PDA

צפייה בגרסה מלאה : איזה רכב לקנות ב40K? [הכותרת נערכה]

soly102
19-06-06, 16:36
יש לי שאלה שמאוד מטרידה אותי שבטח הטרידה גם אותכם בעבר
אני חושב לרכוש את רכב השטח ה 1 שלי.
אמנם קראתי את הכתבות על איזה כלי לקנות ב 25K אבל בגדול
החלטה מה לקנות אין לי. ברשותי לאחר שאמכור את הרכב שלי יהיו משהו בסביבות ה 40K
חברים מהעבודה כמה מהם בעלי גיפים ממליצים על סמוראי אבל אני מפחד כי הוא קטן מידי (אני 1.90 ) ושובר גב כמו שכולם מגדירים אותו
אני רוצה לציין כי הרכב לא יהיה רכב טיולים בלבד אלה גם רכב 2 במשפחה
אני יותר חשבתי על טנדר טיוטה דיזל
אשמח לשמוע את דעתכם על מה אתם הייתם הולכים.

הכותרת נערכה. "שלום רב לכם" אמנם נעים לעין, אבל לא אומר לנו כלום על תוכן ההודעה. אנא הקפד על כותרות אינפורמטיביות.

זאביק
19-06-06, 17:43
במחיר הזה יש לך הרבה מאוד אופציות. יותר מידי מכדי שנוכל לכוון אותך למשהו:

* סוזוקי סמוראי
* סוזוקי ג'ימני
* CJ-8 (או סיקס בלשון העם)
* סופה
* לנד-רובר דיסקברי
* סוזוקי ויטרה
* מיצובישי בפאלו
* דייהטסו פרוזה
* קיה ספורטאג'
* טויוטה פוראנר
* לא יודע מה המחירים של הדגמים הראשונים של:
* דיפנדר
* טויוטה היילקס
* ניסן טראנו
* מיצובישי פאג'רו
* איסוזו טרופר
* מיצובישי מגנום
* איסוזו איפון
* ניסן וינר.
כנראה שתגרד את השנתונים הראשונים.

כמו שאתה רואה, הרשימה מאוד ארוכה (ואני בטוח ששכחתי כמה, ולא, ניבה לא ברשימה, ולא כי שכחתי אותה), והשאלה שלך מאוד כללית.

תתחיל בלחפש בגוגל תמונות של כל רכב ולפסול כל מה שקטן לך מידי, לא מוצא חן בעינייך, גדול לך מידי (אולי טנדר זה ארוך מידי ?), פתוח מידי, סגור מידי,

אח"כ תחפש בפורום חוות דעת על מה שנשאר מהרשימה,
ותתייעץ עם המחירון. כלל אצבע - "רכב משנתון גבוה יותר, אמין יותר".
ברכבים הזולים, תוכל לקנות שנתון מתקדם יותר מדגמי הרכבים היקרים יותר.

שאלה הבאה: מה זה רכב שני במשפחה ?
אצלי הרכב השני לא נוסע בכלל באמצע השבוע.
אצלך הוא נוסע ? לוקח את הילדים לגן ? 5 דקות נסיעה ? 10 דקות ? חצי שעה ? ומה בסופ"ש ?

(ובסוף, קשה לי להאמין שתמצא טנדר טויוטה דיזל טוב במחיר הזה. רובם כבר עבדו מאוד קשה, עם 300-500 אלף ק"מ, ועדיין נמכרים במחיר יותר גבוה.
הא, והוא גם מאוד לא נוח . . .)

PAUL
21-06-06, 15:27
הגובה שלך לא יפריע לך.
גם אני 1.90 (טוב נו1.88)
ואני נסעתי בסמוראים (ולא עם הראש מחוץ לגג) בנוחות (עד כמה שסמו זה נוח)

אני לא בטוח שסידור המושבים בסמוראי וג'ימני הוא בול אותו דבר, אבל כדי להרגיע, חבר טוב שלי 2.02 ונוסע כל היום (ובנוחות) בג'ימני.

אני לא בטוח אבל אני זוכר דיבורים של אנשים על כך שהישיבה בהיילקס דווקא צפופה לגבוהים.

בכל מקרה.
את היעוץ עצמו אני אשאיר למומחים

נמרוד
21-06-06, 15:32
סמוראי הוא הבחירה הנכונה מבחינה כלכלית. אתה תסתדר איתו מבחינת הגובה, אני 1.80+ והסתדרתי יופי בסמוראי במשך כמה שנים כשהייתי סטודנט.

