PDA

צפייה בגרסה מלאה : צמיגים

זוטא56
29-10-03, 16:56
אפשר לקבל הסבר לגבי סוגי הצמיגים כביש ,שטח וכו' ,מה מציינים המספרים 10/15/31
מהו צמיג 50/50 ויעודי הצמיגים השונים.ג'נט 7,8 וכו'.
בתודה

נמרוד
29-10-03, 18:38
לג'אנט, או חישוק בעברית, או גלגל, יש קוטר ורוחב. מקובל למדוד באינצ'ים. הקוטר המקובל בג'יפים הוא 15 אינץ', הרוחב משתנה בין 6-10 אינץ' בהתאם לרוחב הצמיג.

לצמיג גם יש מידות. מכיוון שמדובר בסופו של דבר בצורה גיאומטרית די פשוטה - טבעת - יש לה שלוש מידות: קוטר חיצוני, קוטר פנימי, ורוחב (הקוטר הפנימי זהה מן הסתם לקוטר החישוק עליו מורכב הצמיג).

יש מספר שיטות לסיווג הצמיגים, כולן מתארות את שלושת המידות הנ"ל, אם כי בצורות שונות. השיטה האמריקאית, היא הנפוצה יותר בקרב הג'יפאים, מדברת על קוטר הצמיג באינץ', רוחב הצמיג באינץ', וקוטר החישוק באינץ', בתוספת אות אחת שמתארת את סוג הצמיג. בתור דוגמא: צמיג 31/10.5R15 הוא בקוטר חיצוני של 31 אינץ', רוחב של 10.5 אינץ', ונועד להרכבה על חישוק בקוטר 15 אינץ', האות R מציינת שהוא רדיאלי - נכון לרוב הצמיגים היום. הרוחב של הצמיג מתיחס לרוחב המקסימלי, בבטן, ולא בסוליה. הרוחב בסוליה קטן יותר בפועל. כמו כן, המידות הן די בערך... צמיגים שונים בעלי אותם מידות נומינליות יכולים להיות בעלי קוטר ורוחב שונים עד אינץ', מה גם שלחץ האויר משפיע כמובן על הקוטר והרוחב של הצמיג בפועל.

מה רוחב החישוק המתאים לצמיג המסוים? אפשר להרכיב את הצמיג על חישוקי 15 אינץ' בעלי רוחב שונה. יצרן הצמיגים מגדיר את הרוחב המינימלי, המקסימלי והמומלץ, במקרה של צמיג 31/10.5R15 למשל המידות יהיו בין 7 ל9 אינץ'. פיזית אפשר לאלץ צמיג כזה גם על חישוק ברוחב 6 אינץ' וגם על חישוק ברוחב 10 אינץ', וזה נעשה לעיתים קרובות... למה כן ולמה לא, זה סיפור לפעם אחרת.

מידות מקובלות בג'יפים (ואני מזכיר, כי זה פורום המתחילים - ג'יפים זה כלי רכב תוצרת Jeep ולא כל רכב שטח) בארץ הן 31/10.5R15 במקום הראשון ( בדרך כלל על חישוק ברוחב 7-8 אינץ'), וכמו כן 33/12.5R15 היא מידה שנעשית פופלרית יותר ויותר (על חישוק 8-10 אינץ'). מידות גדולות יותר כמו 35/12.5R15 אינן מקובלות בארץ לצערנו כיום בשל בעיות חוקיות, אבל דברים משתנים עם הזמן. יש צמיגים גדולים הרבה יותר, יש צמיגים גבוהים וצרים, יש צמיגים רחבים מאד... המבחר עצום.

תזכורת:
1 אינץ'=25.4 מ"מ

השיטה המטרית שנפוצה יותר כיום בתחום המכוניות, מדברת על רוחב הצמיג במ"מ, חתך הצמיג באחוזים, וקוטר החישוק - באינץ'. צמיג 265/75R15 הוא ברוחב 265 מ"מ (שזה כמעט בדיוק 10.5 אינץ') גובה הדופן הוא 75% מרוחב הצמיג - כלומר 200 מ"מ, והוא מתאים לחישוק בקוטר 15 אינץ'. מכאן ניתן לחשב את הקוטר בקלות - פעמיים גובה הדופן + קוטר החישוק. חישוב זריז ומעברי יחידות יגלה לנו שהקוטר הוא 780 מ"מ, שהם כמעט בדיוק 31 אינץ'... כלומר, צמיג 31/10.5R15 וצמיג 265/75R15 הם בעצם תאומים זהים.

