PDA

צפייה בגרסה מלאה : שיפור מהלך מתלה ע"י הארכת בולמים- באמת הכל טוב?

landY
22-01-03, 21:46
בקרוב יגיע זמנם של הבולמים, ועם זה מתעוררת השאלה:
האם שיפור מהלך המתלה ע"י שימוש בבולמים ארוכים יותר טוב ליהודים? :roll:
ומה המחיר העקיף של זה? (לא עלות ההתקנה אלא- שחיקה מואצת / שברים וכו') :(

השאלה נוגעת להארכות "קצרות" של תוספת 5 ס"מ וגם "אקסטרים".

רעיונות :idea: , ניסיון :shock: ודאחקות יתקבלו בהבנה :D
יניב

LAREDO
22-01-03, 22:29
לא מאריכים את מהלך המתלה ע"י בולמים.
לרדו

RINCEWIND
22-01-03, 23:57
לרדו, אם... מהלך המתלה היה מוגבל עקב סגירה או פתיחה של בולם, אז החלפת בולם תשפר. מה שכן לא הולכים לשפר מהלך מתלה ע"י החלפת בולמים,או צנורות בלמים, מחליפים קפיצים.

אגב, חוץ מקפיצים מה עוד משפר מהלך מתלה?

asafk
23-01-03, 01:01
מה שמגביל את המהלך הוא בערך כל חלק שמתחת לשלדה. הארכת קפיצים, צריך להאריך בולמים. הארכת בולמים, עכשיו צינורות ברקס. טוב, הדרייבשפט מתחיל לעבוד יותר מדי, נשנה זוויות. עכשיו יש פדיחות עם הזוויות הגדולות מדי ונשבר הצלב... נתקן זוויות, אולי נחליף לCV.. אה, זה בכל זאת יותר מדי, נעבור ליוק קבוע בטרנספר וסליפיוק בדרייבשפט. עכשיו ההגה נשבר... וכו' וכו'.
זה עוד כלום... אתם יכולים רק לנחש מה צריך לשנות בקפיצים ספירליים... מוטות ועניינים....

אסף.

נמרוד
23-01-03, 09:42
בקרוב יגיע זמנם של הבולמים, ועם זה מתעוררת השאלה:
האם שיפור מהלך המתלה ע"י שימוש בבולמים ארוכים יותר טוב ליהודים? :roll:
ומה המחיר העקיף של זה? (לא עלות ההתקנה אלא- שחיקה מואצת / שברים וכו') :(

השאלה נוגעת להארכות "קצרות" של תוספת 5 ס"מ וגם "אקסטרים".

רעיונות :idea: , ניסיון :shock: ודאחקות יתקבלו בהבנה :D
יניב

לרדו ענה בגדול, וחבל שלא הרחיב...
אם גילית שהבולם שלך נסגר עד סופו ו/או נפתח עד סופו ועדיין יש לדעתך מהלך נוסף מבחינת כל הרכיבים האחרים שהוזכרו ( דרישפטים, צינורות ברקס וכולי....) אזי יש מקום להאריך את ה"חוליה הקצרה" - הבולם. אני גיליתי שבג'יפ שלי זה המצב מקדימה, והחלפתי את הבולמים לארוכים יותר. בדרך כלל זו לא עבודה קלה - כדי להכניס בולם ארוך יותר צריך להרחיק את תושבות הבולם זו מזו, אז יש פה קצת עבודה... אני סיימתי לא מזמן את הפרויקט הזה וכתבה מאד מפורטת תופיע בג'יפולוג בנושא שאלתך בדיוק.

landY
23-01-03, 13:13
אז כנראה שלא הסברתי את עצמי מספיק...
הכוונה היתה לאותו "דרופ-קיט" שאם הבנתי נכון עיקר ההשקעה שם היא בבולמים (והארכת צינורות בלם, תושבות וכו')
אני מפספס משהו?

נמרוד
23-01-03, 13:45
אה כן, אתה מכוחותיהם...
הדרופ קיט הוא המקבילה הסלילית של הרבולבר - נסיון להשיג ארוחת חינם. אני מעדיף לחכות עד שארז/צחי יציגו במילים ובתמונות את הצד שלהם - ואז נתקוף :twisted:

asafk
23-01-03, 15:27
אז תגיד שעל זה מדובר....
אין מה לדבר, דרופ-קיט מצטלם מצויין. 8)

למה אתה רוצה מהלך מתלה? אני מניח שלא בשביל תמונות. :wink:

מהלך מתלה בדרך כלל הוא בשביל אחיזה. בשביל אחיזה צריך משקל על הגלגל ("כוח נורמלי" בוודו של המהנדסים). הקפיץ דואג למשקל על הגלגל, וכשאין קפיץ (כשהוא פתוח יותר מהמהלך שלו, זה כאילו אין קפיץ), אין כמעט עומס על הגלגל. המעט משקל שיש על הגלגל לא יספיק בשביל לייצר TRACTION ("תאחיזה" בעברית) שהוא, בפשטנות, מכפלת הכוח הנורמלי במקדם החיכוך (ואם אין כוח נורמלי, אין תאחיזה. (אני לא נכנס כאן לענייני החלקה בצמיג)). כלומר לא מספיק מגע עם הקרקע בשביל לנסוע, צריך גם עומס על הגלגל.
לדעתי צריך לדבר לא על "מהלך מתלה" אלא על "מהלך מתלה אפקטיבי"- המהלך שבו הקפיץ עדיין מפעיל עומס על הגלגל (וכן, אני מזניח לצורך הדיון את המשקל הבלתי מוקפץ).
עכשיו מה דעתך על "דרופ-קיט"?

אבל אין מה לדבר, זה נראה טוב... :twisted:

אסף.

זאביק
23-01-03, 16:10
תגובה קצרה לטובת הדרופ-קיט, בעיקר מהתרשמות כצופה.
ראיתי אותו בפעולה, בעיקר בבור.
המהלך מתלה האפקטיבי, הוא כמעט לאורך כל המהלך מתלה (אל תיכנסו איתי לחישובים כמה).
הרכבים עברו הרבה מכשולים שהכניעו רכבים אחרים (לא נעולים), כאשר הגלגל הנפתח קרוב מאוד לקצה מהלך המתלה.
אין ספק שזה עובד,
אין ספק שזה לא עדיף על הנעילה.

שוב, בלי להיכנס לצדדים חישוביים, עצם העובדה שהקפיצים לא יושבים על הגלגל, גורמת לכך שתהיה נדנדה, כאשר בצד הקרוב, הצמיג שעליו רוב משקל הרכב, והוא דוחף כלפי מטה את הגלגל הרחוק.

