PDA

צפייה בגרסה מלאה : מאמץ בנעילה

רפי 33
07-09-06, 09:19
היי
הרכב בעליה, זחילת סלעים, נסיעה איטית, יחסית.
מתי השמן בדיפרנציאל מתחמם יותר כאשר הוא נעול או פתוח ? (נסיעה בקו ישר, כמובן).
(שאלתי מתיחסת לדיפ' קדמי, אך נראה לי כי המצב זהה לגבי כל דיפ').

חנן-ג'יפולוג
07-09-06, 09:22
כשאתה בנסיעה איטית השמן לא מתחמם, עם או בלי מאמץ.

רפי 33
07-09-06, 09:31
חנן,
זה שהשמן מתחמם - זו עובדה.
פונקציה של משך הנסיעה במאמץ.

חנן-ג'יפולוג
07-09-06, 09:41
זו עובדה כי אתה חושב כך, או זו עובדה כי לקחת מכשיר מדידה והוא הראה עלייה בחום של השמן בזחילה?

איציק - 4X6ZH
07-09-06, 09:42
יש לכם שאלות
כל שאלה וכל תשובה זה הופך למועדון לחבר ;-)
השמן מתחמם בגלל החיכוך בין החלקים
השמן מתחמם ( מאד ) בגלל שהסביבה חמה המנוע האגזוז הכביש ....
ומה שבאמת מענין זה הלחץ בין גלגלי השיניים ( בין הקרונה והפניון ) בין גלגלי השיניים נמצא שמן בלחץ .
במשאיות כבדות 50 טון בעליה ( תחשבו איזה לחץ יש בנקודות המגע של גלגלי השיניים ושם נמצא השמן) .
אז ברכב פרטי זה זניח
ברכב שטח לא רציני
ברכב שטח \ זוחל סלעים \ נעול יש יותר לחץ אבל גם לפרק זמן קצר .
לדעתי עדין לא הגיעה הזמן להתקנת שעון חום שמן לדפרנציאל .
איציק

PW
07-09-06, 10:24
יקירי:
בפראדו (קצר וארוך) הדיפרנציאל הקדמי ידוע כנקודה בעייתית. לא משהו הסטרי, אבל מדי פעם חווה כשל.
אותו מכלול בדיוק, אחד לאחד מותקן בלנדקרוזר ה"חדש" החל משנת הדגם 2003. שם הוא איננו בעייתי.
הסיבה: בפראדו הוא מותקן בין עוקת השמן למצנן. (בין הקרטר לרדיאטור..), ללא אוורור נאות. והוא אכן מ ת ח מ ם . בחדש יש לו אוורור מעולה והתופעה לא קורית. צודק איציק בקביעה שהלחץ על הקורונה - פיניון הוא הגורם העיקרי לחימום ומכאן שנעילת הדיפרנציאל תעלה להלכה את החום. בפועל זה שולי וזניח. בוודאי בזחילה כפי שציין חנן.

asafk
07-09-06, 12:33
תיאורטית, כשהדיפ' נעול, יש פחות שיניים שמעבירות כוח= פחות חיכוך= פחות שמן שנגזר= פחות חום. מעשית, נסיעה בכביש מהיר מחממת את הדיפ' הרבה הרבה יותר מאשר זחילה. אם יש בעיית חום שגורמת לכשלים (זה יכול להיות שמן שהתחמם מאוד בנסיעת כביש עד שהוא לא ממלא את תפקידו, ואז גלגלי השיניים מתפשטים ובמאמץ של זחילה בשטח הם נשברים- תיאור של מנגנון כשל ידוע) אפשר לפתור אותה על ידי קירור או על ידי שימוש בשמן עם צמיגות 85W140, שהוא הרבה יותר חזק ועמיד לגזירה.

אסף.

טל חסיד
07-09-06, 16:04
ועוד סיבה להתחממות במהירות גבוהה סיבוב המייסבים של הקרונה והפיניון.
טל

רפי 33
07-09-06, 16:17
שאלתי שאלה מאד ממוקדת וקבלתי שלל דעות.
אני נוטה לקבל את תשובותיהם של איציק ו-PW. (היום המדובר היה ממש חם וכך גם הסלעים והנעילה הופעלה לפרקי זמן די ארוכים.) תואמות את התאוריה שלי, בעקבות מקרה שקרה, להלן.
זה שבנסיעת כביש הדיפ' מעביר יותר כמות חום לשמן, זה ברור. אך השמן לא מתחמם בהתאם היות והחום, המועבר לבית הדיפ', "מתנדף" מכמויות האויר העוברות מסביבו. מה שלא קורה בנסיעה אטית
ובמאמץ.
ואת כח החיכוך, בתוך הדיפ', לא קובעות מס' השניים המסתובבות אלא המאמץ עליהן. ולדעתי המאמץ
גדול יותר כאשר הוא נעול. (אין אפשרות של "בריחת מאמץ" לגלגל בעל אחיזה חלשה).
והמקרה, שבעטיו נשאלה השאלה: בנסיעה אטית, בהילוך כוח, דיפ' קדמי נעול, הבחנתי בסימני
שמן שטפטפו על השביל ובריח אופיני. לא היה כל טפטוף לפני הנעילה, גם בנסיעה בהילוך כוח לאורך
זמן.
בבדיקה התברר כי צינור הנשם שאמור היה להיות משוך כלפי מעלה, יצא ממקומו (העליון) "ונשכב לו".
לאחר מכן, נסיעה של מעל שעה ובמהירות של כ- 90/100 קמ"ש על הכביש, לא גרמה לטפטוף ולו של טפה.
כמות השמן שהיתה חסרה בדיפ', מזערית.
(כרגע צינור הנשם באורך כ-60 ס"מ, משוך מעלה וקצהו "מכופף מטה" בצורת U הפוך.)

