PDA

צפייה בגרסה מלאה : עלויות אחזקה- גלופר

shilo
12-09-06, 22:16
אהלן! מז"ט לי!! פעם ראשונה כאן. נראה מצויין.
בכוונתי לרכוש (?) גלופר ארוך בזמן הקרוב.
בקשר להיקף מחירים, שנתון קמ"ז' וכדו' אני מחפש ומצליח למצוא בסה"כ מידע מעניין (ולכן מתכוונן ככל הנראה לגלופר ארוך. מעין מכולת שטח נעימה שניתן לנייד בה כל מיני מכובדים, בשטח ש... לפני הכניסה לשטח).

מידע שאיני מצליח למצוא הוא לגבי עלויות שוטפות.
כמובן בהנחה שרכב זה לא ישמש אותי למבחני עבירות, מעלות מאתגרים וכדו', אלא נסיעה בדרכי שטח פשוטות בסה"כ. אולי המדרגוניות של הנקרות, אבל לא מעבר.

כמה דלק הוא אוהב לשתות? עד כמה הוא אוהב מוסך (=עד כמה הוא מפונק? מתקלקל מכל שטות כמו סופה? ...יסלחו לי חובבי הז'אנר), כמה עולה לו לנשום וכמה אני אעצור את הנשימה תו"כ לחיצה על הגז?

בקיצור- בהנחה שאסע בו מס' מאות ק"מ בחודש, אשוטט רק בכביש ובשטח שלפני השטח, ואשמור עליו כמו חבר קרוב- כמה עלי להניח שיכאב לי בארנק?

אני מתכוונן ככל הנראה לידני בן 10 לכל היותר (האם האוטומט יותר בכיין אגב?)
במחשבה לטווח ארוך, האם מומלץ דווקא משהו אחר בהיקף מחיר הרכישה הזה?

המון תודה
שילה

חנן-ג'יפולוג
13-09-06, 00:33
יש לאח שלי רכב כזה, ארוך אוט' שנת 2000 או 2001, נדמה לי שאצלו כבר משהו כמו שנתיים, ואני די מעורה במה שקורה איתו אז אני אנסה לסקור קצת בשבילך:

תיקונים של בלת"מים, לא כולל טיפולים שוטפים, דלק, ביטוחים וכו' , בסביבות ה 1000 ש"ח לחודש. לצערי, זה כולל תשלום על עבודות במוסך, כי הוא לא מתקן עצמאית.
דלק, בסביבות ה1:7

לעניות דעתי, ויצא לי לטייל איתו לא מעט, כנוסע וכנהג, יופי של תמורה לכסף. לא רכב מלהיב, אבל עושה את העבודה, ובזול.

אני מאמין שיקפצו כאן אנשים ויגידו שעלות תיקוני הבלת"מים מוטרפת. אני מוכן לקבל את זה, רק בתנאי שתצרפו לזה קובץ אקסל שמפורטים בו כל התיקונים ברכב שלכם, עד רמת החלפת הנורה השרופה, ותיקון התקר. אני יודע שהסכום נשמע מופרך, אבל כאחד שמנהל טבלת אקסל כזו על כל הרכבים שיש ושהיו ברשותו בשנים האחרונות, אני יודע שהדברים אכן מסתכמים לסכומים גבוהים מאוד, ואני גם יודע שבדרך כלל אנשים שלא מנהלים טבלה כזו, לא יודעים כמה הרכב עולה להם באמת.

shmil
13-09-06, 09:43
אני מנהל טבלה כזו, ומסוגל להגיד בדיוק, ואני עוד יותר פאנאט - אני גם שומר קבלות.

הפאג'רו שלי בן 10 השנה, ובשנתיים שהוא אצלי היו בדיוק שני תיקונים שלא היו טיפולים שוטפים:
אנטנה חשמלית - 267 ש"ח.
זרוע עזר להיגוי - 230 ש"ח.
תיקון נוסף, ללא עלות חלקים היה כשקניתי את הרכב - חופש במיסב גלגל קדמי שמאלי, שתוקן ע"י חיזוק.

1000 ש"ח בחודש על תיקונים ללא טיפולים שוטפים - זו שערורייה!!

