PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניה עצמית ל0tt

combina347
18-07-06, 20:44
מי שלא יודע אוטיטי הכוונה לתושבות של השפור
אני מתכוון לבנות כאלו בעצמי ויש לי כמה התלבטויות:
האם לבנות את התושבות בללו מעל הקינג פין ולחזק אותן אליו עם הרגים יותר ארוכים
או פשוט לעשות חור ריבועי והקינג פין יתחבר אל התושבות בריתוך
מי שמע על בניה עצמית לזה? האם יש שירטוטים מתחבאים ברשת אשמח לעזרה

combina347
18-07-06, 21:00
סליחה שכחתי תמונות
ועוד משהו אני לא רוצה לרתך לקינג פין כמו שזה בתמונות משום שאני חושב על בלאי. מה העשה כאשר הקינג פין יתקלקל

combina347
18-07-06, 21:04
נ.ב
אין יוצרים כיפופים בברזל בעובי כזה
יש לי ברזל אך אני ממש מתוסכל הוא עבה לאללההההההההההההה
איך אני חותך אותו איך אני מכופף אותו אני צריך רעיונות
אלון בעזרתך אני משתמש בלוח מוקצף וקרטון עשיה (תודה לך)
אך עכשיו אני צריך רעיונות. אין לי בעיה להכין שבלונה אך איפה יש בית עשק שיעזור לי בזה לפחות בחיתוך ומחירים
ואפילו אשמח לרעיונות שלכם לעבודה עצמית אני מעדיף

אלון_ק
18-07-06, 21:36
אני לא אוהב את הפתרון של החברות (ההתחברות לקינג פין. מעבר לזה שהחיבור מוטל בספק, זה אומר שההיגוי בדיוק בקו של אמצע הסרן - אני הייתי מעדיף לראות אותו לפני הסרן), לדעתי זה מה שהם בחרו כדי שהם יוכלו למכור קיט בולט-און לכולם. במקומך הייתי מייצר תושבת אחת נורמלית שתרותך לנאבה במקום הקיימת (שהיא, אם זכרוני איננו מטעני, חלק מהיציקה).

כיפופים כאלו, בפרט כשצריך אותם מדוייקים, לא עושים לבד. מזמינים חלק מבי"מ, אתה תתפלא לגלות שזה הרבה יותר זול ממה שנדמה לך. אתה תתקל בבעיה עם כיפוף בכזה עובי, לרוב בתי המלאכה אין יכולת כזו ולכן אולי כדאי לחשוב על שני פלאחים של 12 מ"מ מכופפים באופן תואם ומרותכים לכל אורכם.

אלון_ק
18-07-06, 21:39
עוד נקודה למחשבה: אין לך למה להתעסק עם תפוחי היגוי של סמוראי יותר. אם אתה כבר בונה OTT, תבנה אותו עם תפוחים זולים, זמינים וחזקים יותר, נגיד של GM. אני אישית אוהב את האפשרות של מיסבי קצה של טרקטורים.

arik6699
18-07-06, 22:03
לדעתי זה מה שהם בחרו כדי שהם יוכלו למכור קיט בולט-און לכולם. במקומך הייתי מייצר תושבת אחת נורמלית שתרותך לנאבה במקום הקיימת (שהיא, אם זכרוני איננו מטעני, חלק מהיציקה).

.
ריתוך לנאבה (ליציקה) יהיה חזק מספיק ???

אלון_ק
18-07-06, 22:07
אם עושים אותו נכון, בהחלט כן. זה מתחיל בבחירת גיאומטריית חיבור נכונה, שזה אומר שטח מגע מקסימלי, עובר דרך בחירת אלקטרודה מתאימה ונגמר בתהליך ריתוך נכון הכולל חימום וקירור מתאימים תו"כ הריתוך. יש עוד פירוט על ריתוך ליציקות כאן:

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=13684&highlight=%F8%E9%FA%E5%EA+%E9%F6%E9%F7%E 4

combina347
19-07-06, 17:04
עניין מיסבי הקצה היה ברור מאיליו אין טעם להשתמש בשפור של הסמוראי או בתפוחים
שהרי המומנט גדל עם השיפורים והצמיגים הגדולים והבלאי גדל איתם

בעניין מיקום החיבור העלית לי נקודה חשובה למחשבה ולדעתי אתה צודק לחלוטין אך
הריתוך והעבודה שאתה מתאר היא קצת גדולה עליי לדעתי? מה דעתך?

