PDA

צפייה בגרסה מלאה : עירגול קפיצים

Anonymous
02-02-03, 11:57
בשעה טובה עירגלתי את קפיצי העלים בג'יפ
לפני העירגול הרכב כמעט ישב על הבאמפ סטופ
נכון לעכשיו הרכב הוגבה בכ15 ס"מ מלפנים ובכ4 ס"מ מאחור
הטיפול הותיר אותי ללא 500 ש"ח אבל פתאום הנסיעה הפכה לרכה ונוחה
אומנם הרכב מגלגל הרבה יותר בעיקולים אבל נראה לי שכך תוכנן הג'יפ
בקיצור מומלץ ולא יקר במיוחד :lol: :lol: :lol:

ניר ל
02-02-03, 12:04
רונן, הייתי מציע שתחכה עם ההמלצה חדשיים כדי לראות אם הקפיצים לא שוקעים חזרה למצבם הקודם. (סתם נגד עין הרע).

Anonymous
02-02-03, 12:10
ניר
רעיון מעניין
מה הסבירות שזה יקרה?
האם קרה למישהו דבר כזה?
לפי הבנתי עצם העירגול דווקא מקשיח את הפלדה בנקודות הכיפוף
שקול למהדק משרד -כשאתה מכופף אותו אתה מקשיח את נקודת הכיפוף ואם תמשיך
כך עוד המהדק הופך פריך מאוד עד שהוא נשבר :idea:

ניר ל
02-02-03, 12:22
יש מומחים גדולים ממני בתחום שיסבירו לך בצורה מפורטת את התהליכים האלה.
באופן כללי הסבירות לשקיעה היא גבוהה, כתלות במצב הקפיצים (מדובר בקפיץ משומש שאין דרך מדוייקת לדעת את מצב הסדקים והבלאי שלו) ובתהליך של הרפיית מאמצים שאמור לייצב את הקפיץ ולהקטין את ההסתברות לשקיעה מהותית.
תמיד יש גם את המקרה של חנן, שעירגל בחוורא תחתית והקפיצים לא שקעו מילימטר, בתקווה שכך יהיה גם אצלך. בד"כ כן תהיה שקיעה מסויימת אבל לא למצב הראשוני.

six 4 life
02-02-03, 21:40
רונן היכן עירגלת את הקפיצים? (העלים)

מה המחיר לארבעתם?

המחיר כולל עבודה או שאתה מביא לו תקפיצים ביד?

תודה,

-ארז- 8)

Anonymous
02-02-03, 23:11
ארז
המחיר הוא לארבעתם כולל עבודה
כלקוח -ישבתי על הכורסא במוסך ,שתיתי קפה טורקי טוב
ונתתי לחטיב מדיאן מטירה לעשות את העבודה

שחר 9
02-02-03, 23:41
500 ש"ח לארבע קפיצים ?
זיל הזול.

אני רק מקווה בשבילך שהמחיר אינו יעיד על טיב העבודה.

לדעתי עירגול קפיצים צריך לדעת לעשות אני לא מבין גדול אבל זה תהליך של הפעלת עומס מכני על הקפיץ חימום וקרור בתהליך מבוקר, טבילה בשמן וכל תהליכים שלכאורה נראים פשוטים .
אם עשו לך את זה כראוי אשרי וטוב לך ,
אבל אם לא ,אז פשוט החלישו לך יותר את הקפיצים בדיוק לפי תאור כיפוף סיכת המהדק שתיארת כאן.

ימים יגידו מקווה בשבילך לטוב .
טירה +חטיב+קפה על הכורסא+500ש"ח לארבע קפיצים
לא עושה לי טוב.

לא יפה לומר נראה לי ששילמת קצת הרבה בשביל כוס קפה טוב בטירה.

מקווה בשבילך שאני ממש טועה.

שחר.

Bulldog
02-02-03, 23:47
אם זה אותו אחד שדוחף קוביות ברזל בשביל לתת "גובה" לקפיץ, אז בהחלט, זו כוס קפה יקרה.

