PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה בנוגע לשמן מנוע סינטטי / מינרלי

asafa
06-09-06, 22:14
ישנם אותיות המדרגות את איכות השמן, למיטב ידיעתי שמן בדירוג SL הוא הדירוג הגבוה ביותר (למנועי בנזין), עכשיו, יש שמן מינרלי בדירוג SL בצמיגות 15W40 (שמן בדירוג SL מכיל גם חומרים מונעי חיכוך) של חברת AC DELCO

האם זהו שמן ברמה גבוהה למרות שהוא לא סינטטי???

במנועי דיזל של מרצדס (מוניות) משתמשים בשמן מינרלי ולא סינטטי ( 15W40) ולכן צריך להמתין 30 שניות לפני כיבוי המנוע בכדי לאפשר לטורבו לעצור (הטורבו מסתובב במהירות גבוהה ומרגע כיבוי המנוע השימון בטורבו מפסיק למרות שהטורבו ממשיך להסתובב)

האם לא עדיף להשתמש בשמן סינטטי במנועי טורבו?
האם דירוג SL מספיק למרות שמשמן לא סינטטי?

אשמח אם מישהו יוכל לעשות קצת סדר בנושאי שמנים

תודה אסף.

kd2
06-09-06, 23:13
ברכבי טורבו תמיד עדיף סינטטי.
היום כבר יש SM שהוא הכי גבוה.
תריץ חיפוש, כבר טחנו את הנושא המון!

asafk
06-09-06, 23:26
ציטוט ממשהו שכבר כתבתי פעם...

שמן מינרלי מורכב משמן טבעי שעובר זיקוק עד שהוא מגיע לצמיגות מסויימת. זהו שמן בסיס, והוא קיים במספר רמות. שמן הבסיס יכול להיות מבוסס גם על שמנים ממוחזרים, למרות שקשה יותר לפקח על איכותו במקרה כזה. לשמן הבסיס מתווספת חבילת תוספים, שנותנת לו את הצמיגות הרצויה, ומכילה חומרים שתפקידם לנקות את המנוע, לאטום, לשפר את עמידות השמן ועוד. התוצר הסופי מכיל עד 25% תוספים, ובנוסף, קיימות שאריות מהשמן הטבעי- כמו זרחן וגפרית. חבילת התוספים נפגעת עם הזמן- כיוון שהחומרים בה רגישים לגזירה- ויעילות השמן יורדת. אם זה לא מספיק, החומרים דוגמת זרחן וגופרית מגיבים עם תוצרי פעולת המנוע, ויוצרים בוצה הפוגעת ביעילות השמן. במצב זה יש להחליף את השמן.
השמן הסינטטי, לעומת זאת, לא מכיל שאריות, ומכיל שיעור קטן משמעותית של תוספים- כ10% בלבד. לכן, יש כמות קטנה יותר של תוספים שייפגעו בזמן השימוש בשמן, ואין את החומרים שיגרמו להיווצרות בוצה. גם שמן סינטטי צריך להחליף- בעיקר בגלל חדירת מזהמים- כגון אבק וחלקיקים שאינם נלכדים במסנן, והגרוע מכל- דלק לא שרוף שחודר לשמן.
מהסיבות הללו, היתרון הגדול ביותר של שמן סינטטי הוא אורך החיים הגדול שלו, יחסית לשמן מינרלי. למרות זאת, חשוב לזכור שהנחיית יצרן על החלפת שמן כל 30 אלף ק"מ, גם אם מתייחסת לשמן סינטטי ואתם אכן משתמשים בשמן כזה, מתייחסת, על פי רוב, לנסיעות ארוכות בכביש מהיר עם מנוע חם, ללא אוויר מאובק, וללא האצות ועצירות תכופות. או, במילים אחרות, נסיעות בכבישי מערב אירופה. למרבה הצער, משטר העבודה של המכוניות שלנו הוא נסיעות קצרות, באוויר מאובק, בהן המנוע לא מתחמם מספיק, עם האצות תכופות, הגורמות להיווצרות כמויות גדולות של פיח במנוע, ולחדירת דלק לשמן. כאן צריך לקרוא את האותיות הקטנות בהנחיות היצרן, המדברות על "תנאים קשים". כן, גם לשמן קשה לחיות בארץ הקודש.
שמן "חצי סינטטי" הוא שמן בסיס מינרלי באיכות טובה, אליו מוסיפים כ5% שמן סינטטי (ואל תתפסו אותי על האחוז- ההרכב המדוייק משתנה מיצרן ליצרן). התוצאה חיובית בעיקרה- בתוצר הסופי כמות קטנה יותר של "חבילת תוספים", ולכן אורך החיים של השמן מתארך במעט.