חנן-ג'יפולוג
13-09-06, 12:46
אני לא מקבל את הנתון הזה, שמיל, ולא בגלל שאתה מספר לנו סיפורים, אלא כי אני מניח שבשונה ממני, אתה לא סופר רפידות בלמים, מצברים, צמיגים וכו' . או שאני טועה? מהו הקילומטראז' השנתי שלך?

אני מציץ בטיפול 90K שתיעדת בג'יפולוג ואני רואה רצועות מנוע, חוטי הצתה ומותחן הידראולי ב1850 ש"ח. עכשיו אפשר להתווכח באיזה סעיף לשים את זה. אני שם את זה בסעיף בלת"מים, וזה לא חשוב אם שמתי את זה במקום הנכון או לא, אלא מה שחשוב הוא ששנינו נשים את הדברים באותו סעיף.

ההיילקס הוא רכב אמין לכל הדיעות, נכון? ב10 חודשים ו22K הק"מ שהוא אצלי החלפתי בצורה בלתי מתוכננת זוג מצברים, אימובילייזר, תיקון של המזגן, מצתי חימום ועוד כמה פריטים בעשרות שקלים, וזה יוצא ביחד 4600 ש"ח. על אף אחד מהדברים האלה אי אפשר להאשים את מהנדסי טויוטה, ובכל זאת זה יוצא 460 ש"ח לחודש. וזה לי, שאני מטפל לבד, למעט התיקון של המזגן. למישהו שמטפל במוסך זה לא היה נסגר בפחות מ8000 ש"ח. 800 ש"ח לחודש.

ואולי אתה בר מזל במיוחד. ואולי בדיוק קנית את הרכב עם צמיגים, מצברים, רפידות בלם, הכול חדש, והסטטיסטיקה שלך חיה על זמן שאול עד שתצטרך להחליף את כל אלה. יכול להיות. אני מחכה לראות טבלאות אקסל, שלך ושל מי שיחלוק עליי בהמשך השרשור.

טלסקופ
13-09-06, 18:26
דלק, בסביבות ה1:7

האם נתון זה מגובה אף הוא במדידות? האם מדובר באוטומטי או גיר רגיל?

bobsfog
13-09-06, 18:37
גם אני יכול להעיד ממכר שלי, עם גאלופר קצר אוטומאט שעושה 1-8.
בנהיגה רגילה(לא רגועה ולא פרועה) ועם מזגן רוב הזמן

shmil
13-09-06, 20:29
אני לא מקבל את הנתון הזה, שמיל, ולא בגלל שאתה מספר לנו סיפורים, אלא כי אני מניח שבשונה ממני, אתה לא סופר רפידות בלמים, מצברים, צמיגים וכו' . או שאני טועה? מהו הקילומטראז' השנתי שלך?
אני מציץ בטיפול 90K שתיעדת בג'יפולוג ואני רואה רצועות מנוע, חוטי הצתה ומותחן הידראולי ב1850 ש"ח. עכשיו אפשר להתווכח באיזה סעיף לשים את זה. אני שם את זה בסעיף בלת"מים, וזה לא חשוב אם שמתי את זה במקום הנכון או לא, אלא מה שחשוב הוא ששנינו נשים את הדברים באותו סעיף.
ההיילקס הוא רכב אמין לכל הדיעות, נכון? ב10 חודשים ו22K הק"מ שהוא אצלי ....

סופר גם סופר, סופר הכל.
נכון שעוד לא נדרשתי החלפת מצבר,כי הוא הוחלף כנראה לא הרבה לפני שקניתי אותו, ונכון שגם לא יצא לי להחליף צמיגים ורפידות בלם, אך עדיין העלויות של אלו, גם יחד עם ההחלפות היזומות שלי בטיפול - לא מגיעים ל-1000 ש"ח בחודש.

גם אם נכניס את מה שאתה רוצה לספור כעלויות תיקונים, ולא אחזקה, קרי ה-1850 ש"ח מהטיפול היזום (על אף שאני חולק עליך, ומחשיב אותם כטיפול יזום), יחד עם ה-500 הנוספים שאני הצהרתי, ונחלק ב-24 - עדיין נגיע ל-100 ש"ח בחודש בלבד.
צמיגים, מצבר, רפידות וכיו"ב - יתפזרו על השנים הבאות, בהן לא אצטרך שוב טיפול 90,000....

