PDA

צפייה בגרסה מלאה : היילקס 98 - דוושת ברקס שוקעת.

yscheiner
29-11-06, 21:37
סיפור ארוך בקצרה.

1. הרפידות הקדמיות של הרכב הוחלפו לרפידות חדשות מקוריות.
2. דוושת הברקס שוקעת - ככל שמפמפמים יותר היא שוקעת יותר.
3. נוקז האוויר מהמערכת - משאבה מרכזית, 4 גלגלים ושסתום איזון (זה שמאחורה).
4. הדוושה ממשיכה לשקוע.
5. הוחזרו הרפידות הישנות - לא עזר.
6. המשאבה המרכזית שופצה אצל "המדביק" - לא עזר.
7. כאשר מנתקים את המגבר ברקס - הדוושה לא שוקעת אבל אין ברקסים (כלומר קשים מאד).
8. התפללתי, שרתי והעלתי עולה לאל הרפידות, הדיסקים והתופים - לא עזר.

* הבעיה לא היתה לפני שהחלפתי את הרפידות והיא מסרבת להעלם.

אני מוכן לקבל כל עצה ועזרה (כבר פניתי למוסך שכבר שלושה ימים מתלבט ומתחבט בבעיה).
אני מתחיל לחשוד באנשים עם המצילתיים מהגיר של הסמוראי - הם היו צריכים ללכת לאן שהוא... בעל אותו שירשור מוזמן להגיע ולקבלם חזרה.
:?

itay-rover
29-11-06, 21:43
מה עם הבוסטר עצמו?

חנן-ג'יפולוג
29-11-06, 22:22
זה לא קשור לבוסטר. בוסטר לא תקין גורם לדוושה קשה, ולא דוושה שוקעת.

אם אין נזילה, אז כנראה המשאבה הראשית פגומה. זה ששיפצו אותה לא אומר שהיא עכשיו לא פגומה. תקלות בשיפוץ קורות.

yscheiner
30-11-06, 01:17
אני לא מצליח להבין את ההיגיון שכאשר הבוסטר מנותק, או לחלופין המנוע כבוי הדוושה קשה ולא שוקעת ולחלופין כאשר הוא עובד היא שוקעת.

לאן בורח הלחץ?
אם המשאבה הראשית היתה מקולקלת (תקלה בשיפוץ) ההיגיון אומר שגם ללא בוסטר אני אמור לאבד לחץ.
להזכירכם, אין נזילות ואין איבוד נוזל (המפלס נשאר קבוע).

האם פגיעה באחד מהצינורות של מערכת הברקסים עלול לגרום לתופעה?
החלפתי שמנים ופילטרים ביום שהחלה התקלה, אולי יצרתי נזק (מעכתי צינור) בלי ששמתי לב.

אחת התקלות היותר מוזרות שנתקלתי בהן...
:mad:

איציק - 4X6ZH
30-11-06, 08:21
בתקלות מהסוג הזה יש לבודד את חלקי המערכת על ידי פקקים
וכך ניתן לזהות את מקור הדליפה .
כאשר הבוסטר מנותק \ ( מנוע לא עובד ) נקודת העבודה של המשאבה היא יותר גבוה .( קשה יותר ללחוץ ) . במידה ויש דליפה פנימית במשאבה אבל הבוכנה נמצאת בנקודה גבוה יותר במצב כזה אין דליפה
זה לא המצב הרגיל שהרכב נמצא בו ולכן זה מבלבל את הבדיקה .
אתה צריך מוסך שחושב ויש לו סבלנות וציוד לזהוי התקלה .
בהילקס יש הרבה אפשריות אחרות חוץ מהמשאבה .
שסתום איזון לסרן אחורי
נעלי בלם סרן אחורי לא מכוונות
חופש מיסבי גלגלים קידמי
צלחות בלם קידמיות עקומות ( שקע במרכז הצלחת שלא ניראה בעין ) מה שגורם לדיסקיות להיות גמישות ( במיוחד לדיסקיות חדשות )
קליפר קידמי תפוס חלקי ( בכל קליפר יש 4 בוכנות )
ועוד
ועוד
איציק

yscheiner
30-11-06, 16:25
עוד יום של כיף.

