PDA

צפייה בגרסה מלאה : השפעת ביטול שאקלים/אוזניים של עלים קדמיים ואחורים

GodsFather
16-06-06, 20:22
בהמשך לדיון הנ"ל

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?p=108742#post108742

עלתה לי עוד שאלה בנושא האוזניים (שאקלים) שתופסים את העלים.

האם הם ברי ביטול? קדמיים אני יודע שכן וגם ראיתי את זה על סמוראי אחד , הבעלים טוען שזה משפר את התנהגות הרכב בשבילים - מרכך את הרכב. אם כך , מה עם האחורי ? האם הוא בר ביטול ? בהנחה ואני יכול לערגל את הקפיץ שיפצה על כך (מבחינת אורך הקפיץ, שלי יותר ארוך מסמוראי סטנדרטי ומכאן שערגולו יתן קשת יותר גדולה)...האם זה יהיה יעיל? יתרום? רכות בתמורה לגובה/מהלך מתלה ? מה ה"תשלום" אם אני מבטל את האוזן ומה התמורה ?

אם היה על כך דיון , אשמח להפניה , לא מצאתי בחיפושי בנושא...

אלון_ק
16-06-06, 23:07
הם לא ברי ביטול, הם ברי החלפה במיקום (במקום נדנדות מלפנים נדננדות מאחור ותושבת קבועה מלפנים). תחשוב על תנועת הקפיץ אם הוא היה מחובר לשתי נקודות קבועות - היא לא הייתה קיימת (חוץ מתנועה מינימלית, זניחה לגמרי, עקב דיפלקציה של הגומיות).

מה שאתה בעצם שואל עליו נקרא שאקל רוורס. לא עושים את זה מאחור כי שם הנדנדות כבר נמצאות אחורה. היו על זה כמה וכמה דיונים, כמו גם הסבר מפורט במילון המושגים (בשרשור, אם לא במילון עצמו).

כאן יש, בין היתר, הסבר:
http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=11293&highlight=%F9%E0%F7%EC+%F8%E5%E5%F8%F1

GodsFather
17-06-06, 00:18
תודה על התשובה אלון , לא דיברתי על שאקל רברס כי אם ביטולו לחלוטין אבל הבנתי מדוע אי אפשר, איך לא חשבתי על זה בעצמי...

אלון_ק
17-06-06, 16:16
שים לב שיש להניח שגם בין שתי נקודות קבועות קפיץ עשוי לנוע, בתנאי שהקבוע שלו מספיק נמוך והנקודות מספיק רחוקות; התנועה הזו תהיה תמיד בעיוות (תנועה של גל במבט מהצד) וזה רע מאוד. רך זה לא יהיה, זה בטוח... זה יגרום לאיבוד כל זויות ההיגוי באופן לא עקבי, לAXLE WRAP תמידי, רעידות, מכות... לא משהו שאתה רוצה אפילו לחשוב עליו.

נמרוד
18-06-06, 00:30
אלון, חבל על המילים שלך. בלי שאקל (או מנגנון אחר במקומו שבשפת המהנדסים נותן דרגת חופש אחת ואחת בלבד) אין קפיץ עלה, נקודה. אי אפשר לבטל את השאקל, אפשר להזיז אותו לצד השני - שאקל רברס.

מתלם
27-06-06, 15:01
יש אפשרות לבטל את השאקל ולתת דרגת חופש ע"י אוזן
החלקה אבל זה פתרון שדורש כלי עם משקל גבוה לכן משמש בעיקר בנגררים ורכב כבד

אלון_ק
27-06-06, 15:09
למה רק לכבדים? בכלל החיכוך הנוסף?

-->