PDA

צפייה בגרסה מלאה : קויל אובר בסמוראי עם קפיצי עלים

לירן אילון
03-09-06, 19:46
ראיתי בסמוראי 89,עם קפיצי עלים,בולם עם קפיץ עליו.
לא שמתי לב אם זה קויל אובר, או איזשהוא קפיץ שמולבש על הבולם(אם יתכן דבר כזה).
אני יודע שהדבר הזה הוא תוצרת אייבך.
הבעלים טוען שזה שינה לגמרי את השיכוך ברכב והשינוי הוא מאוד משמעותי.
רציתי לשאול מהי דעתם של אנשים שמבינים(מהנדסים/בעלי מקצוע בתחום) ,על הרעיון של שילוב קפיצי עלים עם קויל אובר בסמוראי. יכול להיות שזאת איזושהיא תרופה למתלה שובר העצמות בסמוראי?

אלון_ק
03-09-06, 22:34
ראשית, אתה מבלבל קצת מושגים. קויל אובר מתייחס למצב בו קפיץ הסליל - הקויל - נמצא על (אובר) הבולם. במילים אחרות, אם הקפיץ יושב על הבולם זה קויל אובר.

לענייננו, היו כמה דיונים כלליים בנושא הוספת קפיץ סליל לרכב עם קפיצי עלים, היו גם כמה ספציפיים בפורום טויוטה (ספציפיים לטויוטה, כמובן).

מה זה בעצם עושה? בניגוד למראה המטעה שגורם לרוב האנשים לחשוב שזה חיבור של שני קפיצים בטור, זה חיבור של שני קפיצים במקביל. דהיינו, אתה מקשיח את המתלה שלך בדיוק בתוספת קפיץ הסליל. תיאורטית לחלוטין היית יכול לשים קפיץ סליל שיסחוב את רוב משקל הרכב ולהוריד את קפיץ העלה לעובי קטן מאוד וע"י כך לשמר את קיבוע הסרן ולהנות מנוחות של קפיצי סליל, אבל מעשית זה רחוק מהמציאות מאוד. קפיץ העלה הבודד שישאר (או הזוג, או השלישיה) יהיה חלש מכדי לקבע את הסרן כראוי במרחב. במילים אחרות, זה לא עוזר לכלום חוץ מהקשחת הרכב. אם כבר, תעיף את קפיצי העלים ושים סלילים נטו במקומם.

אין, לא הייתה ולא תהיה תרופה למתלה שובר העצמות של הסמוראי (הקצר). יש לסמוראי שני גורמים שאינם תלויים במערכת המתלים ששניהם מכתיבים חוסר נוחות משווע תמידי, הם בסיס הסרנים הקצר והמשקל הבלתי מוקפץ הגדול יחסית. אם תטפל בשני אלו, יהיה לך רכב נח בהרבה גם על אותם קפיצים שיש לך היום.
סמוראים ארוכים נפתרו מבעיית בסיס הסרנים הקצר מדי (79.9 מול 93.5) והוסיפו עוד 300 ק"ג למשקל המוקפץ, כך שמצבם טוב בהרבה. עם מערכת מתלים נורמלית הם בהחלט יכולים להיות נוחים בדיוק באותה רמה של דיפנדר 90, זה מחייב מעבר לקפיצים ספירליים.

לירן אילון
03-09-06, 22:54
מה שאתה בעצם אומר אלון זה שהשילוב בין השניים לא יכול לייצר מתלה שיהפוך את הסמוראי לנוח יותר.
אני מבין את ההגיון מאחורי מה משאתה אומר.
אם לא היינו חיים בישראל אולי הייתי שוקל להסב את המתלה בסמוראי לספירלי.
בכל מקרה אני אבקש מהבחור לעשות סיבוב התרשמות. נראה מה התוצאות של הסט-אפ הזה בפועל.

מורי
05-09-06, 20:35
בעבר היה לי טנדר 84' (ראה תמונה...)שהוספתי לו קפיץ סליל בין הסרן לשלדה במתלה האחורי כדי לשמור על גובה.
בנסיעת כביש הרכב היה פשוט נוח מאחר והמתלה עבד בעיקר על הסליל.
בשטח הסליל פשוט הגביל לי את מהלך המתלה מאחר והוא הגיע לסוף מהלך לפני סוף המהלך של העלים.
שורה תחתונה:בזבוז זמן אנרגיה וכסף! או סלילים ( :p !!!)או עלים...

