PDA

צפייה בגרסה מלאה : כמה שאלות לאחר בדיקת סופה

עמרי2
02-05-06, 16:08
בסופה שנבדקה היום, פתח מילוי שמן ופתח מדיד שמן עושה הצגה של קיטור (כשמנוע חם והפקק פתוח יוצאים אדים). עשיתי חיפוש, אני זוכר שקראתי על זה משהו אבל לא הצלחתי למצוא...

עוד משהו: הסופה מוגבההת עם קיט של המתלם, בכביש מהיר יש תחושת שיוט. המייצב מחובר.
האם יש צורך בשינוי זרוע פיטמן בזמן ההגבהה?

על מכסה השסתומים (או שזה בעצם לא מכסה השסתומים-אני לא ממש מכיר סופות...) יש מעין צינור, שמתי לב שהאזור מסביבו קצת משומן (נזילה..)

חשמל: נראה כאילו יש פה ושם אילתורים.

הגג כבר מתחיל לתפוס חלודה-לא רצינית מדיי. כנראה יזדקק להחלפה בקרוב...

קומפרסיה: איך אני יכול להאריך קומפרסיה תקינה? נאמר לי שכאשר אני פותח פתח מילוי שמן כשמנוע חם אני אמור לצפות לזרימה קלה של שמן החוצה, ואם הקומפרסיה אינה תקינה יהיה זרם חזק...בסופה הנבדקת פתחתי פתח מילוי ולא יצא כלום חוץ מאדים... :confused:
הטורים היו קובעים ולא רקדו (אז כנראה שהחיישנים תקינים...)
המים ברדיאטור היו מים פשוטים כחולים של תחנות דלק.
המנוע זה החלק שהכי מפחיד אותי כי אני לא באמת יודע איך ומה לבדוק בו
נזילת שמן קלה מהסרן האחורי דנה 60...ומהטרנספר...אני מניח שזה סתם מחז"ש

תודה, עמרי

זאבי
03-05-06, 11:01
מה זה "אדים" ?
קנית סופה עם מנוע קיטור?
בקיצור ולענין זריקת לחץ ו/או שמן מצינור מדיד עשוי להעיד על בעית רינגים.
זריקת לחץ/שמן מפתח מילוי יכול להיות בעיה של גומיות שסתומים במקרה הטוב.
"הזעה" של שמן ע"ג מכסה שסתומים מקובלת אך לפי התאור של "אדים" זה יכול להיות סיפור בלאי של רינגים או גומיות שסתומים במקרה הטוב.
בדוק האם יש שריפת שמן - עשן לבן במפלט.

לידיעתך גם מנוע בלוי ואוכל שמן של סופה סוחב טוב ועשוי לחיות עם צריכת שמן של כ-1 ק"ג ל-500-1000 ק"מ אך יש להביא בחשבון החלפת מנוע (ישן) כ-7,000 ש"ח ו/או שיפוץ.

מים "כחולים" ברדיאטור ? - אולי במקום מיכל עודפים למי קרור שהם ירוקים בדקת את המיכל של המתיז בו מכניסים חומר ניקוי כחול.
לגבי חשמל - לדעתי כדאי לבטל ת כל האילתורים ולהחזיר את החיווט למצב 0.
הספקות נוספות של חשמל שתרצה להוסיף כדאי לחבר ל-2 מקורות אספקה מוגנים שתכין בעצמך האחד בהספקה ישירה והאחר דרך הסוויטש כך שהחשמל ייפסק בהדממה.

תחושת שיוט עם מיצב - כדאי לבדוק כווני פרונט (בהנחה שאין נעילה אחורית שעשויה גם כן לגרום הרגשה דומה בהאצה והפסקה).

מומלץ גם לפתוח פקקים בדיפרנציאלים ולראות אם יש שם שמן או בוץ.
כמו"כ כדאי לבדוק לפחות חיצונית אם אין נזילת שמן במחזירי שמן בציר אחורי.

בהצלחה.

עמרי2
03-05-06, 12:42
מה זה "אדים" ?
קנית סופה עם מנוע קיטור?
בקיצור ולענין זריקת לחץ ו/או שמן מצינור מדיד עשוי להעיד על בעית רינגים.
זריקת לחץ/שמן מפתח מילוי יכול להיות בעיה של גומיות שסתומים במקרה הטוב.
"הזעה" של שמן ע"ג מכסה שסתומים מקובלת אך לפי התאור של "אדים" זה יכול להיות סיפור בלאי של רינגים או גומיות שסתומים במקרה הטוב.
בדוק האם יש שריפת שמן - עשן לבן במפלט.

לידיעתך גם מנוע בלוי ואוכל שמן של סופה סוחב טוב ועשוי לחיות עם צריכת שמן של כ-1 ק"ג ל-500-1000 ק"מ אך יש להביא בחשבון החלפת מנוע (ישן) כ-7,000 ש"ח ו/או שיפוץ.

מים "כחולים" ברדיאטור ? - אולי במקום מיכל עודפים למי קרור שהם ירוקים בדקת את המיכל של המתיז בו מכניסים חומר ניקוי כחול.
לגבי חשמל - לדעתי כדאי לבטל ת כל האילתורים ולהחזיר את החיווט למצב 0.
הספקות נוספות של חשמל שתרצה להוסיף כדאי לחבר ל-2 מקורות אספקה מוגנים שתכין בעצמך האחד בהספקה ישירה והאחר דרך הסוויטש כך שהחשמל ייפסק בהדממה.

תחושת שיוט עם מיצב - כדאי לבדוק כווני פרונט (בהנחה שאין נעילה אחורית שעשויה גם כן לגרום הרגשה דומה בהאצה והפסקה).

מומלץ גם לפתוח פקקים בדיפרנציאלים ולראות אם יש שם שמן או בוץ.
כמו"כ כדאי לבדוק לפחות חיצונית אם אין נזילת שמן במחזירי שמן בציר אחורי.

בהצלחה.

זאבי לא קניתי את הסופה. אני מחפש אחת...
האדים יצאו גם מפתח המדיד וגם מפתח המילוי כשמנוע היה חם. לעומת זאת לא יצא עשן לבן מהמפלט. אבל כן היה לו צליל קצת עמום.
כמה אמור לעלות סיפור של החלפת רינגים וגומיות? ואיך ניתן לדעת שזה רק זה, ולא נגרם איזשהו נזק למנוע או שהמנוע כבר גמור?
הרכב באופן כללי לא הכי מטופל. השאלה האם ניתן לשקם אותו ובהתאם לכך להוריד אותו במחיר...והרבה...
סחיבת מנוע אני לא מתייחס אליה אפילו-כל דבר סוחב ביחס לסמוראי...גם מנוע גמור של סופה.. (והמנוע שלי בסמוראי מצוין..)
בדקתי מים ברדיאוטור (אני לא עד כדי כך לא מבין כלום-יש גם נוזל קירור כחול מעאפן וזול שקונים בתחנות דלק...)

תודה, עמרי

עירא
03-05-06, 13:14
עמרי, רוצה לשמוע טיפ של אלופים?
(או לייתר דיוק כאלו שלמדו על בשרם ומעוניינים למנוע ממך את התענוג הגדול שבלבזבז כסף)
תעזוב את הנבלה. תחפש את הרכב הכי טוב שאתה יכול למצוא עם כל השיפורים שאתה מעוניין בהם.
זה יהיה לך הרבה יותר זול מלקנות רכב שבמודע אתה תיהיה צריך לפרק לו מנוע.
אין לי הסבר מדעי למה, אבל משום מה זה תמיד אבל תמיד (סוג של חוק מרפי) יוצא הרבה יותר יקר לקנות נבלה.
תריץ חיפוש פה בפורום ותראה באופן כמעט שיטתי, שכל מי שקנה נבלה נחנס אח"כ לתהליך ארוך, מייגע וייקר של שיפוצה.

עירא

asafk
03-05-06, 13:44
אם פתח מילוי השמן עושה הצגה של קטר קיטור, ואתה לא קונה קטר קיטור אלא ג'יפ- המנוע בלוי מאוד.

אסף.

עמרי2
03-05-06, 16:54
אם פתח מילוי השמן עושה הצגה של קטר קיטור, ואתה לא קונה קטר קיטור אלא ג'יפ- המנוע בלוי מאוד.

אסף.

