PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם הגדלה מינורית של מידת הצמיג משפרת צריכת דלק.

PAUL
09-09-06, 21:28
אני מתחיל בהבהרה שאני מבסס את השאלה על חומר כתוב אם כי מאוד לא מדעי. על מגזין אוטו שטח.

בגיליון 28 מאי 2006 זה עם הטוארג טנדר (המדהים ביופיו) מאוטומוטור על הכריכה.
יש כתבה על מבחן דרכים לשבי סילוורדו ולדיפנדר 130.
כתבו שבעליו של הסילווראדו החליף את צמיגי המקוריים 215/85R16 בצמיגים במידה 255/75R16
וזאת בשביל להאריך את יחס ההעברה הסופי לקבל שיוט בסל"ד נמוך יותר.
זאת פעם שניה שהם עושים את זה לא מצאתי את הגיליון בו בוחנים CJ7 שבעליו גם האריך איכשהו את יחס ההעברה כדי לשייט בחסכנות.

ולשאלה המתבקשת, האם יש ביסוס בטענה הזאתי או שזה בעצם רק בתחושה?
שבוע טוב.

פול

חנן-ג'יפולוג
09-09-06, 22:18
אולי כן, אולי לא. זה עניין של נתוני הרכב הבסיסיים והאם יחסי ההעברה הם כאלה שהארכה שלהם דווקא תקטין את צריכת הדלק. זה יכול להיות גם הפוך, כדאי שזה יהיה ברור.

בקיצור, אל תבנה על זה. הסיכויים לשיפור צריכת הדלק בשיטה הזו הם קלושים והם לא טובים יותר מהסיכויים שזה ידפוק את הצריכה.

PAUL
10-09-06, 02:07
אני רק אבהיר, זה לא בכדי לשנות משהו אצלי.
זה מדע שמעניין אותי.

אני חשבתי על זה בצורה כזאת, אם ברכב הדמיוני שלי (לצורך העניין דיזל, כי זה מה שאני מכיר) אני נוסע 100 קמ"ש כשמחוג הסל"ד נמצא על 2000. אז אני צורך X ליטרים בשעה.
עכשיו נגיד והגדלתי בקצת את מידת הצמיד שלי נגיד ככה שעכשיו היקף הגלגל שלי הוא 10% יותר, עכשיו ב2000 סלד אני אסע 110 קמ"ש. ואני עדיין שורף את אותו X בשעה רק שעכשיו אני אסע פחות זמן, משמע אני צרכתי פחות דלק על אותו קילומטרז'.

תקנו אותי אם אני מדבר מהתחת.
(רק הבהרה, השאלה נובעת מחוסר המעש שלי, ואני פשוט קוא כל היום את ג'יפלוג, אוטושטח, ושלל אתרים באנגלית. ואני פשוט יודע שתשובות לשאלות מדעיות אני יכול למצוא אצלכם)

חנן-ג'יפולוג
10-09-06, 02:23
עכשיו נגיד והגדלתי בקצת את מידת הצמיד שלי נגיד ככה שעכשיו היקף הגלגל שלי הוא 10% יותר, עכשיו ב2000 סלד אני אסע 110 קמ"ש. ואני עדיין שורף את אותו X בשעה רק שעכשיו אני אסע פחות זמן, משמע אני צרכתי פחות דלק על אותו קילומטרז'.

בשביל לסובב גלגל גדול יותר במהירות נתונה ברכב נתון, המנוע יצטרך לספק מומנט גדול יותר. בשביל לעשות את זה הוא יצטרך יותר תערובת, ובפועל מה שיקרה זה, שאתה תצטרך ללחוץ קצת יותר על דוושת הגז, המנוע יקבל קצת יותר תערובת בכל פעימת יניקה, אחוז המילוי של הצילינדר יגדל, וכך יתקבל המומנט המוגדל הנדרש.

אין ארוחות חינם. רכב נתון שנוסע במהירות נתונה, על כביש בשיפוע נתון צריך לקבל מהגלגלים הספק בערך קבוע ומוגדר. ההספק הזה הוא שמתקבל מקצב ספיקת הדלק, מוכפל בנצילות המנוע מינוס ההפסדים במנוע ובמכלולי ההנעה.

הדרכים לקבל צריכת דלק טובה יותר הן לשפר את נצילות המנוע, להקטין את ההפסדים במכלולים, או להקטין את הגרר של הרכב, או את משקלו. טריקים אחרים לא עובדים.

החברות משקיעות הרבה מאוד כסף כדי לקבל חלקיקי אחוזים של תוספת בנצילות הדלק. זה קשה מאוד. מה שאנחנו יכולים לעשות, זה להוריד משקל מהרכב, לנסוע ברכבים קטנים יותר, או לנסוע פחות מהר.

PAUL
10-09-06, 15:45
פתאום זה ברור לי.
אני בזמן אחרון משחק עם המחשב רכב במזדה 6 (חברה) של אבא שלי.
המחשב מראה צריכת דלק בזמן אמת.
ורואים איך כל שינוי הכי קטן בשיפוע הכביש משפיע על צריכת הדלק למרות שהסל"ד נשאר בדיוק אותו דבר.
אז אתה אומר שהגדלת הצמיג היא כמו ליסוע בעלייה קלה.
מגניב.

נמרוד
10-09-06, 15:51
תעקור מהמוח את המחשבה שיש קשר בין סל"ד לבין צריכת דלק. אין.

דלק נשרף כדי לעשות משהו. כשדורשים מהמנוע הרבה - להזיז משקל גדול יותר, מהר יותר, בתנאים קשים - הוא צריך יותר דלק. כשלא דורשים מהמנוע כלום - למשל, כשאתה עומד בניוטרל וסתם נותן גז להנאתך - צריכת הדלק נמוכה מאד.

-->