PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה על בולמים ועוד קצת...(שוב)

יונתןמצפה
18-08-06, 23:45
שלום!
ברשותי סמוראי 96 (עלים). לפני כשבוע עבר שיפוץ עלים: מקדימה- החלפת עלה וערגול, מאחורה- קיצור עלה, הוספת עלה וקיצור עלה משקל + ערגול. העבודה בוצעה ע"י חנן קפיצים בב"ש הידוע בדרום כמומחה מס 1 לקפיצים ומהוותיקים במקצוע. אני גם מכיר אותו אישית לכן סמכתי עליו, וגם קיבלתי מחיר הוגן. העבודא נראית מצויין, הרכב רך, גמיש ומהלך גדול.הוא גם התחייב שהקפיץ לא יישקע יותר מחצי ס"מ בשלוש שנים... (טוב אולי הוא קצת הגזים...). הבעייה כמובן- בולמים.
קראתי בעיון כמעט את כל ההודעות שעלו בחיפוש על בולמים והחכמתי!
ע"פ ההוראות של בעל המקצוע, קניתי בולמים (של טוקיקו 140 ש"ח כ"א), 41ס"מ אמצע, כלומר במצב שבו הרכב עומד על הרצפה. כרגע יש לי כ-10-11 ס"מ בין הבמפ-סטופ לסרן. לאחר נסיעה אחת עמוס ברור לי- הבולם ארוך מדי, הסרן לא מגיע לבמפ-סטופ אלא נעצר ע"י הבולם.
לקחתי מידות מינימום/מקסימום על האוטו: קדמי: 28-44 אחורי: 29-47. (בינתיים החלפתי רק בולמים אחוריים, קדמיים עוד לא מצאתי- בינתיים לא נוסע בשטח ונזהר מאד בכביש.)
ראיתי את כל האמור בנוגע להנמכת הבמפ-סטופ, אכן נראה הגיוני.
אולם, אם אצליח למצוא בולמים במידה הרצוייה ולאור העובדה שבעל המקצוע לא ציין כלום בנוגע להנמחתו והוא נותן לי אחריות על שקיעת הקפיץ אני לא ימהר לעשות זאת. כי כמו שכבר דובר, זה יקטין את מהלך הסגירה של הקפיץ דהיינו הגבהה חצי מיותרת. (המאיות לא הוארכו...)
בכל זאת אשמח לקבל המלצות וגם שיטות להנמחת במפ- סטופ.
כמו כן- הבולמים ששמתי מאחורה הינם של טוקיקו (אותו סוג שהרכב מגיע איתם במקור) לא גז אלא שמן בלבד. בנסיעות כביש לא עמוס, הקפיצים החדשים מתפקדים מצויין, ומגהצים בורות באופן מפתיע לטובה. (כמובן כשהאוטו לא עמוס והבולם מגיע לסגירה...)
לא ראיתי התיחסות מעמיקה לבולמי טוקיקו בפורום.
בקרוב מאד (בין צו 8 לצו8) אחזור לבעל המקצוע בב"ש ואשלים את הסיפור, אך בינתיים הייתי שמח למצוא בולמים מתאימים! יש המלצות איפה (באיזור חיפה או ב"ש).
דבר נוסף- בעל המקצוע אמר שהמידה שנמדדת בין בורג לבורג כשהאוטו עומד (כמו שציינצי 41ס"מ) צריכה ליהיות אמצע הבולם כמו גם אמצע מהלכו של הקפיץ. לפי מידות המינימום מקסימום ברור שזה אינו האמצע- מה המשמעות??
דובר בפורום הרבה על שינוי תושבת הבולם. אני לא ממהר לשנות יותר מדי את מבנה הרכב, האוטו כולו כמעט מקורי (למעט צמיג 215) ובמצב טוב ובכללי אני מתכוון להשאיר אותו כזה. אך בכל זאת אשמח גם להתייחסות לנושא הזה...
אסכם את שאלותי בקצרה (לאחר ההודעה המייגעת...):
1.האם הנמכת הבמפ-סטום לדעתכם הינה הכרכית לאור הנ"ל ואיך ניתן לעשות זאת?
2.מה דעתכם על בולמי טוקיקו? והיכן ניתן למצוא/להזמין את המידה הרצוייה?
3.האם בכלל קיימים בולמים במידה שציינתי: קדמי-28-44, אחורי-29-47 של חברת טוקיקו או חברות אחרות? (כמובן שמינימום יכול ליהיות פחות ומקסימום יותר.אפילו רצוי אם יש...)
4.באופן כללי, האם העבודה שציינתי שעשו לי יכולה לשנות את נתוני הקפיץ כפתרון טוב, מה דעתכם??
מקווה לעיצות מהמומכים למרות ההודעה המייגעת (ככה יצא לי), יונתן!
נ.ב.- רק עכשיו הצטרפתי לאתר עדיין לא מכיר את השמות שלכם...

יונתןמצפה
19-08-06, 19:10
לאלון ק. וכל שאר המומחים (לא בציניות...)
הייתי שמח לקבל התיחסות להודעה שלי בהקדם...
אני רוצה לשמוע עוד דעות של מנוסים לפני שאפתור את הבעייה לבד ואז אגלה טעויות!!
באמת שקראתי כמעט את כל השרשורים שהיו בפורום בנושא אבל לא לגמרי הבנתי הכל..
זה די דחוף, האוטו חצי מושבת כרגע ואני זקוק לו מאוד (אני גר במצפה רמון ומתעסק הרבה בטיולים)!! בקרוב ממשיך לצו שמונה :???:
תודה שוב..
נ.ב.- אני עוד לא מכיר את חברי הפורום, אבל אם יש ביניכם נחמדים (ואני מניח שיש), בסיס נחמד באיזור המכתש בטח לא יזיק לחובבי הטיולים שביניכם...

asafk
19-08-06, 19:53
אני יוצא מנקודת הנחה שהטיפול שבוצע בקפיצים- כבר בוצע ולפי מה שאתה כותב- אתה מרוצה ממנו, וזה כבר חשוב.
עכשיו נשאר להתאים בולמים.
הדרך הכי נכונה- היא פשוט לפרק את הבולמים ולמדוד אורך סגור ואורך פתוח בין בורג לבורג על הרכב. גם את זה כבר עשית- וטוב שכך. מה זה משנה מה האורך כשהאוטו עומד? לא משנה (משנה, אבל נעזוב כרגע).
עכשיו יש לך מידה פתוחה ומידה סגורה של הבולם- צא וחפש. יש המון פירמות, המון סוגים, בסוף תמצא משהו מתאים. לא תמצא? תשאיר את האורך הפתוח כמו שהוא, ותנמיך באמפסטופ, ככה שיתאים למידה הכי קרובה שמצאת של בולם.
זה סדר הפעולות הנכון. קודם לחפש בולם מתאים אח"כ לחשוב על הנמכת באמפסטופ. אתה קצת סוטה מזה, בגלל שכבר התאימו לך בולמים שלא מתאימים. בבולמים של 150-200 שקל, הפירמה לא ממש משנה... אני מניח שתוכל להיעזר בקפיצאי מב"ש ובליפט שלו לצורך הבדיקות וחיפוש הבולמים, מה שיקל עליך עוד יותר את המלאכה.

אסף.

יונתןמצפה
19-08-06, 20:40
אסף- תודה על התגובה...
בכל זאת שאלה קטנה:
מה הדרך הנכונה להנמכת במפסטופ? הוספת ספייסר בין הגומייה לתושבת/הנמכת ה"סדן" שמנגד לבפסטופ? (אפשרי רק באחוריים) / מה עושים מיקדימה כאשר הבמסטופ יושב על השילדה ומנגד יושב הסרן.."
*זא לא שאין לי פתרונות יצירתיים אבל הייתי שמח לקבל עיצות מכאלה שעשו.
*שאלה נוספת- האם המינימום מקסימום שנמדד ברכב בהכרח מספיק שיהיה כנ"ל לבולם..? אין לבולם איזה תחום עבודה יעיל שבין המינימום למקסימום?? האם מספיק שהבולם לא יגיע לקצה תחומו וזהו??
יונתן.

נמרוד
19-08-06, 22:13
יונתן אהלן,

לפני כמה שנים כתבתי על תהליך של התאמת בולם למצב קיים בג'יפ שלי - השיטה היא כמו שאסף תיאר, אם לא קראת אז בבקשה:
http://www.jeepolog.com/46.html

אתה לא תמצא בדרך כלל בולם שמתאים בדיוק למידות הסגור/פתוח שמדדת עם הקפיץ לבד. בדרך כלל יש משהו קרוב, ואז יש לך שתי אפשרויות - או ללכת על בולם קצת קצר יותר מהאידיאלי, להנמיך באמפסטופ, ולאבד מהלך, או ללכת על בולם ארוך יותר מהאידיאלי, ולייצר תושבות חדשות (כמו שאני עשיתי בכתבה הנ"ל).

כמו כן מצ"ב טבלת אקסל של מידות של המון סוגי בולמים נפוצים יותר או פחות לפי מספרים קטלוגיים, לעיונך:
http://www.jeepolog.com/ext_images/shocks.xls

לגבי הבולמים הספציפיים שלך - סתם בולמי שמן רגילים,כשמדברים בפורום על בולמים "מקוריים" או "רגילים" - זו הכוונה.

יונתןמצפה
20-08-06, 01:52
מרשים!
נמרוד- האם המידות הרשומות הם באינצ'ים או בסנטימטרים? והאם EXT. LENGTH מדבר על בולם פתוח ו- COMP LENGTH- על סגור??
תודה על העזרה- אני אעדכן בהמשך...
יונתן

-->