הדבר קורה בכל רכב (קפיצים / עלים), בכל פתיחת מתלה.
קחו את הרכב, תרימו את כל החלק האחורי של הרכב (או הקדמי) עד השגלגלים באוויר. זה קצה מהלך המתלה של הקפיצים במנוחה (כמה סנטימטרים, לא הרבה).
מעבר לנקודה זו, הקפיץ תמיד ישאף להחזיר את הגלגל למעלה !!!
מה דוחף אותו לפתיחה יותר גדולה ? הגלגל עם רוב המשקל (שוב, נדנדה)

בריבולברים / דרופ-קיט, אני פשוט נותן לנדנדה יותר מהלך, זה הכל.

landY
23-01-03, 16:17
זה כבר ויכוח אחר...
אני מאמין שאין פה שחור ולבן. אמנם אין משקל ישיר על הסרן, אבל לפעמים עצם הזריקה של הסרן כלפי מטה ו/או משקלו תייצר מספיק אחיזה. משהו כמו דיפרנציאל מוגבל החלקה מול דיפרנציאל נעול. לא מספיק למקרי קיצון, אבל מספיק טוב כשהרכב עוד בתנופה קלה.
לגבי התמונות? אף פעם אין מי שיצלם אותן :wink:

t_uri
23-01-03, 16:21
אסף. מצטער אבל אתה טועה. כשהסרן מחובר לקפיץ והקפיץ מחובר לשילדה את המרוויח את הכוח הכי חזק בתחום שבין סגירה מלאה של המתלה לבין מצב סטטי של הקפיץ כשהוא לא מורכב על הרכב (ריפיון). מאותו שלב ומטה (בהמשך פתיחת המיתלה לכוון ההצלבה) אתה מרוויח רק את משקל הסרן פחות הכוח שמפעיל הקפיץ (אני נמנע מנוסחאות אבל אם אתה רוצה אני גם יכול להסביר בנוסחאות).

כלומר, אחרי נקודת הריפיון של הקפיץ, הוא רק מזיק ליעילות של האחיזה עד שבשלב מסויים הסרן מתנתק לחלוטין מהקרקע ואז באמת אין לך כלום.

לעמת זאת, עם הדרופ-קיט אתה נהנה מחצי מהלך זהה למה שהיה לך (כשהקפיץ עוד מחובר) ומעוד מהלך גדול בהרבה ממה שהיה לך שבכולו העומס על הסרן הוא של כל משקל הסרן (בלי להחסיר את הכוח KX שמושך את הסרן למעלה).

http://imgsrv.pic4u.co.il/1c267f53254d53986d4193844e50bd00020000.a spx

אורי טל.

חנן-ג'יפולוג
23-01-03, 16:30
אני נמנע מכניסה לדיון הזה, הן מפני שדעתי כבר ידועה בנושא והן מפני שאחד היצרנים של הדרופ-קיט, ארז, הוא לפני הכול, חבר.
אני רק רוצה לתת דגש לשיטת הדיון ואני אצטט את נמרוד מדיון אחר: "מספרים, מספרים, מספרים", דברו במספרים ואל תנסו לערוך דיון בנפנופי ידיים, זה הרבה יותר נוח לכולם ויותר אפקטיבי.
אורי, אל תימנע מנוסחאות והסברים רציניים וארוכים, אין כאן אף אחד בפורום הזה שיגביל אותך ל17 שורות לתגובה...

ערן המסוקס
23-01-03, 20:41
מחזק את דיברי זאביק..

landY
23-01-03, 23:27
הנושא המקורי לא היה לגבי היעילות של זה.
אלא לגבי העלות העקיפה.
שחיקה של מה?
שברים?
וכו'

וחנן- ביקשת מספרים? אני אנסה לפי הזכרון משיעורי הפיזיקה...
גלגל שיש עליו אפילו 50 ק"ג אוחז טוב יותר מגלגל באוויר.
הוא מייצר התנגדות בצידו השני של הסרן, בדיוק כמו דיפ' מוגבל החלקה. כמה באחוזים? אין לי את הכלים לחשב.
מה כן?
נראה לי שהתיאוריה על אפס משקל לא ממש נכונה.

http://www.topspeed.co.il/forums/uploadfiles/16/17742/dropK1.jpg

הסרן בעל "נפח" בציר ה-Y ולכן משקל מצידו הימני יופעל גם על צידו השמאלי. לא 50 אחוז, אבל גם אם מדובר ב-10 אחוז מטון...
במקרה והזוית יותר בעייתית... זה פועל לטובת העניין עוד יותר.

http://www.topspeed.co.il/forums/uploadfiles/16/17742/dropK2.jpg

ותודה לאורי טל על הבסיס לשרטוט.

עמי
23-01-03, 23:31
כבר לא שואלים לפני שמפרסמים תמונות שלי?
ובכל אופן, כבעל דרופ קיט אוכל לומר שני דברים:
1. היציבות בהצלבות גדלה - בכל זאת יש משקל כלשהו לגאנט 10 וצמיג 33 ועוד חצי סרן.
2. היעילות של הדרופ קיט באה לידי ביטוי דווקא יותר ברכבים לא נעולים-אולי בגלל שהנגיעה של הגלגל בקרקע, גם אם אין מדובר בלחץ גדול, מספקת התנגדות לסיבוב הגלגל וכך לא כל הכוח מועבר לאותו הגלגל שאלמלא הדרופ קיט היה תלוי באוויר ומקבל את כל הכוח.

עמי

עמי
24-01-03, 00:07
יניב, לשאלתך, אם עושים את זה נכון אין בלאי מואץ. אבל, כדי לעשות את זה נכון, צריך להשקיע מעט, שזה בעצם לא שונה מאוד מבלאי מואץ, למעט החד-פעמיות שבהוצאה.
למה הכוונה, כדאי (מאוד) לשים תפוחים בקצות הבולמים, או לקנות מראש בולמים עם מיסבים ולא בושינגים ($$$).
צריך להחליף צינורות ברקס לארוכים יותר ולפעמים גם דרייבשאפטים לטובת דרייבשאפטים בתצורת CV.
זהו, אני חושב.

