PDA

צפייה בגרסה מלאה : טיפול 10K לבד או במוסך - יעוץ ראשוני ועוד שאלות של מתחיל

ben_naim
29-10-06, 21:49
שלום רב חברים
יש לי ויטארה ארוכה שנה 1996
ואני רוצה לעשות לו טיפול בתור התחלה
מכיוון שאני לא מבין במכונאות וישבתי כמה ימים על פורום הזה וסרקתי מידע

ויש לי כמה שאלות שיקלו עלי אם לעשות טיפול לבד או ללכת ולשלם למוסך הרבה כסף

בגדול אני כן רוצה ללמוד לעשות טיפולים בצורה עצמאית

1. הבנתי מהלינק של מה צריך לשים בארגז את הכלים
אבל כאן אני שואל על כלים שמתאימים לויטארה שנה 1996 ארוכה ,האם צריך למדוד את הגודל הברגים לפני שאקנה לו מפתחות מתאימים ?
תוכלו לתת לי רשימה של מידות מדוייקות שיתאימו בתור התחלה על טיפול 10K ?

2. אני מבין שבטיפול 10K צריך להחליף שמן איכותי ,מסנן שמן ,פלאגים ,שייבה (ככה כותבים?)
האם לקנות בצורה גורפת רק ממחסן ראשי של יבואן סוזוקי ?

3. הבנתי שאתם ממליצים על איזור צומת מעריב / יצחק שדה בכדי לקנות שם חלקים
האם משהו יודע איפה ניתן לקנות את החלקים באיזור פ"ת או באיזור תעשיה של רעננה ?
יש לי גישה נוחה לאיזור של פ"ת או רעננה

4. חיפשתי באתר היינס ספר טיפולים בשביל ויטארה 96 ארוכה ואוטומטית
לא מצאתי --> שלחתי מייל לשירות לקוחות של היינס --> אמרו לי שאין והתפלאתי מאוד
אז על איזה ספר של היינס חברים באתר עובדים?
אפשר לראות תמונה של עמוד ראשון בכדי להבין על איזה ספר טיפולים אתם מדברים?

5. בגלל שכרגע אין לי ספר היינס ...
האם כדאי לחכות עד שיהיה לי ספר היינס (אחרי שתגידו לי איזה ספרבדיוק כולם מדברים כאן שמתאים לויטארה)
או לגשת למוסך שיעשה טיפול 10 בתור התחלה ?
ואיזה מוסכים מומלצים באיזור פ"ת או רעננה ?
בעדיפות ראשונה לפ"ת אבל גם רעננה טוב

6. האם יש אפשרות לקחת משהו שהוא מבין במכונאות ולשלם לו לפי שעה והוא ידריך אותי במה לעשות ? זה גם אפשרות נוספת ,מה דעתכם ?
ויש לכם איזה המלצות על איש בעל סבלנות להסביר ולהדריך ואשלם לו

תודה על עזרה וטיפים
ומקווה להצטרף במהרה לדיונים לאחר שאצבור מידע
תודה
אילן

חנן-ג'יפולוג
29-10-06, 22:24
אל תעשה טיפול 10 בלי היינס, בלי ידית מומנט ובלי סט בוקסות ורינג/פתוח מילימטריים.

אתה בטוח שאתה צריך להחליף פלאגים בטיפול 10 ? בויטרה מודל 96? אני מטיל ספק בנתון הזה.

מסנן שמן, לדעתי, קנה מקורי. את השאר בחנות לחלקי חילוף לרכב. קנה שמן שתואם לפחות לתקן שכתוב בספר לנהג שקיבלת עם הרכב.

asafk
29-10-06, 23:31
תעשה טיפול לבד. אם לא תתחיל עכשיו- מתי תתחיל...?
בשביל הטיפול אתה חייב סט בוקסות, ידית מומנט ומפתח לפילטר שמן. זה הכל. אולי יש לפקק ריקון השמן ראש מיוחד (אלן או ריבועי), תברר.
בסוזוקי, כמו בכל רכב יפני, המידות הן מילימטריות, ולכן אתה צריך כלים מילימטריים.

