PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלת בדיקת חופשים

ophir
22-05-06, 08:30
טוב... אז השאלה היא כזו. אם אני רואה משהו שבור אני יכול לשבת, לקרוא, לפרק, להתייעץ, לקרוא שוב, לקנות ולהחליף. גם רעש, רעידות וכו' אני יכול להרגיש ולטפל. לעומת זאת יש לי בעייה בנושא חופשים... דרייבשאפט, צלבים, יוקים, נאבות וכו' הן מילים יפות אבל אני לא יודע איך לאבחן בעיות בהן לפני שזה הופך להיות טרמינלי.

אשמח מאוד אם מישהו/הם ירימו את הכפפה ויסבירו מה אני יכול/צריך לבדוק כשאני שוכב מתחת לרכב כשגלגליו על הקרקע ואת אופן הבדיקה ואותו הכנ"ל גם כאשר הוא על הליפט/גלגל באוויר.

אולי איזו כתבה מסודרת? משהו בסגנון.. שכב על גבך ופניך מתחת לסרן הקדמי וכו' :) קראתי המון בשרשורים באתר ולא ראיתי משהו מרוכז שכזה, אם כבר יש אשמח על ההפנייה.
אני מוכן גם להפגש עם אחד המומחים שהוא יבצע ואני אעשה את עבודת הצילום והכתיבה. יש עניין לציבור?

המון המון תודה מראש.

מאיר רוטברג
22-05-06, 08:41
השאלה שלך ממש מעניינת ,

כי על פי נסיוני בעניין הנושא של בדיקת החופשים דיי מסתמך על נסיונו של המוסכניק
וקצת על תחושות

ophir
22-05-06, 09:08
זה נכון, צד אחד שלי (זה שבא מעולם הרפואה) מסכים אתך מאוד - נסיון נסיון ועוד פעם נסיון. הצד השני שלי (זה שבא מעולם המדע) מסכים פחות - כל דבר אפשר למדוד ולכמת :) אני חושב שיש שילוב הכרחי בין השניים וקשה מאוד להעביר "נסיון" באינטרנט. מצד שני יש כאן סדר פעולות טכניות מובנות עם הגיון מאחוריהם שאותן אפשר לערוך, לצלם ולהעלות על הכתב באופן מפורט.

אח"כ... מה עושים עם האינפורמציה? אני יכול להגיד לך מה אני אעשה... אבדוק כל יום, כל טיול, לפני ואחרי ואתגנב מתחת לכל סופה אפשרית כשבעליה אינו רואה ואנדנד אותה :) :) אה... אני גם אטעה ואחליף חלקים שלא צריך, לא אחליף חלקים כשכן צריך... אתלכלך בשמן וגריז ואהייה מאושר מזה :) ובסוף אני גם אלמד איך עושים את זה נכון.

חנן-ג'יפולוג
22-05-06, 09:29
לגבי מה ואיך לבדוק:

http://www.jeepolog.com/163.html

לגבי כמה חופש מותר שיהיה, זה באמת יותר קשה לתיאור. בצלבים אתה לא רוצה חופש בכלל, למעט תזוזה של אולי עשירית מ"מ. בגלגלים, גם מ"מ בקצה הגלגל זה סביר. חופש פנימה והחוצה בגלגלים האחוריים של יותר ממ"מ הוא לא קביל. בתפוחים לא צריך להיות חופש.

ophir
22-05-06, 10:18
"חופשים בכניסה אל הדיפרנציאל יעידו על מיסבים גמורים בתוך הדיפרנציאל" - איך בודקים.

"כשאתם בודקים חופש בגלגלים קדמיים הניחו יד אחת מעל הגלגל ואחת מתחתיו (שעה 6 ו12) ובדקו חופש, אם יש חופש זה יכול להצביע על אומים לא מחוזקים של המסבים (לא נורא, מעט עבודה, זה הכול), מיסבים גמורים (יש שם שניים, עלות כל אחד כ70 שקלים), חופש בין המסבים לספיינדל או לנבה (לא טוב, ייתכן שניתן לפתור את זה בעבודה קלה וייתכן שילכו כמה מאות שקלים על החלפת ספינדל ו/או נאבה), תפוחי ציר היגוי ("קינגפינים" או "בולג'וינטים") של הסרן לא תקינים (עוד יותר לא טוב, יש שם שני תפוחים, עלות כל אחד כ70 שקלים אבל דרושה שם עבודה לא קלה)." - ואללה חנן, בטח לך זה ברור כשמש, לי זה פחות. ( למעט השורה הראשונה) אני חשבתי על משהו יותר מפורט.
ומאחר ואני לא יכול לעשות זאת לבד בעצמי אני יכול רק לבקש בנימוס.

