PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה מבזבז יותר דלק ?

גיא
27-11-06, 20:18
את אותה עליה אני עולה כל יום ( דרך הים ) כשלעיתים קרובות היא פקוקה למדי.

בכל מקרה, המהירות שהולכת שם בדרך כלל היא בין 30 ל 40 קמ"ש.

אפשר בשני והמנוע צועק ואפשר בשלישי וזה כאילו טיפה איטי מידי בשבילו.

מה יותר בזבזני ? ללחוץ יותר בשלישי מה שיוצר הרבה עשן או להריץ את המנוע בשני ?

מדור על ההילקס.

תודה.

חימושניק
27-11-06, 20:37
מה הסל"ד בו אתה נוסע במהירויות האלו בהילוכים הנ"ל?

גיא
27-11-06, 23:08
מה הסל"ד בו אתה נוסע במהירויות האלו בהילוכים הנ"ל?

אין לי מד סל"ד אבל בשניה המנוע צועק ובשלישי לא
בשלישי זה נישמע כאילו נמוך מידי
במנוע בנזין היה מצלצל במצב כזה.

חנן-ג'יפולוג
28-11-06, 00:35
המנוע צועק בשני? הוא מגיע ל70 קמ"ש לפחות אז איך הוא יכול "לצעוק" ב30-40 ?

רפי 33
28-11-06, 00:45
היי
אולי הוא צועק חלש ולגיא שמיעה טובה ??? :roll:

גיא
28-11-06, 06:39
70 ???? בשני ????

בעליה של דרך הים ? כי אם כן אז כניראה שאני באמת לא שומע נכון .. אבל אתה בטוח ?

מוני אורבך
28-11-06, 07:49
גיא - זה ה"חור" בהילוכים הידוע הנוצר כתוצאה מהגדלת הגלגל ל 31 ללא שינוי בקורונה פיניון. אין מה לעשות כאן חוץ מלהחליף יחסי העברה. זו נבלה וזו טרפה בכל מקרה תבזבז יותר סולר. אז לפחות סע היכן שאתה הכי פחות מזהם קרי הילוך שני.

חנן-ג'יפולוג
28-11-06, 08:36
לא, לא בעלייה של דרך הים, אלא בירידה של מבוא המדבר. מה זה משנה? אתה נוסע בחצי מהסל"ד המקסימלי וחושב שהמנוע "צועק" . זה לא הגיוני.

איציק - 4X6ZH
28-11-06, 08:47
יש קשר ישיר בין לחיצה על דוושת הדלק לכמות הדלק שנכנסת למנוע .
זה נכון למנוע בנזין ( קרבורטור )
זה נכון למנוע דיזל רגיל ( כמו ההילקס הזה )
כך שאתה צריך לחפש את הנקודה שבה אתה לוחץ פחות על דוושת הדלק .
במנועי הזרקה או במנועי דיזל " חכמים " זה יותר מסובך יש עוד גורמים במשחק לכן במנועים כאלה יש לבדוק נקודתית על ידי שעון דלק מיוחד המחובר על קו הספקת הדלק למנוע . ( כן יש גם מכשיר כזה )
אפשר להסתפק בחישוב שעושה המחשב לפי זמן פתיחת מרססים אבל זה מאד לא מדויק .
איציק

idanw
28-11-06, 09:37
סליחה על הבורות..
אבל מה תפקידו של צינור העודפים למיכל הדלק?
אם הסל"ד נמוך, משמע פחות דלק נשרף.. לא?
מה קורה לדלק שלא נשרף?
עידן

גיא
28-11-06, 09:37
תכלס יש מצב בהחלט שאני לא שומע נכון. ומה שנישמע לי רועש זה לא מנוע צורח.

בהחלט !

אבל השאלה הראשית היתה איפה אני פחות מבזבז דלק.
מנוע נוסע מהר בהילוך נמוך או מנוע מתאמץ יותר אבל לאט יותר בהילוך גבוה יותר.

יש עשן בשני המצבים אבל הבנתי שזה בגלל הסולר שלא נישרף בגלל שיטת הזרקת הסולר.

