PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה על ריתוך סטיליטים

Bulldog
05-10-03, 02:35
היות והמיני ספול הגיע ל86 דולר במקום ה50 המקורי, הגעתי למסקנה שצריך לרתך.
נתקלתי כבר בשתי שיטות לריתוך
הראשונה, ריתוך הסטיליטים אחד לשני לכדי מיקשה אחת.
השנייה, ריתוך של השיניים על הסטיליטים בצורה שגג"שים לא מחוברים אחד לשני אך השיניים מלאות בחומר ולא יכולות להסתובב.
מה עדיף?
עומר

asafk
07-10-03, 23:03
אני לא בטוח, אבל:
אולי כדאי לייצר שני טריזים שייכנסו בין הSIDEGEARS, ולרתך אותם לגג"שים, ממש בין השיניים? שניים בשביל לשמור על איזון של בית הדיפרנציאל כשהוא מסתובב. זה גם לא הורס כלום חוץ מהגג"שים, ואפשר יחסית בזול להחזיר את המצב לקדמותו.

אסף.

Bulldog
07-10-03, 23:07
בזול זה סט סטליטים של דנה 44 אחר במקום הריתוך או לחילופין תקציב לנעילה (שאין כרגע)
השאלה היא האם להפוך את הסטליטים למיני ספול (ריתוך כבד ומטורף) או שמא להגביל את התנועה שלהם ולאפשר להם חופש מסויים
עומר

asafk
07-10-03, 23:20
אל תאפשר לגג"שים חופש. מה שזז- מאיץ. ומה שמאיץ, כשעוצר, מקבל מכה. ומכה זה כואב.
כמויות של ריתוך מטורף- אין סיכוי שישמור על בית דיפ' מאוזן, וזה גם- לא משהו.

עוד אפשרות- רתך את הSIDE GEARS לבית. זה חזק מאד ועדיין די מאוזן. אבל להחזיר את המצב לקדמותו- דורש בית חדש... שעולה יותר מספול.

אסף.

Bulldog
07-10-03, 23:33
טוב, אני ארתך את ארבעת הגג"שים לכדי ספול נחמד ומאוזן יחסית.
תודה

חנן א.
07-10-03, 23:39
שקול בכל זאת קניית ספול. מיותר מדי דיווחים ופעם אחת גם מנסיון אישי, הריתוכים לא שורדים, לפעמים אחרי שנים, ולפעמים אחרי סיבוב ראשון של נסיון.

ניר ל
08-10-03, 11:41
בשיטה השנייה שציינת (מילוי הפלנטרים בין השיניים) תמיד יהיה חופש קטן, כאן אני מסכים עם אסף - מהר מאד המכות הקטנות ישברו את השיניים. השיטה הזאת יותר מתאימה לסמוראים קלים וחלשים עם ארבעה סטליטים שמתחלקים בעומס.

ניסינו פעמיים לרתך באמצעות תוספת פלאחים בין הגגש"ים וזה התפרק די מהר.
ריתון גג"ש לבית נראה לי לא בריא בעליל ועלול לסדוק את היציקה של הבית.

מה שנראה לי הכי לעניין זה ריתוך מאסיבי של הגגשי"ם אחד לשני משני הצדדים בלי להתקמצן על אלקטרודות, זה גם מה שאני מתכוון לעשות.
שים לב שאתה צריך אלקטרודות שמתאימות לפלדה מחוסמת, אגב איפה מצאת מיניספול ב 86$ והאם זה עד הבית ?

polar bear
08-10-03, 13:00
תיצר מיניספול.

שני סידגירס { נכון הביטוי? } וצינור טוב, לא יעשו את העבודה?
בית סטליטים משומש וצינור טוב? כל דבר עם מס' שיניים זחיחות מתאים + צינור טוב?
הרי גם ככה הצריות שלך לא נסמכות על הסטליטים כמו אצלי. נכון?

מישהו רואה בעיה?

