PDA

צפייה בגרסה מלאה : מיסבי קצב מוט (מוט רדיוס) - מה אני צריך?

t_uri
04-05-06, 20:11
אהלן חברים.

http://img188.imageshack.us/img188/4083/eurosnodiindustrialpage156ju.jpg

מתוך הקטלוג הנ"ל אני רוצה למצוא את המיסב שיתאים בתור מיסב קצה למוטות רדיוס במתלה 4 לינק.

האם 20 מ"מ מספיק? או שאולי אני צריך 22 או 25 מ"מ?

לצורך השוואה, בורג שתופס מוט רדיוס קידמי של דיפנדר הוא בסה"כ בעובי 16 מ"מ ושם הסרן מקובע רק ע"י שני לינקים, כלומר העומס עלול להיות גדול יותר מאשר אצלי במתלה 4 לינק.

אני חושב להשתמש במיסבים בקוטר 20 מ"מ גם משיקולי עלות. 97 ש"ח לעומת 175 ל-25 מ"מ. זאת כמובן רק אם זה מספיק חזק.

מה מתאים לי לדעתכם?

אורי טל.

arik6699
05-05-06, 08:32
אורי בוקר טוב
אני התחלתי פרוייקט בסמוראי (4 לינק) וקניתי מיסב קצה 20 מ"מ של יורונסנודי ללא שימון.(מגיע עם ציפוי טפלון)
בחברה אין מיסבים עם מעטפת גומי מפני שעדין לא הזמינו כאילו (הזמנה יכולה להגרר כחודש וחצי )
אגב המיסבים האילו פשוטים ... מיסב טוב עולה פי 3 !ויותר...
בהצלחה ...
נ.ב למה להפוך את החיבור הזה למיסב קצה ??? לדעת הרבה אנשים שמבינים עניין זה פחות טוב,
בלאי, מעביר ווברציות לשלדה ומה שנובע מזה... שאני החלתתי ללכת על מיסביי קצה התיעצתי עם שכן שלי שבונה באגים ברמה ...(ארז ראיידר) הבנתי שחיבור ע"י גומיות כמו בלנד רובר הרבה יותר טוב(פעם אחת וזה) כמובן עם גומיות טובות ואיכותיות.
לבסוף החלתתי על מיסביי קצה בגלל הפרוייקט, אני בונה את התושבות ,את הבוקסות , מוטות רדיוס ועוד...
נראה מה יצא מזה..
בכול אופן אני ממליץ על גומיות למען אריכות ימים.
ושוב בהצלחה...

לירן סברוב
05-05-06, 10:06
מיסבי קצה טובים מבצעים את העבודה ברבה יותר טוב מבוקסות גומי. אבל אני מדגיש טובים.
בלינק המצורף קיט יחיבת זול 170 $ ל 4 LINK.

http://www.qscomponents.com/FourLinkRodEndKits.html

בהצלחה

t_uri
05-05-06, 11:24
אריק. הכיסוי גומי זה דבר שאפשר להוסיף אחר"כ. אפשר לבנות את הכל ולהוסיף אחרי חודש.

לירן. לפי מה קבעת שהמיסבים בקישור הם טובים ולא פשוטים? או לפחות יותר טובים להיורוסנודי?

בכל אופן, לי אין סיבה להשקיע המיסבים גרמניים או כל מידבים אחרים שעולים מעבר למינימום.

השאלה היא האם מבחינת חוזק קריעה ונגיפה יש צורך ביותר מ-20 מ"מ. מידת החור המיסבים היא גם מידת התבריג.

אורי טל.

קיד
06-05-06, 00:44
אורי, כתוב בקטלוג 31,000N עומס דינמי. במידה והעומס הדינמי יעלה על 3 טון, יקרוס המיסב. במידה ואתה מדבר על רכב גדול (מעל סמוראי) ומהירות גבוהה, אז אתה על הגבול.