חנן-ג'יפולוג
03-02-03, 00:00
זה אותו מקום שעשה לג'יפ שלי ערגול לפני ארבע שנים, ולא, הג'יפ לא שקע מאז הערגול. דווקא הייתי שמח אם הוא היה שוקע טיפה. מהלך הפתיחה אצלי מאחורה קטן מדי לטעמי.
קוביות ברזל? לא הבנתי.
שחר, אתה ראית פעם ביצוע של ערגול קפיצים? הם מכניסים את חבילת הקפיצים למכבש, כל פעם בנקודה אחרת לאורך הקפיץ והמכבש מכופף את החבילה. זו כל התורה. אין כאן שמן, אין כאן חימום קירור ואין עוד תהליכים מדעיים אחרים.
זה בדיוק מה ש"המתלם" ואחרים עושים. כאשר המתלם עושה עוד משהו: הוא מפעיל לחיצה נגדית על הקפיצים בסוף העבודה כדי שהם יבצעו את השקיעה הראשונית כבר אצלו בבית המלאכה ולא על הג'יפ.
אחרים מוסיפים בתהליך הערגול מספר ס"מ כדי לפצות על השקיעה ומקווים שהשקיעה הראשונית של הג'יפ תהיה פחות או יותר כמו שהם תכננו.
אם היא לא כמו שהם תכננו או שהג'יפ יושב עקום הם יעשו את זה שוב ללא תוספת מחיר.

RINCEWIND
03-02-03, 09:28
מערגל טוב מפרק את הקפיץ ומערגל עלה עלה, יותר יקר אבל עבודה יותר טובה.

UNIX
03-02-03, 10:34
רונן וחנן אם תוכלו לומר איפה המקום שמערגל במחיר כזה אני אשמח כי זה מאוד דחוף אצלי דבר ראשון אחרי המנוע

שחר 9
03-02-03, 23:04
חנן !

כמו שכתבתי אני לא מבין גדול בעירגול קפיצים.
אבל לשאלתך אכן כן ראיתי עירגול קפיצים שעשו אמנם למשאית בנצרת ואכן פרקו את הקפיץ לעלה עלה ,חיממו כל עלה והפעילו עליו מכבש תוך כדי חימום העלה, בסוף התהליך קיררו בשמן .
נכון בקרה מדעית לא היתה שם ,גם מבקר האיכות לא הגיע באותו היום אבל אני מניח ששם שיחק הנסיון.

גם אם המתלם המכובד מערגל את כל ה"חבילה" יחד זה עדין לא אומר שזה הכי טוב למרות שזה המתלם.

אני בטוח שלמראית עין זה נורא פשוט כמו שאתה מתאר אבל אני כבר הספקתי ללמוד שגם דברים פשוטים צריך לדעת לעשות.

לדעתי הצנועה כאשר הקפיץ חדש, וכל העלים עדין בתולים ותכונות חוזק החומרים עדין זהות מאחר ולא חלה בהם עייפות החומר,
אז ניתן לערגל אותם יחד בגלל זהות החומר.

אבל כאשר הקפיץ "עייף" וכל עלה דורש עומס שונה בכדי להגיע לכיפוף מסויים אז לא יהיה נכון לערגל הכל יחד כי חלוקת העומס לא תתאים לתכונות החוזק של כל עלה ועלה.
מה שעלול להיווצר במצב כזה הוא שאחד העלים (העייף יותר) יעבור מתחום אלאסטי לתחום פלסטי "ינזל" ולא יתפקד כלל.

בכל מקרה זה הכל בתאוריה שהיא מענינת לצורך הדיון.
אני שמח לשמוע שהעירגול אצלך מחזיק מעמד ומכאן שגם העירגול אצל רונן יחזיק כך.
ומי יודע את העירגול הבא אצלי אולי גם נעשה על כוס קפה בטייבה.

שחר

אבי גולן
04-02-03, 18:55
שחר צודק
המתלם מחמם את הקפיצים לאחר העירגול בשמן רותח ומיישר אותם ואז מתחיל תהליך הקירור (לפני 4 שנים ביצעתי את התהליך והגיפ לא ירד בס"מ)
לגבי העלויות מכיוון שהחלפתי את המאיות (הקפיצים הגדולים לארוכים יותר)
עלה לי 2500 ש"ח
כמדומני שמעתי שהיום עירגול אצל המתלם עולה כ1000 ש"ח
אבי

Moogi
04-02-03, 19:13
אצלי הקפיצים עורגלו ידנית עם פטיש אצל אדם מבוגר עם ידע ועין של פעם.
פטיש 10 קילו וסדן, הוספת עלה אחד מתחת למאיות - הרכב הוגבה וקיבל מהלך מתלה גדול יותר, כמובן שזאת בתוספת בולמים וביטול מוט מייצב.
היתה שקיעה ראשונית מועטה ומאז - משהו כמו 3 שנים, אולי יותר, הרכב בונבון וגם הקפיצים.

savyon
16-02-03, 19:40
שלום לכל המעורגלים :wink:
"המתלם" מפריד את העלים ומערגל עלה עלה על מכבש מכני, ללא חימום, קירור, טיגון, הקפאה, הפשרה או משהו דומה.
מה שכן, הוא מבצע אצלו "שחרור מאמצים" לאחר הערגול, ע"י הכנסת כל הקפיץ, שכבר מאוגד יחד, למכבש שמפעיל כוח הפוך לפעולת הערגול (ניתן לראות זאת בתמונות של רון גל- בכתבה על הקפיצים של השירוקי).
אממה, גם לאחר פעולת "שחרור המאמצים" אין הבטחה שהקפיצים לא ישקעו :? .

