PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניקוי רדיאטור ב-CJ

אמנון
14-04-06, 13:55
בעל הרכב לשעבר (13 שנה עם הג'יפ) מילא מיי ברז במע' הקירור בתקופה לפני קנייתו (תקופת זמן ארוכה ככל הנראה, לא נראה לי שהמערכת ראתה נוזל קירור בזמן הקרוב או אפילו הרחוק).
במיכל העודפים יש בוצה חומה על הדפנות ובקרקעית.
הערה - הרכב לא מתחמם.
אני רוצה לנקז את כל המים במערכת, לנקות את הרדיאטור ולמלא חזרה במיי קירור. אני מתכוון לפרק את הרדיאטור מהרכב.

כמה שאלות -
* האם ניקוי עם צינור מים את הרדיאטור יספיק או שלא רצוי כלל עקב בוצה במע'? יש לציין שמפתח המילוי המעברים נראים פתוחים.
* האם עקב בוצה במיכל העיבוי יש להניח שתתכן סתימה במעברי במים בבלוק המנוע? איך ניתן לפתוח סתימה כזו? יש לציין שהרכב לא מתחמם כלל.
* בספר הרכב הצבאי מתואר הליך ניקוז האוויר ע"י:
- הפעלת חימום תא הנוסעים
- מילוי המערכת בנוזל קירור והפעלת המנוע כשהמכסים סגורים.
- כיבוי המנוע כשמגיע לטמפ' עבודה ולחכות עד שיתקרר.
- להוסיף נוזל לפי הצורך.
מצויין גם שיתכן הצורך לחזור על התהליך.
וגם שיתכן צורך לנתק את צינור מחמם תא הנוסעים כדי לאפשר יציאת אוויר בעת מילוי הנוזל.
כאמור אין לי חימום תא נוסעים פעיל. האם לדלג על סעיף זה ולנתק את צינור החימום מראש?
יש עוד הערות שחשוב שאדע?
* האם כדאי לבצע את הטיפול לבד כמה שיותר מהר, עקב כל המאפיינים שרשמתי?

אם תוכלו להוסיף עוד מידע שעליי לדעת בטיפול מערכת הקירור ב-CJ, יהיה מצויין.

- למען הסר ספק - ביצעתי חיפוש ולא מצאתי מענה על השאלות.
השרשור הזה יוכל לרכז את הידע בנושא טיפול במערכת הקירור לבד, ב-CJ.

תודה.

lizard
14-04-06, 14:29
מה שאני עשיתי זה לפרק את הרדיאטור, את משאבת המים ואת הפלאנג'. להעביר זרם מים דרך הבלוק, אני לא זוכר אם מהמשאבה לפלאנג' או ההפך, להוציא כמה שיותר מים חומים שיש. עד שהמים מצטללים, מן הסתם צלולים לחלוטין הם לא יהיו.

ברדיאטור אני הסתכלתי עליו ביסודיות לראות שאין מקומות חשודים.
אחרי זה שטפתי את הרדיאטור חיצונית עם זרם מים יחסית חלש (אחרת הוא עלול לעקם את הצלעות קירור) ואחרי שהוא חיצונית היה נקי הסתכלתי שוב לראות אם אין סדקים או משהו כזה.
אחרי זה מעבירים דרכו מים עד שהמים מצטללים כמה שניתן.

אחרי ההרכבה תמלא את המערכת מים רגילים. תבדוק שאין נזילות. תנקז ותמלא מים ירוקים. אם אתה חושב שתעבוד על חלקים במנוע שדורשים ניקוז של המי קירור אז תשאר לבנתיים עם מים רגילים. חבל לבזבז כסף.

על הדרך תבדוק את הטרמוסטט ותחליף צינורות. לא כל כך יקר ושווה את ההשקעה. את הישנים כמובן תשמור לחלפי חירום. אם הרצועות מנוע שחוקות אז תחליף גם אותן. אתה תפרק אותן במידה ותחליט לבדוק את המצב של משאבת המים. יותר קל לעבוד אחרי פירוק מניפה, יהיה לך יותר מקום לתמרן.

לקחת לי בערך 5-6 שעות. הייתי צריך לפרק כמה פעמים מאחר והיתה לי בעיית נזילה במשאבת מים.
תצלם את התא מנוע לפני בכל מיני זוויות. אצלי התושבת משאבת הגה כוח לא סטנדרטית ולא הבנתי איך לחבר אותה אחרי. בסופו של דבר הצלחתי אבל זה לקח הרבה זמן.

טיפ, את הצנרת תשרה במים חמים עד שהיא מתרככת. יחסוך לך הרבה עבודה. גם בפירוק, תשפוך עליה הרבה מים חמים. אל תפעיל את המנוע או משהו כזה כי אחרת גם הרדיאטור יתחמם וזה משהו שאתה לא רוצה.

lizard
14-04-06, 14:30
עוד משהו קטן, אם אין לך מיכל עיבוי אז זה הזמן לבנות אחד.
יש הטוענים שלא צריך אבל מצד שני, לא חושב שזה מזיק.

kd2
14-04-06, 14:44
תרוקן את המים ותכניס לחץ מים לרדיאטור ולבלוק כמו שמיכה אמר.
אחרי זה מילוי מים רגילים + פלאשינג למערכת הקירור, חומר חזק מוציא כל מיני מאובנים ממערכת הקירור באופן מפתיע!( כמובן שתן לו לעבוד איזה שעה של עבודת מנוע )
אחרי זה עוד פעם ריקון ומים רגילים כדי לנקות הכל ולא להשאיר עקבות.
ריקון המים.
מילוי נוזל קירור.
תודה ושלום!

lizard
14-04-06, 15:04
בכוונה לא כתבתי להשתמש בחומר ניקוי אגרסיבי יותר מים.
הסיבה היא שאם יש חור בבלוק או ברדיאטור אז החומר עלול לפתוח אותו. אם היית עושה את הניקוי כחלק מאוברול אז זה משהו אחר כי אז אתה יכול לבדוק ביסודיות את המנוע ולראות אם יש סדקים או חורים בראש ו/או בבלוק. יש כאלו שמצדדים בניקוי אגרסיבי אני לא רציתי לקחת את הסיכון אצלי כי ידעתי שהמנוע הוא נעלם גדול מבחינתי, כלומר, לא ידעתי בוודאות מה המצב שלו מבחינת מערכת הקירור.

kd2
14-04-06, 15:15
אם היה אצלי מקרה של חור הייתי רוצה לדעת ולתקן לא לחכות ליום שאני חייב להשתמש ואז פתאום המנוע מת.

shmil
14-04-06, 15:17
שים רבע כוס אבקת כביסה, סע עם זה 3 ימים.

פתח צינור תחתון מצד הרדיאטור, תן לכל הגיפה להשפך, וסגור חזרה. מלא מי ברז.
פתח צינור עליון והטה אותו הצידה, הנע את הג'יפ עם צינור מים פתוח לתוך הרדיאטור, וחכה שיצאו לך מים צלולים.
כבה מנוע, פתח גם צינור תחתון, פרק הרדיאטור ושטוף אותו בחוץ.
הרכב, החלף צנרת, מלא מי קירור וסע לשלום (בהנחה שהמפתחות בפנים, ולא כל מפתח פותח ;-) )

-->