PDA

צפייה בגרסה מלאה : גובה ומרכוז עלים והשפעתו על כיוון הסרן

GodsFather
15-06-06, 15:37
שלום לכולם.

שמתי לב שאחד המתלים אצלי ירד טיפה והרכב טיפה נוטה. (סט עלים ימני אחורי).

ומכאן אני מעלה השערה שהיחלשות הגורם הזה מוציאה את הסרן מאיזון ולמעשה משנה את מיקומו וגורמת לו לנטות מעט הצידה. במקום שישב בצורה מאוזנת אל מול השלדה הוא נוטה אלכסונית (בהגזמה).שכן הסרן יושב באופן מכוון על העלים ומתאזן על ידי בורג מרכוז שדואג הן למרכוז העלים והן למרכוז תושבת הסרן עליו

א. האם אני צודק בהשערתי?
ב. האם (ואני מניח שכן) הדבר יכול להשפיע על התנהגות הרכב ובמיוחד נוכח העובדה שיש לי נעילה אחורית 90% (כלומר לא זיקה)

אלון_ק
16-06-06, 06:16
זו נעילה 100%, המושג כבר קיים. זיקה או ספול זה לא נעילה, זה זיקה או ספול. ההבדל? נעילה, מטבע שמה, מרמזת על קיום המצב ההפוך - דיפ' פתוח. ספול, זיקה או מיני ספול לא...

עכשיו שסיימנו עם רגע הדקדוק ( :twisted: ), לשאלתך:
א. כן. במבט על הסרן היה ניצב לקורת האורך של השלדה, עכשיו הוא לא.
ב. זה כבר מאוד תלוי כמה הנטיה ומה אורך הקפיץ שלך. קח מטר, תמדוד את הקפיץ שלא שקע (מרחק מהתושבת הקבועה למרכז הסרן) לעומת הקפיץ ששקע (אותה מדידה, כמובן). הניחוש שלי הוא שהתנועה הולכת להיות כל כך קטנה שאתה לא תוכל אפילו לקבוע בוודאות שיש תזוזה (אפילו שאתה יודע שיש). אל תשכח שיש לך שגיאת מדידה של 1 מ"מ לפחות לכל קריאה של מידה ובמקרה הזה עוד 1 מ"מ לפחות לכל נקודת מוצא (התושבת והסרן). על זה תוסיף את הטולרנסים של השלדה לכזה מרחק (+-2 מ"מ) והנה אתה כבר על +-5 מ"מ לפחות...
נניח ויצא לך 960 מ"מ בצד אחד, צד שני צריך להיות שונה יותר מסכום הטולרנסים כדי שתוכל לקבוע בוודאות שיש תזוזה. אם בסופו של דבר קבעת שיש תזוזה (שוב, אני מאוד סקפטי) תמדוד שוב, הפעם עם אלכסונים (תושבת קדמית ימין מול אמצע סרן בצד שמאל ולהפך).
אם גם עכשיו נמדדה סטיה, קח את אורך הקפיץ ואת השינוי בעומק הקשת בין הצדדים, קח חוט באורך הקפיץ, ייצר ממנו פעם אחת קשת כמו בצד ימין ופעם כמו בצד שמאל ותגלה מה הסטיה המקסימלית האפשרית של הקפיץ. אני מציע את זה רק בסוף כי כפי ששמת לב, יש סטיה לא קטנה גם כך בשלדה וכד', זה שהסטיה המקסימלית האפשרית (מהקפיץ בלבד) היא X לא אומר שהסטיה האמיתית היא X.

