PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות בנושא הכתבה "מצבר כפול לרכב"

GodsFather
26-07-06, 10:14
כמה שאלות שהיו לי לנמרוד בנידון בשביל לראות שהבנתי נכון את הכתבה

http://www.jeepolog.com/8.html

פלוס לפלוס , מינוס למינוס וביניהם את המתג שמאפשר חיבור של אחד/שניים/כלום. וכדי שזה יעבוד כמו שצריך אני צריך מצברים בעלי הספק זהה , אחרת אחד יטעין את השני כל הזמן ולמעשה יגמור את הכוח של שניהם.

נכון?

בוא נעזוב רגע את הבניה של התושבת (יש לי מקום בצד השני של המנוע לעוד מצבר), את נעלי הכבל והכבלים עצמם - הבנתי שאת זה אני קונה במקום שמטפל ברתכות וכד'.

דרך אגב - יש שם מיוחד למתג מחנות הסירות? בורר עוצמות או משהו ?

ואם כבר אני פה אז - את צרכני החשמל האחרים שיש לי שכרגע מחוברים לי ישירות למצבר , אני מוריד לאחד הכבלים או משאיר כמו שזה ?

אני לפני הרכבת כננת (נישאת אמנם, אבל עדיין WARN8000) ואני רוצה שיהיה מספיק כוח לעבודה וכמו כן , משעמם לי עם הרכב (ע"ע כל השרשורים שפתחתי על תקלות) ואני מחפש אתגר :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

נמרוד
26-07-06, 10:43
פלוס לפלוס , מינוס למינוס וביניהם את המתג שמאפשר חיבור של אחד/שניים/כלום. וכדי שזה יעבוד כמו שצריך אני צריך מצברים בעלי הספק זהה , אחרת אחד יטעין את השני כל הזמן ולמעשה יגמור את הכוח של שניהם.

לא בדיוק. מינוס של מצבר 1 למינוס של מצבר 2 למרכב. פלוס של מצבר 1 למתג, פלוס של מצבר 2 למתג. ליציאה של המתג מתחברים כל מי שהיו מחוברים במקור לפלוס של המצבר הבודד. המתג מחבר בין הפלוס של מצבר 1 או 2 או שניהם ביחד לצרכנים. ולכן המצברים בהחלט לא צריכים להיות בעלי נתונים זהים. הבעייה של זליגת זרם מאחד לשני במידה והם לא זהים קוראת כשהם מחוברים אחד לשני והמנוע כבוי (אין טעינה), אבל זה לא קורה אם המתג לא במצב של BOTH.

בוא נעזוב רגע את הבניה של התושבת (יש לי מקום בצד השני של המנוע לעוד מצבר), את נעלי הכבל והכבלים עצמם - הבנתי שאת זה אני קונה במקום שמטפל ברתכות וכד'.

את כבלי הריתוך והסופיות השטוחות הגדולות בכל חנות אספקה טכנית טובה, את נעלי הכבל למצבר בחנות של חשמל לרכב.

דרך אגב - יש שם מיוחד למתג מחנות הסירות? בורר עוצמות או משהו ?

בורר עוצמות בטוח שלא... אולי בורר מצברים. מה זה משנה, לך לחנות כזאת ותמצא.

ואם כבר אני פה אז - את צרכני החשמל האחרים שיש לי שכרגע מחוברים לי ישירות למצבר , אני מוריד לאחד הכבלים או משאיר כמו שזה ?

כאמור, כל מה שמחובר לפלוס, צריך להיות מחובר ליציאה של המתג הבורר. בצורה כזאת, הוא גם משמש את התפקיד הבטיחותי שלו, וכשאתה מנתק אותו אתה אכן מנתק לחלוטין את כל הפלוס ברכב. במידה ויש לך מחשב רכב, אזעקה, רדיו שצריך לזכור תחנות - דברים שאין בג'יפ שלי - אז את הצרכנים האלו אתה כן תשאיר מחוברים ישירות לאחד משני המצברים.

GodsFather
26-07-06, 10:54
אני לא יכול לחשוב על הסבר יותר טוב מזה, תודה רבה.

דרך אגב, אני מניח שמשנה טיבו של המצבר ה(מ)שני - יש דרך לאמוד כזה דבר ?

אני חושב על מצבר ישן ולא חדש שעולה הרבה כסף וכך אחסוך בעלויות...

