PDA

צפייה בגרסה מלאה : תפקוד ABS בZJ 94

גיל123
23-05-06, 15:45
:confused:
יצא לי לא מזמן לרדת עם הג'יפ במדרון די תלול (45^ ואולי קצת יותר),התוואי היה אדמת קק"ל של איזור השפלה+זרדים,ללא קוליס,לא עבר שם ג'יפ מעולם לדעתי.
לא הכנסתי ל-Lo .דוושת הברקס היתה לחוצה כמו שאף פעם לא נלחצה(בהיסטריה מסויימת...),והג'יפ המשיך לרדת(בקצב אחיד),הגלגלים לא ננעלו ו"נסחפו" אלא פשוט המשיכו להסתובב.אם הייתי רוצה להגיע לעצירה מלאה-לא הייתי מצליח(אולי רק עם בלם היד).
אמרו לי מספר אנשים שזה בגלל הABS ,אבל לא נראה לי שזה הגיוני,כי לא הייתי מצליח להגיע לעצירה מלאה(אורך המדרון-כ10 מטרים).
מיותר(או לא) לציין ש4 דיסקים +רפידות הוחלפו לא מזמן,ועל הכביש הוא עוצר טוב.

מה דעתכם??? :roll:

asafk
23-05-06, 16:19
על הנייר, ABS לא אמור לעבוד במהירויות נמוכות - כי לא היית מצליח לבלום ברמזור אדום. אבל זה שווה בדיקה. נסה לנתק את הABS ולראות אם יש הבדל. בכל מקרה- אל תוותר על הABS בכביש.

אסף.

גיל123
23-05-06, 18:00
תודה אסף.
איך מומלץ לנתק את ה ABS? להוציא את הריליי שלו?
האם עוד מישהו מכיר את התופעה המוזכרת?

grand
23-05-06, 22:27
דווקא ה ABS ברכב הזה מפתיע לטובה, נכנס רק בלחיצה עצבנית במיוחד ופתאומית בכביש רטוב או חלק. אם לא הרגשת ברעד האופיני של פעולת ה ABS
אז מן הסתם הוא לא פעל.

הבעיה שלך לדעתי נעוצה בלוגו שיש על הרכב הזה JEEP.
היצרן הזה לא יודע לבנות רכבים עם בלמים "נושכים" , אפילו שהכל חדש שם עדיין הבלמים בולמים הרבה פחות טוב מרכב פרטי או 4X4 אחר למעט סיקס וסופה.. :lol:
תתרגל לבלימה של הרכב ותתחיל להשתמש ב LOW בירידות כאלה.

orenb74
24-05-06, 08:48
גם אני עברתי "טראומה" כזאת ,בזמן ירידה איטית מאוד בזווית חדה....

אתה לוחץ על הבלמים עד הסוף והרכב ממשיך להידרדר.

אבל,

זו לא תחושה של ABS לא שמעתי איזו "ויברציה" של ה ABS

אצלי זה בצ'ירוקי ( דיסק מקדימה ,תוף מאחורה)

אם גם בגרנד זה קורה (דיסק קדימה, דיסק אחורה), אז אין לי מושב למה זה....

אורן.

איציק - 4X6ZH
24-05-06, 10:32
אתה מתאר מצב ברור של עבודת ABS
מערכת ABS עובדת בכמה רמות בלימה .
ישנו מצב של ניתוק גלגל מחליק ( זה המצב הרגיל שכולם מכירים ושומעים תקתוקים )
ישנו מצב של ניתוק בלימה לסרן מסוים ( מצב נדיר ובדרך כלל לא מופעלת מערכת השסתומים והמשאבה . ישנו ניתוק וחיבור רק לאחר עצירה מוחלטת ) .
ישנו מצב של ניתוק כללי של מערכת הבלימה ( הפעלה של משאבה חשמלית הבולמת במקום הנהג )
ואז שומעים את רעש עבודת המשאבה ותקתוק השסתומים . בדרך כלל גם הנהג מרגיש את עבודת המערכת על דוושת הבלם .
ישנם כלי רכב שמערכת ה ABS מתנתקת כאשר משלבים למצב LO ( עוד סיבה למה בשטח נוסעים ב LO )
ישנם כלי רכב שמערכת ה ABS מתנקת במצב הפעלת נעילה ( אחורית \ מרכזית )
ישנם כלי רכב שמערכת ה ABS לא עובדת במהירות נמוכה .
אבל בכל כלי הרכב המערכת ה ABS לא מתחילה לעבוד לפני שהרכב הגיעה למהירות מינימום מסוימת
כ 15-20 קמ"ש ואז המחשב מאפשר את הפעלת המערכת לכל תחום המהירות כולל מהירות 0 ( זחילה במורד ) שזה מצב מאד מסוכן בשטח !!
מצב זה יכול להביא את הרכב לנסיעה רגילה ( כולל נסיעה בשטח )
ובבלימה מערכת ה ABS מופעלת ( בשטח זה יכול להיות קטלני )
לכן רצוי שכל נהג יפעל לפי מגבלות הרכב
וינתק את ה ABS לפי הוראות היצרן ( באותם כלי רכב שאין אפשרות על ידי שילוב הילוכים לנתק )
איציק

גיל123
24-05-06, 11:14
איציק תודה על התשובה המפורטת!
אני אבדוק אולי ב LOW הממצאים ישתנו.
לא יודע אם זה חשוב,אבל הירידה היתה ברוורס (dead end ...),אעשה אותה שוב ברוורס,ואח"כ אעשה את העליה ברוורס,כדי לבדוק עם זה קורה גם כשהאוטו ב-D .
תודה!