ארז
24-01-03, 02:51
אהלן לכולם....
אז א אני יצרן של הקייט הנן כך שיש לשים לב שאני לא ממש אוביקטיבי....
במהלך הפיתוח ביצענו כמה ניסויים.....
הניסוי התבצעה על כמה רכבים,כאשר אותו הניסוי התבצע תמיד בכל המצבים על אותו הרכב(עם או בלי הדרופ קייט,עם או בלי נעילות)

א שפ"צ
ב נסיעה מהירה
ג הצלבות
ד רמפה

שפ"צ
אין שום הבדל בין רכב עם או בלי דרופ קייט

נסיעה מהירה
שוב שום הבדל בין המצבים

הצלבות
הרכב לא נעול וללא הדרופ קייט נתקע הרבה ,הרבה לפני אותו רכב כשהדרופ קייט מותקן(מיותר לציין שמדובר על אותו מכשול) והוא עדיין לא נעול.
הרכב נעול וללא הדרופ קייט עובר את המכשול אבל מאבד יציבות בקלות ומגיע למצבים גבוליים
הרכב נעול ועם הדרופ קייט עובר את המכשול כשהוא יציב לגמרי

רמפה
רכב לא נעול ללא דרופ קייט שווה לתחת
רכב לא נעול עם דרופ קייט מכפיל את התוצאה
רכב נעול ללא הדרופ קייט טוב יותר מאופציה א אבל כשהוא מגיע לתוצאה של אופציה ב הוא כבר במצב מאוד לא סמפטי מבחינת יציבות(אפילו גבולי)
רכב נעול עם דרופ קייט עולה יותר מכולם (הרבה יותר)עד איבוד היציבות

יניב לגבי פלוס ומינוס.....
ישנם הבדלים מבחינת הוצאות בין דגמי הרכבים
הרכב שנפגע בכיסו יותר מכולם הוא ה90 שבגלל המרחק בין הסרנים שלו צריך להחליף את 2 הדרייבשפטים.

בקייט שאני (אני לא מכיר מספיק טוב קייטים של יצרנים אחרים בכדי שאני אכתוב עליהם[והאמת זה גם יהיה די חוצפה מצידי...])מיצר ישנם 2 דרגות בסיסית וקיצונית לכל אחת יש את המחיר שלה בהתאם לשינויים שהיא גוררת ברכב
ל2 אין מינוסים מבחינת בלאי מכיוון שב2 אני מחליף ומחזק את כל החלקים שמגיעים לרמת בלאי עקב המהלך

ארז
29-01-03, 14:17
אגב לאחר כמה שיחות גם עם חנן וגם עם נמרוד אנחנו רוצים להפגש שוב ולנסות להראות את ההבדלים בין רכב עם המתלה המשופר לבין סטנדרטי
מדובר על 2 דיפנדרים 110 פתוחים,לא נעולים,האחד סטנדרטי לגמרי והשני עם הקייט הבסיסי
בניסויים שאנחנו ביצענו עד עכשיו הרכב עם הקייט גילה עליונות מוחלטת בעבירות,צריך לתאם יום ולעשות הדגמה
אגב הדגמה אתמול עמי נתן תצוגת תכלית קצרה....

http://www.jeeptrip.co.il/page.asp?div=Forum&id=197272&page=1&expa nd=0&filter=0

חנן-ג'יפולוג
29-01-03, 14:29
אותי לפחות לא צריך לשכנע שרכב עם קיט כזה יהיה עביר יותר מרכב סטנדרטי. זה גם מתבטא בתיאוריה של חישובים פיזיקליים.
הייתי שמח לראות במבחן כזה רכב כפול נעילות עם קפיצים כמו של הדרופ קיט אך ללא הדרופ קיט ומולו רכב זהה, כפול נעילות אבל עם דרופ-קיט.

ארז
29-01-03, 15:11
כאן כבר השוני יהיה פחות בעבירות(למרות שבהחלט יש שוני לטובת הרכב עם הקייט)
אבל השוני הוא בעיקר ביציבות של הרכב במהלך המכשול.
אבל מה אנחנו מדברים הרבה....צריך להפגש ולהדגים

נמרוד
29-01-03, 18:12
צריך, ונעשה את זה בעזרת השם.

asafk
08-02-03, 22:10
אוקיי. נעבור לשלב החישובים, ותנסו להסביר לי איפה אני טועה.

דיאגרמת גוף חופשי של הסרן, מבט מאחורה, הקפיץ השמאלי פתוח מעבר למהלך שלו. מסת הרכב (המוקפצת) M, מסת הסרן (לא מוקפצת) m, רוחב הסרן L, מרחק מאמצע הגלגל לקפיץ l. הסרן בשיפוע אלפא, שאר הרכב ניצב לקרקע. ציר Y הוא ציר הסרן (לצד שמאל), ציר Z לכיוון מעלה של הסרן (מערכת צירים של הסרן, לא של הרכב).

http://photos.yahoo.com/bc/asafk/vwp?.dir=/My+Photos&.src=ph&.dnm=axlefreeboody.jpg &.view=t&.done=http%3a//photos.yahoo.com/bc/asafk/lst%3f%26.dir=/My%2bPhotos%26.src=ph%26.view=t

עכשיו לחישובים (או לתוצאות):
הריאקציה מתחת לגלגל שמאל, בציר Z, היא Rl=Mgcos[alpha]l/L. זה אחרי שהזנחתי את המסה הלא מוקפצת, כי היא קטנה בסדר גודל מהמסה המוקפצת. אח"כ אני אתייחס גם אליה.

עד כאן הכל הקדמה לדבר האמיתי- כוח תאחיזה בגלגל (Tractive force).
max Tractive force=W x mu.
mu הוא מקדם החיכוך בין הצמיג לקרקע. הכוח המקסימלי שהצמיג יכול להעביר לקרקע, הוא המשקל על הגלגל X מקדם החיכוך. אם נפעיל על הגלגל כוח יותר גדול, במקום לעבור לקרקעף תיווצר החלקה מלאה- הגלגל יסתובב במקום והרכב לא יתקדם.
ברכב עם דיפרנציאל, זה אומר שהמקסימום שהסרן יכול להעביר לקרקע, הוא פעמיים כוח התאחיזה של הגלגל עם התאחיזה הנמוכה יותר (כי אם ניתן יותר- הוא יחליק החלקה מלאה).

קצת מספרים לעשות שמח-
נניח מסה מוקפצת על הסרן 1000 ק"ג, זווית (מטורפת!) 30 מעלות, מרחק מהגלגל לקפיץ 0.2 מטר, רוחב הסרן 1.6 מטר, מקדם חיכוך 1 (זה הרבה יותר ממה שיש בכל מקום- על בטון יש 0.8, אבל נגיד צמיג סליקס חם על אספלט... אחלה מקדם חיכוך)
לי יצא תאחיזה מקסימלית 107 ק"ג לגלגל שמאל. זה אומר שהמקסימום שאפשר להעביר דרך שני הגלגלים יחד הוא 214 ק"ג. יותר מזה, כיוון שיש דיפרנציאל, יגרום להחלקה מלאה של גלגל שמאל, ואין התקדמות.
מה המשמעות של בערך 200 ק"ג כוח תאחיזה? נכפיל ברדיוס הגלגל (נגיד... 0.4 מטר?) ונחלק ביחס ההעברה הכולל של הרכב (משהו כמו 50?) ומקבלים מומנט שיוצא מהמנוע של 1.6 קג"מ. זה בערך כוח של סמוראי, בסל"ד סרק, רק בוכנה אחת עובדת.
יותר מזה- הרכב יחליק...