1. הובאה משאבה מרכזית חדשה מטויוטה (במקום המשופצת) - לא עזר.
2. נבדקו שוב נזילות, אובדן שמן וניקוז אוויר מכל החורים האפשריים - לא עזר.
3. תופים ורפידות אחוריות, וכן שסתום איזון סרן אחורי - לא נגענו בשום שלב.
4. הכיצד חופש מיסבי גלגל קידמיים משפיע על מערכת הברקסים?

ולבסוף...
כחלק מאיפיון הבעיה וניסיון מיקומה:
סגרנו את ארבע הצינורות של ארבעת הגלגלים (הצינורות הגמישים) - התקלה עדיין קיימת - משמע היא לא בברקסים/פיסטונים/רפידות עצמן.

בניגוד למה שכתבתי - התאוריה האחרונה של מיטב המומחים מאזור השרון:
"סע על זה יום יומיים, הרפידות החדשות יתאימו את עצמן לדיסקים וזה יסתדר".

עד שיגיע רעיון טוב יותר - אני ממשיך לנסוע עוד יום יומיים.
:evil:

eran4x4
30-11-06, 16:30
לפחות עד 97 יש רק 3 צינורות גמישים (למיטב זכרוני גם ל 98 יש רק 3)
איך סגירת הצינורות מתישבת עם מצב יש\אין רפידות....?

yscheiner
30-11-06, 16:38
אם אתה סוגר את הצינורית הגמישה שיורדת לסרן מאחורה, ואת שתי הצינוריות הקידמיות (צודק שלוש צינוריות גמישות) - ובעצם מבטל את מנגנוני הברקסים עצמם (שכן המערכת נגמרת בנקודה בה סגרת את הצינור) והתקלה ממשיכה, הרי שהיא נמצאת באזור ה"כלוא".

חנן-ג'יפולוג
30-11-06, 16:41
הדוושה שוקעת בבת אחת כמעט עד לרצפה, ואז היא נעצרת לגמרי, או שמדובר בירידה איטית של הדוושה עד שהיא מגיעה לרצפה?

yscheiner
30-11-06, 16:47
מדובר בירידה איטית עד לריצפה.
פמפום מחזיר אותה למעלה.
ושוב ירידה איטית עד לרצפה.
וחוזר חלילה.

*בבלימה מנסיעה ובבלימת חירום המערכת עובדת נהדר - הדוושה חזקה ובולמת את הרכב אבל מרגע שהיא בלמה היא מתחילה לשקוע.

נמרוד
30-11-06, 17:02
אני יודע למה חנן שואל. נתקלנו בתופעה דומה, של דוושה ששוקעת תחת לחיצה רצופה עד הסוף, במספר רכבי מבחן חדשים. זה לא מפריע לבלימה הרגילה, ולמעשה עד שיום אחד חנן שם לב (נדמה לי שבניסאן פת'פיינדר חדש) לא הרגשתי כזה דבר, אבל מאז שאני מודע נתקלתי בתופעה בעוד כלי רכב. הנושא עלה לדיון פעם, די ברור שזה לא באג אלא פיצ'ר, אבל הסבר עוד לא נמצא.

לא בטוח שזה קשור באמת לבעייה שלך שלפי מה שאתה מתאר לא היתה קיימת תמיד?

אלעד ל.
30-11-06, 17:14
יריה באפילה..

