PDA

צפייה בגרסה מלאה : הסבה של מדחס המזגן למדחס אוויר לניפוח גלגלים.

חנן-ג'יפולוג
02-02-03, 11:22
כדאי מאוד לקרוא את כל השרשור, כולל את התגובות שלי בעמוד 3 בשרשור הזה, שכן יש טעות בסט-אפ המקורי שנכתב כאן

הצורך:
אני מוריד אוויר בכל טיול ללחצים של 11-13 PSI וכמובן יש צורך לנפח גלגלים ללחץ הנורמלי לפני העלייה לכביש. עד היום נסעתי לאט אל תחנת הדלק ושם מילאתי אוויר, אבל זה לא מוסיף בריאות לגלגלים ואם תחנת הדלק רחוקה אז הנסיעה האיטית גם גוזלת זמן ומעייפת.
בנוסף, בגלל הלחצים הנמוכים, קורה מדי פעם שהאוויר בורח מצמיג זה או אחר ומוריד את לחץ האוויר לרמה לא בריאה.
יש לי גם מדחס חשמלי אמריקאי עם קירור אוויר ברכב אבל הניפוח בו מאוד איטי והיצרן מצהיר על אורך חיים של 5-8 שעות עבודה כך שהשתדלתי לא להשתמש בו, אלא במקרה חירום.
ההסבה:
במקור היה לי מזגן בג'יפ כך שההסבה קלה יותר. העפתי מהג'יפ את כל מה שקשור למזגן מלבד המדחס ושני צינורות הכניסה אליו (צינור תחתון) והיציאה ממנו (צינור עליון).
קניתי:
עשרה מטר צינור 20 אטמ' לאוויר, 10 מ"מ קוטר פנימי, שבעה ש"ח למטר, סה"כ 70 ש"ח.
ווסת לחץ מתכוונן פלוס שעון לחץ עד 20 אטמוספרות, 80 ש"ח.
עדכון: במקום ווסת לחץ יש להשתמש באביזר פורק לחץ או בפרסוסטט שיתן מתח למצמד של המדחס רק כשהלחץ נמוך מערך קבוע מסוים. ווסת הלחץ שקניתי ושנראה כאן בתמונות מווסת את הלחץ רק אחריו ולא לפניו, ומה שקורה איתו זה שהמדחס בונה לחץ עד אינסוף ואין ללחץ הזה לאן לפרוק. זה מסוכן, וזה לא בריא לרכיבי המערכת
מעבר מהברגה לשן בשביל לחבר את צינור המזגן אל הווסת.
מעבר מהברגה לחיבור מהיר נקבה בשביל היציאה מהווסת, 30 ש"ח.
מעבר מחיבור מהיר זכר אל שן אל הצינור.
מעבר משן להברגה של פיית הניפוח.
פיית ניפוח ללא שעון, 30 ש"ח.
בנדים לחיזוק מעל מחברי השן.
סה"כ עלות חלקים לפני מע"מ 250 ש"ח.
החלקים נקנו ב"פאר" הרצל 146 ת"א.

את צינור הכניסה למדחס חתכתי במרכזו ועם מחברי שן פלסטיים פשוטים חיברתי אל הצינור שמחבר בין מסנן האוויר של המנוע אל החור האחורי על מכסה השסתומים. בצורה כזו המדחס מקבל אוויר מסונן.
את צינור היציאה חתכתי במרכזו, אליו חיברתי מחבר שן-הברגה, אח"כ את ווסת הלחץ, אח"כ את נקבת החיבור מהיר. את ווסת הלחץ קיבעתי בנקודה נוחה לגישה בתא המנוע.
חיברתי את מחבר החיבור מהיר זכר-שן אל הצינור. בקצה השני של הצינור חיברתי את מחבר השן וההברגה אל פיית הניפוח.
לקחתי חוט חשמל עבה עם פיוז 20 אמפר מהמצבר וחיברתי אותו עם מפסק שממוקם בצורה נוחה בתא המנוע אל החוט שיוצא מהמדחס.
כיוונתי את המדחס ללחץ מינימלי. חיברתי את צינור הניפוח אל הווסת. התנעתי את המנוע. הפעלתי את המדחס בעזרת המפסק. העליתי את הלחץ בווסת עד שהוא הגיע ל150 PSI.
זהו, בזה הסתיימה ההסבה.
אין צורך בשימון האוויר הנכנס.
יש צורך לדאוג מדי פעם לרמת שמן נכונה בעוקת השמן של המדחס, פרטים על כך בהמשך.
ניפוח גלגל 31X10.5X15 מ13 PSI ל23 PSI, לוקח כ-15 שניות.
מומלץ מאוד למי שמתכנן הסבה כזו להיכנס לשרשור הבא:
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=23&start=0

