PDA

צפייה בגרסה מלאה : תצרוכת דלק בסופה

coyote
19-12-02, 16:33
מזל טוב לפתיחת הפורום והרבה הצלחה .

ברשותי סופה 94 ידני ארוך בנזין, פילטר אוויר רגיל מקורי.

הייתי שמח לשמוע האם ניתן לבצע איזה שהוא שיפור מנוע כדי לשפר את תצרוכת
הדלק של הסופה. (פילטר אוויר ??).

אם כן הייתי שמח לשמוע המלצות היכן כדאי לבצע ועלות משוערת.

תודה מראש,

חנן-ג'יפולוג
19-12-02, 16:41
לדעתי אין שיפור כזה שלא ידפוק לך את המנוע בטווח הארוך.

coyote
19-12-02, 17:01
תודה, מה ייחשב לתצרוכת דלק נורמלית ?

נמרוד
19-12-02, 18:09
צריכת דלק נורמלית של סופה?
משהו כמו 7.5 ק"מ לליטר. הצריכה בפועל שמדווחת על ידי בעלי הסופות היא בין 7-8 ק"מ לליטר, ממוצע. בנסיעות בינעירוניות רגועות יותר, אפילו 9-10. בעיר ובשטח וכשהנהג עצבני בגלל המצב בארץ, הרבה, הרבה פחות...אני לא מכיר שינוי כלשהו שיביא לשיפור משמעותי בלי לפגוע בביצועים. פילטר אויר, אגזוז פתוח וכן הלאה, לא יביאו לשיפור של יותר מאחוזים בודדים אם בכלל, בניגוד להצהרות היצרנים. מה שאתה כן יכול לעשות הוא לשנות את סגנון הנהיגה לרגוע מאד. אפשר בהחלט להוריד את צריכת הדלק ב10 אחוזים ויותר ע"י נהיגה כמו סבתא מתה.

Bulldog
19-12-02, 18:27
צרכית הדלק משתנה גם בהתאם לצמיגים שאתה נועל, צמיג רחב יותר יגרור אחריו צריכת דלק גבוהה יותר.
אפילו להבדל של מספר PSI בודדים בלחץ האויר בצמיגים יכול להראות על שינוי בנסיעות ארוכות.

זאביק
19-12-02, 18:36
הסופה שלי (95, ידנית, קצרה, חצי פתוחה) צורכת בממוצע ליטר לכל 5.5 ק"מ.
בניסיעות בין-עירוניות רגועות (מאוד) זה מגיע לליטר לכל 7-8 ק"מ.

אריק זמר
19-12-02, 20:00
תראה,
עניין צריכת הדלק בסופה, הינו נתון שתלוי ראשית בנהג. בכביש מהיר ניתר להגיע במהירות שיוט ללא בעיה לצריכה של 9.5-10 ק"מ לליטר, אך אתה נדרש במסכת וויתורים:
להימנע מהאצות ביניים תכיפות, לנוע בין 90-110 כי מעל 110 הצריכה צונחת לכוון ה7 ק"מ לליטר.
הרשום לעיל נובע מהנחה משותפת של שלושה בעלי סופה, בבדיקות משותפות.
מעבר לזה, אני יכול להעיד שהייתי מסיים טיול בצריכה ממוצעת של 6-6.5 ק"מ לליטר הכולל נסיעה דרומה וחזרה נוסף על נסיעת השטח (לרוב בסל"ד נמוך ובמהירות שאינה עולה על 30-40 קמ"ש)
אצלי ברכב היו פלאגים וכבלי ספליט-פייר נוסף על פילטר פתוח ואגזוז פתוח...אך איני יכול להעיד כי הם שיפרו את צריכת הדלק.

אריק2.

אדי
20-12-02, 00:15
למה רק הסופה שלי לוקחת 1 ל-5? :x
מדידה של טיול לצפון וחזרה (300 ק"מ , נניח 70-80 מתוכם בשטח) והצריכה הייתה 1 ל-5.3 , הרכב היה סטנדרטי לגמרי עם מנוע די בינוני ופילטר ואגזוז רגילים .

מה לדעתכם כדאי לשנות כדי לשפר את המצב? ואני נוהג רגוע .... עד שאני מגיע לתחנת דלק :) .

אדי

נ.ב.
יש פילטר אוויר פתוח שנכנס בסופה לבית הפילטר המקורי? בטעות הזמנתי של רנגלר והוא לא מתאים (למכירה במחיר עלות אם זה מעניין מישהו) .