אלון_ק
16-06-06, 06:17
מרכז בסרן במבט צד, כמובן, הווה אומר איפה שבורג המרכוז.

combina347
16-06-06, 18:30
לדעתי לא ניתן למדוד סטיה על פי השלדה כל עוד שאנחנו לא בטוחים שהשילדה ישרה
יש למדוד את השילדה באלכסונים קודם לכן הבדיקה ולדעתי ניתן למדוד למרכז הקפיץ הקידמי
ז"א ממרכז קפיץ קידמי למרכז אחורי ואח"כ שוב באלכסונים כך אנו מתייחסים רק לתזוזת הסרן בהתאם לסרן קדמי ולא ביחס לשילדה
חשוב למדוד על משטח מפולס או להרים את הרכב על ליפט ואני ממליץ גם וגם ולעשות השוואה

אלון_ק
16-06-06, 19:51
אתה יכול להיות בטוח שהיא לא ישרה, קובי. היא לא יוצאת ישרה מהמפעל, על אחת כמה וכמה אחרי כמה שנות שימוש. יש סטיות שמוגדרות לפי מרחקי המדידה (ככל שאתה מודד שתי נקודות רחוקות יותר, כך הסטיה גדלה) והן מוגדרות כתקינות, הבדיקה צריכה להיות האם הסטיה שאתה מודד היא בגדר התקין.

GodsFather
16-06-06, 20:10
הרעיון של למדוד מרכז קפיץ קדמי אל מול האחורי לו ולהשוות לזוג המקביל נשמע לי נכון לבדיקת הנושא לא ?

הרי המרחק בין מרכז למרכז צריך להיות שווה או בעל סטייה קטנה מאד , אחרת זה מעיד שהגלגלים לא מכוונים ישר (הכוונה לכיוון קדמת הרכב) לא ?

ואם אצלי זה אכן כך , אני אמור לראות הבדל משמעותי בין המרחקים...

כמה משמעותי זה משמעותי ? ס"מ ? 2 ס"מ?

מעבר לכך , שאלתי הייתה האם זה בכלל נכון לומר/לחשוב שאם הסרן יושב וממורכז על ידי שתי נקודות שהן עצמן מרכזן של קשת התלויה על אוזן מתנועעת ולא אוזן קבועה (האוזן האחורית התופסת את העלה בעלת יכולת תנועה שלא כמו הקדמית המקובעת לשלדה) , אזי ברגע שההאוזן תנוע, מרכז הסרן ישתנה ואם קפיץ אחד נמוך ממשנהו באופן קבוע (שלא כמו בפתיחת מהלך מתלה שהאיזון משתנה למספר רגעים), הסרן לא יושב בצורה ישרה/מאוזנת לכיוון הנסיעה ומכאן שייטה אלכסונית לשלדה וישפיע על הנסיעה ובמיוחד כשזה הוא נעול וכתוצאה מהלחצים ננעל תוך כדי נסיעה ואו כל הטיה קלה של ההגה ולמעשה גם גורם נזק לעצמו.

אלון_ק
16-06-06, 20:17
האם זה בכלל נכון לומר/לחשוב שאם הסרן יושב וממורכז על ידי שתי נקודות שהן עצמן מרכזן של קשת התלויה על אוזן מתנועעת ולא אוזן קבועה ... , אזי ברגע שהאוזן תנוע, מרכז הסרן ישתנה...
עד כאן, כן.

הסרן לא יושב בצורה ישרה/מאוזנת לכיוון הנסיעה ומכאן שייטה אלכסונית לשלדה וישפיע על הנסיעה ובמיוחד כשזה הוא נעול וכתוצאה מהלחצים ננעל תוך כדי נסיעה ואו כל הטיה קלה של ההגה ולמעשה גם גורם נזק לעצמו.
זה כבר לא חד וחלק בכלל. אתה מתייחס לכל המערכת כאילו שהיא אידאלית, כאילו שזה לא קורה כל הזמן וזה כן. השאלה היא האם הסטיה ההתחלתית הנוספת שיש אצלך היא משמעותית ובשביל תשובה לזה, צא למדוד קודם. תמדוד את אותה מדידה פעמיים לפחות ונתקדם משם.

-->