טויוטה היילקס זה יופי, אבל ב40K אתה מגרד את השאריות השרופות מהתבנית אם אתה מבין מה אני אומר... 40K זה המחירון של שנת המודל הראשונה, 93, ונבלות טויוטה טובות נמכרות מעל המחירון ואפילו הרבה.

soly102
23-06-06, 10:16
קודם כל ברצוני להודות לכל מי שהגיב לשאלה שלי
בהחלט עזרתם!
אני רק יבהיר כמה דברים
רכב 2 בשבילי הוא לא רק רכב טיולים אלא גם רכב שאיתו אני יסע מידי פעם לעבודה או סידורים וכאלה.
מאז שכתבתי את השאלה המקורית הספקתי לנהוג בסופה וגם בסמוראי
הסמוראי הרגיש קטן לעומת הסופה אבל שאני חושב על הוצאות כלליות אולי אתם צודקים... הסמוראי הכי מתאים!
הבעיה עכשיו היא עם אלה לא כלים שחוטים שעבדו קשה או שאני מנסה לאכול את העוגה ולהשאירה שלמה?

נמרוד
23-06-06, 13:31
בניגוד להרבה מאד שאלות על קניית רכב שטח ראשון, אתה דווקא נשמע ריאליסט :-) ב40K, אתה יכול לקנות ולהחזיק סמוראי טוב, לא שחוט ולא בטיח. אתה יכול לאכול את העוגה ולהנות ממנה. חפש בסבלנות עד שתמצא אחד מטופל ושמור, ותהנה ממנו מאד.

asafk
24-06-06, 00:03
אם יש לך הכנסה קבועה, אני לא רואה שום סיבה להעדיף סמוראי על ג'יפ אמיתי. במקרה שלי, לפני כמה שנים, התשובה לשאלת ה40 אלף שקל היתה סופה 94.

אסף.

sush
03-08-06, 20:15
שלום, אני 2.04 ונוסע כבר שנתיים בסמוראי השני שלי. ב 40K תוכל לקנות סמוראי משנתונים של עד 94-5 ועוד להוסיף כיד המלך שיפורים. למרות זאת תמיד תהיה בג'יפ הכי קטן בכל טיול, בד"כ גם הכי עביר והכי פחות נוח. עכשיו תחליט.

אלון_ק
03-08-06, 22:13
בד"כ גם הכי עביר
מקובל לגבות קביעת עובדות בעובדות, בפרט בפורום הזה. מי שבצד השני לא יודע להבדיל בין אסף (מהנדס רכב מוסמך) לביני (עוד פלצן) ולכן אם אתה קובע עובדה שנויה במחלוקת, תן הסבר טוב למה היא נכונה. "כי אני עובר איפה שאחרים לא" זו לא סיבה טובה, למה אתה עובר שם והם לא זו כן.

במקרה הזה זו הקביעה הכי רחוקה מהמציאות שיש. היו על כך אינספור דיונים, אתה מוזמן למצוא אותם, אבל נסכם במשפט אחד: רכב עם צמיגים של עגלת סופרמרקט, בסיס סרנים של סקייטבורד ומנוע של מכונת כביסה מקולקלת לעולם לא יגרד את היכולות של רכב אמיתי. לצורך הדוגמא, תסכים איתי שסמוראי עם צמיגי 33 עביר יותר מסמוראי עם צמיגי 205? עכשיו תוסיף לסמוראי הזה מנוע 4 ליטר, עוד יותר עביר. תוסיף לו בסיס סרנים מאוד שפוי, 104 אינץ' וקיבלת... סופה.

yoav
11-08-06, 09:28
מקובל לגבות קביעת עובדות בעובדות, בפרט בפורום הזה. מי שבצד השני לא יודע להבדיל בין אסף (מהנדס רכב מוסמך) לביני (עוד פלצן) ולכן אם אתה קובע עובדה שנויה במחלוקת, תן הסבר טוב למה היא נכונה. "כי אני עובר איפה שאחרים לא" זו לא סיבה טובה, למה אתה עובר שם והם לא זו כן.

במקרה הזה זו הקביעה הכי רחוקה מהמציאות שיש. היו על כך אינספור דיונים, אתה מוזמן למצוא אותם, אבל נסכם במשפט אחד: רכב עם צמיגים של עגלת סופרמרקט, בסיס סרנים של סקייטבורד ומנוע של מכונת כביסה מקולקלת לעולם לא יגרד את היכולות של רכב אמיתי. לצורך הדוגמא, תסכים איתי שסמוראי עם צמיגי 33 עביר יותר מסמוראי עם צמיגי 205? עכשיו תוסיף לסמוראי הזה מנוע 4 ליטר, עוד יותר עביר. תוסיף לו בסיס סרנים מאוד שפוי, 104 אינץ' וקיבלת... סופה.

