PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלת נעילה קדמית אוטומטית לפוראנר

ליאור מ
14-09-06, 00:07
שלום למכובדים.
יש לי כבר 6 שנים פוראנר עם נעילה אחורית. אני שוקל להרכיב נעילה קדמית אוטומטית של לוקרייט.
לא מורכבים אצלי נועלי טבורים ידניים (לוקרים), ואני גם לא רוצה להרכיב.
ברכב קיימת ועובדת מערכת ADD המקורית של הפוראנר- מערכת שמנתקת במצב 2X4 את אחת הציריות מהדיפרנציאל הקדמי, ובמצב 4X4 מחברת את הציריה ומתבצע שילוב 4X4.
מקובל לחשוב שהתקנת נעילה קדמית מחייבת גם התקנת לוקרים ידניים, ואני שואל למה?
הרי במצב 2X4 הנעילה לא צריכה להשפיע לרעה, בזכות מערכת ה ADD.
במצב 4X4 הנעילה תעבוד אוטומטית.
לא מדובר על הגבהה קיצונית שכן מחייבת התקנת לוקרים, בגלל זוויות הציריות.
אז למה צריך לוקרים ידניים?
ובכלל, האם למישהו יש נסיון עם נעילה כזו ?

איציק - 4X6ZH
14-09-06, 08:12
אתה חייב להתקין לוקרים .
נעילה אוטומטית במיבנה הדפירנציאל הקידמי שלך ( ציריה אחת תמיד מסתובבת )
אתה עשוי להגיעה למצב של הפעלת הנעילה הקידמית גם בנסיעה רגילה .
יש עוד כמה מצבי הפעלה לא רצויים לכן הפתרון הנכון והממולץ הוא להוסיף לוקרים
כך שניתוק הציריות יהיה מושלם .
איציק

חנן-ג'יפולוג
14-09-06, 08:33
אני חולק על דברי איציק. אתה יכול להתקין נעילה קדמית אוטומטית, ולבטל את הADD על ידי שינוי באחד הצינורות או החוטים החשמליים כך שהציריה תהיה מחוברת כל הזמן. כבר לא תהיה לADD משמעות בכל מקרה, כי הקייס וגל ההינע הקדמי יסתובבו בגלל הנעילה. סט אפ כזה הוא זהה ללוקרייט שמותקן על סופה, שאין לה נועלי טבור, והוא בסדר גמור. זו פרוצדורה מקובלת לגמרי בפורראנרים.

נועלי טבור ימנעו סיבוב של הציריות , הדיפרנציאל וגל ההינע, שזה דבר טוב בפני עצמו כי זה חוסך טיפה דלק ובלאי למכלולים, אבל הם בהחלט לא מחויבים.

תרים טלפון ליורם מאפ"ק ובקש את הטלפון של רוני "האיש הזקן" שעשה כזה דבר, ואני מניח שישמח מאוד לחלוק איתך חוויות. הוא בסוף גם שם נועלי טבור, ומן הסתם הוא יספר לך על המצבים השונים.

מקובל לחשוב שהתקנת נעילה קדמית מחייבת גם התקנת לוקרים ידניים

לא יודע איפה זה מקובל לחשוב כך, אבל יש עשרות סופות ללא נועלי טבור עם נעילה קדמית אוטומטית. אין עם זה שום בעייה.

אתה עשוי להגיעה למצב של הפעלת הנעילה הקידמית גם בנסיעה רגילה .

על מנת שנעילה אוטומטית תופעל, גל ההינע חייב לקבל כוח מהטרנספר ולהפעיל כוח על הקייס, כך שהקרוסשפט בתוך הדיפרנציאל ילחץ בין שני חלקי הנעילה וידחוף אותם החוצה בכוח, הם לא יוכלו לקפץ פנימה (לרצ'ט) , ואז הם יאלצו לסובב את הציריות.
אין כוח שמגיע מגל ההינע, אין נעילה.

