PDA

צפייה בגרסה מלאה : תכנון רכב-מאיפה מתחילים

OFF-RoaD
10-05-06, 10:25
בהמשך לשני אשכולות כאן למטה (אשכול הסוליד והאשכול שלי) עלתה לי שאלה קיומית:
האם בתכנון רכב עללי להתחיל מהשלדה, הגלגלים, מערכת המתלים, או בכלל רכבת הכח?

אני חושב שלהתחיל מלמטה למעלה (גלגלים כהתחלה) זו הדרך הנכונה, אבל יש סיכוי סביר שלא ואשמח אם תתקנו אותי.

זאביק
10-05-06, 13:23
תתחיל מלקרוא את יומני הבאגי הוירטואלית
http://www.jeepolog.com/engineering.html
אם עוד לא קראת אותם.

בגדול - אני עוד לא ראיתי שיש לך הגדרות לבאגי.
למה הוא נועד ?
איזה סוגי מירוצים (אם בכלל) ?
מגבלות (כתוצאה מתקנוני המירוצים השונים / תקציב) ?

חנן גולומבק
10-05-06, 13:46
חייבים להתחיל מהתקציב
אח"כ למה נועד הבאגי / רכב

OFF-RoaD
10-05-06, 15:02
קודם כל אין מגבחות. זה כל היופי בענייןץ רכב החלומות האופטימלי נ-ט-ו.

מטרה? חשבתי בכיוון של רכב עבירות עם פחות דגש על מהירות.

אם כבר אז כבר:
תצורה-סרניים חיים או מתלים נפרדים?

asafk
10-05-06, 17:00
הנתון האחד, הבודד, המזוקק ביותר שממנו מתחילים בניית רכב שטח... הוא מידת הצמיגים. אח"כ מספר אנשי הצוות.... ואח"כ כל השאר יבוא לבד (טוב... עם קצת עזרה)

אסף.

OFF-RoaD
10-05-06, 21:13
מידת צמיגים:

"35-37 הן המידות הגדולות ביותר ששמעתי עליהן לרכב סדרתי (יחסית) שעוד נוסע בכביש.
"41 (אם אינני טועה) היא המידה בה משתמשים רכבי העבירות הגדולים, מפלצות השטח שאינן רואות כביש. אם כך אז כנראה שזו המידה המתאימה לרעיון שלי.

השגות? טענות? מענות?

מספר אנשי צוות:
1-2. בכל מקרה אם הרכב מבוסס על סרנים חיים אזי הוא רחב וההבדל בין רוחב מינימלי הנגזר מהסרן לבין רוחב מינימלי הנגזר מזוג אנשי צוות הוא קלוש לא?
אם מדובר על מתלים נפרדים אז הבעיה היא אחרת וניתן לבנות רכב צר יחיסת (כדוגמאת עידו כהן ורכבו האחרון).

אז אני חוזר לשאלה:
סרנים חיים או מתלים נפרדים? (אני נוטה יותר לכיוון הראשון כי זו האסוציאציה שעולה אצלי כשאני חושב על רכב עבירות, אבל אני בטוח שאם יש יתרון למתלים הנפרדים אתם תתקנו אותי בנושא זה :D)

זאביק
10-05-06, 21:30
מידת צמיגים:

"35-37 הן המידות הגדולות ביותר ששמעתי עליהן לרכב סדרתי (יחסית) שעוד נוסע בכביש.
"41 (אם אינני טועה) היא המידה בה משתמשים רכבי העבירות הגדולים, מפלצות השטח שאינן רואות כביש. אם כך אז כנראה שזו המידה המתאימה לרעיון שלי.

1. מה איכפת לך מה קורה בכביש ?
אתה מתכנן רכב כביש ? הוא אמור להיות חוקי ?

2. יש גם רכבי עבירות שנוסעים על צמיגי 44".
הרבה רכבי העבירות בארה"ב נוסעים על מידה 37/12.5/15 או 37/12.5/17

מספר אנשי צוות:
1-2. בכל מקרה אם הרכב מבוסס על סרנים חיים אזי הוא רחב וההבדל בין רוחב מינימלי הנגזר מהסרן לבין רוחב מינימלי הנגזר מזוג אנשי צוות הוא קלוש לא?
אם מדובר על מתלים נפרדים אז הבעיה היא אחרת וניתן לבנות רכב צר יחיסת (כדוגמאת עידו כהן ורכבו האחרון).