אגב, אם כבר מדברים על יצור עצמי - נגיד שיש סרן צף - אפשר ליצר לו צריה אחת ארוכה. לא?

יום טוב.

חנן א.
08-10-03, 13:23
לא, הקרוס-שפט עובר באמצע וחוסם את הדרך.

Bulldog
08-10-03, 17:52
לא, הקרוס-שפט עובר באמצע וחוסם את הדרך.

אתה מתכוון כאן לשיטת הצינור,או לציריה הארוכה?
עומר

חנן א.
08-10-03, 18:30
על ציריה ארוכה.

Bulldog
08-10-03, 18:34
ועשיו, מה בנוגע לשיטת הצינור?
האם כזה דבר יכול לעבוד או שמא עדיף לרתך את כל הגג"שים בלבד?
עומר

חנן א.
08-10-03, 18:36
הסבר את השיטה.

Bulldog
08-10-03, 18:39
אם הבנתי נכון את הרעיון של עודד, הרי שמדובר על ריתוך של שני הגלגלים של הציריה באמצעות צינור אחד לשני ולא באמצעות הפלנטריים.

חנן א.
08-10-03, 19:19
והיכן יעבור הקרוס-שפט?
תצטרך לקדוח חור בצינור.

polar bear
08-10-03, 22:02
חנן - זה שזה לא ממש פשוט, אני מתאר לעצמי.
אבל זה כולה חתיכת ברזל, לא איזה משהו פניאומטי/ הידראולי/ץיבת הפחתה וכו' שצריך ממש לידאוג לו.
רק שיהיה חזק.
ושיהיה חור לקרוסשאפט. { אפשר להיתעקש על פו"ה }

http://home.off-road.com/~tipper/minispool%20page.htm

למשל.
לא ניראה לי בשמיים. וזה מיניספול מתוחכם מאד.
אפשר להישתמש במקום צינור במטיל { ז"א צינור לא חלול } פלדה.
בנאדם עם ציוד מתאים יכול לבנות כזה.

בהצלחה.

שחר 9
08-10-03, 23:58
לדעתי,

על פניו ציריה ארוכה לא תחזיק וגם שיטת הצינור עלולה להיות בעיתית זאת
מאחר ובגלל אורכה הגדול היא עלולה להתפתל בקלות כאשר תהיה התנגדות פתאומית על גלגל אחד.(לדוגמא ניתוק גלגל מהקרקע וחזרתו כשהשני מתחפר או באויר יהיה עומס פיתול אדיר)

ההתנגדות לפיתול היא פונקציה של אורך הגוף המתפתל, ככל שהגוף ארוך יותר דרוש כוח לפיתןל קטן יותר.
דהינו ציריה ארוכה תתפתל בקלות יתרה ,
צריך לבחון את זה בצורה רצינית יותר (נמרוד לטיפולך).

לדעתי עצם החופשים הקלים הקיימים מפחיתים את הסיכוי לפיתול ועל כן אני הייתי הולך על מילוי השיניים שבין הסטליטים לפלנטרים ולא ריתוך שלהם אחד לשני.

בהצלחה,
שחר

אריק זמר
09-10-03, 01:14
ההתנגדות לפיתול היא פונקציה של אורך הגוף המתפתל, ככל שהגוף ארוך יותר דרוש כוח לפיתןל קטן יותר.
דהינו ציריה ארוכה תתפתל בקלות יתרה

שחר,
גם בציריה אחת ארוכה, הפיתול יהיה אותו פיתול במיקרים אלו...
המומנט מגיע תמיד ממרכז הציריה הארוכה - מכוון הקייס / קורונה אל הקצה בעל האחיזה...

היא עלולה להתפתל בקלות כאשר תהיה התנגדות פתאומית על גלגל אחד.(לדוגמא ניתוק גלגל מהקרקע וחזרתו כשהשני מתחפר או באויר יהיה עומס פיתול אדיר)

מה גם שלעולם ציר נעול לא יאפשר רק לצד אחד להסתבסב ולחזור במכה לקרקע...

