PDA

צפייה בגרסה מלאה : חוכמה מול זהירות - דיון

גיא
21-04-06, 13:06
אני נוהג ביום יום בטנדר היילקס "טיפש" מודל 97. ולעיתים על פורד פוקוס "חכם" מודל 2004 של אישתי.

ההבדל בין הרכבים והנהיגה בהם מוביל אותי לחשוב....

בטנדר, שהוא בפרוש עויין לנהג, אני כל הזמן דרוך, שומר מרחקי בלימה גדולים עד גדולים מאוד, נוסע פחות מ 100 קמ"ש בכל מקרה ובכל תנאי הדרך ( ולא כי אי אפשר :-) ) ומודע בכל רגע נתון לכל רישרוש / תיקתוק / חופשים / וכו' ...

בפורד, אני פשוט אדיש, רדום, משועמם ... האוטו לא נותן שום פידבק על מצבו ומצב הכביש, יושב כמו קטר על הכביש במהירויות גבוהות עד גבוהות מאוד, זוית גילגול / שקיעת פרונט בבלימה וכו' פשוט לא קיימות. ההגה "קשה" ולא מחזיר מידע על הכביש וכו' .

כל נושא ה ABS ובלימות ממהירות גבוה ברגע הכמעט אחרון, תו"כ סיבוב חד וכו' ..

המסקנה שלי, היא שחלק גדול מאוד מהתאונות שקורות ולצערינו גם קטלניות הן ב"אשמת" הרכב ש"מרדים" את הנהג. ( כמובן שהנהג תמיד אשם, כי הוא זה ששולט באוטו בסופו של דבר ) .

מה דעתכם ?

barak4*4
21-04-06, 14:54
דרור ברלי כבר דן בנושא עם חנן בדיון הזה:

http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=12116&highlight=%E0%E5%E8%E5%EE%E8%E9

לעולם אני מגביר עירנות כשלפני/מצדדיי נהג/ת ממוצע/ת, כלומר אחד שמתנהל בלנסר/לנטיס/ושאר משפחתיות (אוטומטית), ואני תמיד הרבה יותר רגוע כששותפיי לכביש הם צעירים עם GTI/VR6/WRX/STI/EVO (ידנית) שמבחינתי הם תמיד הרבה יותר עירניים למה שקורה סביבם.
תשאל למה? כי הצעיר המשתולל הוא "מסוכן" מלכתחילה, תמיד נוסע מהר, תמיד חותך נתיבים - להתנהגות שלו יש דפוס קבוע, ולכן לעולם לא יפתיע אותי. אבל נהג "משפחתומטי" ממוצע, כזה שנראה רגוע ולא מזיק, כן מסוגל לעצור פתאום באמצע האיילון (!!!) מסיבה לא ברורה, כן עלול להתבלבל ולנסוע נגד כיוון התנועה (לא, אני לא מגזים. ראיתי) וכן, תיבה אוטומטית משחררת לו את יד ימין לאלף ואחת פעולות שלא קשורות לנהיגה, מדפדוף בעיתון, דרך שליחת SMS, דרך חיטוט באף, דרך שיחה בסלולרי, דרך מיזמוז החברה שלו, ועד לטיפול אקרובטי בילד בוכה במושב האחורי תוך כדי נהיגה - ואת התוצאה של זה ראינו בשבוע שעבר - אמא צעירה ושני ילדים קטנים ניספו כתוצאה מ"סטייה לא ברורה מנתיב". איך דברים כאלה קורים? איפה היה הראש שלה שנייה לפני? בטוח שלא על הכביש. לאף אחד אין הסבר רשמי, אבל כולם יודעים בדיוק מה קרה שם. ממתי תיבת הילוכים מסוימת קשורה לזה? היא לא, לא באופן ישיר. אבל באופן עקיף, כשאתה נוהג במכונית אוטומטית אתה הרבה פחות מחובר לרכב ולכביש.
אין שום מחקר סטטיסטי שמוכיח את זה (אולי יש, שווה לחפש), אבל הנהגים המעצבנים ביותר, ההססנים שזוחלים תמיד בכביש מהיר על 60-70 בצד שמאל, אלה שתמיד חולמים ברמזור, שמאיטים את התנועה וגורמים לכל היתר להתעצבן, לצד טעויות נהיגה קומי-טרגיות כמו שילוב D במקום R ולהפך בחניונים, כל המוכשרים הללו לעולם נוהגים במשפחתומטית ולא ב-GTI.
שוב, זה לא פוסל תיבה אוטומטית כרעיון, משום יש לה יתרונות בנוחות נהיגה בתנאים מסויימים. וכן, לאלה שנוהגים קצת פחות טוב, וזה לא בושה, זה הפיתרון המושלם. מצד שני החסרונות הטכניים ברורים וידועים ומוכחים ואין סיבה להתווכח עליהם כי כל אחד יבחר מה שנוח וטוב לו, אבל צריך לדעת את העובדות ואת המחיר שכרוך בזה.
הנאה מנהיגה זה כבר משהו שאי אפשר לכמת אותו, לא בכסף ולא בליטרים, שניות או קמ"שים. הנאה מנהיגה זה תחושות. עובדה מוגמרת היא שמכוניות עם אוריינטציה ספורטיבית אמיתית, כאלה שפונות לנהג ולא לאשתו/חמותו, מיוצרות ונמכרות כמעט תמיד עם תיבה ידנית.