http://imgsrv.pic4u.co.il/031109dde2eb228ddd4971877c4864e0030000.a spx

http://imgsrv.pic4u.co.il/031109b4b8fa3c1d6544d394d0e9e7e0030000.a spx

http://imgsrv.pic4u.co.il/0311098a6bbce928ca4becb65532d100020000.a spx

t_uri
12-02-03, 14:09
חנן.

אצלי המדחס מתחמם מאד בזמן הפעולה. שמת לב אולי אם המדחס מתחמם גם אצלך?

נ.ב. אצלי הרכבתי גם משמנת ומפריד נוזלים:
http://imgsrv.pic4u.co.il/80685126f28e1b33714591809c1ccc80020000.a spx

אורי טל.

חנן-ג'יפולוג
12-02-03, 14:14
בוודאי, הוא היה מקולקל אם הוא לא היה מתחמם.
דחיסת גז יוצרת חום, שחרורו להיפך, זה העיקרון שמזגן עובד לפיו.

t_uri
12-02-03, 14:22
אחלה. נרגעתי.

אורי טל.

UNIX
23-02-03, 22:49
http://4x4icon.com/offroad/air/index.htm

עוד מידע בנושא

pachul
18-03-03, 20:06
לבצע הסבה אבל להנות גם מהמזגן?
תוך כדי כתיבת השורות אני מתחיל לחשוב על זה.
תודה מראש על הסבלנות שרון. :wink:

שחף110
06-11-03, 15:33
אז איך נפתרה הבעיה של צוואר הבקבוק בוונטיל ?
כפי ששמתי לב זה נשאר פתוח בדיון השני ...

שחף

חנן א.
06-11-03, 15:57
הדיון ההוא היה על הסבה ללא ווסת, ומכיוון שכן הרכבתי ווסת, הדיון ההוא לא מוצה והרעיון לא נוסה.

שוקי3
25-11-03, 23:55
חנן שלום, :D
קראתי בהנאה את השרשור הזה ואת הקודם, ישנם כמה דברים שלא הצלחתי להבין:

1.האם יש או אין במערכת שלך שסתום פורק לחץ?
הסיבה שאני שואל היא שהווסתים שאני מכיר לא פורקים לחץ לקו שמספק את האוויר (זה שמחובר לקומפרסור) אלא רק לקו שיוצא מהווסת , במקרה שתיווצר חסימה בקו, על המדחס יפעל הלחץ המקסימלי שהוא יוכל לספק.

2.כתבת "כיוונתי את המדחס ללחץ מינימלי" זה מעניין אותי האם יש דרך לכוון את הלחץ שמספק המדחס, או שהתכוונת לווסת?.

3.לגבי השימון למדחס,כתבת שאין צורך, לאחר ניסיון, האם אתה חושב שכדאי בכל זאת שמן?

4. האם משמנת רגילה, שקופה, קטנה, של כלי אוויר לדעתך לא קטנה מידיי? להערכתי יש בה אולי 30 CC.

5.איזה שמן ממלאים במדחס עצמו וכמה ?

תודה 8)

חנן א.
26-11-03, 08:29
האם יש או אין במערכת שלך שסתום פורק לחץ?

כמו שכתבתי וכמו שרואים בתמונות יש שסתום פורק לחץ והוא פורק לחץ בין אם הוא נוצר לפני הווסת ובין אם אחרי, זה לא משנה.

כתבת "כיוונתי את המדחס ללחץ מינימלי" זה מעניין אותי האם יש דרך לכוון את הלחץ שמספק המדחס, או שהתכוונת לווסת?.

על ידי הווסת, כמובן.

לגבי השימון למדחס,כתבת שאין צורך, לאחר ניסיון, האם אתה חושב שכדאי בכל זאת שמן?
עקרונית, אחד המקצוענים כאן כתב שלא צריך וגם יוני5 לא שם במדחס וזה עובד טוב, מצד שני אורי טל הרכיב משמנת לפני המדחס ואוסף שמן בסוף המערכת וזה בטח לא מזיק.