אסף-תודה! זה בדיוק מה שרציתי לשמוע. אם האדים אומרים מנוע גמור או לא...
עירא-אין לי ספק שאתה צודק. אני ממש לא הולך לקנות ג'יפ עם מנוע גמור. אבל לא הייתי בטוח שהאדים מהפתח מילוי אומרים מנוע גמור.

החיפוש ממשיך... :evil:

asafk
03-05-06, 22:09
תראה, אם רק המנוע לא תקין, והשאר במצב טוב- יכול להיות שזה עדיף על אוטו רקוב עם מנוע טוב.

אסף.

עמרי2
03-05-06, 22:22
תראה, אם רק המנוע לא תקין, והשאר במצב טוב- יכול להיות שזה עדיף על אוטו רקוב עם מנוע טוב.

אסף.

נכון-אבל יש כ"כ הרבה סופות למכירה...שאני לא רואה צורך להתפשר-גם אם זה יקח זמן...

נמרוד
03-05-06, 23:16

אסף.

טיפ טוב, בתיאוריה. במציאות, יש משום מה נטייה למנועים (ומכלולים אחרים) טובים להיות מחוברים לג'יפים טובים ולהיפך.

מוני סופה
04-05-06, 00:04
השיוט נובע כתוצאה מההגבהה. אין מה לעשות שקלים ארוכים + קפצים רכים והגבהה יגרמו בהכרח לשיוט.זרוע מונמכת משפיעה על ה "bump steer" ולא על השיוט
אשר למנוע יש לבדוק האם צינור האוורור או החיבור למכסה השסתומים או החיבור לפילטר (של הצינור) לא סתומים. אם כן אזי המנוע לא יאוורר ותקבל לחץ גזים גבוה מתוך המנוע.
מים כחולים ואפילו זולים כבר אומרים שהבעלים השקיע משהו בתחזוקה.
נזילות מסרן אחורי - תלוי מאיפה. אםממכסה הדיפ - לא אסון. אטם מכסה דפוק. אם מהפניון - לא נעים כנראה צריך להחליף מחז"ש.
נזילה מהטרנספר - תלוי מאיפה וכמה נוזל.

בכלל כאשר אתה בה לבדוק רכב צריך לבדוק את כולו ולא רק את המנוע.
דווקא המנוע לא מאוד מדאיג אותי ברכב. מנוע קל מאוד להחליף - ויחסית גם זול (5K) אם אתה מסתדר עם המוכר על הענין זה לא נורא. כנל גיר וטרנספר וסרנים.

מה כן מדאיג אותי - לפי סדר חשיבות:
א. שילדה. שילדה עקומה או שבורה בעיתי לתקן ולא תמיד זה עולה יפה. די זול לקנות שילדה אבל לך תחליף אותה - המון עבודה וכסף.
ב. בודי קרוע חלוד ודפוק. שוב ניתן להחליף אבל עם המון עבודה.
ג. מכלולים משנים דפוקים - לוח שעונים, רדיטור, מערכת חשמל ועוד. כול זה ניתן להחלפה אך דורש המון זמן והשקעה.

לכן כאשר אתה בא לראות רכב הסתכל על שילדה בודי מכלולים משנים סרנים גיר טרנספר ורק בסוף מנוע.
סופה עם שילדה דפוקה אני אישית פוסל מראש.

לפי התאור שלך דווקא המנוע נשמע סביר. אבל אם אתה מפקפק כדי ללכת לבדיקת המנוע. אבל הגי חשוב בדוק מצב שילדה ובודי.

עמרי2
04-05-06, 00:56
אשר למנוע יש לבדוק האם צינור האוורור או החיבור למכסה השסתומים או החיבור לפילטר (של הצינור) לא סתומים. אם כן אזי המנוע לא יאוורר ותקבל לחץ גזים גבוה מתוך המנוע.

לפי התאור שלך דווקא המנוע נשמע סביר. אבל אם אתה מפקפק כדי ללכת לבדיקת המנוע. אבל הגי חשוב בדוק מצב שילדה ובודי.

מוני, הסופה שבדקתי הייתה דווקא עם בודי ושלדה שנראו ממש טוב (חור קטן ברצפה בצד הנהג...לא משהו רציני...אה-וכמובן הגג הידוע לשמצה קצת מתחיל להחליד)
בקשר למנוע? אני מניח שאתה מתכוון 5K למנוע בלבד...נראה לי שאתה שוכח שאין לי לא כלים ולא ידע לבצע החלפה כזאת לבד (לפחות בינתיים)-ולכן זה מסתכם ביותר (שוב-בהנחה שהתכוונת למחיר של המנוע בלבד לא כולל עבודה)-תקנו אותי אם אני טועה.
אני יכול להבין למה לך זה לא הכי חשוב...בשלב זה לדעתי עדיף לקנות רכב מטופל ומסודר (במידה ואני לא חולם וניתן לקנות סופה תקינה ומטופלת באהבה ב30K מינוס)

עמרי

מוני אורבך
04-05-06, 08:24
ההחלפה במוסך לא עולה כסף רב.
אבל אני מסכים איתך, במקרה שלך לא היתי מיעץ לך להתחיל עם סופה שבה המנוע במצב גמור. אין לך מספיק ידע בשביל לגמור את הסיפור בזול וללא הרבה סיפורים. אפילו אם אתה עושה זאת במוסך אתה צריך לדעת למי ללכת על מי לסמוך ומה הנקודות החשובות לדאוג להם.
מה שכן אני מציע לך הוא להסתכל על כול הרכב כמכלול. לא רק המנוע והגיר אלא גם הבודי והשילדה. אם הבודי לא טוב או השילדה עקומה או דפוקה גם אם המנוע ורכבת ההנע מעולים לא היתי מציע לקחת.

סופה מטפלת במצב טוב מתחת ל 30K נדיר למצוא. רובם במחירים האלו יש להם משהו דפוק. אפילו בסופה שלי - מצב מכני שילדה ובודי (מבחינת חלודה) מעולים אבל הבודי דורש צבע והברזנט ראה ימים טובים יותר ולוח השעונים מלא חורים מכול מני התקנות. לי כול זה לא הזיז, אבל לרוב לקוחות הסופה זה מפריע.
אם לסופה שלי היה צבע חדש, ברזנט חדש, ולוח שעונים חדש + השיפורים שהוספתי, והכי חשוב סט ניקלים ועץ ריח - התימחור שלה היה לפחות 50K.
מהנסיון שלי סופות עם מצב קוסמטי טוב נחטפות (טוב באופן יחסי) ובמחירים גבוהים. דווקא השיפורים פחות נחשבים ולרוב לא מקבלים חצי ממחירם כחדשים (לכן אגב בעלי הסופות מפרקים אותם לפני מחירה).
יש מציאות. כמו שאמרתי לך פגשתי בעל סופה 92 סגורה במצב קוסמטי מעולה וגם מצב מכני טוב שקנה אותה ב 25K. אבל גם הוא מודה שזו היתה מציאה חד פעמית. הוא חיפש כשנתים ולא מצא עד שנפל על הסופה. הבעלים דרש כ 35K והוא ניסה למכור כשנה או שנתים. ואז הגיע הרגע שהוא היה חיב את הכסף (נסיעה לחול או משהו כזה) ובמקרה הוא נפל עליו באותו זמן.
אז תמשיך לחפש, אם יש לך סבלנות בסוף גם תמצא את המציאה שלך. לדעתי לא צריך יותר מדי להסתכל על הצד הקוסמטי, אבל אני במיעוט. סופה במצב קוסמטי טוב תעלה והרבה. סופה במצב מכני טוב תעלה פחות אבל לרוב גם אותה לא תמצא במחיר "מחירון".

מאיר רוטברג
04-05-06, 08:51
ראשית,את הסופה שלי קניתי לפני 5 שנים עם מנוע "מנפח" הוא החזיק עוד 100 אלף קילומטר
כביש שטח עד שהחלטתי לעשות אוברול, אז שלא יפחידו אותך

אם הבודי שילדה יפים הכסף הכי זול יהיה המנוע ולא להייפך!!!!!

ב 5000 ש"ח במוסך יחליפו לך מנוע!!

מנוע סופה שיוצא ממנו קיטור עדיין סוחב הרבה הרבה יותר טוב מרוב העגלות דיזל שיש פה

זאבי
04-05-06, 10:18
עפי בהתרשמות רוב הכותבים מציינים 3 נקודות חשובות.
1. מצב פחחות (רקבונות וכד') חשוב ממצב מנוע.
2. בעית מנוע עלולה לעלות 5-7K ובמידה והבעיה בגומיות שסתומים עד 1K (ניתן להחליף ללא הורדת ראש מנוע).
3. שיפורים קיימים כגון נעילות, הגבהות וכד' הופכת קניה לכדאית שכן עלותם לאחר מכן תהיה גבוהה.