בטיפול-
החלף שמן ופילטר:
קנה בחנות כלשהי שמן מתאים (15W40 מיצרן מוכר בדרגת איכות API-SJ ומעלה. יש עכשיו מבצע באוטו-דיפו על פז חצי סינטטי ב60 שקל ל4 ליטר). קנה בחנות חלקי חילוף של סוזוקי את השייבה מנחושת שמתלבשת על פקק הריקון, ופילטר שמן מקורי.
הצב מתחת לפקק ריקון השמן מיכל מתאים, פתח את הפקק (כשהשמן חם, אבל לא חם מדי. חצי שעה אחרי נסיעה זה טוב). טיפ- אחרי הפתיחה הראשונית של הפקק, חבר מאריך בינוני על הבוקסה שמסובבת אותו, והברג את הפקק בכוח היד (בלי ידית). כשתתחיל הנזילה של השמן, מעט זריזות ידיים תבטיח שרק הבוקסה תתלכלך, לא כל היד שלך. חכה שכל השמן יצא החוצה, ואז שפוך דרך פתח המילוי עוד רבע ליטר שמן נקי. הנח מיכל מתחת לפילטר. הסר את הפילטר. לך לשתות קפה (או תה. או ג'חנון- העיקר- עזוב את האוטו בשקט לרבע שעה, שכל השמן יטפטף החוצה בסבבה שלו).
סגור את הפקק, עם דיסקית נחושת חדשה, במומנט שרשום בספר.
מרח מעט שמן נקי על האטם גומי ועל ההברגה של הפילטר, והברג אותו למקום בכוח היד (אבל חזק עם היד).
מלא שמן כאשר המדיד בחוץ, מעט פחות מהכמות שרשומה בספר. בדוק עם המדיד אם יש מספיק או עדיי חסר, והוסף מעט כל פעם עד שהמדיד יראה שיש את כמות השמן הנכונה (מעט מתחת לקו ה"מלא" ).

גרז כל מה שצריך:
- צלבים
- גלי הינע
- תפוחים במערכת ההיגוי

בדוק מפלס שמן בדיפרנציאלים ותיבת העברה (דרך פתח המילוי. גם אותו סוגרים במומנט אחרי הבדיקה)
בדוק מפלס שמן בגיר האוטומטי.
בדיקות- הרם גלגל באוויר, אחוז אותו בשעה 12 ו6, ונסה לטלטל אותו. אם יש חופש מורגש, זה אומר שיש מיסב משוחרר. חזור על הבדיקה לכל הגלגלים. בדוק חופשים בצלבים (את זה אתה עושה בזמן הגירוז שלהם). תוך כדי שאתה זוחל מתחת לרכב לבדוק מפלסי שמנים, חפש נזילות חשודות.

פשוט, לא? בשביל זה צריך מוסך? כל מה שצריך זה ספר וסט כלים בסיסי.

אסף.

חן צברי
30-10-06, 01:28
נראה לי שהספרים האלו יכולים להתאים לרכבך:

http://www.haynes.co.uk/webapp/wcs/stores/servlet/CatalogSearchResultView?storeId=10001&catalogId=10001&langId=-1&pageSize=300&beginIndex=0&sType=SimpleSearch&resultType=2&stringValue=tracker&searchTerm=%22tracker%22

שים לב שבחלק מהמקומות הדגם של ויטרה נקרא: Tracker.

אפשר גם לנסות להזמין את הספרים דרך eBay או Amazon של U.K, אבל לפני שתתלהב מהמחיר, תבדוק שהספק מבצע משלוחים לארץ הקודש (רק אם מצוין מחיר עבור משלוח לארץ). אני הזמנתי את שניהם, אבל אישית אני אוהב יותר לעבוד עם צ'ילטון.

אם כבר אתה טורח ומבצע רכישה של כלים וידית מומנט, המלצה שלי היא לרכוש גם זוג מייצבים (130 ש"ח). עושה את החיים הרבה יותר קלים בכל מה שקשור לעבודה מתחת לרכב (למעט שמן טרנספר וסרנים, אלא אם החלטת לרכוש רביעיה של מייצבים).
אין לי הרבה נסיון, וגם אני חדש בעסק, אבל אולי אפשר לארגן קבוצת לימוד ולבקש את אחד ה"ותיקים" שיבוא לפקח על העבודה ולתת הדרכה מסודרת. אני מוכן לבוא עם הספרים והכלים, הקפה עליך.