האם משמנת רגילה, שקופה, קטנה, של כלי אוויר לדעתך לא קטנה מידיי? להערכתי יש בה אולי 30 CC.

נדמה לי שלאורי טל יש כזו והוא מרוצה ממנה.

איזה שמן ממלאים במדחס עצמו וכמה ?

אני גם שאלתי את השאלה הזו בפורום. לגבי סוג השמן, אז מדובר בשמן מיוחד למדחסי מזגן.
לגבי כמה? קיבלתי תשובה שבהחלט לא מניחה את הדעת: אמורה להיות שם כמות שמן מאוד מסוימת, אז מה עושים? מרוקנים את המדחס וממלאים את הכמות הנדרשת? נשמע לא כ"כ סביר. כמו יוני5, כל פעם ממלאים קצת? אמורפי מדי בשבילי, כי איך יודעים אם במשך הזמן רמת השמן לא יורדת או עולה אל מעבר לרצוי? אין לי תשובה.

שוקי3
26-11-03, 09:31
חנן תודה,
לגבי שסתום פורק לחץ, אני לא מצליח לזהות כזה בתמונה :roll: ,
מה שהצלחתי לזהות זה:
צינור שיוצא מהמדחס בזווית מצינור מתכת, בקצה הזווית יש מחבר לחוץ על צינור גומי,בהמשך הצינור חבק מתכת על מחבר משונן שמוברג הישר לתוך הווסת, מהווסת יש יציאה לחיבור מיגן נקבה,ומשם לצינור גמיש לניפוח.
אני לא מזהה שסתום פורק לחץ.

לגבי חיבור מיגן נקבה:
חיבור כזה עד כמה שידוע לי, כשהוא לא מחובר הוא סגור, ואז, אם הצינור הגמיש לא מחובר טוב יש אפשרות ללחץ להיבנות.
אולי כדאי להפוך את הכיוון, כלומר:
לחבר ליציאה מהווסת חיבור זכר כי הוא פתוח לגמרי ולא יאפשר מצב של חסימת המערכת ובניית לחץ עקב כך.

חנן א.
26-11-03, 10:23
הווסת מווסת את הלחץ על ידי פריקת האוויר העודף, על פי מה שכיוונת לו.
כלומר, החלק עם השעון שאתה רואה, הוא לצורך העניין ווסת ופורק לחץ ושעון.
הצינור אכן נחסם, כשאתה מוציא את צינור הגומי, ואז השסתום פורק את הלחץ העודף, מה רע בזה?

שוקי3
26-11-03, 11:45
אין רע בכך, פשוט אינני מכיר רכיב שעושה את מה שאתה כותב, :oops:
יש לך עוד פרטים לגביו יצרן ומק"ט?
זה יכול אולי להתאים גם לי.
תודה

חנן א.
26-11-03, 11:54
הג'יפ לא לידי, אבל לך לחנות פניאומטיקה, בקש ווסת מתכוונן עם שעון ותקבל אביזר תואם.

שוקי3
26-11-03, 14:17
חנן תודה :)
בררתי בחנות, כפי שהצעת, שנקראת ירוחם אוטומציה, כמו שחשבתי, אין להם ווסת שעובד בצורה שתארת.
הווסתים שיש להם עובדים כך,
אם נניח שיש לך פיה סגורה בקצה צינור הניפוח ועבדת ב - 150 PSI
ואתה מוריד לחץ בווסת ל - 100 PSI
אז הלחץ בצינור שאחרי הווסת ירד מ 150 ל 100 PSI דרך חור קטן בפלסטיק השחור שלייד ידית הכיוונון.
אבל זה לא משפיע בכלל על מה שנמצא לפני הווסת, כלומר זה לא אמור להשפיע על הקומפרסור במקרה שלנו,בווסתים שלהם לחץ האוויר יעלה שם בלי ששום דבר ישחרר אותו.
יתכן, לדעתם, שהווסת שלך מיוחד או שהוא לא לגמרי תקין.

חנן א.
26-11-03, 14:42
שמע, אני לא מומחה לפניאומטיקה, אבל את האמת? אני לא ממש מבין את הדילמה שלך ואני מהמר על כך שבחנות לא הצליחו לדבר איתך בשפה משותפת ולכן הם התבלבלו.
הווסת שלי שומר על הלחץ שבקו שמגיע אליו וזה הלחץ שזמין לקו שיוצא ממנו. זה היה כך כשהוא היה חדש, וזה גם מה שהומלץ בחנות שהזכרתי לאחר תיאור האפליקציה.
הוא שומר על אותו לחץ בדיוק בין אם הקו ביציאה ממנו פתוח לאוויר החופשי ובין אם הוא מנפח גלגלים.