רפי 33
28-11-06, 11:00
היי
ומאחר והשמיעה תקינה ב"ה, תמיד, אבל תמיד, רצוי לנסוע בהילוך המתאים.
ובעליה, כמו בכל מאמץ, רצוי לנסוע בהילוך נמוך יותר. (בעקר שגם המהירות נמוכה). המנוע נשמר יותר טוב (פחות מתאמץ), צריכת הדלק לא הופכת לצריחת הדלק ולא מבוזבז דלק שהמנוע לא יכול לנצלו !!!
כל זה בהנחה שהסל"ד (זה שאין לך שעון המורה אותו) בתחום המותר.

חנן-ג'יפולוג
28-11-06, 11:03
הסל"ד בתחום המותר, זה ברור, גם בגלל שהוא נוסע בחצי מהסל"ד המירבי וגם בגלל שפשוט לא ניתן להגיע לסל"ד מסוכן. יש במשאבות ההזרקה האלה בקר מכני שלא נותן לסל"ד להגיע לתחום המסוכן.

גיא
28-11-06, 11:16
יש במשאבות ההזרקה האלה בקר מכני שלא נותן לסל"ד להגיע לתחום המסוכן.

תודה, זה מרגיע !

ולגבי צריכת הסולר ?

ערן המסוקס
28-11-06, 12:46
נשמע הגיוני שצריכת הדלק תהיה חסכונית יותר בהילוך שני במקרה שלך..

יש קשר ישיר בין לחיצה על דוושת הדלק לכמות הדלק שנכנסת למנוע .
זה נכון למנוע בנזין ( קרבורטור )
זה נכון למנוע דיזל רגיל ( כמו ההילקס הזה )

אולי במנוע דיזל רגיל כן, אבל דווקא במנוע בנזין מוזן קרבורטור, מה שקובע כמה דלק יכנס למנוע הוא רמת הואקום מעל פתח המצערת. זה לא תלוי רק בכמה פתוח הפרפר של המצערת, אלא גם בסל"ד המנוע. כך שזה קצת יותר מסובך.

איציק - 4X6ZH
28-11-06, 14:00
אני בכל זאת חושב שבקרבוראטור הקשר הוא קשר ישיר לכמה אתה פותח את המצערת .
רמת הואקום בסעפת היא מישנית .
הואקום הוא לא הגורם הישיר לשאיבת הדלק .
כל שעון ואקום המחובר לסעפת יראה לך מתי המנוע חסכוני ( במצערת סגורה ) ואז גם מתקבל הואקום הגבוה ) .
מהירות האויר בתוך לועה הקרבוראטור היא זאת שיוצרת את התת לחץ מעל הדיזה שמזרימה את הדלק .
ולא מה שמקובל לחשוב שהתת לחץ הנמצא בסעפת \ היוצרות הבוכנות במהלךך היניקה .... הוא הגורם ליניקת הדלק .
הקרבוראטור בנוי ככנף של מטוס אותו תת לחץ הגורם למטוס להתרומם ( הפרש מהירות האויר מעל ומתחת לכנף ) הוא הגורם לשאיבת הדלק ( הפרש מהירות האויר בין כניסה לקרבוראטור למהירות במרכז לועה הקרבוראטור ) .
זה גם הרעיון המסובב את כנפי הטורבו בנוסף ללחץ הגזים הדוחפים את טורבינת הפליטה .
איציק

רפי 33
28-11-06, 16:40
היי איציק,
ומה גורם למהירות האויר בלוע הקרבורטור ? :roll:

לא אפקט היניקה של הבוכנות ?

מהירות הרכב ? (לא בדיוק נראה לי).

Jinji
28-11-06, 17:27
70 ???? בשני ????

בעליה של דרך הים ? כי אם כן אז כניראה שאני באמת לא שומע נכון .. אבל אתה בטוח ?

גם אצלי 70 זה מהירות דמיונית להילוך שני...
בהיילקס הקקמייקה שלי מעל 45 בשני ועוד רגע הבוכנות יוצאות לטייל בסטרטוספירה.

