PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרויקט חדש - באגי לילד בן שנתיים

rob
06-06-06, 09:35
כבר הרבה זמן שמתבשלות לי בראש כל מני תוכניות לבאגי לבן שלי. כשאני הייתי קטן תמיד רציתי, עכשיו אני יכול לבנות לו.
היום הוא בן חודשיים ככה שנשארה לי עוד שנה ו-10 לסוף הפרויקט.

יש כמה נקודות מפתח בפרויקט שעליהם אני מתבסס:
* 4 מתלים עצמיים - כנראה זרוע A
* מנוע בנזין קטן ושקט משהו כמו 50סמק עם אפשרות להגבלת מהירות
* גיר רציף
* קטן מספיק כדי להכנס בארגז של טנדר דאבל קבינה

מכאן כל האפשרויות פתוחות.

אני הראשון עם הרעיון או שכבר רצות כאן תוכניות קודמות?

חנן גולומבק
06-06-06, 17:05
http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Albums&group=2&item=6773

rob
06-06-06, 17:54
אז אני לא המשוגע היחיד...
אבל, אתה בנית קארטינג ואני מדבר על באגי.

אצלך זה מתאים לילד בן 6, אני שואף יותר לתחליף אמיתי לטרקטורון/גי'פ/שופל שמוכרים בטויס אר אס למיניהם עם מנוע חשמלי קטן.

המטרה שלי זה לבנות משהו הרבה יותר קטן ממה שפירסמת
עם 4 קפיצים ובולמים - כל אחד מהמתלים מחובר לזרוע A כנראה.
עם מנוע קטן יותר, והכי חשוב עם אפשרות של הגבלת המהירות.

אז נתחיל בשאלה הראשונה של הפרויקט,
כדי שאוכל לתכנן את הבאגי אני רוצה להחליט על רכבת הכוח שתשמש אותי
אם כל אחד המתלים הוא עצמי וההנעה היא 2X4 אז יש צורך להעביר את הכוח לשני גלגלים אחוריים
צריכות להיות 2 ציריות (או אולי יש אופציה אחרת?)
וסימן השאלה עדיין קיים לגבי דיפרנציאל או לא דיפרנציאל

האם יש דיפרנציאלים קטנים וקלים (של מי? של מה? איפה?)?
מה האפשרויות שלי לחיבור בין דיפרנציאל אחורי לבין הגיר?
אם אני מוותר על הדיפרנציאל אז יש אפשרויות להשתמש בשרשרת כמו אופנוע עם גג"ש על ציר אחורי.

arnonshoshani
06-06-06, 20:40
רוב שלום

אני היום במהלך בניית באגי לאחיינית שלי בת שנה וחצי.
הבאגי הוא העתק מוקטן של הבאגי ST2 של BADLAND.
הוא נבנה כרגע עם מערכת חשמלית וניתן להסב אותו לבנזין ככל שהילדה תגדל.
בניתי לו מתלים A נפרדים קדימה אחורה בעל קפיצי בולמים שנתרמו מטוסטוסים ישנים הגה קידון פשוט וכרגע לכל גלגל מנוע חשמלי (מאחורה) נפרד כאשר ישנה ידית בקרת מהירות (שני הילוכים קדימה ואחד אחורה. הגלגלים הם גומי עם אוויר ולא גומי מלא כלוב מלא וכן כיסא באקט כולל חגורות מירוץ תוצרת עצמית.
הוא מונע על ידי שני מצברים שנותנים לו אורך חיים של שעה ומשהוא.
לא נראה שיש צורך בבנזין כרגע.
המידות הן 1.2*0.9
בהצלחה ארנון

rob
07-06-06, 06:40
ארנון, יש לך צילומים של הפרויקט שלך?
איזה מנועים אתה משתמש? (מה הייעוד המקורי שלהם?)
כמה וולט הבאגי 12 או 24?

rob
07-06-06, 18:26
איפה יש פירוקיות לאופנועים?
אני מחפש מנוע 50CC + גיר
כנראה שאני אקח כבר קטנוע קומפלט

GodsFather
08-06-06, 12:48
שאלת בטיחות - אם כל זה שזה נראה אחלה רעיון ובטח יהיה כלי חזק יחסית , לא עדיף להשאר בתחום החשמל ולא לערב בנזין עם ילדים קטנים?

אני רוצה להאמין שאתה יודע מה אתה עושה כשאתה בונה כזה כלי אבל לדעתי צריך משנה זהירות, נוכח העובדה שזה ילד (ועוד הילד שלך ולא ילד של השכן) והילד נוהג ברכב ולא אתה...

מנוע של 50 סמ"ק הוא מנוע חזק ביחס למשקל והמטלות שהרכב הזה יטול ומכאן עוד יותר זהירות...

לדעתי מנוע חשמלי יהיה די והותר לשלב זה עם אופציה לשידרוג כשיגדל הגוזל...

ועכשיו , נדלקתי אני על מציאת כזה כלי לאחי הקטן...נראה לאן הדיון הזה יתפתח וכמה זה יהיה רלוונטי...

rob
08-06-06, 16:41
האמת היא שציפיתי לקצת יותר תגובות כאן בשירשור ואני מתחיל לחשוב שאולי אני בפורום הלא נכון, הנושא של בניית באגי אם זה לתחרות ניווט או כצעצוע על שלט רחוק לא צריך להיות שונה בהרבה.
לשאלות שהעלתי כאן לא קיבלתי שום תגובה.