בינינו? אני חושב שאתה סתם מסתבך , זה הרבה יותר פשוט משנדמה לך.

שוקי3
26-11-03, 14:51
אין לי בעיה הבנתי מה אני רוצה לעשות.
אני יורד מהנושא של הווסת,בצורה הזו, אני אחבר כפי שאני מבין כי לא השתכנעתי שהקומפרסור שלך לא בונה לחץ כשצינור הניפוח לא מחובר אליו.
תודה :)

חנן א.
26-11-03, 14:55
לבריאות.
הוא בונה לחץ כשהצינור לא מחובר וגם השעון מראה את הלחץ שהוא בונה: הלחץ עולה בשעון עד שהוא מגיע ללחץ שכיוונתי. כשאני מכוון את הלחץ ללחץ נמוך יותר, הווסת משחרר את האוויר עד שהשעון יורד ללחץ המכוון החדש.
זה לא קשור לרמת השכנוע שלי, מדובר בעובדות, לא בדעות.

landY
26-11-03, 15:02
לבריאות.
הוא בונה לחץ כשהצינור לא מחובר וגם השעון מראה את הלחץ שהוא בונה: הלחץ עולה בשעון עד שהוא מגיע ללחץ שכיוונתי. כשאני מכוון את הלחץ ללחץ נמוך יותר, הווסת משחרר את האוויר עד שהשעון יורד ללחץ המכוון החדש.

השען נמצא אחרי או לפני הוסת?

שוקי3
26-11-03, 15:02
חנן תשמע, איזו סבלנות יש לך...:)
בווסתים שאני מכיר השעון תמיד מראה את הלחץ בקו שיוצא מהווסת ואף פעם לא את הלחץ שמסופק לוסת וזה הלחץ שמרגיש הקומפרסור שלך וכמו שזה מורכב אם אינני טועה אין לך שום אינדיקציה על הלחץ בחלק ההוא של הצינור.
ושוב תודה על הסבלנות.

landY
26-11-03, 15:04
שען = שעון בכתיב חסר :lol:

חנן א.
26-11-03, 15:13
אתה סתם מתעקש. עובדה שכשהעליתי לאט לאט את הלחץ בווסת, הלחץ בשעון עלה ועלה עד שהצינור שמגיע מהמדחס אל כניסת הווסת עף מהווסת. אם אתה היית צודק אז הצינור שהיה צריך לעוף זה הצינור ביציאה מהווסת.

שוקי3
26-11-03, 15:17
טוב, זה כנראה ווסת מסוג שאינני מכיר
:)

חנן א.
26-11-03, 15:20
השען נמצא אחרי או לפני הוסת?

לפני, אחרי, זה ממש לא משנה, אתם לא מבינים את הרעיון ולכן נתאר לכם את הווסת בצורה אחרת, יותר קלה להבנה: נגיד שהצינור מהמדחס הולך לכניסה הימנית של T ומהיציאה השמאלית של הT יוצא הצינור לניפוח. מהיציאה התחתונה של הT יוצא צינור לווסת שברגע שהלחץ בכניסה אליו עולה מעל הלחץ המכוון הוא משחרר אותו דרך חור בתחתית כפתור הכיוון.
מכאן: הלחץ בכל צידי הT וגם בתחתיתו זהה.
לכן זה גם לא משנה היכן השעון. הוא מודד את הלחץ בT וזה גם הלחץ שנמצא במדחס, וזה הלחץ בכל המערכת.
ואם הבנתם את זה אז לצורך העניין הT הזה מובנה בתוך הווסת/שעון, אבל הרעיון נשאר אותו דבר.

Bernard
26-11-03, 21:20
לגבי השימון למדחס,כתבת שאין צורך, לאחר ניסיון, האם אתה חושב שכדאי בכל זאת שמן?
עקרונית, אחד המקצוענים כאן כתב שלא צריך וגם יוני5 לא שם במדחס וזה עובד טוב, מצד שני אורי טל הרכיב משמנת לפני המדחס ואוסף שמן בסוף המערכת וזה בטח לא מזיק.