איציק - 4X6ZH
14-09-06, 09:18
.:wink:
מה שאני ( ועוד כמה " מחכמי " הפורום מרשים לעצמם ) זה עדין לא עושה את זה טוב .
לדעתי זה מעשה לא נכון ( בטיחותית ) .
מי ששואל שאלה כזאת וטוב שהוא שואל לא מבין את כל האפשרויות ( קשה עד בלתי אפשרי להכנס לכל מצבי הדפרנציאל
בהסבר על רגל אחת )
במקרה הפרטי של מבנה הסרן הזה ומעבר הכח כאשר תמיד יש ציריה אחת שמסתובבת .
אורך הציריות אינו סימטרי .
ביצת הדפרנציאל אינה באמצע
הוספת משקל הנעילה ( על חלק אחד שמסתובב )
רכב בעל מיתלה קידמי נפרד ( כל ציריה חופשית במיתלה של עצמה )
גובה הרכב ( הגבהות \ שקיעת קפיצים \ כננת \ משקל הרכב ) גורם לשינוי בזוית הסיבוב של פעמון הציריה .
ופה יש גורם מאד מאד חשוב . ( כח המנוע )
לרכב הזה יש מנוע חזק נסיעה ברכב בעל מנוע חזק כאשר המיתלה הקידמי אינו מאוזן בכל שרשרת
העברת הכח גורמת למשיכות בהגה .
אני בטוח שיש עוד כמה סיבות שאני לא נזכר בהם .
איציק

חנן-ג'יפולוג
14-09-06, 11:19
מה הקשר לכח, איציק? הרי ההינע הקדמי לא מקבל כוח בכביש בפוראנר.

זה לא רק מה שאני ואתה מרשים לעצמנו. יצרן הלוקרייט מאפשר להתקין את הנעילה שלו בסרן עם ADD ללא נועלי טבור, וגם בסרנים ללא נועלי טבור כלל. זו חתימה רשמית על כך שזה בסדר גמור.

לא זוכר מתי ראיתי סרן קדמי סימטרי. בכולם הביצה היתה בצד אחד, אז מה ההבדל? יש הבדל, אבל אם תבטל את הADD כבר לא יהיה שום הבדל בין הסרן הזה ובין סרן של סופה.

עובדתית, בעלי פוראנרים עושים את זה וזה בסדר גמור.

גיא
14-09-06, 13:35
עד כמה שזכור לי

גם רוני התלונן על המשיכה החד צדדית של ההגה.

כניראה זאת הסיבה שהוא התקין לוקרים.

חנן-ג'יפולוג
14-09-06, 14:18
בהגדרה תהיה משיכה אם לא תבטל את הADD , כי אתה מעמיס שתי ציריות, דיפרנציאל וגל הינע על גלגל אחד בלבד, והגלגל השני לוקח רק חצי ציריה. זה גם כתוב בהוראות של יצרן הלוקרייט. זה צעד מומלץ הרבה לפני נועלי הטבור.

איציק - 4X6ZH
14-09-06, 15:22
מה לעשות לזקנים אין ידע הם לא למדו בבית ספר הם עשו צרות למורה
אבל מה יש להם נסיון
אחת הבעיות הקשות שיצרני רכב מתמודדים זה איך להביא את הרכב שלא ימשוך לכיוון הציריה הארוכה ?
איציק

חנן-ג'יפולוג
14-09-06, 15:49
יש לך ידע, איציק. כאילו שחשבת שאני מפקפק בזה ;-) אבל שאלתי אותך, ואני לא זוכר שהסברת, כשהADD נעול, מה ההבדל בין הפוראנר לסופה?

חוץ מזה, שזה עובד, אז על מה אנחנו דנים?

ליאור מ
16-09-06, 09:41
טוב, הבנתי, סיכום ביניים:
אם אני רוצה להישאר עם ADD וללא לוקרים- אז לא להתקין נעילה אוטומטית.
אני אוהב את היכולת להעביר ל 4X4 on the fly ולא רוצה לוותר עליה.
עזרתם מאד.

חנן-ג'יפולוג
16-09-06, 10:33
אין קשר בין השיפט און דה פליי לנעילה. אתה תוכל לעשות את זה בכל מקרה , עם או בלי נעילה.

אם תתקין נועלי טבור, והם יהיו פתוחים, לא תוכל להעביר און דה פליי, אבל גם זה שטויות. פעם אחת בתחילת טיול אתה נועל אותם, ופעם אחת בסוף הטיול אתה משחרר אותם. אם אתה מספיק עצלן כדי לוותר על משהו בגלל זה, אז אולי לא מגיע לך שיהיה לך אותו :wink:

בכל מקרה, ברגע שיש לך נעילה אז אין שום משמעות לADD . ממילא הכול מסתובב כל הזמן, והADD לא משנה כלום.

