PDA

צפייה בגרסה מלאה : פילוסופיית ה- double wishbone

arik
28-11-06, 22:28
שלום לכולם.
אני מאוד מקווה שאת השאלה שלי אני כותב בפורום הנכון, רציתי לדעת מה עומד מאחורי הקונספט, הפילוסופיה של מתלה העצה הכפולה double wishbone , כלומר מבחינה תכנונית, ביצועית, למה המבנה הזה הוא טוב ומה הוא נותן ומאפשר לרכב ולנסיעה בו .

PW
28-11-06, 22:33
ניסית כאן?
http://en.wikipedia.org/wiki/Double_wishbone_suspension

PW
28-11-06, 22:46
כאן יש עוד קצת, בעיקר על היתרונות בהיגוי:
http://www.everything2.com/index.pl?node=double%20wishbone

arik
28-11-06, 22:48
כן...
אבל אני מחפש יותר לעומק את הקטע ההנדסי שלו ,הבניה שלו מבחינת כוחות והיגוי ולמה זה בנוי כך, כלומר כשפועלים עליו כוחות מסויימים מה בעצם נותן לי המבנה שלו וכו'....לדרגת עומק כזו אני מתכוון

נמרוד
29-11-06, 08:47
מתלה זרועות A, או double wishbone, הוא המתלה הכללי ביותר לגלגל בודד. כמעט כל צורות המתלים הנפרדים האחרות הן צורות פרטיות שלו, שבהן אלמנטים מסוימים מנוונים. כולל זרועות עוקבות אחוריות, זרועות קדמיות מקבילות של חיפושית, מתלה מקפרסון, וכן הלאה.

המתלה הכללי מורכב מ5 נקודות על השלדה, 3 נקודות על הנאבה (upright באנגלית - החלק שאליו מתחבר הגלגל) וזהו. הנקודות האלו יוצרות שלושה משולשים (שממומשים במציאות על ידי זרועות ועל ידי נאבה, ועוד שתי מוטות היגוי או מוטות קבועים במידה ואין היגוי) שהן המתלה הנפרד.

המשולשים האלו משאירים דרגת חופש אחת לתזוזה, והתזוזה הזאת של הגלגל היא על קו במרחב שנקרא wheelpath, הקו הזה לא ישר והצורה המדויקת שלו היא התוצר הסופי של תכנון המתלה כולו. 4 "קוי-גלגל" הם מערכת המתלים של הרכב. תוסיף רק קפיץ ומרסן על כל אחד שקובע את הקצבים של התנועה לאורך קוי-הגלגל ויש לך את כל הסיפור (מה קצב שינוי קמבר/קסטר/של כל גלגל, יחס בין תנועה אופקית לאנכית בכל גלגל, מרכזי וצירי גלגול, תכונות anti ועוד שניים או שלושה מושגים, בסך הכל לא הרבה).

בכל צורות המתלים הפרימטיביות יותר, מוותרים על איזשהי דרגת חופש בתכנון לטובת שיקולים פרקטיים של מקום, מרווח למכלולים אחרים, קלות בייצור או מחיר. איפה שאין שיקולים כאלו - אתה מקבל מתלים אידיאליים עד כמה שיכול להיות כזה דבר. שים לב שקדימה ואחורה זהים מבחינה עקרונית, ואתה מזהה בקלות את המשולשים. זו המכונית של מיכאל שומאכר מעונת 2005 מתערוכת פרנקפורט:

-->