שאלת תם:

בשרשרת המזון של "מהנדס רכב"---> "עוד פלצן"---> וכו'- אני נמצא בתחתית, ובכל זאת- שאלה: אם אני לוקח את המשוואה של אלון וממשיך להגדיל צמיגים (אפילו להוסיף צמיגים), מגדיל את מרחק הסרנים ואת נפח המנוע- בסוף אני מגיע למוביל טנקים! הוא יותר עביר מסמוראי בשטח? וגם אם לא נקצין- האם יש מקומות שבהם הגודל (לא של מוביל טנקים- של רכב שטח נפוץ ולא משופר מדי) עלול להפריע ודווקא הקטנים מרוויחים? (סוזי המשלוללץ לדוג', חרף מלאי שיפוריו, הרי מתמודד עם גדולים וחזקים ממנו, ובהצלחה, ואמנם הוא נעול מוגבה וכל השאר - אבל גם הם...)?

danip
11-08-06, 13:04
אני חושב
שתשובה חלקית לשאלה שלך יואב היא:
נכון שרכב גדול/מוגבה/מנוע חזק/נעול יותר וכו' זה טוב יותר
אבל בשורה התחתונה צריך גם לדעת להשתמש בו, קרי נהג :mrgreen:

לעניות דעתי כמובן

דני

yoav
11-08-06, 15:34
אני חושב
שתשובה חלקית לשאלה שלך יואב היא:
נכון שרכב גדול/מוגבה/מנוע חזק/נעול יותר וכו' זה טוב יותר
אבל בשורה התחתונה צריך גם לדעת להשתמש בו, קרי נהג :mrgreen:

לעניות דעתי כמובן

דני

דני- אני דווקא התכוונתי לנטרל את גורם הנהג, ולהתייחס רק לגודל הרכב וחוזקו בהתאם למשוואה שנתן אלון. כלומר- קח את הנהג הכי מנוסה פה- תן לו פעם אחת לעשות מסלול בחורשן עם סמוראי קטן (על גלגלי עגלת סופר:lol: ) ואח"כ על פול טריילר, את אותו המסלול (אותו נהג...)- האם הגודל באמת מנצח? מה עם יחס משקל-כח? מה עם בעיות שקשורות דווקא למעברונים קטנים בהם רכב ארוך ורחב נתקל בבעיות? ושוב- אני לא מדבר על רכבי עבירות אלא על הרכבים שמשמשים אותנו גם ליום-יום וגם לטיולים. לא פעם ראיתי את הסמוראי שלי משתנק במקומות שגדולים וחזקים לא הורידו אפילו הילוך, ולהיפך- ראיתי ארוכים נחבטים בכל מיני מדרגות ומעברים צרים שהסמוראי מפאת קוטנו צלח בשקט. קח אופנוע שטח- עוד יותר קטן, עוד יותר "חלש" וברוב המקומות בעל עבירות טובה יותר להערכתי מרכב שטח סטנדרטי. ואם נחזור לאיך הדיון התחיל- זה בשאלה האם גדול יותר, גבוה יותר, חזק יותר בהכרח=עביר יותר. אין לי מושג- בגלל זה אני שואל.

נמרוד
11-08-06, 15:39
אלון רואה את העולם לינארית. זאת מאחר ובעולמו המצומצם כעולם נמלה, במרווח שבין סמוראי לסופה, "משוואת העבירות" נראית כלינארית (יותר גדול = יותר טוב). אם תיקח אותה הלאה יואב, תגלה כמובן שהיא מסובכת יותר, ויש לה הרבה פתרונות, וסביר להניח שהיא מטפסת לאיזשהי פסגה שממנה הגדלה נוספת של הגלגלים רק גורעת.
סוזי אגב הוא לא דוגמא לכלום, הוא היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל. אם היית חוקר את הג'יפאים תחת מיקרוסקופ במעבדה, הוא היה הג'וק החריג שהורס את הניסוי. אני הייתי מועך אותו באצבע וזורק לפח, ואז לא צריך יותר להסביר את ההצלחה של סמוראי מול סופות משופרות, כי אין יותר כאלו :twisted:

הרכב הכי עביר שאני ראיתי אי פעם בשבילי חורשן, הוא הטטרה 6X6 (http://www.jeepolog.com/189.html) . למוביל טנקים אין את הפרופורציות (הוא ארוך הרבה יותר מדי ביחס לגודל הצמיגים) והוא בכלל לא בעל הנעה לכל הגלגלים, אבל אם אתה שומר על הפרופורציות - אורך, רוחב, בסיס גלגלים, זויות מרכב, הכל ביחס הנכון לקוטר הגלגלים, כל הגלגלים מונעים, כל הדיפרנציאלים נעולים - אז הגודל לוקח. http://www.jeepolog.com/with.php?pic=test_tatra_6X6/atc 6x6 003.jpg

yoav
11-08-06, 15:42
אם יש לך הכנסה קבועה, אני לא רואה שום סיבה להעדיף סמוראי על ג'יפ אמיתי. במקרה שלי, לפני כמה שנים, התשובה לשאלת ה40 אלף שקל היתה סופה 94.

אסף.

אסף צודק, רק שצריך לחשוב על ההוצאה הקבועה שאתה מוכן לשלם מתוך ההכנסה שלך. ב 40 K תמצא גם סופה וגם סמוראי במצב טוב. משוואת ההוצאה שלך תהיה: הוצ' קבועות (דלק, טסט, ביטוח, טיפולים)+ תיקונים לא צפויים. תיקונים לא צפויים מן הסתם יעלו לך אותו הדבר באם זה סמוראי או סופה. כנ"ל טיפולים שוטפים. הבעיה שההוצ' הקבועות שונות בהרבה בין השניים. כשאני חשבתי להחליף לסופה, חישבתי את הפרש ההוצ' הקבועות בין סמוראי לסופה והגעתי לפער של 7-9Kש"ח לשנה (מוערך). לכן לא החלפתי. את הפער בהנאה בין השניים אני מניח שקשה לכמת ב $$- אין לי ספק שסופה הרבה יותר מהנה ואם התקציב שלך מאפשר- לך על סופה. הסמוראי הוא פשרה כלכלית ולא בחירה ע"ס יכולות שטח והנאה. ולמען הסר ספק- אינ מת על הפשרה שלי:lol:

sush
15-08-06, 09:26
אני כבר הרבה זמן מתלבט אם לענות לך או לא. משהו במילה עבירות מקפיץ אותך כנשוך נחש ואני לא מבין למה. עד לא מזמן הבן שלי חשב שאבא שלו אומר שהג'יפ שלנו מאד עביר כי הוא פתוח ונכנסת הרוח. למה אתה לא דורש תימוכין על קביעות אחרות שלי שהסמוראי הוא הכי פחות נוח או הכי קטן. גם כאן אפשר לדרוש עובדות כמו קבוע של קפיץ, מומנט של מוט פיתול, מרווח רגלים ומרווח ראש וכדומה. משום מה כאן אמירות כאלה לא נתקלות בכאלה תגובות מצדך ודווקא בנושא העבירות אתה קופץ. אז היו הרבה דיונים, חיפשתי, אבל לא מצאתי תשובה חותכת ומשכנעת. גם לשיטתך אם תיקח סקייטבורד ותחבר לו גלגלים של שופל אני לא רואה איך גולש ממוצע של 90 ק"ג יצליח להזיז אותו מטר. אז הנה התמוטט מגדל הקלפים של הגודל או גודל הגלגל כגורם המשפיע על עבירות. אני זורק אליך את הכפפה- תייצר כלי אובייקטיבי, טבלה המשווה את כל המדדים השייכים לעבירות: זוית גישה, זוית נטישה, מרווח סרנים,מהלכי מתלה, מרחק סרנים וכדומה, כח זמין, (כיחס של כ"ס או מומנט ביחס למשקל עצמי) ועוד כל מה שיעלה בדעתך. תזין בה את הנצונים שח ירב רכבי השטח הנמצאים בשוק הישראלי ותדרג את הרכבים השונים בכל קטגוריה.בסופו של התהליך, בהסתכלות על הממוצע המשוכלל של אותה טבלה תתקבל תוצאה שאני מרשה לעצמי לנקוב בה על סמך אינטואיציה בלבד, שהסמוראי הסטנדרטי הוא רכב מאד עביר. גם בציטוט שהקפיץ אותך לא אמרתי שהוא הכי עביר אלא בד"כ הכי עביר. מה זה שונה ממה שאתם כותבים באתר על הסמוראי- ראה ציטוט "יכולות השטח שלו דומות לאלו של CJ, ועולות על רבים מרכבי השטח המודרניים יותר".
( http://www.jeepolog.com/2.html).
אם תוסיף לטבלה המצויינת למעלה עוד שני גורמים, שרידות ועד כמה מתאים הרכב כפלטפורמה לשיפורים אני מאמין שהסמוראי עוד יטפס הלאה מעלה בדירוג. זה נהדר שללנדרובר יש מהלך מתלה מדהים אבל כשהוא נדרש למעמס בזויות קריטיות הציריות המקוריות שלו נוטות להישבר, אותו דבר לגבי הרבה מכלולים ברכבי שטח אחרים. הסמוראי הסטנדרטי בד"כ לא שובר מכלולים כתוצאה ממאמץ וזאת למרות שרב הסמוראים שמטיילים היום ברחבי הארץ הם בני 15 שנה ויד ששית שביעית.
כפלטפורמה לשיפורים אתה ודאי יודע שבפלוס מינוס 1,500 דולר (מחיר חלקים בארה"ב), אפשר לשדרג את הסמוראי בשתי נעילות, יחסי העברה וקיט הגבהה (קפיצים, בולמים וכל הרכיבים הנדרשים). שדך את כל אלו לצמיגי 235 ויש לך רכב מאד עביר בכל סטנדרט. אני לא מאמין שיש עוד רכב מכל רכבי השטח הקיימים שניתן לבצע בו כזה שדרוג בעלויות דומות.
לנמרוד- כמה מלים לגבי הטטרה. ברגע שיצאנו משני סרנים שברנו את המשוואה הלינארית ביחס לגודל. לצורך הקצנה אני אומר שבעצם הרכב הכי עביר הוא רכב על זחלים. ברגע שמשווים 4X4 ל 6X6 איבדנו את הבסיס להשוואה שכן יש כאן יותר ממשתנה אחד שאינו קבוע. בנוסף, הטטרה הוא רכב משא שמשקלו העצמי בוודאי קטן ביותר מחצי ממשקלו הכולל, (בהשוואה לג'יפ שבו משקל שני נוסעים מהווה 10-15% מהמשקל הכולל). אני לא יודע איך אותה טטרה היתה נוסעת בחורשן כשהיא עמוסה בעוד כמה טונות מטען. אני בטוח שיש הרבה תוואי שטח בהם היא היתה מתקשה בהרבה מכל רכב שטח קטן בגלל הקושי בתמרון.הרבה מהיתרונות של הסמוראי באים בגלל שהוא קטן ומצליח לתמרן בין סלעים שאחרים חייבים לטפס עליהם. הרבה פעמים אני מצליח לעבור בשולי בור שרכבים ארוכים ורחבים ממני לא מצליחים לעקוף ונכנסים בו להצלבות היסטריות. דברים כאלו למשל לא ימצאו ביטוי בטבלה שהצעתי למעלה.
דבר אחרון לגבי הטטרה זה שייתכן שהטטרה אכן הכי עבירה בעליות הישרות והטרשיות של הר חורשן. נסה לדמיין אותה בשיא החורף בבוץ של נחל דליה קצת מזרחית לנ"ג (ועוד עמוסה).
דודי

dkrauss
15-08-06, 10:41
.הרבה מהיתרונות של הסמוראי באים בגלל שהוא קטן ומצליח לתמרן בין סלעים שאחרים חייבים לטפס עליהם. הרבה פעמים אני מצליח לעבור בשולי בור שרכבים ארוכים ורחבים ממני לא מצליחים לעקוף ונכנסים בו להצלבות היסטריות.
דודי

כבעל גימיני מעל שנתיים ודי הרבה נסיון בשטח אני מסכים עם הציטוט הנ"ל ובכלל אם כל מה שנאמר בתגובה
על הרבה מכשולים רכבי שטח קטנים יכולים להתגבר בעזרת יכולת תימרון בה בשעה שרכבים גדולים נדרשים למרווח גחון גדול יותר ונעילות