כלומר- עם כל העברות המשקל מצד לצד- עדיין אין כוח מניע בגלגלים שיכול להניע את הרכב, או לפחות כשיש דיפרנציאל. גם אם נוסיף את המסה הלא מוקפצת- נגיד 100 ק"ג סה"כ- זה לא מוסיף הרבה.

אם אין דיפרנציאל (או שהוא נעול= אותו דבר)- זה סיפור אחר. אבל גם במקרה הזה, הגלגל השמאלי לא משתתף בהנעת הרכב, אלא מצומד לימני שמניע.

מה כן?
נראה שזה מייצב את הרכב (עוד נגיעה בקרקע), וכן... זה מצטלם אחלה.

או שטעיתי ובגדול- ועכשיו תורכם להוכיח את זה.

אסף.

asafk
08-02-03, 22:21
http://photos.yahoo.com/bc/asafk/vwp?.dir=/My+Photos&.dnm=axlefreeboody.gif&.src=ph &.view=t

סוזי המשתוללת
09-02-03, 02:45
אסף
לדעתי אתה טועה
מה עושים בני דודינו ואפילו אנחנו לפעמים כאשר רכב סטנדרטי מצליב ?
ניחשת נכון קופצים על הגלגל ללא האחיזה על מנת לייצר מעט אחיזה מעט ברמה כזו שיספיק כדי שהדיפ הפתוח יעביר חלק מהמומנט לגלגל שאינו מונע
לעיתים קרובות זה עובד , לא תמיד אבל לעיתים וזה בדיוק כמו דיפ מוגבל החלקה לעיתים הוא עושה את העבודה ולעיתים לא
וכאן מתעוררת השאלה של עלות מול תועלת שזה כבר משהו אחר לגמרי מכיוון שעם העלות אחרי הכל היא רבע מנניח לוקרייט אז שווה .
המבחן לא צריך להיות בין שני דיפנדרים אחד עם קיט והשני בלי אלא בין שני דיפנדרים אחד עם נעילה מלאה/חלקית אחורית וללא הקיט והאחר עם הקיט ודיפ פתוח
וכך נדע לא האם עובד / לא עובד (כי זה בטוח עובד ברמה כלשהי) אלא האם מתקרב / שווה ערך בביצועיו לנעילה כלשהי וכאן גם נקבל תשובה לשאלה במה עדיף להשקיע מתלים או נעילות ?

LAREDO
09-02-03, 08:16
אסף אני לא רואה את השרטוט משום מה, אלב התחושה שלי אומרת שיש בידיך טעות.
שים אתה השרטוט בבקשה.
לרדו

ארז
10-02-03, 00:08
אסף גם אני לא רואה את השרטוט....אבל גם לי יש תחושה חזקה שאתה טועה...
לגבי העניין עם נעילות מול מתלים...בפעם ה2467465...זה לא בא להחליף את הנעילות,אלא בנוסף להם ,למי שמעונין להתקין
אם אתם שואלים מה הייתי שם על הרכב קודם זה כבר ויכוח עתיק יומים ושונה לגמרי
אני אישית מעדיף להרכיב על הרכב שלי לפני נעילות מערכת מתלים.

לגבי עניין האחיזה,ביום שישי צחי סיפק לנו דוגמ מצוינת בבור,הוא ניסה בכוח להצליב את הרכב...נכנס לכל בור עמוק שהוא ראה.
א הגלגל תמיד היה על הקרקע בגלל המהלך הגדול שיש לו והרכב המשיך לנסוע(הרכב לא היה נעול-הנעילה מושבתת זמנית עקב הארכת הצנרת של המקסי דרייב...)
רכבים אחרים בלי מהלך מתלה גדול כלכך עם ובלי נעילות הסתבכו שם ורובם לא עבר איפה שהוא עבר,אלא על ידי בחירת נתיב אחר

אתם שואלים אם השיטה של הדרופ קייט היא העדיפה בעיני?ממש לא,אבל זו השיטה החוקית העדיפה(ללא ספק הייתי מעדיף להתקין לאנשים קוייל אובר של 18 אינץ....גם יותר טוב,יעיל ואני הייתי מרוויח הרבה יותר כסף... :lol: )

asafk
10-02-03, 17:57
א. אני טועה. זה תמיד נכון, ולכן זה הימור מוצלח. רק תוכיחו לי את זה. אלה המספרים שהגעתי אליהם, וזאת האמת עד שמישהו יוכיח אחרת. 8)
ב. למה רק דרופ-קיט או ריבולברים? למה צריך קפיצים ארוכים? נשים קפיצים קצרצרים, מחוברים למעלה על השלדה ומנותקים מהסרן, שיעבדו בכביש ויתמכו את הרכב על הסרן במצב סטטי, ונחבר את הסרן לרכב עם רצועות של חצי מטר, ויהיה לנו אחלה מהלך מתלה! אני הולך לכתוב פקס לJEEP ולLANDROVER ולהסביר להם שהם אווילים, ושהם מפספסים בגדול. פשוט חבל על הכסף, זה זול, וזה עובד, אז למה לפתח מתלים? :wink:

אסף.

נמרוד
11-02-03, 21:52
אסף - אם יש בעייה עם התמונה שלח לי אותה במייל ואני אטפל בה.
ובשביל שלא תרגיש שכולם נגדך - אני חושב שאתה דווקא צודק... אני מחכה לקונטרה רצינית (מהראש, לא מהבטן) - ארז, אמיר, סוזי?

סוזי המשתוללת
14-02-03, 01:32
נמרוד
ביקשת קיבלת
אני חושב שהדרופ קיט עובד ואפילו טוב מהסיבה הפשוטה כל העסק עובד כמו נדנדה
הציר "יושב" על מעין נקודה דמיונית במרכזו כמו בסרן של שופל (שם אין בולמים)וכאשר צד אחד עולה בהכרח הצד השני יירד וכמה שיותר לחץ יופעל על הגלגל "הנלחץ " כלפי מעלה כך יופעל יותר לחץ על הגלגל היורד מה שיאפשר תנועה
מאידך הטיעון שלי כנגד מהלכים קיצוניים(בייחוד ברכבי פשרה שמשמשים גם ביום יום ) הוא שתמיד יהיה מכשול קיצוני יותר שיגרום להצלבה ולכן זול יותר ופשוט יותר נעילות

asafk
15-02-03, 14:31
הציר סביבו הסרן סובב הוא לא במרכז- אלא בחיבור של הקפיץ שעדיין מחובר. בציור שאני לא מצליח להעלות (אמיר, נמרוד- לשניכם שלחתי שתנסו)- רואים למה אני מתכוון...

אסף.