אני לא יודע איך זה בהיילקס , אבל יש לך כחלק ממערכת הבילום מעיין צילינדר עם בוכנה כפולה בתוכו ?
כלומר כך שכשאתה בולם אתה מפעיל לחץ על הבוכנה הראשונה שמפעילה את הבלמים הקדמיים והיא יוצרת לחץ בתא ביניים בינה לבין הבוכנה השניה , וכך דוחפת את הבוכנה השניה שמפעילה את הבלמים האחוריים . ( מערכת שנועדה להעביר לגלגלים האחוריים לחץ בלימה נמוך יותר ע"מ למנוע נעילה של הסרן האחורי בעת בלימה ) .
בקיצור , אם יש כזה דבר אז אולי האטימה של אחת מהבוכנות לא תקינה ואז אחרי לחיצה הלחץ בין הבוכנות יורד - אבל הכל נשאר בתוך המערכת כך שאין נזילות רק תחושה של משהו כמו שאתה מתאר .

אני מסייג את דבריי כי אני לא יודע איך זה בהיילקס אבל אולי זה יכול לתת כיוון .

yscheiner
30-11-06, 17:14
בלי קשר לעובדה שהתופעה לא היתה קיימת עד ליום החלפת הרפידות הקידמיות...

באותם רכבים חדשים...
מה אתה עושה כאשר אתה עומד ברמזור ומחזיק ברקס?
או לחלופין יורד/עולה את מעלה יאיר/רמון/זיק/צין ושאר ירקות?

הצורך בברקס שלא "שוקע" קיים ביום יום.

איציק - 4X6ZH
30-11-06, 18:16
ומכיוון אחר
לרכב הזה יש ABS ?
וחזרה לתרגיל הפקקים . חסימה של צינור גמיש זה לא בדיוק פקק .
איציק

חימושניק
30-11-06, 21:23
אני יודע למה חנן שואל. נתקלנו בתופעה דומה, של דוושה ששוקעת תחת לחיצה רצופה עד הסוף, במספר רכבי מבחן חדשים. זה לא מפריע לבלימה הרגילה, ולמעשה עד שיום אחד חנן שם לב (נדמה לי שבניסאן פת'פיינדר חדש) לא הרגשתי כזה דבר, אבל מאז שאני מודע נתקלתי בתופעה בעוד כלי רכב. הנושא עלה לדיון פעם, די ברור שזה לא באג אלא פיצ'ר, אבל הסבר עוד לא נמצא.

לא בטוח שזה קשור באמת לבעייה שלך שלפי מה שאתה מתאר לא היתה קיימת תמיד?

גם אני נתקלתי בתופעה הזו ברכב של אבא שלי: רנו סניק משנת 2004. הדוושה יורדת בהדרגה לרצפה ואז היא נצמדת לרצפה באמצעות איזשהו משהו שמרגיש כמו מגנט. מבירור שערכתי, מדובר במערכת BAS, שתפקידה לשלול את תפקידו של הנהג בתור "זה שבולם" בזמן בלימת חירום, על מנת למנוע מצב שבו נהג לא מיומן יבהל מפעולתה של מערכת ה-ABS וירים את רגלו מדוושת הבלם ובכך יגרום לתאונה שיכלה להימנע.

המערכת, אגב, פותחה במקור ע"י טויוטה...

חנן-ג'יפולוג
30-11-06, 22:25
אני לא התכוונתי לזה, נמרוד, אלא רציתי לדעת אם מדובר בדוושה ספוגית, שאז מדובר באוויר במערכת, מרווח גדול מדי בין הרפידות לדיסקים (מיסבים חופשיים) או בין התופים לסנדלים (רגולאז' לא בסדר), או שמדובר בירידה עקבית איטית עד שהדוושה מגיעה לריצפה, שאז, למיטב הבנתי, לא מדובר בתקלה כמו אלו שהוזכרו קודם, אלא בבעייה במשאבה ראשית. מוזר לי שמשאבה חדשה לא פתרה את הבעייה, וכנראה שבאמת כדאי לשים פקקים ביציאות של המשאבה, כדי לבודד טוב יותר את הבעייה.

