PDA

צפייה בגרסה מלאה : פגוש מקורי או תחליפי - שאלה דחופה!

אמיר חסידים
30-04-06, 15:04
לחברים שלום
בעיקבות תאונה ביום שישי הלך הפגוש האחורי .
הנהגת - אישתי.
האשמה - לא אישתי.
הרכב - הפרייבט ( 306 - 98) לא לא הג'יפ.
בחברת ביטוח אמרו שלא מחליפים לי לפגוש מקורי מהחברה אלא תחליפי ( זיוף- לא מפג'ו ) וזאת משום שככה זה ברכבים ישנים (מתחת לשלוש שנים על הכביש נחשב ישן...). :-|
ברור לי שהתחליפי פחות טוב מהמקורי ( שיקולי חומרים , ספיגת אנרגיה וכו').
האם יש מצב להתעקש ולא לוותר ?
ראיתי פעם תחקיר בטלוויזה על הנושא רק שאני לא זוכר את המסקנות ...

בבקשה תשובה מהירה , אני מחר נפגש עם השמאי .
מבקש רק ממי שיודע לענות , דעות פרטיות ותחושות בטן יש לי בשפע ...

איציק - 4X6ZH
30-04-06, 15:18
בדוק את איכות ההתאמה של הפגוש ברר את הנקודה אצל כמה פחחים שעובדים על סוג הרכב שלך
בדרך כלל התחליפי יהיה באיכות טובה כמו המקורי .
יש פגושים בהם החליפי לא יושב טוב .
כמו שאמרתי במידה ואין בעיה בהתאמה עדיף במקרה הזה חליפי חדש על פני תיקון הישן או חלק משומש .
איציק

אמיר חסידים
01-05-06, 09:28
עידכון
קודם כל הבהרה - מדובר בפגוש פלסטי.
אז ככה , פגוש תחליפי (מזויף) הרבה פחות איכותי מאשר פגוש מקורי וזאת לא רק בהקשר של רמת ההתאמה .
הפגוש המקורי יודע לספוג את האנרגיה שהוא חוטף בזמן תאונה ומתעקם.
התחליפי, לעומת זאת, נשבר ומתנפץ ועלול לפצוע בצורה קשה מאוד הולך רגל שנדרס וזאת מהשברים החדים שלו ( ממש כמו זכוכית).
נראה לי שהדבר חשוב גם לג'יפים העירוניים - מכה קטנה בבולדר / ליטוף מאבן והתחליפי מתנפץ וזאת לעומת המקורי שמתעקם אך ניתן לסדר אותו (תרמופלסטי).
מסתבר שלי בפרייבט היה פגוש חליפי ולא מקורי והוא אכן התנפץ, כמעט כמו זכוכית !
למרות שהיה לי תחליפי , כשהגיע השמאי , אישתי התעקשה על מקורי ואף הציגה לו את הבעיה עם החליפי וכך יחד עם לחץ מתון מצד המוסכניק קיבלתי מקורי מהחברה !!

אולי בגלל שהשמאי השתכנע , אולי בגלל הלחץ החברתי ואולי בגלל העיניים היפות של אישתי ( באמת מדהימות :grin: ), אבל מה שחשוב הוא שאם מתעקשים ניתן לקבל מחברת הביטוח דברים שהוגדרו על ידם כ "לא בפוליסה , ככה זה , זה מה שמקובל , בלה , בלה , בלה ..."
חג שמח

איציק - 4X6ZH
01-05-06, 10:07
מה שבטוח שאכשיו אתה כבר " מומחה" לפגושים
אני מכיר לפחות 2 יצרני רכב \ דגמי רכב שונים שבהם החליפי יושב ומתאים הרבה יותר טוב מהמקורי :confused:
לכן הדגשתי בתשובתי בדוק את ההתאמה !
לגבי הפלסטיק השביר כל מה שאני יכול להוסיף נו שיהיה.....
אז איך בכל זאת הפלסטיק ניהיה שביר ?
רק אחרי שהפגוש עובר תיקון \ שיקום \ שיפוץ הוא הופך להיות שביר .
וגם בזמן התיקון צריך לדעת איך לחמם כמה לחמם ולא כל נזק כדאי לתקן .
בעולם החליפי חלק שאצל יצרן אחד מוגדר כחליפי יצרן אחר מגדיר אותו כמקורי ובשנה הבאה ההפך
אז מי הוא המקורי ?
מקורי מוגדר זה שיש עליו חותמת היצרן ?
מקורי מוגדר זה שמסופק באריזה ועל האריזה יש חותמת היצרן ?
מקורי מוגדר זה שמסופק ממחסן היבואן ?
מקורי מוגדר זה שיושב ומתאים לרכב הכי טוב ?
איציק