בנושא הבטיחות, אני עדיין אבא צעיר. הבן שלי בן חודשיים וזה בערך מה שאני מכיר מבחינת התפתחות של ילדים קטנים, האמת היא שאין לי שמץ של מושג מה יהיו היכולות המוטוריות שלו (או של כל ילד אחד) בגיל שנתיים.
המחשבה של הבטיחות היא הראשונה בסדר היום שלי וזו הסיבה שהתחלתי את השירשור באיך מרסנים מנוע (לזה עדיין לא קיבלתי תשובה).
אולי בגיל שנתיים אני אסתכל על הבן שלי ואחליט שזה מסוכן לו מידי ואולי לא, אני עדיין לא יודע - אבל את הבסיס של באגי בקנה מידה כזה אני מאמין שיהיה אפשר לנצל עד שיגיע לגובה שלי :) או לכרס שלי :))

לגבי שילוב של בנזין וילדים קטנים, זו נקודה נכונה ששווה להקדיש רק לה דיון ארוך. יכול להיות שהוא יתחיל את חייו כנהג על אחד הצעצועים של טויס אר אס או על הבאגי שלו בגרסה חשמלית, בכל מקרה כרגע הנושא עדיין רחוק אבל את בניית הבאגי אני מתכוון להתחיל בקרוב.

חנן-ג'יפולוג
08-06-06, 19:13
בזמנו הגבילו אופנועים 50 סמ"ק עם שייבה שהגבילה את זרימת הגזים לכמות שיכולה לעבור דרך החור במרכזה. אני לא זוכר אם היא היתה מותקנת אחרי המאייד או באגזוז.
לגבי דיפרנציאל, אתה יכול לנסות למצוא דיפרנציאל של טרקטורונים מפירוק. להרבה מהם היה דיפרנציאל קדמי, או שתשתמש בהינע הקדמי של פולריס 4X4 , אולי אפילו עם כל הפרונט, כולל המתלים. זה יותר פשוט מדיפרנציאל, ומורכב על זה גלגל שיניים שמותאם לשרשרת כך שההתאמה תהיה אולי קלה יותר בשבילך מאשר דיפרנציאל שיוצא ממנו גל הינע. לפולריס יש אפילו יתרון מסוים שכן מדובר בסוג של דיפרנציאל ננעל אוטומטי (זה לא בדיוק זה, אין שם באמת דיפרנציאל אלא סוג של פריילוף בנועלי הטבור, אבל מבחינת השורה התחתונה של הפעולה הוא מהווה דיפרנציאל ננעל) , אז אתה מרוויח עבירות.

nirzi3
08-06-06, 19:20
http://http://www.edge.au.com/images/products/doulbleaarmsusp/top_left_rear_end_view_back.jpg

אצלך זה מתאים לילד בן 6, אני שואף יותר לתחליף אמיתי לטרקטורון/גי'פ/שופל שמוכרים בטויס אר אס למיניהם עם מנוע חשמלי קטן.

אם כל אחד המתלים הוא עצמי וההנעה היא 2X4 אז יש צורך להעביר את הכוח לשני גלגלים אחוריים

אם אני מוותר על הדיפרנציאל אז יש אפשרויות להשתמש בשרשרת כמו אופנוע עם גג"ש על ציר אחורי.

ראיתי בכל מיני תוכניות בטלויזיה שמשתמשים בדיפרנציאלים קטנים לבניית תלת אופן ממונע נגיד ואפילו דיפרנציאלים שפועלים על שרשרת ולא דרייב שפט אבל נראה לי שהם יקרים מדי אני לא הייתי משתמש בדיפרנציאל (אבל מה אני מבין) הייתי בונה את זה ככה
http://www.edge.au.com/images/products/doulbleaarmsusp/top_left_rear_end_view_back.jpg

זה בעצם כמו ציר אחורי קשיח רק שבקצוות שלו יש צלבים שמתחברים לציריות שמתחברים לגלגלים

דרך אגב בשביל מנוע אתה יכול דברים יותר קטנים מ50 סמ"ק אתה יכול להשתמש במנועים של משור מכאני או כל מיני דברים כאלה

asafk
08-06-06, 19:53
למה מנוע?
תבנה אוטו קטן, עם מתלים והכל, אבל עם פדלים. תבנה אותו ככה שכשהילד יגדל, תוכל להוסיף מנוע. אם אתה שואל אותי- ילדים צריכים לעבוד עם הרגליים כדי לזוז. מנועים חשמליים או אחרים הם פינוק מיותר ומזיק.
עד כאן לגבי זה, ועכשיו לאוטו-
הכי פשוט לבנות עם שני סרנים וקפיצי עלים. את הסרן האחורי אתה יכול להניע בעזרת שרשרת (לא משנה אם מה שמסובב אותה הוא מנוע או פדלים). הסרן הקדמי יהיה סרן "מת" כלומר- קורה שמחברת את הגלגלים, לא יותר מזה. בקיצור- מסגרת שהיא שלדה, עליה הכל מחובר (כיסא, מרכב, הגה, מנוע) והיא מונחת על 4 קפיצי עלים ושני סרנים- אחורי חי וקדמי "מת".

אסף.

rob
08-06-06, 20:42
שייבה במנוע זה נשמע מעניין....
שווה בדיקה בכל מקרה.

לגבי פדלים :grin: אני מעדיף לא לתת לו לנסות ולהזיז עם פדלים ערימת ברזל שתשקול בסוף מעל 50ק"ג. בשביל זה אני אקנה לו אופניים או כאילו אוטו קטן עם פדלים.

ההוספה של הדיפרנציאל מסבכת את כל הסרן האחורי, יהיה צורך גם בציריות וגם בדרך כלשהי להתחבר לדיפרנציאל וגם תוספת המשקל תהיה משמעותית.
חשבתי על מערכת מתלים אחורית וציירתי איזה סקיצה ראשונית. זו מין הכלאה של סרן חי עם מתלים נפרדים (בערך)
האמת היא שאף פעם לא ראיתי כזה דבר במציאות, האם יש לזה סיכוי?

rob
08-06-06, 20:45
למה מנוע?
הכי פשוט לבנות עם שני סרנים וקפיצי עלים. את הסרן האחורי אתה יכול להניע בעזרת שרשרת (לא משנה אם מה שמסובב אותה הוא מנוע או פדלים). הסרן הקדמי יהיה סרן "מת" כלומר- קורה שמחברת את הגלגלים, לא יותר מזה. בקיצור- מסגרת שהיא שלדה, עליה הכל מחובר (כיסא, מרכב, הגה, מנוע) והיא מונחת על 4 קפיצי עלים ושני סרנים- אחורי חי וקדמי "מת".
אסף.