נכון, הקילומטרז' השנתי שלך הרבה יותר גבוה, ואילו אני עשיתי רק 25,000 בשנתיים, אבל עדיין גם החישוב שלך לא נכון, כי אצלך מדובר ביישור קו שעשית לרכב שדרש יישור קו, ואילו העלויות שלך בשנה הבאה יהיו כנראה יותר נמוכות.

חנן-ג'יפולוג
13-09-06, 22:07
או, אז עכשיו אנחנו כבר מדברים על קילומטראז' שהוא פחות מחצי משלי, ונראה לי שפחות משליש אצל אחי, אני צריך לבדוק איתו מהו הקילומטראז' שלו.

מה שציינתי אצלי זה לא מה שאני מחשיב יישור קו. אלו תקלות שלא היו בעת הקנייה והופיעו במהלך העשרה חודשים שאח"כ. אני מחשיב יישור קו את התיקונים שעשיתי לתקלות שאירעו טרם תקופתי, ויש לי סעיף נפרד לזה בטבלה שאותו לא הכנסתי כאן, כי אני לא חושב שהוא מעניין.

לסעיף הבלת"מים אני מכניס את כל מה שאין לו תאריך/קילומטראז' מוגדר להחלפה בספר הטיפולים. שוב, זה לא כל כך משנה אם אני צודק או טועה בזה, העיקר ששנינו נחשב לפי אותם כללים.

חנן-ג'יפולוג
13-09-06, 22:25
טלסקופ, מדובר במדידות של אחי, וציינתי שמדובר ברכב אוט' .

tomig
13-09-06, 22:43
אני ממש לא יודע איך הגיעו פה ל1000 ש"ח בחודש זה נתון מצמרר!!

לי יש את הגאלופר כבר שנה קצר אוטומט מודל 99 ועשיתי לו כבר 2 טיפולים (לבד)מסננים עולים 170ש"ח שמן עוד 200 (קניתי מסוג טוב 8 ליטר)רפידות בלם קדמי 95 ש"ח שמן גיר +מסנן 200 ש"ח ועים אתם מוסיפים גריז אז עוד כמה שקלים....
לוקרים ידניים 1500 ש"ח
הגאלופר אוהב דלק 1.8 ברגוע עם מזגן 1.5-6 בשטח זו מדידה שלי!
מבחינת אוהב מוסך אני לא יודע לענות לך כי אולי לי היה מזל ורק פעם אחת היתה לי בעיה שלא בתיקון יזום (צינור מים).

AvigdorAharon
13-09-06, 22:51
רנו מגאן, טורבו דיזל, 14 חודשים, 50 אלף ק"מ, 12187 ש"ח.
כל הטיפולים במוסך מורשה (לא קיבלתי אישור לגעת ברכב, אפילו לא לבדוק שמן...), לא כולל טסט, ביטוחים ודלק כמובן. ה"קנס" בחישוב חודשי יוצא קרוב מאוד ל 1000 ש"ח במוסך מורשה.

אביגדור

shmil
14-09-06, 00:50
לסעיף הבלת"מים אני מכניס את כל מה שאין לו תאריך/קילומטראז' מוגדר להחלפה בספר הטיפולים. שוב, זה לא כל כך משנה אם אני צודק או טועה בזה, העיקר ששנינו נחשב לפי אותם כללים.

כיוון שאנחנו מסכימים (כנראה) שתחזוקת שבר היא לא התחזוקה הנכונה, אלא אחזקה מונעת, שהיא גם זו שמוזילה בסופו של דבר עלויות.
הרי אם לא תחליף צינורות מים באופן יזום, הנזק בפיצוץ יהיה לראש המנוע, וכך גם עם רצועות או מותחן.
לכן, לגישתי, צינורות מים/מותחן הידראולי/רצועות הם במסגרת טיפול שוטף, ולא במסגרת בלת"מ.
גם אם היינס/גרנוויל/כל תנ"ך אחר אינו מפרט קילומטרז' מומלץ להחלפה, עדיין אילו דברים צפויים שאנו יודעים לבדוק בהם תקינות (יובש/קושי/סדקים), למשל, או אפילו אורך חיים.
למוחן הידראולי יש אורך חיים מסויים, וכדאי להחליפו לפני שיתפגר, כאחזקה מונעת, ואילו לזרוע עזר - לא.
נכון שאולי אני מתייחס גם לפוטנציאל הנזק כתוצאה מקלקול במכלול, אבל זה שיקול לגיטימי, בעיני לפחות, להפרדה בין טיפול מונע לבלת"מ.

