PDA

צפייה בגרסה מלאה : אז למה אסור חמישיה?

amitaikl
11-11-03, 14:53
אך קריאה וחיפוש באתר זה ובאתרים אחרים, אני שואל את השאלות הבאות:
1. למה אסור לקנות חמישיה (גפ"ס, m-151) מהצבא ולנסוע איתו?
2. אם אסור, אז איך בכל זאת יש כאלו שנוסעים?

נמרוד
11-11-03, 15:25
צבא ארה"ב קיבל בסוף שנות ה60 החלטה שלא למכור את הכלים המשומשים מסוג M151 לציבור, אלא להשחית אותם, מה שנקרא באנגלית Demilitarization , או Demil בקיצור, ולמכור כגרוטאות בלבד. הסיבה היתה הכרה רשמית בבעיות הבטיחות של הכלי. עד כאן עובדות היסטוריות. לגבי המצב בישראל - מן הסתם הלכו לפי הפסיקה האמריקאית. סיבה אחרת שנהוג להזכיר היא שהכלים האלו מוגדרים אמל"ח ולכן לא ימכרו לציבור. נשמע לי מפוקפק, כי CJ שימשו במשך השנים באותם התפקידים בדיוק ואלו כן נמכרים לשוק האזרחי... סיבה שלישית, גם משמועות בלבד, היא שכלים שנקנו בדמי סיוע או , במקרה זה, ניתנו במתנה על ידי האמריקאים - לא יכולים להמכר לשימוש אזרחי.

בכל מקרה, הכלים לא נמכרים על ידי משהב"ט ואי אפשר לקנות ולעשות להם רישוי באופן חוקי. באופן לא רשמי, אם אדם מניח יד על כלי נוסע, ויש לו קשרים מספקים במשרד הרישוי, הוא יכול לעשות כל דבר. לכן יש כלים בודדים עם רישוי.

אם הגרוטאות ההיסטוריות האלו מעניינות אותך, אני ממליץ על האתר הזה, קצת מוזר... אבל אתר טוב שמכיל הרבה חומר וקישורים לאתרים ומקורות מידע רבים בנושא הM151:

http://members.aol.com/muttguru/muttpage.html

amitaikl
11-11-03, 17:47
איך אני מוצא מישהו עם כאלו קשרים?
חוצמזה, שעכשיו אני מבין את התמונה שפורסמה באחד האתרים שאליהם נכנסתי של פרונטים של חמישיות מסודרים בשורה...
לבכות.. פשוט לבכות...
http://www.sphynx.com/mitymite/a1line.jpg[/img]

חנן א.
11-11-03, 18:11
אין מה לבכות. ערכם המוטורי של גרוטאות שלמות, או לפחות למראית עין שלמות, של הדגם הזה ושל פרונט חתוך הוא זהה: אפס.

asafk
11-11-03, 20:42
כי זה חרא של אוטו. :twisted: :twisted: :twisted:

חנן א.
12-11-03, 10:10
תגובה של רפי אבידן:

גם בצה"ל הרכב נאסר לנסיעות מנהלתיות לאחר שבשנות ה-70 שימש גם כרכב ת"ש.
הסיבה היא בטיחותית מאחר שהוא סובל מהיגוי יתר.

gluk
13-11-03, 11:42
לא יודע אם זה חרא, אבל הוא מה-זה חמוד :twisted: :twisted: :twisted:

אבי.
30-11-03, 18:04
מומלץ ביותר להיכנס לקישור שנימרוד פירסם.[
יש שם ג'פסים שפשוט כואב הלב לראות באיזה מצב הם.
בא לי לבכות :cry: .

דרור ברלי
01-12-03, 04:42
אל תבכה אבי.
את הבכי תשאיר למשפחות של אינספור הרוגים בתאונות שהכלי הזה שלח לעולם שכולו טוב.
הג'פ"סים מנוסרים לשניים גם בארה"ב וגם שם אסור להעלות אותם על הכביש לאחר שפרשו מהשרות הצבאי, וזאת בעקבות הוראה מפורשת של משרד התחבורה האמריקאי (DOT) משום שהכלי מסוכן מדי. היגוי יתר פתאומי הוא רק אחת מתחלואיו הרבים.

לרובנו יש זכרונות נעימים יותר או פחות מהשירות הצבאי. הג'פ"ס הוא חלק מאותה חוויה קולקטיבית ואל לנו לשכוח שאהבנו אותו פשוט מפני שזה מה שהיה ועם זה השתדלנו לנצח, וגם כי האחזקה שלו לא עלתה לנו כסף ישירות מהכיס הפרטי.
אסור גם לשכוח שהג'פ"סים הגיעו לארץ בשנת 74, כעודפי צבא ארה"ב שניתנו לצה"ל לאחר מלחמת יום הכיפורים בה ניזוקו כלי רכב צבאיים רבים. וידוע לכולנו שכאשר אתה מקבל סוס במתנה, אתה לא בודק לו את השיניים, הלא כן?
גם אני נהניתי להתחרע עליו בשטח הן בסדיר והן במילואים, אבל אם הייתי צריך לבחור מבין כמה סוגי ג'יפים אני חושב שהוא היה נדחק לסוף הרשימה.

אבי-נדב
17-12-03, 23:57
וחוץ מזה שמשרד התחבורה לא מאשר רישוי לרכב שאין לו יבואן מסודר המסוגל לתת שרות.

אריהת
04-05-11, 22:45
בשלב כלשהוא ניתקבלה החלטה שרכב חום שמוצא משירות לא יעלה על הכביש.(יש אומרים שבשל ענין של משתמש קצה) בעבר הרחוק כן עלו כלים חומים על הכביש. כמו למשל הcj2 שלי שהיה צבאי בעברו. אכן לג'פסים היתה בעיה של הגוי יתר, ואכן כאשר הצאו משירות הצבא האמריקני רובם נחתכו לשתים על מנת למנוע את חזרתם אל הכביש. רובם, אבל לא כולם.
אלא, שעם חלוף הזמן הג'פסים שנהיו לענתיקות הפכו לנחשקים לאוהבי רכב צבאי ישן וכך, החלו בארה"ב לרתך אותם מחדש. וכך, יש כיום שוק די ער לג'פסים בארה"ב כאשר אלה שלא נחתכו uncut מגיעם לכ 10000$ לכלי יפה.
מסתובבים כמה בודדים בארץ. כלי חמוד מאד שהייתי שמח שיהיה לי.
לדעתי, הדרך היחידה ליבא כרכב אספנות
אריה

הירשפלד יובל
04-05-11, 22:58
" הג'פ"סים מנוסרים לשניים גם בארה"ב וגם שם אסור להעלות אותם על הכביש לאחר שפרשו מהשרות הצבאי, וזאת בעקבות הוראה מפורשת של משרד התחבורה האמריקאי (DOT) משום שהכלי מסוכן מדי. היגוי יתר פתאומי הוא רק אחת מתחלואיו הרבים. "

זה אולי מסביר לי 30 שנה אחורה למה עם אחד כזה בזמן נסיעה בצבא בשטח הרגשתי שאין לי הגה , קפצתי ממנו ונתתי לו להמשיך במדרון/תהום וקראנו ל- REO שיאסוף/יחלץ/יגרור אותו.

eysham
04-05-11, 23:00
אריה,

השרשור הזה ישן כמעט כמו הג'פסים...

-->