שכחתי להגיב
שני סרנים עם קפיצי עלים יהפוך את המשקל של הצעצוע למשהו מפלצתי שאין אפשרות להרים בלי מלגזה. (ומלגזן אני רק בעבודה...)

asafk
08-06-06, 21:04
צינור דק דופן חצי צול עם גג"ש של אופניים עליו, וזוג קפיצים שהם עלה אחד בכל צד- שוקל פחות מהמבנה שציירת. והרבה יותר קל לבנות.

אסף.

רפאל
08-06-06, 21:11
ערב טוב רוב

לדעתי האישית האיור שלך יפה אך לא פרקטי. מה קורה כאשר גלגל ימני יורד וגלגל שמאלי עולה (הצלבה), עכשיו אל תקפצו כולם שזה לא רכב שטח. אני מתכוון כאשר הזאטוט ינסה לרדת מדרכה באלכסון.
מה שיקרה שהמשולש הימני ינסה לרדת ואילו המשולש השמאלי ינסה לעלות, אך הציר המרכזי יחזיק את שניהם קבועים, או שהציר ישבר או שאחד המיסבים יתלש ממקומו. כדי שהדבר אולי, ואני מדגיש אולי, יעבוד נקודת החיבור של המיסבים עם המשולשים צריכה להיות ע"י תפוח אשר יאשר את תנועת המשולשים בכיוונים שונים ללא שבירת הציר.

במקרה המצוייר שני המשולשים יכולים לנוע ביחד למעלה או למטה ולכן המבנה מיותר.

לחילופין אתה יכול לפתור את הבעיה בצורה שונה ע"י ציר אשר מורכב משלושה צירים קטנים וביינם צלבים, ציר אחד מרכזי אשר עליו יתחבר הגג"ש ומשני צידיו צלבים אשר מהם יוצאים הצירים לגלגלים. פתרון זה יכול להיות מעניין ולדעתי גם יותר פרקטי מאשר תפוחים בנקודת חיבור המייסבים.

בכל מקרה אם הדבר עדיין לא הובן אז כדי שמתלה זה יעבוד עליך ליצור נקודת שבירה על הציר (עבור כל גלגל) כדי לקבל את ההאפקט של שני המשולשים העובדים בכיוונים מנוגדים.

רפי

חנן גולומבק
08-06-06, 21:33

רוב שלום
אישית אני לא אוהב את רעיון הבאגי החשמלי ודא"ג מה שבניתי לילד זה ממש באגי וממש לא קרטינג נכון שאין לו מתלים אבל לילד אין בעיה ובצמיגים יש מעט מאד אוויר. אין שום בעיה בטיחותית עם מנוע בנזין לא למבוגר ולא לילד אלה עם כן אבא שלו יבדוק אם יש בנזין במיכל עם נר !!! ריסון המנוע הוא החלק הכי קל בפרויקט, גם אצלי המנוע מרוסן על ידי הגבלה פיזית של מהלך רגלית הגז שמתבצע על ידי מוט הברגה ואומים, שיטה המאפשרת הגדלה ו או הקטנה של מהלך הרגלית בצורה קלה ומיידית גם בשטח, אם אתה לא מבין תומר לי ואני אצלם עבורך את ה"פטנט הגאוני" בבאגי של הבן שלי. בקשר למנועים הכי פשוט זה לקחת מנוע 50 סמק של קטנוע אבל אפשר לחשוב גל על מנוע פק פק של מכסחת דשא נגיד 3 וחצי כ"ס שמשודך לקלטש צנטרפוגלי הכולל גלגל שיניים, אפשר למצוא קלצים כאלו במספר אתרים ברשת לדוגמא www.northerntool.com בערך "go karts". עזוב אותך מדפרנצילים זה ממש לא חשוב, סרן אחורי קשיח וזהוא, התכנית שלך כפי שהראתה בציור איננה מעשית כיוון שבאבן או התלולית הראשונה השרשרת טיפול. יש לי רעיון למתלה אחורי אבל זב מסובך מדי להסבר בכתב ואני ממש גרוע בציור אבל בגדול זה משהוא שדומה לסרן אחורי ובולמים כמו בטרקטורונים, ומקדימה משולשים בעלי זרוע איי אחת בחלק התחתון של הנבה ובולם שמתחבר לחלק העליון.

בהצלחה
חנן

rob
08-06-06, 22:38
צינור דק דופן חצי צול עם גג"ש של אופניים עליו, וזוג קפיצים שהם עלה אחד בכל צד- שוקל פחות מהמבנה שציירת. והרבה יותר קל לבנות.
אסף.

צודק, האמת שלא חשבתי על סרן חי כעל סתם צינור.

במקרה המצוייר שני המשולשים יכולים לנוע ביחד למעלה או למטה ולכן המבנה מיותר.

המבנה באמת לא בא לדמות מצב של זרועות A שבו כל גלגל זז עצמאית אלא יותר סרן חי עם קפיצי סליל (בערך). עכשיו גם כשאני מסתכל על הציור שלי שוב נראה לי כאילו אפשר גם לוותר על שני החלקים הפנמיים של כל אחד מהמשולשים ז"T לייצר מין מקבילית אחת גדולה.
בעיה של שבירה של המבנה לא נראית לי בעייתית בגלל שכרגע ציירתי רק רעיון כללי, עדיין לא צינתי בדיוק את החיזוקים ואת המיקומים של כל זרוע ומוט.