האם משמנת רגילה, שקופה, קטנה, של כלי אוויר לדעתך לא קטנה מידיי? להערכתי יש בה אולי 30 CC.

נדמה לי שלאורי טל יש כזו והוא מרוצה ממנה.

איזה שמן ממלאים במדחס עצמו וכמה ?

אני גם שאלתי את השאלה הזו בפורום. לגבי סוג השמן, אז מדובר בשמן מיוחד למדחסי מזגן.
לגבי כמה? קיבלתי תשובה שבהחלט לא מניחה את הדעת: אמורה להיות שם כמות שמן מאוד מסוימת, אז מה עושים? מרוקנים את המדחס וממלאים את הכמות הנדרשת? נשמע לא כ"כ סביר. כמו יוני5, כל פעם ממלאים קצת? אמורפי מדי בשבילי, כי איך יודעים אם במשך הזמן רמת השמן לא יורדת או עולה אל מעבר לרצוי? אין לי תשובה.[/quote]

ע"פ עצתם של אחד ממתקיני המזגנים, שמתקין גם מערכות כגון זו, וספק צנרת למזגנים/מערכות לחץ וכו', חיברתי את פתח היניקה של המדחס, במחבר "T" לצינור שמחבר את שסתום ה- PCV לפילטר האויר.
כך זוכה המדחס לאויר מסונן וגם לשימון תמידי מאדי השמן, שאמורים לעבור שריפה לטובת הפחתת זיהום האויר (כמובן שמיד אחרי יציאת האויר מהמדחס מחובר פילטר/לוכד נוזלים).
עובד מצויין.
ברנרד.

אליKO
26-05-04, 00:13
ע"פ עצתם של אחד ממתקיני המזגנים, שמתקין גם מערכות כגון זו, וספק צנרת למזגנים/מערכות לחץ וכו', חיברתי את פתח היניקה של המדחס, במחבר "T" לצינור שמחבר את שסתום ה- PCV לפילטר האויר.
כך זוכה המדחס לאויר מסונן וגם לשימון תמידי מאדי השמן, שאמורים לעבור שריפה לטובת הפחתת זיהום האויר (כמובן שמיד אחרי יציאת האויר מהמדחס מחובר פילטר/לוכד נוזלים).
עובד מצויין.

גאוני.... :D :D :D

עמיקם
26-05-04, 19:00
לא צריך להיות מודאגים יותר מידי מסינון האוויר שנכנס למדחס.
אתם שוכחים שכאשר אתם מפעילים את המדחס אתם בעמידה ולא בנסיעה ואין אבק כך שלא צריך סינון ,גם משך ההפעלה הוא קצר ,כמה זמן לוקח לנפח 4 צמיגים? אולי 5 דקות.

עמיקם
26-05-04, 19:03
ועוד דבר ,צריך שמן מיוחד למדחס ולא שמן מנוע.
אצלי יש משמנת קו שדואגת לשימון המדחס.

amos
27-05-04, 12:18
עמיקם שלום
תוכל לפרט את נושא המשמנת
אצלי הכל מורכב ללא משמנת וזאת בעיה
איזה משמנת ואיך היא מורכבת ?
תודה עמוס

איציק - 4X6ZH
27-05-04, 12:53
נחמד / פראי / אין ספק שזה עובד טוב .
ממליץ בחום להוסיף משמנת כזאת כמו שיש בכל קו לחץ אויר כך שהמדחס ימשוך אויר שומני
או לתת למדחס בזמן עבודה קצת שמן לא חשוב איזה שמן .
במזגן יש חשיבות לשמן בגלל סוגי הגז .
בתוך המדחס הזה ( שבתמונה ) יש בוכנות קטנות ומישור משופע שעליו מחליקים טלטלי הבוכנות במקום מיסב יש שם כדור .המדחס הזה אוהב שמן .
איציק

shachar
27-05-04, 15:48
שמן עושה טוב לפנים הצמיג או שכמות השמן היא זניחה ?

אולי צריך לסנן את היציאה ?

חנן א.
27-05-04, 15:57
לא צריך להיות מודאגים יותר מידי מסינון האוויר שנכנס למדחס.

יש סיכוי טוב שאצלי המדחס נהרס כי בחציה של נחל שורק (כשעוד זלזלתי ועדיין לא חיברתי את הקו של המדחס לכניסת האוויר המסונן של המנוע) נכנסו אליו מים .
לכן רצוי כן לסנן את האוויר כדי למנוע כניסת אבק, מים, לטאות וכו' אל הצינור, גם בזמן שהמדחס לא עובד.