ושאלה למכירי הסמוראי - היכן הייתם ממליצים להעביר את החיווט לתוך תא הנוסעים ? האם מישהו מכיר חורים בקיר האש שבאים מהמפעל שאני יוכל לנצל על מנת להעביר 3 כבלים בעובי של 25 מ"מ כל אחד או שאני צריך לקדוח חדשים? יש המלצות למיקום ?

shachar
26-07-06, 13:18
שים לב לנושא הזרמים

מפסק של 150A יעלה 200 שח ו 175A כבר 400 (זרמים ריגעיים יכולים להיות כפולים)

אבל הפעלת כננת יכולה לדרוש זרמים גבוהים יותר והמתג לא יעמוד בכך.

אני הייתי מחבר את הכננת ישירות למצבר החזק מהשניים ומאפשר למתר להעביר רק את דרישת הזרם הנוספת.......

אייל
26-07-06, 14:09
אנחנו את הכננת חיברנו דרך כזה חיבור (שעלה, אם אני זוכר נכון 170 ש"ח בחנות של ציוד יאכטות במרינה בת"א ליד מלון קארלטון). לא הייתה בעיה עם חיבור כננת דרך הבורר.

אמיר, אם יש לך בעיה עם חורים בקיר האש ואתה מתכנן למקם את שני המצברים תחת מכסה המנוע אתה יכול גם את הבורר למקם תחת מכסה המנוע. המשחק בין שני המצברים נועד למצבים קיצוניים ולא ממש חייבים את זה בהישג יד.

GodsFather
26-07-06, 14:20
אנחנו את הכננת חיברנו דרך כזה חיבור (שעלה, אם אני זוכר נכון 170 ש"ח בחנות של ציוד יאכטות במרינה בת"א ליד מלון קארלטון). לא הייתה בעיה עם חיבור כננת דרך הבורר.

אמיר, אם יש לך בעיה עם חורים בקיר האש ואתה מתכנן למקם את שני המצברים תחת מכסה המנוע אתה יכול גם את הבורר למקם תחת מכסה המנוע. המשחק בין שני המצברים נועד למצבים קיצוניים ולא ממש חייבים את זה בהישג יד.

ראיתי את הרכב שלכם ואת הבורר , אפילו דיברנו על זה בחטף על הגבעה בראלי שהיה באיזור הירקון (הייתי המרשל שהזניק אתכם אחרי 10 דקות מנוחה כשעליתם לגבעה).היכן קניתם את הבורר (שם החנות, מבחינתי בה"פ אם אתה לא רוצה לפרסם)

חשבתי גם על הרעיון של לשים את הבורר בתוך תא המנוע וכן אני אחבר את הכננת למצבר החזק יותר , אם כי לדעתי זה לא צריך לשנות לאיזה מצבר אם אני מפעיל את שניהם יחד בעת הפעלת הכננת...

אייל
26-07-06, 14:44
אמיר, אני דווקא כן רואה ערך לשלב את שני המצברים בעת עבודת כננת מאומצת (אם אפשר בכלל לאמץ כננת עם סמוראי :-P ).

לגבי החנות, אני לא זוכר את שמה. יש שתי חנויות שמוכרות כאלו דברים בכיכר אתרים. אחת דרומית למלון קארלטון, השנייה נמצאת צמוד למרינה. אתה נכנס לים צפונית למלון קארלטון ויורד לכיוון המרינה עד שתראה את החנות לשמאלך.
אם אני זוכר נכון זה עלה 180 ש"ח אבל אני לא סגור על המחיר.

אם אתה צריך הכוונה טלפונית אתה מוזמן להתקשר.
0507876694

נמרוד
26-07-06, 14:48
שים לב לנושא הזרמים

מפסק של 150A יעלה 200 שח ו 175A כבר 400 (זרמים ריגעיים יכולים להיות כפולים)

אבל הפעלת כננת יכולה לדרוש זרמים גבוהים יותר והמתג לא יעמוד בכך.

אני הייתי מחבר את הכננת ישירות למצבר החזק מהשניים ומאפשר למתר להעביר רק את דרישת הזרם הנוספת.......