ציר אשר מורכב משלושה צירים קטנים וביינם צלבים, ציר אחד מרכזי אשר עליו יתחבר הגג"ש ומשני צידיו צלבים אשר מהם יוצאים הצירים לגלגלים

זה בדיוק מה שהציע כאן nirzi3 איזה 3 תגובות למעלה.
זה אומנם יותר פרקטי מסרן חי מבחינת נוחות אבל נראה לי שסרן חי כלשהו (בלי ציריות) יהיה פשוט יותר לבניה. - אבל עדיין לא ירדתי מהרעיון.

התכנית שלך כפי שהראתה בציור איננה מעשית כיוון שבאבן או התלולית הראשונה השרשרת טיפול

את זה אני לא מבין, לא ממש ציירתי עדיין (וגם לא חשבתי עדיין) על נקודת החיבור בין המנוע לציר, אבל אני לא רואה בעיתיות מבחינת נפילת השרשרת, אולי יהיה צורך להוסיף גגש נוסף שישמש כגגש מתיחה (על קפיץ).

הגבלה פיזית של מהלך רגלית הגז שמתבצע על ידי מוט הברגה ואומים, שיטה המאפשרת הגדלה ו או הקטנה של מהלך הרגלית

האם מעט גז לאורך זמן לא יצבור מהירות?

חנן גולומבק
08-06-06, 23:27
האם מעט גז לאורך זמן לא יצבור מהירות?

התופעה הזאת קיימת במנועי 2 פעימות, אבל בבאגי שלי מורכב מנוע 4 פעימות של סנגיונג 125 וניתן להגביל את המהירות לזחילה.

חנן גולומבק
08-06-06, 23:43
הנה ה"פטנט הגאוני" לשליטה על הגז. בסה"כ "פלח" קצר שנקדח ובתוכות עובר מוט הברגה, על המוט משני צדדיו של ה"פלח" הוברגו אומים לחיזוק המוט בנקודה הרצויה לבלימת הרגלית.

על תתיחס לקרש השרוף שמחובר בשיטות מתקדמות לרגלית הגז, זהו אילתור של "נאסא" לקיצור המרחק בן רגלו של זאטוט בן 5 לרגלית.

ERAN NO 1
09-06-06, 00:18
גם אני בשלבי תכנון ראשוניים של קארטינג לא באגי ללא מתלים.

1. לגבי דיפרנציאל. בקלנועיות המסיביות של הקיבוצים יש ציר קומפלט מורכב על 4 מיסבים עם דפרנציאל
וגלגל שיניים רק לפרק ולהרכיב (אולי קצת התאמות והארכות).אם תתעקש על תמונות אנסה לארגן.
הקלנועית הזאת נוסעת די מהר יחסית לקלנועיות הרגילות ולדעתי זה די והותר עד גיל 5-6 לפחות
2. המנוע חשמלי עם שני מהירויות ואפילו עם היפוך כיוון (רוורס) שבמנוע מכאני אין.
3. כמו שכבר כתבו לפניי, בניה נכונה תביא אותך לאחר כמה שנים להחלפת המערכת החשמלית למנוע
מכאני שתחפוץ די בקלות
4. הקלנועית הזאת זוגית ואמורה לסחוב בממוצע 140 קילו כך שלא יהיה לה בעיה עם ילד ועוד כמה ברזלים שגם ככה יש עליה.

נמרוד
09-06-06, 00:46
ערן, סרן חי במובן המקובל ברכב, יש לו שתי דרגות חופש - מעלה מטה, וסבסוס - גלגל אחד עולה ואחד יורד. זה לא עובד עם הנעת שרשרת! אם אתה משתמש בשרשרת, אתה לא יכול להרשות את דרגת החופש של הסבסוב. ככה זה בהרבה מאד טרקטורונים - ולזה אני מניח שאסף התכוון. "סרן חי" שהוא ציר אחורי קשיח, שיושב על זרוע מרכזית אחת שיש לה רק דרגת חופש אחת - מעלה מטה. הן השרשרת והן דיסק הבלימה הבודד נמצאים צמוד לזרוע. זו מערכת פשוטה מאד, פשוט תסתכל על הטרקטורן הבא שאתה רואה. למעשה, זה בדיוק מה שאתה ציירת, רק שאתה תפסת אותו משום מה עם לא פחות מארבע זרועות שכולן על אותו ציר - אחת מרכזית, חזקה, עם מיסוב רציני בצד של השלדה, תעשה את אותה עבודה, וקפיץ/בולם זעזועים יחיד, באמצע הוא כל מה שצריך.

בשביל לממש סרן חי אמיתי עם שתי דרגות חופש, אתה צריך הנעה של דרישפט, וזה נראה לי כבד, מסובך ולא ריאלי.

על דיפרנציאל בכל מקרה לדעתי אפשר לוותר ברכב קל כזה שנועד לשטח בלבד.

והערה אחרונה - וותר גם על המתלים. רכב קל מאד יסתדר יופי עם צמיגי טרקטורון בתור המתלים, וילד בן שנתיים כנראה בכל זאת הולך לסוע בעיקר על משטחים ישרים יחסית, הוא לא הולך לכבוש את באחה... (כאן היה אמור לבוא סרטון מגניב של מה שאתה באמת צריך לבנות, אבל אני לא מוצא בינתיים...)

rob
09-06-06, 08:09
בנושא הגבלת המהירות, 4 פעימות אפשר להגביל על ידי הגבלת הדוושה ושתי פעימות אי אפשר?
זה חשוב בגלל שזה יקבע את סוג הקטנוע שאני הולך לחפש בפירוקיה.

יש כזה דבר קלנועית מפירוק? איזה מצבר היא משתמשת (זו לא יחידה גדולה כמו של מלגזה חשמלית)?

על הדיפרנציאל והדריב שאפט אני באמת כנראה אוותר
סרן חי עם קפיצי עלים לא בא בחשבון גם בגלל שאני לא מתכוון לעבור לדרייב שאפט וגם בגלל שעלים זה לא סקסי.