סביון

נץ לבן
22-02-03, 00:19
עירגלתי כבר הרבה קפיצים בימי חיי, הזקנים והוותיקים מערגלים עלה עלה על פטיש וסדן, לפי הקפיצה של הפטיש אחרי המכה הם יחליטו אם להשאיר את העלה או להחליפו. האחרון שראיתי שעובד כך הוא רחמים מכפר סבא, קצת יקר אבל כלי רכב שעברו אצלו בדרך כלל מחזיקים יפה מעמד לאורך שנים.
בשנים האחרונות גם אני לקוח של מידיין (שם פרטי) ועבד (שם פרטי) חטיב (שם מישפחה). תחת ידם עברו הסורברבן והסיקס, אני לא חסיד של הגבהות מוגזמות אבל אני עומד על כך שהעירגול יתבצע עלה עלה. הקפה שלהם מצוין והמחיר גם כן. לגבי העבודה בדרך כלל אין בעיות אבל אני מקפיד לקנות מראש את הבוקסות של הקפיצים בעצמי וכך לדעת מה מרכיבים לי בג'יפ וכן ללוות את העבודה שלב אחרי שלב ולפעמים להחליט על החלפת עלים שלא מוצאים חן בעיני.

Moogi
22-02-03, 14:09
נץ לבן, זה בדיוק מה שקורה אצלי רק שלי יש את רפיק שיושב במפרץ חיפה בשדרות ההסתדרות מול כביש IPC (אריה שנקר).
הוא לא זול ולא יקר...

מתלם
20-05-03, 05:49
שלום לכולם,

קפיצים מערגלים עלה עלה ולא את כל הקפיץ ביחד.

אסור לחמם קפיצים - מבטל טיפול טרמי ויוצר דהקרבוניזציה ולכן הופך את הנקודה המחוממת לנקודת שבירה.

אפשר כמובן לערגל בפטיש - אותו דבר כמו במכבש מכני (פטיש עם מנוע ועם שליטה מדוייקת על כוח המכה) ובאותה הזדמנות גם להדליק אש עם אבני צור וללכת לשאוב מים מהבאר....

איתי סולל
:D מתלם יצרני קפיצים בע"מ
039414546

הכותב מעיד על עצמו כבעל אינטרס!!!

רז
26-12-03, 10:55
אני מעלה את השירשור הזה מהאוב בגלל התנסות כואבת:
אחרי שקראתי וקיבלתי המלצות ניגשתי למתלם לערגל זוג קפיצים, הערגול נעשה כפי שבמתלם עושים כולל לחץ נגדי בסיום הערגול אבל דבר אחד חסר, הם לא בודקים את גובה הקפיץ כאשר הוא מורכב על הג'יפ ומסתפקים במדידה של הרדיוס כאשר הקפיץ מפורק.
הכל היה טוב ויפה אם הערגול היה נעשה באמצעי מדויק לפי מעלות ומידת כיפוף מחושבת, קפיצים זהים לחלוטין במידת הבלאי, כלומר חדשים. אבל כשמדובר בערגול לפי העיין, לפי תחושה ומטר, ומדובר בקפיצים שכבר עברו 15 שנה מאז יצאו מהמפעל זה פשוט לא מספיק. ההתנגדות שמספק כל קפיץ שונה גם אם הרדיוס זהה, מידת השקיעה שונה מקפיץ לקפיץ עם הפעלת לחץ זהה.
ואכן כך קרה- הקפיצים הורכבו אבל הג'יפ עומד עקום, הפנתי את תשומת ליבו של הבעלים והתגובה הייתה: " הבעיה היא בשילדה ולא בקפיצים" . אכן נעשה בעבר תיקון שילדה בפינה השמאלית קידמית אולם זה נעשה במכון המתמחה בכך וידוע כאחד הטובים. ניגשתי למכון וביקשתי לבדוק את השילדה, נבדק ונמצא תקין לחלוטין. ניגשתי למערגל קפיצים אחר, שאת שמו לא אגיד כדיי להסיר חשש לכוונת פירסום, והצגתי לו את הבעיה מבלי להזכיר את מתלם אבל כן הזכרתי אפשרות של בעיה בשילדה, נבדק ונמצא שהשאקל השמאלי קידמי חורג קדימה בהרבה לעומת הימני. נמדד כאשר הקפיץ על הג'יפ, תוקן שוב, הורכב, נמדד, ושוב תוקן. הבעיה הייתה פשוט בקפיץ. לא בשילדה, לא בתושבות בודי (שהוחלפו) ולא אחר. ערגול שני קפיצים עלה לי 1100 ש"ח, את הרוב אצל מתלם והשאר, עבודה חוזרת, במכון השני.
למרות שהתעקשתי במתלם שהבעיה בקפיץ, זלזלו בכך, זילזלו רמת הידע שלי וגרמו לי להרגיש שחבל לי על הזמן. הם עשו את העבודה מבחינתם.