קיד.

asafk
06-05-06, 00:54
יש מיסבים תעופתיים שמידת החור ומידת התבריג שונות.
האמריקאים משתמשים ליישומים לא כבדים מדי ב3/4 אינצ', תעופתי בחוזק גבוה.
אתה יכול למצוא נתונים בקישור הזה:
http://ps.cadregister.com/oem/CADREgister.ppow?GB&05857909/

לא כדאי להשתמש במיסבי קצה זולים (של טרקטורים) פשוט כי הם לא מחזיקים מעמד. אם כבר כן משתמשים בהם, אז קוטר גדול יפצה על אורך החיים הקטן.

לגבי השימוש במיסבים או בוקסות- פעמים רבות כדאי לשלב. תלוי בגאומטריה של המתלה.

אסף.

t_uri
06-05-06, 12:59
אז אסף, אני מבין מהתשובה שלך ש 3/4" = 19 מ"מ אמור להיות חזק מספיק לשימוש שלי? בהנחה שאני לא משתמש במיסבים חקלאיים (שד"א שם החופש המובנה גדול מואד) אלא תעשייתיים.
כלומר, אם אני בוחר מיסבים בקוטר 20 מ"מ זה כנראה יתאים.

המיסבים שצירפתי הם לא חקלאיים אלא תעשייתיים. יש לחברה הזו גם מיסבים חקלאיים אבל זה בקטלוג אחר.

אורי טל.

asafk
06-05-06, 14:18
לא תעשייתי- אלא תעופתי. זה תקן שונה.

אסף.

asafk
06-05-06, 14:20
בקישור שצירפתי, תבחר MILת תעופתי בחוזק גבוה.
תחשוב גם על שימוש בבוקסות בחלק מהחיבורים.

אסף.

t_uri
06-05-06, 14:37
ראיתי מה יש שם. אני לא מעוניין לשלם פי 4 ו-5 בשביל מיסבים תעופתיים אפילו אם הם איכותיים יותר. אין לזה שום טעם לדעתי כשאפשר כבר בשלב התיכנון להגדיל מידה ולהשתמש במיסב תעשיייתי.

השאלה שלי, שוב, היא האם לשימוש שלי מתאים מיסב תעשייתי במידה 20 מ"מ? אם לא אז האם מיסב תעשייתי 22 או 25 יספיקו?

מהתשובות שלכם אני מבין שבעצם אין תשובה חד משמעית (וזה הגיוני שזה מה שיהיה).

מהקישור שלירן צירף אני מניח שמיסבים בגודל 3/4" משמשים לבניית מערכות 4 לינק.

אסף. האם כדאי לדעתך למקם את המוטות עם בוקסות לסרן ובחיבורי השילדה להשתמש במיסבי קצה?

אורי טל.

asafk
06-05-06, 15:20
איפה בוקסות ואיפה מיסבים- תלוי מאוד בגאומטריה ובכוחות. יש לך תכנון? אתה יודע איפה למצוא אותי...
אם אתה יורד באיכות למיסבים תעשייתיים תעלה הרבה בקוטר (של המיסב, לא של ההברגה). יש 20 (זה מה שיש ללירן במתלה הקדמי של הסונומה), יש 22 ויש יותר. הקוטר של ההברגה חייב להתאים לצינורות מהם אתה בונה את המוטות.

אסף.

t_uri
06-05-06, 15:41
הקוטר של ההברגה חייב להתאים לצינורות מהם אתה בונה את המוטות.

אסף.

אין מוטות בכל גודל ואורך שרוצים עם הברגה ימנית ושמאלית בשני הצדדים. צריך לחרוט בוקסות ולרתך אותם בתוך מוטות באורך הרצוי.

אורי טל.

הצפרדע
07-05-06, 01:55
אורי, מה שאתה צריך, זה קודם כל להירגע.....:razz:

שנית - אתה לא צריך בשום מקרה יותר מאשר קצה מוט בקוטר עין(והברגה) של 20 מ"מ!!