אני חושב שעשו חיזוק לשני הברגים של הבלמים עקב הטענה שלך אלון
ולכן לדעתי זול יותר ופשוט ומספיק טוב, אומנם לא כמו שתיארת
לחבר את הזרועה לקינג פין וקיימת אפשרות לחיזוק לזרוע המקורית ובכך למנוע את המשיכה ממרכז הסרן
דעתכם?

אלון_ק
19-07-06, 17:17
גם עם החיזוק, מבחינת ההיגוי אתה עדיין מחובר למרכז הסרן. לא שההיגוי שלך יהיה מדוייק במיוחד גם כך, אבל למה לגרוע עוד?

אם אתה מרגיש שהעבודה גדולה עליך זה עניינך. מנקודת המבט שלי, כל אחד יכול לעשות את זה עם מספיק סבלנות. כן, כדאי לך לעבור על רמת הריתוך לפני עבודה כזו, אבל הייתי אומר את אותו הדבר לגבי התושבות לסרנים ולשלדה... :twisted:

חיבור לבלמים לא נשמע לי הדבר הכי חכם בעולם, במיוחד לא ברכב בו הבלמים עובדים הרבה יותר קשה, המיסב עובד הרבה יותר קשה, אומי המיסב עובדים הרבה יותר קשה וכל שאר המערכות שגורמות לתנועה של תושבת הבלמים עובדות הרבה יותר קשה. חופש קטן שם שהיום לא מוביל לכלום מלבד לחופש בגלגל (ומשם ההשפעות הרגילות) יתבטא בעוד המון לחץ על הקינגפין עם סטאפ כזה. מה שיותר גרוע זה שהלחץ הזה יהיה לא רק על הקינגפין אלא גם על הברגים שלו ואם יש משהו שאתה לא רוצה לעשות זה לגרום לגזירתם תו"כ נסיעה, במיוחד לא עם קינגפין שבור. נכון, תסריט קיצוני, אבל אלו החיים שלך.

בלי יציקות המבנה שאתה רוצה לעשות יהיה מסורבל מאוד. בדקת אפשרות של קדיחת הזרוע הקיימת ובניה עליה כלפי מעלה, כך שמיסב הקצה יוכל לשבת 90 מ"מ מעל מה שהוא היום? (ההפיכה לבדה נותנת כ50 מ"מ, למיטב זכרוני).

נמרוד
20-07-06, 00:07
זרועות ההיגוי האלו שבתמונות לא מכופפות, הן מכורסמות. אם אין לך מגבלה תקציבית, אין שום בעייה, צריך לתכנן את הזרוע בסוליד, שולחים קובץ לבית-מלאכה, ומקבלים את החלק. כמה יעלה? אני מעריך איפשהו באזור 200$ לחתיכה אחת כשאתה מדבר על 2-4 חתיכות. אם אין את המדרגה (לא יודע מה תפקידה בדיוק בסמוראי) אפשר לחסוך על ידי חיתוך הצורה החיצונית בלייזר, אבל את החורים לברגים שצריכים להיות מדויקים וקוניים עושים בכל מקרה על כרסומת. או בקיצור - הכי משתלם לקנות את החלקים האלו מוכנים מארה"ב, לטויוטה ולסרני דנה יש כאלו מוצרי מדף רבים והמחירים שאני ראיתי בפרסומות למיטב זכרוני 60$ (יחיד או זוג אני לא זוכר). אין לי מושג מה קורה בשוק הסמוראי. מה לעזאזל ראשי התיבות OTT???

asafk
20-07-06, 00:53
עכשיו אני רואה שאתה מדבר על היי-סטיר ששאלתי עליו בדיון השני שלך...

