PDA

צפייה בגרסה מלאה : הגבלת מהלך ע"י הבולמים

גיתאי נוה
05-10-06, 16:56
לאחר קפיצים חדשים של המתלם, בעלי עלים ארוכים יותר, נוצר מצב שבו המהלך הקדמי נבלם ע"י הבולמים במקום הקפיצים. בהנחה שהאוטו לא עובר התעללויות ניפוץ קשות במיוחד, האם ניתן להמשיך כך או שמא לא ירחק היום ואחד הבולמים יקרע, או לחילופין תיקרע האוזן העליונה על הקורה? מילים אחרות, האם יש צורך אמיתי לרתך אוזניים נמוכות יותר לבולמים (בהנחה שאינני מתכוון להחליף את הבולמים עצמם) או שאפשר להסתדר גם כך?
אני חייב לציין שהדעות בין אנשי המקצוע השונים חלוקות מאד בעניין.

נא תשובתכם הדחופה, יש לי תור למחר במוסך שאמור לבצע את העבודה ואינני רוצה להכנס להוצאה מיותרת אם לא ממש הכרחי...
תודה,
גיתי

אדי
05-10-06, 17:07
הגבלת מהלך בסירה או בפתיחה?
בסגירה - קריטי, וקל לפתרון ע"י הנמכת הבאמפ-סטופים.
בפתיחה - לדעתי לא כל כך נורא, ותלוי מאוד בבולם/תושבת בולם על השלדה. יש די הרבה כלי רכב שבהם הבולם משמש כבולם מהלך בפתיחה (בעיקר בקפיצי סליל). באיזה בולמים מדובר?

asafk
05-10-06, 17:45
ברוב כלי הרכב הבולם מגביל את מהלך הפתיחה- רצוי שזה יקרה קרוב לסוף המהלך של הקפיץ, כדי להקטין את הכוחות על הבולם. מאידך, כמו שנכתב, אסור בשום אופן שהבולם יגביל את מהלך הסגירה.

אסף.

עירא
05-10-06, 19:19
תראה, לדעתי שלא יגביל לא את מהלך הסגירה ולא את מהלך הפתיחה.
כדי להשיג זאת אתה תאליץ לבצע שינוי בבמפ סטופ/ריתוך תושבות חדשות = הוצאות.
עדיף להשקיע את הכסף הזה בבולמים במידה המתאימה שלא יגבילו את המהלכים. בולמים פשוטים שלא עולים הרבה כסף יהיו מספיק טובים כהתחלה, זה הפתרון הנכון לא הגבלה של המתלה בגלל בולם.
עירא

PW
05-10-06, 20:41
יקירי:
כל קודמי כמובן צודקים. אם עדיין אתה רוצה להיות יותר צדיק מהאפיפיור, וודא כי המהלך בסגירה מוגבל ע"י הבאמפ - סטופ, בפתיחה ע"י גובל מרצועה בין 2 אזניים. לא סיפור יקר מדי, מאד נפוץ כאמור בכלי רכב עם קפיצי סליל.

גיתאי נוה
05-10-06, 21:32
ראשית כל מדובר על המתלים הקדמיים בלבד. הבולמים הם מונרו גז משולבים קפיצי סליל בני שנה וחצי, יקרים מאד אבל בעלי אפקט עצום על הנוחות של הגרזן הנוסע הזה.
מאז שהוחלפו הקפיצים לחדשים עם מאיות ארוכות יותר הרכב גבה קצת ומהלך המתלה שופר. לא נראה שיש בעיה בסגירה אלא רק בפתיחה, מצד אחד יש מי שמחייבים הנמכת אזני הבולמים כחובה ומצד שני יש מי שכלל לא מוטרדים מהעניין (בהנחה שלא מתעללים ברכב). כדאי גם לזכור שהצמיגים הם 33 המוסיפים מאסה לכל הסיפור.

מה נראה?...
גיתי

עירא
06-10-06, 00:20
מה נראה?
ראיתה פעם תושבת של בולם בסופה שבורה?
אני כן.
לא יודע אם הנהג השתולל, לא יותע אם זה קרה בגלל שהבולם מגביל את הסגירה, והג'יפ נחת בפראות וגם אינני יודע אם זה קרה בפתיחה עקב משקל הסרן והגלגל (שאצלך שוקל לא מעט...).
כל מה שאני יודע, שהתושבות הללו עלולות להישבר (ועל פי מרפי כמובן שרגע אחרי שהיא תישבר הבולם ימצא את דרכו להתקע בין הגלגל לשילדה איכשהו).
ולכן לטעמי יש לתפל בעניין ולא לדבוק במנטרה של יהיה בסדר.
האופציה הזולה (ולדעתי העדיפה) היא שיטתו של פידבליו הגבלת פתיחה עם רצועות, סגירה ע"י הנמחת במפסטופ.
האופציה של ריתוך תושבות מחדש, תיראה יותר טוב, אבל מבטלת לך את האופצייה לניצול הפוטנציאל של המתלה בעתיד (גם הבולם הזה ימות מתישהו)

עירא

Bulldog
06-10-06, 00:22
גם בפתיחה יכול להיגרם נזק.
עכשיו לפי החשק והכיס.
אין חשק אין כיס שים רצועות.
יש חשק יש כיס תחליף לבולם מתאים כולל שינוי תושבות.

עומר
שראה בולמים שנגרם להם נזק מפתיחה.

שאולי
06-10-06, 00:32
גיתי
אתה יכול לתת פרטים על הקפיצים החדשים
תודה

גיתאי נוה
06-10-06, 09:17
כנראה שאלך על רצועות בשלב הזה. לפני שאני זוחל למטה, יש למישהו רעיון/ניסיון היכן המיקום האופטימלי למקם אותן? צריך גם לוודא שהן לא מסתבכות/משתחררות כאשר המתלה נסגר.

שאולי - לגבי הקפיצים, זה סט חדש לגמרי של המתלם, כאשר העלים ארוכים ב-3 ס"מ, רחבים כמובן (החליפו עלים צרים וישנים אצלי מלפנים) והקונטרה מאיות בנקודות החיבור לשאקלים אינן עוטפות את המאיות לטובת פתיחה גדולה יותר (כמו בסיקסים). בסה"כ אני מרוצה לאחר שעברתי ויה דולורוזה עם הקפיצים הישנים (עיין שירשור שפתחתי בעניין לפני כמה חודשים).

גיתי

PW
06-10-06, 10:15
יקירי:
יש אפשרות להוסיף גומיה ("שמרלינג" או גומיה שחורה של משאיות) במרכז הרצועה ולחבר את הצד השני למרכז הרכב כך שבסגירה היא תמשוך את הרצועה למקום רצוי ושלא תסתבך במשהו.
נסה למקם אותן כך.
בהצלחה!

-->