אמיר חסידים
01-05-06, 19:45
איציק , אני לא מומחה לפגושים והתחום כבר לא מעניין אותי...
כמו שכתבתי

אז ככה , פגוש תחליפי (מזויף) הרבה פחות איכותי מאשר פגוש מקורי וזאת לא רק בהקשר של רמת ההתאמה .
הדגש הוא דווקא על פעולת הפגוש בעת תאונה , בעיקר בהגנה על הולכי רגל .

התחליפי, לעומת זאת, נשבר ומתנפץ ועלול לפצוע בצורה קשה מאוד הולך רגל שנדרס וזאת מהשברים החדים שלו ( ממש כמו זכוכית).
הסיבה שהתחליפי מתנפץ לא קשורה לשיפוץ הפגוש (התחליפי הוא זיוף , אבל מגיע כחלק חדש ) אלא לחומר ממנו הוא עשוי!
כמו שלא תרכוש צמיגים מיצרן מפוקפק שלא מחזיקים דקה מעמד בשטח רק בגלל שהם נראים קרביים כך גם אל תתקין פגוש שלא מבצע את הפונקציה לה הוא תוכנן - ספיגת אנרגיה והגנה על המעורבים בתאונה .
לשאלתך מה זה פגוש מקורי - פגוש שהוזמן מהיבואן הבילעדי עם חותמת של מפעל היצרן , אין כאן מקום לבלבול ! אין שום קריטריון אחר !!
ויש סיבה למה לא נותנים אותו חופשי - הוא יותר יקר !

erezjack
01-05-06, 23:22
מאד מוזר בעיני שהפגוש התחליפי התפוצץ ממכה. משמעות הדבר שהוא אינו עשוי מחומר פגושים שזה ניילון (פוליאמיד)או פוליפרופילן, אלא מפלסטיק פחות גמיש דוגמת ABS או פלסטיק תרמוסטי שאינו ניתן להלחמה. אם כך הדבר, רוב הסיכויים שהפגוש לא עבר בדיקת מכון תקנים ואושר לשימוש ע"י משרד התחבורה. חלקים חליפיים חייבים לעמוד בתקני בטיחות אם כי לא באיכות, אורך חיים והתאמה צורנית לרכב. בד"כ פגושים שתוקנו מתפוצצים כי יש עליהם הרבה חומר פחחים או שתוקנו בפייברגלס מאחור במקום בהלחמה. סוגי הפלסטיק התרמופלסטיים בד"כ מגיבים טוב להלחמה נכונה (במיוחד פוליאמיד) ומחזיקים מעמד לא רע. תיקון נכון מבוצע ע"י הלחמה משני הכיוונים (יש פן מיוחד לכך ו"אלקטרודה" -מן מוט מאותו חומר בחתך משולש שמריצים על התפר יחד עם הפן), ליטוש ההלחמה, מריחת מינימום חומר פחחים שהוסף לו חומר מגמיש וצביעה. התוצאה תחזיק מעמד במכות קלות, מעבר לכך הצבע יתפוצץ (מה שקורה גם בפגושים צבועים מקוריים).
יתכן גם שהפלסטיק התייבש ואיבד את גמישותו, דבר שקורה לאחר כמה שנים בפגושים לא צבועים שחשופים לקרינת השמש.
לדעתי, עדיף תמיד להחליף פגוש ואפילו לתחליפי במקום לתקן.