אתה צריך שני אנשי צוות ?
אתה יכול לבנות רכב על סרנים חיים, עם תא נהג צר, ומנוע לצד הנהג
כמו הצפרדע של ברוך (http://www.jeepolog.com/6.html)
אתה יכול לבנות רכב על סרנים חיים עם תא נהג צר (בלי קשר למיקום המנוע)

או
שאתה יכול לבנות רכב עם מתלים נפרדים, אבל תא נהג רחב שמתאים לשני אנשים.

הכל שאלה של הגדרות, סיבוכיות ביצוע ותקציב.

OFF-RoaD
10-05-06, 22:01
זאביק ממש לא מעניין אותי מה קורה בכביש. זו הייתה סתם שורה.

37" נראה לי מינימום, 41" נשמע הרבה יותר טוב ונחמד :roll:

בקשר לתצורה, אני שוב שאל. תתעלמו לרגע מכל מה שהיווה שיקול מציאותי עד כה. בתור רכב עבירות, על מה עדיף להתבסס: סרנים חיים או מתלים נפרדים?

נמרוד
11-05-06, 00:01
בתור רכב עבירות, על מה עדיף להתבסס: סרנים חיים או מתלים נפרדים?
קבל דיון מיתולוגי על השאלה שלך:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=734

OFF-RoaD
11-05-06, 18:11
אחרי קריאת השרשור ההוא כולו (דאמן, בסוף יגדל לי המספר של המשקפיים מהפרוייקט הזה :-?) החלטתי שסרנים חיים נשמע יותר טוב לצורך העניין.

לדעתי יותר חשוב מהלך מתלה גדול ואמינות מאשר מרווח גחון גדול, וזה היתרון הגדול שהפנמתי מהשרשור ההוא לטובת המתלים הנפרדים.

אז ההחלטות עד כה:
צמיגים 41", סרנים חיים (נעולים כמובן).

עכשיו זה כנראה הזמן לחשוב על תצורה כללית של מערכת המתלים.
עלים או ספירלות?

אני נוטה לכיוון הספירלות, אבל אחפש פה שרשורים כגון השרשור על המתלים.

כמו כן אני זקוק נואשות למידע אודות מערכת ההיגוי. יש שם מוטות רבים מדי שאני מכיר בשמם ותו לא.

הצפרדע
11-05-06, 18:27
(נמחק ע"י המערכת)

אלון_ק
11-05-06, 19:18
אפשר לחשוב מה אתה כבר עשית, ברוך... :mrgreen:

רד מצמיגי 41, יותר גדול => יותר שמח. אתה לא מוגבל בתקציב, אתה יכול לקנות סרן שנבנה במיוחד לRC שמחזיק 44 ושוקל כמו דנה 44.

לגבי הקפיצים, קפיצי סליל הם ללא ספק התשובה. תעשה חיפוש על COIL OVER (קויל אובר), יתן לך כמה רעיונות נחמדים. תסתכל בכתבה על הגרוטאה של ברוך, תראה את המתלה, לדעתי אתה מכוון למשהו בקווים כללים כאלו מבחינת הקפיץ (כל עוד זה פרוייקט תיאורטי, כן?).

היגוי: חיפוש על המילים פיטמן, דראג-לינק (Drag link), מוט שפור (tie rod), תפוח, קמבר, קסטר יעלה לא מעט מידע. המילון יעזור גם.

OFF-RoaD
11-05-06, 19:37
(נמחק ע"י המערכת)

אלון, אני יודע מה זה קוילאוברס, אבל לא יודע מה היתרון שלהם על קפיץ+בולם בסגנון הרגיל.

ואני אחפש את המושגים שהזכרת תודה.

חנן-ג'יפולוג
11-05-06, 20:19
די עם הביקורות ההדדיות. הודעה נוספת בנושא, תימחק.

באופן כללי, גם אם לא נעים לשמוע את זה: היחידים שמורשים לבקר כאן גולשים, הם המנהלים והאחראים. זה במסגרת התפקיד שלנו, ואנחנו גם דואגים שזה לא יגלוש יותר מדי לפסים מכוערים.