זאביק
20-12-02, 00:28
אדי, גם שלי עושה בממוצע 1 ל-5.5. לעיתים בנסיעת כביש רגועה, אני מגיע ל-1 ל-7+.
ככה זה אצלי כבר שנתיים וחצי.
לומדים לחיות עם זה.

חנן-ג'יפולוג
20-12-02, 00:58
אדי, אתה עם חיישן חמצן תקין ותוצאות ארבעה גזים תקינות?

האיש הזקן
20-12-02, 20:35
הנתונים שנמסראו על ידי אריק ועל ידי נמרוד נכונים. אני יכול לגרד בנסיעה את ה- 10:1 אבל המחיר של זה הוא נסיעה בלי למשוך הילוכים ולהחליך הרחק משיא המומנט. למשחתי בסופה 92 יש נורת החלפה שנדלקת באזור ה 1800 - 2000 סל"ד וכאשר היא נדלקת יש להחליף הילוך. אכן זה מקל על המנוע.
ושוב, רגל ימין רגועה לחלוטין.
הערה קטנה שקשורה לאווירדינמיות של הסופה והג'יפ והסמוראי. מאחר שכל אלו מתהדרים באוירודינמיקה של ארגז - הרי שכל נסיעה מעל 90 קמ"ש...כן כן 90 קמ"ש מעלה את צריכת הדלק אקספוננציאלית. שמרו על 90 קמ"ש בלי להשתולל על הגז בןין חמישי לרביעי, והנה אתם על ה 10 לליטר. ב 110 קמ"ש זה כבר 7 לליטר ב 120 קמ"ש 6 לליטר, וב-130 קמ"ש זה יורד אל מתחת לקו חמשת הקילומטרים לליטר בנזין. והכל מהירויות שסיקס יכול לחלום עליהן - זה פורום של YJ לא?
החתך הקדמי של הסופה פשוט הופך לקיר. מקדם הגרר שלה עצום וגדול.
ולכן הסוד הוא לא לעבור את המהירות שמעל להן הסופה הופכת לא בטוחה מצד אחד ומצד שני לתרגל שליטה יוגית ברגל ימין. :roll:

גלעדל
21-12-02, 09:02
קודם כל, מברוק לחנן ונימרוד. לעיניין, אני מניח שהנתונים שכתבתם מבוססים על צמיגים 31X10.5X15. אצלי הכי טוב שהגעתי בכביש היה 8.5, אבל אין לי חיישן חמצן. מה ההשפעת משקל, כלומר ארוך או קצר, פתוח או סגור?

אדי
21-12-02, 23:25
ה5.3 היא הצריכה הכי טובה שהגעתי אליה .... בדקתי כמה פעמים והממוצע הוא 5 ק"מ לליטר , גם כשהרוב נסיעה בינעירונית . כך שאני מאמין שיש לי איזושהי בעיה .

חנן , אין לי חיישן חמצן (סופה 92) ובדיקת 4 גזים לא עשיתי (מה בדיוק בודקים?) .
אני לא מבין גדול , אבל מה יכולה להיות הבעיה?

תודה , אדי .

חנן-ג'יפולוג
22-12-02, 00:33
ללא חיישן חמצן המנוע שלך עובד בחוג פתוח, ללא משוב. זה אומר שאם מסיבה כלשהי התערובת שלך לא נכונה, אולי בגלל לחץ נמוך במזרקים, או סעפות סתומות או השד יודע מה, אז אף אחד לא יודע מזה ואף אחד לא מנסה לתקן את המצב.
לעניות דעתי כדאי לך להיות עם חיישן חמצן ולאחר שתרכיב אותו בצע בדיקה של ארבעה גזים. זו בדיקה שמבוצעת בכל פעם שאתה עובר טסט, עולה פחות מחמישים ש"ח ויכולה לומר הרבה על מצב התערובת שלך.
אין טעם לדבר על צריכת דלק בשטח מעורב כמו עירוני/בין עירוני או בין עירוני/שטח כי הפרופורציות משתנות כל הזמן אבל לדעתי, אם בדרך על הכביש הפתוח אל הטיול במהירות נמוכה ממאה קמ"ש, הרכב שלך עושה הרבה פחות מ1:8 משהו לא בסדר אצלך.

