PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה היא הזוית המירבית להתקנת מנוע הנעה אחורית?

הצפרדע
02-10-06, 14:37
מנוע הנעה אחורית קלאסי(שברולט 350 או 454) עם גיר וטרנספר.

בד"כ מעמידים את המנוע כאשר חלקו הקדמי(עם הברקטים) מוטה מעלה בזוית של 7 מעלות, בערך.

השאלה הינה מה היא הזוית המירבית בה ניתן להטות את המנוע כלפי מעלה בלי להזיק לו, מבחינת משאבת השמן ומכל בחינה אחרת?

האם זוית של 20-25 מעלות תהיה קבילה?

LAREDO
02-10-06, 14:40
באפליקציות שמיעודות לעבודות בזוויות קיצוניות מומלץ לעבור למשאבת שמן חיצונית ועוקה יבשה.
אם עוקה כזו אין בעייה לעבוד בכל זווית

Bulldog
02-10-06, 15:11
ברוך, כמדומני ההטיה נועדה גם למנוע בועת אויר בחלק האחורי של הבלוק, כלומר למי הקרור יגיעו לכל פינה.

מעבר לכך, למה אתה רוצה להגיע לכזו זווית חריגה?
לא עדיף לשמור על מנוע ומשקל כובד נמוכים?
עומר

הצפרדע
02-10-06, 15:43
ברוך, כמדומני ההטיה נועדה גם למנוע בועת אויר בחלק האחורי של הבלוק, כלומר למי הקרור יגיעו לכל פינה.

זה לא כמדומני - זה ככה בדיוק...:mrgreen:

מעבר לכך, למה אתה רוצה להגיע לכזו זווית חריגה?
לא עדיף לשמור על מנוע ומשקל כובד נמוכים?
עומר

1.
2.
3. אני מדבר על הזוית, לא על מרכז הכובד. כאשר החלק הקדמי עולה, האחורי יורד.
4. נכון, עדיף, אבל לפעמים צריך להקריב קצת קורבנות. ככה היו עושים עוד בימים
שבני אדם היו יותר קופים מאשר בני אדם, לא???

5. האמת היא שהתכנון כמעט הושלם במהלך יום התענית הזה, וככה זה מסתדר הכי טוב. אני אתן לו זוית של כ 22 מעלות, אבל, וזה אבל חשוב, המנוע יהיה אחורי ולכן בטיפוס המנוע יתישר.
מעבר לזה, אין לי מה לומר:twisted: :twisted:

Bulldog
02-10-06, 16:30
בקצה של כל עליה יש ירידה, נראה אותך מסתדר עם מנוע בהזדקרות.
עם לפי החישוב שלך 22 - 7 המעלות הבסיסיות יתנו זוית שלילית אופטימלית של 15 מעלות עכשים אם אני אקח את זה ואוסיף את זה ל22 ההתחלתי קיבלתי 37 מעלות למנוע בירידה.

אם תתעלם לרגע מכל השטויות שכתבתי ותתיחס בעיקר לשורה הראשונה תגלה ששוב, צדקתי, אתה צריך מנוע בזוית מקורית.

מצטער עם נשרו לך שוב כל השערות כתוצאה מהמתמטיקה המחורבנת שלי
אחד, שתיים, הרבה, אחד הרבה, שתיים הרבה, הרבה הרבה.

תחזור ללוח השירטוטים.

הצפרדע
02-10-06, 17:22
בקצה של כל עליה יש ירידה, נראה אותך מסתדר עם מנוע בהזדקרות.
עם לפי החישוב שלך 22 - 7 המעלות הבסיסיות יתנו זוית שלילית אופטימלית של 15 מעלות עכשים אם אני אקח את זה ואוסיף את זה ל22 ההתחלתי קיבלתי 37 מעלות למנוע בירידה.

כשהמנוע מוטה כלפי מטה, עוקת השמן מוטה כלפי הצד העבה שלה = אין בעיה.

עקר הבעיות עם השמן במנועים המותקנים הפוך, הוא בזויות טיפוס קיצוניות, בהן השמן הולך אחורה, דהיינו לחלק הצר של הקרטר.

בצורה הזאת, אין בעיה בכלל בירידה, ובעליות חדות הבעיה משתפרת ב - 15 עד 20 מעלות.

חוץ מזה, אם תהיה בעיה כלשהי, תמיד אוכל לאמץ את הצעת אמיר לגבי dry sump.

חנן גולומבק
02-10-06, 19:50
תפתח מכסי מנוע או כנס לחדרי מנועים של ספינות ותבדוק את זוויות ההטיה של המנועים כי כפי שכל זב חוטם יודע מנועים ימיים (פנימיים) מוטים תמיד !!! כיוון שציר ההינע לא יוצע מדף הירכתיים אלה מקרקעית הספינה.