***עריכה: זאביק כבר מחק את המילים המיותרות כשפירסמתי את ההודעה הזו, אבל היא עדיין לא מיותרת, עבור המשך הפעילות בפורום***

נמרוד
12-05-06, 01:04
יש מה שנקרא תכנון, ולפני התכנון יש שלב של הגדרה. זה בעצם השלב הקשה יותר מהרבה בחינות. השלב שבו אתה מתבדר. אל תבזבז זמן בשלב הזה - תבחר בהגדרה, או במפרט, קיים. בשביל זה יש תקנונים בתחרויות ספורט מוטורי.

תגדיר מטרה לרכב - לנצח בתחרות מסוג X. למשל - יונדאי אקסטרים, בקטגורית האקסטרים - לתת לברוך הצפרדע בראש. עכשיו לך תבדוק מה התקנון של התחרות הזאת אומר מבחינת מה שמותר ואסור. התקנון מופיע באתר www.cross-country.co.il (http://www.cross-country.co.il) שאנחנו מארחים. תגדיר לך גם רמת ריאליות - כלומר שאתה חייב להשתמש במכלולים אמיתיים וזמינים במחיר סביר - כי אחרת אתה יכול לתכנן גם על מנוע אטומי והנעה הידראולית.

כל דבר כזה מוריד לך דרגות חופש בתכנון, ומאפשר לך להתרכז בעיקר. תתחיל להסתובב במגרשי גרוטאות, או יותר טוב, לך לסדנא של ברוך - הוא יקבל אותך בברכה, בפורום הוא רושף אש, במציאות הוא נחמד מאד - ותסתכל, מה זה סרן, מה זה מנוע, מה זה גיר, מה זה מתלים. קח מטר וקליבר, ותמדוד את הדברים האלו. תנתח אותם, תצייר אותם, תתחיל להבין איך רכב עבירות בנוי ועובד.

הצפרדע
12-05-06, 01:37
או יותר טוב, לך לסדנא של ברוך - הוא יקבל אותך בברכה, בפורום הוא רושף אש, במציאות הוא נחמד מאד - ותסתכל, מה זה סרן, מה זה מנוע, מה זה גיר, מה זה מתלים. קח מטר וקליבר, ותמדוד את הדברים האלו. תנתח אותם, תצייר אותם, תתחיל להבין איך רכב עבירות בנוי ועובד.

אני מקבל את הרעיון בברכה, בחגיגיות ובהכנעה.

ראשית, אני מתנצל אם נפגעת - לא היה בשום פנים בכוונתי להעליב. סתם להתבדח.

שנית, אשמח מאד לארח אותך, להראות לך ולתרום לך ממעט הידע והנסיון שיש לי.

באמת.

OFF-RoaD
12-05-06, 08:27
ברוך, תודה רבה, אני גם מתנצל, ההודעה שלי הייתה כנראה הוצאת זעם על ההתנלות של בית הספר המוכשר שלי, שלא ניכנס לזה אבל בשבועיים עם שלושה בגרויות דחפו לי עוד שלושה מבחני מתכונת והייתי עצבני. סליחה.

איפה הסדנא שלך והיכן את יושב?

נמרוד--קודם כל אני אכן מקבל את הצעתך להגדיר שהרכב יבנה (אולי רובו המוחלט) מחלקים זמינים (ויקרים כנראה).

הגדרה עד כה:
צמיגי 44" (תודה אלון :mrgreen:), זוג סרנים חיים (אילו חברות מייצרות דברים מתאימים? עזבו אתכם מחירים, מי עושה את העבודה הכי טוב?), מערכת מתלים המבוססת על קפיצי סליל. נהג יחיד ברכב. מנוע ענק, בטח V8 או משהו דומה :)

הצפרדע
12-05-06, 23:02
איפה הסדנא שלך והיכן את יושב?

חולון, אזור התעשיה.
אני נמצא שם בעקר בימי שישי או שבת, כשאני לא עובד במשרד
ואין תחרויות בליגה.

OFF-RoaD
13-05-06, 01:06
אשמח מאוד לנצל את ההצעה אם וכאשר אצא מאילת, דבר שכנראה לא יקרה בקרוב בגלל לימודים רבים :(

-->