חן

kingdavid
30-10-06, 07:43
שלום לכולם
אני חדש בלעבוד לבד ורציתי לישאול איפה טוב ליקנות מוט מומנט כזה וכמה עולה אחד נורמלי
וגם אם מישהוא יכול קצת להסביר איך עובדים איתו בדיוק
בתודה מראש K.D

נמרוד
30-10-06, 08:48
ספר המתאים לך הוא מק"ט 1942 של היינס.
http://www.haynes.co.uk/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=13161&langId=-1&parent_category_rn=10215
http://www.haynes.co.uk/wcsstore/HaynesPublishing/images/Bookjackets/150scans/1942.jpg

כמו כן בדוק בראש פורום סוזוקי בשרשור FAQ לגבי המצאות של ספרי רכב שונים, כולל מקוריים של הייצרן, ברשת להורדה. אני לא עוקב אחרי הדברים האלו.

--------------------------------

קנה סט כלים מילימטרי טוב כמו זה:
http://www.signetools.com/prodimages/13732.jpg
זה סט 1/2 טוב ונפוץ בחנויות כלים בארץ, עולה בערך 500 ש"ח המק"ט שלו ורשימת התכולה מופיעים כאן:
http://www.signetools.com/1-2sets.htm

בנוסף, אתה צריך סט מפתחות פתוחים, עולה בסביבות 150-200 ש"ח, לדוגמא:
http://www.signetools.com/prodimages/30611.jpg

כלים אלו ישמשו אותך שנים, והם רוב מה שאתה צריך - תוסיף להם פלאיירים, מברגים, פטיש - כלים שמן הסתם יש לך בבית בארגז כלים בסיסי. אם אתה נתקל בבורג שאין לך את הכלי הספציפי אליו בסט שקנית - זה נדיר אבל קורה - אל תנסה אלתורים, פשוט תנשום עמוק, סע לחנות כלי עבודה קרובה וקנה מה שצריך. ומכאן עוד טיפ כללי - תעבוד בלי לחץ של זמן, ביום שישי בבוקר כשהחנויות עוד פתוחות, או בשבת אם אתה גר ליד ישובים ערבים. ואם זה הרכב היחיד שלך, אז תראה שאתה יכול להשאיל מכונית מחבר או קרוב משפחה בתרו גיבוי לקניות כאלו.

----------------

אסף השמיט מהטיפול בדיקת בלמים - לפרק גלגלים ותוף אחורי ולבדוק את הבלמים בדיוק על פי ההסברים שבספר. בכלל, תקרא את פרק הטיפולים השוטפים בתחילת הספר מראש, ותנסה בפעמים הראשונות לעקוב אחריו כמו תנ"ך, תשאיר את קיצורי הדרך לעתיד כשתהיה משופשף יותר.

asafk
30-10-06, 12:14
אם אתה גר ליד ישובים ערבים

אל תהיה גזעני. ;-) גם לקיבוצים יש חנויות שפתוחות בשבת. כל מיני ACE והום-סנטרים במקומות כמו שפיים וגן שמואל. ובACE יש כלים ידניים טובים, מהמותג שלהם, עם אחריות לכל החיים.

אסף.

Saar
30-10-06, 12:57
לגבי כלי עבודה,

בדוק גם ב-ל.כ. ליד צריפין, מחירים נמוכים יחסית לכלים טובים.

סער.

ben_naim
31-10-06, 10:49
תודה על טיפים ועל עזרה

:smile:

אלון_ק
31-10-06, 21:34
אממה, עזבו סיגנט. יופי של כלים, אחריות לכל החים ובלה בלה בלה, אבל המחירים כבר מאוד גבוהים. הם מנסים למתג את עצמם ליד BETA (בצדק או לא, לא יודע) והמחירים שלהם מתחילים לתאום את המיתוג. יקר מאוד.