עכשיו ההתלבטות היא באמת בין סרן חי עם דרגת חופש אחת ושתי נקודות ריתום לשילדה לבין מתלים נפרדים.

המתלים באמת לא ממש חשובים לנהג בפרויקט הזה אבל הם מאוד חשובים :) למהנדס בפרויקט הזה.

נמרוד
15-06-06, 14:05
ערן, איך שהשאלה שלך הופיע נזכרתי במשהו שראיתי באינטרנט אבל לא הצלחתי לשחזר... עכשיו מצאתי:

סרטון וידאו חובה לראות (http://www.trophykart.com/video.html)!

Trophy Cart
http://www.trophykart.com/main.htm
http://www.trophykart.com/Gal_2.jpg

חנן-ג'יפולוג
15-06-06, 14:27
בנושא הגבלת המהירות, 4 פעימות אפשר להגביל על ידי הגבלת הדוושה ושתי פעימות אי אפשר?

ההגיון של זה לא ברור לי. כשכתבתי על השייבה המגבילה דיברתי על אופנועי 50 - שתי פעימות- ואני לא רואה את ההבדל בין זה ובין הגבלת פתיחת פרפר המצערת.

חנן גולומבק
16-06-06, 04:58
קחו מנוע 4 פעימות ותנו קצת גז- הטורים עולים ונשארים קבועים.
קחו מנוע 2 פעימות ותנו קצת גז - הטורים עולים ועולים ועולים וקשה לשלוט עליהם.
למה ? אני לא בטוח , אולי בגלל שבמנוע 2 פעימות פחות אנרגיה מבוזבזת על הנעת מכלולי המנוע עצמם.

חנן-ג'יפולוג
16-06-06, 05:04
אז בעצם אתה אומר שבעלי אופנועים שתי פעימות לא יכולים לשמור על מהירות קבועה באמצעות יד יציבה על המצערת?

אני לא מקבל את זה. לא מבחינת ההגיון ולא מבחינת הנסיון.

rob
16-06-06, 07:13
הבאגי באמת נראית מדליקה עם זרועות A כפולות מקדימה, אבל מה זה TRI LINK מאחורה?
רק חבל שאין תמונות יותר מפורטות.

דרך אגב התחלתי עכשיו איזה קורס עצמי ב SW ,אני נותן לי כמה ימים להבין את הרעיון של התוכנה ובהמשך אני אוכל לשלוח שרטוטים קצת יותר רציניים של הרעיונות שלי.

נמרוד
19-06-06, 23:34
יש שם סרן אחורי חי מאחורה, trilink - אני מניח שהכוונה למתלה של שתי זרועות רדיוס + מוט פנהרד בדומה למתלה קדמי של לנדרובר, ואולי לא...

אבל זה לא העניין, מצאתי משהו עוד יותר מעניין בשבילך בתור דוגמא:
http://www.race-dezert.com/forum/showthread.php?t=11868

שוקל 60 קילו, מנוע חשמלי 2 כ"ס מותקן ישירות על הסרן האחורי (נראה כמו מנוע סטרטר גדול מאד) עם המצבר מעליו בשביל משקל. רעיון מדליק, ביצוע לא פחות ממדהים, ללא ספק מדובר כאן על אבא משועמם אבל ממש :-D
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=1442&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=1443&stc=1

rob
20-06-06, 20:25
בימים האחרונים אין לי דקה זמן, אבל ראיתי את התמונות החדשות והייתי חייב לברר על מה מדובר.

זה פתרון ממש מפתה, סרן אחורי חי עם דיפרנציאל
עלות הסרן כולל מנוע וברקס אינטגרלי בין 300 ל400 דולר בארץ האפשרוית - עלות ממש הגיונית

משתמשים בסרנים האלא בכלים כאלה:
http://www.minutemanintl.com/images/200Xinuse_small.gif

http://www.planetmobility.com/store/scooters/shoprider/trail-blazer/themed5.jpg

ובכלל העבודה על הבאגי הקטנטונת נראה מצוין

איפה אני מברר כאן בארץ על סרן כזה?
אם אני מייבא לבד, יהיה כאן מכס? אחרי הכל מדובר על מנוע של מכונה ולא של מכונית.

asafk
20-06-06, 20:28
יש מפעל אחד לפחות בארץ שמרכיב קלנועיות. שווה לראות אם יש להם חלפים משומשים.

אסף.

נמרוד
21-06-06, 09:41
מה שאתה אומר ערן מחדש לי. לא הסתכלתי אף פעם מתחת לקלנועית של סבתא שלי (שאגב נוסעת כבר שנים, משהו כמו 3-4 ק"מ כל יום). אבל אם אכן יש לך שם מכלול של סרן + מנוע + ברקס, זה באמת אידיאלי - כל המכאניקה, החשמל והבקרה תפורה כבר ומוכנה. זה ישקול גם חצי או פחות מהקלנועית, ועם ילד במקום מבוגר, המשקל בפועל יהיה אולי אפילו שליש - והביצועים בהתאם. אתה צריך לדפוק פיזית על הדלת בקיבוץ אפיקים, חייב להיות להם שם איזה מחסן מאחורה איפה שכל הקלנועיות הישנות זרוקות...

חנן-ג'יפולוג
21-06-06, 09:53
ב900 שקל בדיוטי פרי אתם קונים ג'יפ חשמלי12 וולט , עם שני מנועים ושני מצברים, ושתי מהירויות, שלוקח שני ילדים במשקל כולל של קצת מעל 50 ק"ג למהירות של כמעט 10 קמ"ש. כשיש מנוע לכל גלגל לא צריך סרן ודיפרנציאל, וגם לא נעילת דיפרנציאל.

או שתסעו בג'יפ, כמו שהבנות שלי עושות (כשקנינו את הג'יפ הגדולה שהיתה בגיל ארבע למדה במהירות לנהוג בג'יפ, והקטנה, שהיתה אז בת שנה ורבע, שימשה על תקן המנכ"ל עם הפלאפון...) , או שתרכיבו את זה על מבנה באגי. על הדרך תקנו מצבר בריא יותר משני המצברים המעפנים שיש שם.