איציק - 4X6ZH
21-04-06, 15:27
למכוניות החדשות יש מנגנון השמדה עצמי .
זה שלפעמים המנגנון גם גורם נזק לסביבה זה רק יותר מענין .... ליצרני הרכב .
לא מענין אותך הפגוש של כל כלי הרכב החדשים שהוא בפני עצמו מכונת נזק רצינית
לא מענין אותך שבחלק מכלי הרכב אין בכלל שעון חום
לא מענין אותך הוראות היצרן למועדי תחזוקה / החלפת שמן שזה גורם לחיסול הרכב
אז מה בדיוק הבעיה ?
הנהג של היום לא מענין אותו כלום
גם הכסף לא בדיוק מענין אותו
העיקר שיהיה מזגן / פלפון / רדיו מערכת שמע / וכל השאר זה באמת לא חשוב
אתה רוצה לשמוע את הרכב
או אתה רוצה להגיש את הכביש
בשביל מה זה טוב
סע חביבי המפתחות בפנים והחשבון ישירות דרך הבנק ;-)
איציק

גיא
21-04-06, 17:08
תודה ברק, על הקישור. אכן מאלף !

רפי א.
21-04-06, 19:03
גיא
שאלה אליך בה"פ

erezjack
21-04-06, 19:37
זה אפילו יותר גרוע.
סוללים כבישים ישרים כמו סרגל, חותכים הרים וממלאים עמקים כדי לבטל פיתולים, עליות וירידות, הכל כדי להפוך את הנהיגה לפשוטה וחדגונית, כדי שחס וחלילה הנהג לא יצטרך להתאמץ, לבסוף מתקבל כביש שאפשר לשייט בו ב160 קמ"ש ויותר אבל אסור. התוצאה היא שעמום וחדגוניות שמובילים לניתוק מחוויית הנהיגה ופניה למפיגי שעמום ידועים וזה הולך ומחמיר עם כל צגי הוידאו ושאר גאדג'טים לרכב החדשים. הנהגים לא יודעים להתמודד עם סיבוב פשוט משולב בירידה דוגמת סיבוב מוצא ונלחצים מכל בלימה או פניה שחורגים אפילו במעט מהרגיל, לא מכירים את המגבלות שלהם ושל כלי הרכב, לא מכירים? אפילו לא מתקרבים. המכונית המודרנית עושה הכל כדי לנתק את הנהג מהנהיגה, מהדרך ומהתנהגות המכונית. "שב בשקט ותן לי לעשות את העבודה" אשלייה שמתנפצת בקלות רבה.
אני, בעשרים ומשהו שנות רכיבה על אופנוע ככלי הרכב היחיד שלי, עשיתי לי הרגל לרכב במהירות המרבית האפשרית, בהתאם למצב בדרך בה אני נוסע וללא כל קשר למהירות המותרת. הרגל זה החזיק אותי תמיד בערנות מרבית, הפך את הנהיגה לאקטיבית והקטין את ההפתעות בכביש למינימום. התאונות שקרו לי והיו לא מעט, קרו כולן בדרכים עירוניות, במהירות איטית וערנות נמוכה. אין כמו מעט אדרנלין לחדד את החושים ולהגביר את הדריכות. שיטת רכיבה זו מתחילה מבדיקת מכלולי האופנוע לפני היציאה לדרך ובתחילת הרכיבה, לבישת כל ציוד המגן האפשרי ותחזוקה מונעת מקסימלית. אני מנסה להעביר את ההרגלים הללו לנהיגה בסופה ומעדיף את אי הנוחות והצורך להתגבר על אי יציבות, אחיזת כביש גרועה, בלמים חלשים והתנהגות כביש ירודה על פני אובדן ריכוז והרדמות בדרך.

ארז

הצפרדע
21-04-06, 19:38
מה נהיה פה?:? ?

ג'יפטריפ מספר 2 ??:-x ??

כדאי שתשאירו את ההגיגים "העמוקים" מסוג זה לאתר ההוא.

אוהבים שם את הקשקושים הללו.

