PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרוייקט באוניברסטת בן גוריון - מידע על תמסורות (הכותרת נערכה)

adut
14-08-06, 13:50
שלום רב
שמי אבירם
ואני סטודנט שנה ד' להנדסת מכונות מאוניברסיטת בן גוריון
אני חלק מצוות של סטודנטים הפועלים כצוות של פרוייקט גדול אשר יביא (בתקווה)
למהפך בתחום התחבורה בארץ ואולי בעולם
אינני יכול לפרט כרגע יותר מכך
נרשמתי לפורום זה על מנת שאוכל להשתתף בו כחבר, וכך גם אוכל ללמוד מכם ולשתף אתכם בהתקדמותי
אני צריך עזרה רבה מכל מי שיכיול לנדב מידע
בכל מקרה אני מודה לכולכם ומודה לכם מראש

כרגע אני מחפש מידע מקיף בכל הקשור לתמסורות (גלגלי שיניים)- הבאים לידי ביטוי בהילוכים (לאו דווקא של רכב), ודפרנציאל

אייל
14-08-06, 14:55
אבירם שלום,

קודם כל ברוך הבא לפורום ג'יפולוג.
דבר שני ומעט קנטרני, להבא אתה מוזמן לפרט קצת יותר בכותרת.

על דיפרנציאל תוכל לקרא כאן:
http://www.jeepolog.com/101.html
רצוי לעבור על הכתבה הבאה:
http://www.jeepolog.com/113.html

מילון המושגים יוכל לספק עוד מידע:
http://www.jeepolog.com/glossary.html

adut
14-08-06, 19:38
יש לי ידע די רחב על הדפרנציאל וממסרות
אני לא מחפש ברמה בסיסית אלא ברמה מעמיקה הכוללת חישובים ןכ'
כלומר אם אתם מכירים ספרות בנושא (אפשר גם בשפה האנגלית) וכן הלאה
בכל מקרה תודה רבה

LAREDO
14-08-06, 19:43
אין יותר מעמיק משיגלי.
גש לספריה וקח אותו.

נמרוד
14-08-06, 21:26
את שיגלי אתה בטוח מכיר, mechanical engineering design, Shigley&Mischke

יש ספרים יותר מעמיקים ספציפיים לתחום הרכב - ויש לך בבן גוריון את מעבדת הרכב המובילה בארץ של פרופ' ערן שר, ויש לך שם את החבר'ה מהפרויקט של מכונית הפורמולה SAE שהם תותחים אחד-אחד וגם אוגרים לא מעט ספרות מקצועית יחודית משלהם... בקיצור, אתה לא צריך אותנו, אתה צריך לפתוח עיניים בפקולטה שלך :D

adut
15-08-06, 12:06
מישהו אולי יודע:

1. מדוע יצרני רכבים רבים לא ממליצים להחליף שמן גיר ברכב אוטומטי ?

2. האם רכב בעל גיר טיפרוניק אפשר להניע בדחיפה ?
תודה

adut
17-08-06, 13:04
היי
מישהו יכול להמלליץ לי על מקום בו אוכל לקנות תמסורת אוטומטית לפרוייקט שלי?
תודה!
נ.ב. בזול יחסית!!!!!

חימושניק
17-08-06, 14:07
איזה סוג של תמסורת אוטומטית?

מאיזה רכב?

מה התקציב?

עובדת/מושבתת?

kd2
17-08-06, 17:58
מדוע יצרני רכבים רבים לא ממליצים להחליף שמן גיר ברכב אוטומטי ?
למה לא?
כי רוב התיבות מתות( או זקוקות לטיפול ) לפני הצורך בהחלפת שמן סינטטי ברמה.
ואם לא אז לא נורא אל תחליפו שמן, יותר טוב שמי שלא עבר אפילו פתיחה אחת ימות מהר כי היצרן צריך כסף!

2. האם רכב בעל גיר טיפרוניק אפשר להניע בדחיפה ?

זאת שאלה רצינית?

אני מציע לך לחזור לספרים...