אגב, או שהבנות שלי מפגרות בענייני גלגלים, או שאתם לא ממש יודעים מה זה ילד בן שנתיים. אני די סקפטי שילד בגיל כזה ינהג באגי. גיל שלוש כבר נשמע לי סביר יותר. הבת הקטנה שלי, היום בת שנתיים וחצי, עדיין לא נוהגת בג'יפ.

rob
21-06-06, 11:04
לפי האתר הזה: planetmobility (http://www.planetmobility.com/store/scooters/golden/champion/)
כתוב בפירוש הנעה אחורית: Rear wheel drive sealed transaxle motor 24 volt

זאת דוגמא לאותו טרנסאקס (TransAxle)
http://www.jimsrepairjimstractors.com/transaxle-jdstx38.JPG

יש הרבה סוגים של סרנים, בהרבה גדלים, פירוקיה של קלנועיות יכול להתברר כמכרה זהב לאבות עם ראש מסובב כמו שלי :)

חנן, הבניה של הבאגי לא באה לחסוך בכסף, זה לא שכרגע יש לי 300 שקלים ואני רוצה באגי לילד :) (דרך אגב לפני כמה ימים ראיתי בחנות צעצועים אופנוע חשמלי קטן במחיר של 300 ש"ח)
אני מוכן להשקיע אבל רוצה לילד שלי משהו שאין לאף אחד אחר, משהו עם צמיגים אמיתיים, משהו עם פוטנציאל מעבר ל"פוזת הפלסטיק רנגלר" שאפשר לקנות היום כמעט בכל חנות.

לגבי היכולות המוטוריות בגיל שנתיים, על זה כבר הצהרתי בהתחלה - אין לי מושג מה היכולות.
אמרתי שנתיים כי ממרום שנותיי נראה לי ששנתיים זה מספיק, יגיע היום והזאטוט בגיל שנתיים לא יקבל רישיון נחכה גם לגיל 5.

חנן-ג'יפולוג
21-06-06, 11:09
לא חשבתי שאתה רוצה להגיע לעלות של מאות שקלים, אלא התכוונתי שאת כל מה שאתה רוצה בשביל הבאגי, יש זמין חדש על המדף, ולא צריך לנבור במחסני גרוטאות. קח את מה שיש בג'יפ הזה ושים אותו על מבנה באגי.

נמרוד
21-06-06, 11:10
הטרנסאקסל הקשיח 24V נראה ממש כיוון טוב. ערן לך על זה, אני מצפה לדיווחים שוטפים מהפירוקיות!

rob
30-06-06, 08:02
עדכון מהשטח

אתמול ביקרתי בקיבוץ אפיקים, נכנסתי למפעל והתחלתי להתעניין, אז ככה:
סרן אחורי חדש +מנוע חדש עולה כמעט 5000 שקלים ושמו בישראל "יחידת כוח"
לגבי פירוקיות, אז יש להם משהו שנקרא ג'אנקיה, הפנו אותי לבחור שמטפל בזה והוא לא ממש שמח לשתף פעולה, מסתבר שאני לא הראשון עם הבקשות המוזרות, כבר לפני 20 שנה ביקשו ממנו חלקים בהתחלה הוא היה עוזר אבל שיגעו אותו יותר מדי ומאז הוא פשוט לא מחלק חלקים. (גם לא מוכר)

הוא גם ציין שאת כל החלקים השמישים הם ממחזרים ובדרך כלל הם זורקים רק ברזלים של שלדות ישנות סלים ופגושים.
כל מנוע וכל דיפרנציאל ישן עובר אצלם בדיקה ואם יש אפשרות להשתמש בו הוא חוזר חזרה לקו הייצור.

אולי הפתרון שלי יהיה לשים מודעות בקיבוצים של משהו בסגנון "מעוניין לקנות קלנועית לפירוק"
לא יודע, אבל עדיין לא איבדתי תקווה.

ERAN NO 1
30-06-06, 09:04
אתה באמת מצפה שקיבוצניקים יתקשרו אליך :roll:
כנס לקיבוץ חפש את המוסך או אחראי על הקלנועיות ודבר איתו.

Abu-Jhon
02-07-06, 15:49
שלום לכולם,

כמי שעובר בדיוק אותו תהליך כמו ערן, אני נהנה לקרוא את השרשור הזה!

כמה מילים בנוגע ליכולות ילד בגיל 2-3 והאפשרויות:

בני בן 2 וחצי כיום ומפגין שליטה טובה בכל הנוגע להיגוי אך פחות בכל מה שקשור להערכת זמן האצה\האטה, מה שמביא אותי לחשוב בזמן האחרון על לרדת ממנוע בנזין וללכת על מנוע חשמלי.

מעבר לסיבות כמו בטיחות וכד' שכבר עלו, יש אלמנט נוסף שלא ראיתי כאן התייחסות אליו, הכוונה לבקר השולט במנוע החשמלי. בגדול זהו חלק חשוב (ויקר?) המאפשר שליטה במנוע החשמלי.

בקרים מודרנים (כך עולה מבדיקות שעשיתי) משפיעים כמעצור כאשר מאיטים ויוצרים בלימה ע"י המנוע החשמלי, זה חשוב כי אז הילד לא צריך לשלוט בשתי דוושות שונות.

בימים האחרונים חיפשתי גם אני שלדה של קלנועית או משהו וכנראה שמצאתי משהו אני אדע בעוד יומיים שלושה ומקווה שתהיינה גם תמונות לשים כאן. בינתיים יש לי רק תאור טלפוני, אך מדובר בעצם בשלד שלדה עם ציר אחורי בעל דיפרנציאל וגג"ש.