נמרוד
21-04-06, 23:45
לדעתי גיא אתה לא מחובר למציאות ולרכב. או שלחלופין, אתה סתם מנסה כרגיל לעורר פרובוקציות (ומצליח, לפחות עם ברוך :twisted:. ברוך אל תדאג, תשאיר את הניהול לנו...). את המשפט הזה:

...האוטו לא נותן שום פידבק על מצבו ומצב הכביש, יושב כמו קטר על הכביש במהירויות גבוהות עד גבוהות מאוד, זוית גילגול / שקיעת פרונט בבלימה וכו' פשוט לא קיימות. ההגה "קשה" ולא מחזיר מידע על הכביש וכו'

אתה כתבת, מכל הרכבים בעולם, דווקא על פורד פוקוס??? היו לי שני פוקוסים אחד אחרי השני, 2001 ו2004, האוטו הכי כיפי, מתקשר, מהנה, מעביר את הנהיגה בסבבה, שהיה ברשותי. אם יש צד חיובי לליסינג, זו המתנה שניתנה למהנדסי הייטק בשם פורד פוקוס דור ראשון.

הרכב לא מרדים את הנהג, אף רכב, זו שטות. יש את הפתגם הידוע - "אין אנשים מעליבים, יש אנשים נעלבים" - על אותו משקל - אין מכוניות מרדימות. יש נהגים נרדמים.

gooli77
22-04-06, 00:09
לדעתי גיא אתה לא מחובר למציאות ולרכב. או שלחלופין, אתה סתם מנסה כרגיל לעורר פרובוקציות (ומצליח, לפחות עם ברוך :twisted:. ברוך אל תדאג, תשאיר את הניהול לנו...). את המשפט הזה:

אתה כתבת, מכל הרכבים בעולם, דווקא על פורד פוקוס??? היו לי שני פוקוסים אחד אחרי השני, 2001 ו2004, האוטו הכי כיפי, מתקשר, מהנה, מעביר את הנהיגה בסבבה, שהיה ברשותי. אם יש צד חיובי לליסינג, זו המתנה שניתנה למהנדסי הייטק בשם פורד פוקוס דור ראשון.

הרכב לא מרדים את הנהג, אף רכב, זו שטות. יש את הפתגם הידוע - "אין אנשים מעליבים, יש אנשים נעלבים" - על אותו משקל - אין מכוניות מרדימות. יש נהגים נרדמים.

נמרוד, כל מילה, בול פגיעה
דוקא להשמיץ את הפוקוס דור 1? מילא לדבר על אימפרזות, לאנטיס ושאר החולרע אבל פוקוס? דווקא אוטו מוצלח!

ERAN NO 1
22-04-06, 00:17
דעתי בתור נהג מקצועי היא ששניכם צודקים. למה?

גיא נתן פה דוגמא מצוינת אבל לא כל כך קיצונית כמו שלי,כשאני עולה על הפולטריילר שלי אני יודע שאני משנה MODE. מה זה אומר אתה חייב ריכוז גבוה בהרבה שמירת מרחק גדולה יותר (יש פה מישהו שלא ניסה להשיג משאית כדי שלא תעקוף אותו ברמזור ונדחף לה לפני האף שניה לפני העצירה:-x ).
בסיבובים לשמור על סיבוב רחב ועוד הרבה דברים.אין שניה מנוחה (כמובן לנהג אחראי) ואת העייפות בדרך כלל תרגיש גם תרגיש ברגע שסיימת את העבודה או שאתה לא בנהיגה
לאומת זאת (גם בגלל העובדה שאני נוהג ברכב כבד)הנהיגה ברכב פרטי (על כמה וכמה אם זה אוטומט,אצלי זה מזדה 626) פחות מחייבת אותך ופחות מאתגרת וענינית ולכן אתה חש לעיתים כאילו הרכב מרדים אותך אבל כמו שנמרוד כתב כמו בצבא יש את אלה שמנקרים מול המפקד ואלה שלא
תלוי גם בסגנון הנהיגה מהירויות הנסיעה מרחקי נסיעה וכמובן סוג הרכב.

גיא
22-04-06, 09:50
1. דווקא לא ניסיתי לעורר פרובוקציה, אני פשוט חושב שזה נושא חשוב ואם אנחנו כנהגים טיפה מעל לממוצע ( ברובינו ) שהנהיגה בדמינו, יכולים לדבר על נושא שקשור וחשוב ולא כולל ציריות ( עו"ד צפרדע חברי המלומד :-) ) גם הנושא הקודם שלא קשור לשטח שעלה באשמתי לגבי הבטיחות הפאסיבית של ערמות הברזל, לא היה פרובוקציה.

2. אני דווקא מת על הפוקוס שלנו, בחירה שלי, אישתי דווקא היתה מעוניינת ב C5. אוטו שבכלל נוסע כמו חללית, אין "שום" קשר בינו ובין הדרך.