חנן א.
09-10-03, 01:22
אריק, אני מוריד את הכובע. לדעתי נמרוד לא היה נותן תשובה יותר יפה.

שחר 9
11-10-03, 00:31
אריק ,

כנראה שלא הסברתי את עצמי טוב,

החשש שלי הוא לא לגרימת פיתול שיבוא מהקורונה אל הגלגל,
אלא מפיתול שיגרם לאורך כל הציר מגלגל לגלגל.

ברור לי שציר נעול לעולם יסובב את שני הגלגלים יחדיו ומכן החשש ,
ואני יסביר שוב ,

בציר נעול כמו שאמרת שני הגלגלים מסתובבים יחד אבל לא תמיד האחיזה של שניהם זהה.
כאשר יגרם מצב שבו גלגל אחד עם אחיזה רפוייה ישאר על הקרקע ויתקדם תוך התחפרות , וגלגל נגדי עם אחיזה טובה יקפץ באויר, בזמן חזרתו לקרקע הוא יגרום להתנגדות שתועבר לאורך כל הציר והאינרציה של הגלגל שמתחפר עלולה לגרום לפיתול למרות שלכאורה שניהם מסתובבים באותה מהירות אבל כל אחד מקבל התנגדות שונה.

לצורך המחשה אם תרים את הסרן על ליפט ששני הגלגלים באויר מסתובבים במהירות זהה כי הסרן נעול ואז בפתאומיות תבלום גלגל אחד האנרציה של הנגדי תפעיל כוחות פיתול על הציר.

באופן מעשי זה דורש בדיקה אבל תאורטית זה יכול להתקיים .

מקווה שהפעם אני ברור יותר.

שחר

אריק זמר
11-10-03, 11:18
שחר, לא רק הסרן נעול...גם אתה נעול.
תחשוב רגע טוב ותבין.
1. מדובר פה על זיקה / ספול
2. זה לא טרקטורון...
מומנט פיתול הציריה יהיה תמיד מגלגל ימין עד לקייס (קורונה) וזהו.
ובצד שני מגלגל שמאל עד לקייס. זהו. המומנט לא יכול להתפתח לאורך כל הציר. גם אם אתה מאד מאד רוצה ומנסה.
ושוב, הרמת את שני הגלגלים באוויר, עם מלגזה מצידי...שמת פול גז (שיהיה תיאורטית) ועצרת בפראות רק גלגל אחד...מומנט הפיתול על הציריה יהיה מאותו גלגל ועד לקורונה...זהו.

שחר 9
11-10-03, 23:38
אריק ,

אני לא נעול, אולי מוגבל החלקה :) :) :)

אם אני מבין אותך נכון אז אתה אומר למעשה שהפיתול יהיה עד לקורנה כי היא זאת שתעצור אותו? אתה מתייחס לקורונה כנקודת עיגון או ריתום?

אם כך אז אני מסכים איתך אבל לא מקבל את הטיעון מאחר ויהיה מומנט פיתול מכל צד (גלגל) של הציר עד לקורונה .

בוא ננסה לדמיין מה יקרה אם ניקח את המלגזה שלך ונרים את הרכב באויר , ונתגלגל למהירות 20 30 קמ"ש, ואז "נזרוק" רק גלגל אחד לרצפה.
מה תהיה התוצאה לדעתך?

אני חושב שאם הציר לא יהיה מספיק חזק ובהנחה שקורנה לא נשברת ומצליחה להיות קונטרה, הציר יתפתל מהגלגל ועד הקורונה בשני הצדדים , כלומר כל הציר התפתל,

הראשון יתפתל כתוצאה מהמפגש עם הקרקע, והנגדי מהאנרציה כנגד הקורונה או אם היא לא שרדה אז כנגד הגלגל הנגדי שנבלם.

העובדה שציינת שהמומנט לא יכול להיות לאורך כל הציר נכונה רק אם אתה מניח שהקורונה אכן תהווה קונטרה , ואת זה אני מקבל בהחלט !!