חנן-ג'יפולוג
14-09-06, 08:25
שמיל, אין לי ויכוח איתך על הדברים האלה, ואתה בטח לא צריך להסביר לי מהו טיפול מונע, אבל מכיוון שאני הייתי הראשון שנתן נתון מסוים, ואתה הזדעקת שזו שערוריה, הרי שבשביל להשוות תפוחים לתפוחים, אתה חייב ליישר קו לנתון שאני הבאתי. אני לא אומר לך לשנות את הטבלה שלך, כי זה לא שאני בהכרח צודק, אני פשוט רוצה שנבצע השוואה נכונה.

shmil
14-09-06, 10:17
נכון, אין בינינו ויכוח בנושא האחזקה העדיפה.

החשוב יותר במה שרציתי לומר הוא שעדיין, גם שנכניס את התיקונים בדרכך, 1000 ש"ח לחודש הם סכום גבוה מאד, כן, אפילו שערורייתי, כי הרי גם אם נחלק את עלות תיקוני הבלת"מ של הקילומטרז' שלי על פני שנה אחת בלבד נגיע רק ל-200 ש"ח לחודש.

מוני אורבך
14-09-06, 10:36
חנן - אמרתי לך ואני עדין בדעה שאתה נפלת על אקזמפלר הייליקס יוצא דופן שמעיד על הכלל.
היה לי הייליקס 10 חודשים 20 אלף קילומטר.
הישור קו (שידעתי עלין מראש והורדתי מהמחיר בהתאם) החלפת עלה מהקפיץ מאחור, משאבת ווישר.
תקלות שהיו לי:
1. נזילה קלה מהרדיטור - כנראה מהבעלים הקודמים, הלחמה עלתה 150 שח.
2. מיסב של הנבה, כנראה גם הוא מהבעלים הקודמים בכול מקרה עלות 80 שח.
3. מחזיר שמן של הסרן הקידמי, קרה אחרי שהרכבתי נעילה וכנראה קשור. 20 שח.
4. צלב בדריבשאפט 80 שח.
5. מילוי גז מזגן + ונטילים 200 שח.

סך כול עלויות החלקים 530 שח. עבודה לבד.

בזמן הזה עשיתי 2 טיולי נגב גדולים ועוד כמה וכמה טיולי יום.

חבר שלי קנה את הרכב ממני כך שעדין יש לי מעקב עליו. ב 10 חודשים שאצלו הוא היה צריך להחליף זרוע פיטמן בגלל חופש בהגה (דרישה בטסט לדעתי מיותרת) וזהו בגדול 600 שח. הוא נסע מעל 20K ועשה שני טיולי נגב.
סך הכול אם לסכם תקופה של 20 חודש ו 40K קילומטר כ - 1130. רחוק מאוד מאוד מהרכב שלך.

אם לחשוב על זה אפילו בדיסקו ז"ל לא הגעתי לעלויות של 500 שח לחודש תיקונים בלבד.

חנן-ג'יפולוג
14-09-06, 11:38
מוני, אני מדבר על זוג מצברים ואימובילייזר שעלו את הכסף הגדול. עוד על מזגן ומצתי חימום. זה עושה את ההיילקס שלי יוצא דופן? על מה אתה מדבר?
בשנתיים לא נגמרו בהיילקס שלך רפידות בלם, מצברים, צמיגים, רצועות, צינורות? איכפת לך למלא בשבילי כרטיס פיס?