שחר צודק, זה משהו שאולי לא ברור בכתבה. ראה בתמונה - המינוס מהכננת מחובר ישירות למינוס של המצבר הימני בתמונה (ובעצם לשני המינוסים שמחוברים תמיד ביחד בלי מגבלת זרם), הפלוס מחובר ישירות למצבר השמאלי (החוטים של הכננת הם היחידים ששחורים). הכננת לא עוברת דרך המתג. היא עובדת גם כשהמתג במצב off או בכל מצב אחר, מהמצבר השמאלי בלבד. העברת המתג למצב both מחבר אותה גם לזרם מהמצבר הימני.
http://www.jeepolog.com/with.php?pic=dual_battery_pics/bat7_top.jpg

GodsFather
26-07-06, 15:18
מצוין, ממש עטפנו את כל האפשרויות פה - עכשיו לשאלה אחרונה (נכון להרגע) - מה החשיבות של טיבו של המצבר השני.

כלומר , אם יש לי אחד חדש וטוב ואחד ישן וקצת צולע (איך יודעים שהוא צולע...?) האם יזיק לחבר את שניהם ולמעשה יפגע בתפקוד או שזה יהיה סביר והמערכת תחזיק ?

מנסה לחסוך עלות של עוד מצבר חדש על ידי מצברים אחרים...

והנה כבר עוד שאלה שעלתה בזמן כתיבת החומר - האלטנטור - הוא לא יתאמץ במילוי 2 מצברים במקום מצבר אחד? יש לי נסיון שחיקה עם האלטרנטור שלי שכל 3 חודשים בממוצע אני שולך אותו לתיקון על מאמץ יתר ושריפת ה"מטען" שלו , אז חיבור 2 מצברים יקצר לי את הביקור לחודש וחצי ?

נמרוד
26-07-06, 15:52
אתה לדעתי ממש, אבל ממש חלש בתיאוריה חשמלית, הרבה מעבר לאהבל הממוצע בפורום הזה (אני), או שאתה פשוט לא קורא... המתג מאפשר לך לעשות מה שאתה רוצה. הוא מאפשר לך ליסוע על מצבר אחד מהשניים אם אתה רוצה. בצורה כזאת, אין שום קשר בין המצברים. הם יכולים להיות שונים זה מזה, אחד ישן ואחד חדש, ואחד מהם יכול גם להיות מצבר מפוסל מעץ - הוא כנראה לא יטען יותר מדי.

בנסיעה רגילה אין בעייה לסוע על both ואז שני המצברים נטענים, זה לא מעמיס על האלטרנטור במיוחד כי זרם הטעינה למצבר במצב רגיל הוא קטן מאד (ואם אתה רוצה הסברים, אז תעשה חיפושים בנושא ותשים לב למה שאנשים שמבינים בחשמל - חנן, ערן - כותבים).

מצד שני, להשתמש במצבר ישן די מחטיא את המטרה העיקרית, גיבוי.

לגבי האלטנטור שלך - אם כל שלושה חודשים הוא נשרף, משהו במערכת החשמל שלך דפוק ביסוד.

PW
26-07-06, 16:16
יקירי:
אין ספק שהפתרון שהציעו לך הוא ה"רולס - רויס" של הפתרונות. המחיר בהתאם. יש פתרון יותר פשוט והרבה יותר זול: שימוש ב"ברז חשמלי" (כמו שיש בטרקטור למשל). ניתן לחבר את המצבר הראשי כרגיל ואליו במקביל את המצבר המשני דרך הברז (שהוא בעצם מפסק לזרם חזק). המהדרין יוסיפו עוד מפסק למצבר השני. כך אתה יכול לשלוט על חיבור המצברים באותו אופן. למשל: הגעת לחניון הלילה, אתנ מנתק את מצבר הגיבוי, משתמש במצבר הראשי, המצבר השני ממתין להתנעת הבוקר רענן וטעון. אתה רוצה לטעון במהירות מצבר אחד, אתה מנתק את השני וכד'.
כדי לקבוע מי מהמצברים פחות טוב צריך לבדוק כמה פרמטרים: מתח לאחר יממה ללא עומס, יכולת עמידה בעומס ועוד.
שימוש בשני מצברים תקינים, גם לא מאותו סוג וקיבולת לא יהווה בעיה. (אני משתמש שנים במצבר עופרת /חומצה "רגיל" בקיבולת 100 א"ש ובמקביל במצבר "אופטימה" יבש בקיבולת 55 א"ש ללא כל בעיה). מצבר תקול אכן יכול לרוקן את המצבר השני התקין.
האלטרנטור ימלא שני מצברים ללא בעיה אם הוא תקין. השוני הוא ב ק צ ב .
הדבר דומה למילוי ברכת מים הסכורה בסכר. גובה קיר הסכר, הינו ההפרש בין תחתית הסכר לפני המים מייצג את המתח. גודל הבריכה מצייצג את קיבולת המצבר(ים) באמפר/שעה. היכולת למלא את המצברים קיימת (כי גובה הקיר לא השתנה) רק שזה יקח יותר זמן כי יש יותר קיבולת למילוי (כי הבריכה יותר גדולה..)