סוזי המשתוללת
15-02-03, 19:59
אסף מה שאתה אומר רק מחזק את דבריי
הקפיץ המחובר שאתה טוען ששם תהיה נקודת המשען הוא קפיץ המקווץ ובכל מקרה אין משמעות עקרונית אם הזזת את נק המשען מהאמצע לצד כלשהו למעט ההבדלבלחץ שיופעל
למה משול הדבר ?
שלשימוש בלום או צינור מאריך ככל אנהיה רחוקים יותר מנקודת המשען כך נוכל להפעיל כח לחיצה גדול יותר ולעומת זאת ככל שנק המשען תהיה קרובה אלינו כך "יוותר בידינו" פחות צינור (אורך זרוע)לצורך הפעלת לחץ
בפועל מה שזה אומר שעשוי להיות מצב של פחות לחץ על הגלגל "שנופל" מה שאומר פחות אחיזה אבל זה עדיין יותר טוב מאין אחיזה בכלל (גלגל באויר )
מקווה שהסברתי את עצמי טוב

חנן-ג'יפולוג
15-02-03, 20:16
אני רוצה להוסיף שאלה לדיון?
אנחנו מדברים כמובן על רכב כפול נעילות, אפילו ארז מסכים שרכב צריך לפני הכול להינעל ורק אז ללכת על ההיי-אנד של השיפורים שאנחנו מדברים עליהם בדיון זה.
אז אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שכל גומי שנוגע בקרקע גם מסתובב.
ובכן, בלחץ אוויר של, נגיד, 14 PSI, ייגעו 1000 ס"מ מרובעים של גומי בלחץ של 14PSI באדמה ברכב ששוקל טונה, בלי קשר למספר הגלגלים על הקרקע או למצב הקפיץ של כל גלגל.
אז מה ההבדל בין סט-אפ כזה לאחר?

סוזי המשתוללת
15-02-03, 20:50
חנן משהו לא ברור בשאלה שלך
אבל אם הבנתי נכון לדעתי אין הבדל פשוט ברמות הבסיסיות של הקיט ההשקעות אינן גדולות כמו למשל בקפיצי עלים על מנת להשיג אותה התוצאה

asafk
16-02-03, 14:07
חנן,
הטענה שלי היא לגבי סרן ללא נעילה, ושם הכוח שיכול לעבור ממערכת ההינע לקרקע מוגבל על ידי הגלגל עם האחיזה הפחותה.
אם יש נעילה, ולגלגל אחד יש אחיזה גבולית, זה יותר טוב מכלום, כי נוסף עוד מעט כוח מניע.
אם אין נעילה, מקרה של גלגל ללא אחיזה כלל (באוויר) לעומת אחיזה גבולית (גלגל עם כוח נורמלי קטן מאד עליו)- אין הבדל- הרכב עדיין לא יזוז לשום מקום.

סוזי,
לגבי מיקום הציר של הנדנדה- החישובים שלי (שם למעלה ^ ) הם מתוך משוואות מומנטים. סכום המומנטים סביב הגלגל שקרוב לקפיץ הסגור (הגלגל ה'עליון') הוא 0. זה אומר שמשקל הרכב X המרחק מהגלגל ה'עליון'= המשקל על הגלגל ה'תחתון' X רוחב הסרן. כשמפעילים כוח קטן על זרוע ארוכה, זה כאילו מפעילים כוח גדול על זרוע קצרה. לכן, הכוח הנורמלי על הגלגל ה'תחתון' הוא קטן מאד... כמה שהציר של הנדנדה יותר רחוק מהאמצע, ככה זה יותר גרוע. זה בערך מה שאמרת. החלק הלא נכון- לא נכון שעדיפה מעט אחיזה על אין אחיזה בכלל (במקרה ואין נעילה). זה אותו דבר, כי לא יהיה מספיק כוח להניע את הרכב.

אסף.

סוזי המשתוללת
17-02-03, 00:51
אסף
לעיתים מעט אחיזה יותר טובה מאין אחיזה מכיוון שיוצרת מאין דיפ מוגבל החלקה וזה יותר טוב מדיפ פתוח
ce la vie

סוזי המשתוללת
17-02-03, 00:57
ועוד משהו
גם בסרן נעול מלא השאיפה היא להציב את שני הגלגלים על הקרקע לאו דוקא מהסיבה של אחיזה גבוהה יותר כי אחיזה גבוהה יותר תהיה דווקא במצב של גלגל באויר שכן אז כל משקל הרכב מתרכז על הגלגל שעל הקרקע ומנוצל באופן מירבי ליצירת אחיזה
הסיבה שכדאי להשאיר את הגלגלים על הקרקע (מעבר ליציבות)היא לא להעביר את כל העומס המיכני לציריה אחת בלבד ואפילו מעט אחיזה משמעה פחות עומס שעשוי להיות ההבדל בין לעבור או לשבור

LAREDO
18-02-03, 13:35
לטובת קלות החישובים אני מכניס נתונים פרי דמיוני ההוזה.
בואו נבנה רכב דמיוני,ששוקל 1000 ק"ג (אני לא נוהג כמובן :lol: ),
חלוקת המשקל שלו הינה 50:50 בדיוק.
שטח המגע של הצמיג עם הקרקע הינו 25 סמ"ר
עומס מנורמל של כל גלגל הינו 250 ק"ג.
משקל הרכיבים הבלתי מוקפצים (סרן, גלגל, צמיג, חצי קפיץ, חצי בולם) 200 ק"ג.
מכאן נובע, שכאשר הרכב על משטח ישר, על סמ"ר לוחצים 10 ק"ג בדיוק.
10 ק"ג=1% ממשקל הרכב.
אני אמשיך בערב ...
צריך לזוז :(

חנן-ג'יפולוג
18-02-03, 13:57
אתה טועה, אמיר.
בשביל שעל כל ס"מ של הקרקע יהיה לחץ של 10 ק"ג מהצמיג, הלחץ בצמיג צריך להיות 10 אטמוספרות שזה 140 PSI. המצב היותר אופייני הוא אטמוספרה אחת בצמיג. ק"ג אחד לס"מ ושטח מגע של הצמיג עם הקרקע 250 סמ"ר ולא 25 סמ"ר. 250 סמ"ר מיתרגמים בערך ל20 ס"מ על 12.5 ס"מ שזה יותר עושה שכל, לא?