בקיצור, אם המחיר לסיכון של מנוע דפוק הופחת ממחיר הרכישה - אין סיבה לפחד.

בנוסף, תמיד תזכור שעלות נזק שלא אותר בסופה עולה 1/3 ואולי פחות מכך בהשוואה לנזק זהה ברכב יאפי אחר.

בהצלחה,

עמרי2
05-08-06, 15:48
אני מעלה שרשור ישן שלי מהעוב.
הסמוראי נמכר, והעליתי הילוך בחיפושים אחר סופה ארוכה וסגורה.

הספקתי לראות ולבדוק כמה וכמה סופות. הכוונה היא לקנות רכב שאינו דורש הוצאה כספית גדולה ביישור קו לאחר הקניה, ושטופל באהבה. נכון לעכשיו יש כמה כלים על הכוונת-אבל בכל אחד יש משהו שאני לא אוהב.

בהתאם להמלצות ולהערכת הנזקים אני מקווה ליישור קו מינימלי.

1. בסופה אחת שנבדקה (עד כמה שזה ישמע הזוי-היא מושלמת מבחינת פחחות, טיפה סימני חלודה בדפנות הגג). הטרנפר עבר מאוד קשה, לא הייתי צריך לנסוע אחורה קדימה בשביל שהוא יכנס, ולא נשמע שום רעש חריקה בזמן השילוב והיציאה, אבל תפעול הידית דרש המון כח.
עוד פרט שדורש תשומת לב-הקלאץ' הראה סימני עייפות.
כאשר הרכב היה קר, הטורים רקדו מעט. מבחינה קצרה של מנוע הצעדים-היה מפויח.

2. בסופה אחרת, שדרשה מעט פחחות (הבהרה קצרה: ממש לא חשוב לי שהרכב יהיה יפה ונוצץ-אלא רק למנוע התפתחות של רקבונות), מבדיקת חופשים, התגלה חופש של בערך 1 מ"מ ביציאה מהטרנספר לגל ההינע האחורי. איך ניתן לדעת אם זה הסליפ יוק, מיסבים או משהו אחר? ומה הזנק במקרה הגרוע?

ועוד שאלה כללית: בכמה כלים שנבדקו היו רקבונות מתחת לדלת נהג (אני אפילו לא מזכיר את הרצפה מאחור) , לרמה של חור לכל רוחב הקאנט (בקו ישר מתחת לצירים של הדלת). אני פסלתי כלים אלו באופן מיידי, גם אם מבחינה מכנית הרכב היה בסדר גמור, מתוך הנחה שייצא לי יותר זול לקנות רכב עם בודי טוב. האם באמת יש סיבה שלא להתקרב לכלים האלו, או שהפחחות שנראית לי כ"כ מסובכת-הינה עניין טריוויאלי בסופות?

לגבי כל הסעיפים, ברור לי שכל סופה תידרש ליישור קו-הכוונה היא לקנות את הרכב שידרוש הכי מעט הוצאות ובזבוז של ימים, לכן אשמח אם תפרטו עלויות של תיקון הליקויים (לא של הפחחות-כי זה כל רכב לגופו).

תודה, עמרי (שברגע זה קולט שחיבר מגילה :???: )

lizard
05-08-06, 17:13
בהצלחה.
אם אשמע או אראה משהו אומר לך.

יש לך העדפה לשנתונים/דגמים?

Bulldog
05-08-06, 17:39
תשמע, גם עם כל הפח מתחת לדלת רקוב לחלוטין עד לא קיים ושאר הרכב במצב מצויין.
זה הזמן לחשוב על השיפור הראשון לרכב החדש, רוקר פאנל.

עומר

עמרי2
05-08-06, 17:44
בהצלחה.
אם אשמע או אראה משהו אומר לך.

יש לך העדפה לשנתונים/דגמים?

ההעדפה היא לסופה כמה שיותר חדשה, ארוכה וסגורה. אם זה יהיה 94 או 96 לא ממש משנה לי. להבנתי גם אין הרבה הבדל. אני מעדיף שכבר יהיה חיישן חמצן. אם תימצא סופה 92 שעוברת את כל הבדיקות- אז תיהיה 92...

המגבלה העיקרית היא תקציב. שהוא לא גבוה-ובהתחשב בכך שחלק מבעלי הסופות (אפילו הסטנדרטיות) שכחו שמדובר בסופה ולא בריינג'-זה יכול לקחת זמן עד שתימצא הכלה המתאימה במחיר המתאים.

תודה בכל אופן, עמרי

עמרי2
05-08-06, 17:48
תשמע, גם עם כל הפח מתחת לדלת רקוב לחלוטין עד לא קיים ושאר הרכב במצב מצויין.
זה הזמן לחשוב על השיפור הראשון לרכב החדש, רוקר פאנל.

עומר

עומר, הקלדנו באותו הזמן.

קצת מטריד אותי לדעת שמתחת לרוקר קיים גועל נפש רקוב. רוקר אני מניח יגיע מתישהו בכל מקרה. אבל חשוב לי שהבסיס יהיה טוב.

מה לגבי שאר הסעיפים?

תודה, עמרי

אוחז ג'בקות
05-08-06, 18:18
סליחה שאני מצטרף לדיון מאוחר
אני מקווה שבכל תוכל להיעזר במה שיש לי להגיד
לגבי מה שאמרת מנוע עושה הצגה של קיטור - אם אתה חושב שהוא באמת גמור בצע בדיקת קומפרסיה.
יש מצב שלאחד החברה בפורום יש ואם לא אז במוסכים.
לגבי הצינור על המכסה שסתומים זה ציור נשם מנוע -סימני השמן שם הם רגילים תפתח תנקה ותחזיר חזרה רצוי לעשות את זה כל 5000 ק"מ
לגבי דיפרנציאל ותיבת העברה
מחזירי שמן נימצאים בחיבורי גלי ההינע (דריישפטים) אם הנזילה משם צריך להחליף מחזיר שמן אם לא אז אטם דיפרנציאל (לא צריך אפילו לקנות אפשר גם עם סיליקון טוב) ובתיבת העברה אם זה לא המחזיר שמן אל תיזע בזה תפתח את פקק המילוי לראות שיש מספיק שמן ולא יותר מדי ותסגור אותו.

בעיות החשמל הן אופיניות נסה לאפס את המצב ע"י חיפוש חיבורים רופפים/אילתורים ועוד וטפל בהתאם אם תסתבך תעלה שאלה בפורום נעזור לך.

לגבי מה שהחברה אמרו
אם תחפש מספיק טוב אז תמצא דברים טובים אם אתה לא בטוח לגבי הרכב תמצא מודעה עם סופה שאתה לא יכול להרשות לעצמך תעשה נסיעת מבחן תבין לבד איך אתה אמור להרגיש עם רכב במצב טוב ואז תדע כמה המצב לא טוב ברכב שאתה באמת רוצה לקנות

Bulldog
05-08-06, 18:45
תראה, במידה וזה קיים מתחת לדלתות הקדמיות (יש שם פח כפול, זו נטייה של הסופה לגדל שם חלודה.
אז המקום לתקן את זה ב"הרבה" כסף אצל פחח וצבע וכל השטויות, נקה את החלודה והג'יפה בבית, תפור תלאי, צבע ביידוס או המרייט ותסתיר את הגועל נפש עם רוקר פאנל שגם יאפשר לך הרמה עם הייליפט מהצד על הדרך.

מאיר רוטברג
05-08-06, 19:49
עידו זילברמן מוכר את שלו דבר איתו

עמרי2
05-08-06, 21:08
סליחה שאני מצטרף לדיון מאוחר
אני מקווה שבכל תוכל להיעזר במה שיש לי להגיד
לגבי מה שאמרת מנוע עושה הצגה של קיטור - אם אתה חושב שהוא באמת גמור בצע בדיקת קומפרסיה.
יש מצב שלאחד החברה בפורום יש ואם לא אז במוסכים.
לגבי הצינור על המכסה שסתומים זה ציור נשם מנוע -סימני השמן שם הם רגילים תפתח תנקה ותחזיר חזרה רצוי לעשות את זה כל 5000 ק"מ
לגבי דיפרנציאל ותיבת העברה
בעיות החשמל הן אופיניות נסה לאפס את המצב ע"י חיפוש חיבורים רופפים/אילתורים ועוד וטפל בהתאם אם תסתבך תעלה שאלה בפורום נעזור לך.