אתמול דיברתי עם יוני, שכנראה קצת פחות מסודר ממני והוא לא מכניס הכול לטבלה מסודרת, ובסקירה של מה שהוא זכר בטלפון הגענו ל7200 ש"ח על בלת"מים, כפי שאני מגדיר אותם.
אגב, כשלי נחלשו המצברים שמתי שני מצברים ב1360 ש"ח. כשליוני נחלש המצבר, הוא שם אחד ב350 .
כשלי יש הזעה מהרדיאטור אני מחליף אותו בחדש, ב1400 ש"ח (לא הזכרתי את זה כאן, כי זה היה בסעיף של יישור הקו. ידעתי מראש שאני מחליף מצנן וצינורות. במיוחד בקטע של הקירור, אף פעם לא לקחתי צ'אנסים, והחלפתי את המכלולים האלה בכל הרכבים שהיו לי) . כשלך יש נזילה אתה מתקן אותה ב150 ש"ח. עכשיו, איך אתה משקלל את הדברים האלה?

לך היה מזל, לשמיל היה מזל, אולי לי היה מזל הפוך. מה שברור הוא שעלויות האחזקה שאתם מדברים עליהן הן לא אופייניות, כי לא החלפתם חלפים שמתכלים באופן נורמלי, וזה יצא במקרה בתקופה שלכם.

חנן-ג'יפולוג
14-09-06, 11:45
אגב, עד עכשיו, כל מי שהתגאה שהרכב עלה לו מעט כסף, לא עשה עם הרכב יותר מ20K ק"מ, שזה מייצג שליש או פחות מזה ממחזור החיים של החלקים המתכלים, ואז יכול להיות שהוא נופל על תקופה טובה יותר. יש מישהו שיכול להעיד על ה70K-100K ק"מ שהוא עבר עם הרכב שלו, ויש לו נתונים מדויקים לדבר עליהם?

eran4x4
14-09-06, 11:50
[QUOTE=מוני אורבך] הוא היה צריך להחליף זרוע פיטמן בגלל חופש בהגה (דרישה בטסט לדעתי מיותרת) QUOTE]
בהילקס לא אמור להיות שום חופש בפיטמן!

מוני אורבך
14-09-06, 12:11
חנן הרדיטור שלי היה בן שנתים מנחשונים. היצור שלו היה דפוק. הם לא הילחימו את התפרים כמו שצריך. אין שום הגיון להחליף רדיטור כמעט חדש ברדיטור חדש מאותו יצור וסוג רק בגלל זה.
מצתי להט זה לא משהו שהולך כול 50K. לדעתי הם שורדים לפחות 200K. בהנחה של 20K כול שנה 10 שנים.
אשר לצמגים צינורות חגורות רפידות בלם ועוד. צמגים מחלפים כול 3 שנים. חגורות כול שלוש. רפידות בלם כנל צינורות כול כ 6 שנים. כול זה מנסיון מצתבר שלי
צמגים 2500 חגורות 300 רפידות 150 צינורות 400 (200 לשלוש שנים)
סך הכול 3150 "נעגל" ל 4K כול 3 שנים, כלומר 112 שח לחודש.
"נעגל" שוב ל 200 שח לחודש.

אחרי כול ה"עיגולים" תראה שלא יצא לך יותר מ 300 שח לחודש וזה כולל לדעתי (ומנסיוני) הכול.

אגב בקשר למחירי החלקים שכתבת...
תמיד אפשר למצוא חלק יותר יקר ויותר טוב. השאלה היא עלות מול תועלת.

לדעתי כול התקלות שכתבת הם עדין בגדר "יישור קו" של הרכב. עתה לאחר ההוצאות הגדולות אני בטוח שההוצאות מסוג בלת"ם על ההיליקס שלך ירדו דרסטית.

מוני אורבך
14-09-06, 12:13
וערן - זו בדיוק הנקודה, לא היה שום חופש בתפוח !!!
הם פשוט המציאו סיבה להכשיל.

מוני אורבך
14-09-06, 12:24
עם הדיסקו עברתי 60K שזה מתקרב לתקופה של מחזור החיים.
אין לי טבלה של עלויות והכול מזכרון אבל אשתדל מאוד לזכור (-:

1. מצבר, מים, שמן ברקס, צינורות רפדות חגורות מחזרי שמן מסנן אוויר וכו... עלות משוערת 3500שח.
2. שמן מנוע ומסנן 900 שח
3. משאבת הגה כוח - 1200שח.
4. ראש מנוע, ניקוי רדיטור יוניט חום מנוע ומיכל מים עלות משוערת 3000 שח
5. החלפת צנרת גיר אוטומטי + שמן גיר 500 שח
6 צמגים (5 של דיפנדר) 1500 שח
7. כול מני קטנות שלא זכרתי 2000 שח.