נמרוד
18-02-03, 21:26
אסף
לעיתים מעט אחיזה יותר טובה מאין אחיזה מכיוון שיוצרת מאין דיפ מוגבל החלקה וזה יותר טוב מדיפ פתוח
ce la vie

אני מסכים, וגם חנן וגם אסף יסכימו, שאם גלגל נוגע בקרקע יש "מעט אחיזה", ולו רק חלק ממשקל הסרן. יכול להיות שמדובר בעשרות ק"ג, אולי קצת יותר. המשמעות היא, וזה מה שאסף ניסה להגיד אני חושב, שהכוח שעובר לקרקע עכשיו, בסרן פתוח, נקבע ע"י הגלגל "המרחף" , הנוגע לא נוגע, ורבותי, גם אם מדובר ב100 קילוגרם, זה כלום. כלום. אם הרכב היה נעול, באותו המצב הצד השני היה עמוס ביותר ממחצית משקל הג'יפ, 700-1000 ק"ג לפחות (בהנחה הברורה שאנחנו מדברים על רכב בעלייה - אחרת אין בעייה). אין בכלל מה להשוות את רמות האחיזה, הבדל של סדר גודל - ומבחינתי, כמהנדס, זה אפס עגול ולא שווה השקעה של דף A4 ובוודאי לא של כסף.

אנסה שוב, שתי הנקודות החשובות:

1. המומנט, הכוח שדוחף את הרכב קדימה, נקבע בסרן פתוח ע"י הגלגל עם האחיזה המעוטה. לא, לא, לא, סכום של האחיזה של הגלגל שעליו יש משקל והגלגל ה"מרחף", אלא אך ורק האחיזה של הגלגל ה"מרחף"! זה צריך להכנס טוב טוב לראש! ולכן ההבדל בין גלגל באויר לבין גלגל נוגע עם כמה עשרות או בשבילכם אפילו כל משקל הסרן (200 ק"ג נניח) הוא ממש זניח. וכל השוואה לנעילה מלאה היא טפשית.

2. אין שום משמעות להצלבות בכל מיני משטחים שהתנועה של הרכב היא פחות או יותר אופקית. הדרופ קיט יכול להמדד אך ורק במעלה תלול עם אחיזה דפוקה.

סוזי המשתוללת
18-02-03, 23:58
נמרוד
כל מה שכתבת טוב בתיאוריה
נכון גם אני לא הייתי משקיע כסף בדרופ קיט בטח שלא לפני נעילות
אבל בשטח כמו בחיים לא הכל שחור ולבן וכאן אנו מתוכחים האם הקיט טוב או לא עושה את העבודה או לא ואני עדיין טוען שעושה ועוד איך עושה ומי כמונו יודע שבשטח לפעמים אפילו שנייה אחת נוספת של אחיזה אפילו גבולית עושה את ההבדל בין להיות או לחדול
הרעיון טוב ואם הייתי יכול ליישמו ללא השקעה כספית בוודאי הייתי בונה אותו
לא פעם חילצתי רכבים אך ורק מלהשען על צד אחד ולהצמידו אפילו רגעית וחלקית לקרקע הרבה פעמים זה כל מה שצריך כדי להתקדם

LAREDO
19-02-03, 00:04
חנן, אני מסכים לגבי הסמ"ר (טעה טועה טועים)
אבל לא כל-כך מבין עניין הלחץ בצמיג למשקל על הקרקע.
לגבי המשך הוויכוח המעניין והבריא הזה - אני עובד על זה (עם מספרים כמו שאתה אוהב - חרמן...) מה שכן, צריך להעביר את זה להודעה עם שם הולם יותר.
לרדו

חנן-ג'יפולוג
19-02-03, 00:47
אפשר לומר בגסות שעל פיסת גומי ממדרס הצמיג שנוגע בקרקע ששטחה ס"מ אחד פועלים שני כוחות: אחד מהקרקע ואחד מהאוויר שלוחץ עליה מלמעלה. על פי שקול כוחות הלחץ כמובן שווה וזה אומר שהגומי של הצמיג לוחץ על הקרקע באותה לחץ שבו האוויר בתוך הגלגל לוחץ עליו.
בקיצור: לחץ של אטמוספרה אחת בצמיג יאמר לנו שכל ס"מ רבוע של הצמיג לוחץ על הקרקע בכוח של ק"ג אחד.
למה כתבתי "בגסות" כי יש עוד כוחות קטנים מכיוון הדופן שהיא לא לגמרי גמישה על מדרס הצמיג וכן מחלקי מדרס הצמיג שלא נוגעים בקרקע אבל למרות שאני לא יכול לחשב את זה אני יכול להעריך שמדובר יחסית בכוחות קטנים.
איך אני יודע? מתחושת בטן שלי, צמיג ללא אוויר לא יחזיק הרבה יותר ממאה ק"ג עליו לפני שהוא ישקע בצורה משמעותית. את המאה ק"ג האלה מחזיקים הכוחות "הזניחים" שדיברתי עליהם ואם צמיג מחזיק במציאות שלנו כרבע ממשקל הרכב, משהו כמו 450-500 ק"ג אז הכוחות האלה הם יחסית זניחים כמו ששיערתי.
הכוח העיקרי שפועל על סוליית הצמיג הוא לחץ האוויר וניתן על ידי קבלת משקל הרכב ולחץ הצמיג בצמיגים לדעת בקרוב טוב את שטח המגע של הצמיגים בקרקע והלחץ שלהם עליה.

וכאן הסבר למי שלא הבין את השאלה שלי: על פי האמור לעיל אם הלחץ בצמיגים הוא, נגיד, 14 PSI שזה אטמוספרה אחת ומשקל הרכב הוא, נגיד 2000 ק"ג אז בדיוק 2000 סמ"ר צמיג יגעו בקרקע וזה לא חשוב אם יגעו בקרקע ארבעה, שלושה או אפילו שני צמיגים (כל עוד אחד הג'נטים לא יגיע למגע עם הקרקע וידפוק לנו את המשוואות).
ואם נוגעים לנו בקרקע 2000 סמ"ר גומי בלחץ של ק"ג לכל סמ"ר על הקרקע וכולם מסתובבים (כי אנחנו מדברים על רכב כפול נעילות) אז מה זה לעזאזל משנה מה גמישות המתלים וכמה צמיגים יש לנו במגע עם הקרקע?

landY
19-02-03, 13:00
קודם כל- נמרוד,
הרי גלגל שמחזיק באופן "טבעי" 400-500 ק"ג במצב סטנדרטי, לעומת 100 ק"ג של "מחצית" הסרן איננו זניח.
ודבר נוסף, קפיץ משמש גם כמשקל שלילי על הסרן כשהוא "מושך" אותו כלפי מעלה אפילו לפני ההצלבה.

יניב

נמרוד
19-02-03, 21:40
קודם כל- נמרוד,
הרי גלגל שמחזיק באופן "טבעי" 400-500 ק"ג במצב סטנדרטי, לעומת 100 ק"ג של "מחצית" הסרן איננו זניח.
ודבר נוסף, קפיץ משמש גם כמשקל שלילי על הסרן כשהוא "מושך" אותו כלפי מעלה אפילו לפני ההצלבה.

יניב

הקפיץ אצלך בלנדרובר אף פעם לא מושך את הסרן, עם או בלי דרופ קיט, הוא הרי לא מחובר לשלדה.