ערן, גם אני לחוץ קצת ולכן טרם התקשרתי, אך אנחנו ממש חושבים באותו ראש!

אגב התמונות שנמרוד שם פה עם הבגי המושקע (19.06.06) זה החלום הרטוב שלי...בפרויקט הזה.

rob
03-07-06, 20:00
אפשרות לשליטה על המהירות יכולה להתבצע בדומה למכונת תפירה.

זה משהו בסגנון של קונוס נקבה שמורכב על המנוע וקונוס זכר שמחובר לסרן (לדוגמא)
קפיץ מפריד ביניהם והלחיצה על הדוושה מקרבת ויוצרת חיכוך הולך וגדל ככל שהלחיצה חזקה יותר.

אני אוסיף שרטוט מדויק בהזדמנות הראשונה.

מאיפה הקלנועית?

יניב_ב
03-07-06, 20:23
קלנועיות הם עסק יקר, הם גם לא מתקלקלות בצורת טוטל לוסט בד"כ ולא מגיעות לפירוקיה , ואם כן אז חבל על הזמן.

ישנם תלתי אופן ממונעים , ההנעה מתבצעת על הגלגל הקידמי ע"י מנוע חשמלי המורכב עם יחידת גיר
בזמנו ההורים שלי רכשו מנוע כזה ללא האופניים היות והיו לאימי אופניים כאלה ללא מנוע, המנוע עלה בסביבות ה 1500 ש"ח , נשמע יקר אבל המנוע יעיל ביותר ומניע את האופניים בקלות במשך כל היום.

אם זה מעניין מישהוא אני יכול לנסות לברר היכן ניתן לרכוש דבר כזה.

kd2
03-07-06, 21:56
מספר דברים...

1. צאו מהסרט שילד בן שנתיים יכול לשלוט במשהו יותר מתוחכם מדוושה אחת שעובדת בצורה של נגעת - נסעת.
אם כבר גיל 3 וחצי - 4.

2. אם מדובר פה בגאווה של הבניה זה כבר משהו אחר

3. שמע לי בתור קיבוצניק , אף פעם אל תכנס לקיבוץ בלי מישהו מבפנים.
יש נטייה לקיבוצניקים ( לא לכולם אבל בדרך כלל לאלו שבידם המפתחות ) לא לשתף פעולה בשום נושא שלא קשור לקיבוץ או להם.
אם אתה לא קשור בכלל אין על מה לדבר.
אצלנו בקיבוץ מחזיקים 4-5 קלנועיות גדולות ( רכבי גולף ) ומשהו כמו 40-60 קלנועיות ליחיד או זוג ( לזקנים ).
היום בכל קיבוץ תמצא מספר כזה ומעלה של רכבים כאלו.
ותמיד יש כאלה בצד , צריך לדעת עם מי לדבר.

אם אתה או כל מי שמעוניין גר באזור הדרום ( יותר ממוקד יהיה להגיד "טווח הקאסם" ) אני אשמח לעזור ולדבר עם אותם אנשים.

rob
22-08-06, 20:41
הרבה זמן לא עדכנתי את השרשור אבל זה לא אומר שדברים לא מתפתחים.

את התכנון של הבאגי אני מתחיל מלמטה
כרגע אני יודע מה המידות הסופיות שלי ז"א אורך ורוחב
כדי להגיע ל Wheel base השלב הבא הוא לדעת איזה גלגלים

השאלה עכשיו היא לגבי ג'אנטים וצמיגים
משיטוט באינטרנט ראיתי ג'אנטים לGo Cart החל מ "4
וצמיגים עם קוטר חיצוני של החל מ "8

איפה אפשר לראות דברים כאלה בארץ?
מי מחזיק צמיגים מהסוג הזה?

lizard
22-08-06, 23:12
המלצה, תחפש גלגלים של טרקטורון דשא.
אם אתה באיזור המרכז אז ראיתי את זה בכמה מקומות. לא יודע כמה זה עולה.

rob
26-09-06, 00:21
לאט לאט אבל מתקדם....

קניתי סרן עם דיפרנציאל ציריות ו-4 מיסבים (אומגה)

שרטטתי איזה רעיון של חיבור בין החלקים, אבל יצא ממש לא סקסי.

*החלק הצהוב מציין המשך לכיוון השלדה
** זה אורך הזרועות המקסימלי שיש לי מקום בשבילו
*** מעל הגשר צריך להתחבר קפיץ שיתמך בשלדה
**** הגודל של הגגש עדיין לא סופי - צריך לתת לו קצת מקום לגדול

איזה רעיונות יש אצלכם בבוידם?

נמרוד
26-09-06, 06:21
זה אכן מגושם.

לא ברור לי מה זה הסרן הזה. אם זה יחידה אחת קשיחה, אז צריך רק שני מיסבים, ואם זה דיפרנציאל עם שתי ציריות, אז איפה התמיכה של הדיפרנציאל?

rob
26-09-06, 11:43
הסרן מורכב מדיפרנציאל כאשר הקורונה זה בעצם הגגש החיצוני, 2 ציריות יוצאות מהדיפרנציאל, כל ציריה יכולה להסתובב עצמאית (אחרי הכל דיפרנציאל) אבל בניגוד לציריות ברכבים אצלנו כאן אין דרגת חופש אנכית, ז"א הציריות לא יכולות לעלות ולרדת רק להסתובב.

הסיבה ל-4 מיסבים זה:
א. ככה זה היה בנוי כשזה עוד היה קלנועית.
ב. 4 מיסבים מורידים את העומס, הערכה שלי זה שעם 2 מיסבים יווצרו עומסים על הדיפרנציאל

חוץ מזה אני פתוח להצעות, כל עוד שזה על לוח השרטוט אין שום בעיה לעשות שינויים.

rob
26-09-06, 22:48
נסיון נוסף

נמרוד
27-09-06, 21:50
הציריות צפות בתוך הדיפרנציאל? חופשיות להכנס ולצאת? מה מחזיק את הדיפרנציאל במקום?