איציק - 4X6ZH
16-09-06, 23:12
חנן מה זה ADD ?
לצערי אני לא זוכר את כל השמות והקיצורים שיצרני הרכב / אנשי מכירות ממציאים לכלי הרכב .
לא פעם יש התקנות של אביזרים ( על ידי יצרני הרכב עצמם ) שבאמת לא צריך אותם .
או שהתיכנון המקורי שלהם לסוג שימוש אחר לחלוטין .
הסופה הוא רכב טיפש כבד ומסורבל חסר כל יציבות / ובטיחות :evil: ( טוב לשטח )
אבל שונה בסיסית בכל מערכת שמותקנת בו מהסופה .
כך שאני לא הייתי מנסה להשוות בינהם .
איציק

חנן-ג'יפולוג
16-09-06, 23:57
ADD:

Automatic Disconnecting Differential

http://www.off-road.com/toyota/tech/add/

איציק - 4X6ZH
17-09-06, 10:06
למנהלי הפורומים יש ידע והרבה ידע .
לחלק מהכותבים בפורום יש הרבה ידע והרבה נסיון .
לחלק גדול מהכותבים אין מושג על מה הם כותבים אבל כותבים שיהיה ;) ( מזל שבפורום הזה זה עדין סביר )
אכשיו נחזור לשאלה המקורית .
נכון ADD מאפשר ניתוק העברת הכח . וכאשר יש ניתוק העברת כח אפשר להתקין אביזרים שונים
כולל מערכות נעילה .
ניתוק העברת הכח זה לא אומר שהמערכת היא לא גורם שצריך להתחשב בו .
בדיונים אחרים מתנהלים חישובים של משקל מוקפץ ומשקל הסרן מול המרחק ומשקל הכננת כחלק
מאיזה שד סמוי ויש כאלה שלא מתקינים את הכננת בגלל שאין לו קפיצים מתאימים .... ועוד ועוד .
ה ADD POD ( הקיצורים ידועים לי אני גורר אותכם לתת תשובות מפורטות לטובת כלל הקוראים :p )
אבל כל אלה הם קומבינות של יצרני הרכב ולפעמים קומבינות יפות לשימוש יום יומי ברכב מיוחד בתנאי שלג וקרח ( זה השוק של יצרני הרכב בעולם )
לא זלמנסון בישראל שיתקין לוקרים על העגלה של הקרטורון .
התקנות כאלה ( לוקרים \ נעילות ) הם התקנות שמשנות את התנהגות הרכב לחלוטין !
רוב כלי הרכב ממשיכים בשימוש רגיל .ובתנאי הארץ רוב הירידות לשטח מחיבות נסיעה מנהלתית של
מאות ק"מ .
כאשר מבצעים שינויים כאלה חובה לחשוב על כל ההשלכות ובמיוחד על בטיחות בנהיגה .
רכב שהנהג צריך לחשב את זוית הכניסה לסיבוב הוא לא נעים לנהיגה (אולי מסוכן )
רכב שכל תזוזה מחניה \ או כל יציאה מחניון כל הסרנים דופקים ומקרקשים ......
רכב שכל נסיעה ישרה מחייבת את הנהג לשמור כיוון כללי :twisted:
ועוד
ועוד
לכן אני מעדיף שינוי בסיסי יסודי ( נכון לפעמים זה יקר ) לפעמים זה לא עולה כסף רק צריך להבין מה עושים . והחשוב מכל איך מתפעלים את מערכות הרכב .
לא פעם אחרי שמסבירים לנהג הרכב מה בדיוק יש לו ברכב " החכם " שלו הוא לבד מפרק את המערכת . או מפסיק להשתמש בה .
בינינו מי צריך את ADD הזה בארץ ?
ברור שלוקר ידני זה מוצר מעולה .
נעילה קידמית מחייבת את נהג הרכב ( הרבה יותר מאחורית )
הוספת נעילה קידמית בסוג רכב כזה מחייבת הוספת לוקרים .
וכל השאר זה קומבינות מבית זלמנסון .
איציק

חנן-ג'יפולוג
17-09-06, 12:30
בוא נעשה ניסוי איציק:

בפעם הבאה שאנחנו נפגשים, אתה נוסע בהיילקס שלי, שהוא עם לוקרייט קדמי. אני משחק בנועלי הטבור בלי לומר לך מה עשיתי, ואתה צריך לומר לי אם הם נעולים או לא, לאחר נסיעה בכביש.

