PDA

צפייה בגרסה מלאה : קלאץ טבול שמן... מזה?

M-C
18-04-06, 08:56
מישהו יכול לעזור לי לימצוא חומר על קלאץ צינטפורגלי / קלאץ טבול שמן
קצת תמונות מאמרים ומחירים
תודה!

sidewinder
18-04-06, 09:13
קלאץ טבול בשמן יש לכל האופנועים /טרקטורנים

וקלאץ צנטרפוגלי יש בקישור הבא
http://www.hoffcocomet.com/comet/oem-centrifugal-clutches.asp

יוסי

M-C
19-04-06, 11:03
תודה!
וכמה בערך עולה קלאץ כזה חדש או משומש

חנן-ג'יפולוג
19-04-06, 23:32
רפידות מצמד טבול לDR600 עלו לפני כחמש שנים 300 ש"ח לסט.

M-C
20-04-06, 00:20
תודה נישמע טוב אז כניראה היום יותר זול..

שחף110
21-04-06, 09:06
מה היתרון של קלאצ' טבול ? או במילים אחרות - מה הסיבה שיצרו את החיה הזאת ?

erezjack
21-04-06, 10:56
מה היתרון של קלאצ' טבול ? או במילים אחרות - מה הסיבה שיצרו את החיה הזאת ?

מצמד רטוב של אופנועים בנוי אחרת מהקלאץ' המוכר של מכוניות מכמה סיבות. רוב מנועי האופנועים מסודרים אחרת מבמכונית והקלאץ והגיר אינם בהמשך ציר המנוע (גל הארכובה) אלא במקביל אליו. ברוב האופנועים ציר המנוע נמצא בניצב לציר התנועה, ותיבת ההילוכים והקלאץ' במקביל אליו ומאחריו ( המנועים באופנועי BMV ומוטוגוצי בנויים לאורך ומשתמשים במצמד דיאפרגמה על גלגל תנופה כמו במכונית). הקלאץ הרטוב בנוי מסדרת דיסקיות חיכוך ודיסקיות פלדה שמסודרות אחת מכל סוג לסירוגין. דיסקיות החיכוך מחוברות לציר הגיר ודיסקיות הפלדה מקבלות את כוח המנוע. סדרה של קפיצים לוחצת אותן זו לזו וגורמת לשילוב המצמד והעברת הכוח. הפעלת ידית המצמד מפרידה ומנתקת את הקלאץ'. לסידור הזה כמה סיבות ובעיקר קוטר קטן יחסית ולכן אינרציה נמוכה, מה שעוזר למנוע להגיב ולעלות בסל"ד במהירות. בנוסף, לקלאץ' מהלך הפרדה קצר ונדרש כוח קטן יחסית לכך וזהו יתרון שכן המצמד באופנוע מופעל ידנית. השימוש בשמן לקלאץ נובע מכמה סיבות: השמן מקרר את הרפידות בדיסקיות החיכוך, השמן משקיט את רעש הדיסקיות כשהקלאץ' מפריד והדיסקיות חופשיות מעומס.( בדוקאטי הקלץ' יבש ואפשר לשמוע היטב את הרעש), ההפעלה פרוגרסיבית יותר ובנוסף, במנוע אופנוע מודרני הגיר, המנוע והמצמד משתמשים, משיקולי קומפקטיות ופשטות, בחלל משותף ומשתמשים באותו שמן.

מצמד קומפלט אינו עסק זול כי הוא כולל בנוסף לדיסקיות למיניהן, את סל המצמד והציר שלו שהוא חלק מהגיר. נראה לי די מסובך להשתמש בו למשהו אחר כי המערכת אינטגרלית לגמרי למנוע.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=966&stc=1
ארז

שחף110
21-04-06, 13:19
קודם כל תודה על התשובה המפורטת, ארז.

ולענין השני - איך זה שהשמן הטבול לא גורם להחלקה של הדיסקיות ?

kd2
21-04-06, 14:09
יש מצב שבו הקלאץ כן מחליק בגלל השמן, לכן יש הבדל בין שמני מנוע לרכב ושמני מנוע לאופנוע.
שמני מנוע ברכב מתוספים מדרג SJ והלאה ( ועולים עם כל דרג ) ב MOS2 כושר החיץ ותכונות ההחלקה של החומר כל כך טובות שהם גורמות לקלאץ להחליק.
סיבה נוספת היא גלגלי השיניים של הגיר, גלגלי השיניים של הגיר מפרקים בקלות שמן בעל קשר מולקולרי חלש הלחץ הנקודתי שלהם מאוד גבוה.
לכן שמן מנוע לאופנוע בעל אגן שמן משותף חייב להיות יעודי.
כל השאר יכולים להשתמש בשמן מנוע רגיל.

שבת שלום!

trance_master
21-04-06, 14:49
הקלאצ'ים שsidewinder הביא בקישור הם קלאצ'ים יבשים... יש הבדל בין המבנה של הרטובים ליבשים .

נמרוד
22-04-06, 00:34
עכשיו לשאלות הפילוסופיות - מה היתרונות והחסרונות, האם לא מחליק וכן הלאה... מי אמר שקלאץ' צריך להיות יבש? יש מקדם חיכוך כזה וכזה בקלאץ' יבש מחומרים X + Y , ויש מקדם חיכוך אחר עם חומרים אחרים, וכיש נוזל מסוג Z בין הדסקיות אז מקדם החיכוך הוא משהו אחר... יש יתרונות לקלאץ' שפועל בתוך נוזל - מקדמי החיכוך אחידים יותר, אין סכנה של זיהום משמן כמו שיש בקלאץ' יבש רגיל ואז הוא באמת יחליק, סירקולציה של הנוזל מנקה את המשטחים כל הזמן, ועוד.

ויש בהחלט קלאצ'ים רטובים במכוניות ורכב שטח - בתוך הגירים האוטומטיים. דומים מאד למה שיש באופנועים.

M-C- אני חוזר לשאלה המקורית שלך ורואה שביקשת מחירים - האם יש לשאלה משמעת מעשית ולא רק תיאורטית? אם כן, תעזור לנו לעזור לך וספר מה בדיוק אתה צריך.

erezjack
22-04-06, 11:00
דרך אגב, מתוך כל רכיבי ההנעה באופנוע, המצמד הגיע למצב די אופטימלי וכמעט לא השתנה בעשרים השנים האחרונות. די קשה לחסל מצמד כזה בנהיגה נורמלית והיום משתמשים בו יותר ויותר גם באופנועי מרוץ בזכות האמינות, השילוב הרציף והמדוייק שהוא מאפשר והעובדה שאפשר להמשוך אותו כשסיבובי המנוע אינם מתאימים למהירות במקום ספציפי ואז הוא פועל בדומה לגיר אוטומטי.

M-C
22-04-06, 16:28
כן הייתי צריך לדעת את המחיר כדי ליקנות אבל בטעות שברתי איזה חלק של הפריקת לחץ שמן במנוע :|
ונימאס לי מהמנוע אז כניראה אני יחפש מנוע של אופנוע עם הילוכים כניראה שבוע הבא יהיה לי אחד
אז זה כבר לא כל כך חשוב המחיר...

-->