר כמה פעמים פה על מכון מקסיקו. אם השלדה תהיה במצב רע אני מן הסתם אשלח אותה אליהם על מנת שיתקנו.
ג'ו הסביר לי קצת על הנושא ואם אני זוכר נכון אז בדר"כ יש עיוות מסויים בשלדה של סיקס (אני מדבר רק על סיקס) הוא אמר לי גם מה נחשב נורמטיבי אבל האמת היא שאני לא זוכר את המספרים המדוייקים ואיך למדוד אותם.

אשמח לעזרה.
תודה

shmil
15-04-06, 12:24
כבר למדת לרתך, מיכה, אז בשביל מה מקסיקו?

הסיכוי לשלדה מעוותת בסיקס הוא אפסי.
אם כבר יש לך משהו לא תקין, זה יכול להיות ברמה של תושבות קפיצים/סדק/שבר/רקבון, ואת זה, ברוח האתר הזה, אין שום בעייה לתקן לבד.
כשזה יהיה רלבנטי, תפתח שרשור עם תמונות.

lizard
15-04-06, 13:37
אם כבר יש לך משהו לא תקין, זה יכול להיות ברמה של תושבות קפיצים/סדק/שבר/רקבון, ואת זה, ברוח האתר הזה, אין שום בעייה לתקן לבד.
כשזה יהיה רלבנטי, תפתח שרשור עם תמונות.

תיקונים כאלו ואפילו גרועים יותר אני לא חושש לתקן לבד. אבל למשל אם השלדה מקבלת עיוות בצורת טרפז או אפילו עיוות בקורות עצמן במקום | / או \ אז אני חושב שזה קצת גדול עלי.
בסה"כ התחלתי לתקן את השלדה, אחרי שהיא תפורק לגמרי אני אמשיך.

asafk
15-04-06, 16:06
measure the cahassis diagonals.for a CJ, up to 3 mm difference between two sides is acceptable.

asaf.

עירא
15-04-06, 18:07
בספר דרג ג' יש הוראות מפורטות ביותר איך למדוד ומה המידת סטייה המותרת (8מ"מ במקרה רגיל ו-4מ"מ לשילדה שחזרה מתיקון)

עירא

אלון_ק
15-04-06, 19:22
אסף, אני מניח שהטולרנסים האלכסוניים הם פונקציה של אורך ורוחב השלדה?

lizard
15-04-06, 19:37
8מ"מ ??? הממ, זה לא קצת קצת? בייחוד לשלדה שנועדה להתכופף או משהו כזה (לא זוכר את המונח הנכון)

lior_b.s
15-04-06, 23:28
מידות לשלדה של סמוראי...

http://img55.imageshack.us/my.php?image=sj006a18vl.jpg

אלון_ק
16-04-06, 11:42
אני חושב שזה לארוך, ליאור. בsuzukiinfo.org יש שרטוטים בתצורת PDF גם לקצר.

lior_b.s
16-04-06, 13:02
אלון, יכול להיות שאתה צודק, לא מוזכר אם זה ארוך או קצר, זה בא ביחד עם תמונה של השלדה...
http://img97.imageshack.us/my.php?image=chassis6ui.jpg
אתה מכיר סמוראי יותר טוב ממני...אם אתה אומר שזה ארוך אז זה ארוך..

אלעד ל.
16-04-06, 14:04
קטונתי .. ויכול להיות שאני נכנס לשרשור פה קצת מאוחר אבל ...רק להבהיר משהו .
הפלדה בנויה בעצם בצורה כזו שיש בה "נקעים" שאפשר לומר שהם מעיין סדקים מיקרוסקופיים. ברגע שהמתכת חוטפת מכה יש תנועה של נקעים בתוכה . התאספות של נקעים ביחד יוצרת סדק. כמו כן מכה משנה את חוזק המתכת ( במקרה של פלדה מכה "קרה" תגרום לכך שהמתכת תהיה קשיחה יותר אך פחות גמישה - אלא אם כן היא עוברת תהליך של שחרור מאמצים ) . למעשה קיים איזשהו סף מסויים שבו מתרחשים שינויים מהותיים במתכת - כאלה שלאחר מכן יכולים לגרום למעיין כדור שלג מתגלגל של נזקים . ( עד כאן תכונות של חומרים - בהמשך הקורס אולי אהיה חכם יותר ... תרגישו חופשי לקטול שטויות שכתבתי ... :-) )
חוצמזה , עד כמה שאני מבין עיוות מסויים בשלדה ( שוב צריך להבין באיזה עיוות מדובר) יכול לגרום לחוסר איזון כזה שיפגע במכלולים אחרים שיפגעו משחיקה או ממאמצים לא סימטריים .
אני אישית חושב שאם הרכב הולך לשמש גם כרכב יום יומי בנסיעה על הכביש על פניו הייתי דוחה רכב שנפגע בשלדה. כדי לא לקחת סיכון מיותר.

אלון_ק
16-04-06, 21:31
אלעד, אתה מציג בדיוק את הפחד הלא הגיוני. נקעים מפחידים אותך? דמיין נהג שאוהב לנסוע מהר עם הסמוראי שלו. הבמפ סטופ פוגש את הסרן הרבה, זו מכה לא מבוטלת אם היא ע"ב קבוע. תוסיף לזה כמה מכות מסלעים בשלדה, לאו דווקא כאלו עם ביטוי ברור של מכה (עיוות נראה לעין). איפה הנקעים האלו היום?

מה עם רכב שמצליב המון? איפה הקשיית המעוותים, התעייפות החומר?

אתה חייב להתייחס לכל מקרה לגופו. הכללה כמו שעשית כרגע פוסלת כל רכב שטח באשר הוא אם חושבים על זה.

asafk
17-04-06, 15:50
8מ"מ ??? הממ, זה לא קצת קצת? בייחוד לשלדה שנועדה להתכופף או משהו כזה (לא זוכר את המונח הנכון)
מודדים דברים במנוחה, מיכה, לא בעומס. (יש רק דבר אחד שמודדים כשהוא מתוח, וזה לא בפורום הזה).

אסף.

asafk
17-04-06, 15:52
אגב, בספר של הCJ יש אכן איך לבדוק, ו3 מ"מ יהיו בסדר לסמוראי, אם השלדה ישנה, אולי קצת יותר. זה לא CJ.

אסף.

אלעד ל.
17-04-06, 20:24
רוצה להבהיר. כתבתי הכל בהסתייגות . במפורש רשמתי שהכל תלוי בגודל המכה , בגודל המעוות ואם עברנו את הסף המותר לחומר . אני לא מפחד מנקעים אבל אני חושב שאם רכב חטף מכה בשלדה ויש חשש אז למה להתאמץ ? למה לא לחפש משהו אחר ?

אלון_ק
17-04-06, 21:50
אז הבנתי אותך לא נכון ועמך הסליחה. כוונתי הייתה לחדד את הנקודה של נמרוד - צמד המילים "מכה בשלדה" לא אומר כלום לאף אחד, זה הפחדה לשמה. אם מתקיים מצב כפי שתיארת או עיוות משמעותי, חלודה וכיוב' - לעזוב, כמעט תמיד. לא חסרים סמוראים עם שלדות תקינות.

lizard
18-04-06, 09:59
מודדים דברים במנוחה, מיכה, לא בעומס. (יש רק דבר אחד שמודדים כשהוא מתוח, וזה לא בפורום הזה).

אסף.

ברור שבמנוחה ועל רצפה או מתקן מפולס וכדומה.

מה קרה שאתה פתאום כותב בעברית? חזרת מהטיול ?

-->