PDA

צפייה בגרסה מלאה : מיכל דלק בקידמת הבאגי

חנן גולומבק
03-07-06, 21:43
בשרשור של נמרוד "חידת הזיהוי" ניתן לראות שמיכל הדלק מורכב בקדמת הרכב.
מה דעתכם על זה.

חנן גולומבק
04-07-06, 22:32
טוב חברים יקרים כנראה שלא ניסחתי את השאלה כראוי, אז אתחיל מחדש.
אנחנו תמיד מדברים על חלוקת משקל בכלי הרכב המהירים וליתר דיוק בבאגים 4 על 2 שזה מה שמענין אותי יותר מכל אז בעצם למה לא להרכיב את מיכל הדלק מקדימה ? הרי ברוב הכילים האלו מה שיש מקדימה זה רק המצבר ומערכת ההיגוי. אשמח לשמוע (לראות) את דעתכם.

תודה

asafk
04-07-06, 22:40
סיבה אחת טובה- בשביל שלא יעברו לך צינורות דלק בקבינה.

אסף.

יניב_ב
04-07-06, 22:48
אני לא רואה בעייה עם זה, כבר נסעתי בכמה כלים עם מיכלים מקדימה , הבעייה היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא שבירידות קיצוניות הפרש הגובה בין המיכל למנוע עלול ליצור בעיות, למרות שבפועל זה לא קרה לי עם מנוע שמכיל משאבה מכאנית על המנוע בלבד.

mixael
04-07-06, 23:29
מה הבעיה עם צנרת דלק שעוברת בתוך תא הנוסעים, אם היא בנויה כמו שצריך ?
הרי זה קיים אפילו ברכבים סדרתיים.

נמרוד
04-07-06, 23:36
ברכבים סדרתיים צנרת הדלק לא עוברת בתוך תא הנוסעים, היא עוברת מתחת לרצפה. בבאגי טיפוסית מתחת לרצפה אין כלום, אם תשים שם צינור הוא לא ישרוד קילומטר בשטח. אבל זו לא הסיבה. חלוקת המשקל שמנסים להגיע אליה בבאגי היא אחורית, כאשר תמיד השאיפה היא לרכז את המסה כמה שיותר קרוב למרכז הכובד, לכן המיקום של מיכל הדלק צריך להיות כמה שיותר במרכז ונמוך. מיקום מוצלח בכלים חד מושביים הוא שני מיכלי דלק משני צידי הקבינה - Side pods. המיקום הקלאסי, מייד מאחורי הנוסעים ומעל הגיר, הוא טוב מאד, המיכל נמצא למעשה לפני הגלגלים האחוריים. סיבה לא לשים מיכל דלק לפנים היא בטיחות.

mixael
04-07-06, 23:56
ברכבים סדרתיים צנרת הדלק לא עוברת בתוך תא הנוסעים, היא עוברת מתחת לרצפה. בבאגי טיפוסית מתחת לרצפה אין כלום, אם תשים שם צינור הוא לא ישרוד קילומטר בשטח. אבל זו לא הסיבה..

תיקון קל - אצלי בסובארו כל צנרת הבלמים והדלק עוברת במקור בתוך תא הנוסעים.

נמרוד
04-07-06, 23:58
אתה בטוח?

mixael
05-07-06, 00:07
כן, ב100%.

לפני כחודש פירקתי את הרכב הזה לגורמים והרכבתי בחזרה, הספקתי לשים לב למיקום :wink:

כמה שזה נשמע אולי מוזר, סובארו די אל כאילו תוכנן במקור לנסיעה בשבילי עפר, אולי בכפרים היפנים... זו הסיבה לבחירה שלי בו כרכב שטח, וגם של הבדויים...

asafk
05-07-06, 00:42
זה יכול להיות. גם בלאדה ניבה מיכל הדלק כולו, יחד עם הצנרת נמצאים בתא הנוסעים, מתחת לספסל האחורי, כדי שהדלק לא יקפא בחורף. אבל מכונית מירוץ... שיש סבירות גבוהה שתתהפך- אתה לא רוצה נוזל מתלקח בתוך תא הנוסעים.
לגבי חלוקת המשקל- המסה צריכה להיות מרוכזת במרכז הרכב- לא בקצוות. להשיג חלוקת משקל טובה על ידי ריכוז שתי מסות בשני קצות הרכב זה מתכון לא טוב. בכל מקרה, אפשר בקלות להשיג חלוקת משקל טובה לבאגי בלי לשים את המיכל מקדימה, אז למה לשים אותו שם? נכון, לפעמים אין ברירה, ויש אילוצים ששולחים את מיכל הדלק קדימה.