ל.כ מוכרים סטים של כלים מצויינים. אני עובד עם כאלו בסדנא לשביעות רצוני המלאה (תחשבו על זה, מה שהכלים בסדנא עושים בשבוע שלנו בבית לא עושים בעשר שנים) ועכשיו לאור המעבר לרכב אינצ'י אפילו הלכתי וקניתי סט כלים חדש ומלא מל.כ. כל הסט (בוקסות, רינגים, רינג ראצ'טים) ביחד עלה לי כמו שהערכה בתמונה של נמרוד תעלה לך, +- 100 ש"ח.

אין מה לפחד. הימים בהם היתה סיבה להטיל ספק באיכות הכלים של ל.כ (אם הימים האלו היו באמת קיימים) עברו מהעולם, באמת. אין לי מניות שם, אני לא חבר של אף אחד שם, אני אומר את זה בשבילכם - חבל שתוציאו המון כסף על ערכת כלים כשהם מוכרים ערכות טובות לא פחות שם.

maatom
10-11-06, 21:34
אם אתה לא מבין במכונאות, אל תנסה להתגלח לבד על הרכב שלך.
לא טוב לך ולא טוב לאלה שנוסעים איתך ומסביבך.
אתה לא מבין כלום בבלמים וגם אותם בודקים בטיפול, אתה לא מבין בהגה וגם אותו בודקים, ועוד ועוד ועוד.
טיפול זה לא רק פלגים, שמן ופילטרים.

נמרוד
10-11-06, 22:17
אם אתה לא מבין במכונאות, אל תנסה להתגלח לבד על הרכב שלך.
לא טוב לך ולא טוב לאלה שנוסעים איתך ומסביבך .

טוב מאד לך, חוסך כסף, ואתה יכול לעשות עבודה לא פחות טובה, ולרוב יותר טובה ובטוחה, ממוסך.

אתה לא מבין כלום בבלמים וגם אותם בודקים בטיפול, אתה לא מבין בהגה וגם אותו בודקים, ועוד ועוד ועוד.

וגם לעולם לא תבין כלום בשום דבר אם לא תלמד ותעשה. בדיקה של בלמים היא תהליך פשוט, מסודר, שמפורט בצורה מושלמת בכל ספר טיפולים, ואין בו סכנה. כנ"ל הגה. אין מה לפחד, ואם כן מגלים משהו מפחיד אחרי שפותחים את התוף נניח, אז תמיד אפשר לשפר לאחור ולגשת למוסך. אין בזה בושה.

טיפול זה לא רק פלגים, שמן ופילטרים

זה דווקא משפט נכון :twisted:

maatom
11-11-06, 00:43
נמרוד
ממש לא מתאים לך, כמנהל פורום, להמליץ לאדם שלא מבין דבר במכונאות לטפל לבדו ברכב ללא הדרכה. ספר טכני אינו הדרכה לאדם חסר רקע.
גם אני, בוגר בית ספר מקצועי, מכונאי טנקים לשעבר ומהנדס מכונות עם התמחות בכלי רכב, מתייעץ לא פעם עם המכונאי הפרטי שלי, ועובד על הג'יפ שלי במוסך שלו ומבקש השגחה, רק כדי להיות בטוח.

raanan
11-11-06, 00:54
שאלה מציקה אך חשובה ,

מה אתם עושים עם הנוזלים המשומשים ??

רענן

asafk
11-11-06, 01:21
את הנוזלים המשומשים אפשר לתת לכל מוסך, רצוי למישהו שמכירים, למרות שבד"כ אין לאף אחד בעיה להוסיף לצובר שלו עוד כמה ליטרים.

אסף.

asafk
11-11-06, 01:47
נמרוד
ממש לא מתאים לך, כמנהל פורום, להמליץ לאדם שלא מבין דבר במכונאות לטפל לבדו ברכב ללא הדרכה. ספר טכני אינו הדרכה לאדם חסר רקע.
גם אני, בוגר בית ספר מקצועי, מכונאי טנקים לשעבר ומהנדס מכונות עם התמחות בכלי רכב, מתייעץ לא פעם עם המכונאי הפרטי שלי, ועובד על הג'יפ שלי במוסך שלו ומבקש השגחה, רק כדי להיות בטוח.