GodsFather
26-07-06, 16:30
אין לי ספק שמדובר בפטנט מעולה. אני גם מתכוון ליישם אותו, אני פשוט תוהה לגבי נושא צריכת החשמל והבנתי עכשיו את הנושא עד תום.

וכן,בנושאי חשמל כמו בעוד נושאים רבים , אני די אהבל...

AvigdorAharon
26-07-06, 21:51
יקירי:
אין ספק שהפתרון שהציעו לך הוא ה"רולס - רויס" של הפתרונות. המחיר בהתאם. יש פתרון יותר פשוט והרבה יותר זול: שימוש ב"ברז חשמלי" (כמו שיש בטרקטור למשל).

אני חושב שמבחינה כלכלית ההפרש אינו גדול:
ברז טרקטור עולה 100 ש"ח, ברז כמו בכתבה, 180 ש"ח. אם אתה משתמש בשני ברזי טרקטור, אזי הפתרון איננו הזול ביותר...

אביגדור

PW
26-07-06, 22:15
אביגדור:
דפקו אותך. אצלנו בחשמליה ברז ידית פלסטיק - 40 ש"ח.....ברזל 60...

lizard
05-08-06, 00:35
מאיפה קונים את הברזי טרקטור האלה? זה השם שלהם?
אשמח אם תמליצו על חנות באיזור ת"א.

בעצם במקום מפסק אחד יש 2, אחד לכל מצבר.

הסיבה כן להשתמש בזה, למרות שהעלות יכולה להיות דומה, היא שהמפסק עצמו מיועד לזרמים גבוהים יותר. 175 אמפר זה לא הרבה, אם יש 2 מצברי 100A והמון ציוד חשמלי.

eran4x4
05-08-06, 14:53
175A רלוונטי רק לכננת וסטרטר....
אין ממש קר ישיר לקיבולת המצבר ובוודאי שלא לכמות הצרכנים...

נמרוד
07-08-06, 09:32
הסיבה כן להשתמש בזה, למרות שהעלות יכולה להיות דומה, היא שהמפסק עצמו מיועד לזרמים גבוהים יותר. 175 אמפר זה לא הרבה, אם יש 2 מצברי 100A והמון ציוד חשמלי.

טענה לא מבוססת.

א. הברזים הכתומים של היאכטות כמו זה שבכתבה שלי מיועד להעביר קבוע 150 אמפר ומוגדר לפיק של הרבה יותר, נדמה לי 400 או 500 במשך מספר דקות.
ב. זה לא צריך להפתיע... בוא נחשוב רגע, למה הוא נועד? ליאכטה. לסירה, עם מנוע גדול. שיש לה סטרטר, גדול בהתאם, ובדרך כלל יותר צרכנים מאשר בכל טרקטור או ג'יפ. קצת הגיון.
ג. שתי השיטות - שני ברזים של טרקטורים או ברז אחד של יאכטה - יעשו בדיוק את אותה העבודה בג'יפ, בדיוק באותה יעילות, שניהם חד משמעית לא יהוו שום מגבלה על הזרמים בג'יפ. בנה את כל השאר כמו שצריך, ואל תדאג.

lizard
07-08-06, 14:31
אוקי סבבה. בורר מצבים זה פתרון הרבה יותר אלגנטי.

itamar1980
10-03-10, 00:28
אתה לדעתי ממש, אבל ממש חלש בתיאוריה חשמלית, הרבה מעבר לאהבל הממוצע בפורום הזה (אני), או שאתה פשוט לא קורא... המתג מאפשר לך לעשות מה שאתה רוצה. הוא מאפשר לך ליסוע על מצבר אחד מהשניים אם אתה רוצה. בצורה כזאת, אין שום קשר בין המצברים. הם יכולים להיות שונים זה מזה, אחד ישן ואחד חדש, ואחד מהם יכול גם להיות מצבר מפוסל מעץ - הוא כנראה לא יטען יותר מדי.