קצות מוט "תעשייתיים". כמו שאתה קורא להם, מספיק חזקים בקטרים כאלה, ואין שום צורך

לרכוש משהו בומבסטי וגדול יותר.

בורג 20 מ"מ 6 קוים, מחזיק כ -100 ק"ג למ"מ מרובע, והוא לעולם לא יישבר.

קצה המוט עצמו חזק דיו בכל חומר, אם כי רצוי שתבדוק מאיזו פלדה עשוי קצה המוט בו אתה בוחר.

אם אתה יכול לקנות אחד שעשוי מ4340 או 4130(אמור להיות כתוב בקטלוג), לך על זה ותוכל

להיות שקט לחלוטין.

מה שכן, לך על קצה מוט שבו הבית של ה"עין" לא צר - יש כמה סוגים, גרמניים ואמריקאיים(אני הייתי מעדיף את הגרמני), כאשר הבית הרחב ביותר הוא זה אשר רצוי להעדיפו.

אין שום צורך לעלות על 20 מ"מ - זה מיותר, בומבסטי ובפירוש אובר קיל.

באשר לשאלה, קצות מוט או בוקסות עם גומי/פוליאוריתן וכו', דבר איתי ואתן לך קצת פרטים בנושא. מעורבת כאן הסוגיה של חופשים בתנועת הסרן וכן axle wrap, ענין היכול להיות מאד קריטי אם אתה לא מודע לו.

בגדול - קצות מוט סובלים מכמה חסרונות, אך יש להם יתרון אחד חשוב ביותר = הם נועלים טוטאלית
את הסרנים(בפור לינק), ואינם מאפשרים שום חופש, דבר שיש לו משמעות עצומה ברכב כבד יחסית ובעל מנוע חזק.

asafk
07-05-06, 11:38
כמו שאמרתי, וכמו שברוך גם כתב- ההברגה עצמה לא צריכה להיות יותר מ3/4 אם אנחנו במידות אינצ'יות או 20 אם במילימטריות. אבל המיסב עצמו חייב להיות או איכותי מאוד, או גדול יותר. אתה לא רוצה להחליף מיסבים כל חודשיים.
אתה יכול לקנות חלק שנקרא BUNG (לא יודע איך קוראים לזה בישראל) שהוא מן חרוט עם הברגה פנימית, דוחפים אותו עם פרס לתוך צינור ומרתכים- זה חלק סטנדרטי של ציוד חקלאי- אתה בטח יודע איך להשיג כזה- ויש לך יופי של מוט רדיוס. עוד אפשרות היא עם שני אומים שלוחצים לתוך צינור ומרתכים- מה שאני אומר זה שלא חייבים להשתגע עם חריטות.

אסף.

נמרוד
07-05-06, 12:06
יש הבדלים בין מיסבים תעשייתיים/חקלאיים, שזה מה שנפוץ ואתה יכול לקנות בארץ במחירים סבירים, לבין מיסבים תעופתיים. ההבדל הוא בחומרים, ההבדל הוא באפס חופש שיש בתעופתיים, ההבדל הוא משהו שאתה מרגיש בידיים. אני חושב שחלק עיקרי מהשים הרע שיצא למיסבי קצה בארץ נובע משימוש במיסבי קצה מסחריים ברכב מהיר, שהדרישות בו הן הגבוהות ביותר שיכולות להיות - יותר מאשר בכלי טיס לדעתי! העומסים גדולים יותר, המחזורים רבים יותר, הדבר היחיד הוא שאין תקני תחזוקה מחמירים.

מבחינת מידה - הייתי הולך על 3/4, המידה הסטדרטית במקרה שלך. אתה יכול להשתמש במיסבים מסחריים זמינים וזולים בתור התחלה - מה שיפה זה שתמיד תוכל להחליף מיסבים. תבנה את האוטו סביבם, תיסע, ואם וכאשר הם יתחילו לעשות צרות, תשדרג אותם. אתה גם ככה לא הולך לסוע יותר מדי - זה רכב פרויקט.