ארז

איציק - 4X6ZH
02-05-06, 04:37
אמיר וכולם

אומנם הפגוש כבר לא מענין אותך .... אבל נושא חלקי החילוף כנראה שימשיך לענין אותך עוד שנים רבות .
כאשר אתה משתמש במילה מזוייף מיד חושבים על מעשים לא חוקיים ( לפחות אני חושב כך )
כאשר אנחנו ( שמאי הרכב / מנהל המוסך / הפחח ) משתמשים במילה חליפי הכוונה בדרך כלל היא
לאותו מוצר שמסופק ממקור אחר ( לא יצרן הרכב ) בהחלט יכול להיות יבואן הרכב .
חלק חליפי יכול להיות חלק מקורי שמסופק ישירות מיצרן החלק שמספק אותו גם ליצרן הרכב עצמו
חלק חליפי יכול להיות חלק שמיוצר במפעל אחר באישור של יצרן הרכב ( רוב חלקי החילוף לכלי רכב שאינם על פס היצור הם כאלה )
חלק חליפי יכול להיות איזה מוצר קיקוני המיוצר במפעל מעבר להרי החושך :wink:
חלק חליפי יכול להיות חלק מקורי שנפסל על ידי היצרן מסיבה כל שהיא ולא הושמד :!:
חלק חליפי של יצרן אחד יכול להיות חלק מקורי של יצרן אחר ( ולא חסר דוגמאות )
עולם חלקי החילוף ( ולא רק של רכב ) הוא עולם מורכב ביותר
אתה כצרכן נבון שושאל שאלה טכנית בכמה פורומים מצפה לקבל תשובות רציניות
וכאשר אתה מקבל את מה שאתה רוצה ( פגוש חדש מקורי ) אתה חושב שהכל בסדר ונגמר .
ואני חושב שכדאי לך לבדוק מה יש מאחורי הפגוש לפחות תלמד את הנושא לעומק .
אין ספק שהקל ביותר הוא להשתמש בחלק מקורי חדש .
כדאי לדעת שיש גופים כלכלים נוספים הקשורים קשר ישיר לנושא גם כאשר אתה לא רואה אותם
אבל אתה עשוי בהחלט להרגיש אותם כאשר תעשה את החשבון הכספי

איציק

אמיר חסידים
02-05-06, 10:41
שוב שלום
אני מתנצל באם נוצר הרושם שקיבלתי את מבוקשי ונטשתי את הנושא .
לא כך הוא הדבר , הקדשתי זמן לחקור את הנושא כמה שיכולתי ואף הפצתי את מסקנותי בפורומים שבהם שאלתי את השאלה .
"מחקרי" לא התנהל רק מול מסך אלא התבטא גם בסיור אצל מס' פחחים ומוסכניקים .
לא הפכתי לבר סמכא בנושא ואף לא התיימרתי להיות כזה .
כשאני מתכוון לפגוש חליפי אני מדבר על אותם פגושים הנמכרים בזול , בהשוואה למקוריים , ולא דרך היבואן הבילעדי.
בהחלק יתכן שימכרו לך פגוש העשוי מפלסטיק זול (ABS) או ממוחזר (תערובת של זבל בצבע שחור ) ואז אתה לא מקבל פגוש תקין .
הדרך היחידה לוודא שהפגוש הוא תקין - מקורי !
איציק - נכון הקל ביותר הוא להשתמש בחדש מקורי וזאת מהסיבה שאין לי מעבדה לזיהוי חומרים ואין לי סורק תלת מימדי שבעזרתו אוכל למדל את הפגוש ולהכניס אותו לתוכנת אנליזה בכדי לבדוק את איכות הפגוש !
הניסיון מלמד (לא הניסיון המצומצם שלי) שהחליפיים מתפוצצים.
ראוי לציין שקיבלתי אף המלצות להעדיף פגוש מקורי מפירוק (+קוסמטיקה , לא הלחמות) על פני חליפי.

אמיר חסידים
02-05-06, 11:08
http://imgsrv.pic4u.co.il/1a4c8bb69ccfc47da14128840e363e90020000.a spx
הספקתי לצלם לפני התיקון , מקווה שהקישור עובד...

erezjack
06-05-06, 19:34
מספר הערות:

ABS אינו פלסטיק זול אלא פשוט אינו מתאים לשמש כחומר לפגוש כי החומר יחסית קשיח ובעל חוזק מכאני נמוך יחסית לניילונים. לעומת זאת הוא קל יותר וניתן לייצר מוצרים בעלי גמר גבוה ורמת פרטים עדינה.

אפשר לזהות כיום כמעט כל חלק פלסטי ע"פ הטבעת המיחזור. המשולש בעל פינות מעוגלות שבתוכו אותיות של שם החומר ממנו הוא עשוי ומוטבע בד"כ על צידו הפנימי של המוצר (בד"כ מופיע לידו גם תאריך הייצור)

פגושים מקוריים משנים קודמות עשויים מחומרים יותר קשיחים מהמודרניים ויכולים גם להתפוצץ ממכה.

-->