דופק ומקרקש? ניסיתי לשמוע, באמת. רציתי לדעת אם הנעילה שהתקנתי שלשום עובדת. נאלצתי לכבות את המנוע כדי להצליח לשמוע את הנעילה מרצ'טת בסיבוב. אגב, ברכבים מסוגים אחרים שומעים יותר חזק, משום מה.

וכל השאר זה קומבינות מבית זלמנסון .

אם לפאוורטראקס, יצרנית הלוקרייט והנו-סליפ אתה קורא "זלמנסון" אז אני כבר לא יודע מה זה זלמנסון.

בהחלט יתכן שאני חסר רגש, אבל ציינתי כבר לא פעם, שעם הCJ (לוקרייט קדמי) יצא לי לשכוח לסגור נועלי טבור, ולנסוע כך כמה שבועות בכביש, ורק בטיול הבא, כשירדתי לנעול נועלי טבור, גיליתי שהם כבר היו נעולים בכל התקופה הזו. אז אולי אני לא רגיש אבל בין זה ובין לומר שהרכב משנה את כל ההתנהגות שלו, ההבדל הוא תהומי.

אין ללוקרייט קדמי השפעה מוחשית בנהיגת כביש ברכבים עם טרנספר PART TIME .

שלא יובן שאני נגד נועלי טבור. אני אומר לשואל: שים נעילה קדמית. תרגיש שלא טוב לך? תוסיף נועלי טבור. לא חובה.

asafk
17-09-06, 12:31
ואני שואל... האם המחיר של נעילה אוטומטית + לוקרים אכן נמוך משמעותית ממחיר של נעילה נשלטת??? והאם המחיר הנוסף הנדרש כדי להתקין נעילה נשלטת לא שווה את המחיר?? לדעתי כל העיסוק בנעילות אוטומטיות קדמיות הופך לחסר ערך כאשר מסביב לנעילה יש עוד הרבה דברים שצריך לשנות. הכדאיות היחידה בנעילה אוטומטית קדמית היא המחיר- וכאן, ביחס עלות- תועלת, אני חושב שזה כבר לא משתלם. אני לא מדבר רק על המחיר, אלא גם על השינוי הקיצוני בהתנהגות הרכב בכביש ובשטח- שינוי שהוא קביל בג'יפ אמיתי, אבל קיצוני יותר בSUV.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
17-09-06, 12:37
המחיר בהחלט נמוך משמעותית, וזה לא רק עניין של מחיר, אלא גם של רמת סיבוכיות. אני לא צריך לספר לך על כל ההתקנות של נעילות חשמליות מסביבך שנכשלו. על אחת מהן ניסית לעבוד בעצמך, והשרידים שלה יושבים אצלי במחסן בלתי ניתנים לשיקום ;-)

כשלוקחים דיפרנציאל עם נעילה מסרן אחורי, יש סיכוי מצוין שהמיסבים כבר לא טובים. מיסבים עולים הרבה מאוד, צריך לכוון דיפ' , צריך לבנות צמת חשמל ומערכת פיקוד, לקדוח בדש-בורד.

לוקרייט זה "שגר ושכח". קנית, התקנת באותה קלות שמרכיבים היילקס מלבני לגו, נסגר עניין. סוף סיפור. עכשיו רק צריך להתמודד עם זה בשטח (בכביש, כמו שנכתב אין לזה משמעות) , וזה כבר עניין של טעם אישי, ועניין שכבר נטחן רבות.

גיא
17-09-06, 17:16
חנן

אתה בהחלט לא רגיש.

אצלי שומעים את הרצ'ט במצב 2 היי הנעה אחורית לוקרים נעולים על כביש בזמן סיבוב שומעים את המנגנון.
לא מרגישים אבל שומעים.

חנן-ג'יפולוג
17-09-06, 17:22
ואולי זה אצלך כך, ואצלי אחרת?