והטענה העיקרית שלנו כאן, היא שלא משנה עם גלגל נוגע פיזית בקרקע או מרחף באויר. נעזוב את הדרופ קיט ונדבר על רכב עם מהלך מתלים "אמיתי" משובח, עדיין הגלגל "שבתוך הבור", אם הוא באויר או נוגע הקרקע במידה כלשהי, מספק אחיזה זעומה, ובסרן פתוח כוח הדחף נקבע לפי האחיזה הזעומה הזאת. והאחיזה הזאת היא בסדר גודל (כלומר פי 10 או יותר) פחות מהאחיזה שיכולת לקבל מהגלגל שהמשקל עליו, אם היה לך דיפרנציאל נעול. חישוב של דוגמא מספרית אסף נתן בתחילת השרשור הזה, אני מציע לחזור לשם.
דרופ קיט ולצורך עניין גם שיטות מהלך מתלה קונבנציונאליות אחרות, נותנות אשליה (אופטית, משובחת) של סיפוק אחיזה. אני מוכן להתערב ולבדוק את זה - אבל כמו שאמרתי, לא בהצלבות בשטח ישר פחות או יותר, אלא בעליה תלולה, שם צריך להעביר מומנט משמעותי לקרקע.

עניין אחר שכולם התעלמו ממנו, הוא האם יש לדרופ קיט השפעות שליליות, מלבד הנזק לכיס? ארז טוען שמנסיונו לא, ואני מאמין לו, אבל אני עדיין יכול לדמיין מקרים שכן, בעיקר בנסיעת שטח מהירה. שאלה לארז - בראלי הארוך לפני כמה חודשים שניים מחברינו התחרו בלנדרובר , וסבלו משורה של תקלות בולמים ובסוף סיימו את הראלי בתעלה. זה היה עם דרופ קיט ובולמים ארוכים?

ארז
20-02-03, 11:40
אהלן לכולם...
אז ככה...קודם כל אני חייב לציין שוב נקודה שסוזי העלה ואתם שוכחים כאן שאתם אנשי שטח ומאוהבים בנקודת המבט של אנשי המדע(הנדסה...)
בשטח הדברים לא עובדים תמיד כמו בנייר
תכלס בשטח המערכת עובדת,עובדה!
ניסינו את זה עשרות פעמיים
לעיניי עשרות עדים
במספר לא מבוטל של רכבים
על מספר לא מבוטל של מכשולים
גם במספר לא מבוטל של מעלות קשים
זה עובד,זה נותן יתרון שלא היה קיים לפני זה
הרכב עובר במקומות שפעם או שלא היה עובר או שפשוט היה מתהפך.
אם אתם מתעקים ושואלים אם זה בא להחליף נעילות?אז בפעם ה164768 אני אומר שלא...זה לא בא להחליף,אבל נהג שנמצא לפני התקנת/החלפת מערכת מתלים,מקבל עכשיו עוד אופציה,אופציה שגם נותנת יכולות עבירות חריגות
לגבי רכבים שכבר כפולי נעילה,גם שם המערכת נותנת יתרונות כמו אחיזה משופרת,יציבות טובה בהרבה(משום מה אתם מתעלמים מהעניין הזה)כבר יש לנו דוגמאות בשידור חי של רכבים כפולי נעילות על אותו המעלה מול רכב עם מערכת מתלים משופרת אבל נעול רק בסרן אחד ,היינו שם,ראינו,יש גבול עד כמה אני יכול להתחבא מאחורי מספרים,נתונים ודפים כשיש הוכחות בשטח

לגבי הערה של נמרוד על הראלי,שם הבעיה לא הייתה במערכת אלא בבחירה לא נכונה של בולם,
א הבולם היה בולם גז שפרוש לא מתאים לנסיעת ראלי
ב לדגם הספציפי הזה הייתה בעיה ,הבולם היה פשוט נקרע בעין העליונה וזה מה שקרה בסופו של דבר(אגב למשל לשי ש הבולם נקרע בעין העליונה בזמו נסיעה בכביש...)
ג הרכב עף לתעלה אחרי שהורכבו לו 2 בולמים אחרים והוא המשיך בתחרות ללא בעיות עם המתלה

עוד עניין ,שוב המערכת עובדת רק במצבי קיצון של המתלה,בדקנו את העניין לא מעט על ידי טייסי הניסוי שלנו(צחי ועופר)במהירויות,בכיבש וכו' אין למערכת השפעה.

asafk
21-02-03, 00:34
נתחיל ביציבות- אין ספק, רכב עם מהלך גדול, גם אם לא אפקטיבי, יהיה הרבה יותר יציב, כששהגלגל מעל בור.

נמשיך לענייני לחץ קרקע- חנן- אתה צודק. ברכב עם מספיק נעילות, לא משנה כמה גלגלים נוגעים בקרקע. אם תחזור להגדרה הבסיסית של כוח תאחיזה, תראה שלא מתייחסים שם בכלל ללחץ האוויר בגלגל (לחץ קרקע), כי הפיתוח הוא מתוך פיזיקה של גלגל קשיח. מה שכן, הכוח הנורמלי על הגלגל כן בעסק, וכמובן שככל שיש יותר גלגלים על הקרקע, ככה הכוח הנורמלי על כל אחד מהם קטן יותר. כשאין נעילות- הגלגל עם הכוח הנורמלי הכי קטן מגביל את הכוח שיכול לעבור דרך כל השאר. כשהכל נעול, הגלגל עם הכוח הנורמלי הכי גדול יניע את הרכב. וזה- מהצד השני- אותו דבר כמו שאמרת, אם יש מספיק נעילות לא חשוב מה המהלך. אבל לא זה הדיון.
הדיון הוא ללא נעילות ודרופ קיט VS ללא נעילות בלי דרופ קיט.

ונקנח בשורה התחתונה- אני רחוק מלהיות מאוהב בחישובים הנדסיים. אני מת על ניסויים (ובמיוחד אם נשבר בהם משהו, על אחת כמה וכמה אם זה לא על חשבוני, אבל על זה כבר רצו לפטר אותי, וזה סיפור אחר). או בקיצור- מבחן הפודינג- טעים או לא טעים? אני משתמש בחישובים רק כדי להחליט אם בכלל כדאי לטעום את הפודינג... והפודינג של הדרופ קיט- לא החלטתי עדיין אם כדאי לטעום....
אז מתי יש ניסוי ?? לנדרובר 'בלי' מול לנדרובר 'עם', על אותו מכשול, עם הצלבה שלא תאפשר לאחד לעבור, ונראה אם הקיט מאפשר לשני לעבור.

ועוד הערה- לא רק בעלייה, אלא גם במישור, זה מעניין. כי במישור המשקל על הגלגלים הוא קטן יותר מבעלייה (נו.. על הגלגלים האחוריים...)- ואז גם המשקל על הגלגל עם המתלה הלא יעיל קטן יותר.