בנסיעה רגילה אין בעייה לסוע על both ואז שני המצברים נטענים, זה לא מעמיס על האלטרנטור במיוחד כי זרם הטעינה למצבר במצב רגיל הוא קטן מאד (ואם אתה רוצה הסברים, אז תעשה חיפושים בנושא ותשים לב למה שאנשים שמבינים בחשמל - חנן, ערן - כותבים).

מצד שני, להשתמש במצבר ישן די מחטיא את המטרה העיקרית, גיבוי.

לגבי האלטנטור שלך - אם כל שלושה חודשים הוא נשרף, משהו במערכת החשמל שלך דפוק ביסוד.

מצטער על ההקפצה.

אני לפני התקנה של מצבר כפול כאמור אך יש שאלה אחת שמטרידה אותי.

האם כאשר המתג במצב BOTH, דהיינו ששני המצברים מחוברים, זה לא יעמיס יותר מדי על הצרכנים כי הרי במצב זה כאילו הרכב עובד על 24V ?

eran4x4
10-03-10, 07:42
מצטער על ההקפצה.

אני לפני התקנה של מצבר כפול כאמור אך יש שאלה אחת שמטרידה אותי.

האם כאשר המתג במצב BOTH, דהיינו ששני המצברים מחוברים, זה לא יעמיס יותר מדי על הצרכנים כי הרי במצב זה כאילו הרכב עובד על 24V ?

כפי הנראה שהרגשתה שהתשוובה של נמרוד בדיוק בשבילך ולכן הקפצתה דווקה אותה....

1. תדאג שמי שמבצע את החלק החשמלי יהיה מישהו שמבין טוב בחשמל ובהתקנות חשמל ברכב של זרמים גבוהים - מחיר הטעות\חיפוף\חוסר מקצוענות ומקצועיות יכול להיות מאוד יקר ולא נעים בהתקנה הזאת.

2. מצב both שני המצברים מחוברים במקביל - המתח נשאר 12 וולט.

24 וולט מקבלים מחיבור שני מצברים בטור - לא רלוונטי להתקנה המדוברת בשרשור הזה וכפי הנראה לא רלוונטי עבור התקנת שני מצברים אצלך ברכב.

בהצלחה
ערן

zerez
10-03-10, 09:18
ביאכטות ההפרדה היא בין מצבר צרכנים למצבר מנוע כאשר הסטרטר מחובר למצבר המנוע וכל שאר הצרכנים למצבר הצרכנים. הכוונה היא לא להיתקע בלי סטרטר עם המצבר נגמר (אי אפשר להניע יאכטה בגרירה). בהרבה יאכטות מצבר המנוע קטן יותר ממצבר הצרכנים ואין שום בעיה לחבר שני מצברים בעלי מתח זהה וקיבול שונה במקביל.

ביאכטה יש סולנואיד שמפריד את המצברים באופן אוטומטי כאשר אין טעינה, המפסק הידני הוא למקרה שמצבר המנוע נגמר ורוצים לחבר את מצבר הצרכנים כדי להניע את המנוע.

השיפור שאני הייתי מוסיף הוא בדיוק כמו מערכת חשמל של יאכטה.
מחבר את הסטרטר למצבר מנוע
מחבר את הכננת ישירות למצבר הצרכנים (ככה זה גם בחלק מיאכטות, כננת העוגן מחוברת ישירות למצבר)
מחבר את שאר הצרכנים דרך מפסק למצבר הצרכנים.
מוסיף סולנואיד שיפריד בין המצברים כאשר אין טעינה.