אלון_ק
17-08-06, 18:49
אני מציע לך לחזור לספרים...
לא יפה. למה שלא תתן לו תשובה אמיתית שמסבירה למה לא?

חימושניק
17-08-06, 19:41
. האם רכב בעל גיר טיפרוניק אפשר להניע בדחיפה ?
תודה

גיר טיפטרוניק הוא למעשה גיר אוטומטי-פלאנטרי-ממוחשב רגיל לחלוטין, שבו אפשר לשלוט ידנית בהעברת ההילוכים ע"י הזזת ידית ההילוכים מעלה-מטה או ימינה שמאלה, בהתאם לדגם הרכב.

פונקציית הטיפטרוניק היא למעשה תוכנת מחשב ותו לא. למעשה, ישנם מקרים בהם אותה תיבת הילוכים אצל אותו יצרן משווקת עם או בלי הפונקציה הזאת. דוגמא שקופצת לי לראש עכשיו היא סיטרואן: בסיטרואן קסארה אין פונקציה כזאת ולעומת זאת בסיטרואן C5 יש פונקציה כזאת. בשתי המכוניות ששווקו במקביל מותקנת תיבת AL4 הידועה לשמצה של פז'ו-רנו-סיטרואן-סימנס.

אי לכך, מכיוון שמדובר בתיבה אוטומטית פלנטרית, תיבת טיפטרוניק אינה מסוגלת להעביר כוח, כל עוד לא קיים בה לחץ של הנוזל ההידראולי - ATF. לחץ זה נוצר ע"י משאבת הלחץ בגיר שמונעת ע"י המנוע (לאחר ממיר המומנט, כמובן). באין לחץ הידראולי, לא ניתן להפעיל את מצמדי הקבוצות הפלאנטריות שבתיבה -> לא ניתן "לשלב" הילוכים.

סיבה נוספת היא שממיר המומנט אינו יכול לתפקד במצב של הנעה בדחיפה. גם ממיר עם יכולת נעילה אינו יכול להינעל ללא לחץ הידראולי.

אלו שתי הסיבות העיקריות מדוע לא ניתן להניע רכב אוטומטי (גם כזה המצוייד בתיבת טיפטרוניק) בדחיפה.

LAREDO
17-08-06, 20:23
הסיבה שהיצרנים ממליצים לא להחליף שמן היא עקב מכלול של סיבות:
1. רמת השמן בבית החרושת עלתה
2. רוב הגירים עוברים חיים קלים מאוד, באלה שעובדים קשה דווקא ממליץ היצרן להחליף.
3. רוב הנזקים שנגרמים לתיבות הילוכים הם ע"י משתמש הקצה בטיפולים - חוסר/עודף/סוג לא מתאים וכו... - יוצא יותר זול ליצרן להחליף מידי פעם תיבה מאשר לתקן נזקי מוסכים. זו גם הסיבה שברוב הגירים כבר אין מדיד...
4. רוב היצרנים קונים היום גירים מבחוץ עם אחריות מאוד נרחבת, והם מגלגלים את הקליימים על היצרן.

לגבי הנעת גיר אוטומטי בדחיפה - רק אם הוא מצוייד במשאבה כפולה, קרי אחורית וקדמית.

לגבי גיר טיפטרוניק- זה עולם ומלואו. מה שמכונה בארץ טיפטרוניק הוא רחוק שנות אור מטיפטרוניק אמיתי. גיר טיפטרוניק אמיתי גם לא ניתן להניע בדחיפה.

adut
17-08-06, 22:21
באיזה רכבים יש משאבה כפולה? האם אתה מתכוון למשאבה שמונעת מכח סיבוב הגלגל ולא מכח סיבוב המנוע?