אסף.

nir.samo
05-07-06, 02:07
מיקום המיכל בקצוות יגרום להבדלים גדולים בחלוקת המשקל והתנהגות כאשר הוא מלא/ריק.

Omer
05-07-06, 09:56
ממה שאני מבין במכוניות שטח כדאי להגדיל את מומנט האינרציה בכיוון טילטולי pitch, בצורה זו הרכב פחות יתנדנד בין קדימה לאחורה, ואני לא אומר שלשים מיכל דלק זה הפתרון.

חנן גולומבק
05-07-06, 15:08
עכשיו כשאני חושב על זה הרי כמעט בכל כלי הרכב כולל הג'יפים המנוע מקדימה ומיכל הדלק מאחור כך שהצנרת עוברת בתוך הקבינה או מתחת למרכב כולל כפי שאמרתי בג'יפים שם אפשר לראות את הצנרת עוברת לאורך השאסי. אני חשבתי על בעית הבטיחות בעת התנגשות חזיתית אבל מתי מישהוא מאיתנו התנדש חזיתית בפעם האחרונה בשטח בכלל או בראלי במיוחד ?
אני אבדוק האם ישנן תקנות לגבי העניין הזה בתקנון של ה FIA.

asafk
05-07-06, 16:30
לפי FIA אסור להעביר נוזלים בתוך הקבינה. מבחוץ מותר לעשות הכל.

אסף.

יניב_ב
05-07-06, 18:20
השאלה היא האם בתוך הקבינה מתיחס גם לשרוול מוגן או מכלול פח שבמילא צריך להיות כדי להכיל את מוט ההילוכים ועוד סוגיי צנרת שועברים בין חלקי הרכב.

לגבי העניין הבטיחותי לא חסרים דברים מסוכנים שיכולים לקרות גם שהמיכל מאחורה, והמפתח פה הוא מיכל בטיחותי ועיגון נכון.

לירן סברוב
05-07-06, 18:21
צריל לקחת בחשבון גם את נפח המיכל.
כמות דלק גדולה יכולה להשפיע רבות על ההיגוי ועל מצב כיוון הבולמים והקפיצים. בנוסף צריך בולמים לעומס יותר גדול ולכן הם גם יותר יקרים.

זה שהמנוע בבאגי מאחור ,גם ככה מצריך אותך לבולמים יותר טובים.... ומקדימה פשוטים יותר . אלה עם אין לך בעיה להשקיע, מפני שבולם טוב מאוד פותר לך את הדילמה בנושא מישקל גדול.

תמיד תשאר עם נושא כיוונון שונהכאשר המיכל יתרוקן. מיכל של 200 ליטר ויותר זה יהיה משמעותי.

נמרוד
05-07-06, 22:29
ממה שאני מבין במכוניות שטח כדאי להגדיל את מומנט האינרציה בכיוון טילטולי pitch, בצורה זו הרכב פחות יתנדנד בין קדימה לאחורה, ואני לא אומר שלשים מיכל דלק זה הפתרון.

אתה מתכוון מן הסתם להקטין את מומנט האינרציה, שזו שאיפה תמיד וברכב שטח במיוחד בpitch (עלרוד בעברית, לא?).

Omer
06-07-06, 09:23
לא אני מתכוון להגדיל, וכאן אני נתלה על נסיונם של אחרים, אלה דברים שקראתי ולא ניסיתי.
וזה עושה לי הגיון, מומנט אינרציה גדול בכיוון עלרוד ימנע או יקטין את טילטולי הרכב בכיוון זה.
מה היתרון למומנט אינרציה קטן בכיוון זה?

-->