מאחר ששני המצברים מחוברים לאלטרנטור ומשניהם יש צרכנים אין כאן בעיה של מצבר שאינו בשימוש.

combina347
16-03-10, 21:08
אמיר לגבי האלטרנטור
אנסה להסביר בפשטות
שני המצברים שלך טעונים בהנחה שהם בסדר ולא השתמשת בהם לאחר טעינה
המצברים משולים לבריכות ולא ניתן למלא אותן מעבר למה שניתן
לכן האלטרנטור יטען הדיוק לפי כמות הצריכה
ז"א שאם אתה מדליק אורות אז האלטרנטור ייטען רק על פי צריכת האורות
ואם הדלקת עוד אז על פי חישוב כל הצרכנים הפועלים ולא יותר
מכאן שיש לך בעיה באלטרנטור או במערכת החשמל
עליך לכבות את כל הצרכהים ולבדוק באמפר מטר אם עדיין יש צריכה
מחברים זאת בטור וכך ניתן לדעת אם יש זליגה כשהכל כבוי
לאחר מיכן הדלק את כל המערכות יחדיו וראה עד כמה צריכת הזרם גדולה
אם היא מעל 40 אמפר אזי האלטרנטור שלך לא מתאים לצרכים שלך משום שמצב עבודה מקסימאלי של
סמוראי הוא 40 אמפר ולכן אולי זאת הבעיה במערכת
הכל יכול להיות לדעתי אתה מבזבז את זמנך בחיבור שני מצברים כפיתרון לבעיה וגונב מקום יקר מתוך תא המנוע
אם אתה מעוניין לחבר שניים בכל אופן אל תחסוך את בדיקת הבעיה היא אולי תתעכב אך אני מבטיח ששוב תצטרך לתקן אלטרנטור
אני בניתי ברכב שלי הכנה לשני מצברים ואשתמש באופציה רק כאשר יהיו לי שני כננות ואצטרך לעבוד עם כננת רצוף לזמן של 10 דקות
חיברתי מצבר של 100 אמפר כדי שיחזיק כננת במצב עבודה מקסימאלי לאורך זמן רב ביותר וראה בזה כשני מצברים רגילים
וכן גם חיברתי אלטרנטור של 105 אמפר כדי לא להעמיס על האלטרנטור כאשר הכננות פועלות
בקיצור אם אין לך כננת בדוק מה הצריכה ליפני כל שינוי דע מה הנתונים שלך כדי לבנות מערכת יעילה ביותר
הצעה נוספת שלי והיא לחבר את המצבר מאחור ליד הדלת האחורית כל שעליך לעשות הוא לחבר כבל אחד עד לבורר כ 3 מטר לערך תוכל לראות זאת אצלי המצבר יושב ליד הגלגל הרזרוי תוכל לבנות קופסא יפה למצבר כך שתוכל להניח עליה דברים ולחסוך במקום תוכל גם לתת כבלים לאשים אחרים ולעצמך דרך הדלת האחורית
אם אהבת את הרעיונות שלי ותרצה עוד עזרה אז יש לך את הטלפון שלי
שמחתי לעזור

itamar1980
25-03-10, 20:41
יש לי עוד שאלה.
המינוס אצלי הולך מהמצבר לשני מקומות:
1. לגוף של הרכב.
2. לאותו מקום שהפלוס הולך (לאיזור של הסטרטר).

אז איך אני צריך לחבר את שני המינוסים של המצברים (המצבר הקיים + המצבר שאוסיף)?

האם בצורה שלהלן?
מינוס מצבר 1 למינוס מצבר 2 ומשם לשני המקומות: לגוף של הרכב ולאותו מקום שהפלוס הולך (כמו המצב הנוכחי).

תודה

udi25
25-03-10, 22:40
נראה אם התמונה עלתה בכל אופן זה די אמור לפתור את השאלות לפחות בנושא הבורר
וכנראה גם רוב החיבורים
המלצתי לפחות ברכבים חדשים ומרובי אלק' השאירו את כל החיבורים האורגינאלים מחוברים ישירות למצבר המקורי

itamar1980
26-03-10, 08:27
ביררתי ומצאתי שהכבל מינוס שדיברתי עליו הולך ככל הנראה לבלוק המנוע. זה בנוסף למינוס שהולך למרכב של הרכב.

יש לי עוד שאלה.
המינוס אצלי הולך מהמצבר לשני מקומות:
1. לגוף של הרכב.
2. לאותו מקום שהפלוס הולך (לאיזור של הסטרטר).

אז איך אני צריך לחבר את שני המינוסים של המצברים (המצבר הקיים + המצבר שאוסיף)?

האם בצורה שלהלן?
מינוס מצבר 1 למינוס מצבר 2 ומשם לשני המקומות: לגוף של הרכב ולאותו מקום שהפלוס הולך (כמו המצב הנוכחי).