אבל אם כבר מדברים על התופעה שהורגשה בפת'פיינדר וברכבים אחרים, אז בקשר למערכת שחימושניק הזכיר, משהו לא מסתדר לי:
אם אכן זה FEATURE ולא BUG או תקלה במערכת, אז משהו בה רקוב מאוד מבחינת התוצאה הסופית. עמדתי בעלייה, לוחץ על דוושת הבלם, והיא יורדת לי לאט לאט. כשהיא מגיעה לריצפה יכולת הבלימה כבר לא קיימת כי אני לוחץ על הפח במקום על המשאבה, והרכב מתחיל להתדרדר אחורה. אני אומר משהו בוטה מאוד אבל ככה אני רואה את זה: אם מישהו תיכנן כזה דבר בכוונה תחילה אז הוא אידיוט ופושע!

חימושניק
30-11-06, 22:51
זה לא המצב שאני מכיר. הדוושה אומנם דבוקה לרצפה, אבל מופעל לחץ (מלא?) על רפידות הבלמים והרכב לא זז בכלל.

מה שאתה מתאר נשמע באמת כמו תקלה.

yscheiner
01-12-06, 05:25
איציק 4x6zh
למערכת אכן יש ABS. מה הלאה? ;)

נכון כי חסימת הצינורות איננה שוות ערך לפקקים, אך לא היה ולו שינוי קל בהתנהגות הדוושה אז אני דיי סקפטי אם הבעיה אכן נמצאת ביחידות הקצה.
ונקודה אחרונה... זה אמנם נוגד את הסיכויים אבל עם מרפי והחוקים שלו זה דיי מסתדר - אולי גם המשאבה המשופצת וגם החדשה תקולות - מן צירוף מקרים מוזר שכזה.
:sad:

איציק - 4X6ZH
01-12-06, 08:53
במידה ולמערכת יש ABS
קיימת אפשרות של דליפה פנימית במיכלול השסתומים של ה ABS תקלה נדירה אבל בהחלט קיימת .
ניתן לזהוי על ידי מי שנתקל כבר בתקלות האלה ( דרוש הרבה נסיון )
לפעמים כאשר התקלה קיימת ה ABS לא ניתן להכניס אותו לפעולה ( לנסות לגרום לרכב להחליק )
במיקרים אחרים ה ABS עובד אבל הוא לא תקין !
ושוב חוזרים לפקקים נדרשת תוכנית מדויקת של הצינורות ואז יש לנתק חלק חלק
ובסוף להחליף מיכלול שסתומים ( לא לפרק לא לשפץ לא לחפש מה יש בפנים )
מי יצרן ה ABS ?
תקלות אלה שאני מכיר רק אצל היצרנים הארופאים .
איציק

PW
01-12-06, 17:17
מדובר בירידה איטית עד לריצפה.
פמפום מחזיר אותה למעלה.
ושוב ירידה איטית עד לרצפה.
וחוזר חלילה.

*בבלימה מנסיעה ובבלימת חירום המערכת עובדת נהדר - הדוושה חזקה ובולמת את הרכב אבל מרגע שהיא בלמה היא מתחילה לשקוע.
יקירי:
מה שאתה מתאר הוא עבודה רגילה, נורמאלית וסבירה של מערכת בלימה בכל טויוטה תקינה. החזקת הדוושה (למטה) תמשיך לבלום את הרכב, כמו גם עזיבתה "תחזיר" אותה לגובה המקורי ולתחושת בלימה "רגילה". זה שנדמה לך שזה קרה אחרי החלפת רפידות זה בגלל שלא בדקת את זה לפני כן.
תכנס לכל פרדו, היילקס או לנדקרוזר חדש מהשקית - לחץ חזק ורצוף על הברקס - ותראה מה קורה לדוושה, עד כדי הדלקה של מנורת הביקורת של הבלמים. גם אותי זה הפחיד נורא כשנתקלתי בתופעה הזו אצלי - אבל מכונאי מנוסה מאד שמכיר את הרכב בדק והראה לי שזה נורמאלי וקיים בכל טויוטה.
אלה החיים.