טורבו, בכל מקרה, כדאי לחכות שיעצור לפני שמפסיקים לו את השימון.

אסף.

asafa
06-09-06, 23:49
תודה על התגובות המהירות

רכשתי את הרכב לפני כחודשיים (ג'ימני אוטומט) ומאז גיליתי את ג'יפולוג, מצאתי שהרמה כאן גבוהה והתשובות מקצועיות מאד, מאז אני יושב כמעט כל ערב וקורא שישרורים (ההספק די מרשים ולחברה די נמאס מהשעות מול המחשב , אבל, החומר מעניין).

השאלה שהעלתי לא קשורה לרכב שלי באופן ספציפי אלא לנושא שמעניין אותי באופן אישי ולדעתי יכול לעניין בעלי רכבים אחרים במיוחד עם מנועי טורבו דיזל

אסף קראתי את מה שכתבת וגם רבים אחרים בשירשורים אחרים, אבל, עדיין נשארו שאלות פתוחות כגון האם שמן מינרלי בדירוג SL הוא טוב מספיק או שצריך סינטטי, ואם כן למה הוא מדורג כ SL? או שזה לא אומר הרבה
או במילים אחרות האם שמן מינרלי איכותי שמקפידים על החלפתו כל 10000 ק"מ יתן אותה איכות סיכוך ושמירה על המנוע כמו של שמן סינטטי

asafk
07-09-06, 00:12
תשובה פשוטה- כן.
אבל החיים לא פשוטים. בהרבה מקרים שמן סינטטי מכיל גם תוספים שהם מעבר לרמת האיכות הנדרשת- כלומר השמן עומד בבדיקות, אבל יש בו עוד משהו- דטרגנטים איכותיים יותר, או נוגדי חימצון, לדוגמה. זה אפשרי, כי הוא כבר ממילא יקר. יש כאן סיכוי לתועלת גדולה יותר כאשר משתמשים בשמן סינטטי איכותי. השמן הסינטטי של MOBIL הוא דוגמה לשמן כזה.
האם זה מתאים למכוניות שלנו? משתלם? הבעיה היא שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו החלפה כל 30 או 40 אלף ק"מ, גם לא עם שמן סינטטי, בגלל התנאים המחורבנים, ואם מוסיפים לזה נסיעת שטח- אז התנאים עוד יותר מחורבנים. ככה שמבחינה כלכלית נטו, לא בטוח שזה משתלם. אבל במקרה הפרטי שלך- מדובר במנוע חדש, שיכול לעבוד יותר טוב ולאורך יותר זמן בעזרת שמן סינטטי איכותי. תוודא טוב מה היצרן ממליץ לגבי תדירות החלפץ השמן הסינטטי ב"תנאים קשים", ותעשה את החשבון אם משתלם או לא. בשורה התחתונה, בגלל שמרווחי ההחלפה לא גדלים ביחס ישר להבדל במחיר, יש עליה בהוצאה השוטפת על שמן.