3. אני מסכים עם הקביעה שהנהג הוא שמתרשל ולא האוטו הוא שמרשל, כמו בצבא ... אבל מצד שני, אדם שפחות מעורה ברכב שלו, דווקא אוטו כזה שלא מזהיר ולא מתריע, מסוכן לו (ולנו) שבעתיים.

דוגמא, אם אני לא נוסע בפורד פעם בשבוע לפחות אז לא יודעים שאין אויר בגלגלים ולא יודעים שיש מנורה שרופה בברקס אחורי שמאלי ולא יודעים שניגמרו המים בוישרים. הנהג(ת) הסטנדרטי הוא אסון בפוטנציה. וזה מפחיד אותי. מה שרשם דרור בשירשור השני לגבי הטייסים ב GTI מול הזומבים במזדה 323, זה מאוד מאוד נכון.

דרור ברלי
22-04-06, 20:57
סוף סוף מישהו מסכים עם דעות קיצוניות כמו שלי.... אבל נמרוד צודק. אין מכוניות מרדימות. יש רק נהגים שנרדמים, ואני מבטיח לך שאם אני לא אישן לפחות 6-7 שעות רצופות בלילה, תהיה לי בעייה רצינית לנהוג למחרת למרחק מאוד ארוך ברציפות, גם בג'יפ שלי או בכל רכב אחר שדורש מעורבות פיזית או יכולות נהיגה גבוהות יותר ממשפחתית מודרנית.
אבל אני טוען שבגלל צרכים שיווקיים, מכוניות מודרניות ובמיוחד היקרות שבהן, עמוסות בצעצועים ובגאדג'טים שמסיחים את דעתו של הנהג מהכביש. זה מתחיל במערכת סאונד מאוד משוכללת ורבת פונקציות, זה ממשיך במסכי DVD, מערכות ניווט, בקרות אקלים, מושב שעושה לך מסאז' (יש כאלה ולא מעט) ועוד ועוד, כאשר הגרוע מכולם הוא הטמבלפון הסלולארי.
בשם הדרישה לפינוק ונוחות עילאיים, המכוניות הללו באמת מנתקות את הנהג ממה שקורה בחוץ, מסננות בצורה מאוד יעילה רעשים שונים, והן עמוסות בטכנולוגיה מתקדמת שיש לה שתי תכליות עיקריות:

1. מצד אחד - לעשות את רוב העבודה "השחורה" במקום הנהג, וזה דווקא טוב.אתה לא צריך להיות נהג ממש טוב כדי לנהוג במכונית חדישה כזו מאוד מהר ומאוד בטוח.
2. מצד שני - להפוך את המכונית ליקרה ביותר לאחזקה ולתיקון, וזה רע. (אין שום אפשרות לתחזק לבד את האוטו. אי אפשר גם לתקן אותה אצל המוסכניק הותיק שטיפל לך פעם בפיאסטה או בפיאט 127. המכוניות של היום משוכללות ומורכבות להחריד, וזקוקות לטיפול קפדני מידי מומחים החמושים בכלים ייעודיים ובחלפים מקוריים וזה עולה כסף רב. בשלב מסוים בחיי הרכב, שמגיע הרבה יותר מוקדם מכפי שהורגלנו פעם, מערכות שלמות ברכב קורסות, כמובן שאין אפשרות לתקן/לשפץ, והחלפתן כה יקרה עד שהרבה יותר כלכלי להחליף את כל הרכב באחד חדש)

המכוניות הללו כמובן טובות, נוחות, מפנקות, מהירות ובטוחות הרבה יותר מהגרוטאות שלנו, אבל זה לא הופך את המכוניות שלנו למסוכנות (כל עוד הן במצב תקין) ואת המכוניות המודרניות לחסינות מפני טעויות אנוש: כל הטכנולוגיה המתקדמת של מכונית-יוקרה שעולה 750,000 שקל לא עוזרת אם הנהג לא מרוכז/עייף/שתוי/מחנטרש בסלולארי/טרוד בענייני עבודה/נפלה לו סיגריה על המכנסיים/נפל לו דיסק/קורא עיתון/עצבני/השד יודע מה - מחק את המיותר. זוכרים את התאונה האיומה של עו"ד דורי קלגסבלד משבוע שעבר?

מאיר רוטברג
22-04-06, 21:14
מעניין דווקא,

מצד אחד אני "חי" מאוד במפלצי שלי כל הזמן זהיר לא לדרמישהוא
מאידך
אני יותר "חי" באקורד של שרון שמאוד מושכת אותך לנהיגה בואו נאמר "נמרצת"

הכל בנהג!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

מה הקשר בין רכב חי לרכב מפנק

תחזור בלילה ממצפה רמון אחרי יום טיול בין אם ברכב "שעובד" ובין אם ברכב מפנק
העניים שלך בסכנת היסגרות זהה

-->