PDA

צפייה בגרסה מלאה : מאווררים חשמליים -פתרון לאמינות הנמוכה במיוחד בקיץ.

רכס חיים
04-07-06, 11:33
רוב המכוניות היום מקררות את הרדיאטור עם מאווררים חשמליים עתירי מהירויות ולעיתים גם בזוגות.היות והריליי שלהם נוטה להישרף לעיתים מזומנות במיוחד בקיץ בעת הפעלת המזגן- מוצא הנהג את עצמו בתוך שתי דקות מההשבתה עם מנוע רותח ותקיעה בדרך הדורשת גרר.היות וזה קורה לי לפחות פעם בשנה, וברוב המקרים בהם אני מנסה לעזור לנהג תקוע מסתבר שהרכב רותח בגלל השבתת המאווררים פתרתי לעצמי את הבעיה אחת ולתמיד.היות והמנוע של המאורר לא עובד רק עקב אי אספקת מתח - הוצאתי מחוט ההזנה האדום והחיובי יציאה נוספת של 5 מ'מ עם תנין באורך המגיע עד למצבר כך שאני עוקף את הריליי ומספק מתח ישיר למנוע.מיד כאשר אני מבחין ברתיחה אני מחבר את התנין לפלוס במצבר ועם מאוורר עובד אני יכול לגשת לחשמלאי להחלפת הריליי , ואף לסיים בינתיים סידורים דחופים שלא תחת לחץ.אמנם זה לא כל כך נוח להרכיב ולפרק את התנין בכל נסיעה אך זה יותר טוב מתקיעה. אזהרה- היות והתנין מקבל פלוס בכל פעם שהמאוורר עובד יש להגן עליו מנגיעה מקרית בגוף ולבודד אותו היטב כדי לא לגרום לשריפה. ניתן להוסיף במקום התנין כפתור הפעלה של 50 אמפר ואז הנוחיות מושלמת.

Saar
04-07-06, 12:15
אז למה לא לחבר חיבור "קבוע" עם מתג להפעלה ישירה?
(המתג יכול להיות בתא המנוע או בתא הנהג, אפשר לחבר אותו דרך הסוויץ ע"מ לא לשכוח את המאוורר עובד)
ככה אתה פותר את הצורך בתנינים שעלולים לקצר...

סער.

Saar
04-07-06, 12:15
אופס, סליחה.
עכשיו שמתי לב לשורה התחתונה...

חימושניק
04-07-06, 12:27
למה לא להוציא את הממסר ולעקוף אותו בפשטות ע"י חוט גישור בין מגעים 30 ו-87?

ברוב הרכבים זה פשוט (חוץ מבצרפתיות ימח שמן בעלות מערכת הביטרון המורכבת מתחת לכנף...:evil:) יותר מאשר להכין מראש חיבור לתנין על חוט המאוורר.

חוץ מזה, ניתן לשים ממסר העמיד בזרמים גבוהים יותר מהמקור (50 אמפר במקום 25 שו 30) וכך הממסר יאריך חיים בגלל ששטח המגעים שלו גדול יותר משמעותית מהממסרים מוליכי הזרמים הנמוכים יותר.

בנוסף, יש לוודא שהמאווררים מסתובבים חופשי וללא חסימות/הפרעות ושהחיווט של מערכת המאווררים תקין, חף מקורוזיה (בעיקר בקונקטורים, עוד מחלה אופיינית של רכבים צרפתיים/איטלקיים)

eran4x4
05-07-06, 07:24
כפי הנראה שאני מפספס משהוא.....

אם כל הסיפור זה ממסר - למה לא להחזיק ממסר רזרבי ברכב?

רכס חיים
05-07-06, 11:11
ריליי רזרבי הוא פתרון אם הוא הבעיה .אך לעיתים קרובות הוא בעצם נסגר ללא יכולת פתיחה עקב סיבות שונות והחלפתו ללא בדיקה עלולה פשוט לקלקל גם את החדש, ועוד פעם אתה באותה בעיה. מה עוד שכל ריליי עולה כ-60 שקל ובמכוניות רבות יש שניים ולא אחד - כמו אצלי. בחישוב של עלות/תועלת נראה שהפתרון של חוט המחובר ישירות למצבר נותן את המענה הזול יותר לרוב המקרים , אם כי בפחות נוחות אפשרית שניתן להגדירה כפינוק.

חימושניק
05-07-06, 11:32
60 ש"ח?

חיים, נראה לי שעושקים אותך. ממסר של BOSCH 30 אמפר עולה 25 ש"ח.

רכס חיים
05-07-06, 12:21
זה המחיר שהחשמלאי שלי מחייב אותי. תמיד יש מה ללמוד.בפולקסווגן כבר שילמתי עליהם 130 שקל ברוב טיפשותי.

איציק - 4X6ZH
05-07-06, 13:36
בוקר טוב לכם :wink:

יצרני הרכב כבר מזמן עברו לטריק הרבה יותר מתוחכם ומסוכן .
במקום שני מאוררים יש רק אחד .
במקום רילה רגיל במקום הגיוני יש רילה מיוחד " וחכם " ( אלקטרוני ) .
והתעלול החדיש מכולם והמסוכן ביותר .
מאורר אחד גדול בחזית הרכב מהחלק הפנימי של הרדיאטור .
כאשר על גוף מנוע המאורר מותקן בקר מהירות אלקטרוני יצוק על מנוע המאורר כך שאין כל אפשרות
לבצע כל חיבור חשמלי חיצוני .
כל המערכת נמצאת בתקשורת LAN ו CAN מול מחשב הרכב ( ללא כל חיוט חיצוני נוסף )
אכשיו נראה מי המכונאי שמצליח להפעיל את המאורר בחיבור ישיר :mad:
גם חברות הגרירה למדו בדרך הקשה לא לעקוף את חיבור המאורר .
איציק

-->