PDA

צפייה בגרסה מלאה : קפיצים של CJ בסמוראי...

idanw
30-05-06, 21:20
שלום לכולם...

אני אצטרך לעשות משהו עם הקפיצים שלי בקרוב... הם קרובים מאוד להיתישר.. והרכב עומד עקום כתוצאה מנסיעה ממושכת עם בולם אחורי גמור...
אני יודע שקפיצים חדשים עולים מעל 1500 ש"ח... סכום שכשיהיה לי אותו אני ישקיע בצמיגים.. כך שזה לא בא בחשבון...
עירגול.. גם יקר מידי.. וכמו שאני מבין משירשורים קודמים... הוא גם לא יעיל בהנחה שהקפיצים שלי חוגגים יומולדת 20...
קראתי את הכתבה של אלון.. על החלפת הקפיצים לקפיצי CJ...
השאלה הנשאלת... האם קפיצים אלו כשהם על סמוראי (מרחק בין תושבות קטן יותר..) לא דורשים ערגול?
אלון.. ראיתי בשרשור של ההחלפה.. שהיתה לך בעיה עם הפגוש... אצלי הסמוראי הוא ארוך.. אני מניח שגם המרחק בין התושבות הוא גדול יותר.. וגם המרחק של השאקל מהפגוש...
יכול ליהיות שלא יהיה צריך שינויי בתשבות?
המטרה שלי היא לא להגביה יותר מידי .. אני לא מתכוון להכניס צמיגים יותר גדולים ממה שיש (215) כי ממש לא בא לי לשנות גם יחסי העברה וחיזוקי סרנים כרגע... אבל להגיע למצב שהרכב יהיה בגובה המקורי.. ישר.. שלא ישקע... ושאוכל לסוע בשקט עם 4 אנשים + ציוד.. היום אני עושה את זה.. והאוטו מתנדנד בכביש מהיר...
אשמח לשמוע אם מישהו כבר ביצע...
תודה.. עידן

אלון_ק
30-05-06, 21:48
פרוייקט כזה יעלה לך לפחות 1500 ש"ח. 300 ש"ח לקפיצים אחוריים (אם שלך גמורים, תצטרך גם לקנות אחוריים של סמוראי), 800 לפחות לבולמים, 200 לפחות לצינורות בלם, 200 לפחות לבושינגים ועוד לא דיברנו על מוטות מייצבים, ברזליאדה ושאר הפתעות.

זה פתרון זול וטוב אם אתה רוצה מערכת מתלים שתתן גם תוצאות, לא אם אתה רק רוצה לחזור למקור. החלטת שאתה הולך על שיפור? לך עליו מכל הלב.

האם קפיצים אלו כשהם על סמוראי (מרחק בין תושבות קטן יותר..) לא דורשים ערגול?
אתה לא יכול להכניס אותם לסמוראי שלך. הם לא ארוכים יותר במעט, הם ארוכים בהרבה. הרבה מדי. אתה תהיה חייב מתאמים לתושבות (או הזזה שלהם).

אני מניח שגם המרחק בין התושבות הוא גדול יותר
דווקא לא. למרבה ההפתעה, בסמוראי קצר המרחק גדול יותר ב10 מ"מ.

יכול ליהיות שלא יהיה צריך שינויי בתשבות?
לא.

אם אתה רוצה לשמור את הרכב באותו הגובה ועם צמיג כזה קטן, אתה תהיה חייב להזיז את התושבת האחורית. הסיבה היחידה ששלי לא נתקע היום בפגוש היא כי הקפיץ לא יכול להשכב מספיק, כי הבמפ-סטופ הונמך וזה משום שאחרת הצמיג יגע בכנף.

המרחק מעין לעין במתלה האחורי שלך הוא 965 מ"מ (תבדוק את זה). עם נדנדה באורך מקסימלי של 100 מ"מ ובהנחה שאתה מייצר גיאומטריה כזו שבה הקפיץ יהיה קו ישר בין התושבות בסגירה מלאה (ובלי הורדת במפסטופ זה יקרה לך!), יש לך 1065 מ"מ מעין לעין בקפיץ. קצר מדי בהרבה, גם בהתעלמות מוחלטת מכך שהקפיץ לא באמת יהיה ישר אלא תמיד קצת מעוגל בשני החצאים שלו.

