PDA

צפייה בגרסה מלאה : יש לי שאלת זלמנסון בנוגע להצלבות

גיא
09-11-06, 14:02
הייתי לפני כמה ימים בבור בדרך מפה לשם וניסיתי כמה מהעליות שניראו לי לא מפחידות בלילה בחושך לבד.

שמתי לב שכל אחת ואחת מהעליות האלו אחד הגלגלים הקידמיים (בעיקר הקידמי ימני) היה באיזה שלב באויר. וגבוה באויר ! ( עצרתי ויצאתי לבדוק כמה גבוה - הרבה !)

עכשיו השאלה היא ככה:

משקל המנוע והקבינה הרבה יותר גבוה ממשקל הארגז, מה גם שהארגז אצלי ריק.

אז איך יוצא שכל פעם צריך לטפס הרבה עד שהמשקל של האוטו מוריד את הגלגל הקידמי לקרקע ?
ההגיון שלי ( אני לא יודע איך למדוד את זה ) אומר שדוקא בגלל שהמשקל יושב בחזית האוטו הגלגל האחורי המצליב הוא זה שאמור לעלות לאויר..

לא ?

PW
09-11-06, 14:40
יקירי:
נגיד והצלבת על משטח ישר ומרכז הכובד נוטה קדימה - הגלגל שיתרומם הוא האחורי בהצלבה.
עכשיו תתחיל להרים את המשטח כלפי מעלה בחלק הקדמי......מה יקרה למרכז הכובד? - נכון. יעבור לאחור. ומה שיתרומם זה הגלגל המצליב הקדמי.
קפיש?

חנן-ג'יפולוג
09-11-06, 14:54
אמנם רק סמנטיקה ולא תיקון מהותי, ובכל זאת, אחרי שראיתי את הטעות הקטנה הזו בהמון מקומות באינטרנט ובספרות הכתובה, שווה לתקן פעם אחת, ואינשאללה גם לתמיד:

מרכז הכובד של גוף מוצק לא משנה את מקומו, כתלות בזווית, או כתלות בכל גורם חיצוני אחר, כמו גם בלימה.

במצב סטטי, ממרכז הכובד יורד אנך, אם האנך הזה קרוב יותר לגלגלים האחוריים, בנקודה שבה הוא נוגע בקרקע, אז יותר משקל ישב על הגלגלים האחוריים. ככל שהזווית של הקרקע גדלה, כשהגלגלים הקדמיים גבוהים מהגלגלים האחוריים, האנך הזה מתקרב אל הגלגלים האחוריים. אם הווקטור יעבור את הגלגלים האחוריים, הרכב יתהפך.

ומה קורה בהאצה או בלימה? אז כבר לא מדובר באנך, אלא בווקטור שמאחד בתוכו, את ווקטור כוח ההאצה קדימה או אחורה, ואת ווקטור הגרוויטציה, שהוא האנך המדובר קודם. ואז אנחנו כבר מדברים על מיקום הווקטור המאוחד, ולא על האנך.

למעשה המקרה הראשון, הסטטי, הוא מקרה פרטי של המקרה השני, הדינמי, רק שאז ווקטור ההאצה אורכו שווה אפס, והוא לא משפיע.

גיא
09-11-06, 16:24
אני לא הבנתי את הסינית הזאת אבל אני מבין שזה קורה בגלל השיפוע של העליה.

זה נכון ?

אגב, עוד שאלת זלמנסון אחת ... האם ההיילקס נחשב SUT ? או שזה הגזמה פראית מצידי ?

אריק זמר
09-11-06, 16:34
גיא,
בקטן - כן...זה בגלל הזווית בה הרכב נמצא...
בגדול, אם אתה במצב נסיעה, אפילו 5 קמ"ש קדימה, אז אותו ווקטור "מושך" איתו את נקודת הכובד עוד טיפה לכוון הגלגלים האחוריים.
אני מקווה שהייתי מובן.

בנוסף, וחשבתי על זה...
הדבר היחיד שיכנס היילקס לקבוצת הSUT היא:
Social Undefind Team

ובמינה רצינית יותר...ההילקס הוא טנדר. אתה מתעקש לשדרג את המונח, יפה שאתה קופץ לכוון לעז...אבל זה ישאיר אותך רק עם TRUCK...ואז, אולי יותר עדיף לחזור לעברית.
:-?

בוזי
09-11-06, 16:57
בגדול, אם אתה במצב נסיעה, אפילו 5 קמ"ש קדימה, אז אותו ווקטור "מושך" איתו את נקודת הכובד עוד טיפה לכוון הגלגלים האחוריים.

תיקון קל: לא סתם נסיעה. תאוצה.

גיא
09-11-06, 18:40
מהכלום שאני זוכר מהמכינה של הטכניון נידמה לי שתאוצה זה אומר שהמהירות גודלת כל הזמן

במצב של טיפוס עליה, אפילו קטנה כמו בבור אין תאוצה יש מהירות קבועה.
איטית.

בכל מקרה, אין ספק שזה ניראה מצויין בסירטונים כשהגלגל שמטר וחצי באויר ממשיך להסתובב :-)
... קדימה ...

תודה על ההסבר.

אמיר חסידים
09-11-06, 22:15
צודק .
לתאוצה אין שום קשר אם אתה נוסע במהירות קבועה .
זו הסיבה שלא כדאי לעלות בראבק מקומות גבוליים .
כל העניין הוא בסה"כ משחק של הגרוויטצה, ז"א מסת הרכב במרכז הכובד כפול תאוצת כדוה"א בכיוון אנכי .
ברור שערך זה לא משתנה אלא רק הזווית בה הוקטור עובד ביחס לרכב / השיפוע .
אם השיפוע קיצוני אז שקול הכוחות/עומסים/שדה מאמצים קטן יותר מלפנים מאשר מאחור כך שהרכב הופך ל "קל" יותר מלפנים.

בקיצור אם זה מצתלם יפה דחוף את הסרט לשרשור שרץ עכשיו....

יומצוין

גיא
09-11-06, 23:56
אז זהו .. לא היה איתי צלם בארוע ההוא ...

-->