גיא
28-09-06, 09:58
זה פשוט מגניב ת'תחת ....

כל מי שיש לו רגל באיזה קיבוץ ... אני אשמח גם ליח' סרן כזאת וגם לחלקים של הסרן הקידמי / היגוי

אני לא מסוגל חעמוד בצד כשאתם בונים כזה דבר נהדר.

לגבי יכולות ניהוג של ילדים. כשהבת שלי היתה בת שנתיים ויממה, לא הצליחו יותר להחזיק אותי ורצתי לקנות לה טרקטורון חשמלי, למרות שאת עניין ה סע/עצור היא הבינה בתוך דקות, לקח לה קצת זמן לקלוט את הקטע של ההיגוי ( בכל זאת , אשה :-) ) הבן שלי, כשהגיע לגיל שנה ושלושה חודשים כבר נהג על זה בצורה לא רעה בכלל כשהוא שולט היטב בהיגוי אבל עוצר רק כשניגמרת הסוללה או כשיש קיר ממול ....

זה עניין של אינדבידואליזם, כמונו, יש כאלו שקולטים מהר ויש כאלו שנותנים עוד גז ... עוד גז ..... בום.

בכל מקרה, מי שיכול לסייע בהשגת החלקים, אני אשמח. גם בהודעה פרטית ....

תודה.

rob
28-09-06, 14:28
הציריות צפות בתוך הדיפרנציאל? חופשיות להכנס ולצאת? מה מחזיק את הדיפרנציאל במקום?

חסרים ברגים בשרטוטים שלי
אבל אם תשים לב ישנם 4 חורים מסביב לדיפרנציאל, הדיפרנציאל בעצם מחולק לשניים ובאמצע ארבעה ברגים סוגרים אותו, הציריות תפוסות מבפנים ז"א חופשיות להסתובב אבל לא חופשיות להכנס ולצאת.

נמרוד
28-09-06, 14:34
טוב, אז אני מנחש שיש בכל מקרה מיסוב פנימי כלשהו לציריות, ומספיקים שני מיסבים בלבד בחוץ, אחד בכל צד, קרובים לדיפרנציאל, ועקב כך מבנה פשוט הרבה יותר של הזרוע שתהיה דומה יותר לזרוע הבודדת שיש בטרקטורון באמצע. בכל מקרה בסידור כזה צריך רק קפיץ/בולם אחד באמצע, אין טעם בשניים.

אני מתעקש על עניין המיסבים כי אין ערך למסב ציר ביותר משתי נקודות ברוב המקרים.

rob
28-09-06, 14:38
קיבלתי ואני בעד, בכלל זה פחות משקל ויותר יפה.
אשרטט את השינוי ואשלח.

rob
21-10-06, 19:51
עוד שנה וחצי לסיום הפרויקט
לאט לאט מתגבשות תוכניות

T.B.A
19-11-06, 03:09
איפה אני מברר כאן בארץ על סרן כזה?
אם אני מייבא לבד, יהיה כאן מכס? אחרי הכל מדובר על מנוע של מכונה ולא של מכונית.[/QUOTE]

קיבוץ צרעה מיצר את הכלים האלה בארץ
כמו חן גם קיבוץ אפיקים (יותר זול) דבר איתי עם אתה צריך שיחברו אותך...

T.B.A
19-11-06, 03:30
לפני שאתה בונה סתם המלצה שלי: בנה מעגל חשמלי ושחק איתו
ממיטב ידיעתי (חשמלאי... וקיבוצניק...) למנועים האלה יש מחשב אלקטרוני שלם שמחובר אליהם על מנת לשלוט בהם זה לא הדבר הכי פשוט בעולם,

לגביי מערכת היגוי, לאחר שבניתי כלי דומה לאחותי הקטנה בטור ילד, הכי מהר וזול לקנות מערכת היגוי שלמה של מכסחת דשא (מקיבוץ ניר דוד) עיניין של 350 ש"ח ויש לך צמיגים, צ'נטים וכל מה שנשאר זו ההגה עצמו (גם אפשרי של מכסחת).

ושוב אם אתה צריך קשרים בקיבוצים דבר איתי...

קיבוצניקים זה כמו אתיופים, דרום/צפון הם בטוח מכירים!

lizard
18-06-07, 08:58
אני מעוניין לבנות קארט חשמלי קטן לבן דוד שלי, ילד בן 7.
הרעיון הוא להתבסס על הקראט של רון צ'מפיון עם כמה שינויים.

הקראט יהיה מצוייד ב2 מצברי פריקה עמוקה+מטען שיחובר לחשמל 220V לצורך טעינה ואולי אפילו ל12V של רכב לשם טעינה, אם אמצא מנגנון מתאים.

השאלה שלי היא האם מישהו פה יודע מאיפה אפשר להשיג מנוע של קלונעית בינונית (לא הקטנה ביותר, הדגם הגדול יותר אבל לא הכי גדול) או מנוע 12V בעל הספק דומה?
בנוסף אני צריך תרשים+רשימת רכיבים למנגנון ההאצה+רוורס (אם זה אפשרי ע"י 4 סלנואידים כמו בכננת...)

עכשיו לדילמה.
אני מעוניין שמאחור 2 הגלגלים יהיו נפרדים, ללא ציר בניהם. הסיבה היא שהרכב יהיה קל יותר לתימרון , קל יותר לבניה, זול יותר לבניה ובכל זאת מדובר על קראט קטן וחלש שמיועד לנסיעה על
דשא/חניה וכדומה.
אני צריך רעיון לבלם, מאחר והמנוע יחובר רק לגלגל אחד אז זאת תהיה בעיה להתקין על אותו גלגל גם ברקס, מה גם שזה מסבך את המערכת ודורש ממני 2 קליפרים וצנרת ברקס יותר מסובכת.
אשמח לרעיונות.

תודה

-->