לגבי מה שהחברה אמרו
אם תחפש מספיק טוב אז תמצא דברים טובים אם אתה לא בטוח לגבי הרכב תמצא מודעה עם סופה שאתה לא יכול להרשות לעצמך תעשה נסיעת מבחן תבין לבד איך אתה אמור להרגיש עם רכב במצב טוב ואז תדע כמה המצב לא טוב ברכב שאתה באמת רוצה לקנות

אהלן אוחז ג'בקות (יש לך שם? :wink: )

הסופה הזאת (מתחילת השרשור) כבר לא רלוונטית-אולי הייתי צריך להגיד זאת בהודעה הראשונה. החלטתי לא ללכת עליה.
נא לא להתייחס להודעות הישנות בשרשור זה אלא לשאלות שיעלו מהיום והלאה. המטרה של השרשור היא לבחור את הסופה שתיתן תמורה גבוהה ביותר למחיר.

מאיר-שלחתי לך הודעה בפרטי.

עדיין מחכה לתשובות לגבי המצמד והטרנספר.

תודה לכולם על העזרה, עמרי (בסוף עוד תיהיה לי סופה :-D )

דרור ברלי
06-08-06, 10:39
בוקר טוב!

שאלות כמו שלך עולות אחת לכמה חודשים - אנשים מחפשים ג'יפ במצב מעולה אבל לא מוכנים (או לא יכולים) לשלם עבורו מחיר הולם. כאן זה מתחיל וכאן זה גם נגמר. תבין - אין מציאות ואין מתנות חינם - הסיכוי למצוא סופה ממודל גבוה עם בודי במצב מעולה, צבע טוב, ללא חלודה, עם שילדה תקינה, מנוע, גיר, טרנספר וסרנים במצב חדש, שיפורים ותוספות, צמיגים חדשים וחשמל מסודר פיקס וכל זה בפחות מ-30K זהה לסיכוי שמחר סיירת מטכ"ל חוזרת מלבנון עם הראש של נסראללה בכבודו ובעצמו משופד על כידון. אם תעקוב אחרי ג'יפטריפ, תגלה שיש שם מישהו בשם בנצי או דומה, שמחפש סופה טובה בזול כבר כמה שנים. אני מאחל מכל הלב לו שסוף סוף ימצא, אבל באופן אישי אני מניח שזה חיפוש שלעולם לא יסתיים.

אז למה בכל זאת רוב הסופות נמכרות בזול? כי הן רובן ישנות, שחוטות, חלודות ו/או במצב מכני מוזנח, ובעיקר סובלות מתסמונת הרכב הזול - כזה שנרכש על ידי צעירים תפרנים כי הוא זול, אבל אחרי כמה ימים של התלהבות והשתוללות עם האוטו, מתברר להם שלמרות שמחיר הקנייה נמוך, החיים עם המציאה אינם פשוטים - הדלק יקר, אין יכולת/ידע לטפל לבד, המוסכים שוחטים, אז מתחילים לאלתר ואחר כך להזניח. מצב לא פשוט. עוד כמה חודשים ומצב חשבון העו"ש כבר לא מאפשר יותר, ואז מעמידים את הנבלה למכירה. בסוף מוכרים בהפסד, העיקר להיפטר מהרכב, שצובר עוד ועוד ידיים וערכו ממשיך לצנוח.

סופה טובה, מטופלת, משופרת ומושקעת באמת שווה יותר ממה שרוב הרוכשים הפוטנציאליים רוצים ויכולים לשלם. זה שרוב הרוכשים לא יודעים להעריך את שווי השיפורים ואיכות התחזוקה ולא מוכנים לשלם עבורה מחירים כאלה, זה כבר משהו אחר. וכאן נכנס סעיף הסבלנות - כמה אתה מוכן לחכות, כמה המוכר לחוץ להיפטר מהרכב. תצטייד במזומנים ובהרבה סבלנות.

עמרי2
06-08-06, 16:07
בוקר טוב!

סופה טובה, מטופלת, משופרת ומושקעת באמת שווה יותר ממה שרוב הרוכשים הפוטנציאליים רוצים ויכולים לשלם. זה שרוב הרוכשים לא יודעים להעריך את שווי השיפורים ואיכות התחזוקה ולא מוכנים לשלם עבורה מחירים כאלה, זה כבר משהו אחר. וכאן נכנס סעיף הסבלנות - כמה אתה מוכן לחכות, כמה המוכר לחוץ להיפטר מהרכב. תצטייד במזומנים ובהרבה סבלנות.

אהלן דרור,

נראה לי שקלטת אותי קצת לא נכון. מן הסתם אני אשמח למצוא מציאה. אבל אין הכוונה לחכות שנים עד שאמצא את הסופה הנכונה. רשמתי את זה כבר בהודעה קודמת-שלא משנה איזה סופה זאת תיהיה היא תצטרך לעבור יישור קו (ומכאן שאני לא מצפה למצוא רכב שהכל בו פיקס), ואני מוכן להשקיע ביישור קו.
עם זאת-אני חושב שתסכים איתי כי אפשר לקנות סופה ב 30K, ולהוציא 7-8K ביישור קו, ואפשר למצוא סופה ב 34K שצריך להוציא עליה 2-3K ביישור קו. אני מעדיף לקנות את הסופה ב 34K גם אם שלמתי בהתחלה עוד קצת $$(כי היא דורשת פחות יישור קו, פחות תיקונים, ופחות התרוצצויות אחרי הקנייה, מן הסתם כל מקרה לגופו-זאת סתם דוגמא).

נבלה אני לא אקנה-גם אם זה אומר שלא תיהיה לי סופה. וסבלנות יש. אני חושב שיש מספיק דוגמאות לסופות טובות שהחליפו ידיים במחירים של אפילו פחות מ 30K.

כפי שכבר כתבתי, הסופות הנ"ל מועמדות לקנייה, למרות שיש X סעיפים שלא אהבתי בהן (שאגב לשאלות אלה לא התיחסת). אחרת לא הייתי שואל דווקא עליהן (ובדקתי דיי הרבה סופות).

עמרי

מאיר רוטברג
06-08-06, 16:40
בינינו

בלי שאף אחד שומע
בשושו
אם תמצא סופה טובה כהגדרתך ב 30 אלף וצריך לשים עליה רק 2 או 3 תלפים
תחטוףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף אין חיה כזו.נקודה

אני מכיר אחד שעוצרים אותו כל יומיים ברמזור... מוכר?? כן למה לא . אבל אין לך מספיק כסף!!:shock:

כמה??
עזוב אין לך כסף:shock:
כמה?? מינימום 100.000 ש/"ח מה???:shock: :shock: :shock:
רואה אין לך כסף
בעצם לא מוכר , למה למכור??

אם כוונתך למצוא סופה ב 30.000 משהוא באמת טוב עשה לעצמך טובה לך על רכב אחר

מיי טו סנט
אבל מצד שני אולי אני טועה

asafk
06-08-06, 16:51
שים בשביל עצמך על השולחן את סדר העדיפויות שלך- והנה נקודות לחשוב עליהן-

פחחות- אין מה לעשות- זו מחלה קשה. יש סופות שפחות סובלות מרקבונות, ולדעתי האישית הן עדיפות. פחחות "כבדה" עולה הרבה מאוד- יותר מטרנספר תקין מפירוק, יותר לכיוון מנוע. יש דברים שאפשר לעשות בעבודה "ביתית" לשיפור מצב הפחחות- למעשה מיסוך של כל איזורי החלודה הכבדים- פינות האמבטיה, תחתית קורה A והקורה שמתחת לדלת האחורית. זה יותר זול מפחחות אמיתית, ובטווח הארוך- גם יותר יעיל, כי החלודה תמיד חוזרת אחרי פחחות. כשחותכים מסביב ומצפים בפח 3 מ"מ- אין חלודה שתחזור.

צמיגים- סד"ג של 3000 ש"ח ומעלה לרביעיית צמיגים- עולה יותר מרוב המכללים הגדולים של האוטו. צמיגים בני שנתיים ומעלה או יבשים מדי- אתה תהיה חייב להחליף מהר. כנ"ל לגבי צמיגים עם פרופיל לא מתאים לשטח.