חנן-ג'יפולוג
22-05-06, 14:39
חופשים בכניסה אל הדיפרנציאל יעידו על מיסבים גמורים בתוך הדיפרנציאל

נסה להזיז את היוק ביציאה מהדיפ' למעלה למטה ולצדדים.

אם יש לך חופש בגלגל בשעות 6 12 ואין חופש בשעות 3 9 אז יכול להיות שהחופש הוא בתפוחים של המיפרק החיצוני של הסרן. תסתכל על התפוחים במפרקים האלה תוך כדי שאתה מזיז את הגלגל.

חופש במיסבים של הגלגל הקדמי בסופה אומר שאתה צריך להחליף את הנאבה. אתה לא יכול להתעסק עם זה כמו שעשית בCJ .

אתה מוזמן להדגמה. אם גם תרצה לכתוב ולצלם את זה, הרווח יהיה של כולנו.

ophir
22-05-06, 14:46
OK הדגמה זה טוב. אני אתקשר אליך ונקבע, כתיבה ותמונות בהחלט יהיו.

דרור ברלי
22-05-06, 15:08
אופיר, חופשים במערכת ההנעה זה דבר שאתה יכול להרגיש בנסיעה - כל מיני דפיקות מתכתיות, רעידות, ויברציות וכו'. מערכת ההנעה בסופה מדויקת, אמינה ושקטה יותר מזו שב-CJ ואם היא תקינה לגמרי לא צריכים להיות בה חופשים, רעשים ויללות בכלל.
בג'יפים עם נעילות אוטומטיות דווקא יהיו כל מיני תקתוקים ודפיקות, אבל אתה מכיר את זה מימי ה-CJ שלך ויודע שאין לזה משמעות ושאפשר להתרגל לזה.

חופש דריישפטים: ניתן להרגיש ביד. שכב מתחת לרכב ונסה להזיז אותם למעלה ולמטה.
בדריישפט אחורי של סופה אין חופשים, משום שהוא בנוי כחתיכה אחת. יכול ועוד איך להיות חופש בצלבים, או ביוק בכניסה לדיפרנציאל האחורי, שזה או מיסב גמור, או כיוון קורונה-פיניון בלבד (צריך לפתוח ביצה כדי לדעת)
בקדמי כנ"ל, מלבד העובדה שהדריישפט בנוי משני חלקים (זכר ונקבה) ויכול להיווצר בלאי בשיניים הזחיחות שביניהם. הפתרון - שיפוץ דריישפט.

חופש מיסבים קדמיים - איך בודקים? מרימים את הג'יפ על ג'ק, אוחזים את הגלגל בנקודות שעה 12 ו-6 ומנסים לטלטל אותו. אם יש חופש אתה כבר תרגיש. כפי שחנן כתב, חופש גדול מדי מחייב החלפת כל הנאבה קומפלט. מחיר החלק לא זול (כמה מאות שקלים לכל צד) אבל אורך חייו גדול מאוד.

חופש מיסבים אחוריים - הרם את הג'יפ על ג'ק, ובצע בדיקה כמו בגלגל קדמי. חפש נזילות ממחזיר השמן החיצוני של הציריה (אם יש נזילה, אתה תראה אותה נובעת החוצה מתוך תוף הבילום). לעתים המיסב כבר גמור ואם ממשיכים לנסוע, לאט לאט נוצרת חריטה בציריה עצמה שגורמת לנזילה, והחלפת מחזיר השמן כבר לא תעזור - הנזילה תימשך עד להחלפת הציריה כולה - לא זול.
מחזיר שמן והמיסב מגיעים יחד באותו סט. חליצת המיסב מבית הסרן עשויה להתגלות לעתים כקשה למדי, (אני יודע, כי לא הצלחתי לבד לפני שבועיים, היה צריך לחמם אותו עם ברנר) ובכל מקרה לצורך הרכבה נכונה של מיסב חדש אתה זקוק לציוד שנמצא בד"כ רק במוסך.

אם יש עוד שאלות תרגיש חופשי.

זאבי
23-05-06, 12:49
המלצה לבדיקה מקדימה.
בדיקת רעש יעילה ניתן לבצע בנסיעה ליד קיר בנסיעה עם חלון פתוח ובסביבה שקטה יחסית, כמו גדרות ההפרדה האקוסטיים בנתיבי איילון.
חופשים בעיתיים בצלבים וגם מפגעים אחרים ניתנים לזיהוי בשמיעה (תיקתוק מחזורי).
זו כמובן בדיקה מקדימה בלבד.

-->