אדי
22-12-02, 01:08
חנן , מישהו אמר לי שאין לי אפשרות להרכיב חיישן חמצן בגלל שבסופות 92 אין תושבת בסעפת פליטה , בכל מקרה , הרכב עבר טסט לפני לא הרבה זמן ולא הייתה שום בעיה בבדיקות של זיהום האוויר . אני אנסה לבדוק בנסיעה בינעירונית את צריכת הדלק .

תודה , אדי .

יוני5
22-12-02, 01:58
אדי,

התושבת של החיישן היא אום המרותך לאגזוז :wink:

שלי ארוכה, סגורה עם יחסי העברה 4:1.

צריכת הדלק היא:

באופן רגיל בסביבות 1:6
בשטח טכני הכולל נסיעה רבה ב 4LOW בסביבות 1:4.5
בכביש הפתוח: 1:8 עד 1:9
(ללא חיישן חמצן.)
בפקקים בעיר, עם שני מזגנים - כמו בשטח ב LOW :cry:

יוני5

coyote
22-12-02, 12:54
תודה לכולם ,
למדתי לא מאט . ו................ניפגש בתחנת הדלק :D

אדי
22-12-02, 14:57
יוני , אני אפילו לא יודע איך נראה חיישן חמצן אז לא חשבתי שזה כזה פשוט , לאיפה מרתכים את האום? אולי אני אנסה להתקין חיישן חמצן . מישהו יודע איפה מוכרים בארה"ב (חנות אינטרנט)?

תודה , אדי .

חנן-ג'יפולוג
22-12-02, 15:07
נסה ב:
www.tellico4x4.com

זאביק
22-12-02, 17:32
צריך גם לבדוק איך מחברים את החיישן למחשב.
לחבר לאגזוז זה די פשוט, קודחים חור, מרתכים אום, מבריגים.

השאלה היא איך מחברים את החוטים למחשב, והאם מחשב שנת 93/92 מוכן לקלוט אותות של חיישן חמצן.

יוני5
22-12-02, 21:20
לגבי החיבור למחשב הוא די פשוט.

פיסית, מעתיקים מסופה משנת 94 ומעלה.
לגבי הוראות התקנה וחיבור הפינים הרלוונטים, הרי שיש לי את הספר לכל המעוניין.

וכן, למיטב זיכרוני המחשב זהה, פשוט לא הותקן חיישן חמצן.
יוני5

אדי
23-12-02, 11:14
לא אמורה להיות בעיה בחיבור החיישן למחשב , אצל חבר עם סופה 92 מורכב חיישן חמצן .

אדי

גלעדל
23-12-02, 19:47
בהנחה שהמנוע שורף נכון: כמה אמור חיישן חמצן לחסוך? אצל מי קונים וכמה עולה בארץ? בקיצור: שווה להשקיע בחיישן?

אריק זמר
24-12-02, 00:42
גלעד,
הרגלי נהיגה...אצלי לא היה חישן חמצן.

kondason
29-01-03, 03:26
שלום לחברי הפורום

שמי עידן קישון ויש לי נסיון רב במערכות הזרקת דלק.

בעיה שכיחה מאוד שממנה סובלות סופות רבות היא תצרוכת דלק גבוהה.
מעבר לנסיון לשפר את מקדם הגרר, הרגלי הנהיגה, מידות הצמיגים והרגלי הנהיגה שהוזכרו ע"י קודמי רציתי לתת לכם טיפ קטן

סופות רבות נוסעות כאשר במערכת הקירור שלהן לא מותקן טרמוסטט, או שהטרמוסטט שלהן לא מקורי.

אחד הפרמטרים החשובים ביותר לקביעת רוחב פולס ההזרקה, הוא טמפרטורת עבודת המנוע!!!
בסופה היצרן קבע שהמנוע יעבוד ב95 מעלות צלסיוס, כך שכל עוד המחשב מזהה טמפרטורה נמוכה מ95 מעלות צלסיוס, המחשב מעשיר את התערובת ע"י הגדלת רוחב הפולס.

לגבי חישן חמצן
כדי שהמחשב יתיחס לערכים שנדגמים מחישן החמצן (עבודה בחוג סגור), המנוע חיב להגיע לטמפרטורת עבודה אופטימלית.

כמו כן רוחב פולס המזרק נקבע בהתאם לערכי תת הלחץ, שנדגמים מחישן הMAP SENSOR, כך שמערכת היניקה חיבת להיות אטומה לחלוטין.
כל משיכת אויר אפילו הקטנה ביותר יכולה לגרום לתצרוכת דלק מוגברת.