אני לא רואה בעיה עם חיבור לקינגפין כל עוד הוא נעשה עם הברגים המתאימים, וכל עוד הקדחים בפלטה מדוייקים (אפוצים) כדי למנוע כל חופש.
גם עם הגיאומטריה אני לא רואה בעיה אמיתית (אלון- אני מבין את כוונתך, אבל נסה לבסס מה שאתה אומר על:

שההיגוי בדיוק בקו של אמצע הסרן - אני הייתי מעדיף לראות אותו לפני הסרן
כן, תתאמץ קצת)

לגבי מיסבי קצה- אל תשמש במיסבי קצה חקלאיים. רק תעופתיים/ תעשייתיים מאיכות גבוהה, או בתפוחים פשוטים וזולים, רק יותר גדולים מהמקור (תפוחי 3/4 אינץ' אוניברסליים, לדוגמה), רק קח בחשבון שהקדח שלהם צריך להיות קוני. מיסבי קצה חקלאיים רק יעשו לך צרות, ובאופן קבוע ישכבו על הצד, כיוון שאין בהם מספיק התנגדות.

אסף.

אלון_ק
20-07-06, 01:28
מצאתי את זה בדיון אחר (או שלא לזה התכוונת, אסף?):

במקור פורסם על ידי מוסי
שמעתי גם שיש הבדל בין רכב שבו מסרק ההגה לפני הסרן לכזה שמסרק ההגה מאחורי הסרן.

לא רק מסרק ההגה אלא כלל מוטות ההיגוי ומערכת ההיגוי. רכב עם סטאפ לפני הסרן יגרור תת היגוי קל תחת עומס, עם זה הרבה יותר פשוט לרובנו להתמודד מאשר עם היגוי יתר. זה קורה בגלל DEFLECTIONS (מה המילה בעברית? היסטים?) של הזרועות (CONTROL ARMS). סליחה על האנגלית, פשוט אין לי על זה מידע בעברית.

אם הזרועות מחוברות בחצי הקדמי ממרכז הגלגל, כל היסט שלהם יקצר אותם ויגדיל את הTOE IN, אתה חושב לשים קצת יותר TOE OUT כדי לפצות על זה.
הבנתי אותך נכון? אם כן, שים לב שההגדרה היא לא רק לנק' החיבור לגלגל אלא לכל המערכת. שים לב גם שהיסטים כאלו אמנם קיימים, אבל אינם בהכרח גדולים מאוד; למעשה, צמצום ההיסטים האלו למינימום (נכון גם להיסטים וטולרנסים בכלל מערכת ההיגוי) הוא אחת השאיפות של כל יצרן רכב, שכן איכות ההיגוי והתחושה המועברת אליך מהכביש תלויים בזה. כולם רוצים היגוי יותר טוב ומדוייק. אני לא יודע לתת לך מספרים ממש של ההיסטים האלו, אבל אני מניח - ויתקנו אוית אם אני טועה - שהם אינם מספיק גדולים כדי להפוך TOE OUT לTOE IN. גם אם הם כן, זה רק במקרה קיצון - רוב הזמן העומסים אינם מירביים, אתה תרצה להשאר עם ההיסט שלך בתחום תת ההיגוי.

מכאן:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=13591&highlight=%E4%E9%E2%E5%E9

אלון_ק
20-07-06, 01:35
הסיבה שבמקרה של קובי זה נראה לי חשוב פי כמה, אסף, היא שהוא ציין בשרשור אחר שהוא הזיז את הסרן קדימה וזה אומר שכל תיבת ההגה שלו עוד יותר קרובה למרכז הסרן.