בנוסף גם בחולות יש יתרון למשקל הקל של רכבי שטח קטנים

דורון

asafk
15-08-06, 11:09
תראו, אני לא מזלזל לשניה ביכולות של הג'יפונים למיניהם, ובראשם הסמוראי, להיות רכב טיולים מצויין. אבל עבירות, כהגדרתה, כן תלויה בקוטר הצמיגים.
אני אתן הסבר כללי מאוד לטענה שלי, אבל אני חושב שזה יהיה מובן. עבירות מוגדרת על ידי כמה פרמטרים-
הראשון הוא מעבר מכשולים, ובו יש מדרגה, תעלה, סוללה. בשלושתם, כלי רכב עם זוויות מרכב דומות, ייבדלו זה מזה ביכולות שלהם רק לפי קוטר הגלגל. לדוגמה- רכב 4X4 יכול לטפס מדרגה שגובהה בדיוק חצי קוטר הגלגל. ככל שקוטר הגלגל גדול יותר, אפשר לטפס מדרגה גדולה יותר. מעבר תעלה (תעלה "קטנה" שלא כל הרכב נכנס לתוכה, אלא רק הגלגל) גם הוא תלוי בקוטר הגלגל- ככל שהגלגל גדול יותר הוא יוכל לעבור תעלה רחבה יותר בלי ליפול לתוכה.
הפרמטר השני הוא תנועה בקרקע "רכה" (אני לא נכנס להגדרות של קרקע גרגרית, ומנגנוני אחיזה- הסבר פשוט, אמרנו... ) - סוג אחד מעניין מאוד של קרקע הוא חול יבש. כשהרכב מתקדם, נוצרת לפני הגלגל ערמת חול, שהרכב כל הזמן צריך לטפס עליה- וכאן, שוב, נכנס קוטר הגלגל למשוואה. יש כאן עוד עניין חשוב של לחץ קרקע (או, אם תרצו אינדקס קוני של הרכב), לומעשה כמה הרכב חודר לתוך הקרקע- וזה תלוי גם במשקל, כשלמעשה יש יחס בין משקל לשטח מגע של הצמיגים. במקרה הזה קוטר הגלגלים ורוחב הצמיגים משפיע יותר (בלי להיכנס להסברים), וגם כאן יש גבול מסויים- לא, סמוראי עם צמיגי שופל כבר לא יתקדם, כי הוא מעבר לגבול של החשבונות הרגילים. עוד בקרקע גרגרית, שטח המגע יוצר מנגנון של "ציפה" שאני לא נכנס אליו, אבל הוא תלוי גם במהירות ההתקדמות, אבל שוב, בשטח המגע- כלומר ברוחב וקוטר הצמיג (כמו גם בפרופיל שלו, עניין מעניין בפני עצמו).
עוד עניין בסיסי- הגובה מהרצפה. איפה שג'יפים על 31" עברו לפני רגע בבוץ, ג'יפון על 27" יתיישב בקוליסים. הוא נמוך מדי.
זה היה, ממש בקצרה, מבוא לנושא של חיזוי עבירות, וההשפעה של גודל צמיג (או, אם תרצו, גודל הרכב) על העבירות. לא דיברנו על בסיס גלגלים (בסיס גלגלים קטן מדי מעביר את כל האחיזה לגלגלים האחוריים בשיפוע או מדרגה קטנים יותר מאשר בבסיסי גלגלים ארוך יותר), לא דיברנו על gradability שהוא יחס בין הכוח בגלגלים למשקל הרכב, ואומר איזה שיפוע אפשר לטפס, או מה יתירות הכוח של הרכב, ועוד הרבה דברים. אבל בשורה התחתונה- במסגרת של כלי רכב "נורמליים" (שמערכת הכוח שלהם מתאימה לצמיגים), לג'יפ בגודל מלא עם שתי נעילות וגלגלים 31, תהיה עבירות טובה יותר מאשר לג'יפון עם שתי נעילות על 26 או 27".

אבל העבירות היא רק היבט אחד, כי רכב צריך להיות גם cost effective וגם mission effective - וסמוראי הוא רכב מאוד יעיל בשני המדדים הללו, רכב טיולים מצויין, במחיר סביר. אף אחד מאיתנו לא צריך עבירות של טטרה, אמנם (יש גם 4X4, ותאמינו לי, גם בבוץ של הנחלים שסביב לחורשן היא עושה צחוק מכל הצעצועים שלנו כי היא גבוהה מספיק מעל הבוץ, ואני יכול לספר לכם על חילוץ מנחל תבור של חמישה האמרים שהיו שקועים עד האוזניים בבוץ של אמצע החורף, ומשאית צנועה עשתה מסביבם שמיניות, ובסוף בשיטת "אמא אווזה"- משאית ואליה קשורה רכבת של האמרים- הוציאה אותם בלי להתאמץ יותר מדי), אבל כשמסלולי הטיולים בארץ מעוצבים על ידי ג'יפים עם צמיגים של 31- 32 ובסיס גלגלים של 100 עד 110", כדאי להיות עם צמיגים באותו הגודל לפחות.
טיילתי שנתיים עם ג'יפון- והמעבר לסופה היה עולם אחר, מבחינתי. זה לא שעם הג'יפון לא עברתי בכל המקומות, השאלה היא איך. דברים שסופה עוברת בלי שהנהג מתאמץ, עם סמוראי צריך לחשוב ולתכנן. אם אתה מודע לזה ואין לך בעיה- למה לא? אני נהג מחורבן, אז אני מעדיף ג'יפ בגודל אמיתי, ככה אפשר לטייל בראש שקט.