תודה

eran4x4
26-03-10, 10:04
ביררתי ומצאתי שהכבל מינוס שדיברתי עליו הולך ככל הנראה לבלוק המנוע. זה בנוסף למינוס שהולך למרכב של הרכב.
אפשר לגשר מינוס ממצבר אחד לשני עדיף בהרבה להוציא ישירות מכל מצבר מינוס לבלוק של המנוע ומינוס לגוף הרכב.

זה גם תלוי בשימוש שאתה עושה בשני המצברים האם הוא זהה או שלכל מצבר יש צרכנים משלו...

itamar1980
28-03-10, 15:21
אפשר לגשר מינוס ממצבר אחד לשני עדיף בהרבה להוציא ישירות מכל מצבר מינוס לבלוק של המנוע ומינוס לגוף הרכב.

זה גם תלוי בשימוש שאתה עושה בשני המצברים האם הוא זהה או שלכל מצבר יש צרכנים משלו...

יום שישי חברתי הכל. הכל עובד כשורה למעט דבר אחד.

כשאני מניע רק עם מצבר אחד (רק עם מצבר מס' 1 או רק עם מצבר מס 2) הסטרטר נשמע קצת עייף - כאילו קשה לו להניע את הרכב. אולם כאשר המפסק במצב "שני מצברים" הסטרטר נשמע כמו שצריך.

למה זה קורה?

gradar
28-03-10, 15:39
יום שישי חברתי הכל. הכל עובד כשורה למעט דבר אחד.

כשאני מניע רק עם מצבר אחד (רק עם מצבר מס' 1 או רק עם מצבר מס 2) הסטרטר נשמע קצת עייף - כאילו קשה לו להניע את הרכב. אולם כאשר המפסק במצב "שני מצברים" הסטרטר נשמע כמו שצריך.

למה זה קורה?

גם אצלי, כנראה המפסק לא מסוגל להעביר את מתח ההתנעה הנדרש במצב בו מחובר רק אחד המצברים.
גיא

נוה
28-03-10, 16:52
חברים יקרים אין חכם כבעל נסיון ...
כבלים כבלים כבלים
כאשר אתם מעבירים מתח דרך בורר המצברים יש ניפילות מתח עדירות בדרך
בטח למי שמיקם את הבורר רחוק מהמצברים
מהנסיון שלי מינימום כבל 50 מ"מ - כבל חשמל בלבד . ולא כבל של רתכת { זול יותר אבל יוצר בעיות }
חג שמח
נוה

itamar1980
29-03-10, 00:53
חברים יקרים אין חכם כבעל נסיון ...
כבלים כבלים כבלים
כאשר אתם מעבירים מתח דרך בורר המצברים יש ניפילות מתח עדירות בדרך
בטח למי שמיקם את הבורר רחוק מהמצברים
מהנסיון שלי מינימום כבל 50 מ"מ - כבל חשמל בלבד . ולא כבל של רתכת { זול יותר אבל יוצר בעיות }
חג שמח
נוה

השתמשתי בכבל רתכת 25 מ"מ. זה לא טוב? בכתבה של נמרוד נאמר שזה מספיק.

המרחק של המפסק מהמצבר הרחוק הוא כ - 2.5 מטרים. האם רחוק מדי?

אולי חיבור המינוסים שלי לא היה טוב (חיברתי מינוס של מצבר 1 למינוס של מצבר 2 ומשם למרכב ולמנוע.

GodsFather
29-03-10, 07:29
המרחק גדול מאד לעובי כבל הזה.

נמרוד
30-03-10, 22:34
הכבלים צריכים להיות קצרים יותר. לא רואה סיבה לכבל באורך 2.5 מטר מהמצבר למתג, ועוד לא דיברנו על המרחק מהמתג לסטרטר. איך הגעת למרחק הזה? איפה המצברים ואיפה המתג? במקרה שלי היה ממצברים למפסק אולי 60-70 ס"מ. גם הכבל מהמתג לסולנואיד צריך להיות מינימלי, וכנ"ל המינוס, שרצוי שיהיה עם כבלים עבים זהים, וקצר מאד, ישירות לבלוק מנוע בנוסף לבודי. נסה לקצר את המעגל החשמלי כמה שיותר, ואם זה בלתי אפשרי, להחליף את הכבל הארוך ב35 מ"מ.

