PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך לזהות בעל מקצוע אמין ואיך לסנן?

WildLove
22-09-06, 20:43
קודם כל חג שמח ושנה טובה לכולנו :)
קצת אבסורד לפתוח אשכול כזה בגיפולוג..אבל מה לעשות, יש דברים שבלי ללמוד בדקדוק יהיה קשה עד בלתי אפשרי לעשות, יש את אלו מאיתנו שלחוצים על זמן, נושאים רגישים שמעדיפים לא לגעת (ברקסים וכו') ועוד בערך אלף ואחת סיבות שלעיתים נדירות גורמים להכנס למוסך
הייתי שמח אם כל אחד היה מעלה כאן את הדרך שלו לבחון מפגישה ראשונה מכונאי, ומה הכללים שלפיהם הוא שולל או בונה אמון בבעל מקצוע, מכל הסוגים
ברור שהכול טמון בטביעת עין, אבל מעבר לזה יש עוד קצת מעבר שהרבה פעמים יכול לעזור לנו ולזהות חובבן ומקצוען
אשמח לתגובות,
אלעד

ד ו ר ו ן
22-09-06, 23:02
המלצות ממישהו שמעריכים והתרשמות אישית ע"י שיחה עם האיש.

גיא
22-09-06, 23:57
כשהוא לא אומר:

יהיה בסדר
עלי
תאמין לי
שמע אני כאלו כבר מכיר בע"פ
וכו' ...

asafk
23-09-06, 00:45
קשה לדעת. ספרות היא מדד מצויין- מי שמסתכל בספר (ולא יורה "אני מכיר בעל פה" ), זה כבר טוב. כלי עבודה יעודיים זה גם מדד טוב (אני מעדיף מכונאי שמכוון דיפרנציאל עם אינדיקטור על פני זה שאומר "אני יודע לפי הרגש"). אבל אין כמו להסתכל עליו כשהוא עובד- לראות אם יש שיטתיות, או לא. לראות אם "איתור תקלות" הוא בעצם החלפה של כל חלק אפשרי, או בדיקות לפי הסדר (ולפי הספר).

אסף.

אלון_ק
23-09-06, 01:45
אני דווקא חושב שהאיתור הטוב ביותר הוא להבין לבד. ברגע שאתה יודע מה קורה ברכב ויודע מה עשוי להיות דפוק, מה מתקנים, סד"ג של מחירי חלפים וכד' קל לך בהרבה לדעת אם הבנאדם מז**ן לך במוח או מדבר לעניין. רוב המוסכים לא רמאים, אני די בטוח בזה; הבעיה היא שברובם מועסקים אנשים שהידע שלהם לא תואם את הדרישות והם אלו שמטפלים לך ברכב, גם אם אתה בתור לקוח מדבר עם הבעלים או המנהל.

אני לא אוהב את השיטה של דורון בכלל, כי אתה בעצם מבקש מידע מאנשים שאין להם שום דרך טובה למדוד את איכות העבודה מלבד ע"י התוצאה וזה ממש לא מדד טוב, כי גם אם נדמה לך שהוחלף מיסב והכל בסדר זה לא אומר שלא רימו אותך ורק חיזקו אותו או שחיזקו אותו בלי קשר למומנטים ולא שיחררו את הPRELOAD, לדוגמא. הרכב ירגיש אותו דבר עד שיום אחד על האיילון המיסב ינעל לך (ע"ע שרשור בנושא התכת מיסב בסמוראי). זה נכון ל99% מהעבודות. אתה לא יכול לבקש ממישהו למדוד משהו (איכות עבודה, במקרה זה) אם אין לו מושג מה נדרש בעבודה, איך מתבצעת העבודה וברוב המקרים הוא אפילו לא רואה איך ביצעו אותה. זה תרנגולת וביצה ואני רואה המון המלצות על מוסכים שאני לא הייתי מתקרב אליהם גם אם לא הייתה לי ברירה (אני מעדיף לנסוע על גרר מלהכנס אליהם) וההמלצות האלו תמיד באות מאנשים שלא מטפלים ברכב לבד. אנשים מודדים איכות שירות ומבלבלים בין זה ובין איכות עבודה (לא שזה לא חשוב).

תכל'ס, אין לזה פתרון אמיתי. אם אתה מתכוון להכנס למוסכים תשתדל לאסוף מקסימום מידע ולהשתמש בכל שיטה או רעיון שמופיעים בשרשור (כן, גם בזה שאני לא אוהב) וככה אולי תמנע מעודף בעיות.