אני עדיין בעד חלק תחתון מכופף וחתוך בלייזר שיכלול הן את החיבור לשפור, הן את שטח הריתוך לנאבה ומעליו חתיכה תואמת שמרותכת לכל אורכה אל התחתונה (הכל מ12 מ"מ, יחד 24 מ"מ עובי). זאת במידה, כמובן, שהי סטיר לא אפשרי.

asafk
20-07-06, 01:41
בחייאת אלון, אם אני חושב שמה שכתבת לא ברור, זה כנראה ככה. נסה לתת את ההסבר המלא- למה אתה מתכוון, מה הקשר למיקום תיבת ההגה, ולמה הפתרון של הפלטות שמחוברות לקינגפינים לא מוצא חן בעיניך. (כן, איור קטן יעזור). אני אעזור עם קצת פוקוס- תן לנו איור- מה ההבדל בגיאומטריה בין המצב המקורי לחדש?
כי בשורה התחתונה, החיבור הזה לדעתי הוא הצורה הנכונה- לא דווקא מסיבות תיאורטיות, אלא בגלל הפרקטיקה- גם כשבונים משהו רק עבור רכב אחד- עדיף לבנות את זה ככה שיהיה אפשר להעתיק בקלות לרכב אחר. לחתוך ולרתך דברים אינה הדרך לזה.

אסף.

אלון_ק
20-07-06, 02:07
אוקי, קיבלת. זה יקח קצת זמן עד שהאינטרנט למטה יתחיל לעבוד, אבל תקבל.

למה החיבור לקינגפין לא נראה לי אני יכול להסביר כבר עכשיו: הוא חלש. בלי חיזוק כלשהוא לא הייתי תולה עליו כביסה, הוא מיועד אך ורק להצמיד את משטח הקינגפין ליד הסרן. ההתנגדות שלו למומנט סיבובי תהיה נמוכה מאוד ואני לא בונה על נגיפה של 4 ברגים חלשים בקוטר 7 מ"מ (נגיפה כי זה מה שהם יקבלו בסיבוב הגה, המשטח של הקינגפין ישאף להסתובב). החלפת הברגים למשהו מגרייד גבוה יותר יעזור לנגיפה, אבל מה עם ההברגה ביד הסרן? אתה לא רוצה למצוא את עצמך עם הברגה גמורה.

למה אני נגד החיבור לברקסים נבדק בזה הרגע ולא רלוונטי. טעיתי, הייתי בטוח שהמשטח שלהם מחובר אחרת.

אני לא מסכים עם הגישה הזו של בולט און. אני פשוט לא רואה סיבה להפסיד חוזק ומשקל כשמדובר בעבודת CUSTOM ולא במשהו סדרתי.

את האיור תקבל, ההסבר על תת היגוי והיגוי יתר אני מניח שהיה ברור עם הקישור (תקן אותי אם אני טועה).

asafk
20-07-06, 03:04
מה קוטר הברגים? והאם אני צודק בניחוש שמדובר בהברגה עדינה מאוד?

אסף.

אלון_ק
20-07-06, 13:59
הברגים של הקינג פין הם בעלי ראש 12, קוטר הבורג 7-8 מ"מ וההברגה איננה עדינה מאוד, היא רגילה (לא 1.5, נדמה לי שזה נקרא 3/8 אבל אני לא בטוח). יש הברגות עדינות יותר, זה ודאי. הם נגזרים ביד בקלות יחסית.

combina347
20-07-06, 17:33
ההברגה ממש רגילה ותמצאו אותה ב-U- שתופסים את הצלחות של YES

אלון אני מנסה לחשב שלוש בעיות על פי מה שאתה אומר
האחת היא שרטוט מדוייק עד כדי כן שפשוט אשלח את זה למפעל ואקבל בדיות את מה שאני צריך
ואל תשכח שאני צריך ליצור שניים אחד לימין ואחד לשמאל

בעיה שניה היא שזה המון כסף עדיף כבר לקנות מחול מוכן אם כבר משלמים המון

דבר שלישי אני ממש לא יודע לרתך את זה וניראה לי מפלצתי מידי בשבילי ריתוך כזה
ניסיתי פעם לרתך חלק משם למשהוא אחר ופשוט זה נישבר כשנוצר עומס

ועוד משהו אני מקווה לעבור לסרנים של טויוטה

moshe 426
21-07-06, 18:08
ריתוכים של יציקות כלשהן, חברים, לא עושים לבד.
במיוחד לא כשהם צריכים להיות נושאים בעומס מסויים, ובמקרה הזה עומס גדול.