itamar1980
31-03-10, 12:32
הכבלים צריכים להיות קצרים יותר. לא רואה סיבה לכבל באורך 2.5 מטר מהמצבר למתג, ועוד לא דיברנו על המרחק מהמתג לסטרטר. איך הגעת למרחק הזה? איפה המצברים ואיפה המתג? במקרה שלי היה ממצברים למפסק אולי 60-70 ס"מ. גם הכבל מהמתג לסולנואיד צריך להיות מינימלי, וכנ"ל המינוס, שרצוי שיהיה עם כבלים עבים זהים, וקצר מאד, ישירות לבלוק מנוע בנוסף לבודי. נסה לקצר את המעגל החשמלי כמה שיותר, ואם זה בלתי אפשרי, להחליף את הכבל הארוך ב35 מ"מ.

הרכב זה לנד קרוזר פראדו ארוך דיזל.
המצברים בקדמת תא המנוע. כל מצבר בדיוק מאחורי הפנס הראשי של הרכב.
הבורר נמצא מתחת תא הכפפות שמול הנוסע שיושב ליד הנהג. הצמדתי את הכבל לדפנות תא המנוע ושם הוא רץ עד למצברים.
אתמול קיצרתי את הכבל למצבר 1 ואת הכבל לסטרטר (שני כבלים) בכמעט מטר כל אחד. ההתנעה עכשיו יותר טובה. אולי אחליף את הכבלים ל 35 מ"מ.

אצלם תמונות ואעלה אותן.

itamar1980
31-03-10, 13:13
תמונות

http://lh5.ggpht.com/_c0Kg0TphT9M/S7MeqnBTuSI/AAAAAAAAACk/rBFkD7aq7mE/s800/31032010234.jpg

http://lh3.ggpht.com/_c0Kg0TphT9M/S7MerqzBCLI/AAAAAAAAACo/JkoX03m_WGI/s800/31032010235.jpg

http://lh4.ggpht.com/_c0Kg0TphT9M/S7MesEAQlSI/AAAAAAAAACs/Xrn_k378yuE/s800/31032010236.jpg

http://lh6.ggpht.com/_c0Kg0TphT9M/S7Mes_33d_I/AAAAAAAAACw/VnwzK3F1Ccc/s800/31032010237.jpg

http://lh5.ggpht.com/_c0Kg0TphT9M/S7MetfoYc-I/AAAAAAAAAC0/VgjSuRJWEzA/s800/31032010239.jpg

http://lh5.ggpht.com/_c0Kg0TphT9M/S7MetwjSb_I/AAAAAAAAAC4/s_iJfkjUZgg/s800/31032010240.jpg

itay
31-03-10, 17:48
נראה פרוייקט מגניב.

ממליץ לך להפוך את המצבר בצד הנוסע כדי שקוטב ה (+) יהיה לפנים תא המנוע ולא בצד החיצוני, שם הוא קרוב לבודי.

האם אתה משתמש באיזולירבנד לסופיות הכבלים או במבודד יעודי לעיניין?

איתי.

shachar
31-03-10, 18:12
מה זה הכבל שעובר לפני הרדיאטור?

itamar1980
31-03-10, 20:05
מה זה הכבל שעובר לפני הרדיאטור?

השתמשתי באיזולירבנד רגיל.
הכבל לפני הרדיאטור זה החיבור בין המינוס של המצברים.

itay
31-03-10, 20:46
השתמשתי באיזולירבנד רגיל.

1. יש מבודדים ייעודיים לעיניין שמתכווצים בחום (חלקם עם דבק) ומבודדים בצורה מעולה.
2. אם אתה רוצה להמשיך להשתמש באיזולירבנד, שים אזיקון על כל "סוף ליפוף" של האיזולירבנד, אחרת הוא יתרופף מהחום.....

איתי.

shachar
31-03-10, 22:38
הכבל לפני הרדיאטור זה החיבור בין המינוס של המצברים.

אורך מיותר, תחבר לשילדה או למנוע

eran4x4
06-04-10, 00:10
אורך מיותר, תחבר לשילדה או למנוע
גם וגם

אין צורך לגשר את המינוס של שני המצברים אחד לשני אבל אם כבר בוצע אפשר להשאיר.

בנוסף תחבר מהמצבר השני מינוס קצר ישיר לבלוק של המנוע ולגוף הרכב לנקודת מינוס איכותית.

-->