מה שאתה רוצה אפשרי אבל לא בהעתקה מוחלטת. אתה צריך לשבת ולתכנן את כל המערכת מחדש, במיוחד משום שאצלך כל הזויות שונות מאצלי. אתה מוזמן לכוס קפה, אני אשב איתך בכיף על זה ואתן לך כמה כיוונים להתחיל מהם אם אתה עדיין מעוניין (אני בעד. צמיגים או לא, נוחות הנסיעה תשתפר ויותר חשוב, יכולת הנסיעה המהירה בשטח תשתפר בהרבה).

combina347
30-05-06, 22:26
גם אני בעד קפיצים כאלו אך ההוצאה באמת לא קטנה
ואל נא תשכח תיקונים (לכל משהו חדש יש חבלי לידה)
אני ממליץ שתשב בבית ותרשום את כל מה שברצונך לשפר ותערוך סדר עדיפויות
אולי כך תחליט היכן כדאי לך להשקיע

אלון, האם כאשר מגדילים את הגלגלים או מגביההים בצורה ניכרת צריך לשנות את המירכוז של הסרן?
אני אסביר: כאשר חיברתי את הרכב שלי לתושבות של קפיצים מעל הסרן גיליתי שאני לא צריך לשנות את חור המירכוז בסרן והחור נשאר באמצע התושבת היכן ההיגיון?
והאם זה בגלל העירגול ועובי הקפיץ והאם כאשר איישר את הקפיצים אצטרך חור מירכוז שונה?

אלון_ק
30-05-06, 22:52
האם כאשר מגדילים את הגלגלים או מגביההים בצורה ניכרת צריך לשנות את המירכוז של הסרן?
אם אתה מתכוון למיקום הסרן על ציר אופקי כשאתה מסתכל על הרכב במבט צד, לא בהכרח. זה תלוי איך בדיוק הגבהת. אצלך (או אצלי) לדוגמא, גם שינית את הקשת של הקפיץ, גם שינית את האורך של הקפיץ וגם שינית את הנקודה בה הכל מתחבר. החכמה היא לאזן את הגורמים האלו יחד עם זוית הסרן במצב סטטי כדי להגיע למצב בו הזויות והמיקום המקורי נשמרים.

כאשר חיברתי את הרכב שלי לתושבות של קפיצים מעל הסרן גיליתי שאני לא צריך לשנות את חור המירכוז בסרן והחור נשאר באמצע התושבת היכן ההיגיון?
הסרן עגול, קובי. לא משנה איך תסובב אותו, כל עוד לא הזזת את המיקום של קדח המרכוז בקפיץ ביחס לרכב וכל עוד הקדח בתושבת הסרן היה קודם במרכז, הכל יהיה במרכז גם עכשיו. בעיית מיקום הסרן נולדה כשהרכבת את הקפיצים לראשונה, לא כשעברת לSPOA.

והאם כאשר איישר את הקפיצים אצטרך חור מירכוז שונה?
תצייר את זה עם חוט. סמן על החוט נקודה עם טיפקס, תחתוך אותו לאורך כלשהו ותעשה ממנו קשת שקצה אחד שלה אתה מחזיק מתחת לאצבע. סמן את מיקום נקודת הטיפקס. עכשיו תמתח את הקצה שלא מתחת לאצבע (שם הנדנדה, כביכול) ותראה מה קורה לסימון הטיפקס - הוא זז אחורה עם היד המושכת. כמה הוא זז? זה כבר תלוי באורך הקפיץ...
אתה כנראה לא תצטרך לשנות כלום, אם הכל מכוון עכשיו ואם יש לך קרדן כפול.

idanw
31-05-06, 09:17
טוב ... על סכום כזה לא חשבתי... הרעיון העיקרי היה לחסוך...
אבל.. מה היתרון שלי יהיה בעצם מול קפיצי סמוראי חדשים? הCJ יהיו יותר קשים ולכן יותר מגהצים בנסיעה מהירה??
איך הם יהיו מבחינת העמסה של 4 אנשים + ציוד? יש מצב לדבר על שישה?? (ספסלים אורכיים) בהנחה שהמנוע יסחב את זה...
איך מבחינת בלאי לאורך זמן? הם שוקעים פחות??
למישהו פה יש עלות של מערכת קפיצים חדשה לסמוראי!?
אני יכול לוותר על הבולמים בהתחלה? ולהתחיל עם מה שיש לי? (ראנצ'ו 9000 עתיקים) או שהם יהיו קצרים מידי?
אני אמדוד היום את המרחק בין התושבות...
תודה על ההזמנה.. יש מצב שאשתמש בה
עידן