תקרא את זה:
http://www.jeepolog.com/27.html
ותבין שג'יפולוג נמצא כאן בדיוק בשביל זה. בשביל להחזיק את היד לג'יפאי שעושה את צעדיו הראשונים בתחזוקה עצמית. באופן חד משמעי אני ממליץ מאוד לעשות את העבודה עם חבר מהאתר שמכיר את הרכב. פותח הדיון כתב שהוא רוצה ללמוד. ואיך ילמד? מלשלם כסף למוסך?

אסף.

maatom
11-11-06, 15:42
מתנצל שפסחתי על ההארה אליה הפנית אותי.
בכל מקרה, עיין בכתבה המצורפת בתת הכותרת "בדיקה"

http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-1893708,00.html

האם לדעתך חסר ניסיון בתחום, כהגדרתו, בנוי לכל זה?

וכאן נסיים את הסיפור.

בוזי
11-11-06, 16:36
שימו לב לתגובות ב-YNET, ועד כמה אנחנו רחוקים מהם.

אלון_ק
11-11-06, 17:40
תגיד, יאיר, יש לך מושג מה כלול בהחלפת רפידות? אני לא מתגרה, פשוט נראה לי מאוד מוזר שאתה עושה את זה לבד ובכ"ז מתנגד לרעיון שאחרים יעשו זאת לבד. אתה הרי יודע כמה זה פשוט וקל, למה ההתנגדות?

מנסיון אישי אני יכול לומר לך שזו עבודה פשוטה, קלה, שאיננה דורשת שום דבר. אז נכון, זו מערכת בטיחותית ולכן מן הראוי לעשות זאת פעם ראשונה עם הסברים פרטניים ככל האפשר (זה נכון לכל עבודה), אבל להתפס לגישת SUV של "אמאל'ה, לא נוגע?" זה מוגזם ומיותר.

נמרוד
11-11-06, 22:18
נמרוד

תגובה רשמית:

אני, כמנהל הפורום, בוגר בית ספר עיוני, סמ"פ טנקים בעבר ובהווה ועד שאחרוני המג"חים יצבעו בכחול ויזרקו לים, ומהנדס מכונות ללא התמחות, מודיע לך שבדיוק בשביל להמליץ על טיפול עצמי ברכב חנן ואני הרמנו את ג'יפולוג לפני כמעט שש שנים.

הביקורת שלך אולי נכונה - בפורומים אחרים. כאן אתה שוחה נגד הזרם.

*ספר טכני הוא בדיוק הדרכה לאדם חסר רקע. איך יהיה לך רקע אם לא תלמד? ומאיפה תלמד אם לא מספרים? דווקא כמהנדס, אתה אמור לדעת את הערך של לימוד עצמי. תן לי זמן, מוטיבציה, ואת ספריית הטכניון/אמאזון, ואני אלמד כל דבר.

asafk
13-11-06, 22:27
עוד דבר לגבי הבדיקות- נכון שקל מאוד לבדוק עובי רפידות ודיסק, נכון שקל מאוד (מאוד! ) לראות שאין נזילות. אבל יודע מה? נגיד הבנאדם אהבל גמור, כזה שלא מסוגל לראות נזילה. נו... קורה, פגשתי גם כאלה. אתה יודע כמה אנשים לא מטפלים בכלל באוטו שלהם? גם לא במוסך? ולכן, בדיוק בשביל האהבלים ובשביל הרשלנים, פעם בשנה מחייבים אותך ללכת למישהו שכן יודע לבדוק. אז גם אם נסעת על בלמים גמורים, והתעלמת מהרעש הנורא שעושה הבלימה של מתכת על מתכת, גם אם לא שמת לב שהאוטו לא בולם כי נגמר מזמן נוזל הבלמים... פעם בשנה מישהו אחר יבדוק במקומך. בהנחה שאורך חיים של רפידות הוא בערך 30 אלף ק"מ, וטסט עושים כל 15 אלף בממוצע, יש סיכוי סביר שבטסט ישימו לב שאין בלמים.

אסף.

-->