לחלופין, תזמין את הקיט של ה177$ שלירן המליץ עליו. לירן יודע לחפור באיטרנט, אם הוא כותב משהו זה אחרי מחקר.

לדעתי אין בכלל מה להמציא בנושא הזה - גם קוטר הצינור, גם שיטת החיבור (הבאנגים כמו שהאמרקאים קוראים להם, או מתאמים חרוטים), וגם המיסבים, הכל כבר הומצא ונמכר בארה"ב בצורות סטנדרטיות, אז או להזמין מהם, או למצוא חלופות זהות בארץ, וזהו.

למה צריך מיסבי קצה? אף אחד לא הזכיר את הסיבה החשובה - כי אפשר לכוון איתם את האורך של הזרוע בקלות. שני מיסבי קצה, הברגה ימנית ושמאלית, ואז אתה לא צריך לפרק כלום בשביל לכוון את אורכי 4 הזרועות שלך. זה יהיה חשוב ברכב כביש שאתה רוצה שיתנהג יפה ויהיה נעים לנהיגה. זה יהיה עוד יותר חשוב במתלה הקדמי.

elitkh
07-05-06, 12:21
כבר הזכרתי כמה פעמים-סלחו לי אם זה מפריע.
אני יודע שאבא שלי מחזיק מיסבים תעופתיים מסוג זה בכמה מידות. הביקוש למיסבים האלה לא רב בארץ.
הוא נמצא בצלנוב בת"א-הטלפון: 036876892
אלי

t_uri
07-05-06, 15:09
אורי, מה שאתה צריך, זה קודם כל להירגע.....:razz:

וואלה אם אני נהיה יותר רגוע אני הופך למתי כספי

שנית - אתה לא צריך בשום מקרה יותר מאשר קצה מוט בקוטר עין(והברגה) של 20 מ"מ!!

הייתי אצל מפיצים והחזקתי מוצרים ביד. 20 מ"מ היה נראה לי מספיק אבל בשיחה עם נמרוד לפני שבוע הוא הציע לעלות אפילו עד 25 מ"מ אז רציתי עוד חו"ד.

קצות מוט "תעשייתיים". כמו שאתה קורא להם, מספיק חזקים בקטרים כאלה, ואין שום צורך
לרכוש משהו בומבסטי וגדול יותר.

בורג 20 מ"מ 6 קוים, מחזיק כ -100 ק"ג למ"מ מרובע, והוא לעולם לא יישבר.

קצה המוט עצמו חזק דיו בכל חומר, אם כי רצוי שתבדוק מאיזו פלדה עשוי קצה המוט בו אתה בוחר.

אם אתה יכול לקנות אחד שעשוי מ4340 או 4130(אמור להיות כתוב בקטלוג), לך על זה ותוכל

להיות שקט לחלוטין.

מה שכן, לך על קצה מוט שבו הבית של ה"עין" לא צר - יש כמה סוגים, גרמניים ואמריקאיים(אני הייתי מעדיף את הגרמני), כאשר הבית הרחב ביותר הוא זה אשר רצוי להעדיפו.

אין שום צורך לעלות על 20 מ"מ - זה מיותר, בומבסטי ובפירוש אובר קיל.

באשר לשאלה, קצות מוט או בוקסות עם גומי/פוליאוריתן וכו', דבר איתי ואתן לך קצת פרטים בנושא. מעורבת כאן הסוגיה של חופשים בתנועת הסרן וכן axle wrap, ענין היכול להיות מאד קריטי אם אתה לא מודע לו.

מודע. אני לא הולך לחפש מיסבים בשביל היופי.

בגדול - קצות מוט סובלים מכמה חסרונות, אך יש להם יתרון אחד חשוב ביותר = הם נועלים טוטאלית את הסרנים(בפור לינק), ואינם מאפשרים שום חופש, דבר שיש לו משמעות עצומה ברכב כבד יחסית ובעל מנוע חזק.