הגיג קצר לשעת לילה- אם זה כל כך טוב, ובינינו, די זול- למה הרכב לא יוצא ככה מהמפעל??

ועוד הערה אחרונה, על בדיקה שכן עשיתי, עוד בימי הניבה השמחים, כשחבר שלי התקין בולמים ארוכים, ככה שהקפיץ יצא החוצה בכל פתיחה גדולה מדי. שמנו לו רצועה שתדאג שגם כשהקפיץ נפתח יותר מהמהלך שלו, הוא יחזור אח"כ למקום. אז לא ידענו שיש לזה שם, אבל התוצאות היו מאד מרשימות (בתמונות... :twisted: ). והשיפור הכי מדהים לא היה בעליות וגם לא במכשולים שדורשים אחיזה, אלא דווקא בירידות המפחידות שיש בהם גם בורות. עם המהלך המוגדל, הגלגלים שלו היו כל הזמן על הקרקע, והרכב היה הרבה יותר יציב מהניבה שלי.

אסף.

סוזי המשתוללת
21-02-03, 01:59
חברה אתם שוכחים דבר אחד שכתבתי
בסרן נעול להבדיל מאחיו הפתוח המומנט עובר ביחס ישר לגלגל בעל האחיזה הטובה יותר כמה שיש יותר אחיזה יש יותר מומנט לאותו גלגל עד למצב בו רק הגלגל הזה על הקרקע ושכנו באויר ואז כל המומנט עובר לגלגל שעל הקרקע
הגלגל שעל הקרקע מקבל לא רק את כל המומנט אלא גם את את חלקו היחסי של הגלגל שבאויר בנשיאת משקל הרכב משמע הגלגל שעל הקרקע מועמס בכפול משקל מבמצב רגיל מה שאומר שגם האחיזה שלו גדלה בהתאם וכך מצד אחד מומנט גדול ומצד שני אחיזה ברמה חריגה ויש לנו מתכון בטוח לשבירה ואילו אם דרופ קיט או כל מתלה משופר אחר גלגל שעל הקרקע ישתתף באופן יחסי בחלוקת המשקל ובכך גם בחלוקת האחיזה והמומנטים ולכן מקטין ולו במעט את הסיכוי לשבר
אל תשכחו שלא רק הקפיץ לוחץ את הגלגל לקרקע אלא גם לבולם יש חלק בכך מכיוון שהבולם לא שקוף לפתיחה או סגירה ויש לו "זמן תגובה "הרי בזמן הכיווץ מועבר משקל הרכב לגלגל והרי לנו אחיזה מינימלית אבל מספיקה

ארז
22-02-03, 18:49
אסף אני אשמח לבצע את הניסוי רק צריך לתאם כזה דבר...
מעברלזה ההערה שלך לעניין "אם זה כלכך טוב למה זה לא יצא מהמפעל ככה?...אתה רציני?
למה זה לא יוצא עם 2 נעילות?
למה זה לא יוצא עם מנוע V12 500 כוח סוס ו92 קג"מ ב1400 סל"ד?
למה זה לא יוצא עם ציריות מקסי דרייב?
למה בלי אובר דרייב?
למה בלי 1/8בטרנספר?
למה בכלל אין דבל טרנספר?
וכו' וכו'....

asafk
22-02-03, 23:44
ארז- כל מה שרשמת עולה המון כסף. דרופ קיט די זול. הנסיון מוכיח שמה שזול וטוב- מצטרף לרשימת השיפורים של הדור הבא בכלי הרכב...
בעניין הניסוי- יאללה לעסק. יש שני רכבים מתאימים (לנדרובר/ TJ/ G/ ניבה)??
ועל הדרך- להוסיף ניסוי לריוולוורים- אחיו הלא חוקי והמכוער של הדרופ-קיט. ואם הדרופ-קיט רדום לחלוטין בכביש (אם לא מועיל, לפחות לא יזיק), אני לא בטוח שהריוולוורים מתנהגים יפה ובשקט גם כשלא צריך אותם. גם זה שווה בדיקה, אין לי כרגע רעיון איך- למישהו יש??

סוזי- ציריה מתכננים לעמוד ביותר ממשקל הרכב, בגלל שיש הרבה סיטואציות שבהן יש מכה של כוח על הציריה (נגיד... התקדמות על מכשול, אין נעילה, גלגל באוויר- מסתחרר מהר, ואז בום פוגש את הקרקע במהירות נמוכה...). כל הרכב מונע על ידי גלגל אחד, זה לא עומס גדול מדי על ציריה. בסיטואציה שתיארתי, נעילה תציל ממוות (של הציריה). (...ויש גם כאלה שמתכננים ציריות חלשות, אבל הם עובדים באי הבריטי, ויש להם מזל שיש להם חברים באוסטרליה שיודעים לפצות על הטעויות שהם עושים...) :twisted:

אסף.

סוזי המשתוללת
23-02-03, 13:24
אסף
עצתי קח עורך דין (עמי צייגר לא טוב כי יש לו דרופ קיט ואתה נגד)ושמור על זכות השתיקה
במו אצבעותיך כתבת גלגל באויר והופ אחיזה ובום שבירה עם הדרופ קיט אתה מקטין את הסיכוי להגיע לתסריט הנ"ל ולשבירה וזה הרי מבורך השאלה היחידה היא כדאיות כלכלית או בקיצור כמה זה זול כי לדעתי אין ויכוח על טוב

asafk
23-02-03, 16:01
:roll: :roll: :roll:
זה הכי דומה לפרצוף שותק שמצאתי...

אני לא נגד דרופ קיט, אני נגד לעשות מזה משהו שזה לא.

הדוגמה שלי מנוסחת רע, אבל כן, הדרופ קיט יציל את הציריה במקרה הזה- וזה דבר טוב בקיט, בנוסף ליציבות שהוא משפר. גם נעילה תציל את הציריה במקרה הזה. מטרת הדוגמה היתה להראות שציריה זה דבר חזק, בגלל שניסית לטעון שהיא תישבר עם עומס של כל הרכב עליה.

עכשיו אני באמת צריך עורך דין... :wink:

אסף.

סוזי המשתוללת
23-02-03, 23:27
אסף
ספר את זה לבעל האיסוזו איפון שחילצנו בבוץ בנחל ציפורי ושגזר ציריה שציריה זה דבר חזק
אהה כן כל ארבע הגלגלים היו על הקרקע האמת עמוק בקרקע אבל עדיין על הקרקע
:lol:

סוזי המשתוללת
23-02-03, 23:29
אופס
עכשיו אני צריך עורך דין
הציריה נשברה באיסוזו ?
מה זה לא היה דיפנדר ? :lol:

-->