נמרוד
02-12-06, 21:48
PW אתה רק מאשש את הטענה שזה פיצ'ר ולא באג. מישהו יודע להסביר את התעלומה?

yscheiner
02-12-06, 23:17
PW, מצטער.
התופעה חדשה לרכב הנ"ל חד משמעית. אם היא מתוכננת ולא עבדה קודם אז זה חדש ואם לא ועכשיו היא התחילה אז זו תקלה.

בכל מיקרה, כרגע חזרתי מאזור יתיר, מעלה יאיר ונחל חימר - המערכת עבדה בצורה נורמלית... למעט...
כאשר מפמפמים את דוושת הברקס היא שוקעת במהירות.
נכון שאין סיבה לפמפם אם המערכת עובדת בצורה תקינה אבל זה המצב.

אשמח לשמוע על הסיבה וההיגיון העומד מאוחרי הפיצ'ר של שקיעת הדוושה... אולי אני לא רוצה לתקן את התקלה הנ"ל ;).

חנן-ג'יפולוג
02-12-06, 23:41
זה שבפמפום מהיר, הדוושה עולה למעלה, זה נורמלי, כי בתפעול כזה אתה "גומר את הוואקום" במיכל האגירה של הבוסטר, ואז הוא לא עוזר לך ללחוץ על הדוושה. כשרמת הוואקום חוזרת לערכים נורמליים, הבוסטר עוזר לך ללחוץ, ולכן הדוושה יורדת.

אם בשימוש נורמלי בלי פמפומים הדוושה לא שוקעת, אז כנראה שהתקלה הסתדרה איכשהו, באופן זמני או אולי קבוע.

איציק - 4X6ZH
03-12-06, 08:02
לא בדקתי את הרכב שלך
כך שאני נזהר בתשובה
אבל אני חוזר וכותב . בדוק את מערכת ה ABS
נתקלתי כבר בכמה כלי רכב שמערכת ה ABS שלהם לא תקינה וזה מתגלה במוסך לאחר התעסקות עם מערכת הבלמים .
זכור ברוב כלי הרכב הישנים ( והרכב שלך הוא ישן ) מערכת ה ABS יכולה לא לעבוד שנים
מתי פעם אחרונה היתה בלימת חרום שהפעילה את המערכת ? ( אבל הפעלה מלאה של כל השסתומים )
לכן לא פעם יש משקעי ליכלוך בצנרת \ שסתומי המערכת נתקעים במצב שמערכת הבלימה
כאילו ממשיכה לעבוד. ובבלימה חזקה יחידת ה ABS מתנהגת כמו בבלימת חרום = ( שזה בעצם ניתוק משאבת הבלם המרכזית ) .
לא פעם אתה במשחקים שלך בעצם מצליח לנקות את המערכת והיא לאט לאט חוזרת למצב עבודה רגיל .
לכן חשוב ביותר למי שיש ABS להפעיל מדי פעם את המערכת הפעלה רצינית ( לא סתם בלימת חזקה (
חשוב מאד מאד להחליף את נוזל הבלם אבל את כל נוזל הבלם ולשאוב אותו או לתת לו להתנקז לבד .
לא לדחוף אותו על ידי לחץ פמפום במשאבת הרגלית . ( פעולה זאת דוחסת את הליכלוך )
זהירות זהירות אתה יכול להביא את הרכב למצב של אין בלמים בכלל וזה יתברר לך רק בבלימת חרום )
איציק

גיא
03-12-06, 12:13
איזה מלחיצים אתם !

אצלי יש ABS ?

חנן-ג'יפולוג
03-12-06, 12:18
לא.

רפול1
04-12-06, 19:15
שלום
יש לי היילקס 2001 + ABS .