PDA

צפייה בגרסה מלאה : הורדת מרכז הכובד

Bulldog
21-01-03, 20:06
אני אצטט פה מדברי חנן שנאמרו בפורום ג'יפטריפ
"ואולי זו ההזדמנות לכל אחד לחשוב חמש דקות מה הוא עושה לטובת הורדת מרכז הכובד?
אני חשבתי על העניין בזמנו וחלק מהתוצאות של אותה מחשבה הן:
הורדת סגירת המתכת ויחד איתה את ההעמסות המוגזמות על הגג.
במקום בודי-ליפט או הגבהה לצורך מקום לגלגלים הרמתי כנפיים אחוריות וקיצצתי חלקית את הקדמיות.
גלגל ספייר קטן במקום גלגל בגודל מלא, ולא על הגג, אלא בתוך הרכב, הרבה יותר נמוך.
לא ביקורת. רק עוד נקודה למחשבה, האם אפשר לשלב בין דיפנדר שנראה כאילו הוא הולך עוד רגע לחצות את הסהרה עם 12 נוסעים וציוד לחודשיים, או נהג בודד שעושה מדי פעם זיק, מחמל או מרזבה? "
ואשאל שאלה, האם הוספת מישקל לרכב בגובה השאסי ומטה, תתרום לנושא?
מה בקשר לסרנים כבדים יותר, תוספות מיגונים וכ"ו.
עומר

חנן-ג'יפולוג
21-01-03, 20:14
בהחלט, כל תוספת משקל מתחת לגובה מרכז הכובד תוריד אותו.

LAREDO
21-01-03, 23:30
תוספת משקל בסרנים אכן תוריד את מרכז הכובד של הרכב, אך גם תשנה דברים נוספים.
1. הפרת האיזון בציר ה-X של מרכז הכובד (יכול להיות שזה דווקא יתרום אבל צריך לבדוק כל מקרה לגופו)
2. הגדלת המשקל הבלתי מוקפץ - תחייב הגדלת צמיג באותו יחס משקל/ליטר אוויר
3. הגדלת המשקל הכולל של הרכב - סתם לא רצוי.
לרדו

נמרוד
22-01-03, 09:59
הוספת משקל מתחת למרכז הכובד מן הסתם תוריד אותו... אבל אני נגד הרעיון באופן חד וחלק. משנים את מרכז הכובד של הרכב על ידי הורדת משקל, ועל ידי הזזה של משקל . לא על ידי הוספת משקל מיותר. מה זה אומר מבחינה מעשית? זה אומר שכשאתה בונה ג'יפ:
1. אל תגביה אותו מעבר למינימום הנדרש מאילוצים אחרים (גודל גלגלים). זה בעצם הסעיף החשוב והעיקרי שאתה יכול להשפיע עליו.
2. אם אפשר להגדיל במעט בסיס גלגלים, ויותר חשוב, רוחב, בבקשה.
3. שמור אותו פתוח.
4. תעמיס אותו נמוך והמנע מחברים שמנים.

זהו, אין לך הרבה יותר מזה לעשות. תזכור, שכשהמספרים מדברים, הורדת משקל הכובד שתושג משני סרנים דנה 60 במקום 44,שזה תוספת של 250 קילו, נניח 20 ס"מ מתחת למרכז הכובד, תבוטל ברגע שתצא לטיול עם חבר אחד ששוקל 100 קילו, שמרכז הכובד שלו נניח 50 ס"מ מעל מרכז הכובד.

אייל
22-01-03, 10:18
נמרוד, לפי התאוריה שלך 70% מבאי הפורום מהווים אויב חי ליציבות הג'יפ כנגד כח המשיכה... :oops: :oops: :oops:

נמרוד
22-01-03, 10:46
"רעש"

בולדוג רוצה לייצב את מרכז הכובד שלו סביב איזשהו ערך רצוי, אבל כל השינויים הקטנים האלו נבלעים ב"רעש" - כמה מאות ק"ג של נוסעים וציוד שלפעמים נמצאים ולפעמים לא. לדוגמא, חנן אולי משתמש בגלגל ספייר קל יותר בכמה ק"ג, אבל לכל טיול הוא טורח להביא 80 ק"ג סן-ברנרד שרק הרוק שלו משפיע על מרכז הכובד יותר מהגלגל. הסן-ברנרד לפחות סטטי, אבל חנן מוסיף עוד 30 ק"ג של זאבה עצבנית שמיקומה בחלל הג'יפ (או לא בג'יפ) אקראי לחלוטין.

וכל זה לא קשור לזה שלהוסיף משקל לצורך הוספת משקל זו טעות עקרונית בהבנה של כל כלי רכב שאיננו מכבש בומג. זו הכללה שאני עומד מאחוריה.