סך הכול 12600 נחלק ב 32 חודשים 394 שח

נעגל ל 400 שח לחודש.
זה עדין לא מתקרב אפילו ל 1000 שח לחודש !!!

חנן-ג'יפולוג
14-09-06, 14:20
יופי, וזה כשעשית הכול לבד. אם היית נותן הכול למוסך היית גומר בהרבה יותר מהגאלופר של אחי, ובקילומטראז' נמוך יותר.

מ.ש.ל.

ניר ל
14-09-06, 16:16
עזבו, שרשור חסר טעם, אין שום בסיס להשוואות.

דיסקברי שהחזקתי חצי שנה ו 3000 ק"מ עלה לי 760 ש"ח לחודש
גראנד צ'רוקי עלה לי בחצי שנה וק"מ דומה 4600 ש"ח לחודש
אותה טבלת אקסל, אותם בעלים, מה אפשר ללמוד מזה ?- כלום.

אגב הם משנתונים דומים וק"מ דומה.
בראשון כיביתי שריפות - תיקנתי דברים שדרשו תיקון, לא החלפתי צמיגים (למרות שהייתי צריך) לא הוספתי שום תוספות או שיפורים.
בשני 95% מההוצאות כוללות השבחה של הרכב.

ניר ל
14-09-06, 16:31
ד"א אם מחזיקים רכב 3-4 שנים אז צמיגים, מצבר, בלמים ,רצועות, אלו דברים שיתפגרו בתוך פרק הזמן הזה בכל מקרה לפחות פעם אחת, אם הרכב הוא לא חדש אז תוסיפו לזה גם מערכת פליטה, ממיר, חיישנים שונים, צינורות, מיסבים, מחזירי שמן, רדיאטור וכו'.

מי שרוצה לצפות הוצאות עתידיות לרכב X, צריך לראות רכב ספציפי, להצטייד בטבלה של כל החלקים המתכלים, לרשום את מצבם הנוכחי ברכב (גיל מצבר, מצב צמיגים וכו'), לרשום את הק"מ ולבדוק מהם הטיפולים העתידיים הדרושים עפ"י הספר, לברר אח"כ עלויות חלפים לרכב מסוג זה. מי שיעשה את זה יגלה שאין שני רכבים זהים אפילו אם לשניהם קוראים גאלופר.

נ.ב. מישהו ממלאי גליונות האקסל מכניס לחשבון גם כלי עבודה וספרות טכנית ?
רק על הסעיף הזה הגעתי להוצאה של כמעט 3000 ש"ח בשנה האחרונה, אנחנו מתגאים בזה שאנחנו מטפלים לבד, אבל לא לשכוח שזה עולה לא מעט כסף. להגיד שהחלפת מחזיר שמן לבד וזה עלה לך 20 ש"ח זה קשקוש, קנית לצורך העניין כלי עבודה ב 500 ש"ח לפחות, בזבזת חצי יום בלשכב מתחת לרכב בשיא החום, יש לך שחור מתחת לציפרניים והחברה לא מסכימה שתיגע בה. אז כמה זה באמת עלה לך ?

סוזי המשתוללת
14-09-06, 20:22
ניר
האם אתה מכליל באקסל גם את העובדה שכשהחברה לא מסכימה אתה שוכר את שירותיה של חברה אחרת? :mrgreen:

סוזי המשתוללת
14-09-06, 20:24
ועכשיו ברצינות
חישוב פחות או יותר נכון של כל ההוצאות יהיה בסביבות 3 שקלים לק"מ (כולל גם ביטוח / אגרות/ דלק וכו')
נשמע דמיוני?
תבדקו ותראו

חנן-ג'יפולוג
14-09-06, 20:49
זה דמיוני, אם כי תלוי על איזה מודל מדובר ומהי ירידת הערך שלו, ומהו הקילומטראז' השנתי.