ערן המסוקס
28-11-06, 17:44
אני בכל זאת חושב שבקרבוראטור הקשר הוא קשר ישיר לכמה אתה פותח את המצערת .
רמת הואקום בסעפת היא מישנית .
הואקום הוא לא הגורם הישיר לשאיבת הדלק .
כל שעון ואקום המחובר לסעפת יראה לך מתי המנוע חסכוני ( במצערת סגורה ) ואז גם מתקבל הואקום הגבוה ) .
מהירות האויר בתוך לועה הקרבוראטור היא זאת שיוצרת את התת לחץ מעל הדיזה שמזרימה את הדלק .
ולא מה שמקובל לחשוב שהתת לחץ הנמצא בסעפת \ היוצרות הבוכנות במהלךך היניקה .... הוא הגורם ליניקת הדלק .
הקרבוראטור בנוי ככנף של מטוס אותו תת לחץ הגורם למטוס להתרומם ( הפרש מהירות האויר מעל ומתחת לכנף ) הוא הגורם לשאיבת הדלק ( הפרש מהירות האויר בין כניסה לקרבוראטור למהירות במרכז לועה הקרבוראטור ) .
זה גם הרעיון המסובב את כנפי הטורבו בנוסף ללחץ הגזים הדוחפים את טורבינת הפליטה .
איציק

אתה מצביע בדיוק על הנקודה שאני עומד עליה. וכשאני חושב על זה, שנינו לא עונים על השאלה, האם יצירת הספק דומה במהירות נתונה, אך בשימוש יחסי העברה שונים, משנה את צריכת הדלק.

דבר אחד הוא ברור. איבודי האנרגיה עקב חיכוך (מניפה, אלטרנטור, מיסבים, גיר ועוד) גדלים בצורה ישרה לסל"ד המנוע. לכן כדי להוציא הספק נטו, להנעת הרכב, המנוע צריך להתאמץ יותר. כמה יותר, זה כבר עניין אחר.

לגבי הנצילות של המנוע בסל"ד שונה, לצערי אני לא אוכל לדון, אבל אשמח לשמוע מישהו מדופלם בעניין, או לנסות לדלות מידע ממקורות אחרים.

itay-rover
28-11-06, 19:32
השפעה של וואקום היא מאוד משמעותית.
אני אסביר:
בשביל לסובב מנוע ללא עומס בנניח 2500 סל"ד צריך בערך נאמר 25% פתיחת מצערת.(לא להתפס לפרטים)

על מנת להגיע לאותו סל"ד בעומס של נניח 50% נצטרך לפתוח את הפרפר למעל 60%.

אם הפרפר ניפתח לתחום הזה,נכון מה שאומר איציק,מהירות הזרימה היא אכן אותה מהירות,אבל,ניפתחת דיזה נוספת או כל מנגנון כלשהוא הקיים בסוגים שונים של קרבורטורים ולא ניכנס לפרטים המדויקים,אשר תפקיד המנגנון לספק את כמות הדלק על מנת לשמור על הסל"ד הדרוש,וזו כמות לא מבוטלת בכלל.
הדבר נכון למנוע בנזין,דיזל,סילון,קיטור...........רק שמנגנוני ההפעלה שונים....
כלל אצבע הוא לשאוף להיות תמיד באיזור בו המומנט הוא מכסימלי והסל"ד מינימלי.

אני מסכים עם מוני,כנראה שזהו בור ביחסי ההעברה ואין הרבה מה לעשות.אני ממליץ על הסל"ד הגבוה יותר...

גיא
29-11-06, 00:49
עשיתי כמה נסיונות עכשיו שהכבישים רקים...

אין מצב לעבור בעליה את 50 בהילוך שני, גם כשאני מנסה מאוד. ועשן שחור.
והמשחקים האלו גם הראו תופעה מעניינת במחוג הדלק ... הוא אשכרה זז !

או שהמנוע שלי גמור, או שהנתונים שהבאת ( חנן ) הם תאורטיים ולא מעשיים.

מצד שני, גיליתי שאפשר למשוך עוד ועוד את ההילוך בשלב מסויים הוא פשוט מפסיק להאיץ ( אם אפשר לקרוא לזה תאוצה ... ) ורק מתחיל לעשן.

חנן-ג'יפולוג
29-11-06, 09:46
הנתונים שלי מעשיים.