עמרי2
31-05-06, 11:31
טוב ... על סכום כזה לא חשבתי... הרעיון העיקרי היה לחסוך...
אבל.. מה היתרון שלי יהיה בעצם מול קפיצי סמוראי חדשים? הCJ יהיו יותר קשים ולכן יותר מגהצים בנסיעה מהירה??
איך הם יהיו מבחינת העמסה של 4 אנשים + ציוד? יש מצב לדבר על שישה?? (ספסלים אורכיים) בהנחה שהמנוע יסחב את זה...
אני יכול לוותר על הבולמים בהתחלה? ולהתחיל עם מה שיש לי? (ראנצ'ו 9000 עתיקים) או שהם יהיו קצרים מידי?
אני אמדוד היום את המרחק בין התושבות...
תודה על ההזמנה.. יש מצב שאשתמש בה
עידן

עידן, לפי דעתי בולמים זה לא המקום לחסוך...הם באמת זולים-ולא לשווה לקנות קפיץ חדש ולנסוע עם בולם גמור...גם הוא ישקע בסוף...
בקשר לעלויות מתלים-את זה כבר עמרתי לך בטלפון:
אם אני לא טועה המתלם רצה על קפיץ עם מאיה ארוכה בערך 500, ועל רגיל בערך 400 (זה היה מזמן ויכול להיות שאני טועה ב 50 ש"ח +/-).
חמילבסקי היה קצת יותר זול.
מערכת מתלים קומפלט כולל בושינגים ושאקלים חדשים (בקיצור הכל) עלתה בסביבות ה 4000...
לי היו מוכנים לחלק את זה לשישה תשלומים...

אלון_ק
31-05-06, 12:49
מה היתרון שלי יהיה בעצם מול קפיצי סמוראי חדשים? הCJ יהיו יותר קשים ולכן יותר מגהצים בנסיעה מהירה??
הם יהיו ארוכים יותר בהרבה, לאו דווקא קשים יותר. את קושי הקפיץ - הקבוע שלו - אתה קובע. ארוך=מהלך מתלה=יכולת שיכוך לאורך מהלך גדול יותר = אפשרות לשכך כוחות הרבה יותר גדולים = לגהץ.

איך הם יהיו מבחינת העמסה של 4 אנשים + ציוד? יש מצב לדבר על שישה??
כשאתה מתכנן מערכת מתלים אתה מתכנן אותה למה שאתה רוצה. אתה יכול לבנות מערכת שתחזיק גם 200 איש, אם כי הרכב יהיה קשה כשהוא לא עמוס. אם אתה מתכנן מערכת לעומס של 6 אנשים + ציוד (650 ק"ג לפחות) הוא יהיה קשה כמו אבן כשהוא לא עמוס.

בהנחה שכמות העלים שווה והקבוע שווה, התוצאה תהיה בדיוק אותו דבר עבור שני קפיצים שונים.

סד"ג של 4500 ש"ח כולל הכל.

אם תשמור את הגבול העליון של משרעת התנועה באותו מקום שהוא בו היום ואת הנש"מ במרחק שהבולם מגיע אליו, זה יהיה אפשרי. זה יגביל את המתלה מאוד, זה יהיה מאוד לא נח אבל זה יסע.

לפי דעתי בולמים זה לא המקום לחסוך
לפי דעתי בולמים זה בדיוק המקום לחסוך. קפיצי עלים מייצרים חיכוך בינהם, הוא בעצמו פועל כבולם; אין שום סיבה לקחת בולם איכותי ויקר אלא אם אתם הולכים להתחרות וגם אז, כנראה שמשהו בינוני יספיק לכם. אם הבולמים שלכם עדיין תקינים ואם אתם לא משנים את תכונות מערכת המתלים, אין שום סיבה להוציא $$ על זה.

אם אתם כבר כן מוציאים על זה כסף, דברו עם ארז קודם. יש לו ערימה של בולמים חדשים ויד שניה שהוא רוצה להפטר מהם, אולי תמצאו שם משהו שיתאים.

idanw
31-05-06, 15:14
עמרי.. לא תכננתי להשאיר את הבולם הגמור.
אלון, המרחק בין התושבות האחוריות (בורג לבורג) מטר 1.
מקדימה 95 ס"מ.
מה האורך של הקפיץ של הCJ?
האם העובדה שאני מעביר את הקפיצים האחוריים קדימה תחסוך לי ערגול? (המרחק קטן יותר.)
והאם התקנה של הקפיץ CJ מאחור תחסוך לי ערגול? אני משאר שהקפיץ שאשיג לא יהיה מעורגל. (בהנחה שאני בונה מתאמים.)
ושוב.. מה העמידות לאורך זמן? לעומת הקפיצים המקוריים.
יש בכל זאת דרך לדעת מה מצב הקפיצים שלי היום ואם ערגול יספיק כדי להרים אותם?
תודה, עידן

idanw
31-05-06, 15:16
ועוד משהו, יש די הרבה מרחק בין התושבת האחורית לפגוש.
כמה רע זה עם השאקל נוטה החוצה?
אני אבוא לקפה, אני רק צריך לראות שיש לי בכלל כסף כדי לחשוב על כל העסק...