שמן עושה טוב לפנים הצמיג או שכמות השמן היא זניחה ?

אולי צריך לסנן את היציאה ?

לא יודע אם זה בעייתי. בכל אופן, מי שמוטרד מזה, יכול להרכיב אוסף שמן לאחר המדחס, כמו שיש אצל אורי טל.

עמיקם
04-06-04, 11:24
עמוס קניתי משמנת קו והרכבתי אותה על צינור כניסת האוויר.משמנת קטנה בעלת צינור שקוף שניתן דרכו לראות את גובה השמן הנותר.
בנוסף הרכבתי אוסף שמן ביציאה ממיכל האוויר על מנת לשמור גם על הפרשוסטט, שעון לחץ האוויר, והגלגלים.
בדיעבד אולי היה כדאי למקם את אוסף השמן מיד ביציאה מהמדחס על מנת לשמור את כל המערכת כולל הצינורות משמן.

landY
31-08-04, 23:45
חנן,
מכיוון שאני באמצע הפרוייקט הזה- נשאלת השאלה:
האם הוספת משמנת למדחס שלך או שהוא מקבל את השימון שלו מאדי השמן במנוע בלבד?
וכמה זמן העניין הזה כבר מחזיק?

אליKO
01-09-04, 07:48
אני הרכבתי את כניסת האויר דרך צינור עודפי השמן ומסיבה כל שהיא זה מקשה על פעולת המדחס מצב שכאילו אין מספיק כניסת אויר. בנוסף התקנתי משמנת קו בכניסה למדחס וזה פועל כמו שצריך.
נכון להיום ניתקתי את כניסת האויר דרך צינור העודפים אבל צריך להתקין פילטר כל שהוא.
אליקו

חנן א.
01-09-04, 09:46
לנדי, תסתכל כמה תגובות מעליך, בתגובה שלי. המדחס אצלי נהרס, כנראה בחציה של נחל שורק. לא הרכבתי משמנת במקור, אולי כשאתקן את המדחס, ארכיב משמנת.

חנן א.
01-09-04, 09:48
אליקו, אם אתה מחובר לצינור האחורי שהוא עבה מספיק, וכשבין צינור הכניסה שלך ומסנן האוויר אין גורם חוצץ, לא צריכה להיות שום הפרעה לפעולת המדחס.

ניר ל
19-12-04, 15:27
בשבוע האחרון הרכבתי גם אני על הג'יפ מדחס כנ"ל, ליתר דיוק - את המערכת של אורי כפי שמופיעה בצילום למעלה. מיד לאחר הפעלת המדחס ונסיונות לשחק עם ווסת הלחץ, מאחר ולא שמעתי שום פריקת לחץ מהווסת - כיביתי את המדחס. למיטב הבנתי ולאחר שביררתי את הנושא עם צוות טכנו-צינור, שוקי צודק, הווסת מווסת את הלחץ ביציאה ממנו ואינו פורק את הלחץ בכניסה אליו, גם שם לא מכירים סוג ווסת שמבצע את שתי הפעולות. באופן אישי אני אחבר שסתום פריקה לפני הווסת כדי למנוע מהמדחס לעבוד בעומס מלא. יתכן ועבודה בעומס מלא לא מקצרת את חיי המדחס (לטכנאי המזגנים התשובות) אני בכל מקרה לא מעוניין בלחץ של 600PSI שיבנה בצינור היציאה מהמדחס, אם זה אכן הלחץ המקסימלי שבונה מדחס מזגן.

קיד
19-12-04, 23:08
ניר,
קנה, השג, גנוב, קבל, וכו' מתג לחץ חשמלי מתכונן (פרסוסטט). חבך את האביזר דרך "T" על צינור היציאה של המדחס. את חוט החשמל של מצמד המדחס, העבר דרך המתג החשמלי של הפרסוסטט. כייל את הפרסוסטט לערך של 120PSI או 8 אטמ. כך תוכל לדאוג שבלחץ מערכת של 120PSI, יתנתק המצמד החשמלי של המדחס.
תחסוך בכך חיי מדחס, חיי רצועה. תרויח בטיחות.
בברכה,
קיד.

UNIX
28-12-04, 17:32
איך עובד המדחס במשאית?

lizard
03-01-05, 16:17
האם ניתן לחבר ציוד פנאומטי למערכת הזו? או שמדובר על לחצי עבודה נמוכים מידי?
הכוונה היא למשל פירוק גלגלים וכדומה.

