PDA

צפייה בגרסה מלאה : ריח דלק בתא הנוסעים

Anonymous
07-11-03, 18:37
שלום,
עם גשם ראשון שמתי ברזנט סגור על הסמוראי וגלגלתי את החלק האחורי. בערך מאותו זמן אני מריח אדי דלק בנסיעה ביחוד בהחלפת הילוך. הדבר מופיע גם כאשר החלונות הקדמיים פתוחים (שזה רוב הזמן) כלומר יש פחות אויר שחודר מאחור המכניס גזים מהגזוז. השאלה היא אם האדים חודרים מהגזוז או שיש בריחה מהקרבורטור או מערכת היניקה? כיצד ניתן למנוע אדים אלו? אם זה קשור לצוק האוטומטי כיצד ניתן לנתק אותו?
תודה רבה
עודד
רק הערה הדבר מזכיר לי את המצב שהיה בסיקסים הצבאיים אשר היו פעם בצה"ל.

AvigdorAharon
09-11-03, 08:14
בוקר טוב,
אצלי במצב רגיל (חלק אחורי מגולגל ושני ההחלונות הקדמיים פתוחים), אין ריח.
כאשר רק החלק האחורי מגולגל, וכל האוטו סגור, יש קצת ריח (אני חי עם זה).
כנראה זה בגלל אפקט של תת ואקןם שקורה בתוך תא הנוסעים, והריח נשאב.
בכל מקרה במהירויות גבוהות (כ 60 קמ"ש ומעלה), אין כלל ריח.
איזה רכב יש לך? אולי כך זה ב CJ?

אביגדור

נמרוד
09-11-03, 10:58
כשפותחים חלון אחורי בלבד, ושני הצדדים סגורים יש שאיבה של אויר לתוך תא הנוסעים מתוך המערבולת שנוצרת מאחורי הרכב . זה לא שנוצר וואקום בתוך תא הנוסעים, אלא שיש לחץ גבוה במערבולת שמאחורי הרכב. אם זה מעניין מישהו, ההסבר בגדול הוא כזה...

תא הנוסעים הוא קופסא, שבתוכה יש לחץ אטמוספירי קבוע. מסביב לקופסה יש זרימה של אויר (במהירות נסיעת הרכב). הלחץ הסטטי (זה שמודדים) של האויר הוא גם לחץ אטמוספירי, זהה למה שיש בתוך הרכב. אבל לאויר יש מהירות, אנרגיה נוספת, המכונה גם "לחץ דינמי". כש"עוצרים את האויר" הלחץ הדינמי (זה שנובע מהמהירות) מצטרף ללחץ הסטטי, והלחץ ה"טוטלי", הכולל, של האויר גדול יותר מלחץ אטמוספירי, באותה נקודה. נסתכל על הקופסה ונחפש איפה מסביבה האויר "נעצר" ועומד ביחס לרכב... אם נשים חורים באזורים האלו, אויר ישאב מאזור הלחץ הגבוה (אויר שעצר) ללחץ הנמוך שבתוך הקופסה. אזורים כאלו, שהאויר נעצר לחלוטין, אפשר למצוא בחזית הרכב, בתוך תא המנוע , וכן מאחורי הרכב, (בתלות בצורה - ברכב שמסתיים כמו קופסה - ג'יפ - המערבולת הכי גדולה). נדמה לנו שהאויר לא עומד במקומות האלו, הוא מסתובב סביב עצמו במערבולות אקראיות, אבל סך המהירויות והכיוונים של המערבולות הוא אפס, ולכן האויר בעצם כן עומד, והלחץ שלו גבוה. עם פתחת חלון אחורי ברכב, יצרת שאיבה פנימה.

להשלים את התמונה - איפה שהאויר מאיץ מעבר למהירות של הרכב, הלחץ הסטטי שלו יותר נמוך - המהירות גדלה, הלחץ הדינמי עולה על חשבון הסטטי. אם תחפש אזורים כאלו סביב הקופסה, תמצא אותם - הם לאורך הדפנות והגג. אם תשים חורים במקומות האלו, שבהם האויר מהיר יותר מאשר מהירות הרכב, תראה שאויר נשאב החוצה מהרכב, כי נוצר ואקום לאורך הדופן. לכן , כשאתה פותח חלון צדדי, אתה בהרבה מקרים רק מגביר את התופעה - החלון האחורי יונק אויר מטונף ממערבולת הזנב של הרכב, והחלונות הצדדיים פולטים אויר מתוך תא הנוסעים החוצה. אתה נוסע בתוך משאבה ששואבת אבק, אגזוז, ואדי דלק לתוך תא הנוסעים.

UNIX
09-11-03, 19:23
אביגדור אצלי זו אותה בעיה שחשבתי שקשורה לאגזוז שלי אבל מסתבר שלא
אני משתדל לנסוע כשהכל פתוח

AvigdorAharon
09-11-03, 21:10
גם במצב שהכל סגור אין ריח.

אביגדור

UNIX
10-11-03, 19:15
גם אצלי כשסגור אין ריח

אדי
10-11-03, 19:25
עד כמה שאני זוכר אין אצלי ריח של דלק באף מצב ... מה לא בסדר? :D

UNIX
10-11-03, 19:37
זה לא בדיוק ריח של דלק זה יותר ריח מהאגזוז!!!
אין לך ריח באף מצב תחליף את האוטו הוא מקולקל :lol: :lol: :lol:

-->