בחייך, אנשים עושים 40K ק"מ בשנה. אז מה? הם מוציאים 120K ש"ח בשנה? דחילק, הם אפילו לא מרוויחים את זה בנטו. זה מופרך לגמרי, ומן הסתם לקחת את זה מ"חשב" שכולל גילום במס הכנסה, על רכב חדיש, עם קילומטראז' נמוך וכו' .

אם תשאל את ניר, אז הוא יגיד לך שהוא עבר את הסכום הזה בהרבה, כי הרכב עומד בחנייה כל הזמן, אבל הוא לא בעל רכב שטח אופייני.

נמרוד
15-09-06, 09:59
חנן מחשב כל דבר חוץ משמן+פילטר במה שהוא קורא בלת"ם ובכך מטעה כאן את כולם.

בואו נחליט שעלות של רכב זה:

א. הוצאות רישוי וביטוח - קבועות וידועות.

ב. דלק - צריכת דלק ממוצעת כפול קילומטראז' חודשי צפוי.

ג. כל השאר, והכוונה להכל - מפילטר שמן דרך צמיגים ועד עץ ריח.

סעיף ג' אם הוא כולל את הכל, מנסיוני ינוע אכן סביב אותם 1000 שקלים של חנן.

דוגמא שלי - עוד היילקס, שנתיים בדיוק ו60K קילומטר. עם הקנייה שמתי צמיגים+ג'אנטים חדשים - 4500 שקל, וסגירת ארגז משופצרת כרצוני עם עוד כמה קטנות - 7000 שקל. מצבר חדש - 400 שקלים. נעגל ל12K והוצאות אלו אחראיות ל500 שקל בחודש.

מה עוד היה לנו? 3 צלבים בגל הינע אחורי 750 שקל (היה אחד דפוק, החלפתי את שלושתם על הדרך), משאבת בלם ראשית - 300 שקל (אשמתי, קשור לסדרה אינסופית של פירוקי והרכבת סרנים לצורך משחקים עם נעילות, וניקוזי אויר מחופפים), צינורות מים - יזום, תחזוקה מונעת, אבל עדיין 1000+ שקלים עבור צנרת מקורית. חוץ מזה 10 טיפולים בעלות של 120-150 שקל כל אחד (מסננים לא מקוריים), 600 שקלים על טיימינג (נפלתי על קו ה200K ק"מ)שכללו גם כלי עבודה - חולץ לפולי קראנק.

אז אני הגעתי ל700-800 שקלים בממוצע לחודש. לא רחוק מההערכה של חנן, ושוב, זה הרוב עבודה עצמית!

* סעיף חשוב שלא הכנסנו הוא ירידת ערך - אבל זה משהו שגדול עלינו לחשב... אגב ספציפית לגבי ההילקס ירידת הערך היתה אפסית, מכרתי 2000 שקל פחות ממה שקניתי אחרי שנתיים. לעומת זאת יש מכוניות שאתה פשוט נתקע איתן.

shmil
15-09-06, 10:17
סגירת ארגז משופצרת כרצוני עם עוד כמה קטנות - 7000 שקל.

... אגב ספציפית לגבי ההילקס ירידת הערך היתה אפסית, מכרתי 2000 שקל פחות ממה שקניתי אחרי שנתיים.

לפחות בעיני, סגירת הארגז היא לא הוצאה, אלא חלק ממחיר קניית הרכב, אפילו לא "יישור קו".
רצית רכב עם ארגז סגור, ושילמת עליו X+7, גם אם הסכומים שולמו בנפרד.

לכן, גם המשפט לגבי המכירה לא מדוייק.

AvigdorAharon
16-09-06, 23:09
מוני, לדעתי בכל החישובים שלך יש שתי טעויות עיקריות:

1. אתה לא מנהל טבלה מסודרת עם כל פיפס שאתה מוציא על הרכב
2. כמו שחנן כתב, אתה תתקן רדיאטור ולא תחליף אותו (זו רק דוגמא)

לכן, לדעתי יוצא לך כ 300 עד 400 ש"ח בחודש.

אביגדור

AvigdorAharon
16-09-06, 23:11
אהה, ועוד דבר:

מספר הק"מ שאתה נוסע נמוך מאוד יחסית למה שכתבו פה בשרשור. כמה שנים החזקת את הדיסקו? 4?
לכן 60,000 (במידה ואתה זוכר נכון), ז"א 15,000 בשנה...