תודה
מיכה

UNIX
03-01-05, 17:14
ניתן להפעיל כלים פנאומטים כל עוד יש לך מיכל לחץ .

חנן-ג'יפולוג
29-08-05, 10:54
עדכון:

פדיחה :oops: כנראה שהסקתי בצורה פזיזה מדי שהמדחס לא תקין.

אחרי שניר שיכנע אותי שכנראה ששוקי צודק (אני עדיין לא סגור על זה במאה אחוז, אבל לא התעמקתי בזה ומצאתי סידור אחר שמעלים את הדילמה הזו) , והווסת שלי מעמיס על המדחס, החלטתי לבדוק שוב את המערכת ולעשות משהו שונה: פשוט לא לחסום את היציאה של המדחס , בשום מצב, ואז לא יכול להיבנות שם לחץ מעבר למה שיש בצמיג, ואין צורך בווסת, בכלל:
מחברים את המדחס לפיית ניפוח שאין בתוכה שסתום שנפתח רק כשמתחברים לגלגל. פייה שמזרימה אוויר חופשי. לי כבר יש פייה עם שסתום כזה. ניסיתי לפרק אותו ולא הצלחתי אז שמתי T על הצינור, קרוב לפיית הניפוח והשארתי את הפתח השלישי של הT פתוח לאוויר. כשהמדחס מופעל כל האוויר יוצא מהפתח הזה ולא נבנה שום לחץ במדחס. אני מחבר את הפייה לגלגל וסותם את הT עם האצבע, וכך הלחץ עובר אל הגלגל והוא מתנפח במהירות. משהו כמו 30 שניות מגלגל מרוקן לחלוטין עד ל32 PSI .

זה אילתור, אבל אילתור נוח למדי, והוא עובד היטב. כשאמצא פיית ניפוח ללא שסתום אני ארכיב שם.

בטיול האחרון נתקלתי במצב שבו ניפחתי שני גלגלים בצד אחד של הרכב, וכשעברתי לצד השני של הרכב המדחס הפסיק לנפח. בהתחלה נלחצתי וחשבתי שהמדחס באמת דפוק, אבל לבושתי הסתבר לי שהצינור פשוט התקפל במקום נסתר שלא ראיתי. שיחררתי את הקיפול והעסק חזר לעבוד היטב. ייתכן מאוד שזה מה שקרה בזמנו, כשחשבתי שהמדחס מת, ומאז לא ניסיתי אותו יותר. ימים יגידו.

שורה תחתונה: אין צורך בווסת, ובסידור הזה כל העסק לא יוצר לחצים שלא בזמן הניפוח עצמו, וכל המערכת מתחממת פחות. שזה טוב.

הערה נוספת:

אני קניתי צינור גומי שחור, ייעודי למדחס אוויר. עכשיו, לאחר כשנתיים שלוש, הוא כנראה קצת איבד תכונות והוא משחיר לי את הידיים בצורה מגעילה. שווה לחשוב על צינור מסוג אחר.

lizard
29-08-05, 11:17
הווסת לא דואג לכך שלא תמלא יותר מידי אוויר בגלגל ו/או שהמדחס לא ידחוס יותר מידי אוויר בצינור?

חנן-ג'יפולוג
29-08-05, 11:30
המדחס לא יכול לדחוס בצינור אם יש לו מעבר פתוח לגלגל , בהנחה (שאני מניח אותה ויודע שהיא נכונה, ע"פ מבט בשעון הלחץ של הווסת) שספיקת המדחס ביחס לספיקת הצינור ופיית הניפוח היא קטנה מספיק על מנת שלא ליצור לחץ גדול מהותית בצינור ביחס ללחץ בצמיג.

קצת קשה לי להסביר במילים, אבל בשורה התחתונה-אמפירית (לאחר נסיון ובדיקה) -זה בסדר.

ולגבי עודף המילוי בגלגל, גם כאן אני סומך על עצמי שאני לא אנפח "בטעות" 150 PSI בגלגל. אם יש לך נסיון בניפוח צמיגים, אני מבטיח לך שגם אתה לא תוכל לטעות בעניין הזה.

eran4x4
29-08-05, 12:10
חנן - מה לגבי עודף לחץ במערכת כאשר הצינור מתקפל?