שתי השיטות נמצאות בשימוש רחב באותה מידה, ולכן אין ברירה ולעיתים קרובות אתה תאלץ לעשות חישוב זריז כדי להשוות צמיגים ולדעת שצמיג 33/12.5R15 זהה לצמיג 315/75R15. השיטה האמריקאית אינטואיטיבית יותר, כי הפרמטרים שחשובים בעבירות הם הקוטר והרוחב... החתך המדויק של הצמיגים פחות מעניין אותנו - בצמיגי שטח הוא בכל מקרה לפחות 75%. ברכב כביש ספורטיבי הרוחב והחתך מעניינים יותר מהקוטר, ולכן השיטה המטרית כנראה מתאימה יותר.

shamirb
15-12-03, 13:22
תודה על הסקירה המעניינת
עוד שאלה קטנטנה- מהם סוגי הצמיגים השונים לפי קריטריונים של סוג נסיעה- שטח ,כביש וכדומה ( AT,MT ).
האם יש הבדל גם ביצרנים?
תודה
בועז

זאביק
15-12-03, 15:23
בגדול
AT=All terrain
מה שמכונה בעברית שצמיגי כביש-שטח, או צמיגי 50-50.
MT = Mud terrain
מה שמכונה בעברית צמיגי שטח או צמיגי 100%.

יש המון הבדלים בין היצרנים, במבנה הצמיג, פני השטח שלו (מבנה הסולייה) שמשפיעים על התנהגות הכביש והשטח שלו.
שני צמיגי MT של שני יצרנים שונים, לא בהכרח ייתנו אותה אחיזה באותו סוג שטח.

הדעה הרווחת היא שצמיגי שטח MT/R של חברת Goodyear, הכי טובים כיום.

shamirb
15-12-03, 16:30
תודה

לי יש W/T אני מניח שזה רק כביש.
מה עם A/T שנחשבים לטובים?
קיבלתי הצעה ליוקוהמה ב 1900 ש"ח לארבע נשמע הגיוני?
בועז

אדי
15-12-03, 17:31
W/T? לא נתקלתי עדיין בצירוף האותיות הזה. יש לך תמונה או קישור לאתר היצרן?

אין לי כל כך נסיון עם צמיגי AT, אבל מנסיון של אחרים היוקוהמה נשחקים מהר ורגישים לקריעה. האם המחיר טוב? תלוי במידת הצמיג.

אדי

landY
15-12-03, 17:47
תודה
בועז
אם מדובר על יוקהומה AT- לא לגעת גם עם מקל. מתפוצצים כמו בלונים.
אם מדובר על MT- ספר איפה... :lol:

נמרוד
15-12-03, 17:55
תודה

לי יש W/T אני מניח שזה רק כביש.
בועז

איזה רכב, איזו מידת צמיג?

shamirb
16-12-03, 09:32
תודה על ההענות

יש לי גרנד ויטרה XL7
צמיג 235/60/16 BRIDGESTONE ולא W/T כמו שכתבתי אתמול בטעות אלא H/T
האם הנתונים משנים את ההתייחסות?

נמרוד
16-12-03, 10:02
הצמיג הוא ברידגסטון Dueler H/T , צמיג כביש נטו, במיוחד כשהוא מגיע במידה הזאת עם חתך נמוך כל כך.

לגבי צמיגים אחרים, יש לי עצה, שאני לא בטוח בה... אבל שווה לך לבדוק. תברר אם אפשרי להחליף את החישוקים לחישוק 15" , אני מניח מהדור הקודם של הויטארה או אולי ממקור אחר. אם כן, הצמיג בה' הידיעה בשבילך הוא גודייר MTR במידה 235/75/15, שבשל סיבות "בטחוניות" הופך לנפוץ מאד בארצנו - ולכן זול.

eran4x4
16-12-03, 10:46
דבר עם ישראל ממכון אבחון ברעננה (מכון לבדיקת רכבים לפני קניה).

יש לו גרנד וויטרה משופרת יפה כולל צמיגי שטח בפרופיל קצת שונה מהמקור ומתלים משופרים, הבחור מהנדס רכב עם ניסיון ועובד עם הראש.

shamirb
16-12-03, 12:57
תודה על המידע

ערן - יש לך פרטים של הבחור מרעננה?

נמרוד- האם הצמיגים שאתה ממליץ יהיו טובים למישהו שנוסע 80% כביש והשאר בשטח?

תודה
בועז

נמרוד
16-12-03, 13:07
תודה על המידע

נמרוד- האם הצמיגים שאתה ממליץ יהיו טובים למישהו שנוסע 80% כביש והשאר בשטח?

תודה
בועז

קודם כל 80% כביש - זה המון שטח! גם אלו מאיתנו שמחזיקים ג'יפים לטיולים בלבד עושים 70-80% מהקילומטראז' בכביש, הלוך וחזור לטיולים. אבל מה שמשנה זה לא אחוז הקילומטראז' כביש/שטח בפועל , אלא אחוז "השטח" במוח שלך. איפה אתה מעדיף להתפשר - בכביש, או בשטח? צמיג כמו הMTR שהצעתי לך יהיה מנקודת הראות שלי קצת יותר רועש וקצת פחות אוחז על הכביש, מצד שני יהיה הרבה יותר אוחז והרבה יותר עמיד בשטח. הכימות של ה"קצת" וה"יותר" במשפט הקודם שלי, תלוי לגמרי בהעדפות שלך כנהג... אם הייתי חולה כביש, הייתי כותב שהMTR הרבה יותר גרוע בכביש על חשבון שיפור קטן בשטח.

