PDA

צפייה בגרסה מלאה : קרבורטור? או הזרקה מה זה??

ישי.פ
12-05-06, 14:38
קניתי סמוראי חדש שנת 98 ולפי הבנתי הוא אמור להיות מוזרק(דלק)
אבל להפתעתי כאשר פתחתי את המכסה מנוע גיליתי משהו דמוי קרבורטור. מה זה לעעזזל???

ובנוסף גיליתי מפלג לכן השאלה האם יש מחשב לסמוראי(האחראי להצתה)
ואם לא אז למה מחוברים חיישני החמצן??

חנן-ג'יפולוג
12-05-06, 17:14
בית מצערת?

יש מחשב.

yoav
12-05-06, 17:46
כן I :
הזרקה חד נקודתית לתוך בית מצערת.
אפשר לפתוח בקלות ולראות את המזרק הגלמוד (וגם לנקות על הדרך עם ספריי מתאים- בד"כ מאוד מפוייח שם..).
כן II:
יש מחשב וגם חיבור חיצוני לאיתור תקלות ע"פ קודים (נמצאים בספר הרכב). אני בשביל הקטע חיברתי את שלי- סימן ש"הכל תקין".8)
תתחדש ותהנה!
(הלשנה:יש פה בפורום את יוסי עם סמוראי 98 שמור ומתוחזק במצב נדיר, שמכיר כל בורג בשנת הדגם הזו- אני בטוח שיוכל לעזור לך בהכרה.):-)

ישי.פ
13-05-06, 12:43
תודה רבה אני נהנה עד הגג עם הסמוראי, ואני מקווה באמת להכיר כל בורג. :p

ישי.פ
13-05-06, 12:45
יש מחשב.[/QUOTE]
אם יש מחשב אז בשביל מה צריך מפלג? הרי המחשב אמור לדאוג לניצוץ.

anakin
13-05-06, 17:49
לא מדוייק.
תפקיד המחשב הוא לתזמן את ההזרקה (זמן הזרקה וזמן פתיחת המזרק)ולא את ההצתה, בכל רכב בנזין יש מפלג (יש מספר קטן מאוד של דגמים שהם ללא מפלג ועם 4 קויילים אבל זה כבר סיפור אחר).

ישי.פ
13-05-06, 19:54
לא מדוייק.
תפקיד המחשב הוא לתזמן את ההזרקה (זמן הזרקה וזמן פתיחת המזרק)ולא את ההצתה, בכל רכב בנזין יש מפלג (יש מספר קטן מאוד של דגמים שהם ללא מפלג ועם 4 קויילים אבל זה כבר סיפור אחר).
לדעתי אתה טועה. מכיוון שברכבים מודרניים אין מפלג מכני, אלא נקודה מתה עליונה ותחתונה שהם בעצם שני חיישנים(בד"כ שמופעלים ע"י מגנט) שנותנים פולס למחשב שמבצע את ההצתה.

ישי.פ
13-05-06, 19:56
ואיפה המחשב המדובר מותקן פתחתי מכסה מנוע ולא מצאתי.

yossivarman
13-05-06, 20:14
מאחורי תא הכפפות ליד הנוסע שליד הנהג
מעל יחידת המזגן בהנחה שיש לך כזה

ישי.פ
13-05-06, 21:41
כן תודה!! אבל מה לגבי ההצתה? למה גם מחשב וגם מפלג
*דבר נוסף קראתי על "מקדם הצתה" מה זה ואיך הוא עובד האם ע"י וואקום או משהו כזה*

חימושניק
13-05-06, 22:17
לא מדוייק.

מוטי, אתה צריך לקבל מכות יא אוחז ג'בקות לא מפותח...;-);-);-)

נא לגשת ביום ראשון למשרד "מערך" לריצוי העונש...

חנן-ג'יפולוג
14-05-06, 15:32
***ישי ביקש ממני בה"פ פרטית לענות לו האם המחשב מנהל את ההזרקה ואת ההצתה, והעדפתי לענות כאן***

מחשב ניהול המנוע מנהל את הזרקת הדלק.

בחלק מהרכבים הוא מנהל גם את ההצתה. במקרה כזה, בחלק גדול מהרכבים, המחשב דואג לתזמון ההצתה ומפעיל את הקויל, שממנו, דרך כבל מתח גבוה עובר מתח שמחולק למצתים השונים דרך מפלג, שמזכיר בצורתו את המפלגים הישנים שעובדים עצמאית, רק שאין בתוכו את מערכות קידום ההצתה.

יש, כמובן, גם וואריאציות שונות, שבחלקן המפלג עדיין אחראי גם על תזמון ההצתה.

ברכבים אחרים, וזה עדיין יחסית נדיר, המחשב מפעיל ישירות סלילי הצתה שיושבים מעל המצתים ממש.

אני לא יודע אם המפלג בסמוראי מקבל את התיזמון של ההצתה מהמחשב או שהוא מנהל את עצמו, אבל עצם העובדה שיש מפלג, לא אומרת אם המחשב מנהל את ההצתה, או לא.

ישי.פ
14-05-06, 16:50
תודה!!! סוף סוף העניין מתחיל להתבהר לי לגבי מערכת ההצתה וההזרקה ואיך שהם מנוהלות.

למרות זאת פתחתי את "ביית המעצרת" (לפי מה שיואב הסביר בשרשור הקודם) וגיליתי מעיין מזרק יחיד ששולח את התערובת בסעפת למנוע. אז מה ההבדל בין המזרק היחיד, לביין קרבורטור פרימיטיבי?שהרי בקרבורטור יש דיזה שעושה את אותה העבודה כמו שלהמזרק. (אני חשבתי שלכל צילינדר מזרק מישלו) :grin:

חנן-ג'יפולוג
14-05-06, 16:55
ההבדל הוא שאין כוסית דלק שמצב הבנזין בה תלוי בשיפוע שבו הרכב נמצא (הזרקות נכנסו בהתחלה למטוסים שהמנועים בהם היו צריכים לפעול כשהמטוס הפוך) , ושכמות הדלק שמוזרקת תלויה בצורה מדויקת וממוחשבת בפרמטרים שמתקבלים מהחיישנים השונים. בקרבורטור, מה שמשפיע על כמות הדלק שיוצאת מהדיזות זה רמת הוואקום ביציאה מהן, וזה לא תמיד פרמטר מדויק. עם הרצון להוריד זיהום אוויר, ובהתאמה גם להשתמש בממיר קטליטי שחייב תערובת מדויקת כדי לא להיהרס, נכנסו הזרקות הדלק בצורה חזקה מאוד לעולם הרכב.

צריך לציין, שבהתחלה היו מאיידים ממוחשבים שקיבלו משוב מחיישני חמצן. משוב שעובד על ידי יחידת בקרה אלקטרונית וגרם להזזה מעלה מטה של המחטים בדיזות על ידי מנוע צעדים. השלב הזה באבולוציה של הזנת הדלק היה קצר מאוד. במקביל, היו גם הזרקות שפעלו בצורה מכנית, ולא ממוחשבת.

רוב מערכות ההזרקה במכוניות שנמכרות היום, הן כמו שחשבת שיש לך בסמוראי, עם מזרק בסעפת היניקה בכניסה לכל צילינדר, ויש אפילו גם מעט מערכות הזרקה שמזריקות את הדלק ישירות לתוך הצילינדר (תעשה חיפוש על GDI בגוגל ) .

ישי.פ
14-05-06, 17:13
אוקי. תודה על הסבלנות :wink:

-->