אם אתם לא יודעים בדיוק מה הרכב היציקה, לא תדעו בדיוק איזו אלקטרודה להתאים לה.
בשביל ליצור ריתוך טוב, שיחדור לעומק החומר צריך להיות רתך טוב. שמבין ויודע לרתך, ובמיוחד יציקות ו\או קונסטרוקציות כבדות מאד בהן צריך לחדור.

לריתוך יציקות צריך לפרק את היציקה, לחמם אותה בתנור מיוחד, לרתך, ואז לקרר באופן מבוקר גם כן.

כשמדובר בסעפת פליטה נניח, ניחא, רחכו, מקסימום הסדק יחזור.
כשמדובר בהיגוי? בלמים?

עשו טובה, המכסה של המתים בארץ מלאה, וכבר עברנו אותה, אל תעשו שטויות, ואל תרתכו יציקות. זה אף פעם לא יהיה חזק כמו חלק תחליפי או כמו המקור. זה לא יעמוד בעומסים במיוחד לא כשמדובר בתכנון וביצוע חובבני יחסית, ומבלי לפגוע, זה חובבני יחסית.

אני לא צדיק ולא מצטדק, אני רק לא רוצה לשמוע בשורות רעות אחר כך כי הריתוך של איזו יציקה בהיגוי התפרק ו....

משה.

אלון_ק
21-07-06, 22:41
אם זה המצב, משה, אין מה לדבר גם על SPOA בכלל. מישהו מרתך את התושבות של הקפיצים לסרן, נכון?

עקרונית אתה צודק, זה לא כמו ריתוך רגיל. מעשית, הוא לא יהיה הראשון ולא האחרון שעושה כזה דבר בלי בעיה.

moshe 426
22-07-06, 11:37
אם זה המצב, משה, אין מה לדבר גם על SPOA בכלל. מישהו מרתך את התושבות של הקפיצים לסרן, נכון?

עקרונית אתה צודק, זה לא כמו ריתוך רגיל. מעשית, הוא לא יהיה הראשון ולא האחרון שעושה כזה דבר בלי בעיה.

והוא גם יכול להיות הראשון שעושה את זה עם בעיה...

קשה לי מאד להבין מהלך כזה, אני אישית לא הייתי עושה את זה.

אם תרצו, אולי אוכל לצלם תמונות של ריתוך יציקה ע"י בעל מקצוע שהתפרק. והוא לא בדיוק נשא בעומס. פשוט לא תמיד יודעים מה יש ביציקה, ולא תמיד האלקטרודה מתאימה.

ניחא.

שיהיה בהצלחה.

נמרוד
22-07-06, 14:20
אלון, הסרן עצמו איננו יציקה. אף סרן. סרן באנג'ו של כמו שיש בסמוראי/טויוטה/יפאנים אחרים הוא חישול שמתחיל את החיים כצינור. בסרני סולסברי/דנה רק המרכז הוא יציקה, ואת כל החיזוקים ותשובות למיניהם אתה מרתך על צינור פלדה עבה מאד שהוא הדבר הכי קל לריתוך כמו שאתה יודע.

בכל מקרה, אתה טועה גם כשאתה מעריך בחסר את החוזק של ברגי הקינגפין. אין שום בעייה להעביר את ההיגוי דרכם, להיפך, זה טוב ומקובל. אבל הברגים האלו חייבים להשאר אחרי כל המשחקים עם אפס חופש. בצורה המקורית החופש מבוטל והמרכוז שלהם נשמר על ידי הקונוסים, מה שאתם לא עושים חייבים לשמור על זה, אחרת יתחילו להתפתח צרות.

moshe 426
22-07-06, 16:10
והנה תמונות של ריתוך סדק, בסעפת פליטה ממש ביציאה ממנוע הסמוראי.