LAREDO
22-01-03, 10:53
נמרוד, בכל הקשור לנושא אני מסכים איתך.
בקשר למשקל הנוסעים, פתחת חשבון "כבד".
ואגב היום אני פנוי לקפה...
לרדו

חנן-ג'יפולוג
22-01-03, 10:58
נמרוד מפספס עובדה אחת: רובנו כנראה לא נתהפך בנסיעת שבילים רגילה שבה כל הנוסעים על האוטו.
זה יקרה דווקא במעבר מכשולים ושם רק נהג נשאר על הרכב.

נמרוד
22-01-03, 11:06
לנמרוד נסיון רב יותר בהתהפכות מלחנן: ומנסיונו מתהפכים אך ורק כשלא מתכוונים להתהפך.

חנן-ג'יפולוג
22-01-03, 12:48
נמרוד, ברגעים שלפי ההתהפכויות לא היתה לך הרגשה שאתה במצב לא נוח?
כשיש לי הרגשה כזו או עוד הרבה קודם אני מוריד את הנלווים מהג'יפ.

נמרוד
22-01-03, 13:39
ברגעים שלפני ההתהפכות הרגשתי לא נוח, אבל לא מספיק לא נוח בשביל לעצור. אם הייתי עוצר, לא הייתי מתהפך. אבל זה לא הנושא. גם אם אתה מוריד את הנוסעים, יש/אין בג'יפ שלך לפחות 100 ק"ג של חלקי חילוף, ארגזי כלים, ג'ריקנים של מים ו/או דלק בהתאם לאורך הטיול, ועוד כל מיני דברים, וה"רעש" הזה יותר חזק מכמה ק"ג פה או שם של מיגון, פגושים, כננת וכולי.

ניקח את הכננת בתור דוגמא - לעיתים אנשים אינטיליגנטים טוענים (בפורומים אחרים) שצריך להחליף בולמים/קפיצים בעקבות הוספה של כננת לחזית דמוי הג'יפ שלהם. אם נבדוק, נגלה שזרוע המומנט והגובה של מ.כ. הכננת מההסרן הקדמי, דומה לשל מ.כ. מיכל הדלק שלהם מאחורי הסרן האחורי. אז לפי ההגיון שלהם, יש לקזז (Trim), או לכייל את המתלים עבור מיכל דלק מלא או ריק, הבדל שיכול להיות בקלות 50 ק"ג, פי שתיים ממשקל הכננת? מישהו, איפשהו, שיש לו נניח בולמים בעלי כוונון, משנה את הכיול שלהם בקליק אחד כל פעם שהוא ממלא דלק? לא נראה לי.

עצתי הכללית - המספרים, המספרים, המספרים. תמיד תסתכלו על המספרים!

Bulldog
22-01-03, 16:07
נימרוד כתב

"רעש"

בולדוג רוצה לייצב את מרכז הכובד שלו סביב איזשהו ערך רצוי, אבל כל השינויים הקטנים האלו נבלעים ב"רעש" - כמה מאות ק"ג של נוסעים וציוד שלפעמים נמצאים ולפעמים לא.

גם אם אתה מוריד את הנוסעים, יש/אין בג'יפ שלך לפחות 100 ק"ג של חלקי חילוף, ארגזי כלים, ג'ריקנים של מים ו/או דלק בהתאם לאורך הטיול, ועוד כל מיני דברים, וה"רעש" הזה יותר חזק מכמה ק"ג פה או שם של מיגון, פגושים, כננת וכולי.

ניקח את הכננת בתור דוגמא - לעיתים אנשים אינטיליגנטים טוענים (בפורומים אחרים) שצריך להחליף בולמים/קפיצים בעקבות הוספה של כננת לחזית דמוי הג'יפ שלהם. אם נבדוק, נגלה שזרוע המומנט והגובה של מ.כ. הכננת מההסרן הקדמי, דומה לשל מ.כ. מיכל הדלק שלהם מאחורי הסרן האחורי. אז לפי ההגיון שלהם, יש לקזז (Trim), או לכייל את המתלים עבור מיכל דלק מלא או ריק, הבדל שיכול להיות בקלות 50 ק"ג, פי שתיים ממשקל הכננת? מישהו, איפשהו, שיש לו נניח בולמים בעלי כוונון, משנה את הכיול שלהם בקליק אחד כל פעם שהוא ממלא דלק? לא נראה לי.

ופה נכנס לעובדה שלפחות 80% מהציוד שלך נשאר קבוע על הרכב.
אם זה הספיירים שתמיד שם, ארגזי הכלים, אמצעי החילוץ, הגלגל\ים ספייר, שמנים וכ"ו.
המשתנים הם ציוד לינה ואוכל ועוד אנשים, זה מסתכם ב300 -200 ק"ג לכל היותר, טיול ארוך יותר ציוד פחות מקום לאנשים (אני מדבר פה בהכללה) כך שזה מקזז אחד את השני.
שאר הדברים הרי קבועים באוטו, אתה יכול לכייל את המערכת לפיהם, או לחילופין לשאוף לכיוון הזה. לכן אם אני מכייל את המערכת שלי מהתחלה לעבוד במישקלים מסויימים תוך כדי הנחת יסוד שהמשתנה אצלי הוא בנאדם נוסף מול עוד דלק ומים הרי שבסה"כ אין לי הפרש כזה גדול בין טיול ארוך שבו אני יכול גם להוריד את האדם הנוסף לפני מעבר מכשול לבין כל שאר הזמן.

