PDA

צפייה בגרסה מלאה : צביעת שלדה ובודי

lizard
03-05-06, 00:03
אני מתחיל לצבוע את השלדה ואת הבודי.
שלדה הכוונה לכולה, בבודי מדובר רק על התחתית והפנים.

בבודי אני חושב לקלף עם מברשת פלדה את הזפת המתקלפת הקיימת, לצבוע בצבע יסוד אפור מתכת פשוט ולהתיז זפת קרה על היסוד.
בשלדה אני מתלבט אם לשלוח לצביעת אפוקסי, לצבוע יסוד ואז זפת קרה או לצבוע בנירלט DTM.
העדפה שלי היא הDTM מאחר ויש לי קצת נסיון איתו ובגדול נראה לי שהוא מספק.
אבל לא כל יום מפרקים שלדה לגורמים ואם יש יתרון ממשי לצביעת אפוקסי (שתעלה איזה 1500 שקל , כולל ניקוי חול כמובן והובלה) אז אולי שווה להשקיע בזה.

אשמח לדעתכם.
תודה
מיכה

עירא
03-05-06, 00:16
שילדה:
אם יש כסף, לך על ניקוי חול ואפוקסי / צבע בתנור (או שזה אותו הדבר בעצם?)
אם לא, ואתה לא מתכנן לשלוח אותה לנקוי חול, הייתי הולך על צבע יסוד ועליו כמה שכבות טובות (3-5) של צבע עליון. (בכל מקרה שליחה שלה לניקוי חול זה דבר מצויין גם אם לא תצבע בתנור)
בודי:
יסוד טוב, ועליו מה שבא לך, זה לא ממש משנה. (יש את בית הילל שמצודד בזפת קרה, ויש את בית שמאי שמורה להתרחק מזה כמו מאש. תחליט בעצמך עם מי אתה מתפלל)

עירא

erezjack
03-05-06, 21:12
לפני שאתה צובע את השלדה תוודא שבצעת את כל העבודות , השינויים , קידוחים ותוספות למיניהן. לדעתי , צביעה עצמית יכולה להספיק בהחלט. שלח לניקוי חול ואם אתה יכול להרשות לעצמך, לגלוון קר. אח"כ צבע יסוד וצבע עליון. אם גלוונת, צבע יסוד לגלוון. בצבע אפוקסי הכוונה בד"כ לצביעת אבקה. מרססים על המוצר אבקה, שנצמדת אליו בעזרת טעינתו בחשמל סטטי ומתיכים אותה לשכבה רציפה בתנור. הצבע חזק מאד, למעשה מתקבלת שכבת פלסטיק עבה על הכל. החיסרון הוא בכך שאין הקשרות טובה למתכת וברגע שיש פגיעה בצבע וזה יקרה על בטוח בשלדה, הלחות חודרת בין הצבע למתכת והחלודה רצה בפנים בלי להשאיר סימן בחוץ. קשה גם לתקן את הצבעים האלה כי זה כמו לצבוע על פלסטיק. חוץ מזה ברוב המצבעות הללו לא מקפידים מי יודע מה להכנס לכל הפינות הנסתרות כמו זוויות פנימיות של כל מיני חיבורים וברקטים ואחרי ניקוי חול זה מתכון לצרות. צבעי יסוד טובים נקשרים היטב למתכת והפגיעה נשארת מקומית. עדיף להשתמש בצבע פוליאוריטני או אקרילי של רכב כי הם גמישים יות ועמידים יותר מאפוקסי לצ'יפינג. את הצביעה צריך לעשות מיד אחרי ניקוי החול. לנקות את כל הפינות עם לחץ אוויר, ניגוב שומנים במסיר שומנים, למקרה שמישהו נגע בשלדה עם ידיים משומנות אחרי הניקוי ולצביעה. צובעים קודם את כל הפינות הקשות להגעה ואחר כך את השטחים הגלויים יותר. אם תזמין צבע מט או מט משי התוצאה תהיה יותר סלחנית ללכלוך ונזילות ותוכל לתקן מאוחר יותר עם מברשת בלי שזה יבלוט לעין.
לגבי הבודי, לדעתי עדיף לצבוע לאחר שכל העבודה הסתיימה, כל התיקונים ריתוכים וכד'. משפצי מכוניות קלאסיות נוהגים לצבוע ביסוד אזורים שהעבודה עליהם הסתיימה כדי לעצור התפשטות חלודה. הצרה שבמהלך העבודה הצבע סופג שומנים ושאר מרעין בישין ואז הצביעה הסופית מסתבכת וצריך לשפשף את כל האזורים הצבועים ולחזור על היסוד.