חנן גולומבק
02-10-06, 19:55
שאלתי חבר שהוא מהנדס ימי, התשובה לשאלתך נמסרת לבונה הספינה על ידי יצרן המנוע לאחר שרוכש הספינה מעביר ליצרן המנוע את נתוני ה"גילגול" וההטעיה המירביים שהספינה אמורה להגיע אליהם , ואגן השמן מתוכנן בהתאם.

הצפרדע
02-10-06, 21:36
חנן, כמה מוטים המנועים הימיים הללו?

15, 20, ואולי 30 מעלות?

חשוב לי לדעת כמה, לפחות בערך.

דרך אגב, המנוע עליו אני מדבר היה במקורו מנוע ימי.

חנן גולומבק
02-10-06, 21:54
חנן, כמה מוטים המנועים הימיים הללו?

15, 20, ואולי 30 מעלות?

חשוב לי לדעת כמה, לפחות בערך.

דרך אגב, המנוע עליו אני מדבר היה במקורו מנוע ימי.

וואלה לא יודע אבל אם אתה רוצה ויש לך סבלנות אני אנסה לברר, למדוד בכמה ספינות.
אבל זה יקח ימים.

asafk
02-10-06, 22:02
ברוך, למנוע, תיאורטית, אין בעיה לעבוד גם על הראש. אבל הוא חייב עוקה יבשה, או עוקה שאתה תבנה במיוחד לזווית העבודה הדרושה (כמו בספינה), או מערכת דומה לעוקה יבשה- מערכת שימון בלחץ, שלא מסובך לבנות.
בכל מנוע הזווית המירבית שונה- כלל אצבע אומר שהמשאבת שמן שבתוך הקרטר (אני חושב שבמנועים הללו יש רשת סינון שמעליה השאיבה) חייבת להיות טבולה כולה בשמן. אם זה המצב- זה בסדר. עכשיו- צא ולמד, פרק את העוקה ותבדוק באיזו זווית הרשת טבולה כולה בשמן.

אסף.

נמרוד
02-10-06, 22:02
לפי החישוב שלך אתה מסובב את המנוע בדמיון שלך סביב מרכז הכובד שלו, שזה בסדר גמור, רק אומר שהנקודה האחורית שלו בתוך רצפת הרכב, הגיר קרוב לאדמה והדרישפט מראש עובד בזויות לא הגיוניות :smile:

בעת התכנון אתה מסובב את המנוע סביב הנקודה הכי נמוכה ואחורית שלו (ובעצם של הגיר!), כי היא זאת שלא יכולה לחדור את רצפת הרכב (יש לך ברכב שטח איזושהי דרישה שנקראת מרווח גחון, לא?), ולכן בהכרח אם אתה מרים את הזוית אתה מעלה את מרכז הכובד.

יתרה מזאת, אפשר להגיד שנכון יותר לסובב את המנוע בכלל סביב ציר שנמצא באיזור הסרן אם אתה רוצה לשמור על זויות מינימליות לאורך גל ההינע. ואם אתה שואל למה מנועים מותקנים בכלל בהטייה של אותם 6-7 מעלות ברכב שטח - זו בדיוק הסיבה.

בקיצור - הכלב צודק לגמרי, הרמת זוית המנוע באה על חשבון מרכז הכובד, והמיקום המרחבי של המנוע-גיר-גל הינע-סרן הוא השיקול הקובע.

מה הרעיון שלך ברוך? תראה כאן איזו סקיצה שלא נדבר רק באוויר...

Bulldog
02-10-06, 22:51
[QUOTE=נמרוד]

בקיצור - הכלב צודק לגמריQUOTE]

הייתי חייב.
ברוך, אם אתה מתעקש, לך על פיטר שמן צף/שוחה/טבול, רק לא מחובר עם צינורית מתכת אלא עם צינור גמיש.

חנן גולומבק
03-10-06, 10:16
וואלה לא יודע אבל אם אתה רוצה ויש לך סבלנות אני אנסה לברר, למדוד בכמה ספינות.
אבל זה יקח ימים.

ברוך כנס לקישור הזה http://www.lancingmarine.com/downloads.html ותסתכל על הנתונים של כל מנוע, בסוף הטבלה ניתנים נתוני הזווית המקסימלית של המנוע .

שים לב שכאן מדובר במנועי דיזל .

בהצלחה.

הצפרדע
03-10-06, 11:04
תודה רבה חנן.

אני לא חושב שיש הבדל בין מנוע בנזין למנוע דיזל.

ראיתי שם שברוב המנועים, הזוית המירבית היא 30 מעלות עם האף למעלה
ו - 35 מעלות לצדדים, שזה הרבה, ובכל מקרה הרבה יותר ממה שאני אצטרך.

-->