איציק - 4X6ZH
07-09-06, 18:40
ואיזה נעילה יש לסרן הזה ?

איציק

PW
07-09-06, 22:20
יקירי:
אם אני מבין אותך נכון הרי זה מקרה אופייני. (אם מדובר בנעילת ARB). כפי שציינתי קודם, הדיפרנציאל הקדמי מתחמם מאד בפרדו. אדי שמן חמים נוטים לצלוח את המרווח הצר בין גומיות האטימה ולמלא את החלל ביניהן. כאשר משחררים את לחץ האוויר בסלנויד - השמן נוטה להתפרץ דרכו ולנזול...
התופעה חזקה יותר אם הנשם סתום או במקרה הזה - יצא ממקומו ונסתם בשמן.
קפיש?

רפי 33
07-09-06, 23:24
היי
מדובר בנעילת ARB. (וכי איזה עוד נעילה אפשרית ב-4X4 קבוע? :roll: )
אין כל בעיה באזור צינורית האויר, מבחינת שמן או כל דבר אחר. המדחס עובד כ-6/8 ש' ומפסיק להרבה זמן. מסקנה: אין בריחת אויר משום מקום. (לחץ האויר לא אמור להגיע לשמן!)
הנשם לא היה סתום. לא יצא ממקומו למטה, אלא פשוט "נשכב" בשלב כלשהו. (מדובר בצינור לחץ, כך שגם "כשנשכב" משחרר לחץ היטב). הנעילה קימת כבר זמן רב והתופעה חדשה ביותר.
על איזה סולנויד אתה מדבר? מדובר כאן בהפעלה ע"י לחץ אויר ולא חשמל/מגנט (יעני, אלקטרו-מגנט).
נראה לי שעכשיו, "משהזדקף", מכסימום ס"מ בודדים של שמן ימלאו את הצינור/נשם אך לא יטפטפו
החוצה. (בכל זאת מדובר ב- ל.ק ולא ב-ל.ר :-D ).
בכל מקרה אדווח על התפתחויות לאחר שאסע בשטח קשה.
מסקרנות, שלי, אף אכניס חישן טרמומטר לצינור/נשם. (מענין מתי חם יותר).
מהי טמפ' עבודה תקינה של שמן הדיפ' ?

איציק - 4X6ZH
08-09-06, 05:21
זה מה שלא טוב בפורומים באינטרנט כולם כל כך בטוחים בעצמם
מקלידים חופשי ( גם אני ;) )
אתה שואל שאלה פשוטה מקבל תשובות מפורטות מבלי שאחד מכיר את השני
כותבים לך כמה בעלי מקצוע ( מבלי להזדהות סתם כך מרצון לעזור )
ומהתגובות שלך אני מתרשם שאתה נפגע מהאפשרות שיש לך תקלה בנעילה :roll:
רפי תפסיק למדוד טמפרטורה ולמשש את נזילות השמן
יש לך תקלה בנעילה !
כדאי לטפל לפני שטיול של כמה שעות כמו שאתה כותב 6-8 שעות אתה תשאר בלי שמן !
איציק

רפי 33
08-09-06, 07:51
איציק,
לא יודע מה גרם לך לחשוב שאני נפגע מהאפשרות שיש לי תקלה בנעילה. וכי למה שאפגע? :roll:
משהו במה שכתבתי לא הובהר לך כראוי. הנעילה עובדת היטב (כנעילה). המדחס עובד
כ-6/8 שניות, שזה, לכשעצמו, מעולה. כאשר הנעילה עובדת
לפרקי זמן של כמה דקות טובות כל פעם והמערכת "מחזיקה לחץ" זמן רב ללא הפעלת המדחס
מחדש. מתג הפעלתו נשאר ב- ON, כמובן.
אני, עדין, בדעה שהתקלה היחידה היתה בכך שצינור הנשם "נשכב".
(שהרי השמן, בדיפ', נבדק ונמצא חסר במדה קטנה ביותר. "משהו זניח" - כלשון המוסכניק).
והיות והתגובות היו מ-"לא מתחמם" ועד "מתחמם מאד", אני אבדוק את הטמ' במדויק.