אין לי לזה תשובה מוחלטת- זה כן שיקול שלך. אני, במקומך, היית משקיע בשמן סינטטי איכותי. אם סוזוקי מרשים להשתמש בשמן שדרגת הצמיגות הגבוהה שלו היא 30, שמן סינטטי דוגמת Mobil-1 10W30 יהיה מצויין. ויקר מאוד.
השיקול הוא אישי. במנוע ישן יותר, או פרימיטיבי יותר, או באוטו שלא עושה יותר מאלפים בודדים של ק"מ בשנה- לא בטוח שכדאי להשתמש ביותר משמן מינרלי פשוט (כי ממילא מחליפים אותו אחת לשנה בלי קשר לקילומטרז'). במנוע טורבודיזל "צעיר" שעובד קשה- בהחלט כבר כן משתלם להשקיע בשמן איכותי מאוד, כי בד"כ המנוע עושה המון קילומטרז' במחזור החיים אצל אותו הבעלים.

אסף.

asafa
07-09-06, 00:55
תודה רבה, השאלה נסגרה.

השאלה לא נשאלה לגבי הג'מני אלא לגבי הרכבים האחרים בבית שהם טורבו דיזל הדורשים ע"פ הוראות יצרן 15W40

לגבי הג'ימני היצרן ממליץ על 10W40 חצי סינטטי עם החלפה כל 15000 (לדעתי אני אחליף כל 10,000 מכיוון שהעלות זניחה)

יום לאחר רכישת הרכב הוחלפו ברכב כל הנוזלים לנוזלים איכותיים. שמן גיר מקורי, שמן דיפרציאל ותיבת העברה סינטטי מקורי, נוזל קירור, נוזל בלמים, שמן מנוע וכו' בכדי לפתוח דף נקי מ-0

לגבי ריכבי הדיזל יש המלצות לגבי שמן סינטטי 15W40?? כי לא הצלחתי למצוא כזה בדירוג SL, ובכלל המבחר ב 15W40 מצומצם מאד עד לא קיים על המדפים כאשר מדובר בסינטטי, החצי סינטטים היחידים שמצאתי היו בדירוג נמוך ולכן החלטתי על השימוש ב AC DELCO

ושוב תודה ולילה טוב.
אסף.

asafk
07-09-06, 12:47
לדיזלים, יש דירוג איכות אחר- אתה כנראה צריך שם לפחות CF-4.
http://www.mobiloil.com/USA-English/MotorOil/Oils/Mobil_1_Turbo_Diesel_Truck_5W-40.aspx

אין יותר טוב מזה. יש הרבה שמנים סינטטיים דומים וכולם מצויינים.

אסף.

kd2
07-09-06, 21:15
התוצאות לא יהיו דומות , שמן סינטטי טוב יגן משמעותית על המנוע וניתן לראות זאת בטווח הארוך.
לאנשים קשה להבין את זה כי הם לא מחזיקים רכבים מספיק זמן להרגיש את ההבדל.
אתה מוזמן לשאול בעלי אופנועים /טרקטורונים עם מנועי 2 פעימות.
אם אתה מתכוון לטייל הרבה ולהשתמש בגיפ כמו שצירך אז תקנה אם אתה מוכן להשקיע קנה סינטטי ( הפרש המחירים לא בשמיים ).
יש לך G3שים ב120 שקל של LM ,ESSO ועוד חברות.
לדעתי שווה.
אם לא אז גם חצי סינטטי מבית טוב זה אחלה.

kd2
07-09-06, 21:23
אתה מוזמן לקרוא את דעתי בנושא פה -

http://www.scale-forum.com/oil.htm

אני חושב שזה במינון הנכון בין מידע מפורט ל "חפירה" ומתייחס בעיקר לדינמיקה ולא כימיה ודברים מסובכים אחרים שמי שלא למד יתקשה להבין ( כולל אני ).

שמוליקו
03-01-08, 09:03
מתעלק על השירשור.

חיפשתי גם בפורום וגם באנטרנט.
חייב לציין שמבורות מוחלטת עברתי למצב של הבנה חלקית וקטנה בנושא.