מנוע- שיפוץ מנוע הוא דבר לא זול- 10000 ש"ח הם סכום סביר לאוברול או מנוע מפירוק, כולל כל מיני דברים מסביב. מצד שני- זה דבר שאין איתו התעסקות ממושכת, אלא חד פעמית, ואתה שוב בדרכים.

מכללים אחרים- טרנספר לא תקין? חפש טוב, אולי תמצא 241 במקום ה231 המקורי שהוא מראש יותר חזק ומשפר את נקודת התורפה הזו של הסופה (אולי אפילו 242 של צ'רוקי, מי יודע?? ) או, במילים אחרות- בעיות כאלה צופנות בחובן הזדמנויות. גיר? תמיד נקודת תורפה בסופה- בממוצע אורך חיים של גיר של סופה הוא 150 אלף ק"מ. אז קח בחשבון שמצד אחד- כדאי לך לקנות סופה עם גיר תקין (ואז בימי חייה אצלך הוא יהיה בסדר), מצד שני- אתה יכול להוריד הרבה על גיר לא תקין, ובעבודה עצמית ההחלפה תעלה לך פחות ממה שהורדת מהמחיר. אותו עקרון נכון לכל המכללים (חוץ ממנוע).

מעבר לזה- בד"כ יש התאמה טובה בין המצב המכני למצב הפחחות, רכב מוזנח הוא רכב מוזנח. ההסתייגות כאן היא דווקא למצב שיבריח קונים שהם מחוץ לקהילה שלנו- של רכב מוזנח בצד הקוסמטי/ פחחות ומושקע בצד המכני. מה לעשות, אבל חלק גדול מגולשי הפורום הזה מטפחים את רכבם רק בצד המכני ומזניחים באופן מתועד ואידיאולוגי את המעטפת. כאן אתה יכול להרוויח רכב טוב במחיר זול, וכשיבוא לך תסדר מה שצריך- או בפחחות רצינית ויקרה, או בעבודה ביתית בסגנון של מה שעומר הציע (סקידפלייטים וכו'), ואם היא סגורה- גם החלפת הסגירה הרקובה בפיבר.

עוד דבר שנכון תמיד לרכב משומש- תבלה רבע שעה בלהסתכל על הרכב מקרוב- פרטים קטנים כגדולים יאמרו לך אם הבעלים השקיע או חיפף- וזה חשוב להבנה שלך את הרכב ומה הוא שווה, או מה נמצא מאחורי הגריל ניקל והכנפיים המנופחות. אל תקנה רכב מוזנח.

אסף.

עמרי2
06-08-06, 17:08
בואו נחזור קצת למטרות השרשור:

1.אני יודע שברור לכם שב 30K אי אפשר למצוא משהו טוב. נקודה. אבל כיוון שאני זה שהולך בינתיים לבדוק ולראות סופות ולא אתם (ואני יודע שגם אתם עברתם את זה-פשוט בשלב אחר בחייכם ומראש התקציב שלכם אני מניח היה שונה), אז אני יודע מה אני יכול לקנות ב30-35K. ועוד לא נתקלתי בשום חוק טבע שאומר שסופה במחיר הזה היא לא סופה טובה. המחיר, כפי שדרור ציין הוא פונקציה של מצב הרכב, מצב השוק, ו/או מצב המוכר (מבחינת כמה הוא לחוץ וכו'). אז נכון שזה יקח זמן עד שאני אפול על מה שאני רוצה במחיר שאני רוצה-וגם אז זה לא יהיה מושלם.
עוד משהו שאתם שוכחים ולי עומד בראש: אני לא מחפש סופה יפה ונוצצת. מצידי (ואולי אפילו עדיף) שהיא תראה כמו הסופה של מוני-צבועה עם מברשת. העיקר-שאני אראה שהבעלים היה קצת איכפתי לגבי החלודות. עבור סופה עם צבע חדש ונוצצת-אנשים מוכנים לשלם המון. לי זה פשוט לא חשוב. מעבר לכך-אני לא יודע מתי לאחרונה בדקתם את שוק הסופות, אבל הלוח מלא בסופות, ההיצע גדול, וכשיש היצע ללא ביקוש (בייחוד לאור מחירי הדלק שמטפסים מעלה ללא הרף) המחיר יורד. ואני רואה סופות שלדעתי הן טובות שבהתחלה ביקשו 40K ואחרי חודשיים המחיר ירד על 36K, ואחרי עוד חודש הוא כבר עומד על 33K. לא כ"כ קל למכור היום סופה. אז המחירים יורדים.
לכן-בואו נניח את כל ה"במחיר הזה תוותר" ו"עזוב-אין סיכוי שתמצא סופה טובה", ונתייחס לשאלות לשמן נועד האתר-שאלות טכניות. וזה להזכירכם:

1. בסופה אחת שנבדקה (עד כמה שזה ישמע הזוי-היא מושלמת מבחינת פחחות, טיפה סימני חלודה בדפנות הגג). הטרנפר עבר מאוד קשה, לא הייתי צריך לנסוע אחורה קדימה בשביל שהוא יכנס, ולא נשמע שום רעש חריקה בזמן השילוב והיציאה, אבל תפעול הידית דרש המון כח.
עוד פרט שדורש תשומת לב-הקלאץ' הראה סימני עייפות.
כאשר הרכב היה קר, הטורים רקדו מעט. מבחינה קצרה של מנוע הצעדים-היה מפויח.

2. בסופה אחרת, שדרשה מעט פחחות (הבהרה קצרה: ממש לא חשוב לי שהרכב יהיה יפה ונוצץ-אלא רק למנוע התפתחות של רקבונות), מבדיקת חופשים, התגלה חופש של בערך 1 מ"מ ביציאה מהטרנספר לגל ההינע האחורי. איך ניתן לדעת אם זה הסליפ יוק, מיסבים או משהו אחר? ומה הזנק במקרה הגרוע?

לגבי כל הסעיפים, ברור לי שכל סופה תידרש ליישור קו-הכוונה היא לקנות את הרכב שידרוש הכי מעט הוצאות ובזבוז של ימים, לכן אשמח אם תפרטו עלויות של תיקון הליקויים (לא של הפחחות-כי זה כל רכב לגופו).

תודה לכולם (גם למאיר ודרור שמנסים לגרום לי לפקוח את עיני ולחשוב בהגיון-זה כנראה לא יקרה... אני מקרה אבוד ;) )

asafk
06-08-06, 18:06
טרנספר עובר קשה- לא משהו נפוץ- קשה לומר במה מדובר, אולי פשוט אין שמן... קלאצ' עייף- אז צריך להחליף- מדובר על מאות שקלים לחדש. מנוע צעדים מפוייח- משהו די רגיל, אבל מצביע על הזנחה ברמה כלשהי. האם פרט לתקלות הללו הרכב נראה מוזנח באופן כללי? נגיד- מים במקם נוזל קירור, שמן מסריח מדלק וכו'?

החופש שאתה מתאר ביציאה מתיבת ההעברה לא צריך להיות, וזה יכול להעיד על הרבה דברים, שכולם מתרכזים בתיבת ההעברה. לא הבנתי מהתיאור מה כיוון החופש (סיבובי? רדיאלי? צירי? ). חפש על תיבת ההעברה סדקים בתיבה עצמה, תקלה נפוצה ב231 על סופה שעובדת קשה, והסימן הראשון שלה הוא חופשים מוזרים במערכת ההנעה (הסימן השני הוא בום גדול). נקודות התורפה בתיבה המקורית הן גל היציאה, השרשרת, והתיבה עצמה. שחיקה בשרשרת מתבטא בחופש סיבובי, עם גל יציאה שבור האוטו פשוט לא זז...

אסף.

עמרי2
07-08-06, 09:45
טרנספר עובר קשה- לא משהו נפוץ- קשה לומר במה מדובר, אולי פשוט אין שמן... קלאצ' עייף- אז צריך להחליף- מדובר על מאות שקלים לחדש. מנוע צעדים מפוייח- משהו די רגיל, אבל מצביע על הזנחה ברמה כלשהי. האם פרט לתקלות הללו הרכב נראה מוזנח באופן כללי? נגיד- מים במקם נוזל קירור, שמן מסריח מדלק וכו'? לא, הרכב נראה פשוט חדש. מים ירוקים ברדיאטור, שמן צלול, ללא שמן במים ולהיפך, כל צינורות הברקסים היו חדשים- אפילו שסתומי ה CCV היו נקיים, ללא רקבונות, ללא שום חופשים במערכת ההינע , הטרנספר היה מה שהכי הפריע לי-הוא קשה בצורה חריגה .