איציק - 4X6ZH
08-09-06, 10:04
נשארתי עם רושם שאתה לא מקבל את האפשרות לתקלה בנעילה ( סליחה ):smile:
כללית לא בטוח שזאת תקלה שמחייבת טיפול
בכל מיקרה נעילת ARB לא פעם גורמת ללחץ יתר בדיפרנציאל מה שגורם לדליפות שמן בנשם
או במחזירי שמן
כדאי לבדוק את מצב הנשם / או את שסתום החוזר של צינור לחץ האויר
יש קיט שרות לטובת הבעיה הזאת .
איציק

נמרוד
08-09-06, 10:13
לשאלה המקורית:

היי
הרכב בעליה, זחילת סלעים, נסיעה איטית, יחסית.
מתי השמן בדיפרנציאל מתחמם יותר כאשר הוא נעול או פתוח ? (נסיעה בקו ישר, כמובן).
(שאלתי מתיחסת לדיפ' קדמי, אך נראה לי כי המצב זהה לגבי כל דיפ').

אין הבדל. תסתכל משיקולי אנרגיה בכלל - אם הרכב מתקדם באותה מידה באותם תנאי שטח (ולא משנה מהם) אם ובלי נעילה, המשמעות היא שאותם כוחות עוברים על כל חלקי הסרן, באותם מהירויות,אותם חיכוכים (בעיקר במיסבים בכלל) ואותה מידה של חום נוצרת. ההבדלים בתזוזת הרכב בין נעול ללא נעול הם כמו שכולנו יודעים רגעיים ביותר, איבוד אחיזה פה, מדרגה שם.

אז רד מהעץ של חום השמן, אין הבדל ביצור החום בין דיפרנציאל נעול ללא נעול.

לפי תיאור מה שקרה לך בהמשך השרשור, ולאור המידע שמדובר בARB - אז יש לך דליפה קלה בנעילה, בטוח, אתה לא הראשון ולא האחרון... :wink:

מסקרנות, שלי, אף אכניס חישן טרמומטר לצינור/נשם. (מענין מתי חם יותר).
מהי טמפ' עבודה תקינה של שמן הדיפ' ?

לא כתובה בשום מקום, כי זה non-issue. פשוט לא בעייה ברכבים קלים כמו שלנו, וגם למען האמת ברכבים גדולים הרבה יותר. כל עוד יש רמה מסוימת של שמן, חימום הוא לא בעייה.

רפי 33
08-09-06, 10:42
היי
תודה על התגובות/תשובות.
לי נראה כי בהסדרת צינור הנשם (שיאו כ-1מ' מהקרקע) נפתרה הבעיה.
במדה והטפטוף ימשיך אדווח בהתאם.

PW
09-09-06, 20:33
יקירי:
רק כעת ראיתי את המשך השרשור. מה שאתה מתאר הוא בדיוק הבעיה שכתבתי עליה. כשהצינור "נשכב" מפלס השמן גורם לכניסה של מעט שמן לתוך צינור הנשם ולכן הוא אינו פתוח לאטמוספירה ונוצר לחץ מעט גבוה מהרגיל בדיפרנציאל. זה גורם לאדי/טיפות שמן לחמוק לתוך צינור האויר של הנעילה כאשר אתה משחרר לחץ דרך הסלנויד החשמלי שדרכו אתה נותן פיקוד אויר לנעילה. השמן הזה יוצא דרך הפתח הקטן במרכז הסלנויד, ומלכלך נורא... אם בהרמת הצינור נפתרה הבעיה אשריך. אם לא, יש משהו אחר:
ל - ARB יש מתקן בדיוק לבעיה הזו. זה ווסת עם כפתור ניקוז ושלוש נקודות חיבור:
1. כניסת אויר מהסלנויד. 2.המשך הצינור לדיפרנציאל ולנעילה. 4.צינור נקז לריקון. פטנט גאוני שפשוט עובד. הגורם שעושה את ההבדל הוא שהמתקן הזה בעצם משמש כווסת שמעביר 3PSI בדיוק לכיוון הנעילה וממנה. הלחץ מספיק להפעלת הנעילה אבל לא להחזרת שמן לכיוון הסלנויד. עובד יפה ופותר את הבעיה לחלוטין.

רפי 33
10-09-06, 17:26
לא היתה כל נזילה מצינור מילוי האויר.
הנזילה היתה מצינור הנשם עצמו, שכאמור "נשכב".
נכון לכרגע, לאחר יומיים של נהיגת שטח קשה, כולל נעילה קד' מופעלת לפרקי זמן, הכל יבש
ונקי.
מענין שקוטר צינור הנשם של הדיפ' הקדמי בערך פי שלושה מהאחורי.

-->