עבודה ע"י בעל מקצוע
ריתוך ע"פ כל הכללים לרכיתוך יציקה.
אלקטרודה, היה קשה להתאים, כי לא ברור מאיזה זבל יצקו את היציקה ומה ההרכבים.
לפני הריתוך ניקוי+משחה+חימום בתנור+פאזה עם דיסק+קירור מבוקר
בקיצור- כל הכללים בתנאי מסגריה מתקדמים.

בשורה התחתונה, אחרי כמה חודשים טובים:

שמים לב לסדק?

moshe 426
22-07-06, 16:12
התמונה השניה שהשתרבבה, היא "גלגל" שיניים של תיבת ההגה, שמחובר לציר היורד מטה ומחובר לזרוע פיטמן, אם תסתכלו טוב תוכלו לראות את השן השבורה שמכוונת ממש אל המצלמה.

תוצאה של הזנחה פושעת של הבעלים הקודמים.

נסיעה בלי שמן בכלל זמן רב.

אלון_ק
22-07-06, 22:07
...אבל הברגים האלו חייבים להשאר אחרי כל המשחקים עם אפס חופש. בצורה המקורית החופש מבוטל והמרכוז שלהם נשמר על ידי הקונוסים, מה שאתם לא עושים חייבים לשמור על זה, אחרת יתחילו להתפתח צרות...
אני אשמח לקבל הסבר למה חיבור דרך הברגים האלו מספיק חזק. הרי כל מה שצריך לעבור זה את הנגיפה ואת החיכוך בין המשטחים שהוא חלש, שכן אי אפשר לסגור את הברגים חזק. אני מאוד אופתע אם 2 מכות מפטיש 5 קילו לא מרסקות את הברגים שמחזיקים את פלטת הקינגפין, לא כל שכן היגוי בנסיעה מהירה. מה יותר מכך, מדובר על חיבור רק לקינגפין אחד ולא לשניהם.

כדי לשמור על החיבור עם אפס חופש אפשר פשוט לבנות מתאם שיתיישב על הפלטה של הקינגפין, כך שהוא נכנס בין ראש הבורג לפלטה של הקינגפין. זה דורש כירסום, אבל כבר מזמן ברור שהדרך הזולה היא לקנות מוכן.

נמרוד
22-07-06, 23:20
אני אשמח להסבר למה החיבור דרך הברגים לא מספיק חזק... למה שאתה תסביר ולא אני? כי אתה סטודנט וצריך את התרגול, מה גם שכרגע אין לך לא לימודים, לא בחינות, ובינתיים גם לא מילואים כנראה, אז שב ותחשב שלא תחליד :grin:

איך? תגדיר את המומנט שעובד על הברגים האלו על פי הכוח המקסימלי שמוט השפור יכול להעביר בין הזרועות לפני שהוא נכשל. יש לך את החתך של המוט שפור אני מניח, קח בתור החוזק שלו 30 ק"ג למ"מ מרובע לצורך העניין.

אלון_ק
23-07-06, 20:28
אין לי דקה, אני עובד אצל ארז ביום ומנסה לשמור על כושר לימודים בלילה.

חוץ מזה, יישומית זה סמסטר הבא...

אבל בסיידר, אני אנסה ואם אצליח (גם אם לא) אני אעלה את המסקנות לכאן.

combina347
14-08-06, 00:49
אני מצטער שירדתי מהפרק הזה פשוט אני עם סרנים של טויוטה עכשיו
כמובן שעוד לא נוסע אני מתקופת לימודים ויכול לעבוד על הרכב רק פעם בשבוע ל 4 שעות וגם זה המון

רציתי לחזור אחורה ולהבין אם הברגים לא חזקים דיו למה טויוטה בונה את הזרועות ככה במפעל
ונכון שהברגים יותר עבים אך האם אנו יכולים להבריז לנאבה של הסמוראי הברגות יותר חזקות ולהחליף את הברגים ליותר עבים עד כמה שניתן?

-->