כי בלשמוע אני דווקא בסדר.

גיא
17-09-06, 21:38
יש מצב ... תכל'ס היתה פה היתבדחות .. אבל גם אצן רונן באוטו סט-אפ בדיוק
שומעים...

יש מצב שיש קשר למצב הריפודים באוטו ?

חנן-ג'יפולוג
17-09-06, 21:44
אני ניסיתי לשמוע כשהשמן היה טרי וקר לגמרי, אולי אתה מדבר על מצב אחר. בכל מקרה, זה לא ממש חשוב, אלא העובדה שלא ניתן להגדיר את הרעש הזה כ"דופק ומקרקש", אם אני לא שומע אותו בכלל.

גיא
18-09-06, 06:25
בהחלט לא.

במצב נסיעה בטיול כשאתה מגיע לכביש ולא בא לך לצאת לפתוח לוקרים כי עוד 10 דקות שוב יורדים מהכביש...

בסיבוב הדוק, פרסה על כביש צר מאוד. הגה עד הסוף מטר קדימה מטר אחורה.

וזה בהחלט לא קירקושים. פשוט רצ'ט.

איציק - 4X6ZH
18-09-06, 08:13
אני מכיר כמה דיגמי רכב 4X4 המיועדים במפורש לנסיעת שביל \ שלג
כל הזמן מתבצעים שינויים במבנה המערכות ( שינויים מקוריים על ידי היצרנים )
והיום שמחשב נמצא גם בתוך המערכות האלה יש גם שינויים בגרסאות התוכנה .
יש רעשים ומגבלות הפעלה שונות במערכות .
זה לא שהעסק לא עובד . ( הוא עובד תמיד ועובד טוב )
זה קשיים בתמרוני חניה .
זה רעש שחיקה \ נהמה ב סיבוב U .
זה רעש יללה ( פנימי מהסרן ) בסיבוב חד רק בבוקר ( עד שהשמן מתחמם )
זה שינויים בסוגי שמנים ( והכל מקורי )
זה רעידות במערכת הגוי \ מרכב הרכב סיבוב במהירות גבוה ( במחלפי רכב מהירים )
ה פוראנר הוא דגם רכב שהיצרן מאפשר נסיעה ושילובים בסגנון כזה .
אבל כאשר אתה לוקח את הרכב מבצעה בו שינויים קיצוניים ועוד במערכת המיתלה הקידמי
אתה צריך להיות מוכן לתופעות בנוחיות ובבטיחות הרכב .
איציק

סוזי המשתוללת
18-09-06, 12:45
חנן
לפוררנר אי אפשר להרכיב אחורית של היילקס בתור קדמית - הקורונה הקדמית 7.5 " ואחורית 8"
כל השנים חחיתי עם נעילות אוטו וחייתי איתם מצויין כולל קדמית
נכון שיש חסרונות מול הנשלטות והחיים בכביש עם נשלטת טובים יותר והיום יש לי suv עם שתי נעילות חשמליות אבל מכיוון שאני חי עם שניהם אני יכול להגיד בודאות שכל הדיון הזה מיותר
ההשקעה היקרה והמסובכת בנשלטות+העובדה הבסיסית שמרפי חי ונושם( מה שאומר שכשצריך אותה בדיוק אז הנשלטת לקחה שליטה ומחליטה לא לעבוד) לא מצדיקה את הפרש המחירים ואכן האוטומטית מספיק טובה בשבילי
אגב כמו שחנן אמר גם האוטומטיות לא ננעלות מעצמן - הן צריכות תנועה של גל ההינע כדי להנעל מה שאומר שהסבירות שזה ייקרה בכביש שואפת ל0

חנן-ג'יפולוג
18-09-06, 14:10
חנן
לפוררנר אי אפשר להרכיב אחורית של היילקס בתור קדמית - הקורונה הקדמית 7.5 " ואחורית 8"

התכוונת לאסף, לדעתי. אני לא הצעתי את זה. אבל מי אמר שאסף דיבר על נעילה מקורית אחורית ולא על ARB , למשל?

asafk
18-09-06, 14:49
גם אני לא מדבר על מקורית, אלא על ARB או מקנמרה (לא יודע אם יש).

אסף.

-->