כתבתי יותר מדי, אבל עוד משהו קטן- סופה עולה יותר, ולא הרבה יותר. אבל לא לשכוח שהיא נותנת יותר. הרבה יותר. יש דברים שאי אפשר לשים עליהם מחיר, והחיוך שנמרח על הפרצוף כל פעם שמעוררים את השישה צילינדרים שבחזית לחיים- זה דבר שאין לו מחיר. לסיים יום טיול שהכל עבר בו בכמעט זלזול מתחת לצמיגים (באותם 1500$ הסופה תהיה על 33 ועם שתי נעילות)- אין לזה מחיר.

אסף.

מוני אורבך
15-08-06, 12:23
אם יורשה לי להוסיף מילה או שנים...
לי יש ניסיון מעשי על מספר גדול של כלי רכב.
סאמוראי, ניבה, פרוזה, דיסקברי, היליקס, וסופה

כך שטעמתי מכול קשת האפשרויות של רכב שטח בארץ.
מכול הגיפונים הקטנים הסמו הוא הכי עביר אבל גם הכי פחות נוח.
מעבר לגלגל גדול יותר עושה את החיים הרבה יותר פשוטים.
אז נכון - אני ראיתי דברים שסוזי עושה עם הסמו שלו שלא חשבתי שאפשרים לכלי רכב כזה.
אבל הוא היוצא מהכלל כי הוא פשוט נהג מעולה.
נסיעה בסמו משמעותה כול הזמן לחשוב על הדרך ועל איך אתה עובר מכשול.
גם עם כפול נעילות, בכול מכשול בינוני ומעלה אתה חיב לתכנן את הנתיב שלך בזהירות ולהיות סופר דיקן. כול טעות יכולה להסתיים לא טוב.

31 ומעלה זה עולם אחר. כאן כבר אתה הרבה פחות מתכנן ויכול להרשות לעצמך לעשות דברים בערך.
ואם טעית, אתה יכול לתקן. עדין ברכבים עם מנוע חלש אתה בבעיה. אסור לך לאבד מומנט כי לא תשיג אותה חזרה.
סופה היא הכי גמישה ועבירה. עם צמיגי 33 הכול הופך להיות קליל. וגם אם טעית אין שום בעיה לתקן
ההיליקס הוא עביר כמו הסופה אבל לא באותה אלגנטיות. תמיד היה צריך לחשוב על הכוח שאין לך.

היום בסופה אם אני נתקע על מכשול זה ממש מפתיע אותי. וכמעת תמיד זו טעות שלי.
הסופה פשוט עוברת הכל ובקלילות.

אז ככה שאני מסכים בהחלט עם אסף - צמגים יותר גדולים == יותר עבירות. כמובן שבאיזשהו נקודה המשוואה נשברת, אבל לא במידת הצמגים שאנחנו יכולים להשתמש בה.

soly102
15-08-06, 15:50
שלום רב לכולם ותודה לכל מי שהגיב על השאלה המקורית שלי שהתחילה את השרשור הארוך הזה .
היום לאחר חיפוש רב אני יכול להגיד שסוף סוף אני בעליו הגאה של סופה שנת 93 משופרת קלות (צמיגים , הגבהות ונעילה אחורית )
הרכב ממש מפתיע אותי לטובה בכל מה שקשור לעבירות
(אומנם אני לא מנסה לשבור אותו בכל טיול אבל הוא מצליח לעשות דברים בקלות מדהימה)
ההחלטה שלי לקנות סופה באה מכמה סיבות
1. משכורת יפה שלי ושל בת זוגתי
2. רכב שאפר לסחוב איתו את כל הבית בנוחות (אנחנו יוצאים לטיולים הכוללים שינה בשטח)
3. אני נהג מתחיל בשטח ורציתי רכב שהיכולות שלו בשטח גדולות על אלו שלי
4. רכב שבת זוגתי הרגישה בו בנוח יחסי וכזה שתבוא איתי לטיולים (אולי זה היה צריך להיות סיבה מספר 1? )
אז שוב תודה רבה לכולם עזרתם לי מאוד
אולי בעתיד אוסיף תמונות
שלומי

asafk
15-08-06, 17:19
תתחדש!

סופה שנת 93 משופרת קלות (צמיגים , הגבהות ונעילה אחורית )

לא צריך יותר כלום...

אסף.