אלון_ק
31-05-06, 17:00
ממרכז הבורג של התושבת הקבועה למרכז הבורג של תושבת השאקל (לא לקצה של השאקל! לתושבת שלו) יש לך מטר?!?! 1000 מ"מ? בקו ישר?!?
זה בלתי אפשרי - הטולרנס של השלדה שם עבור מידה כזו הוא +-3 מ"מ עבור השרטוטים שברשותי. גם אם טעיתי וחשבתי שהשרטוט של הקצר הוא זה של הארוך זה עדיין סטיה של 1000% מהטולרנס...

האם העובדה שאני מעביר את הקפיצים האחוריים קדימה תחסוך לי ערגול? (המרחק קטן יותר.)
בלי תושבת אולי כן, אבל אתה תדפוק לעצמך את כל זויות ההיגוי ואת אורך הדרייבשאפט. יש לך שם הבדל של 46 מ"מ בין מיקומי החורים.
עם תושבת זה כבר תלוי בגיאומטריה אצלך ובכמה תגביה מאחור, אם בכלל. אי אפשר לתת לך תשובה אמיתית בלי לדעת גם מה עומק הקשת שלך תחת העומס מלפנים.

והאם התקנה של הקפיץ CJ מאחור תחסוך לי ערגול
אותו כנ"ל.

ושוב.. מה העמידות לאורך זמן? לעומת הקפיצים המקוריים
מלפנים יש לך קפיץ מקורי...
קפיצי הCJ יהיו עמידים יותר, כי כדי לקבל את אותו קבוע אתה צריך יותר עלים. זה בהנחה שתמצא קפיצים במצב טוב יותר משלך, מה שלא אמור להיות קשה.

יש בכל זאת דרך לדעת מה מצב הקפיצים שלי היום ואם ערגול יספיק כדי להרים אותם?
לא משהו זול, לא. אפשר לנתח את מצב החומר, אבל רק הבדיקה תעלה כמו סמוראי. מעשית בשבילנו, אין.

יש די הרבה מרחק בין התושבת האחורית לפגוש
תקרא את הכתבה שוב, לאט. תעבור גם על השרשור שלי מהבניה. הבעיה הייתה עם הפגוש שלי, כי הוא היה מתוכנן גרוע אבל בעיקר כי הקפיץ היה ארוך מדי; זה לא ישנה אם אין לך פגוש אפילו, זה יגע בשלדה עם תושבת קצרה מדי.

כמה רע זה עם השאקל נוטה החוצה?
זה לא נעים, בעיקר. תחשוב על התנועה של הקפיץ עם השאקל, יש לו מקסימום תנועה כשהשאקל ניצב לקשת. פחות תנועה = פחות מהלך = פחות נח.

idanw
31-05-06, 17:34
מדדתי שוב... 985 מ"מ...
אני מאמין שזה עדיין לא עוזר...
בכל אופן.. נראה לי ממש פשוט להזיז את התושבת של השאקל (האחורית) אחורה..יש לי שם עוד 30 ס"מ עד החיבור של הפגוש עם השלדה...

אלון_ק
31-05-06, 17:53
אצלך זה אכן יחסית פשוט, כי התושבת ממש מתחת לשאסי.
רק מה, אם רק תזיז את התושבת האחורית אתה גם תזיז את כל הסרן אחורה. אתה צריך למדוד את הפרשי המיקום בין חורי הקפיץ שלך לחורי קפיץ הCJ שתקנה ולקדוח חור חדש בתושבת הסרן לבורג המרכוז בהתאם.

אלון_ק
31-05-06, 17:54
אתה גם חייב לוודא שזוית הסרן במנוחה לא משתנה, בפרט זוית הפיניון.

idanw
31-05-06, 18:18
טוב.. בשביל זה אני כבר אצטרך להתיעץ איתך. נדבר על זה שבוע הבא, אם יהיה לך זמן.
איפםה אני משיג קפיצי CJ בזול? אפילו חינם אולי!? :mrgreen:

אלון_ק
31-05-06, 18:24
חינם זה עניין שלך, בזול זה סמו בצומת ירקונים/אונגר.