איפה אתה עומד?

shamirb
16-12-03, 13:21
אהלן
טוב נראה שפינטזתי קצת על אחוז השטח-נניח 90% וכנראה שאתה צודק -תלוי איך הראש חושב. בנקודה זאת אני מתפשר לטובת הכביש. כנראה שהצמיג הזה יהיה לי קצת יותר רועש בכביש על חשבון שיפור מסוים בשטח ולכן נראה לי שה AT יהיה צמיג הבחירה שלי.מה דעתך?
קיבלתי לפני דקה הצעת מחיר על AT של דנלופ במידות שלי-235/60/16 ב 815 ש"ח כולל מע"מ
מחיר הגיוני(חוץ מהעובדה שזה נורא יקר)?
בועז

נמרוד
16-12-03, 13:34
אהלן
טוב נראה שפינטזתי קצת על אחוז השטח-נניח 90% וכנראה שאתה צודק -תלוי איך הראש חושב. בנקודה זאת אני מתפשר לטובת הכביש. כנראה שהצמיג הזה יהיה לי קצת יותר רועש בכביש על חשבון שיפור מסוים בשטח ולכן נראה לי שה AT יהיה צמיג הבחירה שלי.מה דעתך?
קיבלתי לפני דקה הצעת מחיר על AT של דנלופ במידות שלי-235/60/16 ב 815 ש"ח כולל מע"מ
מחיר הגיוני(חוץ מהעובדה שזה נורא יקר)?
בועז

לא, מחיר יקר מאד. אולי זה בגלל שהמידה שלך לא נפוצה. אם אתה הולך על AT, תתחיל את סקר השוק שלך מהמלך - BFGoodrich T/A. זה צמיג הAT כנראה הטוב ביותר:
http://www.bfgoodrichtires.com/images/catalog/tires/all_terrain_large.jpg

shamirb
16-12-03, 14:35
דיברתי עם היבואן של BFGOODRICH
יש לו רק 235/70/16 והמחיר?
1438 ש"ח לצרכן.
מחיר מפיל אין ספק

נמרוד
16-12-03, 14:39
לגבי המחיר שהיבואן נתן לך - יש כאן איזושהי אי הבנה. זה המחירון שלו, נכון, אבל המחיר לצרכן הוא תמיד בערך חצי מהמחירון של היבואנים... אין לי מושג למה, אבל זה ככה בכל הצמיגים. תברר ישירות אצל משווקים/פאנצ'רמעכרים. מחיר של 700 שקל הוגיוני לBFG, ואני חושב שגם עם הצמיג הקודם יש אי הבנה - מחיר יבואן 815 אומר מחיר צרכן באזור 450, וזה כבר הגיוני.

shamirb
16-12-03, 15:19
אתה לגמרי צודק -1438 שקלים זה מחיר יבואן והמחיר לצרכן נמוך יותר אבל הבעיה שזה חתך 70 מה שאומר לשנות הגדרות ואני לא בטוח שאני מעונין בזה אלא אם כן תסביר לי איך עושים את זה ואשתכנע שזה לא ממש מסובך.
לגבי הדנלופ המחיר של 815 זה מפנצ'ריה וביררתי כבר בעוד מקום שהציעו לי ב 800 -גרוש לא פחות.
מה אתה אומר?

eran4x4
16-12-03, 16:01
תודה על המידע

אבחון רכב רעננה, התעשייה 6. 09-7439799
דבר עם ישראל

צנחן1
28-12-03, 15:07
שלום חברים, הצטרפתי קצת מאוחר לדיון - מקווה שאתם עדיין בעניין.
על הרכב שלי(מוסו 96' אוטומט) מותקנים שלושה צמיגים של Bridgstone, Dueler A/T 235/75/15, וצמיג אחד Goodyear, Wrengler A/t 235/75/15. השלישיה במצב סביר - ,הבודד במצב טוב.
שאלתי היא :
1) האם צמיגים טובים או להחליף סדרה שלמה (ולהכנס להוצאה...).
2) לחילופין האם לשלב שני צמיגים מכל סוג (כלומר לקנות Goodyear חדש).
3) אופציה אחרת ??
הצמיגים הנ"ל הגיעו עם הרכב (נרכש רק לפני שבועיים), טרם ירדתי איתו לשטח, ובכל מקרה אני נוסע בשטח רק בסופ"ש וגם אז לרוב טיולי משפחות.

-->