אם עדיין קימות נקודות שאינן ברורות אשמח לענות לשאלות

אריק זמר
29-01-03, 15:22
עידן,
יתרה מזו...סופה אשר נוסעת ללא טרמוסטט או עם טרמוסטט שמותאם לטמפ' אחרת גורם לתגובות נוספות המעלות את הצריכה !
סל"ד סרק נמצא אי שם גבוהה בין 800 ל 1000 סל"ד !!!
כאשר הוא אמור לנוע סביב ה650 סל"ד !

אסי
27-02-03, 19:53
שלום,

הסופה שלי היא מודל 95', ידנית, ארוכה, סגורה, צמיגים 31X10.5.
בשל צריכת הדלק החמורה הלכתי לבדוק צריכת דלק. בבדיקת גזים נאמר לי שאחד הגזים "מתנדנד", וזאת מכיוון שאין אצלי חיישן חמצן - למבדא. נאמר לי שלמחשב שמותקן אצלי בסופה ניתן לחבר חיישן אבל צריך גם מחבר מתאים - ושלחו אותי לשאול במוסך שני.
במוסך השני נאמר לי שהסיפור לא משתלם כי בנוסף לחיישן ולמחבר צריך להתקין ממיר קטליטי (ועוד משהו לגבי דוד מרכזי), וכל הסיפור יעלה כמה אלפים טובים.
מישהו יכול לשפוך אור על הנושא ?

תודה,
אסי.

kondason
28-02-03, 02:31
על זה הייתי אומר שלא יבלבלו לך את המוח. :lol:

חישן חמצן יכול להיות מורכב ללא ממיר (יחסוך לך הרבה כסף על דלק)
ממיר לא יכול לעבוד ללא חישן
ד"א כמה ביקשו על ההתקנה + חישן?

אסי
08-03-03, 23:53
שלום,

הסופה שלי צורכת בעיר 1:4 בנסיעה רגועה.
קניתי אותה לפני שלושה שבועות ואני לא בטוח שהבעלים הקודמים טיפלו בה כל כך טוב ... בבדיקת הגזים ה CO התנדנד בין 2 ל- 6.
חשבתי להתקין חיישן חמצן (למרות שנראה לי שיש בעיה אחרת), או לעשות לסופה טיפול - פלגים, שמנים, פילטרים (למרות שהמוכר טען שעשה טיפול לפני 2000 ק"מ), או לעשות קריאה של המידע במחשב המנוע. בינתיים הזמנתי את הספר של Moses ואת הספר של Haynes ...

באיזה כיוון הייתם ממליצים לי ללכת ?

אסי

t_uri
09-03-03, 01:37
אסי שלום.

קודם כל, אין קשר כל-כך חזק בין מצב בהפלאגים (וכמובן לא השמן) לצריכת הדלק בסופה. גם פילטר דלק לדעתי לא יכול להעלות לך את צריכת הדלק, כי אם הוא סתום, אולי תראה רק "שיפור" בצריכה מכיוון שכשהמצערת תפתח יכנס יותר אוויר מדלק (פילטר דלק סתום) והמנוע יעבוד המצב של תערובת עניה. אני לא מאמין שמצב האחרון זה המצב אצלך כי בד"כ כשפילטר דלק ניסתם האוטו לא מגיב טוב לדוושת הגז - הוא לא סוחב כשהמצערת פתוחה כי יחס התערובת לא נכון.

בשביל השקט הנפשי שלך, כדאי לך לעשות טיפול מלא לאוטו (בלי קשר לבעיה) ולדעת שהפילטרים, שמנים ופלאגים וחדשים. אולי בסופה יש עוד דברים שמחליפים הטיפול תקופתי שאני לא יודע - צריך לבדוק. אני, בכל אופן, עושה טיפול כללי לכל אוטו יד שניה שאני קונה כדי להסיר דאגה מליבי.

מכאן ימשיכו חכמים ממני...........

אורי טל.

ניר ל
09-03-03, 12:10
תוסיפו גם את זה לסטטיסטיקה -
סופה ללא חיישן חמצן וסיקס, בדיוק אותה צריכת דלק ~1:5.8 לאורך 200 ק"מ של שטח וקטעי קישור על כביש. ההבדל היחיד שהסופה ב 4H והסיקס ב 2H בשטח.

-->