עמרי2
31-05-06, 19:47
עידן, לפי דעתי בולמים זה לא המקום לחסוך...הם באמת זולים

אלון אנחנו מדברים על אותו הדבר. מבחינתי הכוונה שהם כ"כ זולים שחבל ללכת על משהו משומש או "לסחוב" עם הישן אם הוא לא מתאים. בטח שלא להשקיע במשהו יקר.

עידן
עמרי.. לא תכננתי להשאיר את הבולם הגמור.

טעות שלי בהבנת הנקרא. :-D

PAUL
17-04-07, 19:35
שוב מעלה שרשור מהעוב...

קראתי את השרשור, במיוחד את הקטע הזה

"המרחק מעין לעין במתלה האחורי שלך הוא 965 מ"מ (תבדוק את זה). עם נדנדה באורך מקסימלי של 100 מ"מ ובהנחה שאתה מייצר גיאומטריה כזו שבה הקפיץ יהיה קו ישר בין התושבות בסגירה מלאה (ובלי הורדת במפסטופ זה יקרה לך!), יש לך 1065 מ"מ מעין לעין בקפיץ. קצר מדי בהרבה, גם בהתעלמות מוחלטת מכך שהקפיץ לא באמת יהיה ישר אלא תמיד קצת מעוגל בשני החצאים שלו.
"
(דרך אגב לפי מדידה שלי מעין לעין בתושבות זה 975 מ"מ)

שווה לקנות נגיד מהמתלם קפיץ שאורכו מעין לעין כשהוא ישר 1065 מ"מ?
או יותר טוב למצוא קפיץ כזה מרכב שבנמצא?
המטרה הברורה היא להכניס קפיץ הכי ארוך שאפשר בלי להתחיל להזיז תושבות.
מה האורך של קפיץ CJ מעין לעין כשהוא ישר?
הקפיץ של CJ7\5 קצר יותר משל CJ6/8?

שאקל של 10 ס"מ זה הרבה? אפשר יותר?

אלון_ק
22-04-07, 18:57
יש למתלם על המדף את הקפיץ הכי ארוך שאפשר להכניס בלי להכנס לבעיות. מה האורך שלו אני לא יודע, אבל בכל מקרה לא כך בוחרים אורך קפיץ. יש הסבר של אסף על איך עושים את זה איפשהו, זה לא פשוט כל כך.

האורך של כל קפיצי הCJ זהה למיטב ידיעתי, להוציא את הCJ7 שהוא קצר יותר. לא זוכר מהו, רשום כאן איפשהו ביחס לקפיץ של סמוראי.

שאקל של 100 מ"מ זה הרבה, אבל לא מוגזם לגמרי. אפשר יותר, אני נגד אם אין סיבה ממש טובה.

PAUL
22-04-07, 19:11
אין תקציב לקנות קפיץ חדש מהמדף (אם יום אחד יהיה, הוא מתאים גם לארוך?)

ואין ידע או אומץ לפריוקט כמו שעשית.

אז מה עושים...?
או כמוהם...
http://www.wheelersoffroad.com/aboutblue.htm

אני אצטט את מה שמעניין אותי,
Stock height CJ front springs in the rear
יכול להיות שקפיץ קדמי של CJ יכנס מאחור בלי פרויקט מפחיד כמו שלך?
(מועדון CJ או מורי, מישהו יכול לתת לי מידות רלוונטיות על קפיץ סיקס?)

אלון_ק
22-04-07, 19:21
יכול להיות שקפיץ קדמי של CJ יכנס מאחור בלי פרויקט מפחיד כמו שלך?
לא... זה בדיוק מה שעשיתי. תקרא את השרשור.

PAUL
21-05-07, 19:17
שוב אני!
בעקבות ההבנה שקל יותר להכניס קפיצים של CJ כי יש לי ארוך (סמוראי ארוך)
קראתי את השרשור של המגיפה 2 וראיתי את זה:
http://www.jeepolog.com/forums/showpost.php?p=155109&postcount=106

האם רעיון כזה של דאבל שאקל יעיל כתחלופה לריתוך של תושבת אחורית חדשה או לבניה כמו ברכב(לשעבר) של אלון.
(ועזבו אותי מחוקיות ובליטה בעיניים של שוטרים רק טכני!)
מבחינתי השאלות העיקריות הן: האם זה יקרע לתושבת בשילדה את הצורה?
כמה זה יהרוס את היציבות הרעועה של הרכב? (כשזה נעשה מאחור מלפנים אני לא חושב על זה בכלל).
תודה!

asafk
21-05-07, 22:11
הרכב של עומר לא ייסע בכביש. שלך כן. רעיון לא טוב

אסף.

-->