PDA

צפייה בגרסה מלאה : שיפור קוטר הסיבוב

razst
30-11-06, 14:17
האם החלפת זרוע פיטמן בזרוע ארוכה יותר (2-3 ס"מ יותר) תשפר את קוטר הסיבוב של הסיקס? האם זה יכול להרוס משהו (או במילים אחרות למה לא השתמשו מראש בזרוע ארוכה יותר)? ואם לא מומלץ לעשות את זה אז מה כן אפשר לעשות?

מאוד מפריע לי שבמצבים מסוימים אני לא מצליח לסיים סיבוב בפעם אחת, מה שמצריך נסיעה אחורה ושוב סיבוב. בעליות או ירידות עם תהום זה יכול להיות מאוד מסוכן. שמתי לב שבסופה המצב קצת יותר טוב למרות שזרוע פיטמן באותו אורך.

מה דעת המומחים?

נמרוד
30-11-06, 17:06
על הסרן יש ברגים גובלים שעוצרים את הנאקלים. זה מה שמגביל את רדיוס הסיבוב, לא תיבת ההגה ולא הפיטמן.

razst
30-11-06, 19:20
על הסרן יש ברגים גובלים שעוצרים את הנאקלים. זה מה שמגביל את רדיוס הסיבוב, לא תיבת ההגה ולא הפיטמן.

אז מה כן ניתן לעשות - אם בכלל?

asafk
30-11-06, 21:14
קוטר הסיבוב נקבע על ידי שני דברים- הזווית המירבית שהגלגל הפנימי בסרן יכול לפנות בה (נקבע על ידי נתונים של הסרן, הצלב וכו'), ובסיס הגלגלים. את שניהם אתה לא יכול לשנות.

אסף.

ערן המסוקס
30-11-06, 23:10
בדוק אם בסיבוב מלא של ההגה לאחד הצדדים גובל סיבוב ההגה על מפרק הגלגל נוגע בבית הסרן. אח"כ סובב לצד השני ובדוק אם אותו דבר קורה בצד השני. אם בשני הצדדים אכן זה כך, אז אין לך מה לעשות בנידון.

דווח את הממצאים.

shmil
03-12-06, 23:54
האם החלפת זרוע פיטמן בזרוע ארוכה יותר (2-3 ס"מ יותר) תשפר את קוטר הסיבוב של הסיקס?

כן.
ובתנאי שלא הגעת כבר לגובלים. סגירת הגובלים עוד יותר עשויה להיות אפשרית, אך תקצר את אורך החיים של צלבי הגלגל.

יש זרועות פיטמן (מונמכות, חצי מונמכות וישרות), באורכים שונים שהמרחק בין מרכזי החורים הוא בין 14-17 ס"מ.

שים לב שיש מידה שונה לחור תחבת ההגה בין תיבה הידראולית לתיבה רגילה, ויש שתי מידות שונות לתפוח של מוט השפור.

asafk
04-12-06, 22:48
כן.
ובתנאי שלא הגעת כבר לגובלים. סגירת הגובלים עוד יותר עשויה להיות אפשרית, אך תקצר את אורך החיים של צלבי הגלגל.

בהנחה שהגובלים מכוונים לזווית המירבית שמותר להם- אין דרך לשפר, מקסימום להפוך את ההגה לרך/ קשה יותר. אין קשר בין אורך הפיטמן לזווית ההפניה.... לא ככה?

אסף.

ערן המסוקס
04-12-06, 22:52
כבר ראיתי רכבים בהם ההגבלה הגיעה מתיבת ההגה/זרוע פיטמן. פשוט לא היתה אפשרות להגיע לגובלי ההגה על הסרן.
אם זה המצב, אז פתרון אפשרי נשמע כמו זרוע פיטמן ארוכה יותר. האורך שקובע בעצם הוא האורך במישור הסיבוב של הציר, ולא האורך הכללי של הזרוע. גם אם הזרוע ארוכה אבל מונמכת לא אומר שהיא נותנת מהלך גדול יותר לסיבוב ההגה.

shmil
04-12-06, 23:33
אין קשר בין אורך הפיטמן לזווית ההפניה.... לא ככה?

אסף.

יש קשר, אסף, או שלא הבנת אותי.
אם הוא לא הגיע לגובלים עדיין, ומה שמגביל אותו זה התיבה עצמה, אזי זרוע פיטמן ארוכה יותר תתן לא מרחק גדול יותר לכל כיוון בעת הפנייה מקסימלית של ההגה, ולכן גם זווית הפניית גלגלים גדולה יותר.
בדוק. על בשרי.

:wink:

asafk
05-12-06, 21:55
אם הוא לא הגיע לגובלים... כלומר- אם התיבה (או הזרוע) לא מתאימה לסרן... עכשיו הבנתי אותך. האם מדובר בקומבינה מבית תע"ר, או משהו ששונה ברכב לאורך השנים?

אסף.

yogibear
06-12-06, 09:32
גם אצלי קיימת בעיית קוטר סיבוב, קוטר הסיבוב גדול יחסית, אך ההגבלה אצלי מתחילה בשריקה של המערכת ההידראולית.
אני משתדל לא להגיע לסוף המהלך "ההידראולי", למרות זאת האם במקרה כזה המוצא היחיד הוא להחליף את הבוכנות ?

yogibear
06-12-06, 09:42
האם במקרה כזה המוצא היחיד הוא להחליף את הבוכנות ?

אופס ... לא בוכנות, אלא תיבת הגה .... או אחר ....

נמרוד
06-12-06, 09:49
לסיקס (ועוד עם צמיגים גדולים על אחת כמה וכמה) יש קוטר סיבוב זוועתי, קשה לי לחשוב על רכב שטח עם קוטר סיבוב גרוע יותר, ועזבו כלים באותו גודל - לדעתי יש פולסייזים שצריכים רשיון ג' עם קוטר סיבוב קטן יותר.

shmil
06-12-06, 09:56
גם אצלי קיימת בעיית קוטר סיבוב, קוטר הסיבוב גדול יחסית, אך ההגבלה אצלי מתחילה בשריקה של המערכת ההידראולית.

גם אצלך, אם אתה לא מגיע למגע של הגובלים (הברגים ביד הסרן), הפתרון יכול להיות החלפת זרוע פיטמן.
מדוד את אורך הפיטמן שלך. הגיוני שאם המרחק הוא כ-14 ס"מ בין מרכזי החורים, החלפה לזרוע בה המרחק הוא כ-15, 16 ס"מ, תשפר את קוטר הסיבוב, בלי שתגיע לשריקת (גבול) המערכת הידראולית.

במצב הזה, מספר סיבובי ההגה מצד לצד נשאר אותו דבר, אבל כל סיבוב של ההגה משפיע קצת יותר על צידוד הגלגלים.

razst
08-02-07, 12:27
מצטער שלקח לי זמן אבל רק עכשיו טפלתי בנושא ומן הראוי שאני אדווח על התוצאות.

כנראה שכולכם פחות או יותר צדקתם. הזרוע והתיבה לא היו מקוריים ולכן לא הגיעו להגבלה של הסרן. שניהם הוחלפו והזרוע פיטמן יותר ארוכה עכשיו מה שהביא לשיפור מאוד משמעותי בקוטר הסיבוב. אפילו הצלחתי לעשות פרסה ברמזור בפעם אחת !! מה שמעולם לא הצלחתי לעשות לפני כן :razz:

-->