מה המסקנה? כל אחד יעשה את החשבון לבד ע"ס נסיונו וההמלצות שיקבל.

רכס חיים
26-12-03, 16:20
תלאות דומות עם "חומרי קפיצים" בחדרה. 3 פעמים הייתי אצלו השארתי הרבה כסף וקיבלתי בתמורה סיפורי פוגי מכאן ועד להודעה חדשה. הבחור נחמד תשתו איתו קפה ואת הרכב תשאירו במקום אחר. עכשו אני צריך אחד מעולה שבאמת יגביה את הרכב ליותר משבוע. לא תאמינו אבל הכל שקע בתוך שבוע -שלוש פעמים רצופות. ממתין להמלצה של מקצועי אבל לא מבני דודנו.

בציר 78
26-12-03, 17:37
קפיצים זו בעייה גם אצלנו הג'פים "הקפיץ מישתנה" או כמו כול בן אנוש
בעלי המיקצוע בתחום הם (טיפוסיים) מבלי ליפגוע כול פעם שערגלתי קפיציים תמיד
הג'יפ שקע בחזרה אפשר לומר שחשבתי שאני הפרייר היחיד אך מיסתבר שלו
תירוצים קיבלתי מי פה ועד מעלה זיק כפי הניראה בעלי המיקצוע (לא כולם) מתיחסים
למיקצוע כפי שכותב רז עדיין מחפש מערגל קפיצים טוב

נמרוד
28-12-03, 14:38
פתרון מקצועי חיים? לא לערגל, אלא לקנות קפיץ חדש.

ערגול עובד בחלק מהמקרים, בין הגורמים שמשפיעים על סיכויי ההצלחה:
* כאשר הערגול יחסית קטן
* כאשר הקפיץ "במצב טוב" מה זה מצב טוב? קשור לגיל הקפיץ, כמה מליוני מחזורים כבר עברו עליו? איך מזהים מצב טוב? אללה יודע.
* כאשר הקפיץ קשיח יחסית למשקל הרכב - אין מה לעשות, קפיץ רך, מעוט עלים, אולי נוח יותר אבל עובד בתחום מאמצים גדולים יותר, ולכן מתעייף בקצב גבוה יותר. לפעמים הרבה יותר.
* ויש עוד גורמים ... לא אלאה אתכם, ואני בטח לא מכיר את כולם, אבל בסופו של דבר, התמונה שעולה גם מהשרשור הזה וגם מנסיון ושיחות אחרות - היא שצריך מזל. וביותר מקרים הערגול נכשל מאשר מצליח.

רכס חיים
29-12-03, 02:48
כנראה שהענף הזה במיוחד "רווי- אינדיאנים" שמעולם לא למדו תיאוריה וחוזק חומרים ,וההשכלה שלהם נגמרת בקצה 'הפטיש 5 קילו'......... אין מה לעשות כנראה ,זה גורלנו כשצריכים בעל-מקצוע ומקבלים שרלטנים בגרוש. כנראה שאין ברירה ואנו החובבים נצטרך ללמוד את הנושא בעצמנו ,לייבא את חומרי הגלם (מה שלי קל מאוד לעשות) ולהשתמש במקומיים לצורך עבודת החמורים בלבד. יש לי רעיון - אני פותח שרשור חדש לייבוא קבוצתי של מוטות לקפיצים חדשים ומי שירשם יקבל את חומרי הגלם לדעתי במחירים לפי משקל. מה עושים עם המאיה???

-->