נמרוד
23-01-03, 17:13
עומר, אם אתה מתיחס למספרים, לפחות בהערכה, ומחליט לפיהם - אז הכל בסדר.

בוא נחזור וננתח את הרעיון המקורי שלך - להנמיך את מרכז הכובד על ידי הוספת משקל. איפה ניתן להוסיף משקל?
1. במסה המוקפצת - שלדה. אין לך יותר מדי מה להוסיף, כמה ק"ג מיגונים כבר תשים? ויותר חשוב מזה, מרכז הכובד נמצא ס"מ ספורים מעל השלדה, ככה שההשפעה לא גדולה.
2. במסה הלא מוקפצת - סרנים כבדים יותר כמו שהצעת. כל ק"ג שאתה מוסיף כאן משמעותו הרבה יותר מאשר רק שינוי מרכז הכובד. ובכל זאת, נניח שמקום שניים דנה 44 אתה שם שניים דנה 60, הבדל של 250 ק"ג. כמו שכתבתי מקודם, זה אקויולנטי לפלוס-מינוס חבר שמן ברכב. האם רק בשביל זה לטרוח להחליף סרנים, על כל המשמעויות הכספיות והמעשיות, ולסבול את עודף המשקל הבלתי מוקפץ ובלתי מרוסן, מומנט מוגדל על כל-שרשרת ההינע שלך בלי יוצא מן הכלל, אינרציה גדולה שנובעת מחלקים מסתובבים כבדים יותר, מרווח גחון מוקטן ועוד. כל האפקטים האלו הם בפני עצמם לא גדולים, אבל הם יותר "גדולים" מהשינוי הקטן שעשית במרכז הכובד. רוצה להקטין את נטיית ההתהפכות בשיפוע צד באותה מידה בערך כמו 250 ק"ג נוספים בגובה הסרנים? קח הצעה מעשית - תרחיב את הג'יפ ע"י ספייסר של שני אינץ' מאחורי כל גלגל. אותב תוצאה (בערך, בערך, אני הרי לא יודע בדיוק איפה מרכז הכובד של ג'יפ... ד.א. אם מישהו יודע -אסף, שי?).
ואני חוזר שוב - אף פעם לא נכון להוסיף משקל לשם הוספת המשקל.

landY
23-01-03, 17:22
ומה לגבי להעביר משקל שנמצא מעל מרכז הכובד למתחתיו?
לדוגמא אם אתה נוהג לנסוע עם ג'ריקן 20 מלא (או שניים) הוספת תושבת לג'ריקן מתחת לרכב... גלגל רזרווי במשקל מלא הכלוא בין קורות השלדה?
כניסה לשטח אך ורק עם מיכל דלק מלא?

נמרוד
23-01-03, 17:32
בוודאי, מה כאן השאלה? כל דבר שאפשר למקם נמוך יותר, רצוי.

shay5gur
23-01-03, 18:52
אני מסכים עם המכובדים שטענו כי הדבר הטוב ביותר להורדת מרכז כובד היא הורדת ציוד ומשקל ולא תוספת של משקל נמוך אבל:
1. למה לשים גלגל ספר על הגג - זה מטורף זה משקל כבד שללא כל בעיה ניתן למקם בצורה מצויינת ברכב או מתחתיו.
2. לגבי הוספת ספייסרים של אינץ או שניים לגלגלים - נכון אם תרחיב את הסרנים תשפר יציבות אבל אתה משנה את מרכז הסיבוב של הרכב ועלול להווצר מצב של שחיקת גלגלים מואצת
3. בכלל אם אני זוכר אתה תכננת את המלים שלך למשקל מסויים - תשתדל להשאר במשקל הזה ולא רחוק ממנו אחרת או תשבור את הגב שלך (ואנחנו יודעים שבלשבור איברים אתה דיי מוצלח) או תדפוק את המתלים.
4. מרכז כובד של סופה - יש לי את זה איפשהו - אני אשתדל למצוא את זה ביום ראשון ולפרסם
:D

Bulldog
23-01-03, 23:34
נימרוד, את הסרנים אני ממש ממש לא הולך להחליף, לקח לי מספיק זמן למצוא את אלה הקיימים, אבל הוספת מישקל במיגונים ועוד איך שתהיה, כמו כן אני מחפש להצמיד את כל מה שצריך להיות על האוטו בסוף התהליך לריצפה, מלמעלה, מלמטה העיקר כמה שיותר קרוב לריצפה.

-->