ארז

asafk
03-05-06, 22:41
אם אתה הולך ממש להשקיע- התהליך הכי טוב לשלדה נקרא ECOAT, ויש לפחות מפעל אחד בארץ שעושה אותו. בלי להיכנס לפרטים, זה צבע בטבילה, אפוקסי, בתוספת "חישמול" של המתכת. הטבילה מבטיחה שהכל כולל הכל יהיה צבוע.

אסף.

lizard
03-05-06, 23:47
אסף, להשקיע כל כך אני לא אשקיע. אני לא חושב שיש הצדקה.
ארז, אם אני מבין אז צבע אפוקסי עלול ליצור לי בעיית חלודה לא נראת.

אוקי, אם כך אז אני אחזור לתוכנית הבסיסית של צביעת השלדה עם הנירלט DTM. אמנם האמרייט זה לא אבל אני לא חושב שיש ממש צורך.
מאחר וזה רכב טיולים ומשחקים, רוב הזמן אני אהיה מתחתיו ולא מעליו :-D ככה שגם אם ירד צבע מהשלדה אוכל לצבוע בלי בעיה.

כרגע לבודי יש צבע, יש כמה נקודות חלודה שאני אשייף ואצבע מחדש אבל בגדול צריך להתיז זפת וזהו.
אני חושב שעל מנת להיות בטוח אני אצבע שכבה של יסוד אפור רגיל על הצבע הקיים, בטח שמעל הנקודות חלודה שאשייף, ומעליו זפת. השאלה היא האם זה באמת הכרחי. בסה"כ כל שכבת צבע מכבידה על הרכב ולא תמדי זה נחוץ.

מה דעתכם?
תודה

coas
04-05-06, 00:14
בסה"כ כל שכבת צבע מכבידה על הרכב ולא תמדי זה נחוץ.
מה דעתכם?
תודה

אתה צוחק?
בנית מרכב עם עובי דופן של מרכבה וזה מה שמטריד אותך?

erezjack
04-05-06, 23:46
אם אתה הולך ממש להשקיע- התהליך הכי טוב לשלדה נקרא ECOAT, ויש לפחות מפעל אחד בארץ שעושה אותו. בלי להיכנס לפרטים, זה צבע בטבילה, אפוקסי, בתוספת "חישמול" של המתכת. הטבילה מבטיחה שהכל כולל הכל יהיה צבוע.

אסף.

אפשר פרטים נוספים?
אני מקים פרויקט באזור ניצנה ומחפש אמצעי גימור חדשים למתכת.

ארז

asafk
04-05-06, 23:53
על רגל אחת, כי זה לא ממש נושא הדיון- מדובר בתהליך שפותח (בתחום הרכב) עבור שלדות של משאיות צבאיות. משמש בתעשיה למיכון חקלאי, שלדות, ומתקנים שעובדים בתנאי סביבה קשים. מדובר בשילוב של צבע בטבילה עם אלקטרוליזה, עלמנת שהצבע יחדור לתוך הפלדה. בעקרון, על מנת שהגימור יהיה ממש טוב, על גבי הECOAT צובעים בצבע עליון. יש ווריאציות, אני לא מתמצא בכולן...
(ואם אתה צריך עוד פרטים "משעממים" שאולי אני יודע, והם מעבר ל"רגל אחת" אתה מוזמן לכתוב לי ה"פ אן להרים טלפון)

אסף.

erezjack
06-05-06, 19:45
תודה

lizard
06-05-06, 22:08
מה שעתכם על חומר שקרא Durabak ? המליצו לי עליו, הבנתי שהוא נחשב ממש יעיל אבל החסרון הוא שאי אפשר להשיג בארץ.
כנראה שאוכל לשלוח מארה"ב אבל זה יקח זמן.
חשבתי לשים זפת קרה בתחתית ואת הDurabak בחלקים הפנימיים, מה דעתכם?

-->