גיא
16-08-06, 10:08
אם יורשה לי מילה או שתיים ...

לי יש ניסיון מעט יותר קטן משל מוני אבל דומה בכלליות.
והמסקנות שלו נכונות גם לדעתי.

לעומת זאת בפיסיקה אני לא מבין כלום אז אני לוקח את מה שאסף כותב בעיניים עצומות.

אבל ...

בסופו של יום, כשאני מטפס על הנ.ג. או משהו דומה, אני אולי עובר בראש על המסלול שאני מתכנן לעבור בו ומתכונן נפשית ופיסית איך לנסוע ע"מ להגיע בבטחה למעלה וזה מהנסיון שלי הרבה יותר פשוט מאשר בסמוראי שגם עלה בקלות יחסית את הנ.ג אבל נורא פחדתי בדרך ....

רובנו, ( לא כולל את אלון ) נוטים לצאת לטייל או לעביריות בשביל הכיף ולא בשביל להגיש שיעורי בית. ואם יצא בסוף 23.3221 או 23.3222 זה לא ממש נורא.

אם הגענו לסוף המעלה לבד בלי כננת ובלי משיכה, זה מבחינתי אומר שהגענו. האמר יעלה מעל לסלע שיעצור סופה וסמוראי יעבור לידו אבל שלושתם יגיעו אז זה אומר ששלושתם עברו. לפחות מבחינתי.

הפיסיקה שמתאר אסף היא נסיון להכניס למסגרת משהו שהוא גם נפשי וגם רוחני מבחינתי, כי לעבור את השלולית בוץ ברייס כדי לא להתקע ובדרך להשפריץ בוץ לכל הכיוונים בשביל התמונה .. זה הכיף. ולא לדעת שהפאי של הצמיג כפול הקוסינוס של הגרגר בוץ היה קטן משקול הכוחות של הגראביטציה הקונית של הקוטר של השלולית ..

זה נכון שהיו הרבה יותר מקומות שלא עברתי עם הסמוראי אפילו שהיה נעול פעמיים ומוגבה וצמיגים וכננת ומיגונים ושנורקל ומה לא ... אבל זה כי פחדתי מהשפ"צ בדרך כלל. מה שלפעמים רגע מהחויה הכללית של הטיול ....

זה לפחות לדעתי. עכשיו יש לי היילקס, אני חושב שעדיף אוטו יותר גדול.

yoav
16-08-06, 16:58
מאחר ונושא השרשור המקורי נגע להתלבטות בשאלה של רכב במחיר מסויים- ואני יודע שרבים מבעלי הסמוראי כמוני חוששים שהמעבר לרכב גדול כרוך בהוצאות גדולות מאוד, אני (ואחרים...) נשמח לדעת מה פחות או יותר העלות הריאלית היום של סופה כמו שרכשת, אחרי יישור קיו בסיסי, ביטוחים וכו'

תודה8-)

asafk
16-08-06, 17:02
יואב, שלא תגיד שאין סופות טובות במחיר סביר- חיים מפרסם את הסופה שלו בלוח. אם תעבור על הדיונים שלו בשנה האחרונה (בערך), תגלה שהוא עבר יישור קו מאוד מסיבי, מאז הוא קנה אותה (במצב לא רע כשלעצמו מבחינות רבות ומשופרת למדי) מאדי.

אסף.

דרור ברלי
16-08-06, 21:26
אז ככה שאני מסכים בהחלט עם אסף - צמגים יותר גדולים == יותר עבירות. כמובן שבאיזשהו נקודה המשוואה נשברת, אבל לא במידת הצמגים שאנחנו יכולים להשתמש בה.

תיקון טעות קטנה.
כשמגדילים צמיגים יותר מדי, זו לא המשוואה שנשברת אלא הציריה (הקדמית).
ו-33 לצורך העניין, זה על הגבול של יותר מדי.

מוני אורבך
17-08-06, 07:57
דרור כאן אנחנו חלוקים ( ולא מהיום (-: )

למי שזהיר ואין לו רגל כבדה, לא יקרה לצריה הקידמית שלו כלום.
ואני מדבר מנסיון שלי ושל אחרים.
אבל כבר היה הדיון הזה בעבר.

בכל מקרה יש פתרון גם לבעלי רגל ימנית כבדה והוא החלפת צריות או החלפת כול הסרן.
לא מאוד זול (כ 5K ) אבל גם לא כול כך נורא.

בכול מקרה, גם סופה עם 31 הוא רכב עביר ביותר, שלא דורש יותר מדי מחשבה בנהיגתו, ובשירשור זה זו הנקודה.

-->