והנה זה בא שוב: מודע. אני לא הולך לחפש מיסבים בשביל היופי.

t_uri
07-05-06, 15:20
כמו שאמרתי, וכמו שברוך גם כתב- ההברגה עצמה לא צריכה להיות יותר מ3/4 אם אנחנו במידות אינצ'יות או 20 אם במילימטריות. אה, אתה אמרת ללכת על מיסבים תעופתיים). אבל המיסב עצמו חייב להיות או איכותי מאוד, או גדול יותר. אתה לא רוצה להחליף מיסבים כל חודשיים.

אתה יכול לקנות חלק שנקרא BUNG (לא יודע איך קוראים לזה בישראל) שהוא מן חרוט עם הברגה פנימית, דוחפים אותו עם פרס לתוך צינור ומרתכים- זה חלק סטנדרטי של ציוד חקלאי- אתה בטח יודע איך להשיג כזה- ויש לך יופי של מוט רדיוס. אני לא בטוח שיש להשיג חלקים כאלה בארץ. יכול להיות שאני אמצא משהו בארה"ב אבל אז לא בטוח שיותר כדאי ללכת למישהו שיחרוט לי. בלי להעליב, לרובכם אין ניסיון מעשי בחיפוש הדברים האלו. יש מרחק רב בין מה שאנחנו מדימיינים שיש למה שיש לשוק (בעיקר הישראלי) להציע. ברוך בטח יכול לספר כמה פעמים היא חיפש משהו שבארץ פשוט אין עוד אפשרות היא עם שני אומים שלוחצים לתוך צינור ומרתכים- מה שאני אומר זה שלא חייבים להשתגע עם חריטות.

את רוב החריטות אני עושה לבד. אין לי מברז שמאלי M20 אז יכול להיות שישתלם לי יותר ללכת לחרט או למצוא מהמדף בחול.

אסף.

t_uri
07-05-06, 15:32
יש הבדלים בין מיסבים תעשייתיים/חקלאיים, שזה מה שנפוץ ואתה יכול לקנות בארץ במחירים סבירים, לבין מיסבים תעופתיים. ההבדל הוא בחומרים, ההבדל הוא באפס חופש שיש בתעופתיים, ההבדל הוא משהו שאתה מרגיש בידיים. במיסבים תעשייתיים אין חופש כזה שתוכל להרגיש. במיסבים חקלאיים יש.

מבחינת מידה - הייתי הולך על 3/4, המידה הסטדרטית במקרה שלך. אתה יכול להשתמש במיסבים מסחריים זמינים וזולים בתור התחלה - מה שיפה זה שתמיד תוכל להחליף מיסבים. תבנה את האוטו סביבם, תיסע, ואם וכאשר הם יתחילו לעשות צרות, תשדרג אותם. אתה גם ככה לא הולך לסוע יותר מדי - זה רכב פרויקט. אני מסכים.

לחלופין, תזמין את הקיט של ה177$ שלירן המליץ עליו. לירן יודע לחפור באיטרנט, אם הוא כותב משהו זה אחרי מחקר. יש כאן בעיה כי אז אני צריך מוטות עם חריטה אינצ'ית וזה אומר שיש סיכוי שאם ישבל לי מיסב אני לא אוכל לקנות פה בארץ מהמדך. פשוט אפשר להשקיע במיסב מילימטרי איכותי - אבל על זה כבר דיברנו.

לדעתי אין בכלל מה להמציא בנושא הזה - גם קוטר הצינור, גם שיטת החיבור (הבאנגים כמו שהאמרקאים קוראים להם, או מתאמים חרוטים), וגם המיסבים, הכל כבר הומצא ונמכר בארה"ב בצורות סטנדרטיות, אז או להזמין מהם, או למצוא חלופות זהות בארץ, וזהו. אני מחפש. זה לא מהמדף ברוב המקרים.

