PDA

צפייה בגרסה מלאה : בוקסות למשולשים (במתלה DUBLE A ARM)

kobiarava
17-08-06, 16:35
שלום לכולם. כחלק מפרוייקט באגי שאני בונה כרגע אני מחפש (ללא הצלחה) בוקסות למשולשי מתלה עצמות עצה כפולה קדמי. חומר הגלם למשולשים הוא צינור צול ורבע שקוטרו הפנימי 36 מ"מ, ואורך התושבת לבוקסה הוא 50 מ"מ. למישהו יש רעיון לגבי הבוקסה שאני יכול\צריך להשתמש בה? האם יש רכב כלשהו שבוקסות מהמתלה שלו (חדשות כמובן) יוכלו להתאים לי? או אולי מישהו מכיר מקום שבו אוכל למצוא בוקסות שכאלה, לפי מידה? ועוד דבר, מאיזה חומר כדאי שהן יהיו? גומי רך, קשה, אוקולון או אולי זה לא משנה?(סביר להניח שכן....). אני די משוכנע שיש כאן מי שהתמודד עם הסוגיה הזו לפניי....
בתודה מראש - קובי

lior_b.s
17-08-06, 17:13
יותר פשוט לקנות בוקסה שהיא די נפוצה ואז להתאים אליה את הקוטר של התושבת..או ללכת לחרט ולחרוט בוקסות מפוליאוריטן למידה שאתה צריך..כמובן עם צינור מוביל...

ליאור

kobiarava
17-08-06, 17:27
ליאור, לקנות בוקסה לפי מה שנוח זה אומר להתפשר. אני לא רואה סיבה למה לחרוג מהתכנית המקורית בגלל נוחות. לגבי לחרוט בוקסה, זה יכול להיות פתרון לא רע, פרט לעניין זמינות החלפים. הרעיון הכללי הוא למצוא מוצר מדף, שברגע שאצטרך להחליף אני פשוט מזמין לפי מק"ט ולא מעביר מידות לחרט שייצר לי בוקסה "קסטום מייד". בכל מקרה, אם תהיה פשרה בסופו של דבר אז זה יהיה הכיוון.

אמנון
17-08-06, 17:36
נתחיל מהסוף - החומר שאתה מחפש הוא פוליאוריטן. בוקסות מפוליאוריטן לא הן קשיחות ולא מאפשרות חופש, שאתה רוצה להימנע ממנו בתכנון זרועות מתלה.
כמו כן הם עמידים הרבה יותר לשחיקה ולחיצה, אופי שדרוש למתלה ברכב שטח מהיר.

מקורות להשיג בוקסות -
יש את חברת "כתום" שמוכרת בוקסות פוליאוריטן לרכבים שונים במגוון גדלים, לכן שווה לבדוק איתם:
052-2782163, לאיש הקשר קוראים אורי.

חברה נוספת שמיבאת בוקסות - אאוטבק טכנולוגיות.
http://www.outback.co.il/
טלפון: 5583738 - 03

וחוץ מאלו, בזמנו זכור לי משהו שארנון שושני סיפר לי, לצינור סקדיואל 80 בקוטר חיצוני מסויים (אינצ' ורבע אולי, לא זוכר), יש קוטר פנימי שמתאים בול לבוקסות פוליאוריטן של מזדה.
אני לא זוכר בוודאות, כך שארנון שושני, אם וכשיראה את זה, אתה מוזמן להגיב בדיוק.

lior_b.s
17-08-06, 18:48
אני ממש לא התכוונתי להתפשר , פשוט יותר קל לקנות בוקסה טובה ולהתאים לה תושבת מאשר לרתך צינור בקוטר מסויים ואז להתחיל לחפש בוקסה שתתאים בול..לא?
בכל מקרה כמו שאמרתי וכמו שאמר אמנון, החומר שאתה רוצה הוא פוליאוריטן , אם לא תמצא בוקסא קיימת לא תהיה לך ברירה אלא ללכת לחרט ולייצר אותן במיוחד.. .

ליאור

arik6699
17-08-06, 20:22
מקורות להשיג בוקסות -
יש את חברת "כתום" שמוכרת בוקסות פוליאוריטן לרכבים שונים במגוון גדלים, לכן שווה לבדוק איתם:
052-2782163, לאיש הקשר קוראים אורי.

.

אני קניתי מכתום בוקסות פוליאוריטן בקוטר 36 מ"מ ורוחב 60 מ"מ ( מתאים למוט רדיוס של ללנד קרוזר) כולל תותב פנימי...

נמרוד
18-08-06, 23:36
אתה יכול למצוא בוקסות מתאימות, אבל האופציה של לחרוט בוקסות היא לא יקרה ולא בעייתית. בגדול, עדיף ומשתלם להתאים את הבוקסות למתלה ולא להיפך כי לחרוט פלסטיק קל, מהיר וזול. חומר הגלם הוא לאו דווקא פוליאוריטן, אני הייתי משתמש בפלסטיק קשיח יותר כמו אצטל/דלרין/אוקולון או בטפלון. החומרים האלו קלים מאד לחריטה, אם אתה מביא את חומר הגלם החריטה צריכה לעלות עשרות שקלים ליחידה. בעיית חלקי חילוף היא שטויות - תחרוט מראש כמות כפולה ואז יש לך מספיק חלקי חילוף.

kobiarava
19-08-06, 13:38
[QUOTE=נמרוד]אתה יכול למצוא בוקסות מתאימות, אבל האופציה של לחרוט בוקסות היא לא יקרה ולא בעייתית. בגדול, עדיף ומשתלם להתאים את הבוקסות למתלה ולא להיפך כי לחרוט פלסטיק קל, מהיר וזול.

נמרוד(או כל אחד אחר שמבין בעניין), תוכל בבקשה להרחיב בעניין מבנה הבוקסה? האם אני חייב להשתמש בצינור מוביל, ואם כן, האם יש חומר מומלץ או שמספיק למצוא צינור חסון מספיק שיתאים למידות שאני צריך? ומה לגבי קצוות הבוקסה, האם להשתמש בשייבות מתאימות המידה או שעדיף לי לחרוט גם דיסקיות מאותו החומר ולהשתמש בהן כדי למנוע את החיכוך שבין התושבת שבמשולש לתושבת על השילדה?

חומר הגלם הוא לאו דווקא פוליאוריטן, אני הייתי משתמש בפלסטיק קשיח יותר כמו אצטל/דלרין/אוקולון או בטפלון.

מאיפה אפשר לקנות אוקולון בגושים המתאימים לחריטה? מה אמורה להיות העלות?

החומרים האלו קלים מאד לחריטה, אם אתה מביא את חומר הגלם החריטה צריכה לעלות עשרות שקלים ליחידה.

יש לי גישה למחרטה ולדעתי אני אוכל לחרוט את הבוקסות לבד (זה הזמן ללמוד להשתמש במחרטה) או בעזרת החבר שמחזיק בה, אני רק לא רוצה לעשות טעויות דביליות בתכנון (שאמור להיות בנאלי למדי, בהשוואה לתכנון רכב שלם... :mrgreen: ), אז כל מי שיש לו ידע, שיישפוך.

שוב תודה-קובי

נמרוד
19-08-06, 16:11
תשובה זריזה -

בוקסה משני חצאים בדיוק כמו שמקובל במכוניות רגילות. קוטר פנימי בהתאמה מדויקת (אפילו לחץ קל) על הבורג שישמש כציר (קוטר 1/2 אינץ' טוב לבאגי קל). קוטר חיצוני בהתאמת לחץ קלה לצינור שהוא חלק מהזרוע. מדרגה בקוטר החיצוני של הצינור וברוחב 5-10 מ"מ בין הצינור לאוזניים שמחוברות לשלדה, כחלק מהבוקסה - לא דיסקית נפרדת. הרעיון הוא שהכל יהיה בהתאמת לחץ קלה, כולל הכניסה של המכלול לתוך האוזניים. לא צריך צינור מוביל (אם אני מבין נכון את המונח, צינור סביב הבורג). פעולה של המתלה כבר שוחקת את הפלסטיק למידות המדויקות. אם יש לך חבר שיודע לחרוט בצורה, לך אליו עם החומר ועם הבורג+צינור שיגדירו את הצורה והוא ידע איך לעשות התאמות טובות.

הפלסטיקים המתאימים לדעתי אם מייצרים לבד - אצטל, פלסטיק טכני קשה ועמיד, קל מאד לעיבוד, וזמין בשם המסחרי "דלרין" בארץ, או פוליאוריטן שהוא קצת יותר רך. אני יודע איפה למצוא בחיפה, אבל תוכל למצוא חומר מן הסתם גם במרכז. תשתמש בשמות אצטל או דלרין. החומרים מגיעים כמוטות מלאים בקטרים שונים, 30, 60, וכן הלאה, ובדרך כלל אתה יכול לקנות כמות קטנה. אני לא מעודכן במחירים.

belair
19-08-06, 17:13
נמרוד למה אתה מעדיף אצטן על אוקולון?
אוקולון אני יודע שמשתמשים הרבה בתור מיסב ושעומד בלחצים חזקים
אני פשוט לא מכיר את האצטן ואם תוכל להסביר יותר כי זה מעניין אותי

אמנון
19-08-06, 18:47
היה לי קצת משעמם, ואז ראיתי את השרטוטים של אורי טל בסוליד אז זה עשה לי חשק;

קבל שרטוט של הבוקסה כמו שנמרוד תיאר, עם הוספה - חירוץ לגריז. בבוקסות שאני ראיתי למתלים של באגי היו חירוצים כאלו.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=1918&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=1919

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=1920

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=1921

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=1922

kobiarava
19-08-06, 22:39
קודם כל, תודה לכולם על התגובות. דבר אחרון שישלים את הסיפור, מישהו מכיר בית מלאכה או ספק שימכור לי, בכמויות קטנות יחסית ובאיזור ת"א והסביבה אצטל לצורך העניין?

יניב_ב
21-08-06, 13:13
מדוע ברוב המכוניות שנתקלתי הבוקסות עשויות מגומי, ועוד רך יחסית, ואיזה השפעות יש לקושיות הבוקסה על המתלה? (אני מניח שיש פה אלמנט של ספיגת זעזועים בין השילדה למתלה.)

kobiarava
21-08-06, 21:25
מדוע ברוב המכוניות שנתקלתי הבוקסות עשויות מגומי, ועוד רך יחסית, ואיזה השפעות יש לקושיות הבוקסה על המתלה? (אני מניח שיש פה אלמנט של ספיגת זעזועים בין השילדה למתלה.)

יתקנו אותי חבריי המלומדים, אבל אם אני לא טועה יש כאן בעיקר אלמנט של ניטרול חופשים במתלה, שאמור לנוע אך ורק במישור שהוגדר לו ע"י המתכנן (כלומר, מעלה-מטה). חיזוק לכך מתקבל מכל הבאגיז האמריקאיות עתירות הממון, שבהן כל מפרקי המתלה, בין אם במתלים נפרדים ובין אם בסרן חי, בנויים על בסיס מיסבי קצה משוכללים, חזקים במיוחד (תעופתיים, כמדומני) ובעיקר-יקרים בטירוף, שמאפשרים אפס, אבל אפס חופשים. למי שיכול להרשות לעצמו (והם יכולים 8-) )-הכי טוב שכסף יכול לקנות.....

kobiarava
21-08-06, 21:27
ובשורה התחתונה, שכחתי לציין, במכונית מירוץ החומר צריך להיות קשיח דווקא....

אלון_ק
21-08-06, 22:23
צמצום חופשים כן, העלמתם לא. אם תסתכל על מתלה 4 לינק+פנהרד ותעלים את כל החופשים ממנו, תראה שהוא לא מתפקד. דרגת חופש אחת יותר מדי ננעלות, ראה השרשור של אורי טל בנושא מתלה קדמי של דיפנדר.

בוקסות גומי מסתובבות ונמתחות עם תנועת התותב בפנים. זה אומר שהן גם נעות הצידה המון וזה אומר שאורך החיים שלהן מוגבל. בוקסות מחומרים מתקדמים יותר אינן עושות כן, הן לרוב מאפשרות לתותב להחליק בפנים.

מיסבי קצה תמיד מאפשרים תנועה על יותר ממישור אחד. נכון, הזיות לשאר המישורים עשויה להיות מוגבלת יותר ובכאלו שתיארת הטולרנסים אפסיים, אבל עדיין מתאפשרת לא מעט תנועה ביותר ממישור אחד.

tkui
11-07-08, 18:52
מצטער על ההקפצה,אבל יש לי שאלה בנושא.
י
יש אפשרות לקחת את פוליאוריטן ובעזרת מקדח כוס לקדוח את גודל הבוקסה שאני רוצה? האם זה יהיה מספיק מדיוק בשביל להיכנס לצינור שאני רוצה?

jeep.il
11-07-08, 18:59
אם תפנה לכתום הם יחרטו לך

אמנון
11-07-08, 19:17
שים לב שזה לא מה שהבחור שאל.

אורי,
ברמה התיאורטית אפשר. מאידך..
1. קשה לי להאמין שתוכל למצוא פלטת פוליאוריטן, מכיוון שכך בד"כ לא מגיע חומר הגלם.
2. גם אם כן מגיע בפלטות, אתה בונה על זה שהעובי יתאים לאורך התותב שאתה רוצה.
3. שוב, ברמה התיאורטית תקבל גליל עם קוטר שנקבע ע"י הקוטר הפנימי של מקדח הכוס (שגם בו אתה מאוד תלוי), עם קדח קוצנטרי בקוטר של המקדח המוביל, אך ללא מדרגה שתתפקד כדי לגשר בין הצינור לאוזניים.

הייתי חושב לכיוון חריטה.

אמנון.

הצפרדע
11-07-08, 20:42
נתחיל מהסוף - החומר שאתה מחפש הוא פוליאוריטן. בוקסות מפוליאוריטן הן קשיחות ולא מאפשרות חופש, שאתה רוצה להימנע ממנו בתכנון זרועות מתלה.
כמו כן הם עמידים הרבה יותר לשחיקה ולחיצה, אופי שדרוש למתלה ברכב שטח מהיר.

קובי אתה ממש לא מחפש פוליאוריתן.

פוליאוריתן הוא בדיוק החומר שמאפשר חופשים, מעל ומעבר למה שרצוי
ומקובל ברכב מירוץ, אפילו צנוע.

החומר הזה מאפשר הכי הרבה חופש, פרט לגומי, ובגומי משתמשים בעקר כדי למנוע רעשים.
גומי עובד אחרת משאר סוגי החומרים, כולל פוליאוריתן, מכיוון שהוא מתעוות בעוד שבשאר
הבוקסה הפנימית מסתובבת.

קרא מה שנמרוד כתב, זאת הדרך.

אם אתה בתל אביב וצריך כמות מוגבלת של בוקסות, אני אוכל לעזור לך.
אם תבוא יום אחד אלי, תוכל גם ללמוד איך מייצרים בוקסות שלמות, כולל חיצווני, פנימי ובוקסה ממתכת. אחר כך כבר תוכל לעשות את זה לבד.

עידו לוריה
12-07-08, 00:37
[QUOTE=אמנון;116548]היה לי קצת משעמם, ואז ראיתי את השרטוטים של אורי טל בסוליד אז זה עשה לי חשק;

קבל שרטוט של הבוקסה כמו שנמרוד תיאר, עם הוספה - חירוץ לגריז. בבוקסות שאני ראיתי למתלים של באגי היו חירוצים כאלו.

הכול נכון רק שחריץ הגריז צריך להיות מבפנים ורווח בין הבוקסת לשם קניסת הגריז עם הפיטמה על הצינור החיצוני (מה שמומלץ) ועם קדח בציר הפיווט עצמו עם פטמה אז באמת אין צורך ברווח (אבל זה לא מומלץ גם כי צריך ציר(בורג)יותר עבה,וגם יותר מסובך.וגם עם בונים מיסב כזה עם אינסרט פנימי מפלדה מחוסמת אז אין לגריז דרך מעבר)

עידו לוריה
12-07-08, 00:44
אתה יכול למצוא בוקסות מתאימות, אבל האופציה של לחרוט בוקסות היא לא יקרה ולא בעייתית. בגדול, עדיף ומשתלם להתאים את הבוקסות למתלה ולא להיפך כי לחרוט פלסטיק קל, מהיר וזול. חומר הגלם הוא לאו דווקא פוליאוריטן, אני הייתי משתמש בפלסטיק קשיח יותר כמו אצטל/דלרין/אוקולון או בטפלון. החומרים האלו קלים מאד לחריטה, אם אתה מביא את חומר הגלם החריטה צריכה לעלות עשרות שקלים ליחידה. בעיית חלקי חילוף היא שטויות - תחרוט מראש כמות כפולה ואז יש לך מספיק חלקי חילוף.

נימרוד אקולון לא מתאים לשימוש כזה מיכוון שהוא סופג מיים ומתרחב ואז יצר נעילה של ציר הפיווט
טפלון לא מתאים בגלל שחיקה מהירה יחסית
החומר המתאים ביותר בתצורת מיסב כזה הוא הדלרין ומומלץ מאוד פטמת גירוז

עידו לוריה
12-07-08, 01:01

נימרוד אקולון לא מתאים לשימוש כזה מיכוון שהוא סופג מיים ומתרחב ואז יצר נעילה של ציר הפיווט
טפלון לא מתאים בגלל שחיקה מהירה יחסית
החומר המתאים ביותר בתצורת מיסב כזה הוא הדלרין ומומלץ מאוד פטמת גירוז

עידו לוריה
12-07-08, 09:25
תשובה זריזה -

בוקסה משני חצאים בדיוק כמו שמקובל במכוניות רגילות. קוטר פנימי בהתאמה מדויקת (אפילו לחץ קל) על הבורג שישמש כציר (קוטר 1/2 אינץ' טוב לבאגי קל). קוטר חיצוני בהתאמת לחץ קלה לצינור שהוא חלק מהזרוע. מדרגה בקוטר החיצוני של הצינור וברוחב 5-10 מ"מ בין הצינור לאוזניים שמחוברות לשלדה, כחלק מהבוקסה - לא דיסקית נפרדת. הרעיון הוא שהכל יהיה בהתאמת לחץ קלה, כולל הכניסה של המכלול לתוך האוזניים. לא צריך צינור מוביל (אם אני מבין נכון את המונח, צינור סביב הבורג). פעולה של המתלה כבר שוחקת את הפלסטיק למידות המדויקות. אם יש לך חבר שיודע לחרוט בצורה, לך אליו עם החומר ועם הבורג+צינור שיגדירו את הצורה והוא ידע איך לעשות התאמות טובות.

הפלסטיקים המתאימים לדעתי אם מייצרים לבד - אצטל, פלסטיק טכני קשה ועמיד, קל מאד לעיבוד, וזמין בשם המסחרי "דלרין" בארץ, או פוליאוריטן שהוא קצת יותר רך. אני יודע איפה למצוא בחיפה, אבל תוכל למצוא חומר מן הסתם גם במרכז. תשתמש בשמות אצטל או דלרין. החומרים מגיעים כמוטות מלאים בקטרים שונים, 30, 60, וכן הלאה, ובדרך כלל אתה יכול לקנות כמות קטנה. אני לא מעודכן במחירים.

נימרוד בתעליך היצור (חריטה) הקדח הפנימי חיב להיות עם חופש גדול על הבורג/אינסרט החריטה החיצונית בעלת טולרנס לכניסה קשה לבוקסה של המשולש וכל זה בגלל ההתנהגות של הדלורין בתוך המושב שלו . לאמור החופש לבורג/אינסרט מתבטל בתוך המושב(כאשר מכניסים את הדלרין לתוך הבוקסה) הבעיה עם הסיפור הזה זה להגיע לטולרנסים הנכונים
וכמובן עם הקטרים משתנים גם הטולרנס.

niva_92
16-08-10, 18:34
שלום !
אני חדש כאן ,
כמו כן אני חרטתי בוקסות מאוקולון על התותבים הישנים (אם הם במצב טוב)
עובד כמו חדש.
מה שצריך להדאיג זה שהמתלה סופג קצת יותר מהזעזועים ,אז צריך חיזוקים.

Porsche_Dude
20-08-10, 20:33
NIVA היקר,
כמו שאתה רואה השרשור מלפני 4.5 שנים.
אני בטוח שמאז, הבחור הסתדר. שים לב :roll:

וברוך הבא בכל מקרה!

-->