אביגדור

מוני סופה
16-09-06, 23:35
החזקתי אותו שנתים וחצי !!! אתה שוכח שהוא כבר בעולם שכולו טוב שנה וחצי (-:

תראו אתם מכנסים לחשבון כול מני דברים שבכלל לא במקום שיכנסו לתחזוקה !!!
האם כול אחד יתקין סגירה חדשה ב 7K ?!
האם כול אחד יתקין נעילה באלפי שקלים ?!

רוב האנשים קונים רכב ונוסעים בו ולא משפרים ומשפרים.
לכן לא נראה לי הגיוני להכניס לתחזוקה שיפורים או תוספות.
כמו כן רוב האנשים לא מחלפים רדיטור אם הוא קצת נוזל.

אבל לדעתי כול השירשור הזה הזוי לחלוטין.
אתה קונה רכב שטח כי אתה רוצה.
ואם אתה לא מצליח להחזיק אותו אתה מוכר.

ככה נוהגים רוב האנשים וגם אני.
הסיבה שאני עובד לבד על הרכב היא בגלל שאני נהנה מזה ולא בגלל שאני רוצה לחסוך כסף.

אז ארון הקבורה שלי יהיה בציפוי של 10 מילימטר זהב ולא 15 מי מודד (-:
גם ככה האלמנה תגנוב הכול ותכניס עופרת במקום !!!

AvigdorAharon
16-09-06, 23:48
אז ארון הקבורה שלי יהיה בציפוי של 10 מילימטר זהב ולא 15 מי מודד (-:
גם ככה האלמנה תגנוב הכול ותכניס עופרת במקום !!!

התחלת להפנים!!! בסוף תצפה אותו בחצי מיקרון זהב, וגם זה יהיה יותר מידי...

אביגדור

ניר ל
17-09-06, 16:57
אני לא מבין את המונח "יישור קו", ישור קו זה לקחת רכב משומש ולהביא למצב של חדש ? או שמדובר בסה"כ בטיפול שמבצעים לרכב משומש לאחר הקנייה כדי להתחיל לספור ק"מ לטיפול הבא ?

לדעתי כל הוצאה שלא נצפתה לפני הקנייה (שאז מגלמים אותה במחיר)והיא לא חלק מטיפול שוטף כגון החלפת שמנים פילטרים, טיימינג, לא יכולה להיכלל במסגרת יישור קו. צריך לקרוא לילד בשמו - הוצאות שוטפות על בלאי.
מוני, לתקן חור ברדיאטור זה לדחות את הקץ, זה כמו לתקן חור באגזוז רק שבלי אגזוז עדיין אפשר לנסוע, זה מקובל אם החור הוא כתוצאה מפגיעה פיזית, אבל אם הרדיאטור רקוב ונפרץ - זה לא דבר חכם לעשות. אגב את תופעת התפרים הנפתחים ברדיאטורים של נחשונים אני מכיר, ברור שגם חנן לא היה מחליף רדיאטור במקרה כזה.
חנן, נכון אני לא נהג רכב שטח טיפוסי, נהג אפייני משתמש ברכב שימוש יומיומי ביחס של לכל היותר 10% בשטח. אני לא משתמש ברכב ביומיום והרכב שלי לא צובר ק"מ, הוא מתבלה בקצב נמוך מאד וגם הוצאות האחזקה השולית שלי הן נמוכות בהתאם - נניח 5000 ש"ח על דלק, 300 ש"ח טיפול, 500 ש"ח צמיגים, 1500 ש"ח בלאי שוטף (מערכת פליטה, מצבר, רצועות,צינורות), יש עוד 7500 ש"ח הוצאות קבועות, ככה שאכן יוצא לי 3 ש"ח לק"מ. אם הייתי נוסע יותר, העלויות הקבועות נשארות זהות והמשתנות מתכנסות לכוון עלות הדלק, זה היה יורד לכוון 2 ש"ח לק"מ ומטה. אני לא לוקח בחשבון ירידת ערך כי זה כבר תלוי בשווי הרכב.

-->