למה צריך מיסבי קצה? אף אחד לא הזכיר את הסיבה החשובה - כי אפשר לכוון איתם את האורך של הזרוע בקלות. שני מיסבי קצה, הברגה ימנית ושמאלית, ואז אתה לא צריך לפרק כלום בשביל לכוון את אורכי 4 הזרועות שלך. זה יהיה חשוב ברכב כביש שאתה רוצה שיתנהג יפה ויהיה נעים לנהיגה. זה יהיה עוד יותר חשוב במתלה הקדמי.

אסף. תודה על המילה BUNG.
http://www.concept1.ca/images/VIB%201194-5%20Exh%20Bung%20Stainless_small.jpg

בינתיים לא מצאתי מי מוכר את זה אבל אני מחפש.

אורי טל.

נמרוד
07-05-06, 15:33
אורי, מברז שמאלי זה משהו שאין לבתי מלאכה בדרך כלל, קח בחשבון שזה יכול להיות 200-300 שקל, ולרוב הזמנה מיוחדת מחו"ל. אם יש לך חרט שיעשה את העבודה בחינם, שווה לך להזמין מברז שמאלי, אם אתה הולך לשלם גם על העבודה - קנה את המתאמים האלו חרוטים מKartek או מישהו יותר זול לפי מה שתמצא. החלקים כן זמינים בארה"ב, פשוט עניין של כסף ושיחות טלפון. תעזר בארז - יש לו קשרים טובים שם.

t_uri
07-05-06, 15:41
את החריטות אני עושה לבד אז אין לי עלות עבודה. מחיר המברז עלול להיות קצת יקר ולהגיע לאיזור ה700 ש"ח. אני עוד בשלב הבירורים. מה שכן, את גודל המיסב הייתי צריך כבר לבחור עכשיו.

אורי טל.

נמרוד
07-05-06, 15:45
לגבי תעופתי מול חקלאי/תעשייתי...

למען האמת, אין לי מושג מה ההבדלים בין חקלאי לתעשייתי, המינוח שבו משתמשים הוא מסחרי - commercial, ותעופתי/צבאי. ההבדלים גדולים מאד, ומורגשים ביד, באיכות של החלקים, בהתאמה, בגימור. הסיבה היא שבמכונה קרקעית משתמשים במיסבים גדולים פיזית, גדולים ביחס לעומס. במכונה מעופפת צריך לחסוך במשקל, ולכן משתמשים במיסבים קטנים. מיסב בגודל נתון תעופתי חזק בהרבה ממיסב מסחרי באותו גודל.

בשימוש שלנו אנחנו קובעים את הגודל למשהו בין 3/4 לאינץ' אחד, או 20-25 מ"מ. שיקולים פרקטיים - מעבר לזה הבורג נעשה גדול מדי, זה קוטר טוב לחיבור לצינורות אחד ורבע ואחד וחצי אינץ' שאנחנו משתמשים בהם, וכן הלאה. בגודל נתון, מיסב תעופתי הרבה יותר חזק, עמיד לשחיקה, ואין בו חופש (התפתחות של חופש היא גם פונקציה של גודל המיסב ביחס לעומסים).

קשה להגיד דברים על פירמות שונות, אין הרבה חומר כתוב, אז מה שנשאר זה ללכת על נסיון של אחרים - אמריקאים במקרה זה - שאומר ששתי פירמות טובות הן FK ו AURORA. הן נפוצות בקרב בוני מכוניות מרוץ ורכבי עבירות בארה"ב. מה זה אומר? כנראה שמערכת השיווק שלהם בסקטור הזה מוצלחת מאד... אבל הם עושים את העבודה. החזקתי ביד מיסבים באיכות גבוהה של שתי הפירמות האלו, וגם מיסבים שונים מסחריים בחנויות בארץ, וההבדלים מורגשים.

t_uri
07-05-06, 15:56
kartek מציעים מיסבים של FK ויש להם גם BUNG'ים. אני אדבע איתם מחר.

תודה רבה לכולם.

אורי טל.

-->