ד ו ר ו ן
23-09-06, 10:17
אני לא אוהב את השיטה של דורון בכלל, כי אתה בעצם מבקש מידע מאנשים שאין להם שום דרך טובה למדוד את איכות העבודה מלבד ע"י התוצאה וזה ממש לא מדד טוב,
פספסתי את ההגדרה לגמרי אם זה מה שהובן.
מישהו שמעריכים את דעתו מבחינתי הוא חבר\מכר שיכול להעריך עבודה כזו מבחינת הצורך האמיתי,מה כנראה יצתרך להתבצע,איך זה צריך להעשות,הערכת עלות,והמלצה שלו אחרי שהוא עבד איתו.

כשחבר פדנט בצורה חריגה(יותר מרוב האנשים שאני מכיר)ממליץ על בעל מקצוע שהוא התנסה איתו אז אחד כזה אני מקבל (כמעט) בשקט.

זה לא אומר שאני מותר על שיחת הכרות וברור כללי להבין מי עומד מולי לפני תחילת העבודה.

דוג' לאיש כזה שאת ההמלצות שלו על בעלי מקצוע אני לוקח בשקט תמצאו כאן, http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=471&highlight=%F4%E9%E8%F8
זה איש שמוציא ל"עבודות חוץ" רק דברים שממש אין לו זמן להתעסק איתם או תהליכים שבמקרה לא היו לו הכלים(נדיר) או שלא הספיק לרכוש כלי ייעודי לעניין-זאת צורת העבודה שלו ואיתו התייעצתי בהרבה מקרים-עד היום הוא לא איכזב והרכב הזה הוא באמת דבר קטן יחסית לדברים שהוא מתעסק בהם ביום-יום.
אז אני מנצל את "ההחלקה על הסכין" שלו, עקב עבודתו הוא יכול להתנסות עם הרבה מאד בעלי מלאכה כשאת אלו שהוא עובד איתם לאורך זמן הוא בוחר בבודדים ולחילופין יכול להעיד על אחרים ש"לא להתקרב",יש לי כמה חברים כאלו, חסכו לא מעט כסף ומנגד עזרו לקבל תוצ' טובות מאד מאחרים.

אלון,
עכשיו זה נשמע יותר טוב?

grand
23-09-06, 11:02
אני עם אלון.
לא תמיד יש זמן להתעסק ולתקן את הרכב לבד, בעיקר תקלות מכניות ו"שחורות".
אבל להכיר את הרכב, לשער היכן התקלה, או לחפש באינטרנט ובספרות בערב בשקט צריך.
ולאחר שיש מושג די ברור לגבי התקלה, תיקונה ופחות או יותר זמן העבודה ומחיר החלקים, ניגשים למוסך.
אם המכונאי פוגע לכיוונים שלך מבחינת איתור תקלה עלות וזמן עבודה, אז מבחינתי הוא אמין.
אם הוא מחרטט לך בחוסר נוחות "צריך לבדוק..." גם לאחר שאמרת לו מה התקלה לדעתך, או על תקלה פעוטה שלוקחת 10 דקות עבודה הוא אומר "תשאיר את הרכב בבוקר מוקדם כי זה יקח זמן..." הייתי נזהר.

bartalo
23-09-06, 11:11
קשה לדעת. ספרות היא מדד מצויין- מי שמסתכל בספר (ולא יורה "אני מכיר בעל פה" ), זה כבר טוב. כלי עבודה יעודיים זה גם מדד טוב (אני מעדיף מכונאי שמכוון דיפרנציאל עם אינדיקטור על פני זה שאומר "אני יודע לפי הרגש"). אבל אין כמו להסתכל עליו כשהוא עובד- לראות אם יש שיטתיות, או לא. לראות אם "איתור תקלות" הוא בעצם החלפה של כל חלק אפשרי, או בדיקות לפי הסדר (ולפי הספר).

אסף.
קודם כל שנה טובה

אני לא מתקרב ל"בעלי מקצוע" שמתהדרים באיכות מוגזמת אבל רק בדיבורים וקוסמטיקה ובתכלס שהוא מתחיל לתקן תקלה הוא עובד ב"שיטת מצליח" או שיטת הסלמי - אני כבר נכוותי ועצרתי אותו כבר אחרי מחזיר השמן בעוד שהוא כבר החליט לפי שיטתו להחליף יוק ואח"כ אם לא יעזור אז להחליף גל הינע ואולי לחפור עמוק יותר בטרנספר.
נסיעת מבחן לא בוצעה אחרי החלפת המחז"ש וראיתי נזילה יותר גדולה אחרי שחניתי בבית והיתי צריך לחזור שוב למוסך ולבזבז זמן.
אין לי זמן לבזבז אצל כאלה.
סתם לשם דוגמא - ששאלתי את הפועל שלו ואותו למה הוא לא מהדק את הברגים על מד מומנט - התשובה יש לי רגש ביד (חה חה חה - בגלל כזה רגש הוא היה צריך לרתך אום גדולה לפקק ריקון שמן טרנספר שמכונאי אחר סגר ב"רגש" וחרש את הראש שלו).
אחד שעובד עם בוקסות מ"מ במקום אינץ' על רכב אמריקאי שהמידות בו הן אינצ'יות רק מוסיף לחפיפניקיות שלו.
שאני מראה לו קטלוג חלפים ומה צריך להחליף לפי היצרן - הוא לא הכיר בכלל את אחד החלקים הפשוטים שחובה להחליפו (בושינג) עוד הרבה לפני החלפת יוק והשד יודע מה עוד.