GodsFather
05-09-06, 22:30
מורי,

א. סמוראי מדהים ביופיו ונראה מושקע מאד , איך הגעת לחור הזה והאם יצאת בכוחות עצמך או בחילוץ? האם הסמוראי הזה עדיין חי בצורתו זו או שכבר פורק לגורמים ? (נראה פוטנציאל תחרויות לא רע בכלל)

ב. לא חושב שהבנתי את מה שתיארת על סט-אפ הקפיצים שהיה בו - בנוסף לעלים ולבולמים, הוספת גם סליל שחיבר בין השלדה לסרן ושיכך את המתלה? אם היית מחליף בולמים לבולמים יותר איכותיים זה לא היה עושה את העבודה ?

איזה סליל שמת? ומדוע אם אחרי שגילית שהוא מגביל לך את המהלך מתלה , לא החלפת אותו באחד יותר ארוך אם בכביש הוא היה נוח יותר ?

שאלה לשאר הקוראים -

אם כבר מדברים על בולמים ועלים - אם ניקח את סט העלים ובמקום בולמים נתאים לו קפיצי סליל - האם לא נקבל למעשה מתלה יותר נוח ופחות מוגבל טכנית (בולם מתפוצץ, מתפרק וכד')...

אלון_ק
05-09-06, 22:38
הוספת גם סליל שחיבר בין השלדה לסרן ושיכך את המתלה
אתה מבלבל מושגים. שיכוך = הנחתה = עצירת התנודה של המתלה. הדבר היחיד שהקפיץ הזה עשה זה להקשיח את המתלה, גם אם מורי בטוח שהוא ריכך את המתלה. יכול להיות שזה היה למורי יותר נח, שזה מושג ערטילאי למדי מבחינה הנדסית, אבל זה לא ריכך את המתלה.

אם ניקח את סט העלים ובמקום בולמים נתאים לו קפיצי סליל - האם לא נקבל למעשה מתלה יותר נוח ופחות מוגבל טכנית (בולם מתפוצץ, מתפרק וכד')...
לא, הפעולות של הבולם ושל הקפיץ אינן דומות אפילו. הקפיץ מחזיק לך את הרכב, הבולם משכך את התנועה שלו. אם תעשה את מה שאתה הצעת אתה תקבל מתלה קשיח שמתנדנד כמו סירה בלי הפסקה.

חיבור קפיצים כאלו זה אותו דבר כמו להוסיף עוד עלים, רק בלי השיכוך מחיכוך הנוסף.

אלון_ק
05-09-06, 22:43
הסתייגות אחת מדברי הקודמים:
אם תשים קפיץ באורך הנכון ועם הקבוע הנכון אתה יכול להגיע למצב שבמנוחה הרכב יושב רק על קפיץ הסליל. אז יהיה לך תחום נח כל עוד המתלה נע בתחום שבין נקודת הרפיון לנש"מ של קפיץ העלה.

הבעיה עם זה כפולה:
1. זה תחום קטן מאוד. על כביש די שטוח במהירות נמוכה זה סבבה, על כבישי הארץ זה כבר לא יעיל.
2. ברגע שיצאת מהתחום - ואתה תצא בכל רגע ממנו בשטח - אתה מקבל את המתלה הנוראי שתואר קודם. קבוע קפיץ גדול מדי שימנע ממך סגירת מהלך, ינע מהמתלה לעקוב אחרי הקרקע, יבעט את החלק האחורי -והקדמי, אם תשים גם בו - לאוויר על כל קפל קרקע... רע.

asafk
05-09-06, 23:10
אני אנסה להסביר את התחושה היותר נוחה שיש בסטאפ הזה.
קודם כל- קבוע הקפיץ יותר גדול= מתלה יותר קשה= בעיה.
אבל- סליל מגיב לתחום תדרים שקפיץ עלה לא מגיב אליו. הרעידות והנדנודים הקטנים שעלה לא מנחית, סליל כן מנחית. ככה, למרות שהקפיץ שמורכב משני קפיצים יותר קשה- יש תחושה יותר טובה- בגלל אותם תדרים גבוהים שמונחתים, וזה למרות שהרכב יותר קשה ויותר קופצני.

הבעיה לדוגמה בטנדרים, היא שהקפיץ קשה מדי בשביל מצב ריק, ורך מדי בשביל מצב עמוס. סטאפ של קפיץ נוסף מתאים את המתלה למצב עמוס, ויוצר הרגשה של פחות רעידות (אבל לא פחות קפיצות) במצב ריק.

אם כבר לדחוף משהו בין השלדה לעלים- מה דעתכם על זה?
http://www.ride-rite.com/images/RR_install_illy_112.gif

קפיץ אוויר- כשלא צריך אותו- הוא לא מפריע, וככה אפשר להרכיב קפיץ עלה שמתאים למצב הכי ריק של האוטו- קבוע קפיץ נמוך, רכב רך כשהוא לא עמוס. כשמעמיסים את האוטו, ממלאים אוויר בכרית, ויש קפיץ משולב עם קבוע קפיץ שמתאים לרכב עמוס- האוטו לא מתנדנד בגלל שקבוע הקפיץ נמוך מדי.

אסף.

ד ו ר ו ן
06-09-06, 00:08
אם כבר לדחוף משהו בין השלדה לעלים- מה דעתכם על זה?
http://www.ride-rite.com/images/RR_install_illy_112.gif

קפיץ אוויר- כשלא צריך אותו- הוא לא מפריע, וככה אפשר להרכיב קפיץ עלה שמתאים למצב הכי ריק של האוטו- קבוע קפיץ נמוך, רכב רך כשהוא לא עמוס. כשמעמיסים את האוטו, ממלאים אוויר בכרית, ויש קפיץ משולב עם קבוע קפיץ שמתאים לרכב עמוס- האוטו לא מתנדנד בגלל שקבוע הקפיץ נמוך מדי.

אסף.
יקר ומושך תשומת לב מיותרת למרות שלפי היבואן של קוני שמביא דברים כאלו זה לא שינוי מבנה.

יקר כבר אמרתי?

asafk
06-09-06, 00:30
לא נורא יקר... אני לא סגור על המחיר, אבל נראה לי לא היסטרי יותר מהסלילים שדוחפים בין הסרן לשלדה. וחוץ מזה, איך זה נראה?

אסף.

מורי
06-09-06, 09:49
הסתייגות אחת מדברי הקודמים:
אם תשים קפיץ באורך הנכון ועם הקבוע הנכון אתה יכול להגיע למצב שבמנוחה הרכב יושב רק על קפיץ הסליל. אז יהיה לך תחום נח כל עוד המתלה נע בתחום שבין נקודת הרפיון לנש"מ של קפיץ העלה.

.

אלון,לזה בדיוק התכוונתי.בכביש זה היה ממש תענוג! בשטח זה לא היה יעיל.

מורי
06-09-06, 09:57
מורי,

א. סמוראי מדהים ביופיו ונראה מושקע מאד , איך הגעת לחור הזה והאם יצאת בכוחות עצמך או בחילוץ? האם הסמוראי הזה עדיין חי בצורתו זו או שכבר פורק לגורמים ? (נראה פוטנציאל תחרויות לא רע בכלל)

ב. לא חושב שהבנתי את מה שתיארת על סט-אפ הקפיצים שהיה בו - בנוסף לעלים ולבולמים, הוספת גם סליל שחיבר בין השלדה לסרן ושיכך את המתלה? אם היית מחליף בולמים לבולמים יותר איכותיים זה לא היה עושה את העבודה ?

איזה סליל שמת? ומדוע אם אחרי שגילית שהוא מגביל לך את המהלך מתלה , לא החלפת אותו באחד יותר ארוך אם בכביש הוא היה נוח יותר ?

-.

א.בנסיון שני חציתי בכוחות עצמי.הסמוראי הזה פורק לחתיכות קטנות כבר לפני שנים.
ב.הסיבה ששמתי את הסליל היא כי העלים היו מעל לסרן (עלה ראשי ארוך ב-10 ס"מ),והם כל הזמן שקעו בגובה.הקפיץ הספירלי החזיק את הרכב בגובה הרצוי כל הזמן.
ג. הסליל היה של פורד פיאסטה (אחרי שנוסו מספר סוגים),כי הוא הביא אותי לגובה הרצוי,וגם היה גמיש מספיק כדי להיות נוח בכביש.
לא ניתן היה להאריך את הסליל כי הגובה שהגעתי אליו היה המקסימלי מבחינתי.

ד ו ר ו ן
06-09-06, 21:26
לא נורא יקר... אני לא סגור על המחיר, אבל נראה לי לא היסטרי יותר מהסלילים שדוחפים בין הסרן לשלדה. וחוץ מזה, איך זה נראה?

אסף.
תנסה משהו בכיוון של 6K.. הרבה הרבה יותר מסלילים בין השילדה והסרן.

אסף,
איתי מהמתלם טוען (יש לי נטייה להאמין לו..) שבמקום לשים סליל בין השילדה ולהתחיל להתווכח עם כל אהבל שעוצר אותך אם זה כן חוקי\לא חוקי (למרות שזה אמור להיות חוקי לפי היבואן) אפשר פשוט לשים בולם קוילאובר על הרכב, לדבריו זה משיג את אותה התוצאה בדיוק בלי כל הספקות מסביב.

ואם כבר הולכים על העניין אז כבר להוריד אולי עלה עומס אחד או שניים ולהרויח את היעילות של הסליל, לדברי איתי זה עובד טוב מאד.

GodsFather
06-09-06, 21:55
דורון , מה שאתה אומר זה למעשה מה שפותח השרשור שאל עליו...

אם כך זה טוב או לא ?

הדעות חלוקות

asafk
06-09-06, 22:00
הורדת עלה אחד מקטינה את קבוע הקפיץ, ולכן תוספת של סליל בעל קבוע לא גדול מדי, עשוייה, אכן, להועיל. כמו שאני רואה את זה, דווקא בסמוראי אין מספיק עלים בשביל להוריד עלה אחד ושעדיין הקפיץ יישאר חזק. הדירוג של הקפיצים חשוב בכל "חבילת" קפיצים, אבל כשיש הרבה עלים, הדרוג יותר קרוב, וחוסר של עלה אחד מורגש, אבל פחות. כשיש מעט עלים, כמו בסמוראי, הדירוג די רחוק מראש, וחוסר של עלה אחד, יוביל מהר מאוד לשבירת שאר העלים.
ביצוע נכון של דירוג מחדש של קפיץ העלה ותוספת של סליל- כן, ייתן שיפור. המחיר לא יהיה זול, כי צריך להכין עלים חדשים. אבל התכונות הבסיסיות של סמוראי קצר- מבטיחות שרכב נוח הוא אף פעם לא יהיה. הארוך- יש לו הרבה יותר פוטנציאל להיות רכב נוח....

אסף.

GodsFather
06-09-06, 22:26
אסף ,האם קויל אובר סטנדרטי לא יעשה את העבודה , מבלי לשנות את העלים לסט חדש אלא רק להוריד עלה ולהסתמך על קפיץ הסליל שעל הבולם שיעשה את העבודה ?

שים לב לפרסום באתר הזה
http://www.koni4wd.com/news_details.asp?id=99

בולמי קוני עם קויל אובר - נראה מאד משכנע... בוא נרד רגע מהקטע של הפרסום באתר שלהם ונצא מנקודת הנחה שאכן הבולמים הללו ניתנים לכוונון - עלות של זוג בולמים או אפילו ארבעה לא תעלה כמו החלפת סט עלים, התאמה שלהם ואז הוספת סלילים בהתאם...

לא ?

אני שוקל בתקופה הקרובה להחליף את הבולמים האחוריים שלי וחשבתי גם אני לשים כזה סט... אשמח לחוו"ד "על הדרך של השרשור"

GodsFather
06-09-06, 22:27
עוד תמונה
http://www.koni4wd.com/gallery/IMG_0356.JPG

גילוי נאות - אין לי כלום עם החברה הזו , סתם דוגמא שאני מכיר מהארץ.

לירן אילון
06-09-06, 22:58
זאת בדיוק הייתה הכוונה שלי,לנסות ולהבין עד כמה סט-אפ כזה יהיה יעיל בסמוראי.
אני מנסה לאתר את הבחור עם הרכב המדובר.
כשאני אצליח אני יעדכן בתוצאות.

asafk
06-09-06, 23:15
נתחיל בזה שהבולמםי של קוני מצויינים. שווים כל שקל, והם עולים הרבה שקלים. מתכווננים, ככתוב, ובמצב הרך ביותר- הם רכים, ללא ספק.
מה עשית בלהוסיף סליל על הקפיץ המקורי? הקשחת את המתלה. זה מה שאתה רוצה? לדעתי, לא. לא משנה כמה הבולם רך- הקפיץ המשולב יהיה יותר קשה מהמקורי.

אסף.

GodsFather
06-09-06, 23:31
אסף אני מדבר על מה שאתה הצעת בתחילה - להוריד עלה אחד בתמורה לתוספת הקפיץ שעל הבולם הזה - שהוא גם מתכוונן ומאפשר בדיקה של מגוון רמות קשיחות עד מציאת האופטימלי וגם נותן את כל מה שרצינו יחד.

סט כזה עולה באיזור 700-1000 לבולם ללקוח הממוצע, אל תתפסו אותי במילה ,הבירור שאני עשיתי לאחרונה היה לפני חצי שנה...

גם אם נחליף 4 בולמים במחיר של 4000 , לא נגיע למחיר של להחליף סט עלים , להתאים להם סליל ובולם תואמים - אתה לא מסכים ?

asafk
06-09-06, 23:38
אני לא מכיר את העלים של הסמוראי. בוא נעשה קצת חישובים. תמדוד לי בבקשה- אורך קפיץ מעין לעין (כשהקפיץ ישר בלי קשת), רוחב עלה, עובי עלה, כמה עלים יש בחבילה, וכמה מתוכם מגיעים מעין לעין (מאיה וקונטרה-מאיה? ). אם אפשר- גם צילום של הקפיץ יעזור. נהפוך את הדיון הזה למעשי.

אסף.

מורי
07-09-06, 08:48
חברים,כמו שנאמר BEEN THERE-DONE THAT ! כאשר מורידים עלה אחד במתלה האחורי (מבין שלושה...) צפו ל-AXLE WRAP רציני.
אני הגעתי למצבים שכאשר נתתי גז בשטח טכני,ננעלו צלבים ונשברו פלאנג'ים.

GodsFather
07-09-06, 09:16
מורי ,

א. אצלי יש 4 עלים
ב. הסט אצלי הוא לא מקורי אלא משודרג - הן מבחינת סוג המתכת והן מבחינת האורך
ג. הכוונה היא לא לוותר על העלה וזהו , אלא לתחלף אותו (המצאתי מילה...) בסליל שיבוא על הבולם ולמעשה יאפשר כיוונון של הרכות בהתאם לתנאי השטח או לקבוע קשיחות מסוימת ולנצל את יכולות הבולם האיכותי במקום

אסף - קצת קשה יהיה לי ליישר את העלים הנוכחים :-) ולמדוד... וגם לגשת לקפיצאי ולבקש ממנו
אני בספק אם אפשרי... יש אלטרנטיבה לניסוי?

asafk
07-09-06, 12:38
אתה לא צריך ליישר את העלים- רק לקחת חוט, לשים על המאיה הראשית, ולמדוד אח"כ את האורך שלו.
ומורי כתב מה שחשבתי ושיערתי לפני כמה תגובות- הורדת עלה תגרום לקפיץ להיות לא מספיק קשיח....

אסף.

GodsFather
07-09-06, 12:41
אתה לא צריך ליישר את העלים- רק לקחת חוט, לשים על המאיה הראשית, ולמדוד אח"כ את האורך שלו.
ומורי כתב מה שחשבתי ושיערתי לפני כמה תגובות- הורדת עלה תגרום לקפיץ להיות לא מספיק קשיח....

אסף.

נכון , ואני כתבתי שהסליל על הבולם יפצה על זה.

asafk
07-09-06, 12:50
לא לא... AXLE WRAP לא יפוצה על ידי סליל. סליל רק מעלה את קבוע הקפיץ של הקפיץ המשולב, לא מעלה את הקשיחות לפיתול.

אסף.

GodsFather
07-09-06, 12:53
לא לא... AXLE WRAP לא יפוצה על ידי סליל. סליל רק מעלה את קבוע הקפיץ של הקפיץ המשולב, לא מעלה את הקשיחות לפיתול.

אסף.
אבל הקשיחות של הסליל לא תעשה את העבודה שהעלה הנוסף עשה ?

עירא
07-09-06, 17:09
הסליל יעלה את קבוע הקפיץ ויפצה על ההחלשה של הקבוע בציר האנכי, אך הסליל לא יוסיף התנגדות לגלגול של הסרן סביב עצמו (AXLE WRAP) ולכן נשארנו עם החלשה של המתלה בהורדה של העלה וללא שום פיצוי במקום.

אלון_ק
07-09-06, 20:48
ובפעם האחרונה, קוילאובר זה לא קפיץ סליל מעל עלה. זה קפיץ על הבולם.

להעביר את כל הרכב לקוילאובר - הווה אומר להעיף את העלים לגמרי - יהיה לו מצויין, בלי ספק...

-->