חנן-ג'יפולוג
24-05-06, 11:50
אם יש לך תופים מאחורה, אז אתה חייב לדעת שהבלימה ברוורס איתם היא גרועה מאוד, כמעט אפסית, וכשאתה בבלימה ברוורס במורד, זה שהגלגלים הקדמיים עדיין עוצרים טוב זה לא עוזר, כי אין עליהם משקל מספיק. לכן אתה חייב להיות עם דיפרנציאל מרכזי נעול (אם יש לך) או ב4X4 בטרנספר מסוג PART TIME על מנת שהבלמים הקדמיים יוכלו להעביר כוח בלימה דרך גלי ההינע אל הגלגלים האחוריים וכך הרכב יעצור טוב.

התופעה שאתה מתאר נורמלית לגמרי.

אגב, גם אם יש לך בלמי דיסק מאחורה, הם מתוכננים להיות חלשים יותר, ולכן גם במקרה הזה נכון יותר להעביר כוח מהבלמים הקדמיים, על ידי שילוב ה4X4 במצב שבו מהירות הסיבוב של גלי ההינע זהה.

גיל123
24-05-06, 11:57
מדובר בZJ לימיטד,בלי תופים מאחור,סטנדרטי לחלוטין, 4H ו-4L ,אוטומטי.

חנן-ג'יפולוג
24-05-06, 12:03
את זה הוספתי קודם לאחר שכבר הגבת, אז הנה זה עוד פעם:

גם אם יש לך בלמי דיסק מאחורה, הם מתוכננים להיות חלשים יותר, ולכן גם במקרה הזה נכון יותר להעביר כוח מהבלמים הקדמיים, על ידי שילוב ה4X4 במצב שבו מהירות הסיבוב של גלי ההינע זהה.

אם אין לך דרך לנעול את הדיפ' המרכזי בטרנספר (אני לא מכיר טוב את הטרנספר שלך) אז זה מה יש, פחות או יותר, לעניות דעתי. רק תבדוק שהבלמים האחוריים נותנים את המקסימום שהם יודעים לתת.

איציק - 4X6ZH
24-05-06, 12:04
האמת מכל שאלה אני יותר ויותר מבין עד כמה לנהגי הרכב אין ידע בסיסי
מצד שני מי מלמד מגבלות כאלה
יפה עשה השואל שמעלה את הנקודה
אני בספק עד כמה ה ABS בכלל עובד ב במצב R
בתוספת האינפומציה המאד חשובה שזה היה בנסיעה לאחור :roll:
חנן צודק .
מערכת הבלמים שלך כמעט ולא עובדת בנסיעה לאחור .
לא עובדת זה לא בדיוק המצב הנכון . היא עובדת ועוד איך היא עובדת . רק היעילות שלה מאד נמוכה .
בקיצור רכב שטח \ ונהג בשטח צריכים להכיר ולהבין אחד את השני .
וכאשר אני מנסה להבין את יצרני הרכב במיוחד את יצרני רכבי השטח החדשים :twisted:
נראה מה יהיה מחר :?
איציק

asafk
24-05-06, 12:06
טרנספר לא נעול (זה מה שיש בגראנד שלך) ובלמים חלשים מאחורה (זה מה שיש כמעט בכל רכב) מובילים לבלימה מאוד חלשה ברברס בירידה. כאן בלימת המנוע צריכה לעזור לך- ולשם כך חייבים לשלב LO.

אסף.

גיל123
24-05-06, 12:24
אתה מעלה פה עוד נקודה מעניינת.
סליחה על הבורות כמובן,אבל במשך תקופה של חודשיים,לפני כמה שנים,חבר נסע לחו"ל והשאיר לי סופה(ידנית).
בלימת המנוע(ראשון low ) היתה מטורפת.
כאשר אני מכניס ל low אצלי,במטרה לזחול בירידה,האם עלי להכניס לראשון בתיבה האוטומטית,או אפשר להשאיר ב D ,והוא ירד לראשון כברירת מחדל?

ניסיתי פעם ב D ו LOW ,אני חייב לציין שבלימת המנוע הייתה על הפנים(הג'יפ ירד יחסית מהר).

asafk
24-05-06, 12:27
גיר אוטומט מעלה הילוכים כשאין עליו עומס. ירידה היא מצב שאין עומס, אז הוא יעלה הילוכים, ולא יבלום כלום. אתה חייב לשלב 1 כשאתה בירידה. עדיין, אל תצפה לבלימת מנוע של ידני- כי ממיר המומנט מבזבז הרבה מהאנרגיה של בלימת המנוע. אין מה לעשות- ברב אוטומטי חייבים להשתמש גם בבלמים (אבל מאוד בזהירות)

אסף.

גיל123
24-05-06, 12:56
תודה רבה לכל המשיבים!

-->