adut
27-08-06, 16:54
באיזה רכבים יש משאבה כפולה? האם אתה מתכוון למשאבה שמונעת מכח סיבוב הגלגל ולא מכח סיבוב המנוע?
לדוגמא פורד אמריקאי מודל 65 עם גיר C4 - יש לו משאבה אחורית המופעלת כמו משאבת דלק מכנית - פיקה וזיז. ניתן להניע בדחיפה, אלא שהיצרן מדבר על 40 קמ"ש (ארבעה קרנפים, שני שוורים ופיל דרושים לביצוע המשימה). חוץ מזה, שאם יש לך ירידה ולא הצלחת להניע, אז לא ממש נורא, כי אין שום סיכוי שתצליח לעצור את המשקולת עם ברקסים בלי בוסטר (לא הצלחת להניע, זוכר?!)

elitkh
31-08-06, 21:45
טוב-אם לא אכפת לכם אני אתעלק על ההודעה הזאת כי נראה שמשתתפים כאן מספר אנשים עם ידע בתחום הגירים-במיוחד בתחום הרכב.
ובכן כך: יש לי רעיון לפיתוח בתחום הגירים כעיקר השימוש שלו יהיה ככל הנראה בתחום הרכב.ערכתי סריקת פטנטים במשרד עורכי פטנטים שנתנו דו"ח חיובי (אין רישום פטנט על הרעיון והרעיון הוא פטנטאבילי).בניתי אב טיפוס להוכחת היתכנותועל פניו נראה שזה עובד לא רע.
פניתי למדען הראשי (תנופה) אך נידחיתי מכיון שהרעיון לא מיועד ליצור בארץ.
האם למישהו יש רעיון איך אני מקדם את הרעיון הזה הלאה?
אין לי כסף לרישום פטנט מסביב לעולם ובטח לא לממן את המשך הפיתוח של הרעיון.
אני חייב להודות שמדובר ברעיון קצת יומרני וגם אני הופתעתי כשלא נמצא פטנט על הרעיון.
כמו ברעיונות טובים אחרים אני מאמין שמדובר במוצר עם פוטנציאל גדול (מאד).
למישהו יש רעיון?
אלי

lizard
31-08-06, 23:33
לא קשור לגירים, תפנה לאחד ממרכזי מ.ט.י - מרכז טיפוח יזמות. אני ממליץ על רענה ולבקש לדבר עם בחור בשם מיכה כמדומני. הוא בקיא בנושא רישום פטנטים בארץ ובחו"ל.
ההמלצה היא בעיקר להגיש פטנט בארה"ב. הסיבה היא שבסין למשל יעתיקו את המוצר שלך גם אם זה יהיה משוריין מבחינת פטנטים ואילו בארה"ב לא. הגשת פטנט מחולקת ל2 חלקים. הראשון זה בקשה לפטנט שאורכת בערך שנה. אתה ממלא טפסים, משלם אגרה ובמשך שנה הפטנט יושב אצלהם סגור במעטפה. אחרי שנה אתה מגיש את הבקשה האמיתית בעצם. למה זה? כי במשך שנה אתה צריך לבנות אב טיפוס, לבדוק שהרעיון שלך באמת שווה משהו וכדומה. הבסיס מאחורי ה2 שלבים הוא שבמשך שנה יש לך שקט להתעסק רק עם המוצר. גם אם בעוד חודש מישהו אחר יחשוב על אותו דבר, שלך מקבל עדיפות.

השלב הראשון לא מסובך, דורש הורדה של טפסים מהאינטרנט ותשלום אגרה לא גבוהה במיוחד. בשלב השני זה כבר הרבה כסף כי צריך לעשות בדיקה של הפטנט. זה כולל, נדמה לי, אב טיפוס, בדיקה יסודית שלא קיים משהו דומה שאת הפנטנט שלו אתה מפר וכדומה. זה כבר כמה אלפי דולרים עד כמה שאני זוכר.

אתה תרשום פטנט, כמו שכתבתי, בעיקר בארה"ב ובאירופה. כי שם זה בדר"כ מסודר כמו שצריך ויש לך גם את מי לתבוע. בסין אולי יש טעם אבל צא מנק' הנחה שהם בכל מקרה יעתיקו ולך תתבע איזה מפעל בסוף העולם. אם תמצא אותו בכלל.
כיסוי מלא לכל העולם זה עניין יקר מאוד. אגב, אסור למכור מוצר ללא רשיון פטנט במדינה שבה הפטנט כן רשום. כלומר, נניח וייצרו את המוצר בסין, ושם אין לך פטנט, אז אסור להם למכור את זה בארה"ב, ששם יש לך פטנט. אני חושב שכיסוי של ארה"ב ואירופה יספיק לך.