הרכב לא עולה לך ל70 קמ"ש בעלייה כי קשה לו. אבל דיברנו על סל"ד ולכן ב35 קמ"ש אתה בכחצי מהסל"ד המקסימלי, וזה לא משנה אם אתה בעלייה, בירידה, או בנחיתה בחזרה מהירח.

גיא
29-11-06, 10:17
אז אם אני מבין מה שאתה אומר, זה בעצם שזה שניראה לי שהמנוע צורח זה רק תחושה כי בתכלס יש לו עוד הרבה לאן להאיץ ... נכון ?

זה בלי קשר לשאלה של צריכת דלק ...

הבנתי נכון ?

איציק - 4X6ZH
29-11-06, 10:27
גיא כדאי שתזכור שבמסגרת נסינות הסודוקו שלך לא תעלה את סל"ד המנוע לנקודת הפיצוץ :)
כל השרשור הזה מתפתח לכיוון תאוריה בגרוש .
תכלס מנוע דיזל מאד לא אוהב סל"ד גבוה :mrgreen:
איציק

נמרוד
29-11-06, 11:08
בחזרה לשאלה המקורית - היילקס, עלייה, 30-40 קמ"ש, הילוך שני או שלישי עדיף לצריכת דלק?

זה בדיוק סוג השאלות שהתיאוריה לא נותנת עליהם תשובה טובה. התשובה התיאורטית הפשוטה היא כמו שכתבו כאן - לא צפוי הבדל גדול, כי צריך כך-וכך אנרגיה להזיז שתי טון במעלה שיפוע X במהירות Y, וזה לא משנה איך בדיוק משיגים אותם. בפועל יהיו הבדלים, אבל קשה לחזות את הגודל שלהם או את הכיוון שלהם. בשלב הזה עוזבים את התיאוריה והולכים לניסוי - סע שניים שלושה תדלוקים רק בהילוך שני בעלייה הנ"ל ושניים-שלושה תדלוקים רק בשלישי, ותבדוק אם בממוצע יש הבדל משמעותי. אם יש הבדל משמעותי - ענית על השאלה, תחזור ותספר לנו ואז נפתח דיון תיאורטי שינסה להסביר את התוצאה (זה תמיד יותר קל :lol: ) ואם אין הבדל, זה אומר שאין משמעות לשאלה המקורית שלך, וזה יכול להיות גם כי מרכיב הנסיעה הזה לא מספיק משמעותי ב"סל הקילומטרים" הקבוע שלך, אז תיסע איך שאתה מרגיש יותר טוב.

אישית אני יודע בדיוק על מה אתה מדבר, על הבחישה כל הזמן בין שלישי לשני בעליות, אם זה פרויד ואם זה העליה מכפר מנדא למורשת שעשיתי עם הילקס על 31 באופן יומיומי.

גיא
29-11-06, 12:13
סבבה,

תודה לכל העונים.
:-)

חנן-ג'יפולוג
29-11-06, 22:05
גיא, בקשר לתגובה #23 בשרשור הזה, התשובה היא חיובית. אתה בהחלט יכול להיות רגוע, לפחות עד 60 קמ"ש בשני. לא הייתי ממליץ לנסוע כל היום בכביש המהיר ב6/7 מהסל"ד המקסימלי, אבל בטח שאין בעייה להגיע לזה בקטעים פה ושם, אחרת טויוטה היו מנמיכים את הסל"ד המירבי שהבקר מרשה להגיע אליו.

ככה אני נוסע, בכל מקרה. כל הרכבים שהיו לי עד היום זכו בפגישות יומיומיות תכופות עם מגביל הסל"ד. אף אחד מהם לא התפגר מסל"ד יתר.

נמרוד
30-11-06, 11:08
ככה אני נוסע, בכל מקרה. כל הרכבים שהיו לי עד היום זכו בפגישות יומיומיות תכופות עם מגביל הסל"ד. אף אחד מהם לא התפגר מסל"ד יתר.

אני חייב להגיד כאן שיש הבדל גדול בפגישה היומית עם מגביל הסל"ד בין ההיילקס לבין הצ'רוקי...:wink:

גיא
30-11-06, 11:52
מהנסיון המועט שהיה לי עם מנועי הבנזין המטורפים האלו ....

גם ההבדל במספר הק"מ שעוברים בין תידלוק לתידלוק שונה מעט ...

-->