חנן-ג'יפולוג
29-08-05, 12:14
שאלה טובה. לא נתקלתי בבעייה כאשר התקפל לי הצינור, אולי בגלל ווסת הלחץ שמותקן שם (אם כי שוקי וניר טוענים שהוא לא מווסת את הלחץ לפניו אלא אחריו) , אבל אם אתה רוצה להיות שקט במאה אחוז ולא לסמוך על כך שלא תקפל את הצינור, אז תשים ווסת.

אם ניר ושוקי צודקים, אז כנראה זו ממש לא בעייה אקוטית. הרי עבדתי כך הרבה עד שעברתי לסידור הנוכחי, ועל פי גירסתם, איזור הווסת היה הלכה למעשה חסום למשך תקופות ארוכות אז אני מניח שמרגע קצרצר שהצינור התקפל ועד שתזהה את זה, לא יקרה אסון. או שכן :wink:

shachar
29-08-05, 13:52
חנן
אצלך המערכת ללא מיכל ?

חנן-ג'יפולוג
29-08-05, 14:01
אין מיכל.

landY
29-08-05, 14:46
פרסוסטט. תשים פרסוסטט.

(ההוא שהשקיע 2K במערכת שלו, שעובדת)

חנן-ג'יפולוג
30-08-05, 01:51
"מודה ועוזב ירוחם"
:oops:
הוטעיתי ע"י "פאר" שכנראה לא הבינו את מה שרציתי לעשות, ולכן גם טעיתי, והטעיתי. מול מי שעשה חיקוי של הסט-אפ שלי (ומול שוקי שביזבז עליי הרבה מלים כאן :wink: ) , אני מתנצל.

פירקתי עכשיו את הווסת שקיבלתי והסתכלתי על המבנה הפנימי שלו. הוא אכן לא מסוגל לשחרר אוויר שנדחס ע"י המדחס. יש שם אמנם חריר בקוטר של מ"מ אחד, אבל זה לא משהו שמספיק להוציא את כל ספיקת המדחס.

יש סיכוי לא רע שהמדחס ניזוק כתוצאה מהמצב הזה (אם כי נכון לעכשיו הוא עדיין עובד אצלי) .

לסיכום: אם מקפידים שהצינור לא יתקפל ומשתמשים בפיית ניפוח שפתוחה קבוע, או בסידור עם הT שהצגתי קודם, אז ניתן לחיות ללא שסתום פורק או פרסוסטט. אם רוצים להיות בצד הבטוח אז כדאי להתקין שסתום פורק לחץ עודף, או פרסוסטט שמנתק את הזרם למצמד של המדחס כשהלחץ מגיע לערך נקוב כלשהו.

arik6699
09-01-06, 11:51
יש שסתום פורק מתכוונן לפי P.S.I ?
עם כן אז אפשר לחבר שסתום פורק ולכוון ללחץ הרצוי בלי לדאוג ללחץ בצמיג
ובלי לדאוג לקיפול צינור.

שוקי3
09-01-06, 15:35
כן יש כזה דבר.
מה שאתה מציע אפשרי.

arik6699
09-01-06, 17:04
מישהו יודע מחירים של שסתום פורק לחץ מיתכוונן PSI ?

שוקי3
09-01-06, 17:11
תתקשר לפאר ותשאל, צריך להיות להם כזה רכיב.

פאר בע"מ
טלפון: 03-6838547 פקס: 03-6821748

כתובת: קיבוץ גלויות 53 תל אביב מיקוד: 66550

גיא
10-02-06, 01:22
שאלה -

הייתי עם הילדה ביומולדת של מישהי מהגן שלה. והיתה שם בחורה על תקן ליצנית שניפחה בלונים לילדים.

המכשיר שהיא השתמשה בו הוא מין משאבה עם פיה ומתג.
אחרי שהיא הרכיבה את החור של הבלון על הפיה היא לחצה על המתג והמשאבה ניפחה.

זה העלה לי רעיון !

למה לא להעביר את החוט החשמלי שמפעיל את המצמד של המדחס למתג בקצה הצינור
ורק כשצריך לחבר אותו ?
זה לא מונע את כל הלחצים המיותרים ושעות עבודת סתם של המדחס ?

או שאני מדבר שטויות ?

חנן-ג'יפולוג
10-02-06, 10:27
גם אני חשבתי על הרעיון הזה בזמנו, ואני חושב שזה רעיון טוב.

-->