בהצלחה.

elitkh
01-09-06, 15:27
מסכים איתך לגבי הצורך ברישום פטנט ההצעות שקיבלתי לרישום פטנט באירופה, ארצות הברית ומדינות נוספות כמו יפן וקוריאה-שגם בהן יש תעשיית רכב גדולה-מגיעות להרבה אלפי דולרים-ולמעשה לעשרות אלפים-כסף שאין לי. אני תוהה אם מישהו יכול לקשר אותי לחברה שעשויה להביע עניין בכזה פיתוח ויש לה את המשאבים והיכולת להכניס את המוצר לתעשיית הרכב.
אלי

lizard
01-09-06, 19:36
מ.ט.י
הם יכולים לעזור לך.
בכל מקרה, אל תדבר מלה אחת על הרעיון שלך ללא מסמך NDA חתום ותקף. אחרת עלולים להעתיק ממך את הרעיון.
בכל מקרה, לפני בכלל שאתה הולך לחפש משקיעים אתה הולך להגיש בקשה לפטנט. כמו שכתבתי לך, זה לא יקר. יש לך שנה למצוא משקיעים ולגייס את הכסף. הגשת פטנט זה הDNA הכי חזק וטוב שיש. לכן תגיש את הבקשות לפני שאתה מתחיל בכלל לצייץ על הרעיון שלך.

בכל מקרה, אתה חייב ללא כל צל של ספק להתייעץ עם מישהו שמבין בפטנטים. לדעתי מ.ט.י רעננה יעזרו לך והם גם יעלו הכי זול. נדמה לי שיש עלות פתיחת תיק וכל פגישה עולה איזה 80 שקל בערך. אל תפוס אותי במלה.

elitkh
03-09-06, 10:53
פניתי למט"י וגם הגשתי בקשה לתנופה.
מכיון שהרעיון לא מיועד ליצור בארץ הם דחו את הבקשה.
תודה בכל אופן
אלי

herman
05-09-06, 19:21
את שיגלי אתה בטוח מכיר, mechanical engineering design, Shigley&Mischke

יש ספרים יותר מעמיקים ספציפיים לתחום הרכב - ויש לך בבן גוריון את מעבדת הרכב המובילה בארץ של פרופ' ערן שר, ויש לך שם את החבר'ה מהפרויקט של מכונית הפורמולה SAE שהם תותחים אחד-אחד וגם אוגרים לא מעט ספרות מקצועית יחודית משלהם... בקיצור, אתה לא צריך אותנו, אתה צריך לפתוח עיניים בפקולטה שלך :D

לא יצא לי לראות הרבה ספרות על גירים במעבדה...

אבל יצא לי לראות ספרים על שלדות ומתלים (מי אמר עומר :-D )

בכל מקרה אני שנה ג' (מתחיל) וכרגע עובד על מחשב ניהול מנוע לGSX

adut
07-09-06, 14:36
מישהו יכול להפנות אותי (אם קיים כזה דבר כמובן)
לקטלוגים של תמסורות אוטומטיות?
כלומר תמסורת ממונט שמספקת לאיזה מנוע מתאימה וכ'?
תודה מראש

adut
07-09-06, 15:20
אשמח אם תוכלו לומר לי מה תדירות התחזוקה של תיבת הילוכים אוטומטית רגילה, וריאטור, ותיבה רציפה(cvt)?

herman
10-09-06, 01:33
אהלן

תנסה לעבור על הספר הנ"ל - אולי הוא יעזור לך

Mechanical Engineering - Springer - Automotive Transmissions

אני לא בטוח אם יש אותו בספרייה.. אבל החמור יוכל לעזור לך בנושא הזה עם יהיו בעיות (מדובר על כ40 מגה)

-->