בקיצור - הבעיה תוקנה לבד בעלות מצחיקה, כמובן שהוחלף עוד פעם מחז"ש לחדש ונפתרה הבעיה לגמרי.

מה שכן הוא דואג ללקוח - הוא טרח להזכיר לי אחרי שבוע שהיוק מחכה לי אצלו להחלפה כי הוא הזמין כבר כזה.
ואני בתמימותי חשבתי שהוא רוצה לקחת אחריות ולפצות אותי על בזבוז הזמן והכסף.
אם הוא משתתף בפורום הוא מוזמן להגיב - הוא כבר ידע במה מדובר.

אה כן.... נזכרתי הוא לא היחידי יש לא מעט כמוהו.

איך להיזהר לפחות בהתחלה - ראשית עליך לדעת בדיוק מה צריך לתקן או לפחות מה תהליך זיהוי התקלה ולעבוד לפי ספר מכונאים של הרכב שלא ימכרו לך לוקשים,
חיוני להיעזר בחבר אמין שמבין במכונאות.
קבל עוד הצעות מחיר ודיאגנוזה מבעלי מקצוע נוספים שהמליצו לך עליהם.
אל תתפתה מדיבורים חלקלקים.
בדוק איזה אחריות הוא נותן לך על תקלות חוזרות ובכלל.
אל תתפתה מהקוסמטיקה של המקום, אם הוא לא עמוס בלקוחות כדאי להזהר כמו במסעדות: לא נכנסים למסעדה שאין בה תור גדול - כך גם במוסך (אל תתפתה למחיר).

נמרוד
25-09-06, 13:56
אני יודע רק בדיעבד. אם לא נדפקתי - אני חוזר. אם נדפקתי אני מסמן איקס. אחת ההגנות שלנו ואני בעניין הזה עם אלון היא שאני לא מגיע למוסך/מכון כלשהו עם צ'ק פתוח - אני מגיע בדרך כלל כשיש בעייה, וברור לי או לפחות יש לי יסוד סביר לדעת מהי (לרוב אחרי התיעצות עם החברים הטלפוניים שלי), ואם ההבחנה, הפתרון והמחיר של המוסכניק מסתדרים עם ההגיון שלי אז אני מאשר את תחילת העבודה.

בפעמים הספורות באמת שנכנסתי למוסך טבולה ראסה, וזה קרה לי כשהייתי ירוק לפני שנים ועוד פעמיים שלוש במקרי חירום כאלו ואחרים, בדרך כלל אכלתי אותה.

kd2
25-09-06, 15:51
האמת שקשה להצביע על שיטה כי מי שרוצה כסף גם יהיה נחמד אליך וגם יזמין אותך לקפה - ב10 דקות הוא יהיה החבר שתמיד רצית.

אני פשוט שואל שאלה מכשילה ובודק את התשובה.

אלון_ק
26-09-06, 00:09
דורון, כן.

ת'אמת, משהו שנאי תמיד אומר לחברים שלי ששואלים אותי אם אבחנת המכונאי הגיונית לתקלה שלהם:
תשתמשו בהגיון! לרוב התקלות יש הסבר פשוט (גם אם התיקון לא) והגיוני לחלוטין שכל אחד מסוגל להבין (האתר הזה נבנה על העקרון הזה). מותר לכם לבקש מהמכונאי הסבר מלא על מה כשל, איפה ולמה - רוב הסיכויים שאתם תבינו את זה. לא הבנתם? נשמע לכם לא הגיוני או שההסבר היה מגומגם מדי? לכו לחו"ד נוסף.

חן צברי
26-09-06, 00:44
סתם לשם דוגמא - ששאלתי את הפועל שלו ואותו למה הוא לא מהדק את הברגים על מד מומנט - התשובה יש לי רגש ביד (חה חה חה - בגלל כזה רגש הוא היה צריך לרתך אום גדולה לפקק ריקון שמן טרנספר שמכונאי אחר סגר ב"רגש" וחרש את הראש שלו).

אני באף מוסך לא ראיתי שמשתמשים בידית מומנט.
קיימים מוסכים הנעזרים בה?

חן

חנן-ג'יפולוג
26-09-06, 00:58
בהחלט.

-->