אריק זמר
12-10-03, 14:55
שחר,
לצורך העניין הקורונה הינה הכוח המניע. כל מומנט שיתפתח יהיה בין הקורונה לבין הגלגל (ימני או שמאלי) וזהו.

בוא ננסה לדמיין מה יקרה אם ניקח את המלגזה שלך ונרים את הרכב באויר , ונתגלגל למהירות 20 30 קמ"ש, ואז "נזרוק" רק גלגל אחד לרצפה.
מה תהיה התוצאה לדעתך?

לדעתי הציריה אולי תישבר ואולי לא. איך זה בתור תשובה ? או אולי הקורונה או הפיניון ישברו...איך זה כתשובה ?
אגב הדוגמא הזו שונה בתכלית מהדוגמות הקודמות אותן נתת, ובמצב זה מומנט הפיתול יהיה בין הגלגל שיורד לקרקע לבין הקורונה (אם הציריה או חלק אחר יעמוד בפיתול זה לא ניתן לדעת...לא בהתכתבות בלי ידיעה של פרטים נוספים, החל מהחומר של הציריה וכלה בהאם זה גיר אוטומאטי...(וכמובן שישנם פרטים נוספים בדרך)

לגבי הדוגמאות הקודמות שנתת, שרק גלגל אחד על הקרקע מתוך סרן נעול (ספול) והוא מסתבסב ואילו גלגל שני נוחת במכה ארצה -
הגלגל המסתבסב ישאר עם אותו מומנט ב"מכה" הראשונית ולאט לאט יצליח לאחוז בתוואי הקרקע ולהתקדם.
הגלגל השני, יקבל את המכה אותה אתה מתאר עם חזרתו לקרקע, אולם מומנט הפיתול יתפתח אך ורק בינו לבין הקורונה.

אני חושב שאם הציר לא יהיה מספיק חזק ובהנחה שקורנה לא נשברת ומצליחה להיות קונטרה, הציר יתפתל מהגלגל ועד הקורונה בשני הצדדים , כלומר כל הציר התפתל,

הראשון יתפתל כתוצאה מהמפגש עם הקרקע, והנגדי מהאנרציה כנגד הקורונה או אם היא לא שרדה אז כנגד הגלגל הנגדי שנבלם.

במקרה זה יהיה מומנט פיתול לכוון אחד מגלגל X לכוון הקורונה ומומנט פיתול רגעי ונמוך ביותר (תלוי במסת הגלגל ולא הרכב !!) מגלגל Y לכוון ההפוך !
לייתר דיוק, אם אתה לוחץ על גז בשיא ההספק (הילוך שני LOW סביב ה4000 סל"ד על מנת להיות במהירות 20-30 קמ"ש) אזי הגלגל הנוחת לקרקע עלול לשבור את הציריה עד הקורונה או אף את הקייס אלא אם כן תוואי הקרקע מאפשר לו להחליק (לפרפר). במידה והציריה נשברת הגלגל השני ימשיך להסתובב באותה מהירות בה הוא הסתובב קודם (למרות שקטע הפגיעה של הגלגל הראשון בקרקע בלם אותו לשניה בה הוא הגיע למהירות הגלגל הראשון לאחר שהיה צורך בהתפתחות מומנט פיתול בסדר גודל של האטת מסת הגלגל (לא הרכב כמו בגלגל השני) וזהו.
במידה והמשטח מאפשר את הסתבסבות הגלגל עם הנחיתה על הקרקע, הגלגל שבאוויר סופג רק את המומנט הנמוך מאד של האטת מסתו עצמו למסירות בה מסתבסב השני על הקרקע.

ושוב, בכל מקרה ותמיד, מומנט הפיתול מתפתח תמיד, בהאצה ובבלימה, בין הקורונה (קייס) לבין הגלגל ואף פעם לא מגלגל לגלגל...

-->