החופש שאתה מתאר ביציאה מתיבת ההעברה לא צריך להיות, וזה יכול להעיד על הרבה דברים, שכולם מתרכזים בתיבת ההעברה. לא הבנתי מהתיאור מה כיוון החופש (סיבובי? רדיאלי? צירי? ).
אם אני מבין נכון-אז החופש הוא צירי (על הציר האנכי-אם אני תופס את גל ההינע ביציאה מהטרנספר אני מרגיש חופש קל מעלה-מטה)
חפש על תיבת ההעברה סדקים בתיבה עצמה, תקלה נפוצה ב231 על סופה שעובדת קשה, והסימן הראשון שלה הוא חופשים מוזרים במערכת ההנעה (הסימן השני הוא בום גדול). נקודות התורפה בתיבה המקורית הן גל היציאה, השרשרת, והתיבה עצמה. שחיקה בשרשרת מתבטא בחופש סיבובי, עם גל יציאה שבור האוטו פשוט לא זז... לא הרגשתי שום דבר חריג בפעולת הטרנספר, לא היו רעשים חריגים, בומים למיניהם כו', רק בבדיקת חופשים גיליתי את החופש הנ"ל. ציפיתי שה-LOW יקפוץ אבל זה לא קרה...

אסף.

תודה, עמרי

מוני אורבך
07-08-06, 10:08
הטרנספר בסופה אמור לעבור חלק (בניגוד ל CJ) לא אמורה להיות שום בעיה בהעברה.
מדי פעם יש אולי צורך קצת לזוז קדימה בשביל להעביר ל LOW אבל ממש לא מלחמה.
בין 2X4 ל 4X4 המעבר תמיד חלק גם במהירות גבוהה (כול עוד אתה נוסע ישר)
יתכן ומדובר בכיוון לא נכון של ידית הטרנספר.
בכל מקרה גם אם מדובר בטרנספר תקול, העלות כ 3K (ומטה) ואת ההחלפה ניתן לבצע בקלות לבד (אני יכול לעזור לך). כך שזה לא מה שצריך לפסול את הסופה (אם יש התחשבנות במחיר כמובן).

עמרי2
07-08-06, 10:29
הטרנספר בסופה אמור לעבור חלק (בניגוד ל CJ) לא אמורה להיות שום בעיה בהעברה.
מדי פעם יש אולי צורך קצת לזוז קדימה בשביל להעביר ל LOW אבל ממש לא מלחמה.
בין 2X4 ל 4X4 המעבר תמיד חלק גם במהירות גבוהה (כול עוד אתה נוסע ישר)
יתכן ומדובר בכיוון לא נכון של ידית הטרנספר.
בכל מקרה גם אם מדובר בטרנספר תקול, העלות כ 3K (ומטה) ואת ההחלפה ניתן לבצע בקלות לבד (אני יכול לעזור לך). כך שזה לא מה שצריך לפסול את הסופה (אם יש התחשבנות במחיר כמובן).

מוני, לשמחתי-את רוב שעות הסופה שלי צברתי על סופה שמתנהגת ומטופלת טוב (כן כן-שלך!), הבעיה היא שעכשיו אני מחפש אחת כזאת :twisted:

תודה על הצעת העזרה-בבוא העת אני אנצל אותה ;)

דרור ברלי
07-08-06, 11:49
שמע, אין מחיר "פיקס" לסופה ממודל מסוים, אבל אתה יכול לבדל אותן ביחס בין המחיר לשנת הייצור.
30K לסופה מטופלת היטב ואפילו ומשופרת מעט מ-92-93 זה מחיר סביר. יש כאלה לא מעט אגב. אם היא מוזנחת, גם 25K זה הרבה כסף. "יישור קו" בסופה ישנה מוזנחת יכול לעלות לך כמו כל הרכב... ואסף פירט לך את הדברים העיקריים כאשר חוץ ממה שהוא הזכיר יש תמיד עוד דברים, קטנים אבל לא זולים.

95-96 טובה לא חלודה (חיצונית, בפועל רובן ככולן מעט חלודות ברמה זו או אחרת) בהחלט שווה 40-45K. גם קצת יותר בהתאם לשיפורים ותוספות. אפשר למצוא גם משופרות בכבדות ב-70-65K וצפונה. השאלה היא אם אתה מוכן לשלם מראש סכום נכבד כזה ולקבל בתמורה ג'יפ מוכן לקרב - שתי נעילות, יחסי העברה, כננת, מתלים משופרים, צמיגי שטח במצב רענן, כל מיני תוספות שעל הנייר הן "שטויות" אבל בפועל הן רבות-ערך ומוסיפות לאיכות החיים ברכב (גג פיבר, גיר אוטומטי, מזגן פורמולה, חלונות חשמליים, מושבים נוחים וטובים, מערכת סאונד טובה, בידוד אקוסטי/תרמי על הריצפה והדפנות וכו' וכו'). אם אתה מחפש רכב שטח אמיתי ומצוייד היטב במחיר טוב - אין היום בשוק עיסקאות טובות יותר מסופה משופרת בכבדות שתוחזקה היטב.
בסופו של דבר אם תקנה ג'יפ סטנדרטי תקין במחיר זול יחסית ותאהב אותו, תתחיל להשקיע בו בשיפורים ובתוספות, ובטוטאל - מובטח לך שתגיע לסכומים גבוהים בהרבה ממחיר הקנייה (שבהתחלה נראה לך גבוה) של ג'יפ משופר מאוד.

השוק מלא בסופות למכירה כאשר רבים מהמוכרים הם צעירים ולצערנו חלק מהם גם ערסים - לא בדקתי את זה בצורה סטטיסטית ומסודרת אבל יש לי תחושה שאני לא טועה - רוב הכלים עם 5-10 ידיים לפחות, והם עוברים את אותו מסלול חיים שהזכרתי לך בתגובה הקודמת - כלים שחוטים ממכרז שבדרך כלל שופצו חיצונית, הוגבהו בצורה לא מקצועית, כל יד צעירה ומשתוללת מחזיקה בהם כמה חודשים עד שנה מקסימום, משקיעה בהם בקוסמטיקה ובמקרה הטוב בתחזוקת-שבר, אבל בדרך כלל די מזניחה את הצד המכני, ובסוף מוכרת בהפסד. החבר'ה האלה מושכים את כל שוק הסופות למטה וחבל, ממש חבל.
אני מניח שבכללי אתה כבר יודע איך ומה לבדוק, אז קח עוד טיפ - גיל בעל הג'יפ וכמה זמן הוא מחזיק את הג'יפ - למבוגרים יש בדרך כלל יותר אמצעים והם מתחזקים את הרכב ומשקיעים בו יותר מצעיר תפרן. אלה שנוסעים בג'יפ וחיים איתו כמה וכמה שנים מתחזקים אותו היטב, בוודאי טוב יותר מזה שקנה ג'יפ בשביל הדאווין ומוכר אחרי חצי שנה כי הוא רוצה צעצוע אחר. מבוגרים גם נוטים להשתולל פחות מצעירים, "חנונים" נוהגים ביתר מתינות ואחריות מאשר ערסים וכו' וכו'. ברור שיש גם הרבה יוצאים מן הכלל, וברור שכל זה כמובן לא מדע מדויק אלא יותר תחושת בטן, אבל לרוב זה נכון.

asafk
07-08-06, 12:32
הג'יפ עם הטרנספר הקשה נשמע טוב. שמן המנוע הצלול מחשיד - שמן אמור להיות שחור עכור, לא צלול. אם הוא שחור וצלול, זה אומר שהוא מלא דלק, והיה צריך להחליף אותו כבר. אם הוא זהוב וחדש- יכול מאוד להיות שעושים לך הצגה (החליפו במיוחד את הג'יפה שהיתה שם לכבוד המכירה). חוץ מזה- נשמע טוב באמת, בדיקת המנוע על דינמומטר עם בדיקת קומפרסיה תיתן לך אינדיקציה (גם אם לא מוחלטת) לגבי מצבו- וזה הדבר היחיד שאתה לא יכול לבדוק לבד.

אסף.

מוני אורבך
07-08-06, 12:43
אסף תרשה לי לחדש לך - שמן לא אמור להיות שחור.
בסופה שלי אחרי החלפת השמן הוא זהוב וצלול גם אחרי 2K קילומטר. הוא מתחיל להשחיר ממש רק אחרי כ 4K (אז אני כבר מחליף אותו). כנל בפיסטה.
ולא - לא מדובר בשמן סינטטי אקזוטי.
כשקניתי את הסופה היא לה שמן זהוב וצלול. אחרי כמה אלפי קילומטרים (כ 2 טיולים גדולים) הוא התחיל להשחיר, ואז החלפתי אותו (לא בגלל הצבע אלא בגלל הזמן שהוא היה במנוע).
מה שכן, כדאי לבדוק את הצמגיות של השמן. אם הוא מאוד צמגי, יתכן והכניסו שמו "דבש" כדי להעלים בריחת קומפרסיה.

asafk
07-08-06, 12:45
מוני, יש לך בעיה במנוע. מישהו אמור לסלק את הפיח מהמנוע- וזה השמן- ורואים את זה עליו כבר אחרי פחות מ1000 ק"מ. אם הוא לא עושה את זה- יש בעיה, וכדאי שתמצא אותה מהר. ;-)

אסף.

מוני אורבך
07-08-06, 12:58
אסף - אני יוצא מנקודת הנחה שאתה רציני...

בכל הרכבים התקינים שהיו לי עם מנועי בנזין לא היה אחד שהשמן שלו השחיר תוך אלף קילומטר.
רכבי דיזל - עולם אחר. 500 קילומטר וכבר השמן משחיר.
רכב בנזין שאין לו אגן מלא גיפה מכול הפעמים שלא החליפו בזמן שמן, השמן בהיר כ 2K. אחרי זה מתחילים לראות שהוא השחיר.
בתנך של הגיפים אפילו מדברים על שמן סינטטי שיכול להשאר בהיר 10K.

אז אולי תבוא ותסביר לי בטובך מה לא תקין במנוע שלי. הפיח מאוכסן בצלינדרים ?! הקומפרסיה טובה מדי ?! או אולי אני משתמש (בלי ידעתי) בפילטר צנטרפוגלי ?

לדעתי אתה רגיל למנועים מלאי פיח.

עמרי2
07-08-06, 14:39
30K לסופה מטופלת היטב ואפילו ומשופרת מעט מ-92-93 זה מחיר סביר. אוקיי, עכשיו אתה כבר נשמע יותר אופטימי. השאיפה היא כמובן כמה שיותר חדש. אבל הדגש הוא על מצב הרכב. ולמיטב הבנתי לא שווה לפסול כלי רק בגלל שהוא שנת 92 (גם בגלל שאין הרבה הבדל וגם כי לרבים מן הכלים כבר הוחלפו חלק מן המכלולים העיקריים)

95-96 טובה לא חלודה (חיצונית, בפועל רובן ככולן מעט חלודות ברמה זו או אחרת) בהחלט שווה 40-45K. גם קצת יותר בהתאם לשיפורים ותוספות. אפשר למצוא גם משופרות בכבדות ב-70-65K וצפונה. השאלה היא אם אתה מוכן לשלם מראש סכום נכבד כזה ולקבל בתמורה ג'יפ מוכן לקרב - שתי נעילות, יחסי העברה, כננת, מתלים משופרים, צמיגי שטח במצב רענן, כל מיני תוספות שעל הנייר הן "שטויות" אבל בפועל הן רבות-ערך ומוסיפות לאיכות החיים ברכב (גג פיבר, גיר אוטומטי, מזגן פורמולה, חלונות חשמליים, מושבים נוחים וטובים, מערכת סאונד טובה, בידוד אקוסטי/תרמי על הריצפה והדפנות וכו' וכו'). אם אתה מחפש רכב שטח אמיתי ומצוייד היטב במחיר טוב - אין היום בשוק עיסקאות טובות יותר מסופה משופרת בכבדות שתוחזקה היטב.
סכומים של 45K וצפונה אין בכלל מה לדבר מבחינתי-לא בגלל שאני חושב שסופה בהגדרה לא שווה את זה-אלא כי זה מחוץ לתקציב, אני משווה את קניית הסופה לקניה בתשלומים/ ריבית או שאיך שלא תרצה לקרוא לזה- השאיפה היא לקנות רכב נעול כפול עם מתלים (וכן-אני יודע שאין שום סיכוי בעולם למצוא רכב כזה ב 30K אז תחסכו לעצמכם...), אם אמצא אפילו חלק מהפרט הנ"ל-מעולה (אגב כבר יש אחת עם קיט של המתלם ברשימת האופציות), אם לא-לא תיהיה ברירה אלא לקנות רכב בסיסי ולשפר לפי מצב העו"ש. בסוף אני אשלם יותר- אבל כנראה שרק ככה תיהיה סופה.
השוק מלא בסופות למכירה כאשר רבים מהמוכרים הם צעירים ולצערנו חלק מהם גם ערסים - לא בדקתי את זה בצורה סטטיסטית ומסודרת אבל יש לי תחושה שאני לא טועה - רוב הכלים עם 5-10 ידיים לפחות, והם עוברים את אותו מסלול חיים שהזכרתי לך בתגובה הקודמת - כלים שחוטים ממכרז שבדרך כלל שופצו חיצונית, הוגבהו בצורה לא מקצועית, כל יד צעירה ומשתוללת מחזיקה בהם כמה חודשים עד שנה מקסימום, משקיעה בהם בקוסמטיקה ובמקרה הטוב בתחזוקת-שבר, אבל בדרך כלל די מזניחה את הצד המכני, ובסוף מוכרת בהפסד. החבר'ה האלה מושכים את כל שוק הסופות למטה וחבל, ממש חבל. יש לי נטייה להתרחק מאנשים כאלה-פשוט כי לא כיף לי לסגור איתם עסקאות-וגם עם בסוף אני קונה מהם- אני איכשהו מרגיש שדפקו אותי במחיר

. מבוגרים גם נוטים להשתולל פחות מצעירים, "חנונים" נוהגים ביתר מתינות ואחריות מאשר ערסים וכו' וכו'. ברור שיש גם הרבה יוצאים מן הכלל, וברור שכל זה כמובן לא מדע מדויק אלא יותר תחושת בטן, אבל לרוב זה נכון.
בגדול-אני מסכים...כשזהיתי נטייה כזאת אצל בעל הרכב-אפילו לא התמקחתי-שוב, כי לא כיף לי לסגור איתם עסקה

הג'יפ עם הטרנספר הקשה נשמע טוב. שמן המנוע הצלול מחשיד - שמן אמור להיות שחור עכור, לא צלול. אם הוא שחור וצלול, זה אומר שהוא מלא דלק, והיה צריך להחליף אותו כבר. אם הוא זהוב וחדש- יכול מאוד להיות שעושים לך הצגה (החליפו במיוחד את הג'יפה שהיתה שם לכבוד המכירה). חוץ מזה- נשמע טוב באמת, בדיקת המנוע על דינמומטר עם בדיקת קומפרסיה תיתן לך אינדיקציה (גם אם לא מוחלטת) לגבי מצבו- וזה הדבר היחיד שאתה לא יכול לבדוק לבד.

אסף.

שההחלטה לגבי הרכב תיהיה סופית-הוא יעבור בדיקה. בקשר לשמן-הרכב נקנה על ידי הבעלים הנוכחי ממש לא מזמן. לפני בערך חודש ומשהו(זה ודאי) ויתכן כי אחרי הקניה הוא החליף שמנים, לטענתו הוא מוכר לאחר כ"כ מעט זמן בגלל האישה (ששוב-לטענתו היא נוהגת על הרכב). קצת מחשיד-וצריך לבדוק את זה יותר לעומק.

ניר ל
07-08-06, 16:26
מי שמוכר אחרי חודש חשוד כסוג של סוחר מדרגה נמוכה, טרנספר אתה יכול לקנות ב 1000 ש"ח.
בדוק את בעל הרכב, בדוק מספרי שלדה, חפש סדקים בשלדה.
לי זה נראה מוזר שבן אדם מוכר רכב אחרי פרק זמן כ"כ קצר.

עמרי2
07-08-06, 17:11
מי שמוכר אחרי חודש חשוד כסוג של סוחר מדרגה נמוכה, טרנספר אתה יכול לקנות ב 1000 ש"ח.

זה בטוח? 231?241? אם כן מאיפה? מוני רשם בסביבות 3000 ומטה...

עמרי2
07-08-06, 18:55
מחזיר אותנו רגע לעניין המצמד:
האם בעקבות שימוש ברוטלי במצמד יכול ללכת גם חישן קראנק?
זה העלה לי נק' נוספת שיכולה להיות דפוקה בסופה המדוברת...כפי שציינתי כאשר המנוע היה קר הסל"ד רקד מעט, אני הנחתי שזה בגלל מנוע צעדים מפוייח-האם גם חיישן קראנק יכול לגרום לתופעה?

האם לחיישן קראנק יש מצב ביניים (האם הוא יכול לזייף? או שמא זה רק תקין/לא תקין)??

עמרי

asafk
07-08-06, 19:43
כמה שאני זוכר (תקנו אותי אם אני טועה), החיישן הוא מגנטי, ושבבים מתכתיים בבית המצמד יכולים לגרום לו לתפקוד לקוי, ולאחר זמן לא רב החיישן הולך.

אסף.

עמרי2
07-08-06, 21:57
ובמה מתבטא תפקוד לקוי? או האם הרעידות בטורים כשהרכב קר יכולות להיגרם כתוצאה מחיישן קראנק (ולא דווקא ממנוע צעדים...)?

איך ניתן לבדוק את תקינותו של החיישן ?(אני מניח שהמחשב לא יראה על תקלה-כי אחרי הכל החיישן עובד, פשוט לא משהו...)

תודה, עמרי

עמרי2
09-08-06, 20:15
בנוסף לשאלה לגבי חיישן קראנק, מוסיף עוד שאלה.

הפעם לגבי סופה נוספת שנבדקה (שנת 95).

לא ממש בדקתי את הרכב (עקב קוצר זמן של הבעלים) ויום שישי אני הולך לראות אותו שוב (אז יש לי זמן לעשות שיעורי בית :D ). לאחר ההנעה של הרכב , נשמע רעש של מכונת תפירה (תקתוקים), הרכב היה כבר יחסית חם כשהנעתי. להערכתי מדובר במרימי שסתומים- אבל זאת הערכה בלבד. במה עוד יכול להיות מדובר (מזרקים?) וכיצד ניתן לסווג את הבעיה?
קראתי תגובה של קיד שהתיחסה לתקתוקים במנוע קר. כאן המקרה היה שונה.

אסף? קיד? חימושניק?

תודה, עמרי

דרור ברלי
09-08-06, 21:18
בהחלט יכול להיות גם מזרקים.

עמרי2
21-08-06, 07:30
בסופה נוספת שנבדקה:

הייתה מורגשת משיכה (דיי רצינית) ימינה. הסופה נעולה קדימה אחורה.
האם זאת תופעה מוכרת ברכב נעול מקדימה?

או שלהתחיל לחפש גורמים אחרים (רפידת ברקס נוגעת, סרן עקום וכו'...אילו עוד סיבות יכולות להיות?)?

עמרי

עמרי2
21-08-06, 07:37
בסופה נוספת שנבדקה:

הייתה מורגשת משיכה (דיי רצינית) ימינה. הסופה נעולה קדימה אחורה.
האם זאת תופעה מוכרת ברכב נעול מקדימה?

או שלהתחיל לחפש גורמים אחרים (רפידת ברקס נוגעת, סרן עקום וכו'...אילו עוד סיבות יכולות להיות?)?

עמרי

עוד כמה פרטים:

מקדימה יש כנראה לוקרייט או נו סליפ (לא זוכר מה קדימה מה אחורה). לא נשמעו ריצ'וטים בזמן סיבוב. אבל הנעילות כן הורגשו (לא בומים-אלא ההתנהגות המוכרת של נעילה כאשר נותנים/עוזבים גז בסיבוב).

איך יתכן שאין ריצ'וטים? יכול להיות שהנעילה תפוסה? (ואם כן איך זה משתלב עם המשיכה ימינה :???: )

תודה, עמרי

מוני סופה
21-08-06, 08:29
משיכה ימינה היא לא כתוצאה מהנעילה.
נשמע יותר כמו ברקס תפוס.
אם אין ריצוטים יתכן והנעילה מסוג no slip
בלוקריט רגיל שומעים טוב את הריצוטים
בדטרויט לא שומעים כלל.
no slip לא היה לי אבל לפי הפרסומים לא שומעים ריצוטים

עמרי2
21-08-06, 20:05
מוני-מה יש אצלך מקדימה? אצלך לא שמעתי תקתוקים בכלל...

עמרי

אילו עוד גורמים יכולים להיות? מה שעולה לי בראש:

1. לחץ אויר בצמיגים (אני אבדוק ליתר ביטחון. למרות שלא נראה לי)

2.רפידת ברקס נוגעת בדיסק

3.סרן עקום (יש דרך לבדוק את זה?)

עוד אפשרויות?

האם התקנה לא נכונה של הנעילה יכולה לגרום לתופעה?

תודה, עמרי

six 4 life
21-08-06, 20:36
זה יכול לנבוע מהמון דברים, שרק בדיקה של הרכב על ידי מישהו שמבין תגיד לך מה הגורם לה.

זה יכול להיות בולג'וינט דפוק
זו יכולה להיות נאבה בסוף חייה

גש לסופה הזו, הרם את שני הגלגלים הימנים כל אחד בנפרד (ג'ק עגלה, מתחת לסקיד פלייט)
נענע את הגלגל שהרמת באויר ימין ושמאל, מטה ומעלה. נסה להרגיש אם יש חופש.

אם אין חופש והכל אבן, עדין יכולות להיות הרבה אפשרויות, אבל סביר להניח שזה או לחץ אויר בצמיג, או פרונט שזקוק לכיוון.

six 4 life
21-08-06, 20:37
זה יכול לנבוע מהמון דברים, שרק בדיקה של הרכב על ידי מישהו שמבין תגיד לך מה הגורם לה.

זה יכול להיות בולג'וינט דפוק
זו יכולה להיות נאבה בסוף חייה

גש לסופה הזו, הרם את שני הגלגלים הימנים כל אחד בנפרד (ג'ק עגלה, מתחת לסקיד פלייט)
נענע את הגלגל שהרמת באויר ימין ושמאל, מטה ומעלה. נסה להרגיש אם יש חופש.

אם אין חופש והכל אבן, עדין יכולות להיות הרבה אפשרויות, אבל סביר להניח שזה או לחץ אויר בצמיג, או פרונט שזקוק לכיוון.

הרם את שני הגלגלים הקדמיים, לא הימניים... אין עריכה..

עמרי2
21-08-06, 21:02
הרם את שני הגלגלים הקדמיים, לא הימניים... אין עריכה..

הבדיקה הנ"ל כמובן נעשתה...ללא ממצאים חריגים (הייתי צריך לציין :lol: ).

עמרי

זאבי
22-08-06, 18:01
מנסיון אישי, התופעה מוכרת ואפיינית דווקא למנועים ללא שיפוץ עם קילומטראג' שאינו גבוה בהכרח.
בסופה הראשונה המנוע היה בלוי (כ-200K ) וצרך כמעט 1 ק"ג שמן ל-1000 ק"מ צליל המנוע היה ללא נקישות.
היום אני נוהג בסופה עם כ-140K עם מנוע מקורי הצורך 0.5 ק"ג שמן ל-10,000 ק"מ אך יש צליל נקישות הנשמע כמו מרימי שסתומים.
כל המומחים יעצו להתעלם מהנקישות המוגדרות תופעה מוכרת דווקא במנועים מקוריים שלא עברו שיפוץ ואינם בלויים.

כפי שדרור ציין שמעתי על אפשרות שהנקישות נובעות מהמזרקים, אך זו אינה סיבה מספקת להשקעה.

עמרי2
10-10-06, 22:51
יש סופה :-)

תודה אישית לכל מי שעזר, ייעץ, ובא לבדוק איתי סופות...

עמרי

אדם
11-10-06, 17:38
תתחדש סופה מדהימה!!!

עמרי2
11-10-06, 18:03
אתה לא אובייקטיבי :lol:
איזה אחלה? הכל מקרקש, הגג נופל, הפנסים פוזלים, המנוע מזייף, הצבע מחליד. עכשיו אני יכול לספר לך שאסף (שבא איתי לבדוק את הסופה) הוא בעצם בדואי שאמר שהוא בחיים לא היה גונב אותה.
ככה בחרתי לי סופה'לה. :lol:

אכן אחלה סופה...

נמצאת כרגע בתהליך יישור קו בסיסי.

עמרי

lizard
11-10-06, 21:31
http://www.lizard.co.il/4x4/ttiwwp.gif

-->