אני רוצה להחליף שמן מנוע ומתלבט מה הכי נכון לשים.
אני גם לא יודע מעבר לדרגת הצמיגות (שכתובה בגדול על האריזה) איך מזהים אם השמן הוא סינטטי או חצי סינטטי.(אני לא מדבר בכלל על מינרלי).

הרכב הוא דיסקברי ישן (94) מנוע הוחלף לפני 4 שנים +- ,לא יודע קילומטרז.(מנוע בנזין)
סך הכל המנוע היום לא מעבד שמן בכמויות (משהו כמו חצי ליטר ב-2500- 3000 קילומטר וגם זה לא תמיד) אני מוסיף ליטר ב 3 - 4 חודשים (ממוצע קילומטרים של 1800 בחודש).

השמן ששמתי הוא 15W40 ואין לי מושג אם הוא היה חצי סנטטי או מינרלי (אם הוא היה סינטטי מלא הייתי יודע)
אני רוצה לשים כרגע חצי סינטטי ,אבל מתלבט בעיניין הסינטטי.

אחרי כל ההקדמה הארוכה,
מה הייתם ממליצים לי?
ואיך אפשר לדעת לפי האריזה אם השמן הוא סנטטי או חצי?
תודה לעונים.

Tsafrir
03-01-08, 09:11
ישנם אותיות המדרגות את איכות השמן, למיטב ידיעתי שמן בדירוג SL הוא הדירוג הגבוה ביותר (למנועי בנזין), עכשיו, יש שמן מינרלי בדירוג SL בצמיגות 15W40 (שמן בדירוג SL מכיל גם חומרים מונעי חיכוך) של חברת AC DELCO

האם זהו שמן ברמה גבוהה למרות שהוא לא סינטטי???

במנועי דיזל של מרצדס (מוניות) משתמשים בשמן מינרלי ולא סינטטי ( 15W40) ולכן צריך להמתין 30 שניות לפני כיבוי המנוע בכדי לאפשר לטורבו לעצור (הטורבו מסתובב במהירות גבוהה ומרגע כיבוי המנוע השימון בטורבו מפסיק למרות שהטורבו ממשיך להסתובב)

האם לא עדיף להשתמש בשמן סינטטי במנועי טורבו?
האם דירוג SL מספיק למרות שמשמן לא סינטטי?

אשמח אם מישהו יוכל לעשות קצת סדר בנושאי שמנים

תודה אסף.

הטורבו במנועים מוגדשים מסתובב במהירויות גבוהות ביותר (30-40,000 סל"ד) דבר הגורם להם
להתחמם מאד. ההמתנה בסל"ד סרק לפני כיבוי נועדה לצנן את הטורבו ולהיות מעין הרפיה לפני הכיבוי
ולמנוע נזקים מצינון מהיר מדי שלו.

asafk
03-01-08, 11:39
לא רק לצנן, בעיקר לתת לו לעצור. להפסיק את השימון (זה מה שקורה כשמשאבת השמן מפסיקה להסתובב בדימום המנוע) כשהטורבו מסתובב (למה רק 40 אלף? גם 60-70-80-90 אלף סל"ד בכל מיני מנועים נפוצים) זה רע. כשהוא כבר עצר (בסרק הוא לא מסתובב)- לא יקרה כלום.
אין קשר בין סינטטי לטורבו. אני חושר על מה שכתבתי- המנוע במצב טוב? עם קילומטרז' נמוך? אין סיבה לא להשתמש בסינטטי, אבל גם אין סיבה טובה מדי כן להשתמש בסינטטי, כי ממילא ברכב שטח, אתה מחליף שמן כל 5000 או במקרה הרע 10000 ק"מ. חצי סינטטי יכול להיות טוב, בבחינת גם להנות ממרווח טיפולים טוב יותר ושימון סטטי טוב יותר (בזכות טווח הצמיגות הגדול - למשל 10W40 במקום 15W40